'Zoveel werk en zo weinig winst' Huldiging verhinderd n MWe Tour in cijfers Bernard Thevenet teleurgesteld: Luba-Celeritas door demonstranten Al drie renners bekend voor de ploegentijdrit FRISOL MIST DOKTER TRANSFERREC ORD IN ITALIE TOM* ZATERDAG 12 JULI 1975 PAGINA 19 VEERTIENDE ETAPPE AurillacPuy de Dome: 173 km 1. Van Impe (Bel-Stablinski) 5 26 minuten 51 seconden, 2. Theve net (Pra-de Muer) 5.27.06, 3. Merckx (Bel-Lelangue) 5.27.40, 4. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t., 5. Doyen (Bei-De Gribaldy) 5.27.59, 6. Pollentier (Bel- Schotte) 5.28.01, 7. Torres (Spa-Sau- ra) 5.28.09, 8. Galdos (Spa-Barrutia) 5.28.10, 9. Martinez (Fra-Stablinski) 5.28.11, 10. Moser (Ita-Bartolozzi) 5.28.21, 11. Gimondi (It-Ferr.) 5.28.35, 12. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) 5.28.43,13. Romero (Fra-Lapebie) 5.29.00, 14. Ovion Fra-De Muer) 5.29.00, 15. Lopez Carril (Spa-Ban*utia) z.t., 18. Kuiper (Ned-Liebregts) 5.29.30, 44. Den Hertog (Ned-Liebregts) 5.31.49, 53. Karstens (Ned-Stablinski) 5.32.18, 55. Vianen (Ned-Caput) 5.32.29, 61. Prinsen (Ned-Liebregts) 5.32.34, 67. Knetemann (Ned-Caput) 5.33.05, 105. Kamper (Ned-Liebregts) 5.41.22. Ben Koken (Liebregts) startte niet. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx (Bel-Lelangue) 70 uur 3 minuten 2 seconden, 2. Thevenet (Fra-De Muer) op 58 sec., 3. Zoete melk (Ned-Caput) op 3.54, 4 Van Impe (Bel-Stablinski) op 4.30, 5. Gimondi (Ita-Ferratti) op 8.54, 6. Lopez Carril (Spa-Barrutia) op 11.50, 7. Moser (Ita-Bartolozzi) op 12.37, 8. Poulidor (Fra-Caput) op 12.49, 9. Galdos (Spa-Barrutia) op 12.55, 10. Danguillaume (Fra-De Muer) op 14.36, 11. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 15.05, 12. Torres (Spa-Saura) op 15.27, 13. Kuiper (Ned-Liebregts) op 17.48, 14. Hezard (Fra-Caput) op 18.13, 15. Janssens (Bel-Lelangue) op 19.44, 16. Martinez (Fra-Stablinski) op 23.21, 17. Talbourdet (Fra-Caput) op 25.22, 18. Den Hertog (Ned-Lie bregts) op 26.05, 19. De Schoenmae- cker (Bei-Lelangue) op 26.58, 20. Poggiali (Ita-Bartolozzi) op 27.25, 59. Karstens (Stablinski) op 58.24, 78. Prinsen (Ned-Liebregts) op 1.10.26, 79. Vianen (Ned-Caput) op 1.10.51, 92. Knetemann (Ned-Caput) op 1.11.55, 104. Kamper (Ned-Liebregts). op 1.32.05. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van Linden (Bel) 252 punten, 2. Merckx (Bel) 198 pnt, 3. Moser (Ita) 163 pnt, 4. Godefroot (Bel) 127, 5. Hoban (GB) 103 pnt. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Caput 210.37.38, 2. De Muer 210.49.26, 3. Stablinski 210.50.03. 4. Le- langue 210.50 51, 5. Bartolozzi 210.56.06, 6. Ferrettl 211.05.32, 9. Lie bregts 211.48.19. BERGKLASSEMENT: Van Impe (Bel) 15 punten, 2. Merckx (Bel) 98 pnt, 3. Zoetemelk <Ned) 80 pnt, 4. Thevenet (Fra) 71 pnt, 5. Tor res (Spa) 47 pnt. Gewichtheffen De Russische ge- wichtheffer Vassili Aleksejev heeft gisteren tijdens de nationale kam pioenschappen van zijn land in Vil- no zijn eigen wereldrecord stoten in de super-zwaargewichtklasse gebracht op 245 kilo. Lucien van Impe: ivinnaar op de Puy de Dome. CLERMONT FERRAND Eddy Merckx zal in Nice weer een gele trui dragen. De aanval van Bernard Thevenet en Lucien van Impe slaagde op de Puy de Dome, maar mislukte tevens. In de vijf kilome ter klim naar de top van de Puy Ce Dome liep Thevent 34 seconden weg van Merckx, die daardoor van zijn voorsprong van ruim anderhalve minuut nog 58 seconden over hield. De verliezer op de steilste piek in het hoogland van Auvergne mocht zich ook gisteren nog winnaar voelen. Het was een overwinning die met pijn tot stand is gekomen. Letter lijk en figuurlijk. Op minder- dan één kilometer voor de eindstreep, toen Merckx in volle sprint lag, kreeg