is DE TOUR AFGELOPEN? Merckx verliest de strijd met zichzelf Liebregts: „Spelen met mensenlevens" TOUR IN CUFERS Paniek in de Tour Jolly mag terugkomen ZOETEMELK: 'RONDE KENT WINNAAR NOG NIET...' MAANDAG 14 JULI 1975 SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT PRA-LOUP Eddy Merckx is onttroond in de vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Op de nationale feestdag zal Bernard Thevenet vertrekken als eerste in het algemeen klassement. Zijn voorsprong op de wereldkampioen is precies even groot als zijn achterstand was voor het weekeinde begon met de rustdag in Nice, 58 seconden. Het rennersveld, nog ruim 100 man aan de start in Nice, heeft zwaar betaald voor de rust dag aan de Cote d'Azur. Over vier Alpenpassen werden de ren ners gestuurd naar de aankomst in Pra Loup, ook een "col" van de tweede categorie. Sporief gezien heeft Eddy Merckx het zwaarst betaald in de onmogelijk zware rit. Enkele kilometers voor de eindstreep stortte de wereldkampioen volledig in. Op een stukje klim van minder dan vijfduizend meter verspeelde hij zijn voorsprong van ruim een minuut op Thevenet, die hem tot een vrijwel zekere toerwinnaar had gemaakt. Merckx raakte niet alleen zijn winst kwijt, hij moest bovendien nog bijna twee minuten toegeven. Merckx had voor de tweede keer in zijn loopbaan een enorme nederlaag geleden. De eerste schreef Ocana vier jaar geleden op zijn naam op weg naar Orcieres Merlete, een ander nieuw vakantie-oord in de Alpen. De tweede klap werd hem toegebracht in de vijftiende rit van de Tour. Niet eens door Bernard Thevenet maar door Felice Gimondi, in de wielerwereld een van de weinige vrienden van Merckx. De wereldkampioen, de leider van het klassement, was op weg naar zijn ondubbelzinnige triomf in de zwaarste rit van de rpnde. Op minder dan een hand vol kilometers van het verlossende einde van een lange en hete werkdag, was Merckx een vrijwel zekere winnaar, niet alleen van de rit, ook van de ronde. Gimondi lag op 33 seconden, Thevenet en Zoetemelk op meer dan een minuut. Van Impe was nog verder achterop geraakt in de duivelse afdaling die Merckx had gemaakt van de Col d'Allos. Merckx, eerste op de Col des Champs, eerste op de Col d'AHos, in weerwil van een lekke band, begon de laatste afdaling met een voorsprong. Juist op het ter rein waar de concurrentie hem minder sterk achtte, wilde hü zijn grote slag slaan. Het fortuin leek aan zijn kant te staan op deze dertiende Juli. Zoals hij zelf en Van Impe veel eerder in de koers, kregen ook The venet en Moser een lekke band. Het slijtageproces lieek hem, de wereldkampioen, niet te hebben aangetast. Maar ook Merckx voelde de In spanning, zijn tred verslapte, zijn benen voelden zwaar Is de Tour nu voorbij? Ik geloof Maar Joop Zoetemelk deed niets, het niet. Mijn Belgische collega Alweer niet. Het valt van de gezichten af te lezen. Dat van Eddy Merckx is getekend: hij is aan het eind van zijn krachten. Bernard Thevenet lacht monter: hem wacht in Pra-Loup de Gele Trui. Jan Wouters zei: "Voor iedere an dere renner staat de nederlaag vast, na zo'n rit. Maar niet voor Merckx. Want Merckx is bijzon der." En dat is-ie. Maar Bernard Thevenet is het óók. Wie na zovele jaren dan ein delijk bij zichzelf de overtuiging heeft gekweekt, dat hij tóch een ronderenner is. dat die "slechte dagen" echt niet hóeven te komen en wie dan ook nog ten aanschou- we van het thuisfront in het geel rondrijdt als de toekomstige win naar van een Franse ronde waar in het publiek alleen maar een Franse winnaar wil, die kan veel. Is Merckx de enige concurrent van Thevenet? Ik vrees van wel. Want al kwam Joop Zoetemelk bij de eersten binnen, al bedraagt zijn achterstand in het algemeen klassement "maar" vier minuten, dan nog kan men twijfels hebben over de zegedrift van Zoetemelk. Thevenet testte gisteren in het verloop van de rit een paar maal Merckx. Hij trok ten aanval. Merckx deed het andersom óók. de wielen werden molenstenen. Juist toen Merckx dat merkte kwam Gimondi langszij. Voor Merckx kon het niet beter, Gimonrid die zijn verplichtingen heeft, zou hem niet losrijden. Maar Merckx kon niet volgen. Hij kon even later niet aansluiten bij Thevenet, noch bij Zoetemelk en Van Impe, die zijn nederlaag vol ledig maakten. In minder dan vijf kilometer verloor hij drie minuten op Thevenet, nadat hij meer dan zeveneneenhalf uur de onmiskenbare heerser van het veld was geweest, die met steun van zijn ploegmakkers Janssens en De Schoenmaecker het hele veld naar zijn hand had gezet. Merckx reed op zijn tandvlees. Hij moest terugscha kelen naar een kleiner verzet, terwijl hij anders altijd „groter" rijdt dan zijn inspanningen. Terwijl duizen den Fransen in Pra Loup de seconden aftelden die Thevenet nodig had bij 59 brak het gejubel los vocht een eenzame Merckx zijn laatste gevecht van de vijftiende rit. De strijd met zichzelf. Hij verloor. Hij was zichzelf niet meer. „Ik kon niet meer", ver- zuohtte hij toen hij uitgeput als nooit tevoren over de streep kwam". Na de afdaling van de Alios, op de helling van de Pra Loup antwoordden de benen niet meer. Ik zocht een klein verzet om verder te gaan, maar dat kon ik nauwelijks meer rondkrygen Gimon di kwam en ik kon niet meegaan, Thevenet, Zoete melk, Van Impe, zij waren mij allemaal te snel. Het ging niet meer". Zelfs Bernard Thevenet, de nieuwe leider in het klassement begreep er niets van. „Ik wilde aanval len, ik wilde het dn het laatste stuk nog eens proberen. Niet voor de gele trui na een dag waarop Merckx zo sterk had gereden, maar voor mijn kans op de rit- overwinning en om de verschillen in het klassement te verkleinen. Ik kwam bij Merckx, ik wilde even her sbellen om Gimondi te gaan aanvallen, maar ik schoot hem voorbij. Dat gaf mij ntieuwe kracht". De gele trui was hem toen hij Merckx voorbij ging, de ritzege kneeg Thevenet, nadathij Gimondi was ge- de schoot geworpen. De Italiaan wilde Vijftiende etappe (217.5 km) L Thevenet (Fra-de Muer) 7.46.35, 2. Gimondi (Ita-Ferret- ti) op 23 seconden, 3. Zoetemelk (Ned-Caput) op 1.12., 4. Van Impe (Bel-Stablinski) op 1.42, 5. Merckx (Bel-Lelangue) op 1.56, 6. Moser (Ita-Bartolozzi) op 3.12, 7. Fuchs (Zwi-Barto- lozzi) z.t., 8. Balague (Spa-Sau- ra) op 5.26, 9. Delisle (Fra-de Muer) op 6.01 10. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 6.16, 11. Ro mero (Fra-Lapebie) op 6.20 Janssens (Bel-Lelangue) 6.32, 13. Menendez (Spa-Baru- tia) op 6.43, 14. Perret (Fra-Gi baldy) op 7.57, 15. Agostinho (Pofr-Germiani) op 8.08, 23. Kuiper (Liebregts) op 12.23, 30. den Hertog (Liebregts) op 15.56, 39. Karstens (Stablinski) op 27.18, 52. Knetemann (Caput) op 31.17, 80. Vianen (Caput) z.t. 89. Prinsen (Liebregts) z... 96. Kamper (Liebregts) op 34.38. De Fransen Catieau, Mollet en Sanity, alsmede de Belg Boysch hebben de strijd gestaakt. Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra- de Muer> op 77.50.35, 2. Merckx (Bel-Lelan gue) op 0.58, 3. Zoetemelk (Ned- Caput) op 4.08, 4. Van Iimpe (Bel-Stablinski) op 5.14, 5. Gi mondi (Ita-Feretti) op 8.19, 6. Moser (Ita-Bartolozzi) op 14.51 7. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 17.19, 8. Fuchs (Zwi-Barto- lozzi) z.t., 9. Poulidor (Fra-Ca- put) op 23.58, 10. Janssens (Bel-Lelangue) op 25.18, 11. Torres (Spa-Saura) op 25.55, 12. Dan Guillaume (Fra- de Muer) op 30.59, 13. Romero (Fra-Lapebie) op 33.19, 14. Tal- bourdet (Fra-Caput) op 33.40, 15. Martinez (Fra-Stablinski) op 33.42, 16. Delisle (Fra-de Muer) op 34.06 17. de Schoenm. (Bel-Le langue)op 35.23, 18. Kuiper (Ned-Liehregts) op 39.13, 19. Juliën (Fra-Gemiani) op 39.52 20. Agostinho (Por-Gemi- niani) op 40.50, 21. den Hertog (Liebregts) op 41.18, 54 Kar stens Stablinski) op 1.24.44, 75. Vianen (Caput) op 1.41.10, 78. Prinsen (Liebregts) op 1.41.45, 79. Knetemann (Caput) op 1.42.49, 96. Kamper (Liebregts) op 2.05.45. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 234.19.58, 2 Lelangue 234.28.27, 3 de Muer 234.32.33. Bergklassement: 1. Van Im pe (Bel) 214 pnt., 2. Merckx (Bel) 154, 3. Thevenet (Fra) 118, 4. Zoetemelk (Ned) 114, 5. Gimondi (Ita) 118. Puntenklassement: 1. van Linden (Bel) 252 pnt., 2. Merckx (Bel) 205, 3. Moser (Ita) 168. PRA LOUP De Ronde van Frankrijk blij ft gevaarlijk, ook al zijn zondag als door een wonder, dè inzittenden van de eerste volgwa gen van de Bianchi-ploeg, nadat de auto in een ravijn was gestort, aan een ernstig onge luk ontkomen. De val van de auto van ploegleider Giancarlo Ferretti veroorzaakte paniek in de ronde. Over de tourradio schalden de meest schokkende berichten, nadat de wagen van Bianchi in de gevaarlijke afdaling van de Col d'Allos ui!t een bocht was gevlogen. "Renner in een ravijn gestort". "Wij kunnen niet zien wie, maar hij draagt het rood-witte shirt van Su per Ser". "NOS-wagen uit de bocht gevlogen'. "Ploegleiderswagen van Bianchi in een ravijn gestort". 'Motorrijder verongelukt'. Pure Paniek, zoals bleek toen in het ziekenhuis van Gap de balans was opgemaakt. Ploegleider Giancar lo Ferretti van Bianchi in de wa gen zeker 200 meter van de weg geraakt, maar in Gap bleek dat hij alleen maar vleeswonden had opge lopen, die ter plaatse werden ge hecht. Mecanicien Piero Piazzalun- ga, mede inzittende van de wagen, had ook alleen oppervlakkige verwon dingen. Hoe kon de paniek ontstaan? De schrik zat er nog in nadat op de eerste dag al een Belgische gendar me te Molenbeek, mede door de Tour om het leveti was gekomen en na dat een wagen van NOS-radio vrij dag op zijn kop naast het parkoers was terecht gekomen. De afdaling van de Col des Champs met zijn diepe kuilen op een smalle weg zon der enige bescherming voor afgron den, had velen schrikachtig gemaakt. De weg omlaag van de Col d'Allos was zo mogelijk nog maller en bochtiger. De chauffeur van de wa gen van Bianchi heeft een van de bochten gemist, maar had het ge luk dat de glooiing naar omlaag be trekkelijk flauw was. Een van de