Recreatie schap is op komst VOOR NOORD- EN ZUIDHOLLANDSE PLASSENGEBIED "DE LAATSTE TIEN JAAR HEB IK GEEN BLAREN MEER GEHAD" Wl# Ongerustheid over SLF- kabels in Doezastraat Voorschotenaar P.M. Bey (76) begint aan 29ste vierdaagse ét ;tv*èv \"RIJDAG 11 JULI 1975 LEIDEN/AALSMEER Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereiding van een recreatieschap voor het Noord- en Zuidhollandse plassengebied. Via dit „schap" hoopt men in de toekomst een aantal ambitieuze recreatie plannen tot uitvoering te kunnen brengen. De bedoelinig is, dat de raden van de gemeenten, die in het gebied liggen of eraan grenzen het komende najaar een gemeenschappelijke regeling ter goedkeuring krijgen voorgelegd. Bovendien zal er een stuurgroep benoemd worden, die de totstandkoming van een recreatiebasisplan gaat voorbereiden. De gemeenten die belangstelling hebben getoond voor de gemeen schappelijke regeling zijn op dit ogen blik Aalsmeer, Alkemade (Kaag, RÜpwetering, Roelofarendsveen, Oude en Nieuwe Wetering), Amsterdam, Haarlemmermeer, Leiden, Leiderdorp, Rijnsaterwoude, Sassenheim, War mond en Woubrugge. Waarschijnlijk zal ook de gemeente Leimuiden nog aan 't lijstje worden toegevoegd. Het -gebied waarvoor het recreatieschap werkzaam zal zijn omvat o.m. het Kagerplassengebied, de Braassemer- meer, de Westeinderplassen en een deel van de Wijde Aa. Het is al weer enige jaren geleden, dat met medewerking van de provin cie Zuid-Holland het recreatieplan Kagerzoom werd opgesteld. Daarin waren objecten opgenomen ter verbe tering van de recreatiemogelijkheden rondom het Kagerplassengebied, met name op het grondgebied van de ge meenten Leiden, Warmond en Alke made. De plannen varieerden van de aanleg van toeristische fietspaden», het toegankelijk maken van oevers voor recreanten tot het uitbreiden van de watersportaccommodaties. Ontbreken Die plannen zijn toen op een en kel onderdeel na nooit tot uitvoe ring gebracht ondanks een investe ringsschema dat was opgesteld. Oor- Basisplan Belangrijkste taak voor deze stuur groep zal worden het opstellen van een recreatiebasisplan. Verwacht wordt dat bij het samenstellen van een dergelijk plan, de reeds bestaan de recreatieplannen zullen worden ingebracht. Op tafel ligt bijvoorbeeld de in het Streekplan Plassengebied uitgesproken wens om het waterareaal in de komende jaren flink uiit te brei den te behoeve van de watersport. Dat zou moeten gebeuren door het onder water zetten vah de natuur wetenschappelijk en agrarisch gezien minst waardevolle poldergebieden. Om de plannen te kunnen realise ren zal naast de bijdrage die de deel nemende gemeenten verstrekken, fi nanciële steun van het rijk onont beerlijk zijn. De gemeente Leiden heeft destijds voor de keuze gestaan tussen deelneming aan het recreatie schap 's Gravenwoude of het recrea tieschap Noord-Zuidhollands plassen gebied. Leiden ligt namelijk precies tijssen beide gebieden in. Omdat men niet deelneemt in 's Gravenwoude ligt het voor de hand dat Leiden zich zal aansluiten bij het plassenrecrea- tieschap. het Kagerplassengebied met op de voorgrond het Kaagdorp het ontbreken a ;n financiële rege- teh nu met het re- van dè grohd te op dit ogenblik zaak daarvoor een bestuurlijke ling. Die hoopt n creatieschap wel krijgen. Een punt nog geen overeenstemming is bereikt in het vooroverleg betreft de verdeel sleutel van de financiële bijdragen van de deelnemende gemeenten. Overwogen