Lichte vier Njord tweemaal naar winst op de Bosbaan Amsterdam 'tevreden' met experiment LFJOENAAR NAAR MONTREAL Vollebregts vijfde in EK-strijd Organisatie WK: Nederland door FIFA misbruikt? Ook eerste prijzen voor Die Leythe en Asopos de Vliet PAGINA 12 MAANDAG 7 JULI 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT SCHIPHOL Joao Havelange (foto) de voorzitter van de FIFA (internationale voetbalfe deratie), heeft zaterdag na zijn aankomst op Schiphol voor een driedaags beleefdheidsbezoek de vermoedens over de dubieuze rol, die Nederland en België is toebedeeld in verband met het WK van 1978, niet kunnen ontze nuwen. In diplomatieke, en der halve weinig zeggende bewoordin gen uitte hy zijn byna onbegrens de vertrouwen in de huidige Argen tijnse regering. "Er is geen enke le reden om de organisatie van de eindronden van het wereld kampioenschap 1978 aan Argen tinië te ontfutselen. Er is een co mité, dat belast is met de contro le op de diverse uitvoeringen van werkzaamheden. Verder is er een planning gemaakt en daarop is tot nu toe geen achterstand. Bo vendien staat in de FIFA-regle- menten dat het WK om beurten op het Europees continent en in Amerika moet worden ver speeld". Ook de spanningen in het land zijn volgens Havelange geen reden voor bezorgdheid. Ingaan op de politieke situatie, met zijn mogelijke gevolgen voor het WK, wilde hy niet. "Ik ben voorzitter van een sportorganisatie en uit die hoofde heb ik niets met politiek te maken", aldus Havelange. De door Havelange nog eens benadrukte zekerheid dat de eind ronden in 1978 in Argentinië zul len worden gespeeld, heeft de kandidatuur, die Nederland en België zo'n acht maanden gele den gezamenlijk stelden, opnieuw in een vreemd daglicht gesteld. Zijn de voetbalbonden van beide landen misbruikt door de FIFA om Argentinië onder druk te zet ten? Waarom toch de kandida tuur gesteld als alleen de regle menten uitsluiten dat Europa op nieuw aan de beurt kan komen? Zouden de eindronden in beide landen verspeeld worden, dan be tekent dat dat Europa drie keer achtereen aan de beurt komt: West-Duitsland Nederland/Bel gië en Spanje (1982). "De KNVB wist dit alles" (Hogewoning) maar heeft zich door een onbekend FIFA-lid laten inpalmen. KNVB-, voorzitter W. M. A. M. Meuleman heeft het altijd gehad over "een FIFA-lid". Hij noemde nooit na men. Havelange: "Het is best mogelijk dat Nederland en Bel gië contact hebben gehad met een van de andere 21 leden. Maar daar weet ik in het geheel niets van". Inmiddels heeft de organisator commissie van de FIFA de kan didatuur van Nederland en België terzijde geschoven en deze gelegd in de map met landen die graag het WK in 1990 willen organise ren. Maar beide landen hebben zonder meer de faciliteiten voor een dergelijke organisatie". De kandidatuur van Argentinië zal het belangrijkste onderwerp zijn op de FIFA-vergadering van 18 tot en met 20 november in Gua temala. Daar zal het WK-comité van de FIFA met een rapport ko men. Aan de hand daarvan zal de kandidatuur van Argentinië al dan niet bekrachtigd worden. SPORTTOTO Wielrennen Piet van Katwijk ls zaterdag tijdens een profwielerwed- strijd in de Belgische plaats Wezem- beek als tweede geëindigd op twee 3 lengten van de winnaar, Staf van Roosbroeck. AMSTERDAM Behalve de nationale junioren-kampioen schappen zijn het afgelopen weekeinde op de Bosbaan in Am sterdam ook de slotwedstrijden voor de senioren gehouden, De topploegen lieten met het oog op "Luzern" volgende week ver stek gaan. Daardoor kregen de senior-a-ploegen ruimschoots de kans om op de voorgrond te treden. Leek deze subtop rond de A.R.B. een brede te