madurodam ivavalek los van de rest Connors: Pietje Bell van het tenniscircus Wereldrecordhouders lopen a.s. woensdag op Papendal Sosonko van Ti MADURODAM lichtstad! mman in IBM-toernooi Weyers uitgeschakeld door Van Overbeeke VRIJDAG 11 JULI 1975 iM- i&MïïSim Daar werd iets groots verricht U begrijpt dat ik doel op Ashe-Con- nors, de finale op Wimbledon, die zo volkomen onverwacht in een overtuigende zege voor Arthur Ashe eindigde. Onverwacht, maar tot gro te voldoening van het publiek, waar ook ter wereld. Navraag heeft me namelijk geleerd, dat ik in de We sterse invloedssfeer de enige was die van begin tot eind op de hand was van Jimmy Connors. U kunt zich misschien afvragen waarom. Arthur Ashe is immers een keurige jongen nooit een onvertogen woord op de baan, nooit een onsportief gebaar, nooit een poging om zijn tegenstan der op een andere manier dan via een lob vlak voor de base-line uit Door Nico Scheepmaker diens evenwicht te brengen. Kortom ce idelale neger, zoals je ze verder alleen nog maar in Amerikaanse tv- series tegen -komt, waar ze mogen optreden als de integere, nobele as sistent van de blanke politieman (Isonside, McCloud of als de geesti ge buurman (AU in the family) of de geestige huishoudster (Maude). De blanken in die series hebben allemaal een typerende eigenaardig heid (Ironside zit in een karretje, McCloud heeft een cowboyhoed op, Archie is waanzinnig reactionair, Maude is een haaibaai van een vrouw), maar de negers hebben als enige eigenaardigheid, dat zij zwart zijn en met blanken omgaan, zon der dat er iets op hen aan te mer ken valt. Zij zün neutraal. Welnu, zo'n neger is Ashe ook ver- 7~ Door Alexander Munninghof Nee, dan Ljubojevic: van deze Joegoslaaf zie je direct dat hij een geniale Odysseus is. Hij heeft dat felle, nerveuze, dat de duivelse grappenmaker op het bord in de ogen van het publiek herkenbaar maakt. Dit tweetal speelde tegen elkaar in de derde ronde van het IBM-schaaktoernooi. Een -toeschouwer die iets later was gekomen bekeek het demonstratie bord en merkte op dat men abusievelijk de namen had verwis seld: Ljubojevic speelde toch zeker met zwart, met al die stukoffers? Maar nee: het was wel degelijk Makarysjtsjev die, met schuchtere handgebaren, de Joegoslavische pri madonna in een onmogelijke hoek had gedreven: stukoffer op de veertiende zet en een zet of tien later was het al uit. Had de Rus dit allemaal achter het bord bedacht? Hij vertelde het me bij de analyse achteraf: dezelfde partij had hij een maand of vier geleden al in een minder belangrijk Russisch toernooi gespeeld. Ook gewonnen, jazeker, meneer. En thuis had hij toen dat stukoffer nog eens helemaal doorbestudeerd, met de bedoeling het nog eens te gebruiken. Dus eigenlijk had hij aan Ljubojevic geen kind gehad. Hij wist al na het eerste paardoffer dat hij gewonnen 6tond. Wel illustratief voor de intensieve manier waarop topscha- kers tegenwoordig moeten studeren om mee te kunnen komen. Was dit al een drama in zakformaat (wee de komende tegenstanders van Ljubojevic), helemaal verschrikkelijk was het gebeuren SosonkoTim man. Zwart kwam goed tot gewonnen te staan, maar Sosonko wil juist in benarde posities nog wel eens de onderste pion boven halen om aan verlies te ontkomen. Zo ook nu: Timman kreeg een rechtvaardi ge pion meer, maar toen hij de beste voortzetting een keer verzuim de was wit er razendsnel bij om tegenspel te ontwikkelen. Een volgende zwakke zet van de landskampioen luidde het einde in: de witte torens, gesteund door een