Vergoedingen rijk in kader van huur- en subsidiebeleid NAAST HET NIEUWS Bestuurders van YVDM opgepakt TOT 2000 KEUS UIT 32 CENTRALES MAAR GEEN ONTSIERENDE KOELTORENS Voor velen valt in Benthuizen de beslissing W- KVP-TILBURG WACHT NOG EVEN AF Commissies moeten visserijvrede stichten Rappe tong redt ouvreuse m DOORSTROMING, KROT OPRUIMING EN WONINGVERBETERING ■al VRIJDAG 11 JULI 1975 DEN HAAG (ANP) Het rijk gaat met terugwerkende tracht per I juli een huurgewenningsbijdrage uitkeren aan ïuurders die een goedkope woning ruilen voor een duurdere (doorstroming), aan huurders die hun woning verbeteren vaardoor de huurprijs stijgt, en aan huurders van krotten lie eruit trekken en naar een duurder huis gaan. Dat heeft iet ministerie van Volkshuisvesting eij Ruimtelijke Orde- ïing gisteren meegedeeld. De bijdrage is anderhalf maal het erschil tussen de oude en de nieu- huurprijs op jaarbasis (150 pet), eerste jaar wordt daarvan 75 •ocent uitgekeerd, het tweede 50 jröcent en het derde jaar 25 procent, verschil tussen de oude en de sve 'huurprijs moet tenminste 30 Jden bedragen. Bij doorstroming mag de huur m de verlaten woning niet meer •agen dan 250 gulden per maand huurprijs van de nieuwe woning •t tenminste 50 procent hoger Bij een extra huur van 75 len of meer kan evenwel al een ijdrage worden uitgekeerd. Ook het inkomen van de huurder TILBURG (ANP) Het gesprek dat pVP-voorzitter Vergeer gisteravond iet het bestuur van de afdeling Til- ,n de KVP heeft gevoerd over it plan van de afdeling zich op te teffen en als geheel tot het CDA te laten toetreden, heeft volgen? Ver deer gedeeltelijk tot overeenstem ming geleid. De KVP-voorzitter heeft tit na afloop van het gesprek mee gedeeld. F Het gesprek werd gevoerd ten hui- van de vice-voorzitter van de KVP Tilburgse mevrouw mr M. Ley- in. Ook prof. dr. P. Steenkamp, de oorzitter van het CDA, was erbij anwezig, De heer Vergeer zei dat er tus- |en hem en het afdelingsbestuur vol- idige overeenstemming bestaat over noodzaak snel het CDA van de •ond te krijgen. Het Tilburgse be- i hij zijn het er ook over eens lat het verontrustend is dat met ha de totstandkoming van één lijst ir het CDA zo traag verloopt. Tilburgse-afdelingsbestuur heeft heer Vergeer onomwonden gezegd n heil meer te zien de eigen le- voor de KVP te motiveren. Het wil nog afwachten of het con- ;s dat het CDA 23 augustus houdt duidelijke beslissingen leidt over samenstelling van een lijst Het af lingsbestuur is bereid het resultaat, dat c ongres met het dagelijks bé - (tuur van de KVP onder de loep te Het zal daarna beslissen, of et zijn plan om de afdeling Tilburg te heffen aan de leden zal. voor- i-ggen is aan grenzen gebonden: wil men voor een huurgewenningsbijdrage in aanmerking komen, dan mag het be lastbaar inkomen plus 9 procent niet hoger zijn dan 30.000 gulden per jaar. Daar zit tevens bij het eventuele inkomen van de vrouw van de huurder, vermeerderd met 9 procent. Een bedrag van 1.500 gul den wordt daarop in mindering ge bracht. Tijdelijk Het rijk zal de tegemoetkomingen vergoeden die de gemeenten verstrek ken voor de verhuis- en herinrich tingskosten aan mensen, die hun wo ning verbeteren of die uit een krot trekken. Dit, tot een maximum van 3.500 gulden in Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht, en 3.000 gulden in andere gemeenten. In geval van tijdelijke instandhou ding wordt de bijdrage ten hoogste 1.000 en 1.200 gulden. De vergoeding wordt verstrekt, als de huurwaarde van huurwoningen van de gemeente of van huureprpo- raties na de verbetering tenminste dertig gulden per maand meer be draagt. Bij huurwoningen van an dere eigenaars moet sprake zijn