Onbezorgd de Grand Canyon tegemoet ^1P w m- Familie-zeskamp in Leiden-Noordkoud nat maar feestelijk MAANDAG 7 JULI 1975 LEIDEN Dental cars" in Leiden LEIDEN Het ziet ernaar uit dat binnen afzienbare tyd ge start kan worden met. een pro- jekt waarbij auto's zullen wor den ingeschakeld voor de school- tandverzorging. Daartoe zullen op de stroomvoorziening van een viertal scholen in Leiden aan- sluitpunten worden gemaakt. Hei gaat hier om de schoolge bouwen aan de Storm Buysing- straat, de Stadhouderslaan en aan het Valkenpad. Ook zou er een aansluiting moeten komen op het in aanbouw zijnde school gebouw aan de Broekweg. Elders in het land wordt al enige tijd gewerkt met dit systeem van z.g. dental cars. o.m. in Alphen aan GS akkoord met bouw rimderhal LEIDEN Ongekend snel - binnnen een week - hebben Ge deputeerde Staten toestemming verleend voor de bouw van een runderhal aan de achterkant va de Leidse Groenoordhal Wet houder Van Aken van Econo mische Zaken toonde zich van morgen zeer verheugd over het uiterst snelle verloop van de goedkeuringsprocedure. Volgens hem zijn daar normaal minstens twee maar vaak zelfs vier maanden mee gemoeid. Zoals bekend is de bouw van de runderhal nodig om de snel le groei van de Leidse veemarkt bij te houden. Tot nu toe be stond er echter onzekerheid over de vraag, of de hal wel op de geplande datum van 1 augus tus van het volgend Jaar ge reed zou kunnen zijn. Nu Ge deputeerde Staten zo snel toe- stemmming, hebben verleend, be staat daarover geen enkele twij fel meer. Wanneer precies met de bouw van de nieuwe hal zal worden begonnen, kon de heer Van Aken nog niet mededelen. Begin vol gende maand zal in ieder ge val het bestek klaar zijn. waar na de aanbesteding kan plaats vinden. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horioger v. d. Water Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Lezers schrijven Een slechte raadsheer Het ingezonden stuk van de veront ruste heer de Wilde uit de raads- herenbuurt getuigt van een wonder lijke mentaliteit. Hij schijnt erop te gen te zijn. dat zijn wijk prettig is voor kinderen om er te wonen. Laat hij dan vooral dit bedenkenEen omgeving die om wat voor reden dan ook voor kinderen vijandig of gevaar lijk is, is dat feitelijk ook voor vol wassenen, maar die zijn meestal te veel afgestompt om dat te beseffen. Aan onze kinderen kunnen wij vaak zien wat ook voor ons goed is. Als werkelijk, zoals de heer de Wilde schrijft. 25% van de gezinnen in zijn buurt de bewegingsvrijheid van auto's belangrijker vindt dan de bewegings vrijheid van kinderen, dan is dat m i. een vorm van moreel verval die niet ernstig genoeg kan worden genomen, en die zich helaas niet beperkt tot de raadsherenbuurt P G. N. KRAMERS. Witte Rozenstraat 28. Leiden. ADVERENTIE Bloemenmagaz i jn 2$\ HAARLEMMERSTRAAT 193 i FinFM n-71-23166 Op ruim vierduizend meter hoogte midden in de Rocky Mountains ontspringt de Colorado. Na dat de Green River zich bij de stroom gevoegd heeft loopt de Colorado in de staat Arizona door de beroemdste en meest adembenemende canyon ter wereld: de Grand Canyon. Tenslotte mondt de rivier uit in de Golf van Californiê. Grand Canyon is ook de naam van een stad ivaar jaarlijks miljoenen dagjesmensen komen die, vanaf de hoogvlakte waarop de stad ligt. veilig achter hek ken de diepte inkijken: meer dan een mijl lager stroomt de bijna onbevaarbare Colorado. De Grand Canyon is daar een zeventien kilometer brede kloof. De enige manier om in de Canyon te komen is langs één van de drie paden die langs de soms loodrechte rotswanden lopen. Of men moet met een boot de Colorado afzakken Annette Hïltermann, Yvonne Taverne en Jan de Lange zullen in achttien dagen met een boot door de bijna ontoegankelijke kloof van de Colorado trekken. LEIDEN "Vier jaar geleden was ik een jaar in Amerika", vertelt wiskundeleraar Jan de Lange (31) uit Oegstgeest. De laatste twee maanden heb ik samen met Yvonne Taverne (22, antropologie studerend in Leiden) op de bonnefooi rondgetrok ken; we kwamen toen bij de Grand Canyon." Weinig vermoe dend van de risico's besloten ze een pad te volgen, de Canyon