ontembaar paard, omsingelden de zwarte stelling die tenslotte door een simpel schijnoffer opgeblazen werd. Timman, zeer teleurgesteld, geleken met Connors. Connors is de Pietje Bell van het tenniscircus, de "two-armed bandit", ofwel de twee-armige bandiet (een variatie op de eenarmige bandiet, zoals de gokautomaten in Amerika genoemd worden). Connors in een onaange naam mens in de Haarlemmer Hout en ver daarbuiten, terwijl Arthur Ashe de beleefde, keurig-nette jon gen is met het prettige gezicht en de beschaafde volley. Geen wonder dus dat ik voor Connors was. De feiten stelden me bovendien in het gelijk: niemand kan zeggen dat Connors de beschamende neder laag niet droeg als een man. Hij smeet een keer de handdoek wat nij dig neer op zijn stoel en hij sloeg een keer de bal na een vergeefse achtervolging in het publiek, maar voor iemand die onder zulke om standigheden toch nog zün clowne- riën handhaaft, heb ik groot res pect. Hij begon aan zijn allereerste service met een lachje, na een uit- glijer werkte hij zich komisch weer omhoog, hij ving bij de stand 6-1, 4-1 de bal laconiek met een hand uit de lucht en toen hü bij 3-1 eindelijk een punt gescoord had, ging hü voor zichzelf applaudisse rend staan. Superieure zelfspot voor iemand die in het hoekje stond waar de klappen vielen. Zijn grootste ver dienste was nochtans dat hij ant woordde op een kreet vanaf de tri bune, en wat hij toen antwoordde. De kranten zijn erover verdeeld. Herman Kuiphof meldde dat iemand Connors aanmoedigde en vervolgde toen: "Waarop hij terugriep: Ik pro beer het toch ja, de American way of life". Die laatste toevoeging was uiter- moest voor de zoveelste keer erkennen dat juist Sosonko voor nem een lastige tegenstander is. Twee partüen hadden damen-vangst als motief, een zeldzaamheid dat zoiets in een ronde gebeurt. Bohm rekende zeventig minuten lang met boze bedoelingen een stukoffer tegen Hamann door, ving de Deense dame weliswaar, maar verloor ook de zijne, waarna een remisestand overbleef. Het beheerste spel van Bohm begint indruk te maken, zozeer zelfs dat we al voor hem aan het aftellen naar het meesterersul- taat begonnen zijn: nog vijf uit' twaalf, en hij is er. Kavalek won wel de dame, tegfen Szabo. Nu is van de Hongaar bekend dat hij maar moeiiljk tegen zijn verlies kan, dus niemand verbaasde zich erover dat hij met een dame minder nog gewoon een tijdje bleef doorspelen. Een soort automatisme, net als een sprinter die na de 100 meter ook nog even moet doorhollen. Kavalek heeft zich met dit belangrijke winstpunt „losgereden' van de rest. Veel betekent dat nog niet, want net als in de wielrennerij is het in een schaaktoernooi vreselijk moeilijk om, als je in een vroeg stadium al de kop hebt genomen, die ook tot het eind toe te behouden. Uitslagen Grootmeestergroep, 3e ronde Ljuobjevic (Jsl)—Makarysjtsev (USSR) 0—1 Smejkal (Tsj)—Uhlmann (DDR) afgebr. Böhm (Nederl)—Hamann (Den) 1/2—1/2 Ree (Ned)—Hubner (BRD) 1/2—1/2 Jansa (Tsj)—Rasuvajev (USSR) 1/3—1/2 Sosonko (Ned)—Timman (Ned) 1—0 Kavelek (VS)—Szabo (Hong) 1—0 Raicevic (Jsl)—Gheorgiu (Roem) 1/2—1/2 Stand: 1. Kavalek 2.1/2 2/4: Sosonko, Rasuvajev, Makary sjtsjev 2 5/11: Ljubojevic. Böhm, Jansa, Raicevic, Gheorghiu, Hubner, Ha mann 1.1/2 12: Smejkal 1 1 afgebr. 