"Engelse vrouw moet nog zeker 5 jaar wachten Duivelbannerij nu aan banden UW DAGBLAD mee op vakantie Volle ambt priesterschap: Gevechten in Beiroet kostten 2314 levens Europa blijft bereid tot hulp aan Portugal EG kan Helsinki vertragen Vijf tot tien jaar zal het nog duren, voordat de Kerk van Engeland, de moederkerk van de An glicaanse gemeenschap, de vrouw zal toelaten tot het vol-le ambt van het priesterschap en haar daarmee de weg zal banen naar de top van de kerk, waar de beslissingen vallen. Die schat ting is afkomstig van dr. Una Kroll, een vrouwelijke diaken van deze kerk. Dr. Kroll had met een aantal andere vrouwen de nacht voordat de algemene synode van de Engelse kerk de vrouw-in-het-ambt besprak wakende en biddende doorgebracht voor Church House in Londen. Het groepje hield processielantarens in de hand, maar ook demonstratiebor den met de tekst: „Bid voor vrouwen in de kerk". Voordat de synode haar beslissing nam, schafte diaken Kroll dat het nog wel vijf jaar zou duren. Dat wijst eigenlijk op enig kleingeloof omtrent de kracht van dit straatgebed. Aan de andere kant levert deze diakken zelf het bewijs dat dit gebed, letterlijk genomen, al geruime tijd vervuld is. De Engelse kerk kent vrouwelijke diakens (een soort onderpriester) en diakens mogen preken, huwelijken sluiten, dopen. Dat is allemaal wel waar, legt dr. Kroll uit, maar wat priesters krachtens hun wijding mogen is meer: zij mogen „zegenen, en daarmee dingen heilig maken". Het lijkt iniet helemaal in overeen stemming met de officiële papieren van de Engelse kerk, maar mogelijk sluit zo'n opmerking wel aan bij een stroming die 't anglicaanse ritueel weer vult met rooms-katholieke inhouden. Gesloten Belangrijker, want ondogmatischer en dus Engelser, is diaken Krolls tweede argument. De weg naar het priesterschap en dus naar hogere functies in de hiërarchie is voor de vrouw gesloten. Toch worden in die hiërarchie allerlei beslissingen genomen en uitspraken gedaan die de vrouw primair raken. Zo had de anglicaan se synode zich uitgesproken voor beperking van abortus en dr. Kroll had niet de indruk dat aan die beslissing de eerstbetrokkenen enigs zins te pas waren gekomen. Maar ook van algemeen-kerkelijke zaken geldt, dat feitelijk de vrouw de eerstbetrokkene is. De kerk draait op de aanwezigheid en interesse van de vrouwelijke paro chianen. Ondanks de redevoeringen en de monstraties ontsloot de Engelse syno de 't ambt niet verder voor de vrouw. Wat zij wel uitsprak was dat zij geen 'fundamentele bezwaren' tegen die ontsluiting had. Maar wanneer? Een voorstel om nu maar meteen door te gaan werd verworpen. Een voorstel om geen verdere stappen te nemen haalde het evenmin. Na een dag debatteren liet men de vrouw in de bisschoppelijke ijskast. Het „huis van de bisschoppen" kreeg het verzoek de zaak verder te bekijken en haar weer op de algemene synode te brengen „als zy in het licht van ontwikkelingen in de anglicaanse wereldgemeenschap en in dit land de juiste tijd voor verdex'e stappen gekomen achten". Het moet gezegd dat de bijbels theologische argumenten die tegen de vrouw in het ambt in het geweer werden gebracht geen overmatig sterke indruk maken. De kerntekst is voor deze kwestie het voorschrift van Paulus dat de vrouw moet zwijgen in de gemeente. Maar die tekst kan in de Engelse kerk niet goed meer gebruikt worden, omdat de vrouwelijke diakens de bevoegdheid al hebben om te preken. Men kan hooguit zeggen dat er in zo'n preek soms wel niets worden gezegd (hetgeen ook van prekende mannen geldt), maar bepaald niet dat er gezwegen wordt in de gemeente. Dus