Ada Pors is nog altijd teleurgesteld Wil Hartog wint op Zandvoort 2 maal Jan v. Staveren aan kop in regenboogstrijd Zwemstrijd in schaduw van Cali Trumbic maakt keuze voor Cali TIM SHAW IS WEER SNELLER Revanches9 matig bezocht MAANDAG 14 JULI 1975 PAGINA 9 SPORT LEIDSCHENDAMDe Nederlandse zwem titelstrijd dat grote jaarlijkse familiefeest heeft de eerste kampioenen opgeleverd. Om iets over vijven meldde Vlaardingse An neke van de Ende zich zaterdag als de allereerste. Twaalf jaar was ze, de medaille die ze kreeg omgehangen toen de 100 meter vrije slag in 1.05.21 minuut door haar was ge zwommen, werd in een kringetje vriendjes en vriendinnetjes bewonderend, hier en daar ook afgunstig, bekeken. Ronald Woutering, met een tijd van 1631 ex-Nederlands aspiranten-recordhouder, kwam in de serie op de 1500 meter uit op 16.55. De teleurstelling van de gemiste Cali-kans? DEN HAAG Ivo Trumbic, de coach van het Nederlands waterpolo- team, heeft na afloop van het trai ningskamp op de Antillen in overleg met de waterpolocommissie de ploeg gekozen die zal deelnemen aan het wereldkampioenschap in Cali. Drie man: Hans Smits, Wim Keman en Gerard Keetelaar zijn na het trai ningskamp afgevallen en naar Ne derland teruggekeerd. Wim Keman viel een van de eerste dagen door een vensterruit en blesseerde daarmee z'n pols, zodat hij niet heeft kunnen spelen. De ploeg ziet er als volgt uit: Evert Kroon, Nico Landeweerd, Gys Stroboer en Dick Nieuwenhuizen (al len HZC/De Robben), Wim van der Schilden (Zian/Vitesse), Mart Bras (VZC Ritmeester), Rick Toonen en Hans van Zeeland (belden Neptunus Arnhem), Andy Hoepelman (Zwem- lust/Den Hommel). Ton Buunk (De Meeuwen) en Piet de Zwarte (AZPC). Door Ger Stolk Dat soort tafereeltjes is traditioneel voor het massaevenement Neder landse zwemtitelstrijd. Die tafereel tjes zijn aardig om te zien en maken een gang naar de Nederland se zwemkampioenschappen, waar die ook mogen worden gehouden, dubbel en dwars waard. Dat soort taferelen compenseert vandaag de dag ook veelal de goede tijden die opnieuw uitbleven, de opwaartse lijn die er niet is, de alsmaar groeiende achterstand die dit per traditie zo sterke zwemland oploopt vergeleken met nóg sterkere zwemnaties. Volledigheidshalve zij opgemerkt dat het wat dat laatste betreft niet om de groep gaat, waarin Anneke uit Viaardingen zich zo kranig weerde. Ongelukkig De Nederlandse zwemtitelstrija valt dit jaar hoogst ongelukkig. De internationale zwemfederatie (FI- NA) heeft nu eenmaal het onzalige idee gehad om de wereldkampioen schappen van CaU heel vroeg op de kalender te plaatsen. Welk besluit ondermeer tot gevolg had dat de wereldkampioenschappen voor een gedeelte parallel lopen met de Nederlandse titelstrijd. Het gegoo chel met vliegbiljetten voor Cali (Columbia) leidde er toe dat zeven zwemsters en twee zwemmers, die normaal gesproken de ereplatforms in Leidschendam zouden hebben beklauterd, de Nederlandse zwemti- tetótrijd dit jaar niet konden doen ivoorproefje van het Olympisch jaar) en pas bij de zogenaamde, op 30 en 31 augustus te houden, all-in finales in actie zullen komen. De veel bescheidener tijdsnormen, die bij absentie van Neerlands top-ne- gen wat te nationale zwemtitelstrijd werden aangelegd, bleken op de eerste dagen in elk geval op te optimistische gedachten te berusten. Kortom, het schrikbarende presta tie-niveau, zoals de kwalificatiewed strijden van Den Hommel die. veertien dagen geleden al liéten zien, zette zich pal beneden de top verder door. Zelfs zij, die zich op het standpunt stelden dat de kwalificatiewedstrijden voor Cali te vroeg werden gehoudén om het rendement van vele baantjes trekken te kunnen afleveren, zij die in weerwil van alle sombere prognoses hebben geredeneerd dat de dit jaar voor het eerst gehouden centrale training door een late