13/15: Ree, Szabo, Timman 1 16: Uhlmann 0 1 afgebr. Meestergroep 3e ronde: aard van Kuiphof zelf. Ik heb de match nog eens op de video afge draaid en kan u daarom de letterlij ke dialoog geven. Connors was ver geefs achter een verre bal in de hoek aangehold. Vanaf de tribune riep een man: "Come on, Connors", ofte wel "Kom op Connors". Connors riep toen luidop terug: "I'm trying, for Chris's sake" oftewel: "Ik pro- beer het toch, verdomme" of min der letterlijk: "Ik doe toch wat ik kan, verdomme". Niet iedere krant had de juiste op lossing van deze dialoog. De Volks krant en de NRC hielden het op: "I'm trying, baby", hoewel een Amerikaan nooit "baby" zal zeggen tegen een man en het was wel dege lijk een man die vanaf de tribune riep. De Haagsche Courant liet vanaf de tribune roepen: "Play better" ("speel beter") en Connors terug roepen: "Ik probeer dat verdomme toch". De enige bladen die mij on der ogen kwamen die dit toneelstukje voor twee heren totaal vergeten wa ren, bleken ook een naamsverwant- schap te hebben: de Sunday Tele graph en de Telegraaf. Nu moet ik nog steeds uitleggen waarom ik eigenlijk op de hand van Connors was. In de eerste plaats na tuurlijk, omdat ik in vrijwel alle ge vallen op de hand van de beste ben, volgens het aloude standpunt dat de beste moet winnen. Ik verheug me op iedere overwinning van Eddy Merckx, Raymond Ceulemans en Emile Puttemans. Niet omdat ik zo verzot ben op Belgen, maar omdat zij in hun stiel de besten ter wereld zijn. Joris van den Bergh heeft het heel lang geleden al geschreven: de Weinstein (VS)—Rodriguez (Filipp) 1/2—1/2 Farago (Hong)Van Baarle (Ned) 1—0 Schiffer (BRD)-Eising (BRD) gebr Har toch (Ned)—Boey (Belgie) 1/2—1/2 Ligterink (Neder)—Nunn (Engel) Enk laar (Ned)—D. Dieks (Ned) 1—0 STAND: 1. Enklaar 2.5, 2. Fara go, Hartoch, Schiffer en Ligtérink 2, 6. Weinstein, Van Baarle en Eising 1.5, 9. Rodriguez, Boey en Nunn 1, 12. Dieks 0. Jim Connors mensen gaan liever kijken naar een man die altijd wint, want die man willen zij zien, dan dat zij naar span nende wedstrijden gaan waarin dan Vierla-ndentoernooi De vierde ronde van het vierlan- denjeugdtoernooi schaken in Den Haag is voor Nederland gunstig verlopen. De wedstrijd tegen West- Duitsland leverde een voorlopige voorsprong op van 5%—3%. Favo riet Engeland heeft een 63 voor sprong op Denemarken, dat eerder met 6—4 van West Duitsland verloor. De stand na de vierde ronde is: 1. Engeland 26 punten (1 afgebroken partij), 2. Nederland 22 pnt (1 afg.), 3. West-Duitsland 16 pnt. (1 afg.), 4. Denemarken 14 pnt. (1 afg.). Verschoor met jeugdelftal naar Suriname LEIDEN John Verschoor van UVS maakt deel uit van een ver tegenwoordigend jeugdelftal, dat van 1 tot 10 augustus in het kader van de Koninkriiksspelen twee wed strijden in Suriname zal spelen te gen de jeugdteams van Suriname en de Nederlandse Antillen. Ter voorbereiding op deze ontmoetingen zal het Nederlandse elfit-al op 16 juli een oefenduel spelen tegen een Westduits amateurelftal in Zeist. Tennis Tijdens het congres van de International Lawn Tennis Fe deration (ILTF) in Barcelona is het voorstel van Roemenië en Honga rije om Zuid-Afrika uit de ILTF te stoten wegens de rassenpolitiek, niet. ter discussie gesteld. Er was geen vier/vijfde meerderheid van de af gevaardigden geweest. De Engelsman Derek Hardwick (54) werd door het ILTF-congres gekozen tot voorzitter voor een perio de van twee jaar. HILLEGOM Een tennistoer nooi zonder verrassingen is als een ei zonder zout. De toernooileiding van Hillegom zal er dan ook beslist geen nachtje minder om slapen dat er zo langzamerhand van de plaat sing weinig heel blijft. Integendeel. Gisteren ging de als nummer 2 ge plaatste speler in het herenenkel spel b uit de strijd. Daarvoor tekende Bob van Over- beeke, die Noud Weijers met voor treffelijk aanvallend spel versloeg! 