Israël aarzelt nog steeds maar er heerst optimisme Communisten Italië tegen hun Portugese collega's NAASï HET NIEUWS SOCIALISTEN STAAN STERK IN EUROPEES PARLEMENT Bloedbad in Angola WEER DODEN IN NOORD-IERLAND APOLLO EN SOJOEZ BIJNA KLAAR VOOR VERTREK Bouwmarkt voor vakmanen zelfbouwer met meer dan 20.000artikelen tegen super voordelige prijzen. WIJ ZIJN NATUURLIJK GEOPEND TIJDENS DE BOUWVAK MAANDAG 14 JULI 1975 CAPE CANAVERAL (AP) De voorbereidingen voor de gezamen lijke Amerikaans -Russische ruim temissie van Apollo en Sojoez verlo pen volgens plan. De commandant van de Apollo Thomas P. Stafford heeft gisteren een telefoongesprek gevoerd met zijn Sowjet-kosmonauten Alexei Leonow en Valeri Koebasov waarin hij goe de wensen overbracht aan het Rus- siche volk en zijn collega zei 'tot over een paar dagen' in de ruimte. In Cape Canaveral en Baikonoer - de twee lanceerplaatsen die 16.000 km van elkaar verwijderd liggen - ging men geheel volgens schema door met de voorbereidingen voor de lan ceringen. "Het doet ons genoegen dat wij klaar zfjn voor ons aandeel in de Apcllo - Sojoez missie", aldus ver klaarde Chester M. Lee directeur van het programma. Uit Baihonoer kwam hetzelfde be richt: 'Allle activitieten worden uit gevoerd volgens het tijdschema dat vastgesteld'. De Apollo en de Sojoez worden morgen gelanceerd en in de ruimte, 210 km boven de aarde aan elkaar gekoppeld. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren in Washington bekend gemaakt dat president Ford in het gezelschap van de Russische ambassadeur Anatoly F. Dobrynin de televisie-uitzending van de lan cering van de Sojoez zal volgen in een auditorium van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton. De Sojoez wordt te 13.20 uur ge lanceerd van het kosmodroom in Baikonoer. Later zal Dobrynin naar Cape Ca naveral vliegen om daar te 20.50 uur de lancering van De Apollo bij te De lancering word voor het eerst bijgewoond door ambassadeurs van de beide landen. De twee Russische kosmonauten aan boord van het ruimtelaborato- Saljoet 4 hebben inmiddels hun zevende week in de ruimte volgemaakt, zo meldt Tass. Commandant Pjotr Klimoek en technicus Vitaly Sevatjanov werden op 24 mei gelanceerd en braken op 23 juni het Russische duurrecord in de ruimte. Het duo zal in de ruim te blijven tijdens de Sojoez-Apollo vlucht. Op 15 augustus zou het twee tal ook het Amerikaanse absolute duurrecord van 84 dagen in Skylab III breken. JERUZALEM/LONDEN/BEIROET (AP/UPI) Het Israë lische kabinet heeft gisteren nog geen definitief besluit geno men terzake een nieuw interim-akkoord met Egypte, maar er zijn aanwijzigingen dat vooruitgang op de weg naar een rege ling is geboekt. In een communiqué dat na de kabinetsvergade ring werd uitgegeven, werd gezegd dat Israël zal voortgaan met het "proces van verheldering en met de onderhandelingen die moeten leiden naar een positieve afsluiting" van de Ame rikaanse pogingen een nieuwe regeling voor de Sinai te be werkstelligen. Een aantal ministers verliet zon dag glimlachend het kabinetsberaad. Gevraagd naar de oorzaak van hun opgewektheid verklaarde kabi- metswoordvoerder Gershon Avnerdat men zich moest herinneren dat pre mier Yitzak Rabin eerder gisteren had gezegd „optimistischer" te zijn dan voorheen wat betreft een nieuw akkoord met Egypte. Britse regerings-functionarissen hebben na besprekingen met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger, die zaterdag in Londen was op doorreis naar Washington, gewezen op twee belangrijke factoren die ten grond slag liggen aan de Israëlische aarze ling de belangrijke bergketen met de Gidi en Mitla passen in de Sinaï aan Egypte over te dragen: Egypte weigert tot nu toe zich zelf direct tegenover Israël of indi rect tegenover de