hij van een Fransman langs de kant van de weg een keiharde stomp in zijn lever. Merckx snakte naar adem. werd gestoord in zijn ritme en kreeg niet de kans meer seconden terug te pakken op Thevenet. die zijn laatste reserves al had verbruikt en per meter zichtbaar terrein verloor op de ongenaakbare winnaar Lucien Impe. Honkbal Haarlem Nicols heeft zich gisteravond geplaatst voor de kwartfinale van de Nederlandse honkbalbeker door een overwinning in de vierde ronde tegen Schoten: 15—2. Schaken Tijdens het vierlanden- jeugdschaaktoernooi in Den Haag heeft Engeland gisterochtend de wed strijd tegen Denemarken met 73 ge wonnen. Nederland staat tegen West Duitsland met 5.53.5 voor. Wandelsport Onder enorme be langstelling trokken gistermiddag 1490 wandelaars Apeldoorn binnen ter afsluiting van de vierdaagse van Apeldoorn. Deze laatste dag telde één uitvaller wat het totaal bracht op 45. LEIDEN In de voorronde van de bekercompetitie basketbal zal het he renteam van het Leidse Luba op zon dag 6 september in de Vijf Meihal uitkomen tegen Celeritas '65. De da tum waarop de return zal plaatsvin den moet nog door Celeritas aan de bond worden opgegeven. BS Leiden, dat evenals Luba deelneemt aan de strijd om de A-beker, is rechtstreeks geplaatst voor de achtste finales. In de eerste ronde van de strijd om de b-beker, heeft BV Leiderdorp TOP als tegenstander geloot. De Leider dorpers spelen eerst thuis en moeten op 13 september naar TOP. BC Lisse, Blitz en BVO Alphen zyn voor de openingsronde vrijgeloot. De jongens senioren van BS Leiden krijgen Pluto als tegenstander. De Junioren van Luba hebben de eerste ronde vrij-af. ROSMALEN —De formatie van Nederland B, bestaande uit André Gevers, Hans Langerijs, Frits Pi- rard en Adrie van Houwelingen, heeft gisteren met duidelijk verschil een ploegentijdrit over 100 kilometer te Rosmalen gewonnen. Aan de hand, van deze tijdrit heeft bondscoach Jo Middelink al drie van de vier renners aangewezen voor het wereldkam pioenschap in deze specialiteit in Bel gië. Het zijn Gevers, Van Houwelin gen en Van Katwijk. Ten aanzien van de vierde plaats zal een keuze worden gemaakt tussen Langerijs en Dohmen Een test op het w.k.-parcours moet de beslissing brengen. De verwachting is dat de grotere bekwaamheid van Dohmen op heuvelachtig terrein de doorslag zal geven. Nederland B zegevierde in Rosma len met een voorsprong van ruim één minuut op de fabrieksformatie van Jan van Erp a (Koot, Lubberdink, Dohmen en Mutsaars)Noorwegen België b, België en Nederland a (Tak, Gödde, Scheuneman en van Katwijk). CLERMONT FERRAND Toch wel een flink bewogen dag, in de Tour. Niet alleen omdat een NOS- radio-equipe uit een op zijn dak te rechtgekomen automobiel moest kruipen, niet alleen omdat Merckx een leverstoot van een toeschouwer moest incasseren, en ook niet alleen omdat Bernard Thevenet weer een halve minuut dichter bij Merckx kroop, maar vooral ook omdat op de top van de Puy de Dome de obli gate huldiging volledig we'/d ge dwarsboomd door demonstranten. DOOR FRED RACKÉ Al vanaf het begin van de Tour wordt de koersdirectie geconfron teerd met het arbeidsconflict bij het dagblad Le Parisienne Liberé. 't Zou op deze plaats te ver voeren om uit te leggen wat er nu allemaal precies aan de hand is met de krant van (oja.) Felix Levitan, maar het is wel een slepende kwestie, waarbij de grafische bond zich keert tegen de directie en een deel van 't personeel al vier maanden staakt, zonder een cent salaris te ontvan gen. De route van bijna elko Tour etappe is tot dusver gelardeerd ge weest met duizenden affiches^ waarop van het publiek aandacht wordt gevraagd voor de prqblemen van de werknemers: "U kijkt naar de Tour de France, maar u moet ook weten wat er aan de hand is bij Le Parisienne Liberé". Ook op straat zijn vaak teksten van die strekking neergekalkt en ii sommige aankomstplaatsen bleek een fikse afvaardiging van de sta kers, bijgestaan door leden van da landelijke bonden in die plaatsen, op strategische punten, vlakbij de finishlijn, tussen het publiek te hebben postgevat, in het bezit van opvallende spandoeken. Tot dusverre hoefde Levitan die overigens zelf nooit het mikpunt van de slogans is zich daar niet ai te veel van aan te trekken, wanl de organisatie van de wedstrijd werd er niet door verstoord. En in het land kwamen de protesten ook nauwelijks of niet over, omdat de fcv-regisseur altijd wel die "plaat jes" koos waarop slecihits fietsen en fietsers te zien waren. De man houdt er kennelijk de zeer eenvou dige gedaehtengang op na, dat hij er is om de Tour te laten zien en niets anders dan dat. Wat niet vreemd is in een Frankrijk, dat nog altijd een zekere breidel kent. Maar gisteren op de Puy de Do- me was het allemaal anders. Van oudsher is een aankomst op die berg altijd al een chaos, met slech te afzettingen en veel te veel pu- bliek op de laatste kilometer van de beklimming. Nu zagen de demonstranten hun kans schoon. Ze volgden een voor treffelijke taktiek, door op het mo ment van de grootste opwinding toen Thevenet was gefinished en Merckx eraan kwam de afzetting te verbreken en op te dringen naar het ere-podium. Daar kon de cere monie dus alvast geen doorgang vin den en als het ondanks alles wel ging gebeuren, dan zou het wel heel vreemd moeten gaan als niet in plaats Thevenet was. ondanks zijn winst, ook minder tevreden dan Merckx. die koel constateerde dat de uitslag als normaal kpn worden beschouwd. "Het Is toch duidelijk dat een aan komst op de Puy de Dome meer voor Thevenet is gemaakt dan voor mij, wanneer ik dan maar zo weinig verlies mag ik tevreden zijn". Merckx is zo groot als sportman dat hij de klap die hij kreeg niet als veront schuldiging aanvoerde, niet eens aanstipte, hoewel juist de laatste kilometer, zelfs als het bergop gaat. zijn sterkste is. Bernard Thevent verzuchtte on middellijk na de chaotische aan komst op de Puy de Dome, ver stoord door stakende arbeiders van de Parisien Liberé, de krant die de ronde mede organiseert: "Zoveel werk en zo weinig winst". Het was eenvoudig een uiting van teleurstel ling van de 27-jarige Fransman, die meent alleen bij de volgende aan komsten boven, morgen in Pra Loup en dinsdag in Morzine-Avoriaz nog een kans te hebben de gele trui aan Merckx te ontnemen. "Ik had gehoopt", vertelde Ber nard Thevenet, "een grotere af scheiding te kunnen maken dan de halve minuut, die ik heb gepakt. Zeker aan het begin van de beklim ming van de Puy de Dome. Ik zag dat Merckx niet goed reed en toen heb ik onmiddellijk aangevallen, 't Verschil had misschien groter kun nen zijn wanneer Van Impe meer had meegewerkt. Ik vind dat ik maar een kleine beloning heb ge kregen voor mijn inspanningen oo de Puy de Dome". Bernard Thevenet werd in de laatste kilometer duidelijk los gere den door Lucien van Impe, die als een van de weinigen hoen-fris op de top aankwam. "Het ging geweldig vandaag", verklaarde de kleine Belg uit Mariakerke in de buurt van Gent". Ik reed fantastisch en ik had het gevoel dat ik iedereen kon los sen. Met Thevenet heb ik het toch een beetje moeilijk gehad. Ik wilde in het begin van de steile laatste Ben Koken vijf kilometer aanvallen, maar hij was mij net een slag voor. Toen heb ik het eerste stukje een beetje ge forceerd moeten gaan. Nadat ik even heb uitgeblazen aan ziin wiel, heb ik mijn werk zeker ge daan. Bernard riep aldoor: Allez Lucien, wij