Weekeind met veel doden en gewonden .^toegelichte Vooruitgang in optreden l ...e/7 gisteren l Haarlemse vrouw door wurging omgebracht TV morgén] Iaand, >ag 7 juli 1975 HAARLEM (ANP) Een onbe kende heeft zaterdagavond in Haarlem de 57-jarige mevrouw Jo hanna Westerman door wurging om het leven gebracht. De bij de jvrouw inwonende 44-jarige neef ontdekte het misdrijf kort na mid dernacht. Een rechercheteam van ide Haarlemse politie is inmiddels jeen intensief buurtonderzoek be- jgonnen, maar tot op heden heeft sloten, maar de opgeroepen schouw- arts vond het noodzakelijk sectie te laten verrichten. De anatoompatha- loog dr. Zeldenrust constateerde gistermiddag in het Elisabeth gast huis in Haarlem dat de vrouw door wurging was omgebracht. Volgens de politie moet de moord tussen elf uur zaterdagavond en half één zondagmorgen zijn ge 1 beurd. De RADIOPROGRAMMA nog geen spoor van de dader den, voorzag onder meer in haar le- jgevonden. Ook over het motief van vensonderhoud door de verkoop van Ide moord tast de politie in het duis- lcmpen en metalen. De poUtie sluit |ter een roofmoord dan ook volledig uit. Toen de 44-Jairige neef Comelis De vermoorde vrouw zou gisteren Vlug, die de parterre van het huisje 58 jaar zijn geworden. Ze had vol- aan de Amsterdamstraat in Haar- gens de politie met haar vroegere Hem bewoonde, om half één thuis echtgenoot, van wie ze al enige ja- ,kwam en even op de eerste verdie- ren geleden was gescheiden, nooit jping gingkijken of alles bij zijn meer contact, tante in orde was, trof hij de vrouw levenloos in bed aan. Alleen zag hij wat vlekken in haar hals. De heer Vlug-vermoedde trouwens wel iets bijzonders, omdat hij bij zijn thuiskomst de woning 'badend iri het licht" aantrof, terwijl de voordeur op een kier stond. Hoewel in alle kamers het licht brandde, was er nergens ook maar het ge ringste spoor van roof te bekennen. Er was niets overhoop gehaaid. De neef vertrouwde de zaak niet, haalde een kennis erbij, die advi- I seerde de politie te waarschuwen. Deze achtte een. misdrijf .niet uitge-: Duitse toerist dood door Kardinaal aartsbisschop Alfrink heeft zaterdagmid dag in de tuin achter zijn huis van Utrecht gerecipieerd ter gelegenheid van zijn 75- ste verjaardag. Ofschoon de receptie voornamelijk be stemd was voor de priesters en de pastorale werkers van zijn aartsbisdom, maakten ook vele anderen van de ge legenheid gébruik om de kardinaal geluk te wensen. In de KRO-actualiteitenru briek Brandpunt zei mon seigneur Bluyssen, bisschop van Den Bosch, dat hij niet verwacht dat de gelovigen evenveel inspraak krijgen bij de benoeming van een opvol ger van kardinaal Alfrink als bij de benoemingen van de bisschoppen Simonis en Gij- sen. Als reden noemde hij de onrust die na inspraak ont stond rond de benoemingen van Simonis en Gijsen. Mgr. Bluyssen verwacht wel dat de contacten met Rome ditmaal beter zullen zijn dan in het verleden: "Ervaringen maken mensen altijd wijzer." IN VERKEER EN BIJ ZWEMMEN DEN HAAG (ANP) Tijdens het afgelopen warme week einde zijn er bij verkeersongelukken op de Nederlandse we gen en bij het zwemmen in zee diverse doden en gewonden gevallen. Het ernstigste ongeval deed zich voor vlak bij Bunnik waar een ongeluk drie levens eiste terwijl zeven personen zwaargewond raakten. Het ongeluk gebeurde zaterdag- Ouddorp (achtien kiolmeter lang) te avond toen een auto op de provin- ontruimen, ciale weg te hard de bebouwde kom van