Verenigde Staten te binden aan een niet-aanvals beleid voor een periode van drie tot vier jaar na de totstandkoming van een nieuw troepenscheidingsakkoord in de Si naï. Ook heeft Egypte zich neg niet willen distanciëren van de Arabische handelsboycot tegen Israël. De tweede factor die Israël hui verig maakt voor nieuwe concessies zou het feit zijn dat Kissinger, om dat hij niet wil of niet kan, tot nu toe niet duidelijk heeft gezegd welke politieke, militaire en economische hulp Israël van de Verenigde Staten zal krijgen als het de Gidi en Mitla passen opgeeft. De regering Ford heeft de omvang van de door Is raëlische concessies te bewerkstelli gen. Kissinger heeft in Londen bespre kingen gevoerd met zyn land genoot James Callaghan, nadat hij in Genève de situatie in het Mid den-Oosten had besproken met zijn Russisch ambtgenoot Andrei Gro- myko en in Bonn met premier Yitz hak Rabin van Israël. Rabin is inmiddels teruggekeerd naar Jerzalem waar hij het kabi net zondag heeft ingelicht over de resultaten van zijn besprekingen met Kissinger en in kennis stellen van de laatste voorstellen die Kissinger heeft gedaan. In Londen heeft men de indruk ge kregen dat de climax nadert van het streven naar een nieuwe regeling tussen Israël en Egypte. Israëlische gevechtsbommenwer pers hebben gisteren voor de twee de keer in een week aanvallen ge daan op een Palestijnse kampement in het zuiden van Libanon. Een Li banese militaire woordvoerder zei dat één Israëlisch toestel werd neer geschoten. Het stortte brandend in zee. Israël ontkent het verlies van een toestel. DODEN DOOR MOESSON De moesson, die grote gedeelten van het noorden en zuiden van India blank zette, heeft de afgelopen twee weken tenminste tweehonderd men senlevens geëist en meer dan een miljoen mensen dakloos gemaakt. De provincie Oetaar Pr a des j en Bihar zijn het ergste getroffen. Er kwa men daar 175 mensen om het leven als gevolg van de overstroming. LOEANDA (AP) De ziekenhui zen van de Angolese hoofdstad Loeanda liggen vol met gewonden van gevechten die het hele weekeinde hebben gewoed tussen aanhangers van elkaar bestrijdende Afrikaanse be vrij dingsbewegingen. Meer dan 400 personen zouden de laatste dagen reeds het leven hebben verloren en er vielen meer dan 1000 gewonden. Tengevolge van het algemene en wijdverspreide karakter van de bot singen tussen aanhangers van de volksbeweging voor de bevrijding van Angola, MPLA, en het nationale front voor de bevrijding van Ango la, FNLA, zijn de Portugese troepen en de geïntegreerde troepen van de drie bevrijdingsbewegingen niet in staat op alle plaatsen tussenbeide te komen. De derde bevrijdingsbeweging, Uni- ta, heeft gisteren opnieuw verklaard zich buiten de strijd tussen MPLA en FNLA te willen houden en zich niet te zullen laten provoceren. VRIJGELATEN De regering van Taiwan heeft zondag aangekon digd meer dan 3500 gevangenen te zullen vrijlaten ter nagedachtenis De nationale defensie raad, waarin Portugezen en Afrikanen gelijkelijk zijn vertegenwoordigd, heeft de MPLA veroordeeld wegens de ge welddaden waaraan zij zich schuldig zou blijven maken en wegens het feit dat haar vertegenwoordigers de vergaderingen van de raad boycot ten. Ongeveer 1000 mensen hebben hun toevlucht gezocht in de Portugese marinebasis bij Loeanda. De hotels in de stad zitten vol met vluchtelin gen uit de voorsteden. Honderden hebben een koude nacht doorge bracht op de grasvelden rond het regeringspaleis. - In Parijs heeft de FNLA zaterdag avond een verklaring uitgegeven waarin de MPLA ervan wordt be schuldigd grote hoeveelheden wapens te hebben ontvangen uit de Sowjet- Unie, Tsjechoslowakije, Oost-Duits- land en Joegoslavië. De MPLA zou worden geholpen door agitatoren uit Cuba en Oosteuropese landen