Ashe wonderman van Wimbledon De mooiste moet winnen l'ü damestennis Simpele zege voor Madera Geen titel voor Betty Kwetsbare Connors krijgt lesje PAGINA 10 M. MAANDAG 7 JULI 1975 Lcinden Betty Stove is er niet geslaagd een tweede of zelfs een derde Wimbledontitel aan die eerste van 1972 (samen met Billie King) toe te voegen. In beide finales dubbelspel is het jammerlijk mis gegaan. Vooral het kampioenschap damesdubbel, dacht men, had er ingezeten nu de weinig bekende Japansen Ann Kiyomura Karuko Sawamatsu als een volsla gen verrassing tot de eindstrijd waren doorgedrongen. De Franse partner van Betty, Frangoise Durr had haar zenuwen echter slecht onder controle, zoals zo dikwijls voorgaande jaren in de finale, zodat beide Japansen met de eer konden gaan strijken: 7-5 1-6 7-5. Ook twee jaar geleden hadden Betty en Frangoise het tot de finale gebracht, maar toen verloren zij in drie .sets Franaoise het tot de finale gebracht, maar toen verloren zij in drie sets van de Amerikaanse Rosey Casals en Billie Kink. Frangoise Duur is nu al zes keer in de Wimbledon-finale damesdubbel gekomen, maar ze heeft nog nooit gewonnen. Het was, eerlijkheidshalve, echter juist Betty Stove die in de laatste game de fouten maakte, maar zij verdient ongetwijfeld een betere partner dan Durr met haar „overjarige" spel. Dat Betty Stove het in de finale mixed, samen met de Australiër Alan Stone niet kon bolwerken tegen Marty Riessen en Margaret Court lag meer voor de hand. Deze wonnen met 6-4 7-5. Het verlies van Betty's service in de eerste set besliste die serie. Ook in de tweede set gaf het verlies van de opslag van onze landgenote na 5-5 de doorslag. Zij sloeg in die game twee dubbele fouten en Stone deed de rest. Door het onfortuinlijke slot van beide finales miste Betty Stove een kleine zesduizend gulden, maar haar prijzengeld bedroeg toch nog ruim tienduizend gulden. WX LONDEN Het W'as Arthur Ashe (bijna 32) die voor het wonder van Wimbledon-1975 zorgde. Hij haalde abrupt een streep door alle voorspellingen en vooral door de rekening van zijn over het paard getilde landgenoot Jimmy Connors, tien jaar jonger dan hij. Connors had al lange tijd iedereen getard hem te verslaan. Niemand slaagde er in, de befaamde Australiër Rod Door Piet Kienhuis Laver niet, diens bikkelharde landgenoot John Newcombe niet. maar zaterdagmiddag verscheen zijn grootste vijand Arthur Ashe tegen over hem in de finale van 's werelds meest befaamde toernooi. Een Arthur Ashe die geen spier op zijn donkere gezicht vertrok, geen enkel gebaar maakte bij een gemiste bal of een voltreffer en zich niet uit zijn concentratie liet brengen door de afleidende fratsen van zijn opschepperige tegenstander. Jimmy Connors had in dit lange, zenuwslo pende toernooi nog geen enkele set afgestaan, maar Arthur Ashe zette hem deze middag voor 15.000 toeschouwers met 6-1 6-1 5-7 6-4 flink op zijn nummer. Arthur Ashe ontving na een historische strijd de gouden wisselbeker uit handen van de hertog van Kent en Jimmy Connors kon bedremmeld toekijken. Onttroond en ontluisterd, weer met beide benen helemaal op de grond. Connors was zo brutaal geweest kortgeleden een kort geding tegen Ashe aanhangig te maken, waarin hij niet minder dan een paar miljoen dollar eiste daar de voorzitter van de ATP-profs onaar dige dingen had gezegd! over Connors omdat hij geen Davis Cup voor zijn land wil spelen. De vastberadenheid van Ashe om de arrogante Connors een lesje te geven werd er alleen maar groter door. Connors was echter 'witheet' favoriet, zoals de Engelse bladen Vrij spel schreven en Arthur Ashe was er nog nooit in geslaagd zijn jonge