'Let my people come': seks in alle standen toegeficht ...en gisteren Tumultueuze premiere ytyvandaaa... Boek over schilder Robert Graafland TVmorgen\ WOENSDAG 16 JULI 1975 Cerny (84) overleden PRAAG De vermaarde alt violist Ladislav Cerny is op 84- jarige leeftijd in Praag gestor- Cerny, de stichter van het Praagse Kwartet en hoogleraar aan de Praagse Muziekacade mie, was een groot vriend van Paul Hindemith. Cerny heeft zeer veel opge treden in West-Europa. In de V.S. kende men hem feitelijk alleen maar van zijn grammo foonplaten, onder meer van zijn prachtige vertolking van Hindemiths "Trauermusik". Greta Garbo op bezoek in Noorwegen STOCKHOLM Greta Garbo, de jaren 1930, heeft onlangs voor het vermaarde Zweedse filmster uit de eerst ïn 12 jaar een bezoek aan haar land gebracht. Zij logeer de er in het zomerverblijf van Graaf Bernadotte, in het zuiden van het land. Maar dat was alras bekend en hierop is de bijna 70-jarige actri ce in het geheim uitgeweken naar vrienden in Stavanger, aan de zuidwestelijke kust van Noorwe gen. Lengyel overleden BOEDAPEST De Hongaarse schrijver Jozsef Lengyel is op 79-jarige leeftijd in Boedapest overleden. Als één der eersten uit een communistisch land schreef hij over de werkkampen van Sta lin. Lengyel vluchtte in 1919 naar Rusland na de ineenstorting van een kortstondig communistisch re gime in zijn land. In 1938, op het hoogtepunt van de Stalinistische zuiveringen, werd hij gear resteerd. De volgende 17 jaar bracht hij in gevangenkampen door. Jazzdrummer Singleton overleden NEW YORK Zutty Singleton een van de beroemdste, uit New Orleans afkomstige jazz drum mers, is op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York over leden. Singleton behoorde tot de eerste drummers die "brushes" (borstel tjes) gebruikte. Hij wordt ook ge zien als de uitvinder van de drumsolo. Zutty drumde bij o.a. Louis Armstrong, Charles Par ker en Dizzy Gillespie. Josephine Baker story in de maak PARIJS De Amerikaanse film producenten Hank Kaufman en Gene Lerner hebben in Parijs een overeenkomst getekend, die hun het recht geeft tot het maken van een film over de onlangs overle den Amerikaans-Franse revuester Josephine Baker. De andere ondertekenaar was de man van Josephine van wie zij de laatste jaren gescheiden had geleefd Jo Bouillon, de Franse orkestleider, arrangeur en com ponist. Black is beautiful, blank eigenlijk ook wel en sex is allemansvriend. En als je die drie elementen voorziet van lenige muziekjes en een groot aantal nog niet in de dikke Van Dale ondergebrachte woorden kom je al gauw uit op een musical. Zo hebben ze het gedaan met „Hair en met „Oh, Calcutta" en met „The dirtiest show on earth" en zo hebben ze het nu weer gedaan met „Let my people come", een Amerikaanse produktie die gisteravond in het Amsterdamse Frascati in tumultueu ze premiere ging. Veertien jongens en meisjes aan wie de schepper niet is voorbijgegaan toen het op fraai geboetseerde lijven aankwam, zingen en dansen twintig songs op doorgaans van erotiek doordrenkte choreografietjes (gezet door Ian Nay lor). Echt een musical zijn de woorden en muziek van Earl Wilson jr. niet geworden omdat er door „Let my people come" geen v halende lijn loopt:, tenzij de seksualiteit in alle denkbare vormen en standen als een door de eeuwigheid geadelde vertellltog kun nen gelden. Wilson heeft muziek met een harde beat geschreven, vaak hondsbrutaal in in zijn drang om met klankgeweld te overdonderen als er inhoudelijk eigenlijk niets aan de hand is, maar er tussenin zitten enkele songs („Dirty words", „And she loved me", „Come