„RONDE BEGINT NU PAS" Het was in die sprint net alsof het vanzelf ging... Tour in cijfers Verschillen al groot Merckx en Zoetemelk Betrapt Merckx kansloos door knecht MAANDAG 7 JULI 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT AUCH In de laatste drie Jaar, dat Merokx de ronde van Frankrijk won, telde hij zijn voorsprong op de grote concurrenten in seconden of in en kele minuten. In 1975 staat Moser op anderhalve minuut, Thevenet en Pol- lentier op meer dan twee en de an deren op meer dan drie minuten. Ter vergelijking de posities in de klassementen van 1971, 1972 en 1974 Thevenet kcui in de bergen toeslaan.. AUCH Bernard Thevenet heeft Eddy Merckx benaderd in de derde en voorlaatste tijdrit van de Tour. Op de 37 kilometer van Fleurance naar Auch behoefde Thevenet slechts ne gen seconden toe te geven aan de we reldkampioen, die opnieuw bij de an dere concurrenten die hij in het eind klassement moet vrezen duidelijk te rugwees. Geruststellend voor Merckx is de zekerheid dat zijn .tijd nadelig werd beïnvloed door een lekke band op vier kilometer van de aankomst. Maar zelfs ondanks die handicap liep hij in het laatste deel van de zware tijdrit nog twaalf seconden verder weg van Moser, die in het algemeen klassement de tweede plaats be hield op ruim anderhalve minuut. Moser overigens had al in het be gin van de rit, net buiten Fleurance, een lekke band gekregen. Aan de vooravond van de rustdag heeft Bernard Thevenet zich gema nifesteerd als een van de grote te genstanders van Merckx in de ko mende dagen. De tijd van de rijzige 27-jarige Fransman kwam echter enigszins geflatteerd op de klokken. In het laatste kwart van de race had hij van Springel in het vizier gekre- gen en dat richtpunt heeft zijn snel heid gunstig beïnvloed. Thevenet heeft echter in de ber gen alle gelegenheid de strijd met Merckx voort te zetten en dat moet voor de Fransman een prettige ge dachte zijn. In de Dauphine Libere reed hij in de zware bergetappe naar Grenoble Merckx, op een achterstand van elf minuten. Aanvoerder van het Nederlandse elf tal was weer Joop Zoetemelk, die als tiende in de tijdrit «jn achter stand in het klassement op Merckx zag uitgroeien tot bijna vijf minuten. Kuiper werd' dertiende. Ook Knete- mann en Den Hertog konden zich bij de eerste 26 handhaven. Wielrennen René Pijnen heeft gisteren in het Belgische St. Martens Lier de 'n wegwedstrijd voor beroeps renners gewonnen. De Raleighrenmer kwam na 160 kilometer als eerste over de finish vóór René de Bischop en Jan van Katwijk. Wielrennen De Fransman Da niël Moreion heeft zaterdag de grote prijs van Hannover gewonnen. Twee de werd Niels Fredborg (Den.). De Nederlander Ben ten Tije eindigde op de vierde plaats. Wielrennen Matje Dohmen heeft gisteren in het Belgische Elderen een wegwedstrijd voor amateurs gewon nen. Hij legde de 122 kilometer af in 3 uur en 15 minuten. Tweede werd Van der Borg. voor de bergen en in het eindklasse ment van Parijs. 1971 zevende éetappe, voor de Puy de Dome, de Alpen en de Pyreneeën: 1. Merckx: 2. Van Springel op 0.26; 6. Zoetemelk op 0.44; 9. Van Impe op 0.51; 11. Thevenet op 9.51. 1972 zevende etappe, vóór die Pyre neeën en de Alpen: 1. Guimardi; 2. Merckx op 0.11; 8. Gimondi op 1,42; 19. Poulidor op 4.17; 24. Zoetemelk op 4.39; 47. Van Impe op 5.46; en in Parijs: 1. Merckx; 2. Gimondi op 10.41; 3. Poulidor op 11.34; 4. Van Impe op 16.45; 5. Zoetemelk op 19.09. 1974 achtste etappe vóór de Alpen en de Pyreneeën: 1 Merckx; 2. Sercu op 1.05; 22. Aja op' 1.42; 28. Lopez Car- ril op 1.47; 29. Poulidor op 1.48; 30. Panizza op 1.49; En in Parijs: 1. Merckx; 2. Poulidor op 8.04; 3. Lopez Carril op 8.09; 4. Panizza op 10.59; 5. Aja op 11.24; 89. Sercu op 2.18.58. ti m Uitslag eerste gedeelte negende etappe: 1. Smit (Ned-Liebregts) 3.15,32 (me. 40,198 km per uur); 2. Van Linden «Belg., Ferretti)3. Santambrogio (Italië. Ferretti)4. Merckx (Bel-Lelangue), 5. Karstens (Ned-Stablinksi), Vianen (Ned-Ca- put), 7. Bazzan (Ita-Fontana), 8. Peelman (Bel-Saura), 9. Mintkie- wicz (Fra-Stablinksi)10. Hoban (Gbr-Caput), 11. Ovion (Fra-De Muer), 12. Priem Ned-Liebregts), 13 Delepine (Fra-Schotte), 14. Rouxel (Fra-De Muer), 15. Perin (Fra-Ca- put), 27. Henk Prinsen (Liebregts), 34. Hennie Kuiper (Liebregts), 47. Joop Zoetemelk (Caput), 71. Ger- rie Knetemann (Caput), 112. Fedor den Hertog (Liebregts), 120. Ben Koken (Liebregts), 126. Gerard Kampen (Liebregts) in dezelfde tijd als de winnaar. PLOEGENKLASSEMENT eerste: a. Caput (Vianen, Hoban, Perin) L.46.36, 2. Ferretti (Van Linden, Santambrogio, Gimondi) z.t., 3. Sta- blinski (Karstens, Mintkiewicz, Teir- Jinck) z.t, 4. Liebregts (Smit, Priem Prinsen) z.t BERGKLASSEMENT: 1. Van Im pe (Bel 22 pnt., 2. Torres (Spa) 12, 3. Zoetemelk (Ned) 9, 4. Merckx *Bel) 7, 5. Misac (Fra) 6, T. Mo ser (Ita) 4. Tweede gedeelte: 1. Eddy Merckk (Bel-Lelangue) 49.42.9, 2. Bernard Thevenet (Fra-De Muer) 49.51.5, 3, Knud Knudsen (Nor-Fontana) 50.05.9, 4. Felice Gimondi (Ita-Fer- retti) 50.26.5, 5. Yves Hezard (Fra- Caput) 50.29.00, 6. Luis Ocana (Spa- Saura) 50.48.5, 7. Francesco Moser (Ita-Bartolozzi) 50.50.7, 8. Michel Pollentier (Bel-Schotte) 50.58.9, 9. Jean Pierre Danguillaume (Fra-De Muer) 51.02.00, 10. Joop Zoetemelk <Ned-Caput) 51.22.6, 11. Raymond Poulidor (Fra-Caput) 51.48.2, .12. Van Springel (Bel-Schotte) 51.49.9, 13. Hennie Kuiper (Ned-Liebregts) 52.00.9, 14. Giovanni Battaglin (Ita- Fontana) 52.02.9, 15. Joseph Fuchj iZwi-Bartolozzi) 52.03.9 20. Gerrie Knetemann (Ned-Caput) 52.17.9, 26. Fedor den Hertog (Ned- Liebregts) 52.57.9, 48. Gerben Kar stens (Ned-Stablinski) 53.57.7, 61. Henk Prinsen (Ned-Liebregts) 54.41.4; 70. Gerard Kamper (Ned-Liebregts) Jacques Esclassan, die tijdens de eindsprint in Auch ten val kwam zit met een bebloed gezicht in de ambulance. Bij onder zoek in het ziekenhuis bleek de Fransman een sleutelbeen te hebben gebroken. AUCH In de echo van Frisols' feestklanken heeft de Ronde van Frankrijk gerust. Ontspanning en onzekerheid voor de meesten. Zelfvertrouwen voor Eddy Merckx. Nimmer in de laatste jaren dat de ronde won, begon hij met z'n grote voor sprong aan de bergetappes, die ook dit jaar het klassement van de Tour een ander gezicht zullen geven. LEIDEN Joop Riethoven ver wondert zich ten zeerste over een bericht dat verspreid is door het Franse persbureau Agence France Press en door het Alg. Nederlands Persbureau (ANP), waarin onder meer staat dat „De Ronde van Frankrijk 1977 zal beginnen in Fleurance. Jacques Goddet en Fe lix Levi tan, directeuren van de Tour, hebben dit zaterdag in Fleurance bekendgemaakt". Riet hoven, die via het Leids Wieier- comité (waarin naast Riethoven de heren Kouwenhoven en Vonk zitting hebben) de Tourkaravaan in 1977 naar Leiden wil halen, noemt dit bericht „uit