landgenoot te verslaan. Maar hij werkte afgelopen week een plan uit hoe hij Connors het beste kon aanpakken, zoals hij na afloop verklaarde. "Wat dat allemaal inhield zult u zelf wel hebben geconstateerd". Door 't midden Het voornaamste punt van Ashe's strategie was hem domweg de bal door het midden terug te spelen, zoals dat in het lagere tennis gebeurt. Maar het werkte wonder wel. Connors zag nu geen kans zijn schoten af te vuren van buiten de baan naar de uiterste hoeken. Steeds weer werd hij verrast dooi de diepe volleys en drives recht op het lichaam gericht. Verder wisselde Ashe zoveel mogelijk het tempo. Nu eens vertraagde hij met 'n verraderlij ke spin om bij een opening plotseling hard toe te slaan. Het was ongelooflijk, maar Connors moest al na 1-1 zijn opslag prijsgeven, nadat de umpire een beslissing van een lijnrechter in het nadeel van Ashe, na 'out, out'-geroep van het publiek, had gecorrigeerd. De wraak van Connors na zo'n verspeelde service is meestal indruk wekkend, maar Ashe ving hem stoïcijns o p en maakte met een onbereikbare stopvolley koeltjes 3-1. En in 19 minuten tijd had Connors zijn eerste set van Wimbledon met 6-1 verspeeld. Onverstoord zette Ashe zijn zegereeks voort hoe wild zijn tegenstander zich ook verzette en probeerde zijn normale moorden de ritme terug te vinden. Bij het LEIDEN Bram Madera heeft zich gisteren tydens het open ten nistoernooi van de Leidse Hout niet tot het uiterste behoeven in te span nen om de finale herenenkelspel b te winnen. Hy maakte weinig fouten en goed plaatsend zette hy zyn te genstander Robert Jan van de Feen onder druk. Verscheen hij aan het net, dan passeerde Madera hem met scherpe ballen of met diepe lobs. De uitslag 6-1 6-2 voor Madera was dan ook zeer verdiend. Ineke van de Meer, vorige week winnares van het toernooi van De Munnik, had veel meer problemen met haar tegenstandster Annita Hamming. Ineke had in de eerste set moeite om vat op het spel van Annita te krygen en verloor deze met 6-3. Na 3-3 in de tweede set kreeg Ineke het spel beter onder controle en zij won de tweede set dan ook met 6-4, ondanks het feit dat de passeerslagen van Annita haar veel punten kostten. In de laatste set bouwde Ineke een mooie voor sprong op. Een laatste krachtsin spanning van Annita bracht haar nog bijna op gelijke hoogte met Ineke, maar op het beslissende mo ment kon zij niet doordrukken. Ineke won tenslotte met 3-6 6-4 6-4. Als laatste partij van het toernooi werd het herendubbel b gespeeld. De eerste set bracht het duo Jan Theu- nissen/Adri van Leeuwen niet zonder moeite op zyn naam met 7-5. Hun tegenstanders Jan de Groot en Bram Madera wisten de volgende reeks te winnen, maar moesten, nadat Ma dera in de laatste set bij de stand 4-3 zyn service niet kon houden, toch nog de eer aan hun tegen standers laten: 7-5 4-6 6-4 voor wisselen van baanhelft zat Ashe steeds een halve minuut doodstil op de stoel met de ogen gesloten. "Een moment relaxen en aan niets denken", zoals hij later toelichtte. Od zeker moment werd er zelfs van de tribune tot Connors geroepen "Play better" (speel beter), waarop deze prompt terugschreeuwde met "Ik probeer dat verdomme toch!" Onbespeelbaar Maar de getergde Ashe was deze middag onbespeelbaar en niet Connors. Deze moest dat na afloop ook toegeven. „Hy deed alles goed en ik niet", wist hij. Het was inderdaad weer 'aces-Ashe', zoals hij serveerde, maar ook zijn volleys waren dodelijk en we hebben de donkere atleet nog nooit zo bliksemsnel en trefzeker zien toeslaan. Connors mocht dan nu en dan hoorbaar kreunend over de baan gaan, de tweede set werd een getrouwe copie van de