dat viel uit; en dan blijft er eigenlijk niet veel over dan afgeleid bewijsmateriaal, zoals: „Als Christus vrouwen in de leiding van de kerk wil, dan had hij wel vrouwen in het apostelcollege opgenomen". As is verbrande turf. Oecumene Interessanter was dan ook de oecumenische argumentatie. Zou het opheffen van kerkrechtelijke belem meringen aan de vrouw niet leiden tot verkoeling van de relatie tot „de kerk van Rome en de heilige orthodoxe kerken"? Daar ging de bisschop van Oxford, dr. Kenneth Woollcombe, krachtig tegen in: „Oecumenische voortgang wordt alleen geboekt als kerken die in theologische gesprekken zijn verwikkeld uitkomen voor wat zij juist achten. Van voortgang komt niets als iedereen over zijn schouder kijkt wat zijn buurman gaat doen". De aartsbisschop van Canterbury, dr. Coggan, voegde daar het argument van de interne anglicaan se oecumene aan toe: „Wat de Engelse kerk ook doet, andere delen van de anglicaanse gemeenschap gaan door". Waarmee hij doelde op het feit dat de anglicanen in Hongkong twee vrouwelijke gewijde voorgangers hebben, terwijl de Canadezen ertoe hebben besloten. De Amerikaanse Episcopaalse zus terkerk zit nog midden in het probleem, nu daar een aantal vrouwen wel geldig, maar niet wettig is gewijd. De duivelbannerij. die de laatste in de liturgieboeken heeft gestaan, jaren krachtig herleefd is in maar, waarschijnlijk onder invloed bepaalde hoeken van de Kerk van van de charismatische beweging, Engeland, is door de anglicaanse londer het stof vandaan is gehaa ld. gebruik, dat enkele eeuwen vergeten Exorcist". Eerder dit jaar kwam het exorcisme in verdere opspraak doordat een man uit Leeds, bij wie de duivel heette te zijn uitgedreven, gereinigd zijns weegs ging en vervolgens zijn vrouw vermoordde. Enkele bisschop pen hebben toen gelijk maar beperkingen ingesteld en vanuit de kerk werd aangedrongen op algehele afschaffing van het middeleeuwse ritueel dat in het Engelse gebeden boek is blijven staan, omdat in de «rrrvraoiM (ANP) Dr David zeltiende eeuw veel de duivcl Hongkong tot voorzitter van de bapöaten. Het David Wong voorzitter Baptisten is de eerste keer dat de leiding deze wereldgemeenschap die ruim 34 miljoen leden telt, in handen komt van een Aziaat en van iemand diegeenpredikantiS: Wong die uit ~|^en Maar de aartsbisschop van Canter bury verklaarde zich op de synode tegen afschaffing. Jezus heeft zelf dergelijke hulp verschaft en zijn China stamt, is sinds 1949 in Hong kong, heeft. ingenieursbureau vast m de macht de hulp St. Pauls Cathedral, Londen Het pleidooi van aartsbisschop Coggan vermeldde ook dat de leiding van de heilige Geest de kerk in de loop der eeuwen geleid heeft tot standpunten en inzichten die op zichzelf niet rechtstreeks uit de Bijbel af te leiden zijn. Hij had ook nog kunnen noemen de slavernij, die thans als volstrekt strijdig met het evangelie wordt gezien, maar die lange tijd verdedigd is met de stelling: „Als het Evangelie zich tegen de slavernij keert, had Paulus die slaaf niet naar zijn baas teruggestuurd (Brief aan Philemon). Wederom: As is verbrande turf. Theologisch van belang is de argumentatie, dat God het verschil van geslachten niet voor niets in de mens heeft gelegd bij de schepping. Hoe het nu zij: de synode zag geen fundamenteel bezwaar. Maar prak tisch' wel. Dat praktische bezwaar is voorna melijk gelegen in het verzet dat toelating van de vrouw tot het ambt van priester zal wekken bij twee vleugels van de kerk. In de hoogkerkelijke hoek, waar men tegen de rooms-katholieke ambts- en sacramentstheologie aanleunt (wat overigens, in strijd