Negen uur in 't zadel voor één seconde winst... Tour cijfers in Hennie Kuiper secondenlang hangend tussen leven en dood Lotto/Toto Noordwijk 7 september in actie in bekerstrijd 90 CENT P. LITER! VRIJDAG 11 JULI 1975 f" DERTIENDE ETAPPE AlbiLioran: 260 km: 1. Pollentier (Belg., Schotte) 260 km in 8 uur, 58 minuten en 44 sec.; 2. Merckx (Belg., Lelangue) 8.59.09 3. Van Impe (Belg., Stablinski) 8.59.10; 4. Zoetemelk (Ned., Caput) z. t.: 5. Moser (Ita., Barto lozzi) z. t.; 6. Thevenet (Delg., De Muer) z. t.; 7. Fuchs (Zwi., Barta- lozzi) z. t.; 8. Gimondi (Ita., Ferret- ti) z. t.; 9 Kuiper (Ned., Liebregts) z.t.; 10. Den Hertog (Ned),Liebregts) z. t.; 11. Torres (Spa., Saura) 8.59.32; 12. Lopez-Carril (Sp., Barrutia) z. t.; 13. Martinez (Fra., Stablinski) z. t.; 14. Talbourdet (Fra., Caput) 8.59.39; 15. Martin (Fra., Stablinski) z. t.; 82. Karstens (Stablinski) 9.21.15; 86. Vianen (Caput) 9.21.15; 88. Knete- mann (Caput)97. Kamper (Lie bregts) 9.21.15; 107. Prinsen (Lie bregts) z. t.; 110. Koken (Liebregts) 9.22.17 ALCiEMEEN KLASSEMENT 1. Merckx (Belg., Lelangue) 64 uur, 35 min. en 22 sec.; 2. Thevenet (Fra., De Muer) op 1 min. en 32 sec.; 3. Zoetemelk (Ned., Caput) op 3.54; 4. Van Impe (Belg.,'Stablinski) op 5.19; 5. Gimondi (Ita., Ferretti) op 7.59; 6. Lopez-Carril (Spa., Barrutia) op 10.24; 7. Pouliidor (Fra., Caput) op 10.56; 8. Moser (Ita., Bartolozzi) op 11.56; 9. Danguillaume (Fra., De Muer) op 12.17; 10. Galdos (Spa., Barrutia) op 12.25; 11. Fuchs (Zwi., Bartolozzi) op 14.02; 12. Torres (Spa., Saura) op 14.57; 13. Janssens (Belg., Lelangue) op 15.31; 14. Kuiper (Ned., Liebregts) op 15.48; 15. Hezard (Fra., Caput) op 16.01; 16. Den Hertog (Ned., Liebregts) op 21.56; 17. Tal bourdet (Fra., Caput) op 22.26; 18. Martinez (Fra., Stablinski) op 22.55; 19. Poggiali (Ita., Bartolozzi) op 24.31; 20. De Schoenmaecker (Belg., Lelangue) op 25.11; 62. Karstens (Stablinski) op 52.36; 82. Prinsen Liebregts) op 1.05.15; 85. Vianen (Ca put) op 1.05.48: 87. Knetemann (Ca put) op 1.06.20; 104. Kamper (Lie bregts) op 1.25.40. Cees Priem staakte de strijd. BERGKLASSEMENT 1. Van Impe 127 pnt.; 2. Merckx 84 pnt.; 3. Zoetemelk 67 pnt.; 4. The venet 55 pnt.; 5. Torres 41 pnt.; 6. Romero en Galdos 26 pnt. PUNTENKLASSEMENT 1. Van Linden 252 pnt.; 2. Merckx 187 pnt.; 3. Moser 162 pnt.; 4. Gode- froot 127 pnt.; 5. Hoban 103. ALGEM. PLOEGENKLASSEMENT 1. Caput 194.10.49; 2. Letengue 194.22.11; 3. Sw Muwer 194.23.37; 4. Stablinski 194.25.51; 5. Bartolozzi 194.29.28 6. Ferretti 194.36.26; 9. Liebregts 195.12.49. Bettr 12 JULI RUSTDAG 13 JULL15e ETAPPE» 217 km Voetbal John Frandsen van NEC heeft een éénjarig contract getekend bij de eerste divisieclub Wageningen. Zeilen Raymond en Arthur de Bok uit Rotterdam hebben beslag gelegd op het Nederlands kampioen schap zeilen in de jeugdbootklasse op het Braassemermeer. ADVERTENTIE Zege Pollentier na rit die voor 'groten' getypeerd kan worden met gaat zegevierend SUPER LIORAN Uitgerekend op de langste dag van de ronde heeft Michel Pollentier zijn grote succes behaald. Na 260 kilometer over het voortdurend golvende traject door het Massif Central werd hij als win naar in Super Lioran gehuldigd. De kleine Belg vond in zijn over winning geen enkele aanleiding zich zelf jubelend op de borst te slaan. "Ik heb er alleen maar van gepro fiteerd dat de anderen elk aai' voort durend in de gaten hielden. Mij tel den zij niet. Het is misschien wel goed dat ik op meer dan een half uur sta, daar kan ik mijn voordeel mee doen. Mogelijk nog een rit pak ken. Ik weet niet hoe het komt dat het vandaag weer beter ging. Mo gelijk heb ik voor de Tour te veel gereden, waardoor er één slechte dag is gekomen. Ik was mijn moraal kwijt na de slechte tijdrit van za terdag." Ploegleider Briek Schotte was, on danks de overwinning van zijn ren ner, niet in zo'n opperbeste stem ming „Voila. daat staat de domste man van het veld op het podium. Twee dagen geleden in de