eerste (6-1). Grimmig verzette Connors zich in de derde set, "want", lichtte hij later toe, "ik wilde toch zeker niet in drie sets worden weggevaagd". De kans daartoe was echter levensgroot bij 3-2 en 40-30, maar een te haastige smash van Ashe redde Connors en na opwindende strijd greep hij de derde set met 5-7. "Mijn zelfvertrouwen werd echter niet geschokt", constateerde Ashe na afloop droogjes. „Ik wist dat myn conditie uitstekend was en dat ik meer kansen met mijn service had dan hij. Ook niet toen ik met 0-3 achter kwam in de vierde set". Ashe's service bleef ijzersterk en verder Connors vliegt door de lucht; maar het zal het niet hei-pen. Hij krijgt een lesje van Ashe. ontwrichtte hij het superspel van Connors met lobs. vertraagde backhands en met die onschuldig lijkende drives in het midden. Het werd 3-3 4-4, waarna onder enorm gejuich Ashe door de opslag van zijn tegenstander ging. Hij deed dat met weer zo'n verraderlijk balletje vlak achter het net, dat Connors verkeerd beoordeelde en met een duikende return, die de jonge Amerikaan naast wipte. Glorieus Even later was de onttroning van de zo zelfingenomen Connors een feit. Ashe had zijn glorieuze seizoen afgerond zoals hij gedroomd had, na eerst een recordaantal ATP-toer- nooien te hebben gewonnen en de prof wereldtitel in Dallas. Hij vouwde netjes zijn groene handdoek op en zijn trui, hief de beker omhoog en vertrok onbewogen. Even later toen wij hem spraken vertoonde hij zelfs geen zweetdrup peltje,. geen enkele emotie. "Yes, I feel pretty good", was zijn sobere commentaar. Een duidelijk wat ingetogen Con nors vertelde, dat hij nog wel een goede kans had gemaakt als hij die vierde set maar had gewonnen. "Tk heb van al'les geprobeerd, maar ik had "het" vandaag niet en bij Ash ging alles goed. Neemt u gerust van mij aan, dat alle partijen moeiliik voor me zijn, want iedereen wil zo goed mogelijk tegen mij voor de dng komen. Ik ga nu zes, zeven weken niet tennissen en dan, denk ik, naar Forest Hills". In tennistoernooi van de Leidse Hout Theunissen en Van Leeuwen, die hiermee het tweede achtereenvol gende toernooi wonnen. In het herenenkelspel c werkte de Leidse Houtspeler Rob Stam een niet te lastige partij af tegen Marcel de Bakker uit Hazerswoude. Vooral in de eerste set had Rob het niet moeilijk tegen de te graag aanval lende De Bakker. In de tweede set kon de nu beter spelende De Bakker niet op tegen de hechte verdediging van de als eerste geplaatste Stam: 6-1 6-3. Ook het damesenkel in C liet een duidelijk sterkere kampioene zien. De sterke forehand van Margreet van de Voorn bracht haar snel de overwinning tegen Laila Jansen: 6-2 6-3. In het herendubbel C lieten A. J. Ploos van Amstel en E. de Boer er weinig twijfel over bestaan, wie de Finale-verlies voor heren Leidse Hout VENLO Het herenteam van de Leidse Hout is er gisteren in Venlo te leggen niet i Bram Madera in zijn partij tegen v. d. Feen. op het Nederlands kampioenschap voor herenteams. PC Venlo zege vierde met 4-2. Na de vier enkel spelen stonden de Limburgers al op een royale 3-1 voorsprong. Jan Ha- zenoot moest het afleggen tegen Jan Keulaarts (6-0, 4-6, 6-1), waarna ook Erik de Boer niet bestand bleek te gen het Limburgse spel: 6-2, 6-7, 6-2. In het derde enkelspel zorgde Bas Ploos van Amstel weliswaar voor het eerste winstpunt door zijn partij tegen Jan van Bergen winnend af te sluiten (6-2, 6-4), maar daarna leden de Leidenaars opnieuw verlies. Joop van de Berg moest in Paul Mol zijn meerdere erkennen: 7-5, 5-7, 8-6. Nadat de combinatie Hazenoot/De Boer van de Leidse Hout in het dub bel verloor van de Venlose com binatie