de lucht gegrepen": „Dit kan gewoon niest. Op 12 juni J.l. hebben wij in Pa rijs een gesprek gehad met Levi tan en is ons verzoek om de Tour in Leiden te laten starten bespro ken. Levitan heeft het bedrag ge- Riethoven: „De Tour start in Fleurance? Dat kan niet" noemd dat met de start is ge moeid. Daarbij moesten we wel rekening houden met de inflatie. Op het moment dat wij in Parijs waren waren er nog geen andere kandidaten. Als we gewild hadden hadden we op 12 juni al Ja kun nen zeggen, zodat we op dat mo ment al verzekerd waren van de Tour-start in Leiden. Maar we hebben uitstel gevraagd. Tot 15 september hebben we de tijd om te beslissen. Daarom kan ik deze berichten niet geloven. Er zal wel een fout zijn gemaakt. Het zal wel om de start van de Tour in 1976 gaan. Ook voor volgend Jaar was immers nog geen startplaats be kend". Het plaatsje Fleurance, dat Leiden zou hebben afgetroefd, is een snel ontwikkelend provincie stadje op tachtig kilometer van Toülouse. Riethoven: „We gaan in ieder geval naar de aankomst van de huidige Tour in Parijs. Dat waren we toch al van plan. om nog het een en ander door te nemen. Ongetwijfeld zullen wij bij die gelegenheid Levitan met deze berichten confronteren. Het is moeilijk om nu al contact op te nemen. Misschien sturen we een telegram. Maar nogmaals, ik ge loof het nog niet. Levitan is toch geen kwajongen". Joop Zoetemelk neemt met zijn ploegmaten en coach Caput de kaart van de Pyreneeën door. de op bijna vijf minuten, zei het hem Merckx vond het spijtig dat hij i Merckx is zo ontspannen, zo van zichzelf verzekerd dat irritaties, die hem vroeger woedend zouden heb ben gemaakt, met een schouderop- de tijdrit niet meer afstand van The- halen worden afgedaan. D2 neder- venet had kunnen nemen, mede door laag tegen Priem in Molenbeek, hij zijn lekke band. 'Thevenet heeft", vindt het een nauwelijks waardig incident. De fout tiers in de eindsprint van hij heeft het zijn ploeggenoot nog moment even verteld, maar niet op de nier die Rottiers een nachtrust zou kosten. Voldaan dat zijn herstel is geweest, dat zijn vorn tie weer helemaal terug zijn. "ik had de beklimming daar niet gedacht met zoveel voorsprong meter of vijf duurt, vertelde hij, "een grote indruk Rot- mij gemaakt in de Dauphiné Libe- Hij is niet de enige die op dit goede wedstrijd rijdt.. Hoe goed de renners zijn, zal voor- vol edige al in de Alpen blijken. Daar ligt het zwaartepunt van de ronde. De Py- volledig reneëen zullen iets duidelijk maken, condi- de Puy de Dome iets minder omdat n kilo- de Al- ar. De Avorias lijkt voor de bergritten te kunnen vertrek- pen wordt het werkelijk ken". De Tour begint nu pas", stel Valloire de Merckx en Joop Zoetemelk, tien- mij de moeilijkste te zijn. Maar mij zijn alle etappes gevaarlijk, ik zal attent moeten blijven. Gimondi bijvoorbeeld is er altijd bij geweest Battaglin koerst veel gemakkelijker dan in Italië, omdat hij hier niet de last van de hele ronde draagt. Ik verwacht een betere Ocana dan in de tijdrit en in de bergen zal ook Zoe temelk daar kunnen zijn". Joop Zoetemelk denkt dat zelf ook. "De ronde is nog niet gedaan. Ster ker, die begint pas als wij vertrek ken naar Pau. Ik rijd nog altijd de ze ronde om hem te winnen. En ik draai goed voor mijn gevoel. Ik ben een man die het hele seizoen onge- nen als Thevenet en zelfs Merckx zie je pieken in hun prestaties. Ik