Israël aarzelt nog ondanks stevige druk van Amerika Spanje wil niet vechten om de Sahara GROEI EUROPESE BEVOLKING KOMT TOT STAAN Amerikaanse kolonel in Beiroet werd gegijzeld James Callaghan gaat woensdag naar Oeganda 'CARLOS' ORGANISEERDE AANSLAG OP FRANSE AMBASSADE IN DEN HAAG COMOREN VERKLAREN ZICH EENZIJDIG ONAFHANKELIJK MAANDAG 7 JULI 1975 j GENEVE (DPA) Het aantal oude j mensen zal in Europa tot aan de eeuwwisseling sterker dan alle ande re leeftijdsgroepen toenemen. Ge- Jboorten en sterfgevallen zullen in toenemende mate elkaar in even- n wicht gaan houden, zodat de groei Ivan de bevolking van dit continent uijin minder dan 30 jaar wellicht na genoeg tot stilstand zal komen, het geen in de geschiedenis der mens heid nog nimmer voorgekomen is. Dit zegt een demografische studie, die de economische commissie der V.N. voor Europa vandaag in Genè- ve gepubliceerd heeft. Deze studie dient als discussie-basis voor een tot vrijdag durende conferentie van bevolkingsdeskundigen. Volgens de studie zou de groep van zestig-plussers tot het jaar 2.000 tot ongeveer 25 pet kunnen stijgen, ver geleken met het jaar 1970. Het aan tal 75-plussers zou dan zelfs ongeveer twee keer zo groot zijn als vijf Jaar geleden. In 1970 waren er in Europa (de Sowjet-Unie buiten beschouwing gelaten! 76.445 miljoen mannen en vrouwen boven de zestig. In de komende tien a vijftien jaar zullen er minder knideren in de leef tijdsgroep van vijf tot veertien jaar zijn dan nu. Dat geldt ook, alsuds de studie, in bijna alle Europese landen voor inwoners in de leef tijdsgroep van 15 tot 59 jaar vanaf Naast Oostenrijk is West-Duits- land in Europa zelfs het enige land, waarin zich naar verwachting reeds in de komende vijf jaar een terug gang van de bevolking zal voordoen. De deskundigen achten het zeer waarschijnlijk, dat in het jaar 2000 tussen Flensburg en Miinchen 57.718 miljoen mensen zullen wonen. Het getal voor dit jaar is 61.281 mil joen. Behalve Oostenrijk (1975: 7.466 miljoen - 2000: 7.453 miljoen men sen) zal ook Finland over 25 jaar minder inwoners hebben dan thans. JERUZALEM (AP/Reuter) Het Israëlische kabinet heeft gisteren om verdere "opheldering" van Washington gevraagd en zijn definitieve beslissing over de vraag of de door de Ame rikanen gesteunde Sinai-overeenkomst met Egypte moet wor den aanvaard, tenminste nog een week uitgesteld. Het kabinet besprak de mogelijkheid van een ontmoeting tussen premier Yitzhak Rabin en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry A. Kissinger, die beiden deze week een bezoek aan Europa zullen brengen, zo verklaarde een woordvoerder van het kabinet. Susan Ford, de dochter van de Amerikaanse president, snijdt haar verjaardagstaart aan tijdens een party, die zij gaf in de tuin van het Witte Huis. Gisteren werd zij achttien. Ondanks dreigement van Palestijnen De regering in Jeruzalem is nog steeds van mening dat Egypte niet duidelijk heeft gemaakt waarheen het precies wenst dat de Israëlische troepen worden teruggetrokken, en of het wel akkoord gaat met de in stallatie van elektronische appara tuur die de beide partijen moet waar schuwen als een van hen in de rich ting van de Sinai-passen oprukt, zo werd in regeringskringen vernomen. Opheldering In een communique wordt gezegd dat de Israëlische ambassaddeur in ae Verenigde Staten, Simha Dinitz, naar Washington zal terugkeren in een poging antwoord te krijgen op deze vragen. Dinitz was verleden week uit Washington naar Jeruza lem gekomen om Rabin in 'te lich ten over eerdere ophelderingen die hij van Washington had gevraagd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken zei zaterdagavond in Washington: 'Alle wegen zijn moeilijk. We hebben begrip voor de dilemma's en de bezorgdheid van Traël, maar geloven tevens dat Is raël de kans moet aangrijpen voor- r de vrede te boeken om- i