alsme de door Portugese- officieren die or ders opvolgen van "populistische" partijen in Portugal Een woordvoerder van de FNLA heeft verder verklaard dat zijn be weging, die noord en oost Angola be heerst, de steun geniet van China» Roemenië, Zaire en Tunesië. hen zouden zich 220 politieke ge- rico Berlinguer, de leider i vangenen bevinden. liaanse communistische partij (de ADVERTENTIE Zoeterwoudseweg 11, Leiden tel. 64623 grootste van het Westen) heeft de Portugese communisten beknotting van het recht op vrijheid verweten. In een zaterdag uitgegeven verkla ring zegt Berlinguer dat de jongste gebeurtenissen in Portugal de me ningsverschillen tussen zijn partij en de communistische partij van Portugal over de houding en het op treden van de Portugese partij heb ben toegespitst. De besluiten van de Portugese communisten, aldus Ber linguer, verontrusten ons omdat zij het recht op vrijheid en de deelne ming van alle politieke partijen aan het bestuur van het land aan ban den leggen. "Deze rechten vormende enige waarborg voor de vernieuwing van de maatschappij in Portugal en een afdoende verdediging tegen elke poging van de reactie om de macht weer te veroveren". De socialistische internationale heeft alle socialistische partijen ge vraagd hun socialistische bondgeno ten in Portugal ie steunen. In een gezamenlijke verklaring werd gezegd dat "het uittreden van de socialisten uit de regering van Por tugal de ernst van de crisis in dat land weerspiegelt. De huidige ont wikkeling bedreigt de democratische evoluitie in Portugal. Alleen dooreen democratisch socialisme kan Portu gal het gevaar van een rechtse staatsgreep of een communistische dictatuur vermijden". De CDU/ CSU oppositie in West- Duitsland heeft van de bondsrege ring geeist de hulp aan Portugal stop te zetten. Hun woordvoerder voor ontwikkelingshulp, Gerhard Toden- hoefer, meent dat geen hulp meer moet worden gegeven totdat duide lijkheid bestaat over de binnenland se politieke situatie in Portugal. "De Bondsrepubliek kan zich niet permit teren een voorpost van Moskou op haar eigen stoep te financieren", zo zei hij. „Tienduizend rooms-katholie- ken die "geen anarchie, orde wel" riepen, hebben gisteren betoogd in de straten van de noord-Portugese stad Aveiro. Ze protesteerden mede tegen een recente beslissing van de revolutio naire raad in Lissabon, de katholie ke radio-omroep in Lissabon niet te rug te geven aan de kerk en er de linkse bezetters niet uit te verdrij- De gedeeltelijke staat van paraat heid waarin de Portugese strijd krachten zaterdag waren gebracht in verband met de politieke toestand is gisteren weer opgeheven Maar een woordvoerder van Copcon, de militaire veiligheidsdienst, waar schuwde dat hij elk gewenst ogen blik weer zou kunnen worden afge kondigd. De Amerikaanse kolonel Er- nest Morgan (in gestreept hemd) die 13 dagen geleden werd ontvoerd, is zaterdag in Beiroet vrijgelaten en naar de ambtswoning gebracht van pre mier Rasjied Karami van Liba non (links op de foto). De ontvoerders hadden in ruil voor de vrijlating van de Ame rikaan de verdeling van levens middelen, kleren en bouwmate rialen onder de inwoners van 'n armenwijk in Beiroet geeist. Na zijn vrijlating zei Morgan tegen verslaggevers dat hij door zijn ontvoerders goed was behandeld. revolutio- nairsocialistische actie" die ver klaard heeft verantwoordelijk te zijn voor Morgans ontvoering, liet zaterdag weten dat zij de kolonel in vrijheid had gesteld nadat de Amerikaanse regering aan haar eisen had voldaan. MEER GEBOORTES DOOR HERRIE Het lawaai van overvliegende vliegtuigen en het gefluit van treinen dragen er sterk toe bij dat het Turkse stadje Eskisehir zo'n hoog ge- boortecijfer heeft, zo meent de plaatselijke vereniging voor geboorte