van een door het rijk gesubsidieer de verbetering. Die moet dan ten minste 10.000 gulden bedragen. Hetzelfde geldt voor de tegemoet koming, die gemeentes betalen aan mensen van 65 jaar en ouder, die naar een duurdere of een kleinere huurwoning verhuizen of naar een "niet-zelfstandige woning". In bepaalde gevallen geldt de re geling ook voor mensen, die nog geen 65 jaar zijn, bijvoorbeeld voor ge handicapten, aldus het ministerie. De maxima zijn ook hier 3.500 gul den in andere gemeenten. Vijftig procent Voorwaarde is, dat het huis, waar men uit gaat, niet meer huur op brengt dan 250 gulden per maand. Bovendien moet er een verschil in hum-prijs zijn tussen het oude en het nieuwe, onderkomen van, tenminste vijftig procent. Bij een verschil van 75- gulden komt men evenwel al in aanmerking voor een bijdrage. De huurverschillen zijn. niet van toepas sing, als de bejaarde verhuist naar een huis, dat tenminste twee kamers minder heeft. Het maximum van 250 geldt ook voor hen. Dé regeling geldt ook.bij verhuizing van de ene naar de andere gemeente. In,dat geval keert de gemeente, die men verlaat, uit. De regelingen zijn indertijd in de nota huur- éii subsi diebeleid aangekondigd. Vanaf 2! juli zijn aanvraagformu lieren voor een huurgewenningsbij drage te krijgen op de gemeentehui- Vanwege de drulpte die bij het begin van de bouiovakvakantie, die vandaag begint, wordt ver wacht is met spoed het nieuwe gedeelte van de E-9, tussen Maastricht en Eysden in gereedheid gebracht. De E-9, die van Amsterdam naar Genève loopt, is de belangrijkste verbindingsweg mej. het zonnige zuiden. DEN HAAG (ANP) Een Deen se en een Nederlandse commissie, beide bestaande uit vertegenwoordi gers van het desbetreffende minis terie en van het bedrijfsleven heb ben gisteren in Kopenhagen ge sproken over de moeilijkhgden tus sen Deense en Nederlandse vissers voor de Deense kust. Zulke natio nale bemiddelingscommissies bij ge schillen tussen vissers van verschil lende landen worden genoemd in het in 1967 door achttien gesloten ver drag inzake de uitoefening van de visserij op de noord-atlantische oceaan. Dat verdrag is nog niet of ficiéél in werking getreden, maar Denemarken werkt al een aantal jaren met zijn bemiddelingscom- Nederland heeft de zijna nog pas kort. In Kopenhagen is nu afgespro ken dat de bemiddelende rol die tot nu toe ook door visserij organisaties werd' gespeeld, geheel door de com missies zal worden overgenomen. Bij Deens-Nederlandse geschil len zullen voortaan beide commis sies bij elkaar komen om te beslis sen welke partij schuldig moet wor den geacht. Bindend is zo'n uit spraak niet: vindt een visser een te gen hem gerichte uitspraak niet juist-en wil hij eventuele schade niet vergoeden, dan kan nog steeds de rechter er aan te pas komen. Men wil echter wel proberen rechtsza ken zoveel mogelijk te voorkomen. Er zullen nu verschillende proce- worden uitgewerkt, waarbij ge tracht zal worden tot eensluidende interpretaties van het verdrag te komen. dures voor de beide commissies Er is ook gepyaat over enkele zeer recente conflicten, die zich tussen Deense en Nederlandse vissers voor de Nederlandse kust hebben voor gedaan. Van Deense kant kon men er nog geen volledige informatie over geven, omdat een aantal van de betrokken Deense schepen nog op zee is. AMSTERDAM (ANP) Een rappe tong, met veel overtui- eing gebruikt, heeft de 32-jarige ouvreuse Corrie Bakker uit Am sterdam het leven gered. Zij had een vriend op bezoek, toen in het holst van de nacht de bel ging en haar vroegere Tunesische Vriend N. B. M. B. (26) op de stoep stond. Corrie liet hem niet binnen. Maar nadat ze de slaapkamer weer was