in my mouth") met een sierlijk, soms verrassend patroon. Die muziek hier en daar ook wel geleend van reeds ingeburgerde voorbeelden is trouwens voornamelijk bedoeld als achtergrond voor de teksten. En die teksten beslaanhet hele gamma van wat er op te sommen valt aan woodren die tot voor kort vooral op schuttingen werden aangetroffen. Maar Wiilson heeft ze met erg veel doortastende humor gerangschikt tot een robuust soort vertier waarbij vergeleken de liedjes die een vorige generatie nog pikant noemde verbleken tot versjes voor de kinderkamer. Hij speelt virtuoos met binnenrijmen op wat bij ons drieletterwoorden heten en het knappe is daarbij dat hij nauwelijks vulgair wordt. Choreograaf Naylor, kennelijk ver rukt over wat hij met die veelal naakte lichamen mocht doen, heeft die vulgariteit daarentegen lang niet altijd vermeden: hij laat de meisjes en vooral de jongens nogal eens ordinair-uitdagend naar het publiek uithalen met gebaren die kennelijk terwille van het schokeffect zijn aangebracht en Wilson humor niet zelden ont- dan wel verkrachten. De veertien kunnen zich allemaal uitstekend bewegen, een aantal van hen heeft een prima stem en na wat aarzelingen in het begin mocht het ensemblewerk er als tableaux tres vivants wel degelijk wezen. Maar regisseur Phil Oesterman zal, mag men hopen, na deze premiere de microfoontechniek nog een poosje met zijn ploegje doornemen: het was onthullend dat een verder professioneel gezelschap vele malen zo nadrukkelijk door het volume gong dat een aantal van die aan het ABN ontbrekende woorden onverstaanbaar werden. Dat „Let my people come" een doorbraak aan het sexfront is kan niet gezegd worden: „Hair" had het allemaal al laten zien en (inderdaad in wat mindere mate) horen. Maar als de negen maanden durende Europeese toernee steeds het publiek krijgt dat gisteravond in Frascati was wordt het in de diverse hoofsteden nog een orgastische pret. Deze toeschouwers wat seksuele voorkeuren betreft duidelijk even uiteenlopend als de in de musical bezongen varianten waren tenminste dolzinnig van enthousias me, terwijl al die bloterikken er toch alleen j kijken. Misschien kan dat in een volgende sexmusical ook verholpen worden in het kader van de intermenselijke kommuniekaatsie. H. J. OOLBEKKINK Onder de naam "Stereo Hifi '75" worden in de maand september ge specialiseerde hifi-tentoontellingen georganiseerd. De beurzen zijn van 11 tot 15 september in Arnhem en van 25 tot 29 september in het Drent se Zuidlaren te bezoeken. woensdag 16 juli gramma: NDR: grammaoverzlcht. vrede, vervolg. 19.59 Pro- 10.20 Der Fall 19.45 Ballade: ten). 20.00 Journaal 20.15 lm Namen des Fortschritts, portage. 21.00 Dierre und Jean, t film. 22.35-22.55 Journaal met ko mentaar en weerbericht. Duitsland II 17.00'Journaal. 17.10 Circusprogn 18.55 Homerus zegt: Zeus is de i alles. 19.00 Journaal. 19.30 aar de Danakils aan de Ro de Zee. 20.15 Inf. en meningen uit het economisch leven. 22.00 Der Kulterer, Hippisch feest op de tv De NCRV-tv besteedt vrijdag in de vooravond (Nederland 1:19.05 uur) aandacht aan de morgen, overmor gen en zaterdag in het Kralingse Bos te Rotterdam te houden Europese pony team-kampioenschappen. Een kleine honderd jeugdruiters uit elf landen nemen aan deze wedstrijden deel. Er zijn springconcoursen, dres- suurwedstrijden, shows en demon straties. Vrijdagmiddag wordt het „Spring concours a l'Américain" om de NCRV-trofee verreden. Hiervan wor den eveneens beelden uitgezonden in de die avond uit te zenden repor tage. Vrijdagavond a.s. Orgelconcert Alena Vesela in Marekerk