explosie zou worden gevolgd, hebben die weekend (voorlopig!) niet begrijpend het hoofd geschud. Opzet mislukt geleidelijkheid zal moeten worden gewerkt. Maar niet alleen de Noordhollandse trainer Bas Ween- hoff denkt daar zo over. Toen Ronald Woutering zaterdag voor zijn serie van de 1500 meter vrij te water ging was hij met een tijd van 16.31,34 ex-Nederlands aspiranten- recordhouder. Ronald Woutering kwam uit op 16.55 en je kon je bij het horen van die tijd afvragen of het de teleurstelling van de gemiste Cali-kans was geweest die Woutering tot een voor hem zo matige serietij d had gebracht of de gedachte aan Montreal. Waarbij tevens moet worden bedacht in hoeverre het de kansen op Montreal zou schaden wanneer iemand eens voluit zou hebben gezwommen, iets anders is, dat het behalen van een finaleplaats een aantal deelne- mers belangrijk voorkwam dan de tijden, in dat geval zullen de komende dagen het antwoord leveren. Lichtpuntjes Lichtpuntjes, ze waren op de eerste en de tweede dag van Leidschendam moeilijk te bespeuren. Nochtans waren ze er en daarvoor moeten Rotterdamse Eline Herfst en haar Eindhovense rivale Lenny van Kraay verantwoordelijk voor worden Marie Louise van Schaik (AZC Al phen) zorgde voor een succes op de 100 meter rugslag (onder tien jaar). De Alphense veroverde de ti tel in een tijd van 1.14.5. Op de 100 meter rugslag voor jongens onder 10 jaar reikte Mark van Belkum (De Zijl/LGB) met een tijd van 1.25.25 tote gesteld. Hard, erg hard ging het op de 800 meter voor meisjes beneden de 14 jaar. Tot aan de 200 meter kon de pupil van Dries Peute de Brabantse voor blijven. Toen gleed Lenny van Kraay weg. Centimeter na centimeter maar ook weer niet zover dat Eline niet meer kansrijk voor de zege zou zijn. Op de laatste 100 meter kwam ze zelfs weer dichterbij. Tijden: Van Kraay: 9.39.55; Herfst 9.40,40. Ondanks het feit dat de serietijden van zowel Lenny van Kraay als Eline Herfst beneden de limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen van Genève lagen, dient de aandacht te worden gevestigd dat de finale nog moet worden gezwommen. Afgaand op de serietij den, zouden Ada Pors (9.25,17) en MISSION VIEJO De Ameri kaan Tim Shaw heeft zaterdag in Mission Viejo Calif or nië) zijn vrije slag gebracht op 8 minuten en 9,60 seconden. Het oude record stond sinds 21 juni (Long Beach) op 8.13,68. De 17-jarige zwemmer bezit ook de wereldrecords op de 400 meter en 1500 meter vrije slag. Zijn tussentijd op de 400 me ter was 4.06,34 tegen 4.05,96 in Long Beach. De laatste 100 meter ging in 59.29. De 16-jarige Brian Goddell werd tweede in 8.16,31, de derde beste wereldprestatie al ler tijden. Daarna volgde Robin Backhaus in 8-27,07. Lenny van Kraay (9.39,55) worden afgevaardigd, waar Eline Herfst (9.40,40) en Corianne Heymans (9.40,45) naast de prijzen zouden grijpen omdat er slechts twee meisjes gaan. Dries Peute: „En die 800 meter is helemaal niet de afstand van Eline. Liefst zeven seconden ging ze sneller dan haar persoonlijke record. Dit was boven dien de eerste keer dat ze bij de meisjes beneden de 14 jaar die 800 meter zwom." Lichtpuntjes, ze- waren schaars op de eerste dagen van Leidschendam. Ter informatie, er woei een stevige bries in het zwembad! De Fluit, maar de temperatuur was goed. Dus het was niet te koud en niet te ZANDVOORT Wil Hartog heeft gisteren op het circuit van Zandvoort twee overwinningen behaald (350 cc en 500 cc) in internationale wegra ces, die ten onrechte worden beti teld als de "revanches van Assen". Vrijwel alle grootheden, die in As sen om de punten voor het wereld kampioenschap hadden gestreden, hadden de reis naar Zandvoort niet gemaakt. Bruno Kneubühler was een van de weinigen, die er wel was. De Zwitser won dan ook in de 250 cc- klasse voor de Fransman Fernandez en de op zijn retour zijnde