Duitsland wacht vakantiestroom uit Nederland Geen geheime overeenkomsten met Oeganda atrgued MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM Malta houdt slotoverleg van topconferentie tegen 1 1 Tyfus op Mallorca Politie ontdekt grote wapenopslagplaats van de IRA in Liverpool OM BRIT HILLS VRU TE KRUGEN BUITENLAND VRIJDAG 11 JULI 1975 (Van onze verslaggever) DUSSELDORF (SP) „Prognoses over de te verwachte verkeersdrukte zijn heel moei lijk te maken". Verkeersleider Ulrich Braun van de politie in de Westduitse deelstaat Nordirhein-Westfalen berust hier glimlachend in. „De ene keer is het een overstelpende verkeerschaos, die nauwelijks werd verwacht. De volgende week is het, tegen alle voor spellingen in, overal rustig". Daarom kan verkeersleider Braun op dit moment nog niet voorzien hoe druk het in het komende weekeinde op de autosnelwegen in de Bondsrepu bliek zal zijn. Gisteren heerste er in ieder geval den een vrije baan te maken voor nog een opvallende rust op de Wan- politie- en redddngsvoertuigen. Som- funk-centrale van Herr Braun. Deze mige stukken autosnelweg in de verkeerscentrale is vergelijkbaar met Bondsrepubliek hebben namelijk geen die van onze rijkspolitie in Drieber- vluchtstroken zoals in Nederland. gen. Maar dan heel wat bescheidener 9 De heer Braun drukt de auto van opzet. „Ja", zegt de heer Braun mobilisten vooral ook op het hart enigszins spijtig, „jullie verkeerscen- niet te snel te rijden, trade in Driebergen is tien keer beter Verkeersleider Braun denkt dat het ingericht". vanmiddag en morgenochtend het Op de verkeerscentrale in Düssel- drukst zal zijn op de wegen. Heel dorf komt niet alleen alle informatie voorzichtig rekent hij er echter niet over de verkeersbewegingen op de op dat er dit weekeinde weer zo'n autosnelwegen in de deelstaat Nord- enorme verkeerschaos zal ontstaan rhein-Westfalen binnen, maar ook als vorige week. En dat zou menig uit de overige tien deelstaten in de Nederlandse vakantieganger beslist Bondsrepubliek. In Nordrhein-West- niet onwelkom zijn. falen bevinden zich echter de meeste verkeersknooppunten Ontvoerders gedood De Colombi aanse politie heeft gisteren vier ont- Hoewel het gisteren nog opvallend voerders doodgeschoten en twee ge- rustig was op de wegen, is de politie wond bij een overval op een huis in West-Duiiitsland voor dit week-, voor het redden van een ontvoerde einde op alles voorbereid Terwijl de zakenman. De ontvoerders openden aanzwellende vakantie-uittocht vori- het vuur bij de nadering van de ge week in ons land nauwelijks pro- agenten die naar het huis waren ge- folemen opleverde, was het op de gaan kort nadat een losgeld wasbe- Duitse wegen een ongekende chaos, taald. De twéé weken geleden ont- Dat kwam vooral omdat in Duits- voerde man, Caicedo Lopez, lag be land het vakantieseizoen begon voor WUsteloos in de woning en werd een groot aantal mensen. naar een ziekenhuis overgebracht. In Nederland begint dit weekeinde Druglaboratoria In het noord voor de „bouwvakken" de vakantie. westen van Mexico heeft de politie Maar in Duitsland zijn er geen groe- elf clandestiene laboratoria ontdekt pen van betekenis voor wie de va- vtaar cocaine werd bewerkt, zo heeft kantie aanbreekt. In de Bondsrepu- de procureur in Mexico-stad, Pedro bliek is de vakantiespreiding vrij ver ojeda, bekendgemaakt. Er zijn ze- doorgevoerd. Pas volgend weekeind ventien aanhoudingen verricht, barst er weer een stroom Duitse va- waarvan een aantal door de Ameri- kantiegangers los. als voor de der- kaanse politie in de Verenigde Sta tiën miljoen inwoners van Nord- j->e Mexicaanse politie legde be- rhein-Westfalen de vakantie begint. slag op 160 kilo cocaine met een Omdat de Westduitse politie toch marktwaarde van 48 miljoen dollar, rekening houdt met een flinke stroom Van Acker overieden De Belgische Nederlandse