LEIDEN Het derde K&O-zomer- orgelconcert wordt vrijdagavond a.s. in de Marekerk gegeven door de Tsjechische organiste Alena Vesela, die onlangs nog met succes in Lisse (St. Agathe) is opgetreden. Het programma dat Alena Veselé, in Lelden ten gehore gaat brengen bestaat uit werken van Cernohorsky, Joh. Seb. Bach, Mozart en Eben. Bohuslav Matej Cernohorsky is een componist die bij ons vrijwel onbe kend is. Hij leefde in de tijd van Bach, namelijk van 1684 tot 1742. Alena Veseló. zal van deze compo nist twee fuga's spelen, een in e kleine terts en een in a kleine terts. Van Johann Sebastian Bach (1685 tot 1750) worden vijf koralen ten ge hore gebracht: „Komm, heiliger Geist", „An Wasserflüssen Babyion", „Von Gott will ich nicht lassen", „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" en ,Komm Gott Schöpfer, heiliger Geist', Daarna wordt de Fantasie in f klei ne terts, K.V. 608 van Mozart (1756 tot 1791) vertolkt, gevolgd door een uitvoering van twee koraalfantasieën en de Finale uit de „Sonntagsmusik" van Petr Eben, een componist die in 1929 geboren werd. Kaarten aan het bureau van K<fcO, Caeciliastraat 20 of op de avond van het concert in de Marekerk. Van 16 augustus tot en met 12 oktober wordt in het Frans Hals museum in Haarlem een overzichts tentoonstelling gehouden van werken van Haarlemse zilversmeden uit de 17de en 18de eeuw. Ongeveer 200 voorwerpen van veertig met naam bekende meesters en tweeëntwintig anoniem gebleven kunstenaars geven een representatief overzicht van de Haarlemse zllversmeedkunst. Nederland in tweede divisie KG-beker HILVERSUM De volledige re organisatie van de strijd om de Ko ning Gustaaf-beker, waardoor de deelnemende lamden voortaan to com petitieverband tegen elkaar uit zul len komen, heeft tot gevolg gehad dat Nederland voor het volgend jaar is ingedeeld in de tweede divisie. Nederland heeft daarin Denemarken Finland, Noorwegen en Zwitserland als tegenstanders. De andere twee de divisie wordt gevormd door Bel- gie, Bulgarije, Oostenrijk en Polen. De eerste divisie bestaat uit West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Tsjecho-Slowakije en Spanje en Zweden, in iedere di visie zal een volledige competitie worden gespeeld tussen 4 januari en 6 maart 1976. NEDERLAND I redden, Russische te- 17.00 Hoe de Kozakken hun kenfilm (VPRO) J7.20 Zwijgen is goud: hoogtepunten uit de wereld van de stomme film (VPRO) 18.25 Tour de France (NOS) 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mijn wereld: programmaserie voor het hele gezin (IKOR) 19.30 Kenmerk I KOR - K RO/R a K) 20.00 Journaal (NOS) 80.21 All in the Family (VPRO) 20 45 Ochtendgloren der Vrijheid, Japanse propagandafilm uit de serie WO II (VPRO) 2815 N.B.C. Follies: een grote show (VPRO) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 10.50 Socutera: film van het Nationaal Jeugdfonds (NOS) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De man van Kiev. speelfilm (NOS) 23.25 Studio Sport (NOS) 22.55 Apollo-Sojoez (onder voorbehoud) (NOS) 23.25 Journaal (NOS) In de serie propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog zendt de VPRO vanavond (20.45 uur, Nederland I) "Ochtend gloren der vrijheid" uit. In deze Japanse speelfilm, tijdens de oorlog in samenwerking met de Philippijnen gemaakt, hebben de Japanners zichzelf de heldenrol van de bevrijders toegedicht. Het is een listig relaas over de verovering van de Philippijnen. "NBC Follies" is de titel van een Amerikaanse show, waar aan o.a. meewerken Sammy Davis jr., Mickey Rooney en Con nie Stevens. De VPRO laat dit showwerk vanavond zien om 22.15 uur via Nederland I. Zo werd het toch nog een mooie zomer, met Wimbledon, de Tour de France, het Apollo-Sojoez-proJect. Twee Russen en crie Amerikanen gaan elkaar op grote hoogte de hand schudden. Dat is leuk. Toen, het moet in het najaar van 1968 geweest zijn, de Engelse panda An-An naar Rusland werd gevlogen om daar een avontuurtje te beleven met de Russische panda Chi-Chi werd dat ook al als een goed teken gezien, de koude oorlog was nog een begrip in discussies. Het ging trouwens maar zozo tussen Chi-Chi en An-An. De Russen hebben nu tenminste de moeite genomen Engels te leren en de Amerikanen spreken vloeiend Russisch. Dat weet Chriet Titulaer dan allemaal te vertellen, de wijze kabouter in het technologische sprookjes woud, die in de uitzendin gen rond het ruimite-rendez-vous vertrouwd welgeïnformeerd in Hil- versum-Control verscheen. Hij kon een aantal aardige vergelijkingen trekken tussen de toestand bij de kosmonauten en de toestand bij de astronauten en hij toonde zich niet te beroerd te verduidelijken dat Cape Kennedy weer Cape Canaveral was geworden (Waarom eigenlijk? vraag ik mij af. Het is toch een heel gedoe, zo'n naamsverandering, hoe gaat dat met de briefhoofden, de emblemen, de Amerikaanse ANWB-richtingaanwijzers?) De Russische televisie wist het volle pond te halen uit de eerste Sowjet-lancering in de geschiedenis van de ruimtevaart the rechtstreeks door de televisie werd uitgezonden. Het leek wel of ze tien tv-camera's op de lanceerbasis hadden opgesteld plus een unit in het vluchtleidings- centrum plus op straat in Moskou plus op de ruimtevaarttentoonstel ling in de hoofdstad. De hele wereld kon meekijken naar deze vlekkeloze reportage, in 1964 reikten beelden vanuit Californie via de satelliet Relay 1 met moeite over de Stille j Oceaan tot in Tokio, toch bij de olympische spelen van dat Jaar, vanuit Japan, bleef het behelpen in RADIOPROGRAMMA Europa. De techniek heeft ook voor het Spel zonder grenzen gevolgen gehad. Dick van 't Sant, die de Nederlandse eindverantwoordelijkheid heeft dit spektakel, beklaagt zich daail in de NCRV-gids. „Onze kracht 1 altijd om de mens naar voren te halen, nu werden ze verstopt in enorme poppen en robots". Dick v 't Sant heeft gelijk. Toen de equipe s gisteren in Mannheim uit reusachti ge postpakketjes sprongen, was er even een close-up van een beeldschone Italiaanse (beetje Clau dia Cardinale-type). Zij werd daarna niet meer gezien, ze zal wel in zo'n dolkomisch schuimrubberen pak hebben gezeten. Het thema in Duitsland was de PTT, dat is een gemoderniseerd bedrijf, maar de spelletjesbedenkers hadden zich ingehouden. Een ventilator, een lopende band, een lorrie, het was er allemaal wel, het ergste was echter het herhaaldelijk gebruik van draaihekken, een akelige uitvinding. Het werd desondanks een glorieuze avond voor Nederland. Montfoort werd tweede met 41 punten, slechts het Zwitserse Faido ging ,ons voor. Het meeste medelijden verdient Bosa, de Italianen bleken gewoon te klein en te fragiel voor de stevige Duitse spelen. In een andere competitie versloeg gisteren de televisie de radio, maar, het zal Dick van 't Sant genoegen doen, dat zat 'm in de mens, niet in de techniek. In het radioverslag van de Tour de France liet reporter Theo Koomen een steek vallen toen het hem ontging dat door de tweede plaats van Lucien van Impe in de zeventiende etappe Joop Zoetemelk zijn derde plaats in het algemeen klassement verloor. Zelfs anderhalf uur na de aankomst, in een nabeschouwing over Hilversum in. gaf Koomen de stand van zaken nog verkeerd weer. De radio had dit nieuws uit de Tour pas in de nieuwsberichten van zeven uur Op dat tijdstip had de televisie met commentator Fred Racke de treuri ge ontwikkeling al gesignaleerd. BERT VAN DER VEER 18.00 Johan Willem Frisokapel. 