in. Er zijn daar twee paden: de Kaibab trail en de Bright Angel trail. Naar beneden kun je een kort steil paadje volgen dat soms niet meer dan een halve meter breed is. "Er stond aan het begin een bord: ga niet naar beneden als je niet ervaren bent. En verderop stonden er steeds meer borden. "Ga niet naar beneden tenzij u vier liter water bij u hebt. Neem geen camera mee, want u krijgt er beslist spijt van. Er stond ook dat het 75 dollar kostte om je uit de Canyon te laten halen. Dat van dat fototoestel was vanwege de hitte. Zelfs zo'n kleine ca mera is verschikkelijk als je in de hitte moet klauteren; het kan daar vijftig graden worden." In plaats van water hadden ze vier liter frisdrank in karton meegenomen. "We dachten dat het allemaal wel mee zou vallen, en dat we wel fit waren." tegen de zouttabletten had. dat is on- redding geweest". Ze kwamen Door Tom Maas s morgens om "<^en ven aan in Grand Canyon. Halverwege kwamen ze twee men sen tegen die omhoog klommen. Zij waren lijkbleek, hadden zwarte, ver brande lippen en vroegen uitgeput hoe ver het nog was. Jan en Yvon ne schoten aardig op en na drie uur lopen waren ze beneden. De zon Was intussen ondergegaan. Beneden in de Canyon bleek alleen een primitieve kleine boerderij te staan, een soort hut, die al vol was. Jan en Yvonne besloten toen maar weer naar boven te gaan; langs het steile pad omdat dat het vlugste was in acht uur dachten ze weer boven te zijn. 's Avonds om acht uur vertrokken ze in het donker, ze hadden geen zak lantaarn bij zich. Bij een verschrik kelijke klimpartij waarbij ze soms geen hand voor ogen zagen, raakten ze halverwege uitgeput en gingen er gens in een bocht van het paddjë lig gen slapen. Er sluipen daar 's nachts gevaarlijke slangen rond, maar„het kon ze niets meer schelen. Toen ze verder trokken waren ze "gewoon op"; Yvonne kreeg steeds opnieuw kramp, haar ogen waren knalrood en ze had zwarte lippen. "Gelukkig kwamen we toen iemand Avontuur Dat was vier jaar geleden. In die tijd groeide langzaam het plan om de hele Canyon door te trekken, en dan goed voorberied. Annette Hilter- mann (wiskundestudente uit Leiden, 25 jaar), die Jan en Yvonne allang kende, had in Israël al wel canyons gezien. Maar ze had gehoord dat de Grand Canyon de mooiste van de wereld moest zijn. Dus leek het haar ook wel leuk om erheen te gaan. De Mini Cooper van Jan is al op de boot gezet. Jan is vandaag met het vliegtuig vertrokken om de auto op- te halen; Yvonne en Annette vertrek ken donderdag. Vanaf New York rij den ze via Mexico naar Grand Ca nyon. Daar begint 17 juli hun tocht van 450 kilometer door de Canyon. Ze gaan met een groep van een man of zestien met vier boten. De orga nisator van de tocht schreef dat ze niets hoefden mee te nemen, er was iemand die ooit eens alleen een be stek had meegenomen. Je moet al leen geen angst hebben. Achttien da gen lang zullen ze overgeleverd zijn aan de honderdvijftig stroomversnel lingen en watervallen van de Colo- Annette HiltermanJan de Lange en Yvonne Taverne (v.l.n.r.Jgewoon zien ivat er gebeurt. rado. "Volgens Martin Litton gaan we met de sterkste houten boten ter wereld. En als je wilt mag je de he le tocht in de boot blijven zitten. Al leen bij de Lava Falls, dat is de grootste waterval, van meer dan tien meter, word je' vriendelijk, maar zeer ernstig verzocht uit te stappen. Dat is beter voor je gezond heid". Terwijl Jan opgewekt vertelt van al de gevaren die kunnen wachten, er zijn giftige schorpioenen, je kunt de Canyon nauwelijks uitkomen als je onderweg ziek wordt, verleden jaar zijn er een paar mensen verdronken (."maar die tocht was door iemand anders georganiseerd"), moet Annet te steeds weer lachen. Onbekom merd gaan ze gedrieën op avontuur, ze zien wel wat er gebeurt. De organisator van de tocht is Martin Litton, een belangrijk man in de Sierraclub. Dat is een soort vereniging voor behoud van natuur monumenten. De Grand Canyon is een reservaat, en de tocht wordt niet op commerciële basis georgani seerd. Volgens Litton zijn Annet te, Yvonne en Jan de eerste Neder landers die de tocht door de kloof van de Colorado wagen. De