Als de tweeling Unkraut zit dan begint het IBM-toernooi Stoïcijnse Boehm brengt spektakel Reglementaire fout kost Hans Feis titel PAGINA 10 MAANDAG 14 JULI 1975 door Alexander Munninghoff Pas als de gezusters Unkraut hun vaste plaats op de toeschouwerstribune hebben ingenomen is het IBM-Schaaktoernooi werkelijk begonnen,, zo geloven de organisatoren van dit jaarlijkse denkfestijn. Zij haalden dan ook verlicht adem toen de wegens hun sprekende onderlinge ge lijkenis veelvuldig voor tv-spots gecontracteerde eeneiige tweeling al op de eerste speeldag acte de presence gaf m de glazen zaal van het Amsterdamse RAI-gebouw. Beiden voorzien van zo'n moderne grote koekeloerdersbril (overschot van een Brillmij-Commercial) lieten de bejaarde zusterS zich door een paar IBM-functionarissen met bloemen en welkomswoorden feteren, om zich vervolgens kordaat aan het roken van zwarte sigaartjes en het oplossen van kruiswoord puzzels te zetten. Want van schaken weten ze weinig of niets, deze dames Unkraut. Waarom ze dan iedere dag toch trouw komen kijken? Dat zal de sfeer van het Schaakgebeuren zijn denken we, al weet niemand het zeker. zijn drukke werkzaamheden kan hij niet zo gek vaak aan een internationale krachtmeting als dit IBM-toernooi meedoen. Zijn niveau probeert de wilskrachtige Belg te handhaven met het spelen van Die sfeer, dat is duidelijk, bestaat correspondentiepartijen, een slopen- Van der Sterren naar titelstrijd jeugdschakers AMSTERDAM Het jaarlijkse toer nooi om het Jeugdwereldkampioen - schap wordt dit jaar van 16 augus tus tot 2 september in Joegoslavië ge speeld. Voor Nederland komt uit Paul v. d. Sterren, tweede in het BP-toernooi om het nationale jeugdkampioen schap. Paul v. d. Sterren, 19 Jaar oud en reeds 5 Jaar Junioren- en senio renkampioen van Limburg, is door de KNSB aangewezen in de plaats van Roy Dieks, de jeugd-titelhouder. Dieks voelt zich onvoldoende in vorm om aan de krachtmeting deel te ne- Engeland heeft zaterdag het vier- landenjeugdschaaktoernooi in Den Haag gewonnen, maar het was in de laatste ronde voor de Britten maar op het nippertje. Nederland had nog eerste kunnen worden, door met 7%—2% van Enge land te winnen, maar de vaderlandse schaakhoop bleef bij 6%'3% steken. Denemarken werd derde. Door Alexander Münninghoff De dames Unkraut zijn gezeten Vrij spel i groot deel bij de gratie de deelnemers Immers, door gehandhaafde scheiding tussen pu- de bezigheid waarbij iedere zet per hun gedragingen, briefkaart wordt gedaan, en waarbij de nadrukkelijk dus buitengewoon lang en grondig passend plan nagedacht bliek en spelers is het zicht op de pleegt te worden. In deze afdeling strijd op de veertien speeltafels (acht in de grootmeestergroep, bij de meesters) beperkt. de schaaksport reikt Boey erg hoog, hij zou zelfs wereldkampioen geworden zijn als een Russische Voor schaaktechnisch geïnteresseer- mededinger niet een gewonnen den heb je de demonstratieborden, staande partij door tijdsoverschrij- gepleegde zetten weet, hopen dat eens bij machte zijn op het bord te brengen. Een waarom ook niet: tal zij, wie had, door ziekte geveld, niet tijdig die zelf ook nog zijn kaartje op de post kunnen doen en dan zijn de reglementen onverbiddelijk. l grootmeesters zijn hun schaak- Maar die gewoonte