46, 6—2, 6—1. Blommendaal kende geen proble men in zijn partij tegen Harry Verdegaal, in zoverre dan dat hij de strijd voortdurend onder contro le heeft gehad. Attent diende hij natuurlijk wel te blijven, want Ver degaal is goed op slag en loerde op de kansen om Blommendaal af te troeven. Die kansen kreeg hij niet en na het verlies van de eerste set (7—5), werd het in de tweede set 6—3. Martin Knol, nr. 5 geplaatst, vierde zijn verjaardag met een ne derlaag tegen Leon Goossens: 6—4, 06, 26. Hans Loonen moest een nog afgetekender verlies incasseren. Tegen Onno Ruysenaars kon hij maar twee spellen op zijn naam brengen: 1—6, 1—6. Tevoren had hij in het herendubbelspel b een ze ge mogen noteren. Met zijn partner Ferry Holster bleef hij het Unicum duo Onno Ruysenaars/Ton Creigh- ton de baas: 3—6, 6—4, 6—3. Bij de dames geen verrassingen. Els de Jong-Borgerding gaf Janny Kaa ien geen kans 60, 64. In het herenenkelspel zijn er van de ge plaatste spelers nog maar twee over: Wim van Eeden nr. 6 en Eel- ke Westra nr. 5 op het wedstrijd- schema. Eelke Westra schakelde gis teren zonder moeite Gerard Wessels uit met 6—1, 6—2. De partij in "c" waar gisteren de meeste aandacht naar uitging, was die tussen Dick Hylkema en Fred Maas. Laatstge noemde leek op rozen te zitten bij de stand 4—6. 7—6, 5—1. Maar toen kreeg Hylkema de geest en maakte vier spellen op love: 5—5. Hü kwam zelfs heel dicht bü de zege, 65 en 3015. Maar toen ieder een dacht dat Maas geveld was, sloeg deze op zijn beurt toe, 8—6. WANDELSPORT Voor de 59ste Ny'meegse Vierdaagse hebben 14.250 wandelaars ingeschreven. De verwachting is echter dat zich tij dens de na-inschrijving de komende dagen daarbij nog zeker zo'n 1000 tot 1200 lopers zullen melden, waar door het totaal ruimschoots boven de 15.000 zal komen te liggen. Vo rig jaar waren 15.035 wandelaars ge rechtigd op de eerste marsdag van start te gaan. langzamer was op de 200 meter. Oost Duitsland vaardigt naar Pa pendal ook de 800 meter-loopsters Elfi Zinn (2.02.1) en Anita Barkus- ky (2.02.9) af. Een topnummer wordt pngetwij- feld ook het polsstokhoogspringen waar de Poolse 5.50 meter-springer Wojchech Buciarski onder andere Eltjo Schutter en de Iranees Araja (5.20 meter) ontmoet. Ook wanneer Dwight Stones niet op Papendal zou verschijnen, wordt het hoog springen heren een uitstekend num- mt.- met de nationale recordhouder Ruud Wielart, de Belgen Moreau en de Preter, de Aziatische kam pioen Chiassi -(2.22 meter) en de Zuidafrikaan Heinz Schiel (2.20 meter>. Uit Zuid Afrika komt ook speerwerper Herman Potgieter, die reeds 82.62 meter achter zün naam heeft staan. Het programma voor de wedstrij den op Papendal omvat de volgende onderdelen: Dames: 200 meter, 800 meter, verspringen en 100 meter horden. Heren: 100 meter. 200 meter. 800 meter, twee Engelse mijl of 3000 meter. 3000 meter .«^-"ile-chase, hoog springen, polsstokhoogspringen, dis cus- en speerwerpen en kogelslinge- ADVERTENTIE Ook bij avond beleeft de bezoeker van Madurodam een onverge telijk avontuur. Als er in het stadje meer dan 46.000 lampjes branden ontstaat er een feeërieke sfeer. De ontelbare lichtjes branden in huizen en gebouwen, weerkaatsen zacht in de havens en spiegelen in de grachtjes, de gebrandschilderde ramen van de Sint Jan prijken in volle kleurenpracht, de vuurtoren flitst zijn schijnsel in het rond, verlichte treinen snellen voorbij en de licht krant meldt u het laatste nieuws daar valt wat te