18.30 Nieuws. 18.41 Kunst en Vliegwerk: inf. progr. 18.46 (S) Met uw instem ming. 18.54 (S) Populaire soloconcer ten. 19.30 De functie van het straf recht vandaag, lezing. TROS: 20.00 agenda). 17.30 Nieuws. 17.32 (8) Hier naai). 8.50 Morgenwijding. NOS: Spiegel van België. 9.35 Wi (S) Lichte orkestmuziek. wensprogramma. 22.30 Nws. beidsvit&mlnen. bankbiljetten, hoorspel' 23 48 (S) Llch- Modern platteland. 12 35 (SI Sportre- T-e grammof oonmuzlek. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Tekst en mu ziek. cabaretprogramma. 18.45 (S) Brassband Magazine. NOS: 19.40 (S) Orkest Percy Faith: lichte muziek. "9.50 Den Haag vandaag. 20.0( i Radiojournaal. 13.21 (S) Klassieke koorzang. 14.10 't Is historisch. 14.30 (S) Met muziek op stap. 15.15 (S) Aspecten: kunst rubriek. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojour naal. 16.05 (S) Gebakken venster banken vaart mee met de Henry Du- nant, kinderprogramma. 17.00 (S) Mo biel. (17.10 Koppeling Apollo-Sojoez) platen. 21.15 Horizon: muziek uit Geor gia. 21.45 Praten over muziek). 22.10 Maak es effe plaats. EO: 22.40 Woord (S) ma. 23.55-24.0u Nieuws. Hilversum iii NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Friesche Elfstedenweek 1975: de Joost den Draayer-Show. 19.02 Frieeche i Rechtstreekse reportages 1 de France). 16.03 De Hitmees- HEERLEN Bij gelegenheid van de honderdste geboortedag van de Limburgse kunstschilder Robert Ar- chibalt Graafland, die op 26 novem ber 1875 in Maastricht werd geboren, en in 1940 overleed, zal een kloek boekwerk over deze kunstenaar ver schijnen. Het wordt een geschiedkun dige documentaire met 56 kleuren- produkties en 60 tekeningen in zwart wit met als sluitstuk een drieluik in kleur van het zeldzame oeuvre van de genealoog en heraldicus jhr. Jo- De Engelse popzanger Rod teerd. Hij was in gezelschap van paar poseerde gewillig voor de /o- han Graafland, vader van de kunst- 8.02-7.00 Drie op Je boterham. Stewart heeft gisteren in Amster- zijn vriendin, de Engelse filmster dam zijn nieuwste lp gepresen- Britt Eklund. Het modieus geklede schilder. Vader behoorden tot het eeuwenoude Amsterdamse regenten geslacht Graafland, waarvan de ge nealogie teruggaat tot 1500. Kunstschilder Robert Graafland, was rond de eeuwwisseling een ge vierd impressionist en romanticus. Hij geldt als vernieuwer van de Lim burgse schilderkunst. Robert Graaf land was drager van de eremedaille van de steden Amsterdam, Den Bosch Podium. 9.45 3) en Berlijn. Het boek dat in een be perkte, genummerde oplage van 1 tot 498 exemplaren zal verschijnen, is samengesteld en geschreven door de oud-medicus-radioloog Theo Willem Twaalfhoven uit Voerendaal. AG 17 JULI Hilversum I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven- i woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 De Kelzerwals. speelfilm. NOS: 18.2 Tour de France. 18.45 Minimolen. 18.5 Journaal. KRO: 19.05 Wlckle de V: king. Jeugdserie. 19.25 De zebra kraag, natuurfilm. NOS: 20 00 1 KRO: 20.20 Ik dacht dat Ik op tijd zou zijn. tv-spel. 21.20 Laat Journaal. 22.45 Tour de France. Nederland ii 17.00 Koppeling in de ruimte. A- 18.35 Journaal. 18.45 Ruim te voor de mens. tv-dokumentalre. 20 00 Koppeling in de ruimte. Apollo-Sojoez 21.05 Journaal. VARA: 21.25 Zo waa het. gevarieerd programma. 22.15 Ach-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5