TRIJFEL BRIEVEN VAN GOGH EN GAUGUIN TE KIJK Harpweek ditmaal in Maastricht Kooktip MAANDAG 7 JULI 1975 PAGINA 15 De komende dagen zullen de boekhandels bevoorraad wor den met het „Klein Chinees Woordenboek" van Renate Ru binstein. Ik vind dat het tin- télendste vroza dat dit jaar in Nederland verschenen is. Ov verzoek van Renate heeft uitgeverij Meulenhoff dit reis verslag op sterk hout houdend papier gedrukt en voorzien van een omslag van bruin karton Bovendien heeft zij in navolging van Solzjenitsin (die in het contract met de- boekerij liet vastleggen dat Goelag Archipel" niet duur der dan f 20- mocht worden geëist dat haar "Klein Chi nees Woordenboek" hooguit een tientje mocht kosten. Het kost dus een tientje. Ruim de helft van dit dag boek is de afgelopen maanden in de Avenue verschenen, maar niet alles. Het hoofd stukje satire bijvoorbeeld niet. Ik citeer het om u enigszins een idee te geven: „Kent men in de volksrevubliek de satire? Ja. Maar alleen tegen het buitenland. Aanvankelijk voornamelijk de VS tegen woordig uitsluitend de Sowjet- Unie. Deze satire is van laag allooi en waarschijnlijk popu lair. Beschaafd noem ik een land ivaarin de satire niet al leen gericht is tegen buiten landers. maar ook op eiffen landregering gewoonten en manieren. Er ziin andere maatstaven voor beschaving, maar deze lijk me heel bruik baar. De primitieve mentali teit lacht alleen om vijanden of vreemden. Psychisch \s dat misschien wel veel gezonder dan de hogere vorm van hu mor die zelfspot heet. Niet dat ik de Cninezen „primitief" vind, ik ooi deel al leen over hun regering die geen andere kritiek en geen andere humor toestaat dan die tegen dode binnenlandse vijanden en levende buiten landse. Lu-hsun 1881-1936 was het voorbeeld van een sa tirische schrijver Ornaat zijn satire geschreven werd op het regime dat voor Mao aan de macht was, wordt hij nu offi cieel verheerlijkt (maar niet herdrukt, behalve in Engelde vertaling, voor de export).Hoe zeer Mao ook zegt hem te be wonderen, zijn voorbeeld mag niet nagevolgd ivorden. In zijn gesprekken over de kun sten en letteren heeft Mao het in Yenan al gezegd: "Er zijn kameraden die het aan de elementairste politieke ken nis ontbreekt, waardoor ze al lerlei soorten van absurde ideeën koesteren, zoals bij voorbeeld de gedachte dat wij in een periode leven waarin het kritische journalisme noodzakelijk blijft, en daarin een voorbeeld kunnen nemen aan Lu-hsun. wc Renate Rubinstein bezocht China vijf dagen in het kiel zog van minister Van der Stoel, door haar conseguent Stoel genoemd. Vijf dagen bleek net genoeg om met de background van vele boeken over China van sinologen en pseudo-sinologen allerlei my then en legenden via haar in telligentie en scepcis te ontra felen. Daardoor is dit "Klein Chinees Woordenboek" precies dat geworden waar Mao geen behoefte aan heeft: kritische journalisme en satire tegelijk. Ik miste overigens een hoofd stukje onder de w, een letter die geheel ontbreekt: de wc hoe waren de wc's in China? Ik heb het Renate gevraagd, dan kunt u dit hoofdstukje alsnog achterin plakken. Zij zei: „De Chinezen volgen het Franse systeem: een gat in de vloer en hurken. In de ka mers van de hotels voor vreemdelingen in Peking en Sjanghai waren de gewone westerse nette gelegenheden ingebouwd,' maar als je in diezelfde hotels beneden bij de eetzaal of de foyer even nodig moest, kwam je toch weer bij een gat in de vloer terecht. Ik persoonlijk vind dat niet on- aangeaam. Er was we1 vaak geen papier. Boven de deuren stond met Chinese karakters aangegeven of het voor dames vrouwenof heren mannen was. Die ene keer in Sjanghai dat ik ontsnapt was en bui ten de route om in een res taurant gegeten heb, moest ik ook nodig. Mijn college van de NRC is toen eerst poolshoogte gaan nemen en ried me af te gaan, ook omdat er maar één wc vms. Ik had natuurlijk toch moeten gaan, maar ja..." Extra Op 24 juni versloeg Arthur Ashe in de eerste ronde op weg naar de Wimbledon-titel de prijs van 10.000 pond. Bob Hewitt. Het pond stond die dag op f 5.36. Toen hij zater dag 5 juli de beker en de 10.000 pond in ontvangst mocht ne men, too3 het pond gestegen tot f 5.43. Zo heeft Ahse in elf dagen geruisloos toch nog f 700 extra verdiend. NICO SCHEEPMAKER AMSTERDAM Ir. dr. V. W. v. Gogh zal morgenmiddag in