Vier van vijftien reddingsvesten voor kinderen niet goed J De runderlapjes van tante Louisa Nieuwe boekjes bij uitgeverij De Bonte Was Schoenen eleganter van lijn T Spijkerjasje al^ schilderslinnen i PAGINA 8 EXTRA MAANDAG 7 JULI 1975 Dit zijn de onderwerpen die de bonte was op stapel heeft staan voor vier nieuwe boeken die voor het ein de van dit Jaar moeten verschijnen. „Je bent wel gek om vrouw te zijn" wordt een boek van vrouwen over hulpverlening, waarin negatieve er varingen van vrouwen in het con tact met artsen, psychologen, instel lingen voor maatschappelijke hulp verlening en dergelijke gebundeld worden. „Vrouwen en werk" gaat een boek heten waarin vrouwen schrijven over hun werksituatie (hetzij in het huishouden, hetzij buitenshuis) en over de onrechtvaardige verdeling van werkzaamheden tussen Onder de titel „het vrouwentim- merboek" verschijnt een schriftelij ke cursus voor vrouwen die zelf met hamer, zaag en nijptang willen om gaan, inclusief ervaringen inzake de reacties van de omgeving als huis vrouwen zelf naar dit gereedschap grijpen. In „Vrouwen over moeder schap" tenslotte zullen vrouwen ver tellen over de tegenstrijdige eisen van de rollen van echtgenote en moeder, en komen ervaringen aan de orde van vrouwen die in het traditionele patroon bleven zitten en van hen die een alternatief zochten (En von den). Vrouwen die hun ervaringen op deze punten kwijt willen, kunnen die tot uiterlijk 1 juli schrijven naar uit geverij De Bonte Was, Postbus 10222, Amsterdam. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... v BREESTRAATI08°-II2 LEIDEN AMSTERDAM De schoenen, vooral in de damessector, zullen deze winter wat eleganter van lijn wor den. Dat is natuurlijk niet zo vreemd als we bedenken dat het hele mode beeld wat verfijnder is geworden. Voor de damesschoenen betekent dat de terugkeer naar de t-bandschoen- tjes, de stilettohak (dikker dan de beruchte naaldhak maar wel een aardig eindje in die richting) en wat smallere plateaus. Nu hoeft niemand de schrik om het hart te slaan, want tijdens de show van Bata bleek dat de schoenfabrikanten de wegen naar andere modetendensen wagenwijd hebben opengelaten. „We gaan de stilettohak echt niet verschrikkelijk groot brengen, zei een vertegenwoor diger van Bata, „we willen alleen la ten zien dat we het ook in huis hebben". Naast de nieuwe belijning blijven deze winter schoenen met forse plateau's stevige stappers in sportieve stijl in het modebeeld, zij het dat de belijning ook hier wat eleganter is geworden. De basiskleu- ren bij de damesschoenen zwart, co labruin, mahonie, baksteen, roest bruin en in wat mindere mate ma rineblauw en mosgroen. De laarzen, die ongetwijfeld ook deze winter weer hoge ogen zullen gooien zijn voor het merendeel ook wat eleganter van lijn geworden. Ze zijn vrijwel allemaal kniehoog en hebben vaak hoge hakken. De schacht varieert van strak om het Dingf Bfgl'l biet atlett langt biet Nede del ijl been sluitend tot de cavalerielook. 't Materiaal voor de laarien die o.a. afkomstig zijn van Spaanse fabrieken is fijn en soepel. Bij de herenschoenen blijft bij Bata het accent liggen op de ronde leest, dikwijls zijn de hakken voor mannen vrij hoog, waarschijn lijk om toch boven de vrouw op haar hoge hakken en plateau's te blijven uitsteken. Bijzonder mooi zijn de korte herenlaarsjes vrij spits van leest en zonder plateau. Vbor de Jeugdige drager en draag ster is de schoen vooral afgestemd op het draagconfort. De schoenen met vrij ronde belijning zijn vaak in leuke felle kleurtjes. Ze zagen er vooral „tegen een stootje-kunnen" uit. Grappig waren de pandalaarsjes. BRASILIA Ruim vijfduizend Bra ziliaanse vrouwen zijn overgestapt op