wordt nog of het voor beeld van het recreatieschap 's Gra venwoude zal worden gevolgd. Daar zullen de deelnemende gemeenten jaarlijks een bepaald bedrag per in woner afdragen. Dat bedrag ligt voor 's Gravenwoude rond de vier gulden per inwoner. De provincies Zuid- en Noopd-Hol- land hebben inmiddels grote belang stelling getoond voor het recreatie schap in oprichting. De bereidheid bestaat om zitting te nemen in de te vormen stuurgroep. Verder zullen daarin ook zitting moeten nemen de wethouders van deelnemende ge meenten in wier portefeuille de "re creatie" zit. ADVERTENTIE Onze krant bij de vierdaagse LEIDEN Evenals in voor gaande jaren is deze krant weer present bij de wandelvierdaagse van Nijmegen. Redactrice An- nemiek Ruygrok, redactiesecre taresse Astrid Guns en fotograaf Jan Holvast zullen woensdag op de tweede dag van de vier daagse de wandelende schare aan zich voorbij laten trekken. Zij hebben het plan dat te doen aan de Kasteellaan in Wychen. Wandelaars uit deze streek die onderweg even behoefte hebben aan een praatje kunnen bij onze mensen terecht. Om 't u gemak kelijk te maken zal de auto van onze krant duidelijk herkenbaar zijn aan het bord met het op schrift Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad. Tot woensdag. Minister-president Trinidad-Tobago komt naar Leiden LEIDEN/DEN HAAG De mi nister-president van Trinidad-Toba go, dr. Eric Williams, zal van 13 tot 16 juli a.s. een onofficieel bezoek aan ons land brengen. Dr. Williams, die reeds in 1962 en 1969 Nederland bezocht, zal maan dag de rijksuniversiteit in Leiden bezoeken. Verder staat een bezoek aan de Hoogovens in IJmuiden op het programma. Ook zal hij korte werkbesprekingen voeren met zijn Nederlandse ambtgenoot minister president Den Uyl en met minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel en «taatssecretaris Brinkhorst. VOORSCHOTEN "De laatste tien jaar, kan ik niet meer zeggen, dat ik blaren heb gehad". Het komt er nadenkend en bescheiden uit. P.M. Bey uit Voorschoten zal dit jaar de vierdaagse voor de negenen twintigste keer meelopen, zonder al te veel moeite ondanks zijn leeftijd van zesenzeventig jaar. Hij vertelt over de vierdaagse: "Als ik me 's avonds verschoond en verfrist heb, ga ik altijd nog even wandelen. Dan zeggen de mensen waar ik bij logeer: heb je nu nóg niet genoeg gewan deld?" Met genoegen vertelt de oud beroepsmilitair Bey van zijn weder waardigheden. En hij heeft heel wat beleeft: het marcheren leerde hij in het Ameri kaanse leger. Anno 1917, in Manilla en in Siberië leerde hij wat gefor ceerde dagmarsen zijn. Veel en veel later zal hij, na vele andere baan tjes, als Nederlands beroepsmilitair voor het eerst de vierdaagse lopen. Elke dag veertig kilometer met vol le bepakking en geweer. Nu hij bo ven de zeventig is mag hij niet meer dan dertig kilometer per dag lopen in de vierdaagse, en moet hij elk jaar gekeurd worden. Het lijkt vol komen overbodig, deze bepalingen voor deze nog energieke veerkrachti ge man. Toch zegt hy zelf, als hij vertelt graag ook eens in buitenland se marsen mee te lopen, dat het mis schien wel te zwaar is om in Zwit serland te lopen, of elders in de ber gen. Als zeventienjarige jongen ging P. Bey in Amerikaanse dienst. Hy laat brieven uit die tyd zien en een pas poort. In het Amerikaanse paspoort staat hij beschreven: dark brown hair, smooth .face, ruddy complexion. Na omzwervingen in de