is met de aangenomen belijdenis en liturgie), ziet men onoverkomelijke bezwaren. Aan de kant van een deel der Evangelischen ziet men ze ook, al zijn het andere bezwaren. Het brede midden van de kerk heeft het er niet moeilijk mee en zit eigenlijk ook wel om vrouwen in het priesterambt te springen. De aarzeling om de vleugels voor het hoofd te stoten zit echter diep. In de voorronde van de beslissing hebben de synodes van de 43 Engelse bisdommen dat ook doen blijken. Van hen vonden 31 synodes dat er geen principieel bezwaar was, maar slechts 15 synodes vonden dat het ook moest gebeuren. Dat was reden voor de leiding van de nationale synode om voor te stellen de praktische verwezenlijking van het principebesluit te laten lopen. Voor zo'n radicale doorbreking van de traditie is beslist een overweldigende steun binnen de kerk nodig, aldus kanunnik Paul Welshby uit Rochester ter toelich ting. hebben Zondag gaf de nieuwe voorzitter tot wor<jen. besluit van het wereldcongres in Stockholm, waaraan 9000 afgevaar- richtlijnen, digden uit de hele wereld deelnamen, maChtiging de grote lijn aan voor de komende vijf binnen jaar. Voorrang verdient volgens hem gebed het werk van vrede en verzoening, verzachting van het lijden en van sociale gerechtigheid. Ook noemde hij de godsdienstvrijheid en de toerusting van de leken tot actief getuigen en inzet. Van de 34 miljoen baptisten wo nen er 30 miljoen in de Verenigde Staten en een half miljoen in de Sovjet-Unie. Door uitgeweken Rus sische baptisten werden felle aan klachten tegen het regime van Mos kou geuit. Zo'n 700 huizen, waar baptisten bijeenkomsten hadden ge houden, zouden in Rusland zijn ver woest of gevorderd. De leider van de officiële Russische baptistenkerk, Alexei ichkov, liet zich voorzichti- blijven doen. Veel mensen zitten zo het kwaad dat de kerk nodig daaruit bevrijd te synode stelde wel Het mag alleen met van de bisschop en liturgisch geheel van sacramentsbediening. Wie het exorcisme heeft ondergaan moet verder pastoraal begeleid worden. Er moeten medici bij betrokken wor den. En er mag zo weinig mogelijk publiciteit aan gegeven worden. Prof. M. Zwart (72) overleden 'ANDER BEELD IN RECLAME' NEW YORK De Verenigde Presbyteriaanse Kerk in de Vere nigde Staten heeft de internationale zeep- en reinigingsmiddelen-industrie Procter en Gamfoel gevraagd om een rapport inzake het 'beeld' van i in haar advertenties. Doorn (ANP) In Doorn is zater dag overleden prof. M. A. Zwart *72). bekend door zijn propagandawerk voor de oud-katholieke kerk en als ger uit. Volgens hem genieten de bap- docent aan het oud-katholiek semi- In Egmond aan Zee geboren, ont ving hij zijn priesteropleiding aan het oud-katholiek seminarie in t Amersfoort en werd in 1928 priester VANDEVROUWr^vi 555 pastoor in Utrecht en daarna van met enig gezag binnen deze multi- de drie parochies Gouda, Oudewater Schoonhoven. Van 1949 tot 1970 hij tevens docent aan het oud- national spreken. Gevraagd is samenvatting van de rol wen in de 200 meest uitgezonden te- katholiek seminarie, wa levisiereclames en de 109 gebruike- gaf in de geschiedenis lijke advertinties in blasen viir de produkten van de firma. In een ver klaring bij de vraag, gericht op wij- het metropolitaan ziging en verbetering, toont de kerk Utrecht, zich afkerig van commerciële recla me, die bestaande stereotypen hij les Israël, het oude testament en de Hebreeuw- taal. Voorts was hij kanunnik van kapittel van De kerk is zelf aandeelhouder en kan met 70.954 aandelen (ter waar de van omstreeks 6,8 miljoen dollar) uitsluitend 'als huishoud- verbreiding van het