Keulaartz/Doevenspek (7-5, 6-1) sloten de Leidenaars de teleur stellend verlopen finale toch rog winnend af. Ploos van Amstel en Frank Bonte wonnen hun partij te gen Jan van Bergen en Paul Mol met 1-6, 1-6. sterkste combinatie standers G. Stokkermans en H. Grimbergen het hen alleen in de eerste set moeilijk maken: 7-5 6-1. De Veteranenfinale tussen J. W. herenteam van de Leidse Hout het kampioenschap moest spelen. Autosport Dick Riefel is giste ren winnaar geworden in de interna tionale klasse van de rallycross op Nederland het Eurocircuit van Valkenswaard. Tweede werd Cees Teurldng. De kranten spraken van een ongekende weelde, toen zowel Tom Okker als Bettv Söve tot de laatste acht op Wimbledon wa ren doorgedrongen. Na de daar opvolgende ronde herkenden we onze weelde opeens weer: ze waren allebei uitgeschakeld en al lebei op ongeveer dezelfde ma nier: eerst tegenstander overdon deren, de eerste set winnen, eigenlijk het beste tennis op de grasmat leggend, en dan lang zaam maar zeker toch verlie zend, met een smadelijke laatste set als extra pijnlijke natrap. Door Nico Scheepmaker Toch weer te weinig „moraal", zoals dat bij de wielrenners heet? De typisch Nederlandse karak tertrek bij sportlieden, denk maar aan Kees Broekman en Wim Slijkhuis en Luc vanDam? Kees schaatste het beste van iedereen, maar als het erap aan kwam nooit het snelste. Wim liep het mooiste van iedereen, maar op het beslissende moment was er toch altijd eentje die min der mooi maar wel iets harder liep. En Luc was geen bokser maar een pugilist, dus die kreeg ook altijd net een stoot op zijn kaak op het moment dat hij op zijn best pugileerde. Bij nader inzien lijkt het me toch onzin om dit een typisch Nederlandse karaktertrek te noe men, ook al bleek het Nederlands elftal er ook mee behept in de finale van het wereldkampioen schap. Maar eerst Feyenoorden daarna Ajax wonnen toch vier keer de Europa-Cup. En Ard Schenk en Kees Verkerk werden toch wel degelijk wereldkampi oen, zoals ook Fanny Blankers- Koen in de atletiek en Bep van Klaveren in de bokssport bewe zen dat dit falen op de beslis sende momenten gewoon een kwestie is van de persoon en niet van de landsaard. Ieder land zal zulke voorbeelden kennen, elke 6port kent zijn eeuwige tweede, alleen kennen wij die buitenlan ders minder goed, omdat zij ten slotte altijd tweede werden... En wat Okker betreft: hij heeft toch prachtig tennis laten zien tegen Tony Roche, ook al kon hij dan in de laatste set geen hap meer zeggen. Als twee ten nissers voor een zo mooie partij zorgen, dan is er in feite geen verliezer, ook al blijkt er na af loop natuurlijk maar één win naar te zijn. Het tennis is dan de grootste winnaar, en Tom Ok ker heeft aan die overwinning bij gedragen, dus wat zullen we dan nog jammeren? Stoof Hetzelfde geldt natuurlijk voor Betty Stöve, die door de Engelse umpire met dat typische Engelse delain voor buitenlandse namen gewoon Stoof werd genoemd. Opoe Doof zat op een Stoof, en Chris Evert was in dit geval Opoe Doof, hoewel ze er niet naar uitzag. Wat het damestennis betreft ga ik overigens van een vrij simpel principe uit dat sterk verschilt van het herentennis. Ik vind dat de mooiste moet winnen. En je kan veel goeds zeggen van Betty Stöve, ze is een struise meid en heeft een goede service, maar in mijn filosofie was er natuurlijk geen finaleplaats voor haar weg gelegd. En als u dit leest is de finale bij de dames al verspeeld, en als mijn filosofie ook maar een knip voor de neus waard is heeft Evonne Goolagong gewon nen van Billie Jean King.... Hoe wel ik ook helemaal geen hekel heb aan King, want die zal tot haar