mandaat Sinaï op Egypte zegt VN-troepen AFRIKA WIL AMIN NIET ALS VOORMAN Sojoez en Apollo zoeken elkaar op BE22QSSCE1B lambert de jong ruimt onweerstaanbaar, bont met heuse kortingen van 10-25% island verlegt grenzen isserij naar 200 mijl p 24 juli Geen nieuwe verlenging Portugese troepen naar Angola Na perfecte lanceringen op weg naar ontmoeting PAGINA 9 CAIRO (AP) Egypte zal het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in de Sinai-woestijn niet verlengen als het op 24 juli afloopt, zo heeft minister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fahmy gisteren in Cairo bekend gemaakt. Fahmy zei dat de laatste verlenging van het mandaat ten doel had gehad om de vrede iedere mogelijke kans te geven, maar voegde er aan toe dat „Egypte niet kan instemmen met een nieuwe verlenging van het mandaat als geen stappen tot vrede worden onder nomen". ADVERTENTIE De bewonderenswaardige bont- kollekties van Lambert de Jong zijn tijdens de opruiming voorzien van onweerstaanbare prijskaartjes. Zo zijn er de diverse nertssoorten, de korte en lange trendjassen in tal van behaaglijke bontsoorten vanaf ,-m 400,— cn noemt u maar op. Gezien de prijzenswaardige kortingen is het raadzaam ons snel met een bezoek te vereren. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406 LOEANDA/LISSABON (DPA) In de Angolese hoofdstad Loeanda zijn twee Boeing-707-toestellen met Portugese militairen aangekomen 'om het garnizoen te. versterken, zo heeft een militaire woordvoerder meege deeld. De Portugese strijdkrachten zijn niot in staat geweest een einde te maken aan de gevechten tussen de elkaar in Angola bestrijdende be vrijdingsbewegingen. Deze gevechten hebben sedert vorige week woensdag al aan minstens 400 mensen het le ven gekost terwijl er meer dan 1500 zouden zijn gewond. De bemiddelingspogingen van de Portugese minister van Buitenlandse. Zaken Antunes zijjx, nog zonder re sultaat. Antunes wil de PLNA ertoe bewegen de opmars van 5.000 man versterkingen naar Loeanda te sta ken. De meeste steunpunten van de PNLA in Loeanda zijn de afgelopen dagen door de MPLA onder de voet gelopen. Inmiddels stijgt het aantal blanken dat het land wil ontvluchten ziender ogen. Honderden vluchten uit Zuid- Ansrola naar Zuidwest-Afrika. De meeste omgekomen slachtoffers zijn gedood in de Afrikaanse buiten wijken. Volgens ooggetuigen liggen veel lichamen in de nauwe en sme rige straten te rotten. Bijna geen en kele blanke durft zich in de Afri kaanse voorsteden te begeven en ook journalisten hebben niet de moed er naar toe te gaan zonder begeleiding van militaii'en. AANVRAAG Zuid-Vietnam heeft gisteren het volledige lidmaatschap van de VN aangevraagd. Het was gisteren nog niet bekend of ook Noord-Vietnam lid wil worden, maar er zijn aanwijzingen dat de twee landen geen gezamenlijk lidmaat schap zouden willen. "Israel heeft gebruik gemaakt van de betrekkelijke rust die er nu heerst, om zijn bezetting verder uit tt brei den in plaats van te helpen bij het streven naar een duurzame vrede" aldus de Egyptische bewindsman. "Hoewel Egypte niet instemt met een nieuwe verlenging van het man daat der VN-troepen, is de regering in Cairo niet tegen een juist gebruik van de troepenmacht. Egypte maakt bezwaar tegen het gebruik van de VN-troepen door Israël als middel tot. handhaving van de situatie waar in er noch oorlog noch vrede heerst, en tot voortzetting van de bezetting van Egyptisch grondgebied in strijd met het handvest van de VN en de aanvaax-de normen van het interna tionaal recht", aldus Fahmy. De Egyptische beslissing werd Kurt Waldheim, de secretaris-gene raal van de volkerenorganisatie, meegedeeld in een brief. Op de vraag wat hij precies be- K AMP ALA CAP) In de Otegan- dese hoofdstad Kampala komen de ze week vertegenwoordigers van 42 landen bijeen om te praten over de verbetering van het levenspeil üx het onderontwikkelde Afrika. Onder de deelrxemers heerst diepe verdeeldheid over de man die tot volgend jaar welicht een leidende rol in dit werelddeel zal gaan spelen, de onvoorspelbare president van Oe ganda Idi Amin. De onenigheid over het voorzitter schap van Idi Amin kan de aan dacht van belangrijker zaken aflei den. Aangezien Amin de gastheer van de coixferentie is zal hij - volgens de traditie - ook voor een Jaar