zijn, het afgelopen weekeinde leerde toch dat er momen teel niet veel kwalitatief sterke a- ploegen zijn, hetgeen aan de be haalde overwinningen echter geen afbreuk doet. Bij de a-vieren zonder stuurman maakten de ploegen van Nereus /Spaarne en Laga in de finale de dienst uit. De combinatie van Nereus /Spaarne met het sterke viertal Koo- per, Van Rooyen, Bienfait en Veling, nam vanaf de start de leiding en werd slechts door de ploeg van Laga fel op de huid gezeten. Nereus/ Spaarne controleerde de race ge heel en hield Laga steeds op een vol le lengte achterstand, die in de slot fase van de strijd tot een halve leng te werd teruggebracht. Nereus/ Spaarne zegevierde voor Laga en Proteus/Eretes in 6.51.88. De vier van Njord hield dit geweld niet bij en eindigde op een vierde plaats. Bij de skiffeurs heeft zich een nieuw fenomeen aangekondigd. Het betreft hier de Willem IH-skiffeur Stege- man, die dit jaar voor het eerst de riemen ter hand heeft genomen, op de A.R.B. en "Koninklijke" goede er varing opdeed en het afgelopen week einde de concurrentie (Michels Van de Hoop en Robbers van Die Leythe) volledig in z»n zak had. Michels deed er nog alles aan Stegeman in de laat ste honderd meters te benaderen, maar Stegeman gaf de comfortabe le voorsprong niet meer uit handen en won in 8.08.11. Robbers eindigde als vierde. De twee met stuurman met als enige ploegen, Triton en Vidar, werd door de eerste in de eindfase gewon nen, waarmee uitzending naar Ro me werd bereikt. De twee zonder stuurman leverde zaterdag een over winning op voor het Nereus-duo Van Rooyen- Veling, dat de ploegge noten uit de vier zonder N.L. de Spaarneroeiers Kooper en Bienfait een gevoelig lesje gaf. Kooper, vo rig Jaar met Bleeker nog jeugdkam pioen en brons in Ratzeburg, moest samen met Bienfait aan Nereus een drietal lengten voorsprong toestaan. De zege in de vier met stuurman ging naar Laga, dat het zonder stuur man moeilijker heeft dan met een stuurman. Gestuurd en wel dreun de Laga, vevolgd door Phocasi en Orca zo snel weg dat daarmee al snel een onoverbrugbare voorsprong ontstond, die het viertal Thiadens, Kamp, de Jong, Prager en Stuur man de Haan niet meer uit handen gaf. Van Asopos en Njord, plaatste alleen Asopos zich in de finale, maar werd Doori zesde en laatste. Nereus won de race ln de ach ten, al gebeurde dit bij afwezigheid van de Skadi/Hades - combinatiedie de afgelopen week in Henley uit kwam. Morgenavond zal worden uit gemaakt. welke acht binnenkort naar Rome mag vertrekken. Uit Leiden zullen in Rome de skiffeurs Steigen- ga (Asopos) en Robbers (die Leythe) present zijn. Steigenga zal de dub bel vier completeren en Robbers zal met Michels (de Hoop), na een dui delijke overwinning op de Amstel op zaterdag de dubbel twee varen Voor de lichte heren stond iniet de uitzending naar Rome, maar naar München en (op langere termijn) Nottingham op de voorgrond. De lichte A-vier van Njord was zowel zaterdag als zondag succesvol Njord sleepte in de vier met en in de vier zonder stuurman twee overwinningen in de wacht. Zonder de ploeg van het Spaarne, die in de Kleinere nummers uitkwam, vorm den Orca en Nereus in beide geval len de enige serieuze tegenstanders, m beide races nam Njord van be gin af aan de leiding, met Orca als felle belager. In tegenstelling tot vo rige week konde, de Orca-eerste jaars niet zoveel kracht ontwikke len om het viertal Ebeling, Klaasen, Schaafsma, Ritzen voorbij te ko men. Volgende week stappen de lichte en zware roeiers van Njord in de boot in Luzern, waarna de coaches van Rood en Diercks waar schijnlijk één of twee roeiers aan de TA.C. mogen "inleveren". Onder de Leidse overwinnaars be hoorden ook de lichte dubbel twee van die Leythe met van Mullum en v!d. Linde, de dubbel vier dames van Asopos de Vliet, tevens won het Die Leythe/Njörd dubbel Parmentier en Meerburg. Marijke Meerburg maak te ook deel uit van de zegevieren de dubbel vier van Ondine/Njord/ Okeanis/Ric. Harry Droog en Roel Luynenburg gaan met driekwart lengte voorsprong op de Britten Locke en Smallbone als winnaars door de finish tijdens de Henley-regatta. De twee zonder stuurman van Nereus/De Where had halverwege de race een voorsprong van vier lengten op .de Britten, die in het tweede gedeelte van de race het tempo aanmerkelijk verhoogden. AMSTERDAM De jeugd (meisjes, jongens van 17 en 18 jaar) hield het afgelopen weekein de haar nationale kampioenschap pen, met als inzet (bij de jongens) de FISA jeugdwereldkampioen schappen, die van 6 tot 10 augustus in Montreal zullen worden gehou den. Tevens besloot de KNRB week einde de jongens en de meisjes équipe alsnog in te schrijven voor Klagenfurt, mu de wedstrijden, die in Gent zouden worden gehouden niet doorgaan. Die Leythe-roeier Willem Jan Atsma (18) gaat een aardige va kantie tegemoet, want sinds het af gelopen weekeinde mag hij zich tweevoudig nationaal jeugdkam pioen noemen en is hij voor Mon treal geselecteerd. In de twee met stuurman, vormde hij met Corn. Tromp-roeier Frank Veenhoven een klasse (Aniveau) apart. Judo Nederland is zaterdag in Erfurt tijdens een internationaal judotoernooi niet verder gekomen dan de derde plaats. Eerste werd de DDR en tweede DDR H. Nederland versloeg sledhts Oostenrijk. In de Nederlandse ploeg bleef alleen zwaar gewicht Peter Adelaar ongeslagen. Atletiek Siegrun Thon is giste- Wielrennen Bij de Nederlandse ren in Potsdam kampioene op de vijf- kampioenschappen achter Javantd'sr kamp van Oost-Duitsland geworden die gisteren in Oudenlbosoh zijn ge- met 4636 punten. Dit seizoen kwam houden. Is de titel bil ae amateurs alleen de Russische Nadiesje Tkat- gegaan naar Martin Venix uit Rot- sjernko tot- een betere prestatie met terdam en bij de profs naar Cees 4695 punten. Stam. Willem Jan: "Vorig jaar ben ik pas voor het eerst in de boot ge stapt en behaalden we leuke suc cessen. Dit jaar is er met coach Vroegop verder getraind en hebben wij naar Montreal toegeleefd. En dat is mooi gelukt". De aankomend student medicijnen maakte boven dien deel uit van de combinatie- acht RIC/Leythe/Corn. Tromp/ Willem III/de Hoop, die vóór de Hoop, die vóór de Jason/Beatrix- acht zegevierend over de eindstreep ging. De vier met stuurman werd over tuigend gewonnen door Jason, dat met een geleende boot. de Laak geen schijn van kans gaf. De dub bel twee was voor Hoek en Van d Velde (Rijnland-Weteeerwille)De ze combinatie, die tot nu toe zeer weinig geoefend had, was Beatrix in de eindfase te snel af. De skifze- ge bij de jongens ging naar RIC'er Peter Schutte, bij de meisjes werd dit nummer gewonnen door Desan- ca Kempers van de Hoop, die vori ge week nog voor Nederland in de Drielandenwedstryd uitkwam. De dubbel twee-zege ging naar het Spaarne. Het Leythe-duo Star-v.d, Reyden werd hier laatste. George Brusse, lid van de com missie junioren-roeien was na af loop van de wedstrijden tevreden over de prestaties en zei: "Het peil bij de jongens is zeker niet slecht en ik zie zeker mogelijkheden voor finale-plaatsen in Klagenfurt en Montreal. We zullen echter wel re kening moeten houden met de Rus sen, Oostduitsers en Westduitsers, die sterk naar voren zullen komen. By de meisjes ligt het wat moeilij ker, want de inschrijving voor Klagenfurt ken ik niet, maar- ook daar moeten