ben er meer een van het goede gemid- veer op hetzelfde niveau zit. Bij man- delde". Dat gemiddelde werd niet gehaald in de tijdritten. Niemand weet het beter dan Zoetemelk zelf. Hij is er wat teleurgesteld over. "Maar ik kan er niets aan doen. Ik kan er niet meer uithalen dan er in zit. Niemand kan dat". Zoetemelk begrijpt niet waardoor zijn toch enigszins tegenvallen de prestaties zijn veroorzaakt. Hij wil het in ieder geval niet vertellen. Hij is nog altijd wat in zichzelf gekeerd en probeert zijn problemen zelf op te lossen. Het gegeven dat een weer slag op zijn prestaties heeft, moet worden gezocht in de rit naar Rou- baix, waar hij mede door een lekke band een achterstand van anderhal ve minuut opliep. Hij kan zich, vrij wel zeker, niet losmaken van de ge dachte dat het verlies mede is ont staan doordat Raymond Polidor op die dag met de eersten heeft ge koerst. Zoiets kan Zoetemelk, de vriendelijke, de beminnelijke, niet over zijn lippen krijgen. Frankrijk zou het bovendien van hem niet aan vaarden, want Raymond Poulidor is nog altijd de populairste sportman van de republiek. Hij praat ook liever niet over wat is geweest, wel over de komende da gen. "Merckx was in mijn eerste ronden van Frankrijk de beste klim mer. Hij is nog altijd de sterkste tijd- r ij der, hij is de gevaarlijkste in alle klassiekers, maar in de komende da gen moet blijken of hij ook nog steeds de beste klimmer is. In twee dagen weten wij welke Merckx deze ronde van Frankrijk rijdt. Na Saint Lary zal een antwoord op de meeste vra gen kunnen worden gegeven". Zie kaart van de bergetappes Eddy Merckx bracht de rustdag in Auch gisteren onder meer door op een oude fiets, "Grand By". Voor de show van de Belg voor wie het spreekwoord "op een oude fiets moet je het leren al lang niet meer opgaat, bestond uiteraard veel belangstelling Theo Smit na tweede etappe-overwinning: 55.11.4, 86. Gerard Vianen (Ned- Caput) 55.47.3, 104. Cees Priem «Nea- Liebregts) 56.21.3, 108. Ben Koken (Ned-Liebregts) 56.24.4: 124. Theo Smit (Ned-Liebregts) 58.12.5. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Eddy Merckx (Bel-Lelangue) 36.50.35; 2. Francesco Moser (Ita- Bartolozzi) op 1.39, 3. Bernard The venet (Fra-DeMuer) 90.2.20, 4. Mi chel Pollentier (Bel-Schotte) op 2. 29,5. Felice Gimondi (Ita-FerrettD op 3.22, 6. Knud Knudsen (Nor- Fontana) op 3.42, 7. Yves Hezard (Fra-Caput) op 4.42., 8. Raymond Poulidor (Fra-Caput) op 4.42, 9. Her man van Springel (Bel-Schotte) op 4.43, 10. Joop Zoetemelk (Ned-Caput) op 4.48, 11. Jean Pierre Danguillau me (Fra-Demuer) op 4.51, 12. Luis Ocana (Spa-Saura) op 5.14, 13. Gio vanni Battaglin (Ita-Fontana) op 5.17, 14. Lucien van Impe (Bel-Sta- blinski) op 5.18, 15. Hennie Kuiper (Ned-Liebregts) op 5.55, 24. Gerben Karstens (Ned-Stablinski) op 8.00, 39. Fedor den Hertog (Ned-Liebregts) op 9.35, 46. Gerrie Knetemann (Ned- Caput) op 10.05, 69. Cees Priem (Ned- Liebregts) op 12.39, 83. Henk Prin sen (Ned-Liebregts) op 13.54, 93. Ge rard Kamper (Ned-Liebregts) op 14. 28, 106. Gerard Vianen (Ned-Caput) op 15.37, 113. Ben Koken (Ned-Lie bregts) op 17.18, 119. Theo Smit (NEd Liebregts) op 18.51. PLOEGENKLASSEMENT twee de gedeelte: 1. Caput (Hezard, Zoe temelk, Poulidor) 2.33.39(8, 2. De Muer (Thevenet, Danguillaume, Ovi on) 2.33.59,4, 3. Bartolozziz (Moser, Fuchs, Ritter) 2.35.12,2, 4. Lelangue (Merckx, Janssens, Lievens) 2.36.10,4, 5. Sohotte (Pollentier, Van Springel, De Meyer) 2.39.19,3, 6. Feretti (Gi mondi, Houbrechts, Rodriguez) 2.36. 