het voorzitterskhap van de OAU op zich Amin's vijanden binnen de OAU - voornamelijk Tanzania en Zambia - zijn van mening dat Afrika zal woi'den vernederd wanneer dit we relddeel bij internationale ox-ganisa- ties wordt vertegenwoordigd door een ongeschoolde ex-bokser. Somalië heeft onlaxxgs het idee geopperd om president Sa mora Machel van Mozambique tot voorzitter te benoe men in plaats van Amin. Botswana heeft laten weten niet doelde met de opmerking dat Egypte geen bezwaar maakt tegen een "juist gebruik van de VN-troepen", zei Fahmy: "Dat betekent dat de Veiligheidsraad moet optreden in overeenstemming met zijn hand vest". Toen nem daarop de vraag gesteld werd of dat inhield dat de VN-troepen hun taak kuxxnen blijven vervullen zonder dat een mandaat wordt ver leend, antwoordde Fahmy: "Abso luut niet. De troepeixmacht kan zon der mandaat niet blijven". Verder verklaarde de Egyptische minister dat "Egypte erop zal toe zien dat Israël in toom wordt gehou den op een manier die het zal dwin gen om zijn arrogante en expamtio- nistische politiek in het gebied te herzien". Toen een verslaggever hem vroeg of dat betekende dat Egypte de oor log zal hernieuwen, zei Fahmy: "U moet Uw conclusies niet al te snel trekken. Er zijn verschillende manie - aan de topconferentie te zullen deel nemen omdat het niet veilig is in Oeganda, waar Amin onlangs dreig de de Britse lector Dennis Hills te zullen executeren omdat deze hem in een manuscript een dorpstiran had genoemd. Botswana wees er in een verklaring nog eens op hoe Afrika in verlegenheid werd ge- braohit toen Amin 4n 1972 plotseling 40.000 Britse Aziaten het land uit zette, toen hij Adolf Hitler in het openbaar prees en toen bekend werd dat tijdens zijn bewind naar schat- tixxg 100.000 mensen zijn vermoord. MOSKOU/HOUSTON AP/REU TER/UFI) De Russische Sojoez en de Amerikaanse Apollo met resp. 2 en 3 man aan boord zijn gisteren met succes naar banen om de aarde gelanceerd. De Russen gixxgen om 13.20 uur, de Amerikanen om 20.50 uur, alles volgens schema. Morgen middag moeten zij aan elkaar kop pelen in de ruimte en daarna de ontspanning op het letterlijk hoogste niveau bevestigen. Zij zijn nu naar elkaar op zoek in de ruimte. Men hoopt, dat deze ruimte-ont moeting een stimulans zal zijn voor verdere samenwerking ook op aarde. Technisch en wetenschappelijk is de historische gezamenlijke vlucht niet van uitzonderlijke betekenis. Maar de ruim 700 miljoen gulden, die elke partner in de onderneming heeft gestoken, zijn meer dan volledig goed besteed, wanneer het experiment een succes wordt, aldus de Engelse ruim tevaart-deskundige van wereldnaam Kenneth Gatland. De ruimtevaar ders die er aan deelnemen zijn min of meer diplomaten van een nieuw genre, die in veel zaken verschillen maar één ding gemeen hebben: hun enthousiasme voor eikaars en eigen werk. Zij zijn vrienden geworden aldus Gatland, en het kan ixiet an ders of daarvan moet iets over waaien naar andere diplonxatieke initiatieven van de twee grootmach ten Rusland en Amerika, en daar kan de hele wereld profijt van heb ben. President Ford heeft zich na het slagen van de Russische lancering in wat voorzichtiger termen in de zelfde geest uitgelaten. Hij zag de Russische lancering in tegenwoor digheid van de Russische ambassa deur in zijn land op de televisie in het Witte Huis en woonde met deze ambassadeur de Amerikanse lance ring op Cape Canaveral zeven en een half uur later bij. De zilverkleurige Russische raket die de kosmonauten Leonow en Koe- basow in hun Sojoez in de ruimte moest brengen, stai-tte precies op tijd van de basis Baikonoer 2100 km ten zuidoosten van Moskou om 13.20 uur gistermiddag. Voor het eexst hadden de Russen een directe tele visieuitzending van de start toege staan, hoewel de 700 journalisten, die er voor de hele wereld verslag van ren om iets aan het Israëlische optre den te veranderen". De Egyptische bewindsman noemde in dit verband bijvoorbeeld economische sancties tegen de Joodse staat. Fahmy verklaarde dat de Ame rikaanse pogingen om een vreedza me oplossing voor de crisis in het Midden Oosten te vinden zullen wor den voortgezet en zei: "Egypte ver welkomt alle pogingen van de Ver enigde Staten en iedere andert mo gendheid om de vrede in het gebied te herstellen". Het Ministerie