tachtigste wel een „pittig ding" blijven, met die fronsende neus onder dat brilletje. Ik zal ze straks wel missen, Margaret Court en Billie Jean King. Hoeveel jaar zit ik nu al bij hen op schoot in juni-juli, bij wijze van spreken dan. Ik heb Margaret nog gekend toen zij Margaret Smith heette. Toen kon ze ook al zo statig rechtop staan en het hoofd lichtelijk in de nek leggen als een slag bij verrassing wonderwel gelukt was. Wat Billie Jean betreft heb ik een hele tijd moeten na denken en in mezelf Billie Jean Billie Jean moe ten mompelen voordat opeens het ontbrekende stukie in de legpuzzel viel: Moffitt. Na tuurlijk Billie Jean Moffitt ik heb het daarna nog even nage keken in de sport Almanac 1975 en het klopte. Alleen heeft zij als Moffitt nooit Wimble don gewonnen. Ze was al King toen ze de titel won in '66- '67, '68 en 1972 en in 1973 tegenstelling tot Margaret Court (winnares in 1970), die haar eerste Wimbledon-titel in 1963 nog als Margaret Smith won. Zij is overigens geen uitzondex-ing in' de geschiedenis van Wimbledon Helen Wills won de titel in '27, '28 en '29, en won hem daarna nog vijf keer (tussen '30 en '38) als Helen Wills-Moody. Getob Het is trouwens toch een getob met die wisselende namen van de dames. Evonne Goolagong, die de titel in '71 won, werd nu op het scorebord aangeduid als mrs. R.Cawley. Herman Kuiphof hield het echter nog steeds op Evonne Gollagong, vermoedelijk daartoe geïnspireerd door een in gezonden stuk van Mieke Sterk in de Volkskrant, waarin zij er op wijst dat de gehuwde vrouw volgens art. 9 van het burgerlijk wetboek bevoegd is de naam van haar echtgenoot te voeren, maar evenzeer bevoegd is haar eigen naam te blijven gebruiken. Ik citeer nu: "Toch kom ik mijn naam niet of nauwelijks in de Volkskrant tegen, als mijn atle- tiekprestaties daartoe aanleiding geven. Zo las ik afgelopen maan dag weer dat ene Mieke van Wissen twee zeges had behaald bij het hardlopen en ik kan me van uw zich vooruitstrevend dag blad nauwelijks voorstellen, dat het hier een slordigheid betreft. Het is immers niet de eerste keer dat op deze manier onjuiste in formatie wordt gegeven". Zij zegt dan verder dat zij door haar vereniging Atmodes altijd onder de naam Mieke Stei"k speaker tijdens de wedstrijden ook als Meike Stex-k pleegt te wor den aangeduid. Ik citeer nu weer: "Maar niet door de Volkskrant, die ofwel een patriai'chale correc tor zijn bespottelijke werk liet doen, ofwel geen verwarring wil zaaien bij de lezers. Er is maar een methode waaxmee die ver warring voorkomen kan worden en dat is mij te benoemen met de naam die ik bij mijn geboorte meekreeg, die ik in mijn hele at- letiekloopbaan heb gedragen en die ik nog steeds bezit". Zo, die zit. Nu is het aardige dat Miekes echtgenoot Hans van Wissen deel uitmaakt van de sportredactie van de Volkskrant, sterker nog: dat hij de eei"ste at- letiekmedewerker is en zijn echt genote ook altijd aanduidt als Mieke Sterk. Het is echter geen patriarchale corrector die Sterk steeds verandert in Van Wissen, maar Bexx de Graaff, de eerste sportredacteur van de Volkskrant, die nog steeds enige faam geniet, omdat hy de enige journalist was die tydens het wereldkampioen schap voetbal door de spelei's van Oi'anje in het zwexnbad werd ge gooid. Ben de Graaf vindt dat kennelijk maar aaxxstellex-ij, dat handhaven van die eigen naam, en doet daar niet aan mee. Hans van Wissen is nu blijkbaar tot actie overgegaan, want de inge zonden brief van Mieke was in werkelijkheid door hem geschre ven, zij het natuurlijk met de on misbare instemming van Mieke Sterk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10