Pyreneeën was hij net zo in vorm als nu, was zijn conditie precies het zelfde, maar hij laat zich wel op bijna een half uur rijden", zei hij over de man die van de 47ste naar de 33ste plaaits in het algemeen klassement klom. Er waren dus toch flinke verschil len op een dag waarop zeer weinig strijd is geleverd. De rit kan eigen lijk het best getypeerd worden met: "negen uur in het zadel voor één seconde". Dat namelijk was het verschil tussen de eersten in het klassement. In de laatste meters van de rit greep Eddy Merckx een paar fietslengten winst op Thevenet en Zoetemelk en dat leverde hem een tijd op die precies één seconde sneller was dan die van zijn grootste concurrenten. "Het was afschuwelijk zwaar", vertelde Joop Zoetemelk. "Het par koers tenminste. Hier zou ieder van de sterken een kans op succes heb ben gehad, zeker ook Merckx. Dat is waarschijnlijk de reden dat nie mand het werkelijk heeft gepro beerd. Alleen Pollentier deed het se rieus, die ging onder aan de klim weg en niemand heeft zich daarna nog echt met hem bemoeid". Fedor den Hertog had natuurlijk een hele andere mening. Hij ein digde als tiende na een etappe waarin hij zich pas 13 kilometer voor het einde definitief in de eer ste groep vestigde. "Het is niet te geloven", zei Fedor, "slecht rijden en toch van voren eindigen. Dat moeten mystieke krachten zijn". Den Hertog ging betrekkelijk non chalant voorbij aan het gegeven dat er eigenlijk niet werkelijk is ge koerst. Dat iedere wielrenner, die recht van lijf en leden is en een re delijke conditie heeft en goed ge noeg werd bevonden om in deze tour te vertrekken, zijn verlies op de sterks ten had kunnen beperken. Zwaar was het natuurüjk wel over de heuvels in de brandende zon. Bij iedere beklimming, het waren niet alleen de heuvels en cols die geklassificeerd waren voor het berg- klassement, viel het peloton op deze hete 10e juli in stukken. Maar in iedere afdaling die volgde, op ieder min of meer vlak stukje, konden de zwakkere klimmers weer terug ko men. Het veld was als een harmo nica die uitrekte en kromp tot aan de helling van de Col du Plomb du Cantal op een kleine 40 kilometer voor de eindstreep. Daar werden de zwakkere klimmers definitief op af stand gereden en daar ook ontston den de verschillen die toch nog uit groeiden tot meer dan 20 minuten voor renners als Karstens, Van Lin den, Knetemann, Hoban, Knudsen, Kamper, Allan, Prinsen en Koken >ral het lijf behoud tel- Zes man hechtten daar, wat de tour betrof niet meer aan. Cees Priem, gehinderd door rugklachten, een uitvloeisel van zijn val in de tour van vorig jaar te Saint Malo, behoorde tot de zes uitvallers. Louis Ocana vertrok al in de och tend niet. De Spanjaard heeft last van een peesholteontsteking in de linkerknie. Het is een gevolg van 'n blessure hoog aan fret linkerbeen, die hem dwingt tot het wijdbeens rijden met het linkerbeen om de pijn minder te voelen. Ocana be sloot 's morgens vroeg de tour van 1975 voor gezien te houden en voor de helft van de etappe was voltooid, zochten zijn ploegmakkers Rosiers, Peelman en Andiano de bezem wa gen op. Voor hen, was er in deze tour nu hun kopman is verdwe nen, niets meer te verdienen. KITZBÜHL De Italiaan Adria- no Panatta, de Tsjech Jan Kodes, de Westduitser Uli Pinner en de Pool Wojcek Fibak hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het Grand-Prixtennistoernooi van Kitzbühl. Pinner en Fibak komen volgende week ook op het "Melkhuis- je" in actie. Organisatoren OS venv achten groot verlies QUEBEC De organisatoren van de Olympische zomerspelen 1976 verwachten cat het evene ment een verlies zal opleveren van 221 miljoen dollar, ongeveer 750 miljoen gulden. Het organi satiecomité noemt dit cijfer in een rapport, dat is overhandigd aan een parlementaire com missie van de provincie Quebec. De inkomsten worden momen teel geschat op ruim 493 mil joen dollar, de uitgaven op 714 miljoen dollar. Dit exclusief een hypotheek van 51 miljoen gul den op het Olympisch dorp. De Canadese regering heeft bekend gemaakt dat er geen speciale gouden munt zal wor den geslagen ter herdenking van de spelen van 1976. De verkoop van deze penning had een be drag van 60 miljoen dollar moe ten opbrengen. SUPER LIORAN Hennie Kui per heeft in de dertiende rit van de 1 our honderden meters tussen le ven en dood gehangen. Iets over de helft van de langste rit van de ron de van Frankrijk viel hij tegen de tweede volgauto van Frisol aan. Zijn fiets sloeg onder hem weg, maar hij had de tegenwoordigheid van geest zich aan het portier van de wagen vast te klampen, anders was hij onder de wagen terecht geko men. Zijn benen sleepten nu over de straat. Lambert Toeback, de chauffeur van de auto, was ver standig langzaam af te remmen. En nadat de wagen, met de eraan bungelende Nederlandse kampioen tot stilstand was gekomen, kon wor den geconstateerd dat hij onder de van zijn linkerdij afgescheurde broek slechts flinke schaafwonden had opgelopen. Kuiper had eenzelf de blessure aan zijn linkerarm. Van zijn fiets, die weer aan hem was blijven hangen, was alleen het za del afgebroken. Kuiper hield de schrik niet lang in de benen. Twee uur later, op de zwaarste van de hellingen, de col du Plomp du Cantal ging hij in de aanval. Merckx persoonlijk haalde hem terug. Kort voor de finish pro beerde Kuiper het nog eens met een Jacht op de ontsnapte Pollentier. Merckx opnieuw stond Kuiper niets toe. De Nederlander kreeg wel voor zijn aanvalslust de prijs voor de strijdlustigste renner van de dag. Nadat Kuiper van het erepodium was afgeklommen, wist hij niet wel ke onderscheiding hem ten deel was gevallen, strijdlust of ongeluk. Een blik op het bij de prijs behorende vaantje leerde hem dat hij was be loond voor zijn strijdlust. "Ik had net zo goed de prijs voor de onge lukkigste renner kunnen krijgen.' 't Waren afschuwelijke seconden en achteraf gezien was het nog mijn eigen schuld. We waren aan het dalen en ik kreeg een steentje in mijn versnellingsapparaat. Onze tweede wagen reed net voorbij, op weg naar de ravitaillering en om dat ik geen tijd wilde verliezen vroeg ik of ze mij onder het rijden konden helpen. Dat was stom, ik had beter even kunnen afstappen. Terwijl de mecanicien bezig was, sloeg mijn fiets onder mij weg en met een vaart van tachtig kon ik mij nog net aan het portier van de wagen vastgrijpen. Ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als dat niet was gelukt. Men zegt wel eens dat de tour net een circus is. maar ik speel niet graag voor acro baat. Dan zou ik nog liever de clown van de dag zijn. Daar lijk ik trou wens wel wat op als je ziet hoe mijn broek erbij hangt", aldus het relaas van Hennie Kuiper. LOTTO NO. 27. Aantal deelnemers 732.909 Inleg fl. 2.959.699,- Prijzenbedrag fl. 1.405.857,- Eerste prijs: geen winnaars. Van het bedrag van de le prijs wordt l/5e deel toegevoegd aan elk van de overige prijsklassen en l/5e deel aan de jackpot voor lotto 28. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto f. 59.748,- ontvangen. Derde prijs: 101 winnaars, die elk bruto fl. 3.062,- ontvangen. Vierde prijs: 9.988 winnaars, die elk fl. 38,- ontvangen. Vijfde prijs: 13.705 winnaars, die elk fl. 27,- ontvangen. TOTO NO. 27. Aantal deelnemers 27.629. inleg fl. 80.556,- Prijzenbedrag fl. 38.264,- Eerste prijs: geen winnaars. Van het bedrag van de le prijs wordt l/3e deel toegevoegd aan elk van de overige prijsklassen en l/3e deel aan de jackpot voor toto 28. Tweede prijs: 1 winnaar, die bru to f 14.667,- ontvangt. Derde prijs: 12 winnaars, die elk bruto fl. 1.541,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zon- fl. 98.410,- Jackpot voor de toto van a.s. zon dag fl 5.101,-. Ajax-Feyenoord op 2 november Hennie Kuiper: "Het waren afschuwelijke seconden." ZEIST De wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker zullen op 7 september worden gespeeld. Ook nu zijn de ölubs