zijn samen weg en wij blijven weg. Dat wel, maar ik wilde niet samen blijven. Ik wilde de rit winnen". De mening Van Impe werd ge deeld door Joop Zoetemelk, die aan het wiel van Merckx boven kwam en daardoor op zowel Van Impe, die hem tot op een halve minuut is genaderd, als Thevenet seconden moest prijsgeven. Zoetemelk: "Ik heb niet zo goed gereden, minder dan eerder in de Pyreneeën. Ik was er misschien ook niet zo zeer op ge richt, ik had1 van te voren de over tuiging dat het op de Puy de Dome geen werk van minuten zou wor den, maar een spel van seconden. Dat is uitgekomen en verder was het een etappe, waarin eigenlijk weinig is gebeurd". De analyse van de beste Neder lander in het algemeen was water dicht. Er gebeurde eigenlijk niets tot aan de beklimming van de Puy de Dome. Het feit dat Gerben Kar stens op de pas de Peyrol, een col van de derde categorie na 37 kilo meter, punten voor het bergklasse- ment kon veroveren, spreekt voor zich zelf. CLERMONT FERRAND Ben Koken, de 24-jarige Limburger, vlak voor de tour door Frisol .overgenomen' van Alsa/ver heeft voor het begin van de veertiende etappe de strijd gestaakt. Koken, die ix)g wel de presentielijst had getekend, voelde zich te ziek om te vertrekken. 's Morgens voor het vertrek had ploegleider Liebregts, nadat was gebleken dat Koken een temperatuur van büna 39 graden had, hem nog laten onderzoeken door de tourarts van een van de Italiaanse ploegen. Diens onder zoek resulteerde in het advies Koken, die ten minste een zware verkoudheid had, niet te laten vertrekken. Liebregts stelde dat het hem duidelijk is geworden dat feite lijk iedere ploeg in deze ronde een eigen arts tot zijn beschik king moet hebben. ..Wij hebben het geprobeerd dokter Bloos, of dokter Simons mee te krijgen", vertelde Liebregts, „maar het was voor beiden onmogelijk zich voor zo'n lange periode als de tour vry te maken. Jammer, anders waren wij mogelijk met een man meer zondag uit Nice vertrokken". Het probleem van niet hele maal fit, of bijna ziek zijn, speelde ook bij Hennie Kuiper, die zich ondanks het verrassend goede rijden van Fedor den Her tog, in alle opzichten aandient als de kopman. Kuiper voelde gisteren in de stromende regen van de ochtenduren een opko mende verkoudheid. Hij had bo vendien erg slecht geslapen na zijn bijna-ongeluk van donder dag. ,,Op het vlakke stuk", ver telde Kuiper, „heb ik weinig last gehad, maar toen de beklimming echt begon, voelde ik mij toch niet goed genoeg om te proberen met de besten mee te gaan. Wanneer je niet fit bent. moet je niet tot het uiterste gaan. Ik heb mij aangesloten bij een groepje met Gimondi en Moser, maar in het laatste stuk kon ik hen niet meer bijbenen". Daarna kwam ik samen met on der andere Poulidor en Lopez Carrill en in die groep kon ik mij handhaven". Sport Ties Kruize. veelvoudig hockey-international, heeft in Enge land een internationale supermeer kamp voor topsporters gewonnen. Tweede werd de Belgische autocou reur Jacky Ickx en derde de Britse atleet David Hemery. van de diverse winnaars ders van allerlei klassementen wor den gehouden, nu de leuzen van de stakers zichtbaar werden. Welnu, er werd niet gehuldigd. De functionaris sen van het erepodium vluchtten en bovendien hadden de demonstranten zich al meester gemaakt van een aantal klaarliggende boeketten. Dus gingen de protestanten nog een stapje verder: ze klommen op het tv-podium en mengden zich daar onder de schaarse renners, die in al le wanorde nog in de buurt van de commentatoren waren gekomen om zich te laten interviewen. Lucien van Impe en Joop Zoetemelk gingen ten slotte schuil achter de spandoeken en op die manier haalde het arbeids conflict bij Le Parisienne Liberé de Eurovisie. De politie voor zover aanwezig trad erg verstandig op. Wanneer die er op geslagen zou hebben, zou het een complete kloppartij zijn ge worden, omdat dan onvermijdelijk vele honderden wielerfans, die hun wilden zien, mee in de slag waren ge gaan, terecht of niet terecht. Nu liep het allemaal behoorlijk goed af. Een stakingsleider beval dat de overwinningsbloemen aan Van Impe overhandigd moesten worden en dat gebeurde dan ook. Verder ging men op zoek naar Merckx om ook hem het boeket te bezorgen. Maar toen kwam een toch wel erg vervelend incident in het vol le daglicht. Iemand had de man in het geel vlak voordat hij de finish passeerde een klap op de lever ge geven. Een fanatieke anti-Merckx- man? Hij werd in ieder geval gear resteerd en Merckx. die huilend van pijn en over zoveel onrecht, de berg onder applaus afdaalde, diende een aanklacht in. Maar in ieder geval zullen de de monstranten in de komende week wel een geweldige haag agenten voor zich vinden. De maatschappij en de Tour hebben elkaar even geraakt. Het zal een poos duren voordat dat weer het geval is. De Tom- wordt, zeker in Frankrijk, door len nog altijd als heilig beschouwd- Eddy Merckx geeft na afloop van de veertiende etappe uitleg over de klap, die hij kort voor de finish van een toeschouwer in de maagstreek had gekregen. CLERMONT FERRAND Theo Koomen heeft gisteren voor de der de keer in zijn loopbaan als radio verslaggever een auto-ongeluk gehad. Na 43 km in de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk schoot de wagen met Koomen uit een bocht, raakte wat paaltjes langs de kant van de weg, kwam in een greppeltje in de berm terecht, sloeg over de koD en schoof nog zeker vijftien meter op het dak door het weiland lanes de weg. Theo Koomen, chauffeur Ge rard Koel, TROS-producer Steef Hoof Radio-équipe staat op zijn kop en cameraman Martin van der Zwaard konden vrijwel ongedeerd de volledig vernielde en op zijn kop lig gende auto via de verbrijzelde achter ruit verlaten. Chauffeur Gerard Koel, die op te gladde banden de slip op het natte wegdek in de afdaling van de pas De Peyrol niet had kunnen voorkomen, was er het ergst aan toe. De tour arts moest zijn rechterarm op ver schillende plaatsen hechten. Een schrikreactie, die helemaal was verdrongen toen Koomen in het twee de gedeelte van de rit en na de finish weer reportages had verzorgd. Ook de anderen zullen in de laatste week van de tour hun werk normaal kun nen doen. NAPELS Deltaliaanse eerste NAPELS De Italiaanse eerste divisieclub AC Napoli heeft de record som van 2 miljard lire (ongeveer 5,7 miljoen gulden) betaald voor in ternational Savoldi van AC Bologna. Bovendien krijgt Bologna nog de be schikking over twee Napoli-spelers: de Braziliaan Clevici(34) en Rampan ti (26). De voorzitter van Bologna, dr.. Luciano Combi, moest na het be kendmaken van dit bericht om poli tiebescherming vragen daar suppor ters zijn villa belegerden en bedrei gingen stuiu-den. De Schiepanose eerste divisieclub SVV heeft dé" 23-jarige amateur Bart Kreft aangetrokken, Kreft, die bij het Rotterdamse Neptunus in de spits, speelde, tekende een contract voor twee jaar. De Roemeen Mircea Petescu is als hulptrainer aangetrokken door NEC. Petescu, die twee jaar speelde voor FC Dordrecht, gaat in Nijmegen De Visser assisteren. Theo de Jong heeft zijn contract met Feyenoord verlengd. De bijna 28- jarige middenvelder tekende gisteren voor twee Jaar bij. ti MAMEMS U/TEKST l/M/cz VAU 'rwoev en/ oscars \/aa/ 'r sA/dia&a/. ik jullie 'nj ei wee TE MAKEW AANJ DEZÊ L v;eeweep£i.JkE \JCGM DIT VAM POLARISATIE J is DE WD. 'T MET DEW UIL, EEwS

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19