24, 11. Liebregts (Kuiper, Den Her tog, Prinsen) 2.39.40.2. Algemeen ploegenklassement1. Caput 110.41.44, 2. Schotte 110.43.07 3. De Muer 110.44.41, 4. Bartolozzi 110.45.12, 5. Lelangue 110.45.20, 11. Liebregts 110.55.54. Puntenklassement: 1. Rik van Lin den (Bel) 229 pt.; 2. Eddy Merckx (Bel) 162, 3. Francesco Moser 148, 6. Theo Smit (Ned) 98.-. Theo Smit kon zaterdag in Auch voor de tweede maal als winnaar worden gehuldigd. Voor Frisol betekende het de derde etappezege. AUCH Regis Delepine is be trapt op het gebruik van ver boden stimulerende middelen. De Fransman, van de Flandria- ploeg van Brik Schotte. had positief gereageerd op het on derzoek na de vijfde etappe, waarin 't lot hem voor controle aanwees. Delepine kreeg vier straffen: een boete van ruim 900 gulden; een maand schor sing voorwaardelijk; terugplaat sing naar de laatste plaats in de vijfde etappe, waarin hij als vijfde was geëindigd en tien mi nuten straftijd in het algemeen klassement. Delepine zakt daar door van de 64ste naar de 125ste plaats in het algemeen klasse ment. FLEURANCE Voor de bergen komen heeft Theo Smit nog een keer toegeslagen. In de halve rit op za terdag, van Langon naar Fleurance, zorgde hy voor zijn tweede én Frisols derde etappe-overwinning. Smit won de rit als was het een herhaling van Merlin Plage met overmacht, met gemak en aan de 'andere' kant van de weg., een kleine 300 meter voor de streep sleurde hij zich los van de massa, vloog alleen in de wind en liet de anderen met Van Linden vechten om de tweede plaats. Nie mand heeft Smit nog bedreigd na zijn demarrage aan het'eind van een vlakke rit. Een etappe, waarin het peloton vrijwel constant bü elkaar bleef en waarin Jacques Esclassan de winnaar van Le Mans, werd uit geschakeld. Esclassan kwam in de eindsprint in botsing met Van Lin den, maar dit keer was hij zelf het slachtoffer en niet de Belg. Met een gebroken rechter-sleutelbeen en wonden aan het gezicht, werd hij per ambulance van het circuit ge voerd. De man, die na de~ spurt in Le Mans door Gerard Vianen een 8JULL1 le ETAPPE'160 km gevaar voor alle andere sprinters werd genoemd, probeerde binnen door, langs de afzetting Van Linden te passeren. Het gat was te klein en de Fransman trachtte zich er al duwend door te wringen. Van Lin den liet zich echter niet opzij zetten en Esclassan veerde terug tegen de ballustrade, bleef met zijn trapper of stuur hakken en sloeg plat tegen het asfalt. Het incident was van geen enkele invloed op de overwinning van Smit. Rik van Linden bevestigde dat de Nederlander al weg was, toen het gewring van Esclassan begon. Smit zei niets te hebben gezien van een valpartij. 'Zo'n 300 meter voor de streep, toen ik het finish-doek zag, ben ik aangegaan. Daarna heb ik niet meer omgekeken en ben ik ge woon zo snel als mogelijk was door gereden. Zo moeilijk als ik het op weg naar Bordeaux had, zo gemak kelijk ging het nu. Het leek in die sprint net of het vanzelf ging." Smit heeft de hele dag overtuigend gereden. "Ik moest wel. Dit was mijn laatste kans en ik had er vandaag de goede benen voor. Bij de point chaud heb ik ook al meegesprint en ook daar won ik gemakkelijk. "De kleine, in Halfweg wonende. Am sterdammer zorgde er voor dat Rik Linden voor de zesde keer in deze ronde en