Nota: aanleg deel Rijksweg 11 is zeker Toekomst streekbedrijf steeds vager STALEN MOTORKRUISER Vier varianten voor verbinding Leiden-Alphen-Bodegraven onderzocht Variant Rijksweg 11 Variant spoorlijnweg Variant Prov. weg 6 Bouwmarkt voor vakman en zelfbouwer met meer dan' 20.000artikelen tegen super voordelige prijzen. Kamer van Koophandel is gelukkig met plannen voor nieuwe indeling WIJ ZUN NATUURLIJK GEOPEND TIJDENS DE BOUWVAK WOENSDAG 16 JULI 1975 LEIDEN De vraag of er een nieuwe oost-westverbinding tus sen de kust en midden-Nederland via Leiden-Alphen-Bodegraven moet komen is een zaak, die uit gebreid in nota's, brieven, be zwaarschriften en plannen is be discussieerd. Het is al weer zeven jaar geleden, dat op het Rijkswe genplan de Rijksweg 11 verscheen, lopend van Wassenaar, via Voor schoten, Zoeterwoude langs de zuidkant van Alphen naar Bode graven. Vijf jaar later produceerde de provincie een wegenplan waar op voor de eerste maal de "secun daire weg 6" prijkte. Een autoweg aan de noordzijde van Leiden lo pend via Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp. Hoogmade en Wou- brugge naar de weg Alphen-Lei- muiden. Juist in die periode bereikte de kri tiek op ongebreidelde aanleg van nieuwe wegen haar hoogtepunt. Het nut van nieuwe wegen werd van di verse kanten ter discussie gesteld. Het leidde er toe, dat Gedeputeerde Staten het jaar 1973 begonnen met een verzoek aan de minister van Verkeer en Waterstaat om te ko men tot een beslissing welke weg het eerst (en mogelijk als enige) zou worden aangelegd en welk tracé ge kozen zou moeten worden. Nauwe lijks anderhalve maand later be richtte hij: "akkoord". Provinciale en Rijkswaterstaat kregen de op dracht een zogenaamde tracénota samen te stellen. De afronding van de eerste fase is dezer dagen voltooid met de voltooiing met de interimno ta tracéstudies. De nota benadrukt, dat de hele zaak nog open ligt en de volledig in spraak- en beslissingsprocedure nog op gang gebracht moet worden. Toch staat er in de nota een aantal op merkelijke punten, dat de vraag wettigt of het allemaal wel zo vrij blijvend is, walt hier werd samenge vat, Een heel vreemde zaak bijvoor beeld is, dat er in de interimnota wordt uitgegaan van het feit dat de aanleg van de Rijksweg 11 tussen Rijksweg 4 (Burgerveen-Leiden- Wassenaar) en Rijksweg 44 (Bur gerveen - Leiderdorp -Leiden-Voor- burg) al vaststaat. Opgemerkt wordt dat dit tracé al in 1956 is vastge steld en geen punt van discussie meer uitmaakt. Die weg komt er. Het plan van destijds is slechts op een enkel punt gewijzigd. Zo zal door een kleine verschuiving het landgoed "Berbice" in Voorschoten gespaard kunnen blijven. Ander opmerkelijk punt in de interimnota is de groei waarvan voor Alphen aan den Rijn wordt uitge gaan. Deze gemeente had op 1 ja nuari van dit jaar een inwonertal van ruim 43.000, een 12.000 meer dan op 1 januari 1967. Een forse toene ming dus, met gemiddeld zo'n 1500 inwoners per jaar. Nu wordt in het rapport voor het prognosejaar 1985 uitgegaan van twee varianten. De een houdt het op een inwonertal van 56.000 en de tweede op een totaal van 70.000. Dat eerste getal zal -als zich tenminste verder geen proble men met de bouw in Ridderveld II voordoen - wel een haalbare kaart kunnen zijn. In het plan is rekening gehouden met de bouw van ongeveer 4500 wo ningen (zonder Kerk en Zanen). De 70.000 is echter een duidelijke slag in de lucht en een onwezenlijk uit gangspunt bij het maken van becijfe ringen. Daar komt nog bij dat er in de nota van wordt uitgegaan, dat de groei van Alphen zich in de komende periode nog flink zal voortzetten. "De groei van Alphen is in overeen stemming met de taakstelling in het kader van het verstedelijlkingsbe- leid in Zuid-Holland", zo staat er. Nergens in de nota is echter terug te vinden, dat er op rijksniveau heel anders over de toekomst van Alphen wordt gedacht. Het is nooit officieel een groeikern geweest en zal dat gehoord de geluiden in Den Haag ook niet worden. Daarnaast zijn er al diverse statenleden geweest, die vraagtekens hebben geplaatst bij het nut van een snelle groei van Alphen. Als het om cijfermateriaal gaat is er ook nog wel het een en ander aan te merken op het overzicht, dat ge geven wordt van de verkeersdrukte op de verschillende wegen. De cij fers lopen qua actualiteit sterk uit een. Er zijn bijvoorbeeld cijfers bij uit 1970, maar ook uit 1975. Boven dien ontbreekt de vergelijking met hoe het bijvoorbeeld 5 en 10 jaar ge leden was. Die cijfers op een rijtje zouden bijvoorbeeld een inzicht kun nen geven, waar de toeneming van de verkeersdruk de laatste jaren het grootst geweest is. Om de zaak goed te kunnen wegen zijn ook duidelijke prognoses voor de verschillende va rianten een noodzaak. Niet verweten kan worden dat de nota nog niet heeft ingespeeld op re cente ontwikkelingen. Toch zal het bij een nadere beoordeling nodig zijn om te weten welke invloed bijvoor beeld het nieuwe goederenvervoer- beleid van Van Huiten gaat uitoefe nen op de vrachtverkeersstroom tus sen Leiden, Alphen en Bodegraven. Tenslotte wordt in de nota aandacht besteed aan de mogelijkheden om de bestaande verbinding Leiden-Al phen ten zuiden van de Oude-Rijn en verder lopend naar Bodegraven te voorzien van parallelwegen. Vol gens de nota is dat alleen mogelijk wanneer een honderdtal panden die langs de weg staan worden afgebro ken. Daaronder zijn er enkele die vallen onder de bescherming van Monumentenzorg. Bovendien zou de aanleg van een groot aantal nieuwe kabels en leidingen noodzakelijk zijn. Vastgesteld wordt dat er iets zal moeten gebeuren omdat bijvoorbeeld het busvervoer ter plaatse vertra ging ondervindt. Meegedeeld wordt dat er op korte termijn een aangepas te dienstregeling voor de spitsuren zal komen. BRAM VAN LEEUWEN rbinding Leiden-Alphen: de Wilhelminabrug. Voor- Tracé: de weg is bij de Rijks weg 4 hoog gelegen en kruist ach tereenvolgens het Westeinde, de Stompwijksevaart en de Stomp- wijkseweg, de Zuidbuurtseweg en de Weipoort. Tegen de noordrand van de Hazerwoudsche Droogma kerij krijgt de weg een 'age lig ging. Broekweg en mogelijk ook de Gemeneweg zullen worden "op getild". Verder doorsnijdt het tra cé het Bedelaarsbos en kruist de spoorlijn Alphen-Gouda ongelijk vloers. De kruising met de Gou we gaat via een aquaduct. Daar na volgt de weg de zuidrand van de ruilverkaveling Zwammerdam, buigt af naar het Zuidoosten, draait met de J.C. Hoogendoorn- laan mee en weer terug naar het osten. Na een, doorsnijding wordt aangesloten op de bestaande Rijk oosten. Na 'n doorsnijding wordt aangesloten op de bestaande Rijks weg 11. Voor en nadelen: Dit dracé ont last de bestaande verbinding Lei- den- Alphen van 10 tot 40 pro cent, geeft een geringe ontlasting van de zogenaamde "lage zijde" ten westen van Koudekerk en een forse ten oosten daarvan. Ten oosten van Alphen wordt de bestaande weg ontlast tot 1/3 van de huidige capaciteit. De mogelijke bouwplaats in de Grote Polder van Zoeterwoude wordt door dit tracé niet onmogelijk ge maakt. Nadeel is dat er geen di recte verbinding met het indus triegebied Zoeterwoude ontstaat. Verder zorgt het tracé voor