afstand is alleen met een boot af te leggen. Elke boot wordt gestuurd door een gids. Achttien dagen lang zullen ze ongeveer vier uur per dag varen. Na de tocht door de Grand Canyon gaan ze nog met hun Mini Cooper op pad. Nu ze toch in de buurt zijn gaan ze even San Francisco bekij ken en daarna trekken ze de Rocky Mountains in Ze willen vooral door de National Parks trekken, naar het noorden, naar Canada. Na 15.000 ki lometer in dertig dagen te hebben afgelegd, hopen ze weer terug te zijn in New York. Rond 18 augustus zullen ze weer in Nederland zijn. Dan moet Jan weer voor de klas staan. Met nog meer sterke verhalen. LEIDEN Een duidelijke win naar viel er niet aan te wijzen, za terdag na afloop van de zeskamp voor families, die door buurthuis "De Zevensprong" bij, boven en in de sloot aan de Bernhradkade geor ganiseerd was. Men kwam niet ver der dan een vierkamp, want na het vierde spelletje lieten enige deelne mende families het afweten. Het was nogal fris geworden en het wa ter was koud. Het was de organisatoren, die nooit eerder iets dergelijks hadden verzorgd, een beetje uit ce hand ge lopen. De toeschouwers bleven niet achter de hekken en belemmerden het uitzicht vanaf de tribune voor het gebouw van de Zevensprong, die van stoelen gevormd was ten behoe ve van een aantal bejaarden. Er werden lege bierflesjes in de sloot gegooid en een vlot dat bij één van de spelletjes gebruikt werd, was bij de derde ronde half gezonken. Men is van plan de zeskamp nog eens be ter over te doen. Dat wil overigens niet zeggen dat het deze keer niet leuk was. Na de ranja-estafette, die door de familie Kamphues gewonnen werd, beleefden tientallen toeschouwers plezier aan het onderdeel 'Tarzan in de lianen': langs boven de sloot gespannen tou wen bewegen zich de tegenstanders naar een vlonder in het midden, beiden trachtend het glibberige ding als eerste te breikeken, omdat je dan de ander het gemakkelijkst met be hulp van een kussen het water in kunt meppen. De twee aldus gele verde gevechten eindigden onbeslist, aoordat beide keren de twee kemha- nen tijdens de worsteling, schijnbaar broederlijk omarmd, als een bobslee van het uiterst gladde plankier gle den en onder gejoel te water gin gen. Dolle pret natuurlijk. „Kelneren op zee" had men de opdracht genoemd om met een vlot een aantal plastic bekertjes naar de overkant van de sloot te brengen, een karwei dat bemoeilijkt werd door de concurrerende families, die vanaf de nu niet meer gladde vlonder het vaartuig duchtig met emmmers wa ter bestookten. Niettemin wist de familie Gorrée op behendige wijze 17 bekers over te brengen. Draaior gel "Drie accordeons" speelde een walsje terwijl de deelnemers zich klaarmaakten voor het volgende spel. Met een sierlijke duik of een fraaie sprong het water in gaan, de sloot overzwemmen en een aantal fleuri- Eerste paal serviceflat LEIDEN In aansluiting op de bouw van het verzorgingste huis voor bejaarden, die men eind van dit Jaar hoopt te vol tooien, wordt tussen de Sma ragdlaan en Carneoolstraat een serviceflat voor bejaarden ge bouwd. Vorige week vrijdag middag sloeg wethouder Waal de eerste paal voor deze flat «zie foto). Het eerste ontwerp van ar chitectenbureau Landers voor deze flat lokte nogal wat kri tiek uit van omwonenden, waar door men de plannen moest ver anderen om tot een minder massaal gebouw te komen. De flat bestaat nu uit vijf blokken die direct door gangen met el kaar verbonden zijn. Drie blok ken bestaan uit twee bouwla gen, een blok uit drie bouwla gen, en een blok uit drieënhalve laag. In het hoogste blok be vinden zich twee liften en de verwarmingsinstallatie. Het gebouw zal bestaan uit 118 tweekamerwoningen en ze- van eenkamerwoningen. Op de begane grond komen bergruim tes en een wasserette. Alle wo ningen krijgen een balkon over de volle breedte van de woning. familie Kamphuys beoefend werd. Hij klaarde het in 18 seconden. Uit de strijd van zaterdag zullen geen Twee kemphanen, broederlijk elkaar omarmend. vetes groeien, 's Avonds vierden de vijf deelnemende families gezamen lijk een feestje

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3