Bunnik binnenreed en op de Voor he' linker weghelft terechtkwam. Hij ter hoogte schampte een tegenligger en botste frontaal op een achteropkomende i to. Een derde auto kon niet dag de 30-jarige P.H.J. Remkes uit Hoogezand verdronken. Een badman, die de man in zee bewusteloos zag reed op de wrak- ronddrijven wist bij hem te komen ken in. De slachtoffers zijn de 21- r kon door de hoge deining geen TROS: Nws. 18.45 (S) canto-concert: operamuz. EO: (S) Zomeravondfinaleamuse programma, 20.45 Lichter ove verre oosten, documentaire. 21. I vondoverdenking. NOS: 21.30 Ned. Is- i Overweging. 8.30 Nws. wonderlijke letter M. 10.00 (S) bade. (10.30 ïprogramma. 12.00 (S) Van rolight. (S) I ■m. 22.30 voorlichting: 17.00 Het tuinbouwproj. Hier en op Caracao. KRO: 17.20 (S) De huts- geklutste kinderspelen. 17.30 23.55-24.00 i II EO: 18.00 Nieuws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 Lectuur op drugs er boeken riodieken. 19.10 (S) WIJ hebben een woord voor de wereld: gewijze muziek. 19 45 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Nws. AMSTERDAM (ANP) Gistermid dag is in het Binnengasthuis te Am sterdam een Duitse toerist, de 27-ja- rige Herman W.S. uit Lampetheim, bezweken aan een overdosis van ver dovende middelen. Volgens de verklaring van zijn Duitse vriend, met wie hij naar Amsterdam was gekomen, had een Nederlandse vriendin, wier naam en adres hij niet vermeldde, het slacht offer vrijdag een inspuiting in zijn arm gegeven. Het was de eerste die hij in zijn leven zou hebben gehad. De recherche zoekt de Duitser om na te gaan wie de vriendin is ge weest. 2.15 (S) Literama: kroniek gek, hoorspel. III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 Joost mag niet _eten. (18.45jU8.50 magazine. Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- Ba8,8.M,oSU« Morgenwijding.' NOS: 9.00 Uitgebrei de rep. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 Jeugdkoor en orgel. 10.00 (S) Kleu tertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nlews. 11.03 Radiojourn). 11.30 Rondom twaalf (11.55 Beursberichten) boe- Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzen- toneel. 22.43 (S) ding voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Plano: klass. muz. 13.00 Nieuws. *3 11 Radiojournaal. 13.21 (S) 14.30 (S) Toespelingen opCarl Ma ria von Wèber. 15.20 (S) Essay, pro gramma over kunst. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken in de zon. 17.00 (S) Mo- jarige A.H.v.d. Broek uit Wijk bij hulp bieden. Een uitgevaren reddings- Duurstede, de 15-jrige H. Schouten sloep sloeg om. Een vriend van de uit Utrecht en de 46-jarige K. Alt*»- heer Remkes kon met veel moeite punt nabij Zaamslag een Belgische ruggefloten. personenauto en een Nederlandse Gistermorgen vond de politie het li- bestelauto met elkaar in botsing, chaam van de vermiste zwemmer. De 15-jariige J. de Bruine uit Ter- Het stoffelijk overschot was op en- neuzen en een ongeveer 80-jarige kele kilometers van de plaats, waar Belgische vrouw, waarvan de politie hij zaterdag voor het laatst werd de identitiet nog niet kon vaststel- gezien, aangespoeld, len, werden bij dit ongeluk gedood. Op rijksweg 20 ter hoogte van Zes anderen raakten zwaar gewond Vlaardingen gebeurde gisterochtend een auto-ongeluk waarbij een man werd gedood en een jongeman le vensgevaarlijk gewond. De autoreed Onderstroom in de richting Maassluis, toen de Een baadpartij bij Renesse heeft chauffeur door nog