carriere op deze n Geraas Uit een belendend zaaltje klinkt bulderend geraas op. Hier grootmeester Jan Hein Donner, het eerst sinds jaren zelf niet iedere zet enkele uren uit te trekken laat niet na Boey's spel in gewone toernooien, waar Je binnen twee en een half uur 40 zetten gedaan moet hebben, ongunstig te beïnvloeden. Hij gaat nog net niet zo ver dat hij het bord de stukken verzet partij in de arena, bezig het ahrorens een zet te doen, zoals hij deskundige publiek duidelijk tema- ^uis *n <*e studeerkamer al ken wat zich allemaal in de grootmeesterlijke denkramen speelt. Zijn stentorstem duldt analyserend gewend is, maar hij a"fl denkt wel verschrikkelijk lang na, zodat hij iedere partij in tijdnood nauwelijks tegenspraak. Toch klinkt komt- Dan zie hem opeens tot er af en toe een onbeschaamd verschrikte bezinning komen; non gelach op wanneer hij een foutieve deju, nog maar drie minuten voor analyse op het demonstratiebord wil achttaen zetten! afronden door een stuk te verzetten Ti'iVïi«/-w-.rl dat hij in een eerder stadium van J zijn gedachtengang al had afgeruild. Tijdnood: de geraffineerdste kwel- echter. Toch zijn toeschouwers die iedere dag weer de verwatert in een oogwenk als Je RAI bevolken (volgens Nico Scheep- enkele sekonden, aan het eind maker moeten dat allemaal gepen- de partij, beslissende sioneerden of leeglopers zijn, want moet bedenken die Je aanvankelijke opgeven, Donner heeft altijd gelijk. wendingen wachten voordeel Iemand die er ook altijd last heeft is Smejkal, al blijft die zijn plaats) velen die zowel de beheerst*tot het bittere einde: waar demonstratieborden als Donner links andere spelers door het dolle heen zoeken laten liggen. Zij komen, net als de met stukken smijten en woeste hobby wordt dagelijks middag sociologisch onderzoek whist moeten^ omzetten, slachtoffer te storten met aanwij- de chauvinisten Jan Timman, en zingen achteraf: had je dit niet vaak ook Hans Ree, wiens diepe blos moeten doen, waarom deed Je dat? Dit nakaarten, dit vaak vruchteloze afglijdende bril de onheuse dames Unkraut, voor het spektakel, grimassen maken toch de zich met hart en ziel Dat is, goed beschouwd, net zoiets controle te halen, blijft hij met zijn Het kan als mensen kijken op een terras, ietwat slaperige luiaard-grijns stoï- achteraf, soms fel aan toe gaan Kleine gewenningen, tics of gewoon- cijns met gekruiste armen heer en bittere ten van de schakende zwoegers meester over het slagveld, blijft hij toernooi tussen de Amerikaan worden feilloos geregistreerd. Neem met ingetogen gebaren zijn stukken Browne bij deze bewijsvoering Na de eerste ronde vertelde Ree een is fel aan toe gaan: van zijn mooie verhalen: hij had de bittere ruzies, zoals in een ander vorige nacht gedroomd dat hij in (of dame, in schakerster- de Argentijn Quinteros, men omgezet) was veranderd. En i ande- zijn geen uitzondering. Iemand die wilde het toeval (was het dat twintigste zet bedachtzaam kwestie van temperament, verorbert. Zijn tegenstander die dit Een schaaktoernooi zonder Russen keer de pisang moet worden is de echt geslaagd, hij niet deed. Voer voor zielkundi- gen: wilde Timman, door buitenzin- dus hebben Omdat hij zich niet helemaal fit nelijke vibraties op de hoogte Oostduitse heer Uhlmann, die met de IBM-organisatoren geprobeerd voelt (longontsteking) is hij door de gesteld nul uit twee katastrofaal is een Paar troefazen begonnen maar nu toch venijnig Sovjet-Unie naar Ned van zich af bijt. Hij houdt het in de krijgen. Dat is ze in z- spaarzame denkpauzes die hij zich gelukt, dat de uiteindelijke Russi- die in het oog lopende plaatsen mag hebben? Nadere analyses moeten dit gunt op zuurtjes van een onbestemd acbe afvaardiging geen grootmees- spelen wordt voor iedere ronde door uitwijzen. deze eerder beleefde zijn vriend misschien onbewust geen het publiek, geplaatst. Wie op broedermoord op zijn geweten Grimmig ters bevat. Maar dat zegt niets t_ de kracht van Makarysjtsjev Rasuvajev, die hier de hamer de wedstrijdleiding bepaald. Meestal Een bord verder zit de Hongaarse sikkel hoog houden. Rasuvajev, voor izegrim Szabo. Zijn voorkeur gaat eersfc 111 Nederland getuige de uit naar chocolade, een genotsmid- eloe<hheuwe spijkerbroek die hij de cel dat hij met een gezicht als een tweede speeldag droeg, maakt een donderwolk tot zich neemt. Szabo ?fer geroutineerde indruk: punten lijkt, wanneer hij in grimmige halfn tegen de zwakkere, remise concentratie is verzonken, vrij sterk maken t/gen 06 grootmeesters, zo op de Franse filmacteur Jean word Je zelf ook een grootmeester. Gabin. Net als alle andere Makarysjtsjev manifesteert zich tot waarnemingen bij dit statische ÏÏ25L. °P_ ,het: ,bord als schaakgebeuren is dat dende constatering, mi de verplichte doodse stilte valt toch weinig ander vertier te felogige Joegoslavische vedette I,ju- van Joop Stotijn op de 3-meterplank Lidy Spruyt (De Morgenstond) 325.75, ontdekken. Even doorgaan met dit bo;,evic offert al op de veertiende onttroond door Frans van de Konij- 3. Jose de Frel (De Morgenstond) gelijkenissenspelletje dus: voor- zet een Paard» vervolgens nog een - ---- ----- ------ noemde Uhlmann blijkt een treffen- paar bukken en dan heeft hij het de overeenkomst te vertonen met de punt verdiend. Dat de partij bijna dissidente schrijver Solzjenitsyn, afgeI°Pen ls. kun je merken aan het wanneer die tenminste zijn baard samendrommen van spelers, wed- zou afscheren. strijdleiders, Journalisten en organi- Verdere gelijkenissen met beroemd- satoren rond het bord van beide heden vallen niet makkelijk te spelers- ontdekken, wel zien we opeens dat nimav de Engelse meesterspeler Nunn op enige afstand gemakkelijk met onze Dat gebeurt altijd wanneer er nationale trots, Jan Timman, ergens een climax optreedt: het verward zou kunnen worden. En doelloos gedrentel door de zaal gut, zit daar niet Beernink of krijgt opeens richting, steeds meer Biesheuvel, een van die twee belangstellenden staan met de Konijnenburg (Morgenstond) zaj 340.30. ctQ( 3-meterpilank; L Frans AMSTERDAM „Deze partij gaat om honderd gulden," zei de Joegoslavische grootmeester Ljubojevic aan het begin van zijn partij tegen Hans Boehm, gisteren in de vijfde ronde van het IBM-schaaktoernooi. Een erg aardige opmerkiing was dat niet want Ljubojevic bedoelde er on getwijfeld mee te zeggen, dat Boehm niet voor een van de acht "echte" prijzen van dit toernooi in aanmerking komt en dus op 26 juli, wanneer in de RAI de laatste zetten gedaan zijn, ge noegen zal moeten nemen met de vastgestelde honorering van 100 gulden per punt