Harde kerk confrontatie tussen staat en in Portugal KLAAR VOOR ONTMOETING IN RUIMTE Saoedi-Arabie is tegen verhoging van olieprijzen ONKOSTENAFTREK VOOR MISDADIGERS IN JAPAN Bisschoppen weigeren afstaan van radiozender in vogelvlucht in vogelvlucht Twee vrijgelaten gijzelaarsters verwijten ontvoerders woordbreuk ZATERDAG 5 JULI 1975 TOKIO (AP) De nationale Japanse dienst der belastingen heeft verklaard dat de inkom sten van misdadigers net zoals die van andere burgers onder hevig zijn aan het heffen van belastingen maar dat ook door hen zekere „zakelijke onkosten" mogen worden afgetrokken. In de afgelopen twee jaar had de politie 83 zaken onderzocht en daarbij vastgesteld dat er in die tijd door benden vele mil joenen gulden was „verdiend". Maar 40 procent van dit be drag was erkend als „noodzake lijke onkosten" en dus aftrek baar. Tot die onkosten horen bij voorbeeld het huren van ^ruim ten waar kon worden gegokt, het betalen van dagvergoedin gen aan gangsters die erop uit waren gezonden om „te intimi deren", betalingen aan uitkijk posten als er ergens illigaal werd gegokt en onkosten ge maakt door souteneurs. Met an dere woorden „zaken zijn zaken" voor de Japanse fiscus. Hetgeen niet wegneemt dat de politie ge woon optreedt tegen de misdaad. In Japan bestaat een „natio nale unie van gesalarieerden", en een woordvoerder daarvan heeft naar aanleiding medede ling van de belastingdienst ver klaard: „de belastingwetten hier zijn hard jegens gesala rieerden maar bijzonder zacht moedig voor misdadigers. Dat zogenaamde „noodzakelijke" on kosten van misdadigers mogen worden afgetrokken is het of ficieel aanmoedigen van de mis daad. Waarom worden gang sters op dit gebied bevoordeeld en worden van mensen die ge woon een salaris verdienen geen noodzakelijke onkosten erkend. Onder de huidige Japanse be lastingwet zijn alle inkomens be lastbaar of zij nu verkregen zijn via illegale wegen of niet. .Ik zal blij zijn als de raket de lucht in is" zegt NASA-directeur dr. James Fletcher over de Saturnusra- ket die nu op Kaap Canaveral startklaar staat voor de ruimte-ont moeting met de Russen op 17 juli, twee dagen na de lancering van de beide ruimtevoertuigen. „Het is een oud ding en daar kun Door Chriet Titulaer naar Moskou en ze zijn erg enthousiast over alles wat Nederland te bieden heeft. Bovendien heeft Stafford vorige ik dan ook nog bedenk dat verwachten. Als herfst gen rUimtevaart-congres i week in Amsterdam bijgewoond. Russen voor alle zekerheid twee waarde van de vlucht raketten startklaar maken en wij Volop in discussie. Oorspronkelijk ir één, dan hoop ik dat we niet werd geZegd dat veel zelfvertrouwen hebben gehjkheid in gehad". astronauten reddingsmo- ruimte wordt geschapen, maar dat argument is die de vlucht niet steekhoudend als we bedenken LISSABON (Reuter) De Portugese rooms-katholieke kerk is gisteren in een rechtstreekse confrontatie met de militaire leiders gekomen door te weigeren de controle over het rooms-katholieke radiostation „Renascenca" aan de staat over te dragen. Na een donderdag gehouden beraad over het besluit van de militaire leiders het radiostation onder staatstoezicht te stellen gaven de bisschoppen gisteren een verklaring uit waarin zij hen beschuldigden van een krachteloze houding door toe te geven aan de druk van minderheidsgroepen. De kerkelijke leiders gaven ui- gemeen heeft met „de situatie die ting aan hun krachtig protest te- bestond voor andere reactionaire po- greep naar de macht te moeten uitvoeren, de reservebeman- dat beide landen in feite verouderde ning en de mensen op Kaap cabines gebruiken. Belangrijker is de Canaveral zijn aanzienlijk optimisti- vlucht voor de ontspanningspolitiek scher. Tom Stafford (ruimtevete- die Amerika voert. Ook belangrijk i 3 vluchten) hebben gesproken in zijn huis nabij de kennismaking van de Russen met het complexe doch geperfectioneerde gen dezë stap van de revolutio- gingen na ire raad, de hoogste instantie in doen' Portugal, en verklaarden dat zij radiostation over te dragen aan de door de revolutionaire raad benoem de militaire commissie. Deze weigering van de bisschop pen betékent de krachtigste en meest rechtstreekse uitdaging De communistische minister een gisteren gepubliceerd interview dat momenteel in Portugal dezelf de technieken worden gebruikt als die welke leidden tot de omverwer ping van het bewind van de mar xistische president Salvador Allen- de militaire leiders zich de in Chili. Terwijl de arbeidsonrust groeit, ten met stakingen en bedrijfsbezet- bezorgde legerofficieren de revolu- tingen, en wiens besluiten herhaal- tionaire raad aansporen de tou^- delijk door de militaire leiders teniet ;-katholieke kerk in Por- aanzienlijke loosverhogingen haar volle gewicht in de langen. rijke tugal strijd geworpen. De revolutionaire raad, zo ver klaarden de bisschoppen, is terug gekomen van zijn belofte de radio aan de kerk terug te geven. Dergelijke zaken zijn niet al leen maar te betreuren, zij moe ten ook scherp worden veroordeeld, aangezien zij de zwakheid verraden van het gevestigde gezag dit komt te staan tegen derheidsgroepen die door geweld sloten, proberen door te drukken wat zij dat de De vergadering van de beweging van de strijdkrachten gaf gister- avnd een communique uit waarin zij verklaarde „een versterking van het gezag in het land dringend nood zakelijk te achten in het perspec tief van een vastberaden opmars naar het socialisme". De huidige situatie in aanmer- tegenover" min - king genomen heeft het leger be- Houston. Hij beschrijft uitgebreid Amerikaanse systeem hoe hij de Russische lanceerbasis Amerikanen met het veel eenvoudi- Baikonoer bezocht en daar de raket gere Russische systeem. De technische kennisoverdracht is waarschijnlijk betrekkelijk gering wat gesprekken geweest. De Russen geweest. Stafford wijst er op dat de wilden niemand toelaten op 'Baiko- Amerikanen niet hun modernste gebruiken voor deze dat enkele onderdelen geheim zijn gehouden. Op een van persconferenties die ik in heb- bezocht, is lang gesproken over de vraag of de astronauten na een bezoek aan itronauten zijn Rusland door de CIA worden ondervraