EIDSCH DAGBLAD Portugal eerst angst [voor geweld dagblad voor leiden en omstreken kauwen graag luuibouwomzetmeer dan miljard gulden ra alles Vlieland LEIDSCH DAGBLAD Belg bekent moord op 70-jarige Hagenaar Alcoholist door toewijding Hoop ARABISCHE COMMANDO'S GEDOOD Overvaller rooft ca. f 100.000 nr TWEELING Samantha's VRIJDAG 18 JULI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34681 I Verhoogde waakzaamheid troepen LISSABON (Reuter) Het Portugese leger is vanoch tend in staat van verhoogde waakzaamheid gebracht, zo heeft een legerwoordvoerder in Lissabon meegedeeld. Ook afgelopen zaterdag werd een toestand van verhoogde waak zaamheid ingesteld, maar die maatregel werd zondag al weer ingetrokken. Nu is besloten tot een verhoogde paraat heid met het oog op voorgenomen betogingen waarbij een botsing tussen socialisten en communisten dreigt. De socialisten hebben hun aan- hang opgeroepen vanavond in Opor- kazernes moeten büjven to te demonstreren tegen de huidige ®en u'"" koers van het militaire bewind, ter- komen. wijl de communisten hun leden aansporen tot tegenacties. De Por tugese regering is gisteren ontbon den nadat de centrumlinkse PPD besloot uit de regering te treden. De socialisten hadden hun ministers vo rige week al uit de coalitieregering teruggetrokken. Vernielingen Betogers richten vanochtend ver nielingen aan in de kantoren van de communistische partij in de plaatsen Lourinho en Cadaval, zo'n 60 km ten noorden van Lissabon. In Lourinha vielen 500 mensen het coommunis- tisch partijkantoor binnen, sloegen ruiten in en staken boeken en documenten in brand op het plein voor het kantoor. Soortgelijke taferelen speelden zich af in Cadaval. Communistische func tionarissen wijten de aanvallen aan 'reactionairen'. In dezelfde streek, in de plaats Rio Maior, vernielden bo ze boeren het afgelopen weekend ook een PCP-kantoor, en verjoegen er PCP-leden. De staat van verhoogde waakzaam heid houdt in dat de troepen in de HONDEN rr - I buffelhuid heeft voordelen: bevordert de spijsvertering goed voor het gebit spaart Uw sloffen verdrijft de verveling verteert in. de maag volstrekt ongevaarlijk Er wordt wat afgekauwd (door) Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 '7? Iets warmer regen- i_ perioden met zon Vannacht weinig ivind en hier en daar mistbanken. Minimumtemperaturen omstreeks 15 graden. Morgen tot matig toenemende westelijke wind. Max. temperaturen van 20 graden aan zee tot 24 graden in het binnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 JULI Zon op: 4.42 uur; onder: 20.60 uur. Maan op: 17.49 uur; onder: Hoogwater te KatwlJ' laagwater te 7.40 e~ 0.20i 12.09 NAALDWIJK (ANP) Voor de eerste maal in de geschiedenis is de Nederlandse tuinbouw in de eerste helft van het Jaar het omzetcijfer van $en miljard gulden gepasseerd. Met als peildatum 12 Juli J.L blijken de Nederlandse veilingen over 1975 een omzet van één miljard negen miljoen gulden te hebben bereikt, zo is door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen bekend gemaakt. Dit cijfer betreft 90 pet van het totaal aantal veilingen in ons land. Van 10 procent waren namelijk de gegevens op dat moment nog niet bekend, doch deze zullen de gunsti ge ontwikkelingsgang zeer waar schijnlijk wel hebben gevolgd. Op dezelfde datum van het vorig jaar bedroeg het omzetcijfer f 906 mil joen. De omzetcijfers van de Westlandse veilingen en de zogenaamde kring veilingen (Leiden, Pijnacker en Bleiswijk) bleken het sterkst te zijn gestegen, namelijk met 15 procent ADVERTENTIE Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 2 augustus 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad^ antwoordnummer 214, Leiden, HEUFROST diepvrieskisten droge wandconstructie flexibel deksel (sluit altijd) aftapdop ontdooiwater 5 Jaar garantie aggregaat inhoudsverzekering GRATIS folie lasapparaat t.w.v. 1 69,75 210 liter reeds voor f 678, PANORAMA 2000 CONSUMARKT Levendaal 150 - telefoon 44541 Ook bij RADIOBEURS LEIDEN USSE en ALPHEN o. d. RIJN Andere merken reeds va. f 395,- In een buitenwijk