elke andere houding vroeg of laat tot oorlog zal leiden'. De zitting van het kabinet volgde nadat het Israëlische onderhande lingsteam, bestaande uit premier Yitz hak Rabin, minister van Buitenland se Zaken Yigal Allon en minister van Defensie Sjimon Peres, langdurig van gedachten had gewisseld over het antwoord van Egypte op de Is raëlische voorstellen. Experts Militaire Experts, onder wie staf chef luitenant-generaal Mordechai Goer hadden het team hun conclu sies overhandigd over de Egyptische eis dat Israël de strategische passen Milta en Giddi in de Sinai volledig moet ontruimen. Israël heeft tot dusver een gedeetlelijke ontruiming voorgesteld omdat het de passen on misbaar acht voor zijn defensie. De oproerpolitie is zaterdag in Je ruzalem in actie gekomen om een menigte met stenengooiende Israëlis uiteen te jagen die wraak wilde ne men op in Peruzalem wonende Ara bieren voor de bomaanslag waarbij vrijdag 14 personen om het leven kwamen. Sinds de bomaanslag in Jeruzalem zijn alle bruggen over de Jordaan gesloten. Het is de eërste maal in zeven jaar dat Cisjordanie geheel van de rest van Jordanië is afgeslo ten. Via deze bruggen liep dagelijks een intensieve stroom reizigers en goederen tussen de onder Israëlisch bestuur staande gebieden op de westelijke oever van de Jordaan en de Arabische buurlanden. Landmijn Zeker veertig Liba nese jongemannen zijn zaterdag ge dood toen een landmijn explodeerde tijdens een instructie in een oplei dingskamp van de burgermilitie van de door Imam Moessa Sadr geleide mohammedaanse sekte der Sjiieten. Het kamp ligt in de bergen in het noorden van Libanon. De jongelui kregen van een Palestijnse instruc teur les in het gebruik van land mijnen toen een landmijn in diens handen explodeerde. Als gevolg daar van vlogen verscheidene in de nabij heid staande kisten minitie in de lucht. BEIROET (AP/AFP) Een vrij onbekende terroristische organisatie heeft gisteravond gedreigd een kolo nel van het Amerikaanse leger die verleden week werd gevangen geno men, te doden als niet binnen 72 uur een reeks eisen wordt ingewilligd. De kolonel, Ernest R. Morgan, werd verleden week zondag tijdens felle straatgevechten langs de weg naar de luchthaven van Beiroet ge vangen genomen. De terroristen maakten hun ulti matum lekend in een pamflet dat zondagavond bij een aantal pers bureaus in Beiroet onder de deur werd geschoven. In het pamflet werd de ondergrond se organisatie geïdentificeerd als de „organisatie voor revolutionaire soci alistische actie". Wat de eisen waren werd niet duidelijk gemaakt. De 43-jarige Morgan is verbonden aan ihet Amerikaanse bureau voor militaire hulp in Turkije. Hij had in Beiroet, een tussenstop gemaakt op de terugweg van Pakistan, waar hij een conferentie van de CENTO had bijgewoond, naar Turkije. De Amerikaanse ambassade zei dat Morgan werd ontvoerd door ongeveer 20 gewapende mannen bij een weg versperring in._de_buurt yan een Pa lestijnse vluchtelingenkamp. De wegversperring was opgericht op een verkeerscircuit dat tijdens de straatgevechten in de Libanese hoofdstad was bezet door Palestijnse guerrillastrijders \en linkse Libanese Mohammedanen. Vernomen werd dat de chauffeur van de taxi die Morgan naar het vliegveld bracht, tegen de mannen die de auto aanhielden had gezegd dat zijn passagier een „Amerikaanse generaal" was die de leiding had bij de bevoorrading van de rechtse mili- tiegroepen waartegen de Palestijnen en hun Libanese bondgenoten voch ten „Wij zullen niet aarzelen de dood straf toe te passen voor iedereen die zich schuldig maakt aan ontvoerin gen". Dit heeft het lid van de cen trale raad van de Palestijnse verzets beweging „El Fatah", Salah Khalaf, beter _bekend onder de naam „Aboe Ayad", verklaard tegenover het Li banese blad „An Nahar". Khalaf zei dat het opperbevel de Palestijnse revolutie der