uit de eredivisie vrijgesteld voor deze eerste ronde, wat mede in belang is voor het Nederlandse elftal, dat Woensdag 3 september tegen Fin land speelt in de voorronden van het toernooi om het Europese kampioen schap. De 19 teams uit de eerste divisie komen dan in actie, alsmede negen ploegen uit het amateurvoetbal. Dat zijn de nummers één en twee van de drie hoofdklassen, die het zondag- amateurvoetbal kent, beide kampioe nen van het zaterdagvoetbal en Noordwijk. De laatste vereniging tweede in de eerste klasse A zater dagvoetbal verwierf zich het reelat deel te nemen door IJsselmeervogels, tweede in de eerste klasse B, in drie wedstrijden uiit te schakelen. De veertien winnaars van de wed strijden van 7 september en de acht tien eredivisieclubs spelen op 12 ok tober hun wedstrijden voor de tweede ronde De derde ronde achtste fi nales is vastgesteld op zondag 7 december. Wedstrijdleider Jan Huybrechts heeft ook nu de clubs vrijaf gegeven rond Kerstmis en Nieuwjaar. Voorts heeft hü 'wederom voor het paas weekeinde een dubbel programma vastgesteld. Er wordt op paaszater- AD VERTEN TIE De gezinskaart geeft nogal wat aanloop bij Opa en Oma Spoor. Logisch, een gezinskaart kost maar f50,-per jaar. En daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondretour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag. Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f 50,- heeft u snel terug- verdiend. Misschien een reden om eens 'n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. dag en paasmaandag gespeeld. De zelfde clubs ontmoeten elkaar op beide dagen. De eerste seizoen-editie van Ajax- Feyenoord staat ditmaal gepland voor 2 november. Andere wedstrijden, die op grond van de ranglijst van vorig seizoen als „toppers" kunnen worden beschouwd zijn: PSVFC Twente op 31 augustus: PSV—Ajax op 21 september; FC Twente—Feyen oord op 19 oktober en FC Twente— Ajax en FeyenoordPSV op 21 de cember. Zaterdagclubs De zaterdagclubs uit de regio star ten op 30 augustus met de volgende wedstrijden: Eerste klasse A: Noordwijk—Go Ahead KBKozakken Boys Quick Boys. Tweede klasse A: Katwijk—ZCFC; SIZO—RCL; Ter Leede—PPSC. Derde klasse AKoudekerk—'s-Gra- venzande; HBSSRijnsburgse Boys. Vierde klasse A: TAW—Holland Sport '32; LoosduinenLisser Boys; Randstad SportDe Sleutels. Vierde klasse B: MVV '27—ARC. Eervol verlies Thung tegen 6-7 Bij BouwVaria Zoeter woudseweg 11 leiden. Borg: 3-6 BAASTAD Rolf Thung heeft gisteren in de tweede ronde heren enkelspel van de open Zweedse ten niskampioenschappen te Baastad ver loren van Björn Borg. De als eerste geplaatste Zweed had nogal wat moeite met zijn Nederlandse tegen stander, die de tweede set pas na een tie-break prijsgaf. Borg won met 6-3 7-6. Louk Sanders, Klaas Visscher en Fred Hemmes hebben zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van het internationale tennistoernooi in Scheveningen. Martin Koek werd uit geschakeld. Humphrey Hose, die in Gstaad in het dubbelspel inmiddels heeft verloren, hoopt vandaag In Scheveningen te arriveren. Hij speelt In de derde ronde tegen Paul van Min. De drie spelers uit Perzië hebben het definitief laten afweten. De belangrijkste uitslagen van gis teren zijn: HERENENKELSPEL, derde ron dde: Louk Sanders (Ned)—Clau de England (NZD 6—1, 6—0, Jaldeep Mukerjea (India)—Yair Wertheimer (Isr) 3—6, 6—3, 6—1, Klaas Vis- scher (Ned)Carlos Lando (Arg) 6 4, 63, Fred Hemmes (Ned)Chip Fischer (VS) 7—6, 6—0, Jay Har vey (VS)—Martin Koek (Ned) 3—6, 6—4, 6—4, Joe Garcia (VS)— Haug Hyde (VS) 6—3, 7—6. DAMESENKELSPEL, derde ron de: Yvonne Geeves (GBr>— Els Veen- tjer (Ned) 6—0, 6—2, Lita Sugiarto (Indo)Helen Liebenberg (Z-Afrika) 64, 62, Lany Kaligis (Indo) Charlotte Bastin (Gbr) 6—4, 6—2, Ma rilyn Lloyd (Zaf)— Judith Salomé (Ned) 46, 64, 61. Tine Zwaan (Ned)—Yvonne v. d. Eeckhout (Ned) 75, 61, Elly Blomberg (Ned)Ellie Hemmes (Ned) 61, 4 6, 6—L

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9