een totaal nieuwe vorm van geboorteregeling. Ze hebben een kleine plastic capsule in hun bovenarm aan laten brengen, waardoor ze niet meer ongesteld en dus ook niet meer zwanger kunnen worden. De speciale hormoon-capsules, die om de drie jaar door nieuwe moeten worden vervangen, zijn een vondst van de Braziliaanse vrouwenarts professor dr. Elsimar Coutinho, die voor de Wereld Gezondheids Orga nisatie en de Ford en Rockefeller Foundation naar nieuwe voorbe hoedmiddelen zoekt. Vrouwen die graag een baby willen hebben, hoeven alleen maar de capsule te laten verwijderen. En uit onderzoekingen is gebleken dat 80% binnen drie maanden zwanger wordt. De rest doet er iets langer titels met cond Kaplaarsjes met een randje bedrukt met pandabeertjes. Van de opbrengst van deze laarsjes zal door Bata een gedeelte aan het Wild Life Fund worden afgedragen. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Veel zomerdagen worden doorge bracht op en aam het water. Op bo ten, op campings met rivierstrandjes, bij merea Het gevaar dat daar dreigt coet veel mensen besluiten om voor hun kleine kinderen „zwemvestjes" te kopen. Dat wil zeggen, ze noemen het zwemvestjes, maar ze bedoelen eigenlijk redding vestjes. Dat zijn echter twee verschillen de dingen Zwemvesten zijn goed als hulpje bij het leren zwemmen, maar dan moet je wel zeil alles doen om geen water binnen te krijgen Met andere woorden: in een zwemvest kun je heus wel verdrinken. Reddingsvesten zijn wat anders. Die zorgen ervoor dat mond en neus van het in het water gevallen kind boven water blijven. Daarvoor moet "net vest zo zijn gemaakt, dat het de drenkeling binnen tien seconden in de goede stand keert, waardoor hij kan blijven ademhalen. Die goe- op stand is: op de rug en met het gezicht uit het water. Wie dus zijn kind tegen verdrin king wil beveiligen, moet net geen zwemvest aantrekken, maar een red- dingvest. Maar zijn al die reddingvesten die ar te koop zijn goed? Nee, zeggen ANWB en Consumen tenbond, die onlangs reddingvesten van allerlei merken in de winkels hebben gekocht en hebben laten on derzoeken. Vier van de vijftien werkten niet goed: ze draaiden de drenkeling niet snel genoeg op zijn rug, of hadden niet genoeg drijfvermogen, of alle bei. De proeven werden genomen met een speciaal geconstrueerde pop. Er bestaan twee soorten model len. Het ene wordt als vest aange trokken en wordt daarom vestmodel genoemd. Het andere wordt over het hoofd aangetrokken en heet front model. Er is voor reddingsvesten eer. zo genaamd IE-etiket. Informatieve eti kettering, betekent dat. Zo'r etiket zit bij veel vesten. Vraag bij het ko pen naar reddingvesten met een in- iichtingen-etiket. Daar staat behal ve het gewicht waar ze voor bestemd zijn, nog meer op. Maximale li chaamslengte, enzo. Dan weet u wat u koopt. Een reddingvest is per slot van rekening voor de veiligheid be doeld. De beste vesten waren: Aqua Sa- vers, Lavis Babyvest, Berto Sailing belt super, Besto Baby super. Een reddingvest is wel eventjes wat anders dan een zwemvest. De „vlin dertjes", bijvoorbeeld, die 't ene kind op de foto om de bovenarmen draagt, kunnen het wel helpen bij het zwem men, maar het niet voor verdrinking behoeden. Door Hans Belterman Ik -"eet nog goed hoe ik als jongetje van een Jaar of vier met mijn toen nog Jonge en ongehuwde tantes in dt gang van de grootouderlijie woning danste. Wij dansten er al zingend om een kaarsje dat in een blakertje op de grond geplaatst was. Het liedje dat we zongen ging als volgt. „Vinger in de roet; Wie er mee doet, Vanavond, Met een kaarsje aan de deur, Hoezee!" Bij het woord hoezee mocht ik dan het kaarsje uitblazen Verleden week moest ik daaraan terugdenken