Nieuwbouw AZ bij station en meer woningen Dagen van in '67 gesloten Oosterkerk zijn nu geteld Directeur gemeentewerken kraakt harde noten in verzwegen rapport: Appartementenbouw op grond Oosterkerk Broodfabrieken vragen voor 119 man ontslag VRIJDAG 11 JULI 1975 LEIDEN De gemeenteraads leden Laurens Beijen (PPR/ PSP D *66, Pauline Buring (PvdA) en Armand Höppener (PvdA) hebben B. en W. schrif telijk gevraagd' waarom een rap port van de directeur gemeente werken (d.d. 5 juni j.l.) over de nieuwbouwplannen van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden niet ter beschikking is gesteld van de commissie voor ruimtelij ke ordening, in het rapport wordt o.m. gesteld dat het nieuwe com plex veel verder in de richting van het station verschoven moet worden en dat er in de nabijheid van de nieuwbouw ruimte moet zijn voor de bouw van minimaal 700 tot 1000 woningen. De raadsleden vragen zich af of het rapport niet van groot be lang is 'voor de meningsvorming in de commissie vooral omdat hierin de bouw van het nieuwe AZL in een ruimer verband be keken wordt. Ook vragen zij of uit het feit dat B. en W. een zg. artikel-19 procedure willen be ginnen (waardoor het AZL kan gaan bouwen zonder dat er een bestemmingsplan is vastgesteld) afgeleid moet worden dat het college de strekking van het rap port afwijst. De raadsleden vra gen of daarover dan niet gespro ken had moeten worden in de commissie voor ruimtelijke orde ning en of er inmiddels niet vol doende reden is om dat alsnog te doen. In een raadsbesluit van 7 april J.l. (voor de grondtransactie' in de Leeuwenhoek) werd indertijd vastgelegd dat er niet eerder een artikel-19 procedure in gang mocht worden gezet dan nadat er overeenstemming was bereikt over de indeling van het terrein. Tijdens de raadsvergadering van afgelopen maandagavond discus sieerden wethouder Waal en het raadslid Beijen over de vraag of hieronder begrepen moest wor den de indeling van het gehele terrein of aUeen de plaats waar de nieuwbouw moest komen. Beij en vond de eerste interpretatie de meest juiste, Waal daarentegen wilde zich meer tot de plaats van de nieuwbouw bepalen. Nu het rapport van de directeur ge meentewerken ir. H. H. Vos bo ven tafel is gekomen, zal Beijen zich ongetwijfeld in zijn stand punt gesterkt weten. In het rapport stelt ir. Vos dat- de interne organisatorische wen sen van het AZL onvoldoende zijn afgewogen tegén de gevolgen van de nieuwbouw op het gebied van de ruimtelijke ordening in ruimer verband. Ook vindt de di recteur gemeentewerken dat de terreinen van het AZL "orga nisch" één geheel moeten vormen met de aangrenzende gebieden en dat er een sterkere menging van functies moeten komen op de terreinen van AZ en universi teit dan tot dusver is voorgesteld. Verder vindt hij het van belang dat de openbare toegankelijkheid en de onderlinge relatie van de gebieden in Leiden-west tenminste voor de fietsers en voetgangers gewaarborgd worden. Over de stedebouwkundige vorm van de nieuwbouw ("Groot schalig en onherbergzaam") zegt de directeur gemeentewerken; "Zonder de interne samenhang al te zeer geweld aan te doen zou het gewenst geweest zijn een meer stedelijke structuur te ont werpen met openbare straten, stegen en pleinen. Dat dit niet gebeurd is, wordt dezerzijds zeer betreurd". Volgens ir. Vos kunnen de ter reinen van het AZL, zoals ge zegd niet worden beschouwd als een geïsoleerd gebied, maar moe ten zij "organisch" één geheel vormen met de aangrenzende ge bieden. „Als conclusie kan hier aan worden verbonden dat de gemeente zeggenschap moet heb ben over de inrichting en het gebruik van deze terreinen wil zji haar taak op het gebied van de ruimtelijke ordening naar be horen kunnen vervullen", aldus Vos. In het rapport wordt gesteld dat er gestreefd zal moeten wor den naar een vermenging van wonen en werken op het terrein van het AZL of de daarmee sa menhangende terreinen. Voor de onderlinge bereikbaarheid zou moeten worden overwogen de breedte van de Plesmanlaan te beperken waardoor volstaan kan worden met korte tunnels onder deze weg. De nieuwbouw mag volgens Vos niet zo zijn zoals in het ont werp is vastgelegd: een stuk be bouwing dat van de omgeving wordt gescheiden door grote stuk ken "niemandsland" in de vorm van uitgestrekte parkeerterrei nen en restruimtes om de "mo noliet" heen. Hij vindt bovendien dat het mogelijk moet zijn om, zoals bij een normale wijkbebou- wing het geval is op het terrein van het AZL te fietsen of te lo pen. "Bij het huidige ontwerp zal iedereen steeds op onprettige wijze ervaren dat hij bezig is zich om een reusachtig groot ge bouw te bewegen". Over de woonfunctie op het terrein gedacht wordt aan cir ca 200 woningen, Vos wil dit ver groten tot minimaal 7001000 woningen zegt de directeur ge meentewerken dat de bij de wo ningen behorende voorzieningen een verbindende schakel moeten vormen tussen deze woningen, 't AZL en de bèta-faculteiten (Gor- laeuslaboratoria etc.). Vos denkt Dit is het sportveldencomplex achter het station en naast het bestaande complex van het Academisch Ziekenhuis. In de visie van de directeur gemeentewerken zou dit complex door de nieuwbouw worden opgeslokt. dan verder nog aan ruimte voor de prof. Jan Mulderkliniek en de realisering van kantoren en scho ne bedrijven of instituten. In het kader van de stimulering van het openbaar vervoer vindt hij het noodzakelijk dat de nieuw bouw in de richting van het sta tion verschoven wordt, waardoor het complex (ten dele) de daar gerealiseerd ten westen van de rijksweg Den Haag-Amsterdam (44). Verder vindt hij parkeerter reinen in de open lucht onge wenst, parkeergarages of- kelders zijn weer uit het oogpunt van de onderlinge relatie met de omrin gende gebieden, te prefereren. Oveigens vraagt de directeur ge meentewerken aan B en W zo Vos noodzakelijk dat het complex het rapport overwegingen bevat- meervoudig doorsneden dpor openbare wegen. Vos ontraadt de aanleg ten die ten grondslag kunnen lig gen aan de uiteindelijke structuur schets voor Leiden-west. B en doorgangsweg tussen de Wasse- w hadden al eerder verbinding altijd nog wel worden maken, opdracht gegeven vóór 1 juli j.l. dergelijke structuurschets te Vertrouwde "blikvanger" op de Herengracht: de Oosterkerk. Koster moest soms eigen huisraad inzetten LEIDEN De Oosterkerk de Herengracht krijgt geen ande re bestemming. De kans js groot, dat net gebouw, dat acht jaar ge leden als kerk werd gesloten, nog dit jaar wordt afgebroken Het is inval, een dubbelzijdige bebou wing voor. Het zou hier gaan om ongeveer dertig appartementen, waarvan achttien aan de Lange- straat. Van de zijde van de gemeente niet' gelukt, een koper te vinden werd ons meegedeeld, dat het plan die de kerk. zij het in gewijzigde vorm, zou kunnen gebruiken. De kerkvoogdij van •'e vormde gemeente heeft een lopige overeenkomst gesloten met waarvan de koper bij een bespre king in het stadhuis reeds een her- grote schets toonde, in overeen- roor- stemming is met de bepalingen het bestemmingsplan Heren- 'adspirant-koper die oereid is gracht-Zijlsingel. Dat staat op de- vaardbaar is. De koper, een Leid- bejaarden, alleenstaanden se firma, heeft zich akkoord ver- kende jongeren, klaard op voorwaarde dat hij Er is ook een plan geweest de gemeente toestemming krijgt huisvesting van werkende jonge- om zijn plannen tot uitvoering te |j fijfi jjffia Het plan behelst de oouw van een aantal tweekamerapparte- menten, zowel aan de Heren gracht als aan de Langestraat. dat kon niet door gaan omdat dan de verkoop van de kerk ver beneden de raming van de kerkvoogdij was gebleven. Bij de gemeente wordt met name de verdwijning van de markante toren van de Oosterkerk uit het De bepalingen schrijven hier. in silhouet van de Herengracht wel verband met een voldoende licht- als een ernstig verlies gezien. Op Oudejaarsdag 1967 deelde de Oosterkerk het lot van vele binnenstadskerken in den lande: GESLOTEN. De dominee van de oudejaarsdienst was zo verstandig de angel in de weemoe dige stemming onschadelijk te maken door het ene loflied na het andere te laten zingen, en er in zijn preek vooral op te wij zen dat het verlies van deze ene kerk ruimschoots werd goed gemaakt door de kerkbouw in de buitenwijken. En zo kon de door voortgaande ontvolking en ontkerkelijking geslonken ge meente toch nog met een hart onder de riem de jaarwisseling tegemoet zien. De Oosterkerk had het nadeel dat#ze geen mo nument was. hoogte een vloer in, waardoor het op de begane grond dienstvertrekken en opslagruimten kon maken en op de verdieping