voor de 18de keer in dit seizoen als tweede eindigde. Denkt Theo Smit de snelste man uit het veld te zijn? "Nee, dat denk ik niet. Er zijn een stuk of vijf, zes mannen, die verschrikkelijk goed Vrij spel kunnen sprinten. Merckx en Moser, Van Linden en Esclassan, Godefroot en Karstens en ik. Er zijn veel rappen, ook al is Sercu er niet bij, en je kunt niet op ieder een letten. Ik heb misschien het ge luk dat zij nog wat minder aandacht aan mij besteden." De onbekendheid van Theo Smit verdwijnt echter snel. De manier waarop hij vier sprints onderweg heeft gewonnen, was indrukwekkend. Maar Smit houdt voorlopig het 'voordeel' dat hij niet dagelijks mee sprint. Hij waagt zich slechts in het gedrang als hij een goede kans heeft. Niet in Bordeaux op de baan, wel in Fleurance, waar een drietal rondjes moest worden gereden en waar hij voldoende tijd had het terrein te ver kennen. Een vleugje onervarenheid dat waarschijnlijk binnen de kortste keren zal verdwijnen en hem tot de snelste wegsprinter maken. Een wereldkampioen? Smit: "Ik kan de toekomst piet voorspellen. Het hangt natuurlijk ook sterk van het parkoers af. Wanneer dat zo is als in Montreal, waarschijnlijk niet. Dit jaar in België mogelijk ook niet. fn de Rondevan België zijn wij langs Yvoir gekomen en ik vond het behoorlijk zwaar. Maar alles hangt feitelijk af van de manier waarop de koers wordt gereden." Theo Smit heeft angst voor de bergen, al beschouwt hij het karwei nog niet als geklaard na twee etappe overwinningen. Hij durft ook niet te zeggen dat deze Tour voor hem ge slaagd is. "Geslaagd ben Je nooit als professional. Zelfs Merckx niet, die moet zich ook iedere dag bewijzen. Ik wil doorgaan. Tot in Parijs en als het niet lukt ben ik gewoon eerder thuis dan de anderen. Maar het is in mijn belang Parijs te halen, dat is veel beter voor de contracten na de Tour." De meest succesvolle man uit de ploeg van Frisol is een typische Ne derlander, die nimmer de waarde van het geld vergeet. Zelfs niet onmid dellijk na zijn tweede grote succes. Dat hem, of liever de ploeg, weer 2000 gulden uit de premiepot van Frisol opleverde. Hij bewees het toen men hem vroeg te poseren voor de dagelijkse reclamefoto van een Franse frisdrankenfabriek. "Eerst geld", riep Smit. Adjunct-ploegleider Edgar de Maere overtuigde hem er van dat weigeren niet in het belang van zijn carrière zou zijn. Daarom dronk Smit lachend zijn fles spuit water leeg. Hij had trouwens dorst. FLEURANCE Eddy Merckx heeft zaterdag een dubbele triomf nagejaagd in de twee halve ritten LangonFleurance en Fleurance Auch. Zijn overwinning in de tijdrit kreeg hij in de sprint in Fleuran ce kwam hij niet verder dan de vier de plaats. Een resultaat waartoe aijn ploeggenoot Karei Rottiers veel heeft bijgedragen, in negatieve zin. Rottiers, de winnaar uit Versailles zou de sprint voor de wereldkam pioen aantrekken en hij kweet zich uitstekend van zijn taak. In het zicht van de finish meende Merckx het alleen te kunnen. Hij schreeuw de: "Naar rechts". In zijn enthousias me het werk zo goed mogelijk te doen schoot Rottiers opzij. Naar links echter, waardoor het gat dat Merckx had willen openen, helemaal werd gesloten. De beste van de Belgi sche renners kwam niettemin zijn landgenoot nog ruim voorbij maar slaagde er niet meer in Van Linden en Smit te achterhalen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11