Filippijnen en Siberië, waar in 1917 de Russi sche revolutie aan de gang was, zwaaide hij af in San Francisco. Zijn moeder wilde dat hij terugkwam naar Holland. Hoewel hij zelf van plan was geweest na enkele maan den weer terug te gaan naar Ame rika, kwam daar niets van terecht. Bondig zegt hij: "Toen kwam ik in Holland en kreeg ik zware verke ring; zo kon ik niet meer terug". Na talloze baantjes als opperman, stucadoor. schilder, remmer bij de spoorwegen en conducteur bij de Blauwe Tram, kwam hij via de on dergrondse beweging tijdens de laat ste oorlog, in het leger terecht. Op z'n 53e werd hij alsnog beroepsmi litair. Hij deed zijn werk, mensen bezoeken, de laatste Jaren altyd wandelend. De overnachtingen in Nijmegen vonden, toen hij militair was, plaats in scholen en dergelijke. Toevallig leerde hy toentertijd een familie kennen, waar hij nu voor de veer tiende keer gaat logeren. Hij is vol lof over de gastvrijheid van het ge zin, en zegt: "Ze stoppen me heel wat toe". Hij wandelt graag en veel; naar Wassenaar, Den Haag en Leiden. "Je zit hier wel mooi om te wande len. De mooiste wandeling vind ik door de duinen heen. De mooiste dag in Nijmegen is de dag van de zeven heuvelen, het is er schitterend". "Als je door de dorpen komt kikker je helemaal weer op van de duizen den mensen die staan te kijken, ik vind het een pracht omgeving daar". Hij bladert wat in een folder van de vierdaagse, zegt dat het elke keer weer als nieuw is voor hem. Hij zal dit jaar weer met genoegen mee doen. Deelnemers wandelkring Ook dit Jaar lopen weer vele wandelaars uit Leiden en omge ving mee met de vierdaagse in ftijmegen. Van de Wandelkring Leiden en omstreken kregen we een lijstje van wandelaars die bij de wandelkring aangesloten zijn en meedoen aan de "59e Inter nationale Vierdaagse Afstands marsen te Nijmegen". Voor de eerste keer doen mee: Willem Florijn, Marga Fulpenen B. A. Guldemond uit Leiden, F. Duyndam uit Voorschoten en Q. v.d. Zijden uit Leidschendam. Voor de tweede keer: H. Ane- maat, I. Florijn, Marcel Fulpen, mevr. Van der Weyden uit Lei den, en Yvonne de Badts uit Voor schoten. J. F. de Badts uit Voor schoten doet voor de vierde keer mee. Verder lopen uit Leiden H. W. Bokma, H. R. Lan, mej. E. Gu- ley en mej. J. van der Fluit voor respectieveiyk de vyfde, zesde, achtste en negende keer. Sj. Weyers uit Hillegom loopt ook voor de negen de keer. Voor de tiende en elfde keer lopen G. Groenedijk uit Leiden en mej. A. Bakker uit Wassenaar, en voor de twaalfde keer A. D. van Veen uit Valkenburg en A. S. Straat hof uit Leiden. Mej. J. Brandt uit .Wassenaar loopt de vierdaagse voor de veertiende keer, A. Zwa nenburg uit Leiden voor de vijf tiende Uit Leiden wederom doen mevr. E. M. Leemans-Taverne en H. Beek mee voor de zeventien de en eenentwintigste maal. De rij wordt gesloten door P. M.Bey uit Voorschoten en J. P. Woor- des uit Alphen aan den Rijn die voor de negenentwintigste en der tigste maal meedoen. :'i Lil Wandelaar, de heer Bey, bij zijn goedgevulde prijzenkast. LEIDEN Toen de Doezastraat- winkeliers na veel praten met de ge meente Leiden tot overeenstemming waren gekomen over het planten van bomen aan de Doezastraat le ken de problemen uit de wereld. De bomen zouden, zoals de gemeente voorstelde 15 cm uit de stoeprand worden geplaatst zonder dat er al te veel parkeerruimte verloren zou gaan. De argumenten om de bomen zo dicht langs de stoeprand