vakantiegangers, heeft oud.premier Achiel van Acker is gis- anen een aantal extra-maatregelen ^eren op 77-jarige leeftijd in zijn Langs de autosnelwegen woning Brugge overleden. De aRANTUI Castro bevestigt: „CIA-komplot om mij te vermoorden HAVANNA (AFP, AP) Premier L Fidel Castro van Cuba heeft giste- P ren bevestigd dat de CIA, de Ame-L <d GENEVE (AP) Het kleine Mal ta heeft de druk weerstaan van de andere 34 landen die deelnemen aan de europese veiligheidsconferentie geweigerd het eens te zijn met het hiermee eens. "oorstel de conferentie te beëindi- Kort gen op een "super top"- overleg eind deze maand in Helsinki. Enige landen behorend tot de NA VO hadden een "verklaring voor de Middellandse Zee" opgesteld, en de Oosteuropese landen waren het gisteravond had Matla laten weten deze verklaring, „buiten ons om gemaakt", niet te conferentie moeten alle besluiten met algemene stemmen genomen wor den, hetgeen in theorie kleine lan den dezelfde macht geeft als grote landen. In een juwelierswvnkel in San Francisco wordt sinds enige tijd de etalage bewaakt door een tarantula, die Hen rietta heet. Een tarantula is een grote en giftige spin die gemene wonden kan veroorzaken. Eerst had de winkelier in zijn etalage een herdershond trillen zetten maar de ruimte was er te klein voor. Henrietta, die hij heeft van een bedrijf dat waakdieren opleidt en verhuurt, kost hem 10 dollar per maand. Een goede hond wel 30 maal zo veel. zal vaker worden gepatrouilleerd.clall5t Van Ac];er. een autodidact. En op kritische punten langs de auto- was een malen eerste rainis- ■wegen zal een politiepost met een teJ. Ook bekleedde hiJ in verschil- permanente bemanning worden in- lende Belgische regeringen minis- gencht. De deelstaat Nordrhein- tersD06ten Later presideerde hij de opgenomen Engelsen blijken tyfus trekkingen tussen de Europese Westfalen heeft voor z'n bijna 1500 van voiksvertegen- te hebben. ten en de Noordafrikaanse landen LONDEN (DPA/ANP) Onder Britse vakantiegangers die uit Mal lorca zijn teruggekeerd zijn enige gevallen van tyfus geconstateerd. De gezondheidsinstanties hebben de genen die van plan zijn een reisje naar de zon te maken, opgeroepen bereidingen zich te laten inenten. Vier van de zes ter observatie in ziekenhuizen zullen aanvaarden. In het verloop van het nogal op gewonden debat hierover is Malta door de Sowjet-Unie zelfs van "chantage" beschuldigd. De Malte zen zijn de laatsten die iich ver zetten tegen een Canadees voorstel om de conferentie, die nu al twee jaar duurt, het einde van deze maand te gaan afronden. Een persoonlijk telefoongesprek van de Finse minister van Buiten landse Zaken Mattila gisteren aan de Maltese premier Dom Mintoff kon hier geen verandering in bren gen. Grote oostelijke en westelijke lan den hebben sterke druk uitgeoefend op Malta, zich te verenigen met liet Canadese voorstel, dat de topconfe rentie op 30 of 31 juli wordt ge houden, mits alle hangende vraag stukken tegen 15 Juli zouden zijn afgedaan. Finland zou intussen ver der moeten gaan met de nodige voor de topconferentie. Mata wil in het bijzonder twee dingen bereiken: 1) institutionalisering van de be- Westfalen heeft voor z'n bijna agenten klaarstaan. Twaalf helicop ters houden de verkeersstromen uit de lucht in de gaten. Belgische kamer woordigers. Bonn en Israël Premier Rabin Israël die op het ogenblik in De heer Braun van de verkeers- West.Dult6laad te> js er niet centrale in Düsseldorf heeft voor de Nederlandse automobilisten, die door Duitsland rijden, nog een aantal raadgevingen opgesteld: Bij het ministerie van Volksge zondheid zijn nog geen gevallen be kend van Nederlanders, terugkerend van Mallorca, die aan tyfus zou den lijden. Ook bij de gg en ggd op Schiphol waren geen gevallen be kend. Het ministerie van Volksgezond- heid zei verder dat er jaarlijks en Buitenlandse Zaken, kele gevallen voorkomen vj die door veronachtzaming giëne de ziekte in het buitenland LONDEN (s£) De Britse poli tie heeft in de buurt van Liverpool de grootste illegale opslagplaats van wapens en explosieven aangetroffen, die ooit in Engeland is gevonden. Het is vrijwel zeker een opslagplaats van de IRA, het verboden Ierse Re publikeinse Leger. De politie ver moedt dat er nog meer van dit soort stilstand bergplaatsen in Engeland zijn. Toen zij een overval op de flat deed, waar de wapens en explosieven waren ver borgen, werd een politie-inspecteur door een pistoolschot in de buik ge wond. Drie Noordieren zijn aange- dat Seamus Twomey, die in tegen stelling tot O'Connol veel meer in geweld gelooft het waarnemend com mandant is benoemd. Het Britse le ger in Noord-Ierland is inmiddels in verhoogde staat van paraatheid ge- bracht, na een betrekkelijke periode Zjen" rust, als gevolg van de wapen de IRA. inlichtingendienst, de af gelopen jaren de hand heeft gehad in vele samenzweringen om hem om het leven te brengen. Fidel Castro legde er echter de ]Wc nadruk op dat hij over geen enkel bewijs beschikt dat president John Hie Kennedy en zijn c roers Robert en T Edward destijds iets af wisten van L0 deze pogingen om hem te vermoor- den. Sinds ik in Cuba aan de macht L: kwam, aldus de Cubaanse premier, F1 zijn er zestig aanslagen op mij be- raamd. j E Castro die een en ander onthulde [er in de loop van een gesprek met journalisten in Santiago de Cuba, gaf twee voorbeelden van pogingen hem te vermoorden. .Zo werd in '61, twee jaar na het welslagen van de Cubaanse revolutie, een dergelijke poging gedaan en ook in 1971, toen hij in Chili was. In 1961 had men gepoogd hem te vergiftigen met 'n chocoladedrank. Het gif had ech ter zijn kracht verloren toen de drank in de ijskast stond. In Chili had men hem willen vermoorden met behulp van in fototoestellen verborgen wapens. De woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, heeft gisteren verklaard dat er op het Witte Huis "een handjevol" mensen van de CIA werkte, maar "absoluut niet in het geheim". Enige uren eerder was door de di- recteur van de CIA, William Colby, X meegedeeld dat alle berichten over het "infiltreren" van de CIA van 't Witte Huis en andere federale in- TT stellingen, "baarlijke onzin" waren. J_ Nessen maakte bekend dat er ten minste één CIA-man lid is van ae nationale veiligheidsraad. F1' Er is geen sprake van, zei Nessen P gisteren tot de pers, dat de CIA het fe Witte Huis was "binnengedrongen" r'; of het had "geïnfiltreerd" n De ClA-mensen die op het Witte K: Huis werkten zaten daar met mede- JJJ weten van het Witte Huis. "Ook de L- president weet ervan af. Het is al- ht personeelslasten te »e( ADVERTENTIE slaagd de Westduitse regeringsleiders te winnen voor het standpunt dat Israël in het conflict in het Midden- Oosten inneemt. Twee uur lang heeft Rabin donderdag de Westduitse an buitenlandse zaken, minister de Middellandse Zee, 2) vermindering van de militaire b ouden, aanwezigheid van de Verenigde Sta- De bergplaats, die meer dan 500 Sowjet-Unie in de Mid- pond aan explosieven bevatte, ge noeg om de hele straat op te blazen werd eigenlijk bij toeval ontdekt. De politie overviel de flat in verband In de eerste plaats wijst hij op dat een goede, niet-verouderde minister wegenkaart onmisbaar is. De route, se minis' omo. die men wil rijden moet men van te Hans-Dietrich Genschei, ervan pro- voren goed bestuderen, vindt de heer beren te overtuigen dat geduld een Braun zeer belangrijke factor is bij het O Hij raadt de automobilisten aan streven naar een vreedzame rege - goed te luisteren naar de verkeers- ling van het conflict in het Midden- meldingen op de Duitse radio. Langs Oosten. Maar Genscher was de autosnelwegen in de Bondsrepu- hiermee met eens. t bliek staan vrijwel overal blauwe bor- Geen verbod - Het Ameiikaanse wil eerst den met daarop het station en de fre- Huis van Afgevaardigden heelt gis- komst quentie, waarop men hiervoor moet teren^ een poging inschakelen, de Mid dellandse Zee. Beide eisen worden door de ande re 34 deelnemers aan de Europese veiligheidsconferentie als niet vat- mëtëen ander schietincident, w. a j bij een dag eerder ook een inspec teur werd gewond. Toen een pa trouille van 25 politiemannen op de eerste verdieping van het flatge bouw belandde, werd door de baar voor inwilliging beschouwd. Ver scheidene delegaties hebben laten uit komen, dat Malta zich door zijn hou ding „volkomen geïsoleerd" heeft. Dit is de tweede keer, dat Malta oplopen. Ook in Nederland worden de conferentie tot stilstand heeft deur van de bewuste flatwoning ge- dan gevallen van de ziekte gebracht. In de eerste fase in Hei- geconstateerd, zodat niet direct van sinki in juli 1973 stond de Mal- een epidemie op Mallorca hoeft te tezer delegatie erop, dat verwezen worden gesproken. Het ministerie werd naar haar verzoek, volgens onderzoek naar de her- hetwelk Algerië en Tunesië vraag- nenvliegen van het supersonische een conclusie te trekken. J De heer Braun veraoekt de auto- Concorde in de V.S. te verbieden. Nederlandse toeristen die mobilisten de aanwijzingen van de Een daartoe strekkend voorstel Spanje of Mallorca gaan politie en de radio vooral ook op te werd met 214 tegen 196 stemmen wei aangeraden^ de folder volgen, in het belang v« stukken van het Middellandse-Zee- gebied in de besprekingen zouden mogen betrekken. Volgens de reglementen van de Volksgezondheid veiecia, aaa uw tT—-Q de auto- verworpen. De voorstanders van het ministerie mobüist zelf. Hij moet vooral ook niet voorstel betoogden, dat vluchten van bang zijn om, als dit aangeraden Brits-Franse passagiersvliegtuig wordt in verband met opstoppingen, de Concorde in de V.S. verboden de autosnelweg te verlaten. dienden te worden omdat het toestel geen infectieziektes op te lopen. De Bij opstoppingen moet het ver- te veel lawaai produceerde zowel op keer op de autosnelweg naar links en de grond als tijdens landing en ver- naar rechts uitwijken om in het mid- trek. vuurd. De patrouille trok zich onmid dellijk terug en belegerde het ge bouw. De drie Noordieren gaven zich vrij snel over. Het was pas daarna dat de enorme wapen- en ex- plosievenopslagplaats werd ontdekt. Inmiddels is David O'Connol, de leider van de IRA, die woensdag avond door de geheime politie in de wordt Ierse hoofdstad Dublin werd aan- i het gehouden, voor een Ierse rechtbank verschenen, beschuldigd van het lid maatschap van de IRA. Op het lid bij de ondergrondse - hebben giste- maatschap staat een maximum ge- een trein in brand gestoken, vangenisstraf van anderhalf jaar. De tweede gesloopt en een station Legerraad van de IRA, het hoogste folders zijn verkrijgbaar bij de geplunderd. Woensdag hadden ze ook orgaan van de IRA, is gisteren in reisbureaus en bij het ministerie al een trein in brand gestoken en het geheim in de buurt van Dublin van Volksgezondheid. een station vernield. bijeen Het MCNV zond voor Zuid-Vietnam een tweede charter vliegtuig met 24 ton medicamenten en babyvoeding ter waarde van VI* miljoen gulden. Stort op giro 1090400 t.n.v. de penningmeester MCNV- Amsterdam om noodzendingeri te helpen continueren. kantie en hygiëne' door te lezen. Janeiro - boos Hierin staan aanwijzingen en tips voor toeristen om in het buitenland Aangenomen wordt LONDEN (AP) Denis Hills, de hoopte dat de Britse gemeenschap Britse onderwijzer die in Oeganda ter dood veroordeeld was, is gisteren in Londen gearriveerd in gezel schap van minister van Buitenland se Zaken James Callaghan, de man die hem uit de dodencel redde. De minister in Oeganda zal blijven, dat hij gro te waarde hecht aan de aanwezig heid van die gemeenschap en dat hij hoopte dat er meer Engelsen naar Oeganda zouden komen om daar te werken", aldus Callaghan. Hills was bruinverbrand en zag er Hills stapten uit verbazingwekkend: fit uit. De 61-jari- het straalvliegtuig van de Britse ge onderwijzer, die. 12 laar in Oegan- luchtmacht na een 8% uur durende da heeft gewoond, werd drie maanden vlucht uit Kampala, de hoofdstad Oeganda, waar Hills tot drie maal toe door president Idi Amin was ver oordeeld tot de dood voor het vuur peloton. Op een drukbezochte persconferen tie op het Londense vliegveld Hea throw verklaarde Hills: "Ik ben een beetje geschokt door deze plotselin ge verandering in mijn lot". Callaghan, die naast Hills zat, ver klaarde president Amin dankbaar te zijn voor diens grootmoedigheid. De minister voegde eraan toe dat Enge land geen speciale concessies geleden door de veiligheidstroepen van Amin gearresteerd. Op de vraag hoe de atmosfeer tij dens zijn bespreking met Amin was geweest, zei Callaghan: "Aldoor rus tig". De minister verklaarde verder dat hij met een groot aantal leden van de Engelse gemeenschap in Oeganda had gesproken. "Ze begrijpen de si tuatie waarin ze leven en zullen hun eigen beslissing nemen. Er is geen en kele reden om ze advies te geven. Ze hebben daar al een lange tijd ge woond", aldus Callaghan. Callaghan zei dat een gr^ep Britse Oeganda had gedaan en dat geen ge- functionarissen binnenkort een be- Idi Amin van Oeganda geeft een persconferentie na de vrijlating van de uister Callaghan (links) luistert toê» Britse lector Hills. Mi- heime overeenkomsten waren afge sloten om de invrijheidstelling van Hills te verkrijgen, president Amin zed me dat hij zoek zal brengen aan Oeganda besprekingen over schadeloosstelling van de uitgewezen Aziaten en voor de nationalisering van Britse belan gen in het land. Ook zal overleg ge pleegd worden over de toekomstige handelsbetrekkingen tussen Oegan da en Engeland. Callaghan maakte geen melding van de levering van mi litair materieel aan Oeganda, een van de voorwaarden die Amin oor spronkelijk voor de vrijlating van Hills had gesteld. De Britse minister zei dat hij voor zijn vertrek uit Kampala een "aan denken" had gekregen. Hij haalde het aandenken, een Brits paspoort uit zijn zak, gaf het aan Hills en zei: "Dit is van u. Er zitten nog een hoop blanco pagina's in". Callaghan voorkwam vragen over de manier waarop Hills in de .ge vangenis was behandeld, maar zei wel op een gegeven moment tegen de vrijgelaten onderwijzer: „het heeft u kennelijk geen kwaad ge daan om op een cementen vloer te liggen met slechts een deken als bed". Hills lachte en antwoordde: "Je krijgt er een rechte rug van". De vrijgelaten terdoodver oor deel de zei dat hij in Oeganda gelukkig was geweest en dat hij graag ooit eens naar het land wilde terugke ren. Hij vertelde dat hij zelf in het leger was geweest en het doodvon nis had aanvaard. Hij voegde eraan toe dat hij geen kritiek wilde leve ren op de manier waarop hij was behandeld. Hij zei dat die "volledig correct was op grond van de gevangenisre glementen die ongetwijfeld overal ter wereld nagenoeg hetzelfde zijn". "Tijdens mijn militaire hechtenis ben ik behandeld in overeenstem ming met het handboek van het militair tuchtrecht dat gebaseerd is op het Britse tuchtrecht, en het zou onjuist zijn over mijn behandeling te klagen", aldus Hills. Hij voegde eraan toe: "Ik moet eigenlijk mijn verontschuldigingen aanbieden voor alle last die ik heb veroorzaakt". Hills zei er spijt van te hebben dat hij Amin een dorpstiran had ge noemd en de Oegandese president in een brief zijn verontschuldigin gen had aangeboden. Hij verklaarde te hopen dat zijn boek "the white pumpkin" binnenkort wordt gepubliceerd, maar dat hij "er een en ander in zal wijzigen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6