voor de niet-prij swinnaars. Door A. Münninghoff bijvoorbeeld de eetgewoonten. De geruisloos verschuiven, Tsjech Smejkal zal geen partij beginnen zonder naast zijn bord en tweetal bananen klaargelegd te alles en iedereen in hun tijdnood Hans BohmT Hij vindt dat wa er op moeten verliezen tegen Timman, als hebben, die hij zo tussen de tiende hjken te willen vernietigen. Een het bord gebeurt, de enige bepalende deze tenminste had toegehapt, wat onbedui- wildebras- geheel in tegenstrijdig- kampioenschappen sohoonspringen vooruit in heid met wat weke voorkomen, hebben zich twee verrassingen voor- Dames 1-meterplank: 1. Mirjam Hof- Tegen de bliksemsnel ijsberende, gedaan. Bij de heren werd Hans Feis fer (Joop Stotfjn) 244.00 punten, 2, de Ko- teit Hy wordt uitgezonden door het sportfonds Leo van der Kar en ver- blijft in de Verenigde Staten van 16 juli tot 12 augustus. 0Paardrijden Mevrouw Van Olp- :-ministers in ieder geval, zijn handen op de rug en het hoofd een Mexico-stad zijn wereldtitel boksen hen isgisteren in Brussel vijfde ge- partijtje mee te pijpen? Het blijkt beetje schijn naar hetzelfde bord te in het weltergewicht behouden door worden tijdens de Grote Prijs van bij nadere beschouwing de Belgische kijken en op het laatst staan er de 28-jarige Amerikaanse uitdager Brussel, een internationaal dressuur- meester Boey te zijn. twaalf mensen met hun neus Armando Muniz op punten te ver- nummer. Wipnaar werd de Frans- Een verhaal apart, deze Boey. Door boven het bord als aasgieren af te slaan. man Dominque d'Esme en Selle. Bohem ging op de Mohammed Ali-achtige intimidatiepoging van (erg ongebruikelijk in de schaakwe reld, zulke babbels voordat de par tij begint) niet in en begon stoïcijns aan een originele pot, die zou uit groeien tot het grote spektakelstuk van deze ronde. Na een zet of tien, die Ljubojevic voornamelijk had be nut met een nogal kromme mars met zijn dame, stond Boehm duide lijk beter. Een kleine aarzeling om door te zetten met zijn aggressieve spel deed echter de kansen keren en gaf Ljubojevic de gelegenheid een witte centrumpion te omsingelen, 't Kleinood ging inderdaad verloren en de vele honderden toeschouwers begonnen al in de eerste nederlaag van de Nederlandse debutant in deze groep te geloven, toen Boehm onder opoffering van nog een paar pionnen fanatiek tegenspel op de koningsvleugel begon te ontwikke len. Ljubojevic, dit toernooi niet in supervorm, raakte er duidelijk door aangeslagen. Zozeer zelfs, dat hij op zijn beurt verloren kwam te staan. Hij redde zich met een reimise- aanbod op het juiste moment, na melijk toen Boehm in tijdnood dreigde te komen. De vijfde remise in successie voor de titelloze Neder lander, die nog vier punten uit tien partijen moet maken om zich schaakmeester te mogen noemen. Erg belangrijk was matuuiUyk Ka- valek-Rasuvajewde koploper te gen de achtervolger. Lange tijd zag het er naar uit de zeer geconcen treerd spelende Rus met zwart het volle punt zou binnenhalen, maar het positionele dame-offer dat Ka- valek uit bittere noodzaak bracht bleek meteen een onneembare ves ting op het bord te brengen, waar zelfs de Russische wil om te win nen op stuk liep. Goede ronde Een erg goede ronde van de Ne derlanders ditmaal. Sosonko had! natuurlijk geen enkele reden om tegen de Duitser Huebner het on derste uit de kan te willen en zorg de er gewoon voor steeds iets beter te blyven staan, waarna het alras remise werd. Timman zag zich tegen de onbe rekenbare Raiceviic geconfronteerd met een pionoffer dat enkele zet ten later al niet meer die kwalifi- katie verdiende, want zwart bleef gewoon een pion voor in minstens gelijke stelling. 