binnengegaan sloeg de Tunesier een ruitje in en klom daardoor naar binnen. Hij ver scheen in de slaapkamer en richt te tot grote ontsteltenis van Corrie en haar vriend een pi stool op het tweetal. Corrie barstte terstond in een water val van argumenten los en hield de Timesische indringer zo han dig aan de praat, dat haar vriend zich uit de voeten wist te maken en de politie kon bel len. Structuurschema elektriciteitsvoorziening BLOEDRODE AARDBEIEN Het is een jonggetrouwde man van 28 In Gummersbach in Noord- rün-Westfalen slecht bekomen dat hij na het eten van aardbeien op bed zijn handen afveegde aan de lakens. De 29-jarige vrouw van de Duitser, die hem kort tevoren had gewaarschuwd dat aard- beienvlekken niet weg te krijgen zijn, stak hem met een mes van 12 cm in de buik dood. De vrouw is wegens moord aan^bhouden. BIJENBEZOEK Een in Harlingen wonende familie heeft gisteren zeer onverwacht bezoek gehad van een zwerm bijen, die op zoek was naar een nieuwe koningin. De naar schatting 20.000 gevleugelde dieren waren via de brievenbus de woning binnengedrongen en verspreiden zich door het hele huis. Dit tot grote ontzetting van de heer des huizes die vreesde het slachtoffer van een bijenaanval te zijn geworden. Sa men met zijn echtgenote verliet hij spoorslags de woning om onder dak te vinden bij het naastgelegen politiebureau. Daar waarschuwde men een tweetal bijenimkers die de dieren zonder al te veel moeite verzamelden en ze bij hun eigen volken voegden. GRASSPRIETEN In de toekomst zullen veehouders gras verbouwen zo hoog als bomen, om er hun dieren mee te voeren. In de buurt van Leningrad 6taat nu al zulk vijf meter hoog gras. De Sowjet geleerde Alexander Fjodorow heeft dat in Leningrad aan een internationaal congres van botanici verteld en er ook foto's van laten zien. Het gras kan volgens hem een opbrengst van ongeveer vijftigduizend kilo per hectare geven. Alleen in het eerste jaar moet men ei aandacht aan besteden, daarna gaat het snel groeien, j bijzondere POLITIE OP SICILIË w i officier van politie aangehouden omdat hU uit de^brandkast ïn zijn bureau 380.000 lire had gestolen. OP VATEN NAAR AMERIKA Een 58-jarige aannemer uit Japan ls uit de havenstad Nagoya vertrokken op een reis van drie maanden via Tokio naar de Ver enigde Staten met een vlot dat is gebouwd op 60 stalen vaten Kiyohisa Ohno's vlot is 8 meter lang en heeft één mast. De hut is een autocabine en er zijn een dieselmotor van 24 pk en radio apparatuur aan boord. Ohno hoopt ov te bereiken en dan over te steken hij eind oktober hoopt af te meren. UTRECHT (ANP) De Ma rechaussee heeft gisteravond in de Isabellakazerne in Den Bosch drie hoofdbestuurders van de Vereniging Van dienstplichtige Militairen (VV DM) aangehouden die ondanks een verbod van het kazernecommando onder de recruten leden wilden gaan werven en voorlichting geven. Afgelopen dinsdag werden - in Utrecht - ook al WDM-hoofdbe- stuurders om precies dezelfde reden opgepakt. Toen ging het om vier man die - evenals de drie in Den Bosch - na een verhoor enkele uren later weer op vrije voeten werden gesteld. De dienstdoend officier had vol gens een VVDM-woordvoerder gis teravond de WDM'ers verboden le den te werven en voorlichting te ge ven. Toen het drietal aan dit ver bod geen gehoor gaf waarschuwde de officier de marechaussee die de WDM'ers meenam naar de mare chausseekazerne voor verhoor. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt we gens het niet opvolgen van een dienstbevel, aldus de WDM-woord- voerder. De WDM merkt naar aanleiding van het jongste incident op dat de minister van Defensie destijds heeft gesteld dat de WüM over zoveel mogelijk faciliteiten moet beschik ken om haar vakbondswerk zo goed mogelijk te kunnen doen. "De jong ste gebeurtenissen zijn lijnrecht met deze uitspraak van de minister in strijd. Wij protesteren dan ook fel tegen deze gang van zaken en we zijn niet van plan het er bij te la ten zitten". Volgens een woordvoerder van de legervoorlichtingsdienst houden de richtlijnen van de minister van De fensie in, dat ledenwerving (o.a. door leden van de VVDM) tijdens de eerste week van opkomst van de recruten bij voorkeur niet dient te geschieden. Staatssecretaris Van Lent van Defensie vindt de huidige facilitei tenregeling voor de VVDM niet op alle punten even duidelijk. Binnen kort komt er een herziening van deze regeling, kondigt de bewinds man aan in een vraaggesorek in het WDM-blad Twintig'. "Er moet duidelijkheid komen wat betreft de toegang tot kazernes van VVDM-bestuurders en de vrijstel ling voor vakbondswerk", stelt hij. De staatssecretaris is er zich blij kens het interview wel van bewust dat in het algemeen de sfeer bij het kader op een aantal kazernes erg slecht en tegen de WDM gericht is. "Het heeft onze instemming be paald niet", zegt hij. ADVERTENTIE I 'n Gewoon klein I polderdorp zoals er I zovele zijn. Toeristisch misschien niet zo interessant, I maar u vindt er wel een moderne meubelzaak I die klinkt als een klok. j Met een unieke kollektie I meubelen, tapijten en I gordijnen die beslist een bezienswaardigheid genoemd mag worden. vanWaay Benthuizen DEN HAAG (SP) De ministers Gruijters (ruimt, ordening) en Lub-- bers (econom. zaken) willen voorko men dat het vlakke Nederlandse landschap wordt ontsierd door monsterachtige koeltorens bij elek triciteitscentrales. Daarom is bij de keuze van mogelijke nieuwe vestigingsplaatsen voor de periode tot rond het jaar 2000 in het gisteren verschenen Structuurschema Elektriciteitsvoor ziening als één van de belangrijkste criteria de beschikbaarheid van koelwater gehanteerd. Alleen voor de centrale te Maas- bracht (Zuid-Limburg) is rekening gehouden inet dé bouw van een, overigens bescheiden, koeltoren. Het koelwaterprobleem is van groot belang voor het optreden van botulisme, de bacterieziekte die vooral eenden treft, maar die in bepaalde gevallen ook een gevaar voor mensen kan betekenen. Stren gere koelwaternormen kunnen er toe leiden dat de totale koelingscapaci- teih van de Nederlandse wateren ernstig wordt beperkt. De ministers hebben in hun strutcuurschema aan de Tweede Kamer 32 mogelijke vestigingsplaat sen genoemd van elektriciteitscen trales van minstens 1000 mega Watt. Uit die centrales moet een keus gemaakt worden om tot rond het jaar 2000 te kunnen voorzien in de Nederlandse stroombehoefte. Het- Structuurschema Elektriciteits voorziening is utgebracht als onder deel van de Derde Nota op de Ruimteliike Ordening. Eveneens opgenomen is een lijst van 14 hoogspanningslijnen (380 en 220 kV). Voor de eventuele uitbouw van het aantal kernenergiecentrales wordt een apart structuurschema opge steld. Het wordt komend najaar verwacht. Beide structuurschema's zullen de procedure van een planologische kernbeslissing doorlo pen, dat wil zeggen dat er een uitgebreide inspraakprocedure aan verbonden is. Afremming Het Structuurschema Elektriciteits voorziening is in de eerste plaats geschreven vanuit de behoefte tot ruimtelijke ordening. In feite probeert het schema antwoord te geven op de vraag welke landschap pelijke en milieuconsequenties een bepaalde groei in het elektriciteits verbruik heeft. Minister Lubbers, gisteren bij eeh toelichting: „We attenderen de mensen erop dat als het zo door gaat, dan krijg je die en die grote bezwaren". In