geloof 'aposto- x-objecten 1 BEIROET (AP) Volgens de meest recente gegevens hebben de gevechten die in april, mei en juni ir. Beiroet hebben gewoed aan 2.314 mensen het leven gekost Meer dan 16.000 personen werden gewond. De materiële schade is bijzonder groot en kan nog niet worden be rekend. Beiroet en Libanon moeten het vooral van toeristen hebben maar tet aantal vacantiegangers is de laatste maanden hard achteruitge gaan. Zakenmensen blijven komen, toeristen "hoeven" niet. De directie van het Phoenicia-hotel schat haar gederfde inkomen alleen !n juni al op een half miljoen dol- De meeste hotels zijn op zijn best half leeg. Maar het leven on straat üs weer geheel op gang en de jonge tjes die altijd met bloemen leuren hebben thans iets nieuws aan te bie den wat goed van de hand gaat: 'echte gebruikte kogels". Tot nu toe heeft Beiroet zich snel hersteld wat gevechten en invasies betreft. De zomer van 1973 had zich gekenmerkt door gevechten tussen Palestijnse fedajjien en Libanese mi- UITGEVER SEXBLAD GEGIJZELD ARNHEM (ANP) De 32-jarige sexbladuitgever Joop W. uit Dord recht is gisteren op last van de be lastingdienst gegijzeld, omdat hij een belastingschuld heeft van ver moedelijk 1 miljoen gulden. Gijzeling wordt zelden toegepast. Het houdt in dat iemand voor ten hoogste eei. Jaar gevangen kan worden gezet. Het ministerie van justitie is akkoord gegaan met de gijzeling. Joop W. werd vorige week bij de Belgische grens aangehouden. Hij zou namelijk pornografische foto's hebben laten maken van een 12-ja- rïge tweeling uit Arnhem, die door hun ouders tegen betaling waren "afgestaan". Andere verdachten in deze zaak zijn vorige week al ver oordeeld. Na zijn arrestatie werd Joop W. gebracht naar een politiebureau in Arnhem. Op last van de Dordrechtse belastingdienst is hij nu overgebracht naar het huis van bewaring in die litairen maar het toeristenseizoen van 1974 sloeg alle records. Maai' nu staan de zaken er minder gunstig voor. Velen vrezen dat het weer tot vechten zal komen voordat ie 1976 de algemene verkiezingen worden gehouden. "De Libanezen voelen zich niet veilig en op hun gemak, en dal kan je dan zeker niet van vakatiegan- gers verwachten", aldus eein hoteldi recteur. HITTEGOLF Spanje gaat thans gebukt onder een verzengende hitte golf. In Sevilla steeg het kwik dins dag tot 44 graden Celsius. In Cor doba liep de temperatuur op tot 43 graden en in de hoofdstad was het 40 graden, zo meldt het weerbureau. BRAND Een enorme brand in een buitenwijk van de Thailandse hoofdstad Bangkok heeft maandag avond ruim 200 winkelwoningen en een markt in as gelegd met als ge volg meer dan duizend daklozen. Er waren geen doden of gewonden. De materiële schade bedraagt volgens de politie (omgerekend) bijna drie miljoen gulden. "Nederlandse vis niet door zuur aangetast DEN HAAG (ANP) —De vissen die voor de Nederlandse kust ge vangen worden, vertonen geen ziek teverschijnselen als de vissen die bij Calais in de Noordzee worden gevangen. Minister Van der Stee (Land bouw en Visserij) antwoordt dit op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Laban en mevrouw Epema-Brugman (beiden PvdA). De vissen bij Calais hadden door de hoge zuurgraad van het zeewater een ernstige beschadiging van de slymhuid opgelopen. Hierdoor wa ren de beesten ongeschikt voor con sumptie. De hoge zuurgraad zou zijn ont staan door.de lozing van zwavelzuur derzoek in IJmuiden en het insti- De minister baseert zijn antwoord op voorlopige conclusies van het rijks instituut voor visserij-onderzoek in IJmuiden en het instituut in Boulog- Van 26 september tot en met 5 ok tober wordt voor de 15e achtereen volgende maal in het Singermuseum in het Noordhollandse Laren de ma nifestatie "Singer in bloei" gehou den. Op deze herfstflora is een indruk wekkende bloemen- en plantenpr^cht gecombineerd met het werk van de bekende en minder bekende kunste- Van 16 tot 20 september wordt in hetzelfde Singermuseum voor de veertiende maal het sociaal culturele Filmfestijn „Fesbikon" gehouden: Dit jaar staan dertig hoofdfilms en vijftig tot zestig korte films op het programma. Daarnaast wordt rui me aandacht geschonken aan het praktisch werken met beeld en ge luid van mensen uit onderwijs en cultureel werk. Het geheel wordt ge organiseerd door het Nederlands Film-lftstituut. 'Bestuur van Pepijn-klinieken moet aftreden UTRECHT (ANP) Het zittende bestuur van de zwakzinnigeninrich ting, de Pepijnklinieken, in het Limburgse Echt moet aftreden. Er moet een interim-bestuur worden aangesteld, de ontslagprocedures moeten worden stopgezet en Ce di rectie moet worden aangevuld met een derde man, belast met perso neelszaken en organisatie Dit zijn de belangrijkste aanbeve lingen van een commissie van goede diensten die op 28 mei werd inge steld om een eind te maken aan het nu al maanden durende conflict in de Pepijnklinieken. Het conflict was er aanvankelijk een van financiële aard, maar escaleerde later tot per soonlijke beschuldigingen. Aan de ene kant staan economisch directeur Kunst en het bestuur die aandringen op bezuinigingen. De ge neesheer-directeur Beyaert vindt dat zij te snel hebben toegegeven aan de verlangens van de financiers om te bezuinigen. Hij drong, ge steund door verplegend personeel en ouders, aan op optimale zorg voor de pupillen. De commissie van goede diensten vindt dat het bestuur nu moet af treden omdat er geen vertrouwen meer in bestaat bij het verplegend personeel en de ouders. De stopzet ting van de ontslagprocedures heeft voornamelijk betrekking op de ge neesheer-directeur die door het be stuur was ontslagen. Dit ontslag is inmiddels nietig verklaard. De opzet van de klinieken mag niet worden gewijzigd, vindt de commis sie. Er wordt gewerkt met vijftig groepen van acht pupillen. Gebrui kelijk in de zwakzinnigenzorg zij^ groepen van twaalf. BRUSSEL (ANP) De Europese ministerraad blijft bereid volgende week een gesprek met een Portugese delegatie te hebben over financiële hulp aan Portugal. De raad heeft dat gisteren in Brussel besloten. De delegaties van de lidstaten in de raad vinden het echter nog steeds moeilijk te bepalen welke de Juis te vorm van die hulp moet zijp. Frankrijk bleef op het standpunt 6taan dat er voorwaarden voor de hulp gesteld moeten worden, voor waarden die betrekking hebben op de ontwikkeling van de politieke situa tie in Portugal. Een politiek besluit over de hulp aan Portugal moet tijdens de Europese topconferentie, vandaag en morgen in Brussel, val len. De moeilijkheid is dat Portugal BRUSSEL (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de EG streven er nog steeds naar dat oo 30 juli in Helsinki de Europese con ferentie inzake veiligheid en samen werking met een topbijeenkomst wordt besloten. De EG staat er ech ter op dat de Italiaanse president. Moro, namens de EG "als entiteit" de slotdocumenten van de conferen tie ondertekent. Als de Oostbloklan den tegen deze EG-wens "neen" blijven zeggen kan dat een vertra gende factor vormen, zo zei de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Max van der Stoel, in Brussel na afloop van de Europese ministerraad. De Nederlandse minister liet overi gens blijken dat hij de nodige scep sis heeft