'Toch moet ik nu dubbel oppassen", vond Timman tij dens de partij, "want de laatste tijd heb ik het al dirie keer beleefd dat ik een gezonde pion voorstond en dan toch kansloos verloor". Die dom me pech bleef onze grootmeester nu gelukkig bespaard: nog voor de tijdscontrole had hij zijn eerste winstpunt in dit toernooi binnen. Ree moest optornen tegen de Oostduitse grootmeester Uhlmann, die na twee totaal mislukte begin- ronden aan een soort opmars bezig scheen. Zijn spelopzet was tegen Ree dan ook agressief en vol ver trouwen: een pionoffer in ruil voor De Tsjech Kavalek, leider van het IBM-toernooi, behield zijn voorsprong op naaste belager Rasuvajev, dankzij een remise tegen de Rus. een akelig drukspel. Maar het vrat wel tijd, en terwijl Ree onverstoor baar bleef verdedigen kwam het tempo van de zwarte aanval lang zaamaan tot staan. Tenslotte over schreed Uhlmann in reeds verloren positie de tijd. Jansa is een speler waar we de komende ronden speciaal op moe ten letten. Het vorige IBM-toernooi presteerde hy het ook al om, haast onopgemerkt, naar de eerste plaats op te schuiven. Ook nu weer: ter wijl iedereen keek naar andere bor den, was hij in een afgelegen hoek je druk doende de Deen Hamann diens eerste nul te bezorgen. De tweede zitting moet uitmaken of de Tsjech hierin zal slagen. Fier In de meestergroep blijft de va derlandse driekleur fier overeind: Enklaar, de leider na vier ronden, verloor weliswaar in tweede instan tie van de Belg Boey, maar zijn top- plaats in het klassement werd ogen blikkelijk overgenomen door Gert Ligterink, die de Duitser Eising in een prima partij op de knieen kreeg. Ook Van Baarle en Hartoch hebben kansen genoeg op een greep in de prijzenpot, alleen Dennis Dieks, die vorig jaar uit de reservegroep pro moveerde, krijgt klop op klop. Uitslagen: Grootmeestergroep vijf- de ronde: Smejkal (Tsj)—Makari- sjev (Sov) K\ Boehm (Ned)— Ljubojevic (JS1) Ree (Ned) —Uhlmann (DDR) 1—0; Jansa (Tsj) —Hamann (Den) afgebr.; Sosonko (Ned)—Huebner (WD1) y3—Ka valek (VS)—Rasuvajev (Sov) V2—Y2 Raicevic (JSl)—Timman (Ned) 0—1 Gheorghiu (Roe)—Szabo (Hon) De stand na vijf ronden is: 1. Kava lek 4 punten, 2. Sosonko, Rasueva- jev, Makarisjev 3 pnt., 5. Hamann 2K en 1 afg., 6. Ljubojevic, Boehm, Gheorghiu, Szabo, Huebner 2,5, 11. Jansa 2 en 1 afg., 12. Ree, Timman, Smejkal 2 punt., 15. Raicevic, Uhl mann 1.5 pnt. Meestergroep vijfde ronde: Farago (Hon)—Rodriguez (Fil) afgebroken Schiffer (Wdl)—Weinstein (VS) 1— 0; Hartoch (Ned)—Van Baarle (Ned) K—K; Ligterink (Ned)—Ei sing (Brd) 1—0; Enklaar (Ned)— Boey (Belg) afgebr.; Dieks (Ned)— Nunn (Eng) 0—1. Stand na 5 ronden: 1. Ligterink 3y32. Enklaar 3 en 1 afgebr., 3/4: Van Baarle, Schiffer 3; 5: Farago 2% en 1 afgebr., 6/8: Hartoch, Nunn Eising 2%; 9: Rodriguez 2 en 1 af gebr.; 10: Weinstein 2; 11: Boey IK en 1 afgebr.; 12: Dieks 0.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10