een doorsnijding van de open polder gebieden en worden cultuurhisto rische relaties aangetast over de gehele lengte van het tracé. Voor Zoeterwoude betekent het over een lengte van 3 kilometer een zichtbare barrière, terwijl het ten zuiden van Alphen over 2 kilo meter het beeld van de horizon bepaalt. De weg zou bovendien een belangrijk weidevogelgebied' bij Zoeterwoude doorsnijden en op betrekkelijk korte afstand de Gelderwoudsche Plassen passeren. Op iets ruimere afstand (mini maal 300 meter) loopt de weg langs het voormalige vaardorp Rietveld. Dit tracé maakt het noodzakelijk dat voor de onlangs gerestaureerde molen "Zelden van Passé" een andere plaats wordt gevonden, terwijl een doorsnijding van Oud-Bodegraven onvermijde lijk is. Bebouwing op korte afstand: be staande laagbouw in Zuidbuurt- Zonnegaarde in Zoeterwoude en eventuele toekomstige woning bouw in de polder Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn. Tracé: de weg volgt ten oosten van Rijksweg 4 de spoorbaan Lei- den-Alphen, buigt daar ten oosten van Hazerswoude-Rijndijk vanaf en loopt als onderdeel van het ge plande wegenstelsel door de uit breidingen van Alphen in Kerk en Zanen. Aan de oostkant van Al phen volgt de weg de spoorbaan opnieuw, buigt bij Bodegraven mee met de omleidingsweg Bode graven en geeft aansluiting op de Rijksweg 12 (OudenrijnDen Haag). Aansluitingen zijn gedacht aan de Burgemeester Smeetsweg bij het Heinekencomplex, aan de Gemeneweg, terwijl in Alphen nog drie gelijkvloerse kruisingen zijn gedacht. Denkbaar zijn aanslui tingen bij Groenendijk, Hoorn, Bodegiraven-Noord en de Goudse Straatweg. Te overwegen valt de aansluiting van de Hoge Rijndijk aan Rijksweg 4 te laten vervallen of om te vormen tot busbaan, om de Hoge Rijndijk te ontlasten. Voor- en nadelen: De weg Leiden -Alphen wordt in Leiderdorp en Zoeterwoude ontlast tot minder dan de helft van de huidige capa citeit. In Hazerswoude zo is de verwachting zal er 30 tot 50% minder verkeer zijn. Ook tussen Hazerswoude en Alphen wordt het verkeer tot tenminste de helft gereduceerd. Dit tracé maakt de Burgemeester Smeetsweg in Zoe terwoude nagenoeg overbpdig, ter wijl de Europaweg in dat geval een belangrijke invalsweg wordt. Het tracé is het minst zichtbaar van allemaal. Volgens de nota ver oorzaakt dit tracé geen nieuwe doorsnijdingen en worden even min cultuurhistorische relaties verstoord. De weg ligt bovendien dichter bij woon- en industriecen tra. Wel zal keuze voor dit tracé betekenen dat de weg vlak langs het weidevogelgebied Zoeterwou de, de Rietveldse Wetering en Oud-Bodegraven loopt. Ook de wipwatermolen aan de Ommedijk- seweg in Zoeterwoude komt dicht bij de weg te liggen. Op ongeveer 200 meter van de nieuwe weg ligt in dit geval het gebied van Zwammerdam waar onlangs op gravingen zijn gedaan. Bebouwing op korte afstand: bestaande laagbouw in Hazers- woude-Rijndijk. Eventuele wo ningbouw in Kerk en Zanen (Al phen aan den Rijn) wordt ge scheiden van gepland centrum gebied en industrieterrein. Moge lijke geluidshindermaatregelen worden bestudeerd door de ge meente Alphen. Bodegraven Zuid- West. Een deel van de bestaande weg kan dienen als afscherming voor het nieuwe tracé. Tracé: Ten noorden vah Kat wijk, loopt de weg in zuidooste lijke richting naar Rijksweg 44 Burgerveen - leiden - Wassenaar. Daarna 'volgt de weg de rand van het uitbreidingsplan Haas- wijk van de gemeente Oegstgeest. In het zuidelijk deel van War mond zijn nog twee varianten op korte afstand van elkaar in sbudie. Vervolgens is het tracé gepland langs de Merenwijk (Leiden) en de ontworpen uit breiding van Leiderdorp. Aan sluitingen op dit gedeelte zijn ge pland bij de Voorhouterweg, de Rijksweg 44, de Irislaan in Oegst geest (nog in studie), de Meren wijk en de- prov. weg 5 (Leiden- Roelofarendsveen) en Rijksweg 4. Ten oosten van deze weg volgt het tracé zoveel mogelijk de pol- derscheidingen. De Heimanswe tering wordt gekruist ten zuiden van het gemaal van de polder Vierambacht, en vormt daarna de begrenzing van de noorde lijke uitbreidingen van Alphen. De Does krijgt een vaste brug en de Heimanswetering een aqauaduct of een hooggelegen beweegbare brug. Voor en nadelen: Het tracé betekent een goede ontlasting van de locale wegen ten westen van de Rijksweg 44. Het gedeel te tussen RW 44 en RW 4 (Oegst geest, Warmond, Leiden) zal volgens de nota weinig verkeer aantrekken. Aanleg wordt dan ook niet noodzakelijk geacht voor 1985. Voor de bestaande weg Lei- den-Alphen (Hoge Rijdnijk» wordt op een ontlasting van 10 tot 40 pet. gerekend. Ook Hoog made en Woubrugge zullen flink ontlast worden. Daarentegenover staat een extra belasting van de weg langs het Aarkanaal (baan- verdubbeling nodig?) en de brug over de Oude Rijn in Leiderdorp, aover de Oude Rijn in Leiderdorp. Het tracé is het meest zichtbaar. Doorsneden wordt het groenge bied van Warmond en het open poldergebied ten noorden van de Oude Rijn. Datzelfde geldt voor de Veer polder in Warmond en de veenweidepolders ten noorden van Leiden. Bebouwing op korte afstand: Als de woonbebouwing in het plan Haaswijk en de weg gerea liseerd worden dan zijn waar schijnlijk geluidshindermaatrege- len nodig. De bebouwing van de Merenwijk is gepland op 100 meter van de weg. Daar staat te genover dat weinig verkeer ge bruik zal maken van de weg. "Nul - variant" Bij deze variant is er geen spra ke van een nieuwe wegtracé. In de nota is er op dit punt sprake van een mogelijke verbreding van de Hoge Rijndijk gekoppeld aan den verbetering van het openbaar vervoer in het gebied tussen Lei den en Alphen aan den Rijn. Bo vendien wordt in de nota niet uitgesloten dat andere wegen in dit gebied wel worden aangelegd, zoals de Burgemeester Smeets weg (Zoeterwoude), de noordelij ke randweg bij Alphen en een omlegging van de prov. weg 20 bij Hoogmade. Bij de keuze voor deze variant dreigen volgens de nota de weg gedeelten van de verbinding langs de Oude Rijn bij Leiderdorp, Zoe terwoude en Hazerswoude over vol te worden. Andere gedeelten krijgen een "stop and go" karak ter met uitzondering van het gedeelte tussen Hazerswoude en Alphen. De vrees wordt uitge sproken dat de spitsperiode wordt verlengd en de druk op de sluip routes zal toenemen. Binnen de ze variant vallen maatregelen als: alle bussen een halfuursfequen- tie, een busverbinding Leider- dorp-Zoeterwoude en uitbreiding van het aantal NS-stations en treinen. ADVERTENTIE Zoeterwoudseweg 11, Leiden tel. 64623 LEIDEN De indeling t land in 26 provincies zal, de plannen tenminste doorgaan, ook gevolgen hebben voor de gemeen schappelijke regeling "Energie bedrijf Rijnland". Zoals bekend is het conflict tussen Leiden en de overige aan de rege ling deelnemende gemeenten vorige maand zo hoog opgelopen, dat de buitengemeenten naar de Kroon (lees: Binnenlandse Zaken) zijn ge stapt om een uitspraak te vragen in dit intergemeentelijk geschil. De moeilijkheden ontstonden toen de Leidse gemeenteraad in februari van dit jaar besloot het besluit om tot het "Energiebedrijf Rijnland" toe te treden, weer in te trekken. Het energiebedrijf, dat zou moe ten gaan zorgen voor de eleotrici- teitsvoorziening