controle. De inwoners worden uit hun slaap gehouden door vlieg tuigen van een militaire basis en treinen op het knooppunt van Spoorwegen, en „men geeft dan maar al te graag toe aan de prik kels van de natuur", aldus de vereniging, die toegeeft dat ze er niet in is geslaagd het groeiende bevolkingstal een halt toe te roepen. Eskisehir heeft het hoogste geboortecijfer van Turkije en het op een na hoogste van de wereld. „SCHADELOOS" Een ooggetuige zag hoe onmiddelijk na het ongeval mensen uit hui zen, café's en auto's in de bus plaats namen, kennelijk om nader hand van de verzekering een schadeloosstelling te kunnen eisen. Vyf passagiers werden per ziekenauto naar het Lorettoziekenhuis gebracht. Vrijwel onmiddellijk na het ongeluk sprongen nog 14 per sonen in de bus, die beweerden gewond te zijn. t aantal ritten naar het ziekenhuis moeten VERRASSING VAN COBA Het Rotterdamse nijlpaard Coba, een van de oudste inwoners van diergaarde Blijdorp. heeft gisteren haar vijftiende jong gekregen. Het geslacht van de boreling is nog niet bekend. De vader is Ki- boko (13), zelf ook een zoon van Coba. In Blijdorp was men tamelijk verrast over het drachtig worden van Coba. Tot nu toe had men aangenomen dat nijlpaarden niet ouder worden dan zo'n veertig jaar. Coba heeft die leeftijd al bereikt. BIJ DE NEUS GENOMEN Naohtwaker Antonio Lama werd gistermorgen ruw uit zijn slaap gehaald om te ontdekken dat zijn vrouw bezig was met een schaar zijn neus af te knippen. Toen Lama wakker werd verdween mevrouw Amalia Lama schie lijk en is sindsdien niet meer gezien. Artsen hebben een grote wond over beide neusvleugels gehecht eh het orgaan zoveel mogelijk hersteld. Volgens de politie had het niet zo geboterd in huize Lama, maar zij wil het verhaal van de signora ook wel horen. IDI AMIN-FANCLUB Een televisiestation in Toronto heeft een Idi Amin-fanclub ge vormd, compleet met T-shirts en stickers met „I love Idi" erop. „We beschouwen Idi als een van 's werelds waarlijk grote komie ken", zei praatshow-gastheer Gene Taylor. De T-shirts hebben als opdruk „Nobody's perfect" en ze kosten on geveer vier Canadese dollars. De stickers worden er als bonus bij gedaan. Tot de oprichting van de fanclub werd overgegaan nadat radio Oeganda had bekendgemaakt dat de inwoners van Kampala tijdens de bijeenkomst van de organisatie van Afrikaanse eenheid deze maand, shirts en jurken moeten dragen met de afbeelding van „big daddy" erop. KLOK VOORUIT De Sowjet autoriteiten hebben in verband met komende gezamen lijke Amerikaans-Russische ruimtevaart de officiële klok één-dui- zendste vooruit gezet zodat deze preoies synchroon loopt met de Amerikaanse klok, aldus heeft Tass bekendgemaakt. Een absoluut synchrone tijdrekening is van het grootste belang bij de Apollo-Sojoez missie, vooral omdat de plaatsen waar de Sojoez en de Apollo worden gelanceerd 16.000 kilometer uit elkaar liggen, aldus Tass. Voor wie mocht denken dat één-duizendste seconde niet veel is, wijst Tass er op dat de officiële Sowjet klok tot op een miljoenste van een fractie van een micro-seconde gelijkt loopt. Het zou 30.000 jaar duren voor deze klok een seconde voor of achter loopt. BELFAST (AP) Aan het einde van de protestantse traditionele fees telijkheden in Noord-Ierland ter her innering aan hun overwinning op de katholieken, is zaterdag het lijk van een jongeman gevonden, die door het hoofd was geschoten, zo heeft de po litie van Belfast meegedeeld. De mobiele patrouille die het lijk vond in de voornamelijk door katho lieken bewoonde wijk het ligoneel in het noorden van Belfast, ver klaarde dat de jongen ongeveer 19 a 20 jaar was en tatoeëringen had van protestantse emblemen een En gelse vlag, 't embleem van de „Rode Hand van Ulster" en het woord .Ul ster" in