commissarissen van de ronde zag een fiets door de lucht vliegen, stop te, keek omlaag, zag de fiets bene- oen en ook de auto liggen, met daar naast een van de Italianen in een rood hemd. Hij concludeerde dat fiets en man bij elkaar hoorden en verspreidde het eerste paniekbericht. Het tweede was een hoorfout. "In de afdaling van de Col d'Allos", werd geroepen, men concludeerde een wagen van de NOS. De motorrijder was een politieagent, die simpelweg was geslipt en eigenlijk met de schrik vrij kwam en niet meer heeft ge daan dan sommisge renners hinde ren met zijn op de weg gevallen motor. Veel herrie om bijna niets der halve, maar dat kwam alleen maar omdat dze dertiende juli voor hen ronduit een geluksdag was. Over wegen met diepe greppels voor de afvoer van smeltwater kan slechts met een slakkegang worden gereden. De renners die voor roem en vooral geld strijden, nemen bepaalde risi co's. Zij storten zich in het gevaar dat op twee wielen minder is dan met de veel moeilijker wendbare auto's. Piet Liebregts, de ploegleider van Frisol zei na afloop: "Dit is te erg. Het is spelen met mensenlevens. Ik heb die wagen van Bianchi zien lig gen en ik was mij doodgeschrokken. Ik heb geholpen na het ongeluk met die motoragent. Daarna wilde mijn Franse chauffeur er weer achter aan met zijn gebruikelijke snelheid. Ik heb hem gezegd het rustiger te doen. Dit is de Tour, riep hij. Mij test, maar niet voor Liebregts. Ik zou misschien risico nemen als ik een renner heb die by de eersten staat, niet als het gaat om een plaats tussen tien en twintig." Gerard Kamper: "Ik heb in deze rit, vooral in de afdalingen heel wat keren gedacht, waar ben ik aan be gonnen. Met gewone sport heeft dit heel weinig meer te maken. Maar ik zal doorgaan tot Parijs, als ik kan." Gerard Vianen: "Misschien zijn er renners, die een dergelijke rit niet te erg vinden". Gerard Vianen vindt dat wel. "Er wordt in alle opzichten te veel van je gevraagd." Schaken De Brit David Good man is zaterdag in Creil wereld kampioen schaken tot 17 Jaar ge worden. Goodman eindigde met een half punt voorsprong op de nummer twee, Tereence Wong uit Singapore. De Nederlandse a dspira nt - kampioen Han Jansen uit Hoensbroek eindig de op de gedeelde vijftiende plaats. Bernard Thevenet passeert de finishlijn in Pra-Loup: ook hij is nu "getekend". NICE De Italiaanse equipe Jolly-Ceramica, geleid door Ma rino Fontana en Luciano Pezzi. heeft zich teruggetrokken uit de Ronde van Frankrijk. De ploeg, die eerder de kopmannen Battag- lin en Knudsen zag wegvallen, tel de nog vier renners: Antonini, Giuliani, Quintarelli en Cavazzi. De twee eerstgenoemden zyn bo vendien niet fit. zy kwamen vry- dag ver in de achterhoede boven op de Puy de Dome. Onder deze omstandigheden vonden de lei ders van Jolly-Ceramica 't niet raadzaam de Tour voort te zetten. Rondedirekter Felix Levi tan verklaarde zaterdag in Nice dat hij het standpunt van de Italia nen volkomen begreep en dat Jol ly-Ceramica volgend jaar weer welkom was in de Ronde van Frankrijk. En wat nog vreemder was: toen Merckx, Gimondi en Van Impe eendrachtig samenwerkten om een door een lekke band teug ge slagen Thevenet te bedwingen, toen stak Zoetemelk, die ook in de kopgroep zat, de helpende hand niet toe. Waarom nietWil de hij niet óók die Thevenet kwijt? Wilde