het Van Goghmuseum in Amsterdam 'n tentoonstelling openen van de brie ven, die Vincent van Gogh in 1888 uitwisselde met zijn schildervriend Paul Gauguin. De expositie toont veertig originele en ten dele geïllus treerde brieven van de beide kun stenaars. Gauguin en Van Gogh woonden en werkten samen in Aries van 23 oktober tot 24 december 1888. Zij schreven elkaar veel, zowel voorhals na hun verblijf in Arles. Vincent had het plan opgevat in Arles "ateliers van het zuiden" te stichten, een gemeenschap van werkende en discussierende kunste naars, die elkaar zouden kunnen stimuleren tot grotere prestaties. De enige die aa,n zijn oproep gehoor gaf was Paul Gauguin. Maar de samenwerking tussen de twee vlot te niet erg, integendeel, zij gaf aan leiding tot een hevig conflict: Gau guin vertrok en Vincent schilderde zijn lege stoel. De invloed van deze korte perio de van samenwerking is groter dan algemeen wordt aangenomen, zo meent de directie van het Van Goghmuséum. Vincent ging na zijn grote vlakken van primaire of com plementaire kleuren genuanceerder schilderen. Gauguin ging over naar een veel lichter kleurengamma. Naast de briefwisseling tussen dit tweetal zullen nog brieven worden geexposeerd van Gauguin aan Theo van Gogh (die zijn "dealer" was en van Gauguin aan Daniel de Mon- freid, die zijn contactman in Frankrijk was toen hij nog op Ta hiti en Nika Hiva (Marquesas eilan den) werkte. Ook omvat de exposi tie nog enkele schilderijen van Gau guin, o.a. het beroemde zelfportret "Les miserables" en een portret van Vincent. MAASTRICHT Van 15 tot 22 augustus wordt in het conservato rium van Maastricht de zestiende in ternationale harpweek gehouden Tot nu toe gebeurde dit meestal in Breu- kelen. maar ter ere van de 65e ver jaardag van de Nederlandse har- Diste Phia Berghout is dit keer de keuze op Maastricht gevallen. Phia Berghout is hier al zestien jaar lang als docente aan het stedelijk conser vatorium verbonden. Zij verwacht een groot aantal deelnemers uit twaalf verschillende landen. Ingeschreven hebben harpspelers en -speelsters uit Japan, Korea, Chili, Engeland. Ame rika. Hongarije, Spanje, Duitsland en uit de Beneluxlanden. Voor het eerst zullen in Maastricht ook harpbouwers present zijn af komstig uit Rusland, Italië, JapaD en Amerika Tijdens de harpweek zal de Brus selse harpiste Francette Bartholomé een spreekbeurt houden over moder ne harpmuziek en voorts zal er op 16 augustus speciale aandacht wor den geschonken aan de kleine harp. met de bedoeling componisten meer voor dit instrument te interesseren De week wordt op 22 augustus be sloten met een concert door het Lim burg Symphonie Orkest waaraan drie harpisten solistische medewer king zullen verlenen, t.w.: Therese Rieu, dochter van de dirigent, van het Limburgs Symphonie Orkest Ve ra Dulowa uit Moskou en Phia Berg hout. De internationale harpklas van het Maastrichts conservatorium trekt al jarenlang leerlingen uit Ja pan, Korea, Amerika. Finland, Bel gië, Duitsland en Nederland. tovendrank." dag. (behalve zo.). Annaklinlek: T entoonstellingen 2.30 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30Naur. AL. REX: "Zeg maar JA tegen het leger", dag. 7.00 en 9.00 uur. zo. 4.30 7.00 en 9.15 uur. AL. Kindermatinee: "Pipo de Clown," dag 2.30 uur. AL. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden dag Acade- Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur n 18.30 tot 20.00 uur 13.00— 28) Werkd Rijksmuseum van Oudheden: ..Klas- Diaconessen!» uls) Derde klasse 14.00 uur en 18.30-19.30 uur Knderzaal: van 13 00-14.00 i woensdagavond (uitsluitend i ouders) van 18.30—19 30 uur Vooi ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15—16.00 uur. 18 30—19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor t/m 13 lull particulier bezit" Bezoekuren Ziekenhuizen Middagbezoekuur; Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3 expositie van autodidactisch schilder G J G van den Berg t/m augustus Leidse bioscopen LÜXOR: "De t» lag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur zo ook .45 uur 14 jaar. CAMERA"Jonathan Livingston erlee familieleden Wanneer voor ernstige patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- .clale kaarten verstrekken Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15—15.00 uur 18.30—19 00 uur dag agull." dag. 7.00 LIDO: "The 11.15 tot 12 i _6 tot 16 i Kinderafdeling da) echtgen tot 19 30 uu; 15 tot 1830 uur- 3e klasse: dag 14 tot 14 14 uur en van 18.30 tot uut Kraamafd dag van 15 tot 1< en van 18 30 tot 19.80 uur: Kind deling dag van 15 tot of the Pink Panter" dag. 2.30. 