tenten, tuinstoelen en een uitgebreid assortiment campingbe hoeften kon etaleren. Rond het klankbord van de preek stoel stond een bonte verzameling tuinstoelen en de openingen tussen de orgelpijpen bleken heel geschikt te zijn om er een voorraad vrolijke tuinparasaols stevig neer te zetten. Doorzeefd Na een paar Jaar zag V. en D. er geen brood meer In en werd de kerk opnieuw aan haar eenzaam lot over gelaten. D.e afbraak in de nabijheid leverde het agressieve deel der om wonende jeugd voldoende materiaal om de achterramen te doorzeven, maar de kerk bleef ook in de eind fase haar constructieve degelijkheid bewijzen. De christelijke toneelgroep Im perium heeft nog serieuze plannen gehad om het gebouw te kopen om het na verbouwing voor allerlei doeleinden te gaan exploiteren. Bij nader inzien was dat financieel toch niet haalbaar. Andere kerken en groepen hadden geen belangstel ling. "Ze laten de kerk zeker staan tot de wijk Herengracht-Zijlsingel herbouwd is; dan is er wellicht weer behoefte aan". Die veronderstelling leefde wel bij sommigen, maar ze vond geen steun bij de kerkvoogdij, die maar één wens had: zo gauw mogelijk verkopen om met de op brengst betere zaken te kunnen fi nancieren. De koper is nu eindelijk gevonden. Het gaat hem slechts om het terrein, en dus moet de kerk weg. Ook de nieuwe richtlijnen voor monumentenzorg, die ten doel heb ben de neo-gotiek te beschermen te gen de afbraakwoede, zijn op haar niet van toepassing. Dit gebouw uit het begin van deze eeuw valt ner gens onder. Het heeft ook de groot ste moeite gekost, iémand voor de kerk, die, zonder ongevoelig te willen doen, als een onesthetisch produkt van een karakterloze minimum-ar chitectuur kan worden aangemerkt, te interesseren. Haar, verwijdering uit het stadsleven was zo radicaal dat de klok op 12 uur werd vastge klonken om ook van de laatste ver antwoordelijkheid af te zijn. Tuinstoelen Kort na haar sluiting kon men stijlgevoelige lieden horen bezweren, dat de toekomstige bestemming toch wel een beetje in overeenstemming moest zijn met het karakter van het gebouw. Maar toen dat een vrome illusie bleek te zijn. bleef ten slotte alleen het zakelijke motief over. En dus had niemand moeite met het ver zoek van Vroom en Dreesmann om de ontzielde kerk een aantal jaren voor opslag en eventueel verkoop te mogen huren. Het warenhuis legde er op halve ADVERTENTIE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. Vogelnestje Iemand met veel herinneringen aan de Oosterkerk is de heer W. Veerman (79), Sieboldstraat 30. Hij werd gedoopt in de Waardkerk aan de Oranjegracht, de voorganger van de Oosterkerk, die aan het ter rein van de Katoenfabriek grensde, en trouwde in 1923 bij dominee Rie- mens in de Oosterkerk. Veerman: "De Waardkerk was te oud en te klein geworden. Na de opening van de Oosterkerk nam de Katoenfabriek het gebouw als pak huis in gebruik. Hout van waarde liet de directeur overbrengen naar zijn huis aan de Oude Pingel. Jacob Koole was de eerste koster van de Oosterkerk. Dat vond ik als Jongen wel eluk, wapt hij was mijn oom. Zijn vrouw, de kosteres, stond bekend als een pittige dame. Koole was een man van stijl. Later ook als begrafenisondernemer. Hij stond in de stad een streepje hoger dan de anderen. Na hem zijn de kosters Sira en Erades gekomen. De kerk moet geen c'uur gebouw 'zijn geweest. Vier muren, een dak en een toren en een uiterst eenvou dige inrichting. Ik heb me altijd ge- ergerd aan de trekstangen onder het dak, over de hele breedte. Dat de den ze in fabrieken ook. De kerk stond vol banken. Typisch een mensenpakhuis. Later hebben ze wat banken in het midden wegge haald om er stoelen te zetten. Ik was er bij, toen een dominee uit Zoeterwoude het in zijn preek waagde flink af te geven op de stijl van het gebouw. Inwendig vond hij niets dat op een kerk leek. De preek stoel vergeleek hü met een vogelnest je". Huisraad De heer Veerman bevestigde, dat de trek naar deze kerk lange tijd groot is geweest. De kosters hebben wat stoelen moeten aanslepen, zo vol kon het zijn. Als er een drukke dienst werd verwacht, stonden op verscheidene punten in de kerk de klapstoeltjes al klaar, en dan moest soms nog de consistorie worden leeggehaald. Het is wel voorgekomen dat de koster, die aan de Langestraat