Brit Mor timer. Hartog had in de 500 cc (waar Chas Mortimer tweede werd) weinig moei lijkheden, maar in de 350 cc-klasse vocht Wil een verbeten strijd uit met Boet van Duimen. Op de streep was het verschil zeventiende secon de in het voordeel van Hartog. In de 125 cc ging de zege naar Henk van Kessel; tweede werd hier de Frans man Peter Fernandez. Otto Haller en Erich Haselbeck uit West Duits land wonnen in de zijspan-klasse vóór de Nederlanders Kees Boer en Jack Ruiter. In de 125 cc-nationaal won Theo van Geffen uit Brakel, de 750cc was hier voor Richard Kros uit Dordrecht. Cornells Bouwmees ter uit Abbenes werd tweede. Overigens is het hoogst twijfelach tig of deze "revanches" in de ko mende jaren zullen worden her haald. De organisatoren hadden ge rekend op ongeveer 25.000 toeschou wers. Gisteren kwamen tienduizend toeschouwers minder dan verwacht. ROGGENBURG Ton van Heug- ten en Bakkenist Dick Steenbergen hebben hun leidende positie in het klassement van het Europese kam pioenschap motorcross zijspanklas- se niet kunnen behouden. Tijdens de Zwitserse wedstrijd, tellend voor de competitie, die zaterdag in Rog Wil Hartog: twee zeges op Zandvoort. genburg werd gereden, slaagden zij in beide manches er niet in zich on der de eerste tien te rangschikken. De Zwitserse combinatie Robert Grogg—Andreas Grobers zegevier de in de eerste manche met een Nor ton Wasp. De gebroeders Bollhalder wonnen de tweede rit. Grogg en Graber leiden in de strijd om de Europese titel met 91 pun ten. De Britten Thompson en Beavies staan tweede met 89 punten. Ton van Heugten en Dick Steenbergen bezet- De titelstrijd van Leidschendam stond op de eerste dagen per traditie in het teken van de allerjongsten. Bovenstaande berust ondermeer op de tijden, zoals de meisjes beneden de veertien en de zestien jaar die in de series van de 800 meter lieten registreren. Hoewel ook de jongsten veelal tot veel minder goede tijden kwamen dan die van de Nederlandse kampioen schappen van vorig jaar. Wat deze nationale kampioenschappen bij afwezigheid van de top-negen interessant kan maken, bleef de eerste dagen uit. Niemand bleek mentaal zo bezield om te laten zien dat een niet-^ehaalde WK-limiet op een misverstand berustte. Een meisje als Ada Pors was daarnaast nog altijd zo teleurgesteld! dat zij ondanks de door haar in 9.25,17 gewonnen serie vele seconden boven haar beste persoonlijke tijd van 9.11,0 bleef. Vergelijkende cijfers: het Nederlands record van Jose Damen staat op 9.00,99, waar Cali met 9.06,0 kon worden verdiend. Ada Pors, die Cali in Den Hommel met haar 9.20,7 miste, kwam gisteren bij de serie niet aan haar opzet toe. Die opzet luidde dat ze zich zelf zou bewijzen, dat ze in elk geval beneden de 9.20,7 van Den Hommel zou blijven. Leidschendam gaf de eerste dagen niet die tijden, die een optimisti scher gedachtengang rechtvaardigen, iets anders is dat het niet zo zeer de tijdens dit toernooi te maken tijden zijn, die de aandacht overal opeisen maar veel meer de aanloop naar Montreal. Vooral binnen de vereniging van Yolanda Aggenbach (Zeemacht/Noordkop) heeft de ge dachte post gevat dat wil Montreal 'Worden gehaald, er via de weg der ROELOFARENDSVEEN Jan van Staveren heeft het afgelopen weekeinde met Goldfinger zijn lei dende positie in de strijd om het Nederlands kampioenschap in de regenboogklasse behouden. In de morgenwedstrijd van zaterdag op de Braassemermeer ging Van Sta veren evenals onder meer Harry Amsterdam te vroeg van start. Van Staveren keerde niet terug en werd derhalve gediskwalificeerd. Amster dam, die wel de steven wendde, begon aan een enerverende achter volging. Hü passeerde alle 32 tegen standers en werd als winnaar afge blazen. De middagwedstrijd was voor Van Staveren. Amsterdam werd tweede env titelverdediger Bouw v. Wijk derde, derde. Gisteren