7.00 en 9 15 zo ook 4.45 uur. AL. STUDIO: "ou only llvi Inter 10 I .telling: "Oom Ferdinand dag 18 30 tot 19 uur Endegeest: dinsdag en vrijdag 13— Alphen aan den Rijn 13.30—14.15 en 18.30—19.30 u; 3e klas 18 3019.30 u Kraam- 14.16 uur alleen voor i 1920 u.; Kinderafdeling ioIO-3U u alleen voor ouders 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol geluidshinder ;ondags 1112 vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) (Pur/ Qltt teuws Hondera jaar geleden stond in de krant: Te Kopenhagen ziin eind Juni zeer bedroevende be richten uit IJsland ontvan gen, welke tot den 16den Ju ni loopen. De reeds •gemelde vulcanische uitbarstingen hadden zich wel is waai niet herhaald maar de verwoes tingen welke daardon? iv 'n groof deel des lands zijn aan gericht, zijn zoo groot dat men voor een hongersnood vreesde Tien der vruchtbaar ste kerspelen van het eiland zijn door de ramp getroffen en door de asch in een woes tenij veranderd Voor a1 het vruchtbare lökul-dal heeft geleden. De hulp. welke IJs land zelf kan bieden, blijkt geheel ontoereikend te zijn De gouverneur van Cuba bericht, dat een kolonne op standelingen, onder aanvoe ring van een mulat, versla gen is. Zij verloor 75 dooden, tal van krijgsgevangenen en honderd paarden De officie ren zijn onmiddellijk gefusil leerd Vijftig jaar geleden: In een noordelijke voor stad van Londen reed een au to met vier man voor een ge sloten huis voor, waarvan de bewoner op vakantie was Zij openden de deur met een valschen sleutel en sleepten een brandkast uit het huis, waarin zich papiergeld tot 'n waarde van f 100.000 bevond. De politie is den brutalen in brekers nog niet op het spoor. In een intieme plechtig heid in het Engelsche ge zantschap te Parijs heeft de lord mayor van Manches ter, vergezeld van twee wet houders, aan maarschalk Foch een besluit van den ge meenteraad overhandigd, dat hem het burgerschap der stad Manchester verleent. PANDA EN DE W A-W El PLANT 25129 "Ik wilde graag weten of dit iets waard is", zei Pan da, terwijl hij het glinsterende voorwerp van de Wa Wei-plant aan juwelier Edelsmae liet zien. Die nam het voorzichtig tus sen zijn vingers en begon het nauwkeurig te bekijken. "Tjonge jongemompelde hij daarbij. "Tut, tutNee, maar "W-wat bedoelt u"? vroeg Panda ongerust, "Ik eh.z-zal ik het maar weer meenemen"? "Niet-, daarvan"! riep de ondernemer geschrokken. "Zo n klein- ook kan men niet zo-maar ronddragen! Daar is het véél te kost baar voor. In mijn hele leven heb ik nog niet zo'n waardevolle edelsteen in handen mogen houden. Hier moet de politie bij ko men" "De-de po-politie"? stotterde Panda. "M-maar ik heb hem echt niet gestolen, hoor. Wa Wei heeft hem aan mij gegeven"! Maar de juwelier luisterde niet naar hem. Hij belde het hoofd bureau en vroeg om een escorte dat de edelsteen naar een vei lige bankkluis kon vervoeren. En tot grote schrik van Joris Goedbloed verscheen er even later een politie-wagen met loei ende sirene. "Mijn straat-gr aver ij is door de mand gevallen", prevelde hij, terwijl hij maakte dat hij weg kwam. "Helaas waarom wan trouwt men mij toch altijd"?! De avonturen van Jornmeke De strijd om de Incascliat En ik ben benieuwd hoe wij ons 1 gaan verdedigen.' Die bandieten zjn terug! j Met 'n hele bende!.!' y lÉSi MEE PAO HIN JIN 1 gesneden oud casino- orood, 400 g gehakt, 50 g geheel klein gesneden prei, peper, zout, 3 eetle pels ketjap, 1 ei, 25 g ont- vliesde amandelen, sla olie. Halveer de amandelen. Maak het gehakt aan met ketjap, peper, zout, ei en vermeng het met de prei. Besmeer hiermee de sneetjes brood en garneer met twee halve amande len. Snijd ze scheef door. Bak de broodjes in plm 5 minuten bruin en gaar in hete frituurolie (plm 180 graden C). Laat de boter hammen uitlekken op keukenpapier en doe ze warm op of bak ze 20 min in het midden van een he te oven. De Generaal „En de Duikboot" Copyright: Oberon/Haarlem. Peter de Smet ik snij de touwen van de brug door PEiyvin/E school KLA&ce*)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15