beleven. DEN HAAG De pogingen van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) om bij de internatio nale avondwedstrijden, die woens dag 16 juli op de kunststofbaan van het nationale sportcentrum Papen dal worden gehouden, een veld van internationale klasse aan de startte krijgen, zijn geslaagd. Met Irena Szewinska. de Poolse wereldrecord- houdster op de 200, 300 en 400 me ter, en de Amerikaan Houston Mc Tear, de snelste man ter wereld op de 100 yards, komen twee groothe den uit de internationale atletiek. Ook de Zuidafrikaan John van Ree- nen, tot 4 mei van dit jaar wereld recordhouder discuswerpen met 68.48 meter, geeft acte de présence. De mogelijkheid is ook niet uitge sloten dat Dwight Stones, de wereld- recordhoudpr hoogspringen met 2.30 meter, op Papendal zal springen. De Amerikaan heeft de uitnodiging van de KNAU nog in beraad. Met het lopen van Houston Mc Tear, die op Papendal start op de 100 en 200 me ter, heeft Nederland een Europese primeur. De 18-jarige Mc Tear, die onlangs het wereldrecord op de 100 yards (9.0) evenaarde en op de 100 meter een tijd van 10.0 sec. op zijn naam heeft staan, start voor de eerste maal in Europa. Mc Tear wordt door velen gezien als de grote favoriet voor de olympische 100 me ter van Montreal. Mc Tear zal het op Papendal onder meer opnemen tegen zün landgenoot James Gilkes. Uit de Verenigde Staten komen ook de hordenlopers Charles Foster en Jerry Wilson. Foster heeft met 13.3 sec. de beste wereldseizoentijd op de 110 meter horden op zijn naam staan. De vijfde Amerikaan, die naar Papendal komt is de 400 meter lopen Ken Randle. Hij loopt daar echter de 800 meter en ontmoet daarop de Nederlanders Evert Ho ving, Toine van de Goolberg en Frank Nusse en de Zuidafrikaan Danie Malan. De mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten dat Hoving in deze wedstrijd het nationale re cord van Sjef Henkens, die op 16 Ju ni 1971 op Papendal 1.46.4 liep, scherper gaat stellen. Jos Hermens, de Nederlandse re cordhouder op de 2000, 3000, 5000 en 10.000 meter, krijgt op de twee En gelse mijl of drie kilometer - men heeft nog niet besloten welk num mer gelopen zal worden - te maken met de Noor Kurt Boeroe (de snel ste Europeaan van dit seizoen op de tien kilometer met 27.56.2), de Zuid afrikanen Ewald Bonzet en Pie- ter Mamabola en waarschijn lijk Emiel Puttemans. De Poolse Gazelle Irena Szewins ka krijgt als voornaamste tegen standster de Ootstduitse Carla Bo- dendorf, die met 22.8 slechts 0.3 sec. weer eens de ene wint, en dan weer Connors, omdat hij uit een inter- eens de andere. Ik geloof dat hij ge- view met The Observer als een ori- lijk had, althans tot op zekere hoog- ginele jongen te voorschijn kwam, te. Neem Ajax in zijn gloriejaren, ik die zijn eigen leven wil leiden. Ik las vond het prima als andere clubs er bijvoorbeeld in dat Connors en het Ajax lastig maakten, waardoor zijn vriendjes, als ze onderlinge par- kampioen werd. Want Ajax was de ..Why didst thou not cometh to the beste club ter wereld, dus moest net". Wat je zou kunnen vertalen Nederland met: ..weshalve kwaamt gij niet 3 moet het naar het net?" Ook 135 dafc bijna op aanraden van Nastaseeen Rolls Royce uit 1960 had gekocht: toen ik achter het stuur zat, klein uitgeval- ik besloot Ajax ook kampioen worden. Zo is het spel gespeeld worden. Begrijpt u me goed. ik had volledig iiiaai vrede met de uitslag van Ashe-Con- j'eelc ik precies op nors op het moment dat Ashe aan len chauffeur het net met een simpele volley de wachten tot ik 32 ben, in