ten aanzien wat tijdens de besprekingen in Genève, in d'e afge lopen maanden bereikt. Pas als in de praktijk blijkt dat de afspraken worden nageleefd kunnen die afspra ken als een bijdrage tot ontspanning in Europa gezien worden. Er be staan echter geen garanties. De af spraken zijn niet afdwingbaar, aldus Van der Stoel in Brussel. meer behoefte heeft aan investe ringshulp dan aan directe financiële nulp. Het land heeft een redelijke gang vooruit en het heeft geen direc te betalingsbalansmoeilijkheden Al leen het vertrouwen van de inves teerders is weggevallen, en dat ver trouwen zou hersteld kunnen worden door i'iwesteriïigshulp van de Europe se Gemeenschap. De Nederlandse minister Van der Stoel zei er veel waarde aan te nechten dat een positief besluit valt «ver de financiële hulp aan Portu gal. Uitblijven van deze EG-hulp zou óe indruk kunnen wekken dat. we Por tugal voor de democratie verloren achten, zo zei Van der Stoel De Nederlandse minister zei dat er tussen de uiteindelijke bereidheid van de Europese Gemeenschap om hulp te verlenen en de politieke ont wikkelingen in Portugal wel een dui delijk verband is. Hij acht het heel zinvol als de hulp aan Portugal aan bepaalde investeringsprojecten wordt gebonden. Leids/Goudse competitie voor dames gaat niet door LEIDEN De kans dat de voet ballende dames in navolging van de heren het komende seizoen in een gecombineerde Leids/Goudse compe titie zullen uitkomen is uiterst klein. Begin deze maand kwamen de da mescommissies van de afdelingen Gouda en Leiden overeen dat in schrijvingsformulieren zouden wor den gestuurd naar die verenigingen, die met een elftal in de zondag competitie uitkomen. Zou één club tegenstemmen dan zou van een ge combineerde competitie worden af gezien. Inmiddels heeft van de Leid- se verenigingen Unitas laten we ten niets voor "samengaan" te voe len. in de afdeling Gouda zouden verscheidene clubs niets voor een combinatie voelen. De damescommis sie van de afdeling Leiden zal in de komende weken nagaan op wel ke wijze de competitie alsnog inter- ressanter kan wor4*n gemaakt. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden de krant. Als brief verzenden, frankeren met 50 oent. Ons HUISADRES ia: Straat: Na Woonplaats: -TC-w, Jaar 'aal doorhalen wat niet van toepassing is. Wy hebben Kwartaal Maand Postabonnement 2 Ons VAKANTIEADRES is: van tot per adres straat na plaatsnaam S.v.p. in hlokletters. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese landen f 1,10 per dag. De praktijk heeft ons geleerd dat de bezorging in Zuideuropese en Noord- afrikaanse landen veel te wensen overlaat. Opzending naar deze landen moeten wy daarom ontraden. Wy kunnen geen verantwoording nemen voor kranten die niet op het va-» kantie-adres worden ontvangen. OP DE VUIST Bij een lang durig gevecht in Parijs tussen gast arbeiders uit Noord-Afrika en de Afrikaanse staat Mali zijn maandag twee personen gedood en 21 gewond, aldus heeft de politie gisteren mee gedeeld. De strijd speelde zich af in de voorstad Villejuif. Het was be gonnen met elkaar pesten en ont aardde in gevechten waarbij onder meer met messen werd gewerkt. De doden waren beide Noordafrikanen. HOTELBRAND —Bij een brand In een volgebotkt hotel te Rota Imag- na, 27 kilometer ten noorden van Bergamo, zyn gisterochtend twee vrouwen gedood en 10 gewond. De brand die het houten gebouw geheel verwoestte, was begonnen in de keu ken. vermoedelijk als gevolg van kort sluiting. De doden en gewonden wa ren uit de ramen gesprongen om aan het vuur te ontkomen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15