eiste Van Wijk de zege op voor Van Staveren, Hein de Goede ren en Hein Donker. Amsterdam werd vijfde. De slotrace van vandaag zal de beslissing moeten brengen ten aan zien van de titel. Met aftrek van het slechtste resultaat staat Van Stave ren met 3 punten op de eerste plaats. Hij heeft echter al een dis kwalificatie achter zijn naam wat hem bij verdere aftrek in het na deel brengt. Harry Amsterdam is tweede met 11 punten en Bouw van Wijk derde met 11,7 punten. In de strijd om het Nederland se kampioenschap in de solo-klasse heeft Frank de Vos gisteren op het IJsselmeer bij Enkhuizen een zege behaald. Er werd bij weinig wind gestart. De Vos ging als over winnaar door de finish voor Gert Paulie, Hans Houben en Rob van Helvert. Mark Neeleman en Casper Ron- teltap zullen Nederland vertegen woordigen tijdens de jeugdwereld kampioenschappen zeilen, die vol gende maand in Larcs (Schotland) worden gehouden. Bij de selectiewedstrijden bij Me- demblik zegevierde Mark Neeleman in de 420 klasse (tweemansboten). Ronteltap triomfeerde in de laser klasse (eenmansboten). Tjitte Brouwer uit Heerenveen heeft afgelopen zaterdag de eerste wedstrijd om het kampioenschap bij het skütsjesilen gewonnen. Brouwer behaalde een ruime overwinning op het Pikmeer en de Wijde Ee bij Grouw. Tweede werd Sietse Hobma uit Lemmer. De Zwitser Urs Kohier heeft gistéren in Henderson Har bón in.de Verenigde Staten de der de race voor het wereldkampioen ten met 80 punten de derde plaats. BIELSTEIN De Belgische mo torcrosser Roger de Coster is gis teren in Bielstein (Wdl) wereld kampioen in de 500 cc-klasse ge worden. De Belg won op zijn Suzu ki de Grote Prijs van West-Duits- en werd daardoor onbereikbaar voor de Fin Heiki Mikkola en de Neder lander Gerrit Wolsink, ondanks dat er nog drie wedstrijden, waaronder een op 27 juli in Nederland, te rij den zijn. In Bielstein was De Cos- ter oppermachtig. Hij won beide manches. En dat terwijl hy in de eerste manche ten val kwam. Stand 1. De Coster 189 pnt., 2. Mikkola 155 pnt., 3. Woslink'136 pnt. HALLE Na de derde ronde om het nationaal motorcrosskam pioenschap 250 cc heeft Gerard Rond uit Bennek om zijn voorsprong op zijn concurrent Stef van dei- Sluis gehandhaafd. Op het circuit De Kappenbulten in HaUe moest Rond in de eerste manche genoe gen nemen met een tweede plaats achter Van der Sluis die van tsart af de leiding nam. In de tweede manche won Rond voor Van der Sluis. De stand in het Nederlands kam pioenschap 250 cc na manches 1. Gerard Rond 174 pnt., 2. Stef van der Sluis 168 pnt., 3. WUken 155 pnt, 4. Nico Maassen 116 pnt., 5. Klumper 108 pnt. Vrij spel Bouw van Wijk en Harrie Amsterdam in felle strijd gewikkeld tijdens de wedstrijden om het open nationale kampioenschap in de Regenboogklasse op het Braassemermeer. schap zeilen in de tempestklasse ge- 38ste met 73 punten. lander Frank Louwers finishte ver wonnen. De Nederlander BenStaart- De Amerikaan, Bob Bainbridge dienstelijk als achtste en Van Werk jes werd 34e. zegevierde gisteren in Henderson hoven werd 23ste. In de algemene In het klassement na drie wedstrij- Harbor in de derde race van de rangschikking leidt de Fransman den is de Italiaan Giuseppe Milone strijd om het wereldkampioenschap Delluseau. Louwers is 18e en Van eerste met 3 punten. Staartjes is zeilen in de 470-klasse. De Neder- Werkhoven 25ste. Bridge Het Nederlandse bridge- team is het Europees kampioenschap gisteren in Brighton teleurstellend begonnen. Nederland kwam niet ver der dan een 10-10 gelijkspel tegen Libanon. Schermen Dc Fransman Chris tian Noel is zaterdag wereldkam- kampioen op herenfloret geworden. Hij behaalde in de finalepoule van zes schermers vier winstpartijen. De wereldtitel bij de dames ging naai de Roemeense Ekatei-ina StahL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9