onbekende oor- gistermiddag waarschijnlijk twee zaak de macht over het stuur ver- - j0Qr De wagen sioeg enkele malen over de kop en kwam tenslotte te- een groep van zes personen in de gen een boom tot stilstand. De be- goven aan het springen in de zee bij stuurder, de 28-jarige P. Willemsen Renesse. Door de sterke onderstroom en de achter hem zittende A. de Vet- werden de zes ondersteboven gegooid, te (17), beiden uit Schiedam, Vier wisten zichzelf te redden, on der wie de verloofde van Bax, die in paniek wel haar zusje maar niet rnstig letsel op. meer haar verloofde uit het water kon redden. Het lichaam van de heer Uver de kop Bax is nog niet gevonden. Wel dat De 29-jarige van de 34-jarige Gerardus van Roe- Thomas uit Klimmen is gistermor- sel uit Tilburg, vader van drie kin- gen bij een verkeersongeluk nabij NEDERLAND I 18.25 Tour de France (NOS) 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Een kanoreis over de woeste Nymboida, avonturenfilm (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Jeruzalem, mijn vaderstad, film (NCRV) 21.10 Marie Cecile Moerdijk (NCRV) 21.45 Kojak (NCRV) 22.35 Kerkelijk leven in Hongarije, reportage (NCRV) 23.00 SYMBIOSE 23.04 Journaal (NOS) 23.09 Tour de France (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Arpad, de zigeuner (TROS) 19.25 In Londen staat een huis (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De jongens van de grote weg (TROS) 21.10 Maude (TROS) 21.40 Aktua (TROS) 22.20 Zomer '75, amusementsprogramma (TROS) 22.50 SOCUTERA: film van de Stichting Ned. Vrijwilligers 23.00 Journaal (NOS) De TROS begint vanavond (1925 uur, Nederland II) met de nieuwe Engelse comedyserie "Bless this house" onder de Nederlandse titel "In Londen staat een huis". De serie ver schijnt in Engeland al geruime tijd met groot succes op het scherm en scoort dan ook voortdurend hoge waardingscijfers. De dertig minuten durende afleveringen spelen rond een ge zin, vader, moeder en twee kinderen, die situaties beleven waarin de kijker zichzélf soms kan herkennen. Het succes komt voor een belangrijk deel op naam van de uit Zuid- Afrika afkomstige acteur Sidney James, die in Engeland mo menteel furore maakt als een van de grootste comediespelers. Voorlopig zullen zes afleveringen in een veertiendaagse cy clus op de vaste maandagavond worden uitgezonden. TROS-Aktua zal vanavond (21.40 uur, Nederland II). een door Wibo van der Linde gemaakte reportage over de zilver- meeuwenplaag op Schiermonnikoog uitzenden. De meeuwen worden zo agressief, dat er vrees bestaat dat zij zich op den duur ook tegen mensen zouden kunnen keren. Andere onder werpen in deze uitzending zijn: een gesprek met de Ameri kaanse politicus Hubert Humphrey over de verhouding Euro- pa-Amerika, zulks in aansluiting op het interview dat de TROS verleden iveek had met de heer Stikker, alsmede een reportage over de rustdag in de Tour de France. deren die ook tot de groep behoorde. De reddingsbrigade Ouddorp (op stuurde de auto, m het eiland Goeree- Overflakkee) het rijden in slaap Nederweert om het leven gekomen. De echtgenoot van de vrouw be viel tijdens verloor de Rik Zaal. 23.02 Wlm Noordhoek. 24.02 Jan Donkers, met aktualiteiten) EO: (S) The gift of song. VARA: 6.02-7.00 9.03 (S) 1 Lagarde. DINSDAG 8 JULI Hilversum I KRO: 7.00 Nleuwi de woord. 7.07 Hilversum III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 03 (S) - draal op "cl:- Iddag (tussen p-drie. 11.03 (S) Drie sportwereld. 