te plaat sen waren dat er in het trottoir ka bels lopen van o.a. de SLF en dat het voor de gezondheid van de be- men nodig was. Tot zijn grote ver bazing echter ontdekte Doezastraat -middenstander Wolters dat toen de gaten voor de nieuwe bomen gegra ven werden er toch kabels bloot kwa men. "De mensen gingen er bij zonder voorzichtig mee om," zegt hij. Een zei zelfs, nou met Kerstmis heb ben Julli^ gratis feestverlichting". Toch wel wat ongerust geworden schreef Wolters, namens de Winke liersvereniging Doezastraat op 5 mei een brief aan wethouder Van Aken waarin hy om opheldering vroeg over deze zaak. Tot vandaag heeft hij daar nog niets over vernomen. Dat stelt hem teleur. Hy had zich van "inspraak" heel iets anders voorge steld. "Je moet er steeds met je neus bovenop zitten om er op toe te zien dat de gemaakte afspraken worden nagekomen. Als Je niet oppast word Je steeds voor een voldongen feit gesteld." Hij is er nog altijd van overtuigd dat de bomen best op de oude plaats hadden kunnen staan. Cornet, ambtenaar plantsoenen dienst stelt ons op het punt van de kabels duidelijk gerust. "In samen werking met de SLF hebben wij de ze zaak bekeken. De kabels zijn be slist niet meer in gebruik en zullen ook nooit meer gebruikt kunnen worden omdat ze op enkele plaatsen zijn doorgesneden. Over het verwijt van Wolters dat de inspraak niet op timaal functioneert: "Er is een goed overleg geweest. De Doezastraatwin- keliers en de gemeentelijke verte genwoordigers zijn tevreden uit el kaar gegaan." HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid JUWELIER V. D. WATER "Politie heeft juist gehandeld" LEIDEN De politieambtenaren die in de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 mei en in de daarop vol gende nacht waarschuwingsschoten losten in een poging verdachte per sonen aan te houden, hebben vol ledig overeenkomstig de instructies gehandeld. Dit heeft de burgemees ter meegedeeld nu ruim twee maan den nadat het raadslid mr. J. A. Peters over dit incident vragen had gesteld. Het raadslid haakte in op een be richt in deze krant waarin van de waarschuwingsschoten melding was gemaakt. In het ene geval van zaterdag op zondag ging het om de achtervolging door de politie van een auto die in de Coornhertstraat tot stoppen werd gedwongen. De bestuurder en een passagier bleven zitten, maar een 18-jarige mede passagier stapte uit en rende weg. De politie kreeg op dat moment de indruk met een misdryf te maken te hebben en loste twee waarschu wingsschoten. Later bleek dat de bestuurder geen rijbewijs had, net iets teveel had gedronken en zyn autosleuteltjes aan de mede-passa gier had gegeven. In het tweede geval ging het om twee scholieren die met een brom mer op de Kanaalweg reden, en op een gegeven moment hun brommer in de berm gooiden toen zy merkten dat ze door de politie ^rerden gevolgd. De jongens gingen er vervolgens vandoor, waarop de politie waar schuwingsschoten loste. De Jongens bleken al eerder in Leiderdorp door de politie te zyn aangehouden die constateerde dat zy niet in het bezit waren van verzekeringspapieren. Peters vroeg daarop aan de bur gemeester of deze ook niet vond dat het gebruik van wapens, ook voor waarschuwingsschoten, beperkt moet biyven tot redeiyke vermoedens van ernstige misdryven en tot situaties waarby ernstig gevaar te duchten valt. De burgemeester beaamt dit.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3