van Rio de Janeiro is een trein met 1200 reizigers ontspoord waarna de voortrazende massa zich in een dansschool boorde. Het aantal slachtoffers staat nog niet definitief vast, er zijn berichten over 86 doden en 220 gewon den. De oorzaak is nog niet bekend. Op de foto's boven en links een beeld van de ravage. DEN HAAG/ANTWERPEN (SP) De 70-jarige Hagenaar J. Schön- rock, die sinds december vorig jaar spoorloos was, blijkt in Antwerpen te zijn vermoor d De gerechtelijke politie in de Belgische havenstad heeft intussen de 33-jait^esJ. q> uit Antwerpen aangehouden, die de af gelopen nacht bekend heeft dat hij -de bejaarde Hagenaar kort voor Kerst mis heeft gewurgd. Volgens zijn bekentenissen ontmoet te hij het latere slachtoffer om streeks die tijd in Antwerpen. De Ha genaar zou de verdachte homofiele voorstellen hebben gedaan, waardoor tenslotte in een door de Belg gehuur de woning in Antwerpen ruzie ont stond. Bij die ruzie wurgde hij de be jaarde man, wiens lijk hij vervolgens in een tapijt wikkelde en in de wo ning verborg. Het in verregaande staat van ontbinding verkerende li chaam werd daar maandag jl. gevon den. Enkele uren later werd de huurder van de woning aangehou den, die tenslotte vannacht met zijn bekentenissen kwam. DETROIT (AP) De 56- Jarige John Brennan, een oud medewerker van de Ford-auto- mobiejfabrieken die onder meer in Nederland. Oostenrijk en Zwitserland heeft gewerkt, in welk laatste land hij het bracht tot directeur, heeft zijn oude maatschappij aangeklaagd „om dat die hem aan de drank had gebracht" en een schadevergoe ding geëist van 1,3 miljoen dol lar. Brennan zegt dat hij, in de VS en in Europa, veel moest drinken bij lunches en bij ont vangsten en dat hij gaandeweg alcoholist werd. In Zwitserland legde hij zijn problemen voor aan twee vice-presidenten die hem toen voorstelden zijn ont slag in te dienen. Dat deed hij, schriftelijk. "Maar nooit had ie mand van de maatschappij mij ook, hoe dan ook, hulp gebo den of raad gegeven in ver band met mijn problemen". Brennan eist nu het salaris dat hij had kunnen verdienen als hij gebleven was van 1970, (toen hij ontslag nam), tot 1984 als hij de pensioengerech tigde leeftijd zou bereiken. In de achter hem liggende Ja ren was zijn leven geheel ver woest. Zijn gezin was wegge trokken, zijn huis moest wor den verkocht "en ik had geen cent meer over", zei hij in een vraaggesprek te Detroit. In april 1972 had hij een ont wenningskuur van 17 dagen on- ondergaan en die was suc cesvol geweest. Brennan die al verschillende banen had gehad maar die na enige tijd verliet omdat hij vreesde dat hij ze door de drank toch wel zou vergooien, is thans weer met zijn gezin verenigd. Hij is de zakelijke leider van een opvangs- en behandelings centrum voor drankzuchtige kat hoLieka priesters, te Lake Orion. Gisteravond hebben Amerikanen en Russen handdrukken uitge wisseld en een samenwerking bekroond op het hoogste niveau. Dat gebeurde ruim 200 kilome ter boven de aarde, en wel on geveer boven de plaats, waar op een brug over de Elbe slechte iets meer dan dertig jaar gele den soldaten van Rusland en Amerika voor het eerst contact met elkaar kregen, oprukkend van oost naar west, in hun bloe dige veldtochten tegen onmen selijkheid, barbaarsheid, tiran nie. en intolerantie. Die histo rische ontmoeting vond Dlaats op 25 april in Torgau Er is niet zo heel veel overgeble ven van de idealen die de we reld koesterde dertig jaar gele den. de idealen van vrede, vrij heid, gerechtigheid. We kreeen een koude oorlog, op vele plaat sen in de wereld het oorlogen, een verbijsterende bewape ningswedloop. Maar er is ook, ondanks drama's ln Oost-Azië. in het Midden- Oosten, in Afrika, toch iets van ontspanning, althans in het oog van de gewone mensen. Mis schien zien de machtigen aan de top het anders: de hoop van indertijd, de hoop van nu. De ontmoeting in de ruimte van gisteren geeft de gewone men sen echter wel degelijk nieuwe hoop. De techniek en de weten schap, die zoveel ellende heb ben gezaaid, kunnen daar hoog boven