van Buitexxlandse Zaken in Jeruzalem zei dat geen commentaar zou worden ge'everd op de Egyptische beslissing tot nadere gegevens bekend zijn. Een regeringsfunctionaris zei ech ter dat Israel de 24ste juli, de da tum dat het huidige mandaat voor de VN-troepen in de Sinai afloopt, niet ziet als een limiet voor de onderhan- deliixgen over een nieuwe troepen scheidingsovereenkomst. Israel had erop aangedrongen dat ae troepenmacht van de VN. nog ten minste zes maanden gestationeerd zou blijven tussen de Israëlische en de Egyptische linies in de Sinai. Kissinger verklaarde tijdeixs een pei-sconferentie in Minneapolis, dat de Egyptische beslissing waarschijn lijk niet betekent dat de. VN-troepen op 24 juli uit de Sinai-woestijn moe ten worden teruggetrokken. Amin heeft ervoor gezorgd dat de topconferentie zal worden omgeven van het gebruikelijke vertoon. Vol gens berichten heeft hij van Saoedi- Ara.bië 30 müjom dollar m n le nen om zijn bijna lege schatkist aan te vullen. Oeganda heeft honderen limousi nes geïmporteerd exx het congres centrum en de hotels in de hoofd stand vernieuwd. Dit alies in een stad waar het voor de doorsnee Oegan- dees moeli'jk is om eieren of zout te krijgen en waar een stuk zeep meer dan acht gulden kost. deden zich niet op de basis bevonden maar iin het vluchtleidingscentrum in de nabijheid van Moskou. Alle rakettrappen werkten perfect en ruim negen minuten na het ont steken van de raketmotoren was de Sojoez vrijwel zuiver in de beoogde baan gekomen. De kosmonauten in het ruimteschip meldden, dat zij zich uitstekend voelden en dat het instru- mentarixxm aan boord zonder hape ren functioneerde. Een uur na het vertrek stuurde partijleider Brezjnew een radioboodschap aan de kosmo nauten en ook aan de Amerikaanse astronauten, die zich nog op Cape Canaveral bevonden, waarin hij hen een gelukkige vlucht toewenste die het begin zou kunnen zijn van een verdere samenwerking. In tegenwoordigheid van ongeveer een miljoen toeschouwers, die zich in de afgelopen dagen naar de om geving van Cape Canaveral hadden begeven en die tot op honderd kilo meter van de lanceerplaats alle ho telruimte en particuliere logeerge- legexxheid hadden bezet, startte om 20.50' uur gisteravond onze tijd de Apollo met aan boord Stafford, Slayton en Brand. Alle trappen van de Satixrnus-raket deden het net zo goed als die van de Sojoez-raket zeven en een half uur eerder. Tien minuten na de ontsteking van de raketmotoren was de Apollo in de juiste baan om de aarde. De Amerikanen zorgden bij deze lancering ook voor een primeur. Voor het eerst werden directe televisie beelden uit de capsule uitgzonden van de reacties van de astronauten tijdens de zeer moeilijke periode van de start en het bereiken van de baan om de aarde. In die periode staan de ruimtevaarders bloot aan ver schrikkelijke versnellingskrachten. Dankzij hun training bleken zij deze wonderwel te kunnen opvaixgen. Hun gelaatsuitdrukkiiifeen lieten niets van overdreven sparxningen zien en zij konden met hun armen ogenschijnlijk gewoon hun taken uit voeren. Dit ondanks het feit, dat slechts één van het Amerikaaixse trio namelijk Stafford, al eerder een lancering naar de ruimte had mee gemaakt. De twee Russen, die zij morgen in de ruimte moeten ont moeten, hebben beiden aleen ruim- tevlucht achter de rug. REYKJAVIK (Reuter) De IJs landse regering heeft bekendgemaakt dat zy de visserij grenzen per 15 okto ber uitbreidt van 50 mijl tot 200 mijl. Het is alle buitenlandse vissers dan verboden binnen die zone te vissen, zo zei minister van visserij Matthias Bjarnason op een persconferentie. „Wij zijn bereid te praten met landen die belang bij de zaak hebben". Minister Bjarnason zei by het vast stellen van de nieuwe grens geen re kening te hebben gehouden met het onbewoonde eiland Rockall, waarop Engeland aanspraak maakt. Rockall. kan, volgens hem, geen aanspraken maken op de noodzaak van een eco nomische gebied. Volgens minister Bjarnason was de uitbreiding van de grens noodzakelijk geworden om overbevisslng van de IJslandse visgronden te voorkomen. Er werd al een geruime tijd uitbrei ding van de IJslandse visserygrens verwacht. Premier Hallgrinxsson zei Toen de Apollo in zijn baan om de aarde kwam, lag de capsule in een veel lagere baan ongeveer 6000 