plaats partij uitmaakte en zijn vuist in de 22". lucht stak, in de richting van zijn supporters. Ashe speelde zo superieur en ook met zo'n vertoon van supe rioriteitsgevoel, dat het een genot Ook beviel het me uitstekend, wat hij over het publiek zei: „Natuurlijk wist ik vorig jaar dat iedereen was te'rien. Toch"geM iS^aï 0m de Rosewa11 Connors drie van de vier matches van Ashe zal winnen nu hij eenmaal weet welk kunstje Ashe hem geflikt heeft. Arthur Ashe versloeg Jimmy panchoSegura Connors immers door de grote Pancno riatie i man Kuiphof bij de stand 6—1, 3—1 zien winnen. Hoeveel mensen kun nen er op het centre court, 15.000? Dan waren er 14590 voor Rosewall ik had mijn moeder („mum") en diens vrouw en Bill Riordan en diens vrouw enAva '.""/ff Gardner. Plus nog een paar jongens P blJ de stand 6—1, 3—1 van de gang". Maar weet je, een inderuaad aardig in de gaten: "Er meniete inspireert me, of ze nu voor e of tegen me. Als de mensen ►or me zijn, sla ik geweldige ballen —i zorg ik voor een show die ze nooit recht op Connors af te spelen. Tenzij zunen vergeten. En als ze tegen me Connors natuurlijk in de andere hoek Zijn, dan zal ik al het mogelijke variatie in zijn servi ces", zei hij toeip en ook door door gaans de hoeken te mijden en de bal stond. Dat opmerkelijke tactische doen snufje heb ik Jan Kamlag en Her- zodat Kuiphof niet horen uitleggen. geweldige ballen te slaan, steeds kwader worden". En op de vraag of het klopte dat elkaar opschieten. Daarom probeer ik ze zo te slaan, dat ze niet meer te rugkomen. En als ze dat toch doen, voel ik me echt gekwetst". Tegen Arthur Ashe had Jimmy Connors dus alle reden een haat campagne te beginnen tegen al die ballen die terugkwamen. Ik was op zijn hand omdat er tenminste iets origineels uit zijn mond komt als hü geïnterviewd wordt. Arthur Ashe is natuurlijk een keurige jongen, en een groot winnaar, maar zei hij na afloop iets dat het onthouden waard was? Geen bal immers. AAV-atlete in vijfkamp-ploeg DEN HAAG Ella Hoogendoorn van de Alphense atletiek vereniging AAV'36 is gekozen in de vijfkamp ploeg die zaterdag 19 en zondag 20 juli in Ban ka Bystrica (Tsjecho Slowakijke) meedoet aan de voor ronde van het toernooi om de Euro pese beker vijf- en tienkamp. De vijfkampsters Sylvia Barlag, Mieke van Wissen, Mirjam van Laar en Ella Hoogendoorn komen uit tegen West Duitsland, Polen, Zweden, De nemarken en Tsjecho Slowakije. al sprak Kuiphof wel van de "vrij hij iedere bal sloeg alsof hij hem zachte returns" van Ashe. hij "geen lengte probeerde te ge- verachtte, antwoordde Connors: „Dat is niet helemaal waar. Ik haat ballen. Ik zal ook nooit mijn hand- Ik heb dus vrede met de uitslag, tekening op een bal zetten. Tennis- aar ik was toch op de hand van ballen en ik kunnen niet goed met Softbal De Nederlandse dames- softbalploeg heeft gisteravond in Santpoort met 9-2 gewonnen van Italië. AMSTERDAM Makarysjtsjev is een wat slungelige, timide ogende vlasblonde Russische jongeling, echt zo een waarvan de niet-schaker zal zeggen, dat hij "typisch een schaker" is. Voor zover het fysiek van de mens een weerspiegeling van zijn temperament kan zijn, lijkt Makarysjtsjev niet tot buitensporig briljante handelingen of gedachten in staat. Meer een, die het met vlijt en toewijding in de schakerij nog een eind zal schop pen, zou dëzelfde leek zeggen. In tennistoernooi Hillegom Sosonko: uit benarde positie nog naar winst. Irena Szewinska en Amerikaan Houston Mc Tear

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11