het spoor van de Energienota van vorig jaar september houdt het structuurschema rekening met een afremming van de groei. Voor de periode 1980—1985 rekent de Ener gienota met een jaarlijkse groei van 5.5 a 6 procent. Voor het structuurschema is voor de periode 19801990 gerekend met een jaar lijkse stijging van 4,8 procent en voor de periode 1990—2000 met 3,1 procent. Voor de periode tot 1980 gaat het structuurschema nog uit van een hogere groei dan waarmee in de Engergienota wordt gerekend, omdat het zich baseert or> het nu in aanbouw genomen vermogen aan elektriciteitscentrales. Hoge vorm Terwijl er in 1973 nog 11.310 megawatt aan vermogen stond opgesteld in Nederland, zijn de prognoses in het structuurschema voor 1980, 1990 en 2000 respectieve lijk 17.400.27.800 en 39.000 MW. Het schema geeft ook een reeks van nog hogere cijfers, althans voor de langere ter mijn: voor 1990 en 2000 respectieveijk 34.800 en 56.200 MW. Dit zfjn geen prognoses maar „maxi male ramingen", gemaakt vanuit het besef dat er aan elektriciteit nieuwe toepassingen worden gegeven, waar bij volgens de ministers Lubbers en Gruijters te denken valt aan elek trische.: auto's: recycling en energie voor milieumaatregelen. De ministers noemen elektrische energie „uitein delijk eeh kwalitatief hoge vorm van energie, met een rendemtn dat in sommige vallen gunstig afsteekt ten opzichte van andere processen". De ministers gaan al meteen in het structuurschema in op de indruk die kan ontstaan, dat de cijfers hoog zijn. Maar, zeggen ze, men moet dan wel in aanmerking nemen dat de verhoging van 1966 tot 1973 ongeveer 10,4 procent per Jaar bedroeg en dat voor de prognose tot 1980 een verhoging van 8 procent is geschat. Voor 1990 en 2000 zijn die verhogingen rès'pèctievelljk maar 4,5 én 3,5 procent. Bezwaren Bij de keuze van de mogelijke vestigingsplaatsen voor elektriciteits centrales zijn in de nota drie uitgangspunten gehanteerd. In de eerste plaats is er zoveel mogelijk aangesloten bij al bestaande centrales, in, de tweede plaats zo dicht mogelijk bij de verbruikers (omdat transportleidingen vaak landschappelijke bezwaren geven en bovendien rendementsverliezen ople veren) en in de derde plaats bij beschikbaar koelwater. De mogelijke vestigingsplaatsen werden bekeken op de gevolgen voor ruimtelijke inrichting, landschap, natuurlijk milieu, milieuhygiëne en recratie. Op die manier kwam er een indeling tot stand van vestigingsplaatsen die weinig of geen bezwaar zullen ontmoeten, verder van plaatsen waar matige bezwaren te verwachten zijn of waarvan men het gewoon nog niet weet én tenslotte van vestigingsplaatsen waarvan nu al gezegd kan worden dat de bezwaren bijzonder groot zijn. De centrale uit deze laatste categorie zou in elk geval moeten worden verschoven tot na 1990, in de hoop dat ze nooit gebouwd zullen behoeven te worden. Alleen de Maas-Waalcentrale bij Alem ten noorden van Den Bosch zou voor 1990 gebouwd moeten worden. Voor de financiering van de investeringen zal een „aanzienlijk beroep op de nationale besparingen moeten worden gedaan", aldus de beide ministers. Gerekend naar de prijzen van 1974 zullen de kosten: voor een opgesteld vermogen in het Jaar 2000 van 39 000 MW (de prognose) en 56.200 MW (de maximale raming) respectievelijk 24.6 en 39,6 miljard gulden bedragen. Worden geen (duurdere) kerncen trales gebouwd, dan zijn deze bedragen respectievelijk 15,9 en 26.1 miljard. Hoewel de kerncentrales hogere investeringen verge" k de prijs van kernenergie door de goedkopere brandstof toch lager per kilowattuur dan bij gebruik van conventionele brandstoffen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7