kilometer achter op de Sojoez. Zijn snelheid en bestuurbaarheid zijn echter veel groter. De twee capsules moeten elkaar tot morgeixmiddag steeds verder naderen door baan- correcties, de Sojoez lager en de Apollo hoger. Daarbij haalt de Apollo de Sojoez geleidelijk in, om tenslotte morgeixmiddag om 17.15 uur onze tijd te kunnen koppelexx ongeveer boven de Nederlands-Duitse grens. Dan begint de ontspanning tussen Oost en West op het lettrlyk hoog ste niveau pas spektaculair te wor den; De astronauten in de Apollo heb ben in de loop van de nacht hun cabine van de lanceerraket losge maakt, hem een slag omgedraaid en de aparte, cylindervormige koppe- lingssluis uit de raket getrokken. vorige maand internationaal verzet te verwachten by de uitbreiding van de grens. „Maar wy hebben eerder dergelijk verzet ervaren", voegde hij eraan toe. Zowel de Britse regering als de vis serij-industrie hebben de eeixzijdige maatregel van IJsland gisteren be treurd. Een woordvoerder van het Ministerie van Buiteixlandse Zaken in Londen voegde hier echter aan toe dat de Britse overheid het toe juicht dat IJsland de verzekering heeft gegeven dat over de kwestie kan worden gepraat. Wy hopen dat deze besprekingen spoedig zullen be ginnen en zullen leiden tot ernstige onderhandelingen over de voorwaar den voor een herziene overeenkomst, zei hij. In 1972, toen IJsland zijn visserij- grens van 12 naar 50 myl verlengde, ontstond een bittere ..kabeljauwoor log" tussen de Duitsers en Britten en de IJslanders en Engeland zond zijn Daarna gaven zy een vuurstoot met de hoofdmotor om naar een baan te gaan tussen 169 en 233 km boven de aarde. De Amerikanen blijven een verste keling aan boord te hebbeneen miig. Het is een Amerikaan, een van de woeste stekers waar Florida om bekend staat. Het is een raadsel hoe het insect de cabine is binnengeko- men. Het schijnt zich volgens de ruimtevaarders op zijn gemak te voelen. Het vluchtcentrum heeft voorge steld er een 36-ste wetenschappelijke experiment van de vlucht van te nxaken maar de drie ruimtevaarders willen hem zo snel mogelijk kwyt. Vluchtleider Walter Kapryan zei op een persconferentie op Cape Ca naveral dat de lancering van de Apollo een uur voor de start gevaar heeft gelopen door een betrekkelijk onschuldig technisch mankement. marine om de Britse vissers te be schermen. In 1974 kwam hieraan een eind toen zij een overeenkomst sloten waarbij Britse treilers onder bepaal de voorwaarden binnen de zone mochten vissen. Voor Nederland zal de IJslandse maatregel niet van vandaag op mor gen gevolgen hebben, omdat de om geving van IJsland geen belangrijk operatieterrein voor de Nederlandse vissers is. Een belangrijk indirect ge volg, ook voor Nederland, zal echter zijn dat de visserijdruk op de Noord zee veel grote wordt. Dit zei dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secreta ris van de Stichting van de Neder landse Visserij en van de Reders ver eniging van de Nederlandse Zeevisse rij. Hij vindt het hoogst ongelukkig dat IJsland tot deze maatregel heeft besloten, terwijl de Internationale zeerechtconferentie (begonnen in Ca racas, voortgezet in Genève) neg aan de gang is. Drie minuten voor tyd was het verholpen. Vance Brand heeft nadat de Apollo in zijn baan was gekomen per ongeluk op een verkeerd knopje gedrukt, waardoor een der stuur- motortjes even in werking kwam. Houston moet daarom voor het eind van de dag een kleine correctie aan brengen in de koers. Tenslotte zei Kapryan het te be- ti-euren dat na de vlucht de ongeveer 1500 specialisten van het project geen werk meer hebben en over het hele land zullen uitwaaieren. ftet zal in de toekomst zeer moeilijk worden zo'n goede ploeg bij elkaar te krij gen, zei hij. Door het uitvallen van een tele- visiecamera aan boord van de So joez zijn de televisiekijkers verstoken gebleven van beelden van de Rus sische ruimtevaarders tijdens hun lancering. De twee maixnen zijn gis teravond begonnen met het repa- Twee lanceringen, 16.000 kilometer van elkaar, die het eerste Amerikaans-Russische ruimte-rendez-vous inleidden. Links de lancering van de Sojoez in de hete woestijn hij Baikonoer, rechts de start van de Apollo, 7y2 uur later, in de moerassige streken van Cape Canaveral.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9