voorzitterschap van Jasser Ara fat een bijeenkomst heeft gehouden, waarop „het vasté besluit" is geno men een eind te maken aan alle ont voeringen en andere activiteiten van dit genre en de vrijlating te bewerk stelligen van ontvoerde personen „aangezien deze daden schade be rokkenen aan de zaak van de Pa lestijnse revolutiev en aan de Liba- nees-Palestijnse samenwerking". KINSJASA (Reuter) De Britse Amin aan de Britse lector Denis minister van Buitenlandse Za- Hills die in Oeganda ter dood zaterdag on- ken* James Callaghan, zal is- veroordeeld. Aanvankelijk stelde bezoek de Oegandese Amin dat Callaghan eerst hoofdstad Kampala bréngen voor besprekingen met president Idi Amin. zo meldt het Zairese persbu reau Azap. In kringen in Londen had men afgelopen week gezegd dat Calla ghan spoedig naar Oeganda zou gaan om te praten over normalisering van de betrekkingen tussen Engeland en de gratieverlening door 1 LINDEN (AP) Volgens het Britse blad "Observer" heeft Scot land Yard de geheimzinnige terro- rist „Carlos" die gezocht wordt in verband met een drievoudige moord I in Parijs, geïdentificeerd als de 25- jarige Iljitsj Ramirez Sanchez, de zoon van een communistische advo- j caat uit Craracas. De Parijse politie heeft verklaard dat Carlos de organisator is ge weest van de terroristische aanslag op de Franse ambassade in Den Haag in september van het vorig jaar. Bo vendien is deze terrorist, verantwoor delijk voor een bomaanslag in Pa rijs waarbij twee mensen om-,het leven zijn gekomen. De 28-jarige Amparo Silva Mas- mela, eeji Colombiaanse bankemplo- yee, en de 29-jarige Angela Arm strong, een in Zuid-Afrika geboren Britse secretaresse, werden zaterdag in Parijs door de rechter van instruc tie van het hof voor de staatsvei ligheid in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid en hulp aan de voortvluchtige terrorist. Busongeluk Zondag zijn 54 perso nen om het leven gekomen, toen een bus in een dertig meter diep ravijn stortte ten noorden van Rawalpindi. Bijna alle omgekomenen waren stu denten uit Hyderabad, die op excur sie waren. Acht inizttenden hebben het ongeluk overleefd. De Columbiaanse vrouw zou heb ben toegegeven dat zij wapens en munitie in haar apartement had verborgen. De Britse vrouw zou een ontmoeting met Carlos hebben ge had nadat hij op 27 juni de twee Franse agenten en de Libanese tip gever had! vermoord. Uit eerdere onderzoekingen was gebleken dat de voortvluchtige ter rorist contacten onderhield met le den van het Japanse rode leger, van de Palestijnse verzetsbewegingen, de Westduitse Baader-Meinhof bende, een Turkse linkse oppositiegroep en Zuidamerikaanse guerrilla-organisa ties. In Londen werd zaterdag de 23- jarige Angela Otaola uit Bilbao (Spanje) officieel in hechtenis ge steld. inmiddels wordt in de politiepost aan Harrow Road in Londen de 38- jarige Venezolaanse advocate me vrouw Nydia Tobon de Fomero, voor de vierde achtereenvolgende dag dooi de politie verhoord. Volgens de Brit se pers is zij een van de naaste, vrienden van de voorvluchtige ter rorist. Kampala moest komen alvorens hij aan Hills gratie zou verlenen maar de Britse minister zei zich niet onder druk te willen laten zetten. Na be middeling van president Moboeto van Zaire verleende Amin Hills toch gratie, maar waarnemers zijn van mening dat zijn vrijlating nog een punt van onderhandeling zal zijn. Oeganda heeft zondag gewaar schuwd, dat het wellicht meer r.k. missionarissen het land zal uitzetten na de twaalf Italianan, die vori ge week Oeganda moesten verlaten. Een woordvoerder van het Oegan- öeze Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft volgens radio-Oeganda ook kritiek geoefend op een Afri kaanse roomskatholieke bisschop, „die samenwerkt met de vijanden van dit land". De bewust bisschop is Cypriano Ki- hangire, die teruggekeerd is naar Oeganda