finale plaatsen moge lijk zijn". Swarovski-St. Luik TRAVEMÜNDE De Engelsman Rodney Pattison is zaterdag met zyn landgenoot Brooke als bemanning Europees kampioen flying dutch- manklasse geworden. Pattisson en Brooke waren reeds vrijdag na de zesde race zeker van de Europese titel en besloten zater- nisatie slechts vier verzeild. Geble- Maasdijk zwemt in Leidschendam naar goede tijd op 100 m vrij de regatta bü Travemünde leverde ten. Europees kampioen is de Itali- overwinning op voor de Oost duitser Ilja Wolf. De Vollebregts- tweeling werd 28ste. In de eindrangschikking bezetten onbedreigd Oradlni geworden. Voor de vier- Iaatste wedstrijd stond de Ne derlander Henk van Gent vrijwel LEIDSCHENDAM De zwemvereniging AZL hield gisteren in zwembad De Fluit in Leidschendam nationale zwemwedstrij den, die als een soort generale repetitie dienden voor de Neder landse kampioenschapp die zaterdag a.s. in hetzelfde bad van start gaan. Sparta-Malmö Bratislava-Vöest Vejle-Eintr. Br. ■I Telstar-Holbaek B Zaglebie-St. Graz Tennis Borussia-AIK I Oster-AZ '67 Grasshoppers-Row R.| IFK-Young Boys JBsESHRHBH n j .«c de Warmonders de vijfde plaats. De Zwitser Eddi Eich won de FD- regatta, die eveneens bij Travemün de werd gehouden. Hij had 6 punten. De Nederlander Kars Meyboomwerd gers^In totaal tweede met 31 punten. verspeelde de titel door in die laat- als 24ste te finishen. De ice leverde een overwinning de Nederlander Rob Rut- dit Europees kampioenschap deel. De eindstand is: 1. Oradini (Ita) De internationale Nederlandse 40 punten; 2. Henk van Gent (Ned) titel in de 420-klasse is gewonnen 43 pnt.; 3. Kim Davidson (GB) 45,7 door de Fransman Jean Jaffrinic pnt.; 4. Kars Rondalpop (Ned) 46,7 vóór zyn landgenoot André Chourg- pnt.; 5. Rob Rutgers (Ned) 46,7 pnt. noz. De Nederlander Van Vianen Boudewijn Binkhorst heeft gis- werd derde. teren in Medemblik, zoals verwacht, Op het Comomeer ls het Euro- de open Nederlandse zeiltitel in de pees kampioenschap in de laserklasse Finnjollen gewonnen. Kees Douze Peter Volle- de eindstreep, hij werd na een protest van door het Douze, gediskwalificeerd. Vollebregt boei geraakt hebben. verzeild. De wedstrijden, die op 29 eindigde als tweede Juni van start gingen, eindigden pas bregt als eerste op 5 Juli. Van de zeven oorspronke lijk geplande races zijn slechte weer en de gebrekkige orga- Aan deze wedstrijden namen ook zwemmers van De Zyl/LGB, AZC en LZ'86 deel. Sommige van hen kon den zich in het bijzonder sterke deel nemersveld uitstekend handhaven. Op de 100 m rugslag voor jongens onder tien Jaar bezetten Mark van Belkum (Zyl/LGB) en Wilco v. d. Zeeuw (LZ'86) zelfs de eerste twee plaatsen, terwijl Wilco v. d. Zeeuw bovendien tweede werd op de 100 m vrije slag. Edward Maasdijk (Zijl/ LGB) zwom een zeer goede tijd op de 100 m vrije slag (1.01.3) en ein digde daarmee by de Jongens onder veertien als tweede. Hij na deel aan een nummer voor onder zestien, n.l. de 200 slag, waarop hij in een tijd een verdienstelijke vierde plaats be haalde. Enkele uitslagen: 100 meter vrye slag Jongens o/lO: 1. A. Gouw ZPB 1.16.2, 2. Wilco v. d. Zeeuw LZ'86 1.16.6. 100 meter vlinderslag meisjes o/12: 1. M. de Vries DES 1 1.15.3, 2. Marie Louise v. Schaik AZC 1.17.3. 100 meter schoolslag Jongens o/12: 1. M. Vermeulen Zeester 1.25.0, 2. Erwin Lassooy AZC 1.27.3. 100 meter vrije slag Jongens o/14: 1. H. Rtfff, Het IJ 1.01.0, 2. Edward Maasdyk. Zyl/LGB 1.01.3, 3. Cees ook nog Jan Winkel, DES 1.02.0. de jongens 100 meter rugslag Jongens o/lO: 1. Mark van Belkum Zijl/LGB 1.26.2, 2. Wilco v. d. Zeeuw LZ'86 1.28.7, 3. M. Kok AZP VC 1.29.4. Bohemians-Kaisersl. Otto juicht na een treffer i FC A'dam-Kopenh. Spartak Tr.