aarde en nieuwe periode van ontspanning inleiden Hot kan een nieuw begin zijn. Waar in niet alleen de vroegere "ka meraden", later "vijanden" Rusland en Amerika elkaar wat beter gaan begrijpen, vertrou wen. maar ook die techniek on wetenschap, die de aarde op de rand van de aferrond hebben *e- bracht, herstellen in hun we zenlijke waarde: de mogelijk heid om een toekomst oo te bouwen waarin de alle mensen kunnen leven zonder vrees, zonder gebr»k. en ln vrli- heid, in een wereld die teeeliik veel groter en veel kleiner is dan waarin wij dertig jaar ge leden leefden. tegen 11 procent als landelijk gemid delde. De verhoogde omzetcijfers zijn voornamelijk het gevolg van de hoge re prijzen voor sla en tomaten. De laatste dagen zijn echter de prijzen voor tomaten aanzienlijk gedaald mede door het warme weer. TEL AVIV (UPI) Israëlische troepen hebben vanochtend in een boomgaard in een buitenwijk van de Noordisraëlische stad Metullah drie Arabische commando's doodge schoten. Volgens een Israëlische le gerwoordvoerder was het drietc' uit Libanon in Israël geïnfiltreerd. Ze hadden wapens en explosieven bij zich en pamfletten waarop de vrij lating werd geëist van Palestijnse guerrilleros in Israëlische gevangenis sen, aldus de legerwoordvoerder. Aan Israëlische zijde werd een militair licht gewond. ADVERTENTIE %et°eS«#L tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek jg. Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Mat/mza9-18uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. MOSKOU Overal ter wereld wordt het Amerikaans-Russische ruimte-experiment met veel be langstelling gevolgd. Deze Russische familie bekijkt aandachtig de "live-beelden" (de eersten in de Sowjet-Unie) van het werk in de Amerikaanse Apollo. 18 PAGINA'S MOSKOU (Reuter) Het officiële Sow Jet-persbureau Tass meldt dat een tweeOimg, ter we reld gebracht door de vrouw van een Russische fabrieksarbeider de namen Sojoez en Apollo heeft gekregen. De ouders van de jongetjes heten Saityvaldyyev. Zij wanen in een dorp bij de Kirgizische stad Frunze. Apollo is van oorsprong een mytholo gische godennaam. Sojoez bete kent „Unie". EINDHOVEN ANP) Het grenswisselkantoor langs de E-3 van Eindhoven naar België is vanoch tend door een overvaller beroofd van een bedrag dat volgens de eer ste berichten in de buurt van de f 100.000 ligt. Hoewel het bedrag nog niet defi nitief is vastgesteld ls het volgens de directiesecretaris van de in Am sterdam gevestigde grenswisselkan toren NV, L. H. Zelders, gezien de tijd van het seizoen, zeer wel moge lijk dat er een ton uit de kluis ver dwenen is. Volgens de summiere gegevens die bij het hoofdkantoor in Amsterdam zijn binnengekomen is het personeel van het grenswisselkantoor vanoch tend overrompeld door een overval ler die zich in het gebouwtje de dag tevoren had laten insluiten. Op 220 km boven de aarde werd gisteren geschiedenis gemaakt door de ruimtevaarders Stafford en Leonow, de commandanten van de Apolio en de Sojoez. Na een per fecte koppeling drie uur eerder reikten zq elkaar de hand. Na wat jaren geleden begon als prestige-race van de grootmachten Amerika en Rusland werd gisteren een ruimtefeest van samenwer king, een voorbeeld en stimulans voor de pogingen tot verzoening op aarde. Dat aspect van de his torische ontmoeting in de ruimte telde voor het oog van miljoenen over de gehele aarde duidelijk meer dan het technisch-weten- schappelüke aspect. De saxofoon hoeft niet alleen een begeleidingsinstrument voor strip- teasenummers to zijn. PAGINA 5 Minister Westerterp keerde gis teren verheugd in ons land terug na een bezoek aan Oost-Duitland. Daar had h|j zijn handtekening gezet onder een luchtvaartover eenkomst. die volgens de bewinds man de betrekkingen tussen beide landen verder zal normaliseren. PAGINA 7 De bijgelovige Rik van Linden behaalde in de Tour de France zijn tweede ritzege. PAGINA 9 Club-discotheque tevens gelegenheid voor recepties, parties en (huwelijks) feesten. Inlichtingen: 071—23055.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1