toen wij een van die tantes, tante Louisa, in Beverwijk bezochten. En daarbij herinnerde ik mij ook de geur die altijd in de gang bij grootmoeder hing. in de verte deed dat denken aan de keuken met daarin een heel licht walmend petroleumstelletje. Over dat petroleumstelletje gaat nu het verhaal van tante Louisa want die liet ons vol trots een nieuw klein een-pits stelletje zien dat zij zich kortgeleden had aangeschaft. Vol gens haar kan Je niet zonder zo'n apparaat als Je van die ouderwetse runderlappen (osselappen zei ze) wilt klaarmaken. Nou, ik moet haar gelijk geven, want de spaarbrander van ons gasfornuis en de eleotrische sudderplaat geven vaak nog te veel hitte af om zo'n echt Hollands gerecht als runderlappen te berei den. Ik zelf probeerde het op onze spaarbrander met daarop een z.g. vlamverdeler en ik moet zeggen het resultaat was goed. Dus we behoeven nu niet allemaal weer zo'n petroleumstel te gaan kopen. Het kan op het gasfornuis ook, hoewel onze grootmoeders vaak nog heel lang, net zo als onze tante, het petroleumstel in ere hielden. De runderlappen zoals tante Louisa die bereidt worden nog in veel hulsgeziznnen gegeten, ik geef u daarom dat recept niet, maar wel een zoals men de lappen in Bourgondië" zou klaarmaken. Voor vier personen zou ik dan een kilogram runderlappen kopen, min der mag ook, want ik ben in dit geval wel eens wat erg royaal. De lappen laat u door de slager murw slaan. Zelf kunt u dat ook Want er zijn tegenwoordig weer houten vleeskloppers te koop. De lappen legt u dan tenminste 12 uur in een marinade die u maakt van een deel rode wijn, een deel water, een eetlepel olijfolie, wat zout en peper en de navolgende kruiderij: twee fijngewreven laurier bladen, een mespunt cayenneoeper, een paar takjes peterselie en selderij, drie takjes tijm of een kleine eetlepel gedroogde tijm, twee gesnipperde teentjes knoflook en een in schijven gesneden ui. Deze marinade hoeft niet van te voren gekookt te worden. U roert alle ingrediënten goed dooreen en dan legt u het vlees er (maximaal een dag) in. Droog het vlees na het marineren goed af en braad Ce lappen dan aan beide zijden flink aan in 150 gram roomboter of rundvet. Voeg er dan een deel van de gezeefde marinade aan toe en laat de lappen dan zo'n uur of twee (iets korter mag of wat langer mag ook) sudderen op uw petroleumstel of anders op de spaarbrander van het gasfornuis. Keer de lappen wel een paar maal om en controleer dan of er nog voldoende vocht in de pan is Zonodig vult u dit aan met wat van de overgebleven marinade. Deze Bourgondische runderlappen kunt u in de zomer heel goed opdienen met een salade van tomaten of van zomerrodekool. Ik heb eens zo'n gerecht klaarge maakt waarbij ik het vlees in flinke repen had gesneden en liet er dan gedurende de laatste drie kwartier wat in schijven gesneden aardappe len in meesudderen. Dat gerecht diende ik toen op met koude zuurkool (helaas in de zomer bij ons komen, die het ene jaar door de r man en het volgende jaar door de* vrouw kan worden ingenomen. Bij v zijn onderzoekingen is hij bij toevalr tot de ontdekking gekomen dat bepaalde hormooncapsules een bij-'1" zonder verjongende werking hebben op vrouwen, die de overgang net r gepasseerd zijn, terwijl andere capsules mannen van zeventig verrassend veel vitaliteit bezorgen. Professor Coutinho meent dat de capsules, die de menstruatie stopzet ten een revolutionaire bijdrage zijn in de wereldwijde campagne om man en vrouw dezelfde maatschap pelijke kansen te bieden. Statistie ken tonen namelijk aan dat veel vrouwen door hun maandelijkse periode op bepaalde dagen minder goede prestaties leveren en vaak minder doortastend optreden. Door het