hoofdletters. Hij kon nog niet worden geïdentificeerd. In de afgelopen zes jaar van con flicten in Noord-Ierland zijn nu al meer dan 1240 mensen omgekomen Het slachtoffer was tot dan toe de enige dode die is gevallen op .Oranje dag", de traditionele herdenking van de Slag aan de Boyne in 1690, toen de protestantse legers van Willem III van Oranje aan de rivier de Boyne de katholieke troepen van James II versloegen. Deze feestelijk heden gaan gepaard met marsen en bijeenkomsten in heel Ulster. Een 16-jarige rooms-katholieke jongen in Belfast, die door Britse soldaten was neergeschoten, is gis teren in een ziekenhuis overleden. De lezing van het geval van de Britten is dat de jongen, Charles Irvine, met een ander zat in een auto, die kort na middernacht zon dagochtend probeerde een militaire wegversperring in Lower te pas- In Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek, heeft de politie mee gedeeld dat de IRA-man Sean Kin- sella, die uit de gevangenis is ont snapt, in Liverpool is gearresteerd. Straatsburg De aankomst vorige week van de achttien afgevaardig den van de Britse Labourpartij heeft de balans in het Europees parlement drastisch veranderd: voor het eerst in de 17-jarige geschiede nis van de EEG zijn de socialisten er nu de grootste en invloedrijkste groepering. Tot dusver domineerden de chris ten-democraten. Met 67 van de 198 zetels hebben de socialisten nu een royale voorsprong. Pas na het EEG-referendum in Engeland be sloot Labour haar zetels in Straatsburg te bezetten. Manfred Michel, de Westduitse direkteur-generaal van de socialisti sche fractie, merkt op dat links in theorie zelfs over een meerderheid beschikt als Je er de vijftien communisten bij optelt en de progressief-liberalen en christen-de mocraten die in Luxemburg en in Nederland de macht delen met socialisten. In een echt parlement zou dit van doorslaggevende betekenis zijn. In een niet direkt gekozen, raadgevend lichaam als het Europees parlement, dat weinig meer kan doen dan voorstellen onderzoeken en af en toe lastig zijn, zullen de gevolgen minder opvallen. Op de maandelijkse vergadering van het Europees parlement zal dan ook niet bar veel veranderen, maar wel zal het socialistisch overwicht merkbaar zijn in de commissies die bijna dagelijks in Brussel bijeen zijn om de wetgeving te controleren en ambtenai-en van öe Gemeen schap kritisch te volgen. Manfred Michel ziet twee onderwer pen waarop de nieuwe machtsver houding in de komende maanden al grote invloed kan hebben: het ontwerp voor een bedrijfsstatuut, dat te zijner tijd de deelneming van de arbeiders in de industrie moet regelen, zal nu zeker zodanig worden gewijzigd dat er meer sprake is van echte nacht voor de arbeiders; en het regionaal beleid van de Gemeenschap zal ook meer aan de socialistische verlangens worden aangepast. De afgelopen week hebben de Britse socialisten niet veel van zich laten horen. Ze wilden eerst wennen aan de eigenaardige procedures en aan het vrijwel totale gemis aan publieke belangstelling voor dit parlement. Bij de samenstelling van de delegatie heeft de Laoourpartij meer gelet op betrouwbaarheid dan op elan. Tot het team behoren niet minder dan vijf oud-ministers. Enkelen van hen waren vroeger tegenstander van de Gemeenschap. Zij zijn weliswaar „bekeerd", maar zullen er scherp op toezien dat Londen iets te vertellen houdt. Oud-minister van handel Gwyneth Dunwoody, een van de nieuwelingen in Straatsburg, heeft in die paar dagen al tot haar verbijstering ontdekt, dat er talloze wetsvoorstel len vop stapel staan die van -oot belang zijn voor het Verenigd Koninkrijk, maar waarover in het Britse parlement nog met geen woord is gerept. Obscrver-dienst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6