woon de, zijn eigen huisraad moest inzet ten. Veerman: "Het was ook een van de de eerste kerken met centrale verwarming. In de andere hervorm de kerken waren toen de warme sto ven nog in gebruik. Het Oudelie- denhuis en het Minnehuis zorgden elke zondag al voor een behoorlijke contingent kerkgangers. In groeps verband en onder leiding moesten de bewoners naar de kerk. Het Ou- deliedenhuis zat in een speciaal vak onder het orgel en het Minnehuis had een vak aan de tegenovergestel de kant. Om een zitplaats te krijgen moest je vroeger, net als in de andere ker ken, aan een loket in de kerk een kaartje kopen. Er waren dubbeltjes- en kwartjesplaatsen. De gewone man zat voor een dubbeltje. Tegenover de preekstoel stond aan de muur een luifelbank. Daar zaten de autoritei ten. De kwartjesplaatsen waren in een enigzins oplopend vak dat daarop aansloot. De Oosterkerk had 2 kaartjesloketten. Het luikje waar door de kaartjes werden afge geven, was zo klein dat je de man die het kaartje verkocht, nauwelijjks kon zien". Onder gezang De hoofdrol in de herinneringen aan de Oosterkerk spelen nu eens niet de predikanten van "Pniël", maar de organist Van Leeuwen, die nog ip de Waardkerk heeft gespeeld en meer dan zestig Jaar kerkorga- nist in deze stad is geweest. Veerman zegt van hem, dat hij op en top een gevoelsmens was. "Hij had wel de slechtste plaats in de kerk, want het orgel was zo tegen de torenmuur opgehangen, dat de speeltafel en de orgelbank in de to ren stonden. Omdat er geen orgel galerij was, kon hij niets zien van wat er in de kerk gebeurde. Er was, via een microfoon, alleen een hoor baar contact. Maar Van Leeuwen wilde toch bij de gemeente zijn en dus kwam hij voor de preek naar beneden. De dominees wachtten niet op hem en dus was de preek altijd al even aan de gang als Van Leeu wen, voor wie men een plaatsje vrij hield, binnenschreed. Hij voelde nauwkeurig aan, als de dominee aan z'n eind kwam; op de klok af vijf minuten voor het "amen" schoof hij onhoorbaar terug naar het or gel, om maar niet te laat te zijn voor het lied na de preek. Van Leeuwen was een goed hoor der. Bij het uitgaan van de kerk zette hij steevast een lied in dat op de preek sloeg. En iedereen neu riede mee". De oude organist van "de Ooster" is ook wel ten voorbeeld gesteld aan de andere organisten, die zich verre hielden van religieus-sentimentele muziekproducenten als Johan de Heer en de gelovigen liever een stoe re toccata of —nog ergereen eigen maaksel als extraatje meega ven. "Bij Van Leeuwen ga je tenmin ste onder gezang de kerk uit", werd er dan weemoedig gezegd. Toch kreeg ook deze kerk. waarin zovelen de vreugden van het Gods huis mochten ondervinden, het bord je "overbodig" opgedrukt. Bij de aanschaffing van de nieuwe luidklok na de bevrijding de Duitsers lie ten de oude weghalen voor versmel ting in hun oorlogsproduktie en de inrichting van een nieuw liturgisch centrum na 1960, ten tijde van ds. Groot, kon niemand dat nog voor- Maar in de kerk zijn dan ook de da gen belangrijker dan de jaren. "Leer ons onze dagen tellenDie van de Oosterkerk zijn nu geteld. S. J. DE GROOT IV. Veerman (79) herinneringen gTTTI.T7i?M.I .I'M l'B De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190.— Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen V. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN De sanering van de Nederlandse bakkerij is aan Leiden bepaald niet onopgemerkt voorbijge gaan. De twee in deze stad gevestig de broodfabrieken. Juweel en de L BP, hebben beide hun broodproduk- tie gestaakt. Pogingen om één van de twee voor Leiden te behouden, zijn op niets uitgelopen. Inmiddels hebben de twee brood fabrieken bij het Gewestelijk Ar beidsbureau ontslag-vergunningen aangevraagd voor in totaal 119 man. Het voltallige personeel van Juweel, 55 man,, zal worden ontslagen, terwijl de LBF voor 64 mensen een ontslagvergunning heeft aangevraagd. Dut aantal vormt de helft van het totale personeels bestand van de LBF. Van de andere helft blijft een deel in Leiden werk zaam. een ander oeel wordt overge plaatst naar Rijswilk. Van de ontslagenen ztjn er in to taal 27 boven de 57 en een half jaar. Ongeveer een even groot aan tal was part-time werkzaam.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3