laten inbrengen van een capsule zouden vrouwen zich van deze handicap kunnenbevrijden, want volgens professor Coutinho bestaat er voor vrouwen die (een bepaalde tijd) geen baby willen hebben, geen enkele noodzaak om ongesteld te zijn. En aan het langdurig uitblijven van de menstruatie is volgens hem ook geen enkel risico verbonden. Vandaar dat professor Coutinho met de verdere verbetering van zijn Nor-Testosteron-capsules de strijd tegen de menstruatie wil aanbinden. De Utrechtse vrouwenarts professor dr. A. A. Haspels verwacht echter dat het nog wel wat langer kan duren voordat de capsules in Nederland worden geintroduceerd, omdat veel Nederlandse vrouwen het volgens hem nogal bezwaarlijk zullen vinden, dat de drie centime ter lange capsules met vrij dikke injectienaalden moeten worden in gebracht. De anti-menstruatie-capsules zijn overigens niet de enige nieuwe vondst van professor Coutinho. In opdracht van de Wereld Gezond heids Organisatie werk hij op het ogenblik ook aan een artti-baby-in- jekie voor mannen. De 39-jarige Braziliaanse professor is er in injektie-vloeistof te ontwikkelen, die de vorming van sperma voorkomt zonder dat de geslachtsdrift wordt aangetast. Proeven met de anti-ba by-pil en injektie voor mannen zijn tot dusver bijzonder suksesvol verlopen, maar voordat het prepa raat in de handel wordt gebracht wil professor Coutinho eerst de geboorte afwachten van een aantal baby's van mannen, die met opzet met het innemen van de pil of met het zich laten toedienen van de injektie, zijn gestopt. Op den duur wil professor Coutinho tot de ontwikkeling van een uni-sex-pil Nice - Met spijkerkleding kan Je tegenwoordig alle kanten uit. Dat bleek op de Europese finale van de „Levi's Denim Art Contest" een jeans-decoreerwedsitriid waarvan ie j slotshow in het Zuidfranse Cap d' Antibes werd gehouden. De kleurrijkste creaties uit Frank rijk. West-Duitsland. Italië, Oos tenrijk, Belgie en Nederland waren er bij elkaar gebracht. Een bonte mengeling van geborduurde spijker jasjes. met lege sigaretten pakjes beschikte jeans, amusante denim, mini-bikini's en beeldschoon geappli- ceerde gastvrouwrokken in allerlei schakeringen van blauwe spijker broekenstof. De hoofdprijs ging naar de Duitser Horst Heckhof, medewerker van een reclamebureau, die de achterkant van een spijkerjasje met een surrealistisch vogelmotief beschilder de. Het beschilderen van spijkerjasjes raakt trouwens steeds meer „in". Bij „Doe-Het-Zelf" winkels is tegenwoor dig speciale textielverf verkrjgbaar die was- en kleurecht blijft. En Levi's, 's werelds grootste jeansfabrikant houdt terdege reke ning met de nieuwe rage door spijkerjasjes uit te voeren in een speciaal bewerkte denim, die ook na het beschilderen soepel blijft. alleen maar in blik te verkrijgen) die ik op smaak had gebracht door er wat zout, peper en ten lepel olijfolie door te roeren. Trouwens u kunt er ook een verrukkelijke een-pansmaaltijd van maken door er behalve aardappelen ook nog allerlei verse groenten aan toe te voegen. Ik denk daarbij aan sperciebonen, grof gesneden snijbonen, doperwten, wor teltjes en peultjes. In dat geval zou ik er altijd wat in schijven gesneden uien en een gesnipperde zoet-zure augurk bij doen. Ja, en nu moet lk toch nog iets kwijt over dat luchtje in de gang van het grootouderlijke huis. Mijn moeder, die over mijn rug stond te kijken terwijl ik dit stuk schreef, vertelde me zoëven dat ik daar onmogelijk een vage Petroleumlucht had kunnen onderscheiden In die Jaren namelijk had grootmoeder het petroleumstel al verbannen naar het schuurtje achter de woning. Groot- Id niet van petroleum in

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8