hij niet een plaatsje stijgen in het klassement, dich ter komen bij toen nog het geel van Merckx? Een merkwaar dige strijdwijze. Maar er was zo véél merkwaardig in die gedenk waardige etappe naar Pra-Loup. terugkomen lm die laatste vijftienhonderd meter. Hy sprong terug naar Thevenet, had hem büna bereikt en merkte toen dat hij een lekke band had. Vragend, smekend keek Gimondi achterom. Hy wilde zyn re- servefiets, maar zyn ploegleiderswagen was er niet, die lag achttien kilometer terug in een ravyn. Dat hoorde hy toen hy teleurgesteld 23 seconden na The venet over de streep kwam. Byma een uur later werd hem verteld dat het ongeluk was meegevallen. Op dat moment telden de seconden niet meer voor hem, de nederlaag nog iminder. De ronde vaart overigens wel by het verlies van Merckx, die geen man is om er in te berusten. Er vol gen nog twee Alpenritten plus een tijdrit over 40 kilo meter op woensdag. De ronde heeft sinds zondagmid dag een andere leider, de Tour heeft nog niet zyn winnaar. Die beslissing zou mogelijk wel eens pas na de Alpen kunnen vallen. Zondag is gebleken dat zelfs de sterkste kwetsbaar is, maar Merckx heeft nog een hele week de tyd voor herstel. Joop Zoetemelk bezig met p.r.-werk: uitdelen van handteke ningen tijdens de rustdag in Nice. PRA LOUP Joop Zoetemelk kwam gistermiddag betrekkelijk fris aan de streep na de afschuwelyk zwa re rit door de Alpen. "Het was een een slijtageslag", verzuchtte de nummer drie uit het algemeen klas sement, "Merckx is daaraan kapot gegaan. Vijf van deze cols is niet ge woon meer. De eerste noemden zij derde categorie, maar het was ge woon eerste. De nederlaag van Merckx kwam betrekkelijk onverwacht, maar het is een bekend gegeven dat Thevenet, die op dit moment goed in vorm is. in de finale van een koers uitstekend bergop kan rijden. Belangrijk zal zijn wie zich het best herstelt. Ik doe dat betrekkelijk vlug. Het is een goe de Tour. De beslissing is nog niet ge vallen, het is zelfs mogelijk dat het pas zondag in Parijs op de Champs Ely sees wordt beslist.' Hennie Kuiper heeft zondag een uiterst moeilijke dag gehad. De verkoudheid die zich vrijdag voor het eerst manifesteerde, is op de rustdag niet verdwenen en op de derde col kreeg hy het benauwd. "Het leek wel of ik dicht sloeg. Het was afschuwelijk. De eerste twee keer was ik goed mee omhoog gegaan, maar het was plotseling helemaal afgelopen. Mannen als De Meyer, De Witte, Godefroot en Karstens gfn- gen mij voorbij. Ik zag mijzelf al weer in Ossendrecht. Ik dacht, Pra- Loup haal ik nooit, laat staan Pa rijs. Maar ik ben zo verstandig ge weest het rustig aan te doen en gelei delijk ging het weer beter. Ik kwam tenslotte in de groep met Poulidor te recht en ik vind dat ik nog redelijk binnen ben gekomen na deze ver schrikkelijke dag". Lucien van Impe verstevigde zijn positie als leider in het bergklasse ment, maar ontbrak in het laatste gevecht. "Ik heb na mijn bandbreuk te veel inspanningen moeten doen om weer bij te komen. Dat heeft veel kracht gekost". En over Merckx: "Onbegrijpelijk. Als hij zegt dat hij mijn wiel niet heeft kunnen houden, geloof ik het onmiddellijk, maar het is net zo waarschijnlijk dat hij mij door zijn vermoeidheid niet eens heeft ge- /nAeC aastet

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7