in de Leidse regio, zou de vorm krijgen van een inter gemeentelijk lichaam op basis van de Wet gemeenschappelijke regelingen. Maar juist over de werking van die (waarvan er in het land vele hon derden zijn) is de regering allerminst tevreden. "De gemeentebesturen hebben nau- LEIDEN In een eerste reactie op de regeringsplannen om te ko men tot 26 provincies nieuwe stijl zei mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, wel gelukkig te zijn met de nieuwe gebiedsindeling. "De Kamer heeft uiteraard veel belang bij de vorm waarin de be stuurlijke organisatie zich gaat ont wikkelen", aldus de secretaris, "de Kamer van Koophandel is immers zelf een regionaal orgaan". Als belangenbéhartigster van het regionale bedrijfsleven heeft de Ka mer volgens hem behoefte aan be stuurlijke organen, die groter zijn dan de huidige gemeenten, maar kleiner dan de huidige provincies. De Rggionaal Economische Plan ning van de Kamer wijst ook in die richting. Als voorbeelden van zaken die boven -het gemeentelijke belang uit gaan, noemt de heer Brander horst de vestiging van winkelcentra, de wegen structuur, de ontwikkeling op de arbeidsmarkt, en de vestiging van industrieën. Over deze zaken heeft de Kamer behoefte aan een gesprekspartner, en de provincie nieuwe stijl zou als zodanig dienst kunnen doen. Daarvoor is het volgens hem wel noodzakelijk, dat de nieuwe provin cies ook op economisch gebied be voegdheden krijgen. De Kamer-secretaris wijst er nog op, dat de Rijnlandse provincie te gen de voor haar belangrijke Haag se agglomeratie aanleunt. "Ik ga er welijks vat op die gemeenschappe lijke regelingen, laat staan de kie zer", aldus staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken gisteren bij de presentatie van de nieuwe provin cieplannen. Daarbij komt nog, dat bij gemeen schappelijke regelingen dikwijls toch zeer belangrijke beslissingen aan de publieke en politieke controle zijn onttrokken. Ook op andere gronden doet de toepassing van de Wet ge meenschappelijke regelingen vol gens de regering afbreuk aan de de mocratie. De regering lijtot dus in haar plan nen al een antwoord te hebben ge geven op de vorige week in deze krant gestelde vraag: "Is een streek- energiebedrijf nog wel nodig?" Het is overigens volgens staatssec retaris Polak zeker niet de bedoeling dat er in de toekomst 26 provincia le eleotricitedtsmaatschappijen ge vormd zullen worden. Het streven is er juist op gericht op het gebied van de electriciteitsvoorziening tot grote re eenheden te komen. Of dit ertoe zal leiden dat deze taak aan het rijk 4 opgedragen zal worden, moet vol gens Polak bestudeerd worden in het licht van de ontwikkeling van de energiebehoefte in het hele land. ADVERTENTIE dan ook van uit", aldus de heer Branderhorst, "dat er een overleg structuur zal komen tussen de Rijn landse en de Haagse provincie, om dat er tussen beide een nauwe sa menhang bestaat". Overigens is hij er gelukkig mee, dat de regio Leiden niet is onderge bracht bij de provincie Den Haag. In dat geval zou de afstand tussen de burger en het bestuur te groot worden. Bovendien zijn er in het gebied van Rijnland typische pro blemen, die verschillen van die in de Haagse agglomeratie. "Een samenvoeging van die twee gebieden zou er toe kunnen leiden dat de problemen in Rijnland niet de aandacht krijgen die zc verdie nen", aldus de heer- Byanderhorst. TE KOOP I 1.70 x 3.20 meier. 100 pk Peugeot diesel. Bouwjaar 1971. Zeer veel accessoires. Vaste prijs f72.500,— TELEFOON 071—90876 en 31545.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3