van een bezoek aan Rome. waar hij pogingen in het werk stel de om de uitwijzing van twaalf Ita liaanse missionarissen te verhinde ren. Vier Italianen, die in het bui tenland waren, mochten niet naar Oeganda terugkeren. TE GAST OP EIGEN 'UITVAART' Gehuld in een wit doodskleed met kap dat hij zelf had ontworpen, heeft ds. Ivory W. Mizell in Fort Lauderdale, Florida, zijn eigen begrafenisplechtigheid bijgewoond. Hij zei na afloop er intens van genoten te hebben. De 64-jarige Mizell legde uit dat hij niet houdt van "het gedoe" dat men gewoonlijk rond begrafenissen organi seert. Hij zei dat hij de vriendelijkheden van kennissen over zijn leven wilde horen en wilde genieten van de bloemen. Daarom be raamde hij zijn plan waarmee hij 15 jaar rondliep. De dienst trok ca. 500 mensen naar de baptistenkerk waar hij hulp-predikant is Er was geen doodskist, 'maar een van zijn vrienden kwam naar de avondmaalstafel (die bedolven was onder de gladiolen, lelies en anjers) om de (niet verscheiden) voorganger te prijzen. ,Een flau we glimlach speelde om de mond van Mizzel, die instemmend knik te vanaf de plaats waar hij met een donkere bril op zat met de rug naar de gemeente. OMA GREEP MIS Een grootmoeder in het Beierse dorpje Mühldorf vertelde een dezer dagen op haar 75ste vér jaardag haar vijf kleinkinderen dat ze een verrassing voor hen had. Ze had in de loop der jaren in een oude commode goud en munten ter waarde van een kwart mil joen guluen verzameld ter verdeling onder de kleinkinderen. Het werd voor oma ook een verrassing, want ze tastte tevergeefs in het kastje. Iemand moet kort tevoren de schat hebben gestolen. COMMERCIËLE FAUNA Het aanbod van een Australische wijnproducent om de bescherm de koala's lichtgevende jasjes aan te doen !s verkeerd gevallen bij de autoriteiten. Ken Hill uit Lismore, 830 kilometer ten noorden van Sydney, bood aan 12 jasjes te laten-maken voor de bewoners van een dichtbijgelegen koala park. Op de jasjes, die de diertjes zouden moeten beschermen tegen automobilisten, zouden ook ad vertenties voor de wy'n van Hill voorkomen. Een woorvoerder van de dierenbescherming zei dat de jasjes de koala's perfecte schietschijven zouden maken voor jagers. "De logica is ver. te zoe ken. Als we er op in zouden gaan, lopen de kangeroes en de andere dieren binnenkort ook allemaal met advertenties rond." HUISJE WERPEN De president-directeur van een bouwmaatschappij zwaaide naao- de menigte, bond zich vast op een matras en gaf de piloot van het hefschroefvliegtuig het bevel: "laat maar vallen". Dat gebeurde, waarmee hij een huisje met drie slaapkamers dat zes meter boven de grond hing los liet. Het plofte in een pas gemaaid veld en enkele seconden later, stapte Bruce Clason naar buiten en zwaaide nog eens. Het huis bleek onbeschadigd. Het waagstuk werd zaterdag ondernomen om te bewijzen dat Clasoos firma sterke huizen bouwt en dat hef schroef vliegtuigen zelfs hele huizen kunnen verplaatsen. Wat later gaf Clason opdracht het huis opnieuw te laten vallen, nu van 18 meter hoogte. Hij ging niet mee. Na de val bleek de vloer nogal te zijn beschadigd, maar het huis bezweek niet en het dak bleef ook intact. HERTELIJK ONTHAAL Een tam hert stapt tussen de erewacht uit. Het gebeurde op Camp David, waar president Suharto van Indonesië aankwam voor een bezoek aan president Ford van de Verenigde Staten. MORONI (Reuter) De volks vertegenwoordiging van de Como ren, een Franse eilandengroep aan de zuidoost-kust van Afrika, heeft zondag de onafhankelijkheid uitge roepen. De verklaring loopt vooruit op de ratificering door het Franse parle ment nadat de kiezers van de Co moren zich bij een vorig jaar ge houden referendum met overweldi gende meerderheid voor, onafhan kelijkheid hadden uitgesproken. De Comoren-archipel, met circa 250.000 inwoners, omvat de eilanden Mayotte, Anjouan, Grande-Comore en Moheli. In Parijs wordt de onafhankelijk heidsverklaring van het parlement der Comoren eenzijdig en te vroeg genoemd, aangezien zij voorbijziet aan een besluit van de Franse na tionale vergadering van 30 juni '75. Hierin wordt de verlening van on afhankelijkheid uitgesteld van de bevolking van het eiland Mayotte de gelegenheid te bieden, zich vóór verder deel uitmaken van Frankrijk uit te spreken. Na vijf eeuwen van Portugese koloniale overheersing zijn de Kaapverdische Eilanden zaterdag de jongste, en kleinste onafhanke lijke republiek van Afrika gewor den. Spanje wil onder geen beding oorlog met Marokko, ondanks de provoce rende en agressieve daden van de troepen van koning Hassan in de Sahara en de bomaanslagen door terroristen in de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla aan de noordkust van Marokko. Dat althans verzekert een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Madrid. Spanje heeft reeds fanatiek gepro testeerd bij de regering in Rabat ever de recente bloedige gevechten. Het laatste half jaar is het aantal incidenten tussen Spaanse troepen en het koninklijke Marokkaanse leger en een aantal groepen" aanzienlijk toegenomen. Zeker twaalf Spaanse soldaten zijn gedood en vele gewond bij aanvallen op buitenposten in de woestijn. Bovendien zijn dertien Spaanse militairen gevangen genomen door guerrillaformaties. Ze worden als krijgsgevangenen vastgehouden in Algerije. Vele inheemse militairen van het Spaanse leger zouden naar de „vijand" zijn overgelopen. Onlangs werden een Spaanse officier en vier soldaten gedood door een landmijn midden in de Sahara. Twee Spaanse verkenningsvliegtuigen van het type T6 werden met machinegeweren De Spaanse autoriteiten maken een diplomatiek onderscheid tussen deze operaties in de Sahara van Marokkaanse strijdkrachten en de bomaanvallen in Ceuta en Melilla. Madrid heeft Marokko niet verant woordelijk gesteld voor de bomaan vallen, waar nog een nader onderzoek naar woi'dt ingesteld. Bij e en van deze aanvallen, op 27 juni. probeerden vier Marokkanen olie opslagplaatsen van de Shell in Melilla op te blazen. De bom ontplofte voortijdig. Twee Marokka nen vonden de dood, de twee anderen ontsnapten over de grens. Het is opvallend, dat de doorgaans chauvinistische Spaanse militairen zeer kalm reageren op deze provocaties van de zijde van koning Hassan. Fosfaten In dit verlaten gebied van de westelijke Sahara zit voor zover bekend de grootste voorraad ter wereld van fosfaten van hoogwaar dige kwaliteit. Vandaar de grote belangstelling van vele kanten. Spanje is de laatste tien jaar begonnen met de ontginning van de fosfaten en als de exploitatie volledig op gang is gekomen, kan zij een ernstige economische bedreiging vormen voor de uitvoer van mineralen van Marokko, die voor dit land van vitaal belang zijn. Het Spaanse leger, dat niet zo rechts is georienteerd als veel buitenlanders menen, lijkt echter weinig lust te hebben om te vechten om de fosfaten. Vooral de Spaanse dienstplichtigen, zijn niet bereid te sterven om meer geld te laten vloeien in de zakken van enkele rijke families. Inmiddels is het geschil ook voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag gebracht, dat een advies zal uitbrengen aan de Verenigde Naties. Mauretanie heeft reeds verklaard, dat het de Spaanse Sahara als integraal deel van zijn gebied beschouwt en dat Marokko dit ook indirect heeft toegegeven. Maurehanie beschuldigde voor het Hof in Den Haag Spanje ervan de bevolking slechts in naam over haar eigen lot te laten beschikkende uitslag van deze enquete zou reeds bij voorbaat vaststaan. Spanje heeft Marokko, Mauretanie en Algerije uitgenodigd voor een conferentie over het vraagstuk. Geen van deze drie landen heeft hierop echter geantwoord

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7