-Belenens.| LOTTO De winnende cijfers van lotto no. 27 zijn: 3 - 21 - 36 - 37 - 39 - 40 res. getal. 10. Het aantal deelnemers aan lotto no 27 bedroeg 732.017. die voor een inleg zorgden van 2.955.322 gulden. Het pryzenbedrag is f 1.401.403. DUITSLAND De winnende getallen van de West- duitse lotto zijn: 3 - 9 - 25 - 29 30 - 38 Reservegetal: 32. SUPERTRIO Uitslag van het Supertrio: 1. num mer 5 (Abner M, J. P. van Leeuwen); 2. nummer 1 (Jello, M. v. d. Togt); 3. nummer 8 (Ido Hanover, M. van Leeuwen). Totale omzet: f 41.748. Uitkering per juist voorspeld supertrio (5-1-8) i £913,80,- Lieverdjes winnen op sfeervol Quick Boys-terrein van BK Kopenhagen: 5-4 LEIDEN Om een „leeg" Olym pisch Stadion te vermijden, speelde FC Amsterdam afgelopen zaterdag de intertoto-wedstrijd tegen BK Ko penhagen op het terrein van Quick Boys in Katwijk. Het sfeervolle veld in Katwijk (2500 toeschouwers) be zorgde Amsterdam de inspiratie om al in de eerste helft een 30 voor sprong te veroveren. Wessel (2x) en Visser scoorden de treffers. Na de rust zakten de „Lieverdjes" weg en kwam uiteindelijk met een benauwde 54 zege over de eindstreep door doelpunten van De Jong en Otto. De scheidende penningmeester v. d. Plas van Quick Boys: „Amsterdam was erg tevreden met dit experiment. Vijf entwintighonderd toeschouwers op ons sportpark zorgen in ieder geval voor een sfeervolle gebeurtenis" Een bedroevend slecht spelend Spairta was geen partij voor het veel sterkere Zweedse Malmö dat met 0—3 won. Sparta bleef in Rotterdam een complete afgang bespaard, door dat de Scandinavische zomerkam- pioen slecht gebruik maakten van de vele kansen. Nieuwkomers als Bijl, Binken, Jansen en Van der Meer bij Sparta deden wel hun best, maar zijn uog lang niet ry'p voor het niveau in de eredivisie. Larsson, Gervin en Sjoeberg scoorden de doelpunten voor Malmö, dat bij de rust met 0—1 voor stond. In Velsen won Telstar een wed strijd voor groep vier tegen het Deense Holbaek BK met 31. Alleen in de eerste helft konden de Deense amateurs het tempo nog goed bij houden. In die eerste periode bleef de schade beperkt tot een kleine ach terstand. Nadat Kees van Kooten en Co Stout voor 2—0 hadden gezorgd, verkleinde Jensen de voorsprong nog vóór rust tot 21. Na de rust viel Holbaek sterk terug, maar Telstar kwam niet verder dan een treffer van Kees van Kooten: 3—1. AZ '67 verloor in Zweden met 2—0 van Oesters Vaèxjoe. De Alk- maarders kregen zeven uitgespeelde kansen, maar daar werd geen enkele van benut. Een treffer van Jan Matt- son betekende een 1—0 ruststand, waarna Inge Ejderstedt er in de tweede helft 20 van maakte. Bij AZ waren Kist en Nygaard de voor naamste „boosdoeners" bij het mis sen van de kansen. De uitslagen van de wedstrijden ln de groepen met Nederlandse clubs zijn: Groep 1: Sparta—Malmö 0—3; Wacker Innsbrüok—Standaard Luik 1—1. Groep 4: Telstar-Holbaek 3—1; Zaglebie SosnowiceSturm Graz 6—0. Groep 6: Eosters IF—AZ '67 2—0; GrasshoppersRow Rybnik 02. Groep 7: FC Amsterdam—BK Ko penhagen 5—4; Spartak Traavar- Belenenses 2—2. De standen zijn: Groep 1: Wacker Innsbr. 2 1 1 0 3 7—1 Malmö FF 1 1 0 0 2 3—0 Standaard Luik l 0 l 0 l 1—1 Sparta 2 0 0 2 0 0-0 Groep 4: Zaglebie Sosnow. 2 2 0 0 4 7—0 Telstar 2 1 0 1 2 3—2 Sturmgraz 2 1 0 1 2 2-6 Holbaek BK 2 0 0 2 0 1—5 Groep 6: Row Rybnik 2 2 0 0 4 41 Oesters Vaexjoe 2 1 0 1 2 3—2 AZ '67 2 1 0 1 2 3—3 Grasshoppers 2 0 0 2 0 1—5 Groep 9: Spartak Trnava 2 1 1 0 3 7—3 Belenenses 2 1 1 0 3 3—2 FC Amsterdam 2 1 0 1 2 5—5 KB Kopenhagen 2 0 0 2 0 5-10

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12