12.03 (S) Drie draait tus- 7.02 Het leven de Ronde den. De sterk aflandige wind met waarbij de vrouw uit de wagen een plotseling optredende zeer ster- werd geslingerd. Zij werd zwaarge- den. De politie achtte het noodza- daarna. De man liep slechts lichte kelijk om het overvolle strand bij verwondingen op. Amerikaanse senatoren tijdens vluchtig bezoek aan Nederland 99 Volgend jaar bestaan de Verenigde Staten van Amerika 200 jaar. Zou dat de reden zijn dat de NOS-televisie samen met de Belgi sche BRT een serie van 13 delen over Amerika heeft aangekocht? Er zijn natuurlijk ook andere redenen denkbaar, recente bijvoorbeeld. Het is tenslotte niet misselijk, wat de Verenigde Staten de afgelopen tijd hebben doorgemaakt. Om maar 'es wat te noemen: het debacle in zuidoost-Azie, de Watergate-zaak en het aftreden van de president, de onthullingen over misdadige CIA- praktijken, en dan nog de grote binnenlandse problemen. Waarmee ik maar wil zeggen: programma's over Amerika laat ik niet gauw lopen. Zondagavond viel er te kijken naar deel l van een serie samengesteld door Alistair Cooke, een Engelse journalist. Nadrukkelijk werd aangekondigd, dat het hier om de persoonlijke visie van de heer Cooke gaat. Als jong student trok hij in 1932 met een studiebeurs en enkele vooroordelen uit het jongens boek naar Amerika. Hij heeft er daarna langdurig gewoond en gewerkt, en nu slaat hij dus aan het terugblikken. Dat althans heb ik uit dit eerste deel begrepen. Ik heb het idee dat lk de komende 12 zondagavonden niet naar het Amerika van Cooke zal uitkijken. Deze eerste aflevering was een raar onsamenhangend zootje herinnerin gen, de kennelijke oogst van zijn eerste verblijf in Amerika in 1932. Ook Ailstair is naar dat verre land geweest, en bij thuiskomst vertelt hij zijn familieleden over die rare mensen, de vreemde steden en dat prachtige landschap. Mensen, dieren, dingen, zij pasesren de revue zonder enige samenhang, want oom lijkt zelf ook nog een beetje beduusd van de grote reis. Eerst een bezoek aan een oud cafe AMSTERDAM (SP) De nieuws gierige Amerikaanse toerist op leef tijd, gehuld in een populair rood rui ten jasje met niet bijpassende ruit jesbroek, vroeg mij in de hal van het statige Amstel-hotel in Amster dam of ik misschien wist wie dat stel letje zo druk pratende landgenoten van hem was rond die man, die zo veel op Humphrey leek. Toen ik hem verzekerde, dat die persoon wel de gelijk Hubert Humphrey was te mid den van 13 andere senatoren, op te rugreis van een bezoek van een week aan Rusland, griste hij met onver wachte snelheid de blocnoot weg voor de neus van de hotel-receptioniste, siste: "zo'n kans krijg ik in de Sta tes nooit meer, daar zal m'n klein zoon blij mee zijn" en vroeg de vroe gere vice-president om een zo groot mogelijke handtekening. Waarna de goede man zich toch verplicht voelde om mij verslag uit te brengen van zijn expeditie en me vertrouwelijk in het oor fluisterde: "Onze senatoren hebben in Moskou erg prettige ge sprekken gevoerd, maar of er echt resultaten uitkomen, dient nog te worden afgewacht". De toerist vatte daarmee ongewild in één zin de persconferentie samen van de heren senatoren, waarop zij verslag uitbrachten van hun bespre kingen met de Sow jet-leiders. Dat zal de Nederlandse regering 6lechts zijdelings een zorg zijn. Zij is veel te blij met de tussenlanding op Schiphol en het tweedaags verblijf in ons land van deze "zware" se naatscommissie. Presidenten en mi nisters van de Verenigde Staten ple gen bij hun Europese reizen Neder land over te slaan en daarom was minister Van der Stoel al bij voor baat blij met het langdurige onder houd, dat hij vanmiddag had met de top van de Amerikaanse senaat. "De openheid in de Sowjet-Unie is verre van ideaal, maar honderd pro cent beter dan twee jaar geleden en niet te vergelijken met die in 1958, toen ik voor de eerste keer in Mos kou was", verklaarde Humphrey die ontwapening als belangrijkste ge- l.n.r.) Humphrey, Scott en Mathias tijdens een persconferentie in sprekspunt met de Russen noemde, Percy, die veel publiciteit kreeg maar het wel begrijpelijk vond, dat door zijn aanbod aan de Russen 'n de kwestie van emigratie van de Jo- advertentie te plaatsen in de Praw- den uit Rusland in de Amerikaanse da om langs die weg de Joden op bladen de meeste aandacht heeft ge- te roepen die willen emigreren, in kregen derstreepten uitgebreid, dat de be- Humphrey, Hugh Scott, de Repu- sprekingen erg constructief zijn ge- blikeinse leider in de senaat, sena- weest. tor Domenici uit Nieuw Mexico en Maar wat hun Russische collega's nu precies hadden geantwoord, bleven zij met grote omzichtigheid omzeilen. Later wilde Percy wel toegeven, dat ze slechts hadden ge luisterd. In totaal sprak deze groot ste delegatie van Amerikaanse se natoren die ooit naar Rusland is geweest, tijdens het vijfdaags be zoek 17 uur met leden van de opper ste Sowjet onder leiding van voor zitter Vitalij Rouben. Humphrey: "Die besprekingen liggen in een heel andere sfeer dan in het westen, waar iedereen zegt wat hij denkt. Die vorm van open- haritgheid bestaat in de Sowjet- Unie nog lang niet. Als je uit Rus land in Noorwegen aankomt, zoals wij hebben gedaan, is het alsof Je uit de duistere nacht in verblindend daglicht stapt. Toch is er volgens Humphrey 'n duidelijke vooruitgang te bespeuren in de benadering van de Russen. De vroegere vice-president met "the Jo- ker-face": "Dat kan ook moeilijk anders, want Rusland heeft de Ver enigde Staten hard nodig; voor kre dieten, voor bepaalde vormen van technische hulp en voor handel. Wij verkeren nu gelukkig in een betere uitgangs positie dan de laatste Ja ren het geval was. Voor mij per soonlijk is het terugtrekken uit In- do-China een geweldige zege voor de Amerikanen. Nu kunnen we ein delijk beginnen de problemen thuis op te lossen (negen miljoen werklo zen) en met neer overtuiging een bijdrage leveren in het beëindigen van de bewapeningswedloop. De tijd is nog nooit zo gunstig geweest voor een goede dialoog met de Russen". DUITSE TV MAANDAG 7 JULI Duitsland I 17.55-18.00 Journaal (Regionaal pro gramma: NDR: 18.00 Dr. Zandmannetje. 18.55 Sport overzicht. 19.26 Dr. i 9.59 Progr overzicht 20.15 Aktuele rep. 21.00 MaghrebInl- sche Geschichten (2). 22.00 Film over Albanië. 22.45-23.05 Journaal, kfimmen Duitsland IK 17.00 Journaal. 17.10 John Railing Abenteuer urn T 17.35 Aktaulltelten l Diamanten, tv-serle. 18.55 Malnzelm&nnchen. 19.00 Jour Illumination. Poolse speelfilm 22.455 Journaal. Nederland I NCRV: 14.00 Slmsalahln. 17.37 De Baviananen van Gombe, film. NOS: 18.25 Tour de Prance.. 18.45 Minlmo len. 18.55 Journaal. EO: 19.05 Land van de Lappen. 19.30 Wat ls een BiJ- belclubkamp? 19.40 Vivaldi In Haar- zullen, klass. muziek. NOS- 20.00 Jour naal. EO: 20.20 De Waltons, tv-serle 21.10 Nader Bekeken 21.55 Tenslotte. VPRO: 22.00 Action In the North At lantic. NOS: 23.15 Journaal. Nederland II NOS: 18.45 Minimolen. 18Ju. Jour naal. NCRV: 19.05 Bonny. tv-serle. 19.30 De geheimen van de dlerenwe- leld. NOS- 20.00 Tournaai NCRV: 20.20 Het logboek van Black Pearl, speelfilm. 21.50 Willy Caron zingt Rl- naaL 22.55 Tour de France. in New Orleans, waar de legendari sche Jelly Roll Morton aan de piano zat. Daaraan gekoppeld een bezoekje aan het graf van de hoerenmadam, die dat cafe dreef. Vervolgens een verhaal over varens en bosbesse- struiken. paarna de stichters van de beroemde Mayo-kliniek in het midden-westen. Zeeotters, San Francisco, en een verhaal over een mafkees, die zich keizer van Amerika noemde, en bij wiens begrafenis 30.000 mensen kwamen kijken. Daarna een door Cooke zeer geestig gevonden uitspraak van zijn grote vriend, de journalist Mencken, die bij het zien van een onaantrekkelijk meisje zei: „Als je dat ziet zou je alle beelden willen verbranden". Tot slot beelden van canyons, met uit het niets opduikende dameskoren. Kortom: het gaat overal, en het gaat nergens over. Als dit nog 12 weken op deze manier doorgaat, dan zie ik de zondagavond met grote zorg tege moet. In het Midden-Oosten is van alles aan de hand. In Libanon heeft de afgelopen week een soort burgeroor log gewoed en Israel en Egypte proberen het, tussen de explosies door, eens te worden over de ontruiming van een aantal strategi sche passen in de Sinaiwoestijn. En dan komt Panoramiek aan het einde van die week met een documentaire over... Libië. Zelf zaten de heren van deze NOS-rubriek kennelijk ook wat in hun maag met de situatie. Vandaar dat inleider Pieter de Vink verklaarde, dat men „bewust niet" op de actualiteit inging, om vervolgens een kort expose te geven, „al was het alleen maar vanwege de actualiteit", van de huidige toestand in het Midden-Oosten. Raar hoor. De Duitse documentaire over Lible en met name over haar leider kolonel Gadhaffi leverde niets nieuws op. U hebt het al begrepen: het tv-weekeinde was weinig enerverend. Van de zaterdag herinner ik me niet veel. Kardinaal Alfrink was veel in beeld, bij het Journaal, bij Brandpunt, en later bij de KRO nog als een soort dagsluiter tussen mindervaliden en militairen in Lourdes, maar hij werd dan ook 75 jaar, en bovendien heeft hij genoeg van zijn betrekking. Over zijn opvolging maakt men zich zorgen, maar de gesprekken die Willlbrord Nieuwenhuis daarover met kerke! i- ke kopstukken voerde, gingen in rooms-katholieke geheimtaal, zodat vele andersdenkenden zich naar het andere net (het Leger des Hells) zullen hebben gespoed. Daardoor misten ze de reportage van Willibrord Frequin en Henk Jenner (camera) over de Deens-Ne derlandse zeeoorlog. U weet het: Deense vissers beschuldigen er hun Nederlandse collega's van dat ze hun netten kapotvaren. Het NOS-Journaal meldde de thuiskomst van een van de gewraakte Katwijkse schepen, en citeerde de schipper: er was helemaal niks aan de hand. Bij Brandpunt lag dat even anders. Daar omschreven Deense schippers de Nederlanders als apen, idioten, bandieten en zeerovers. De geïnter viewde Nederlandse schippers gaven het toe: welja, er gebeurde heus wel eens wat, er moet toch zeker veld verdiend worden? Een meneer van een Haags ministerie rondde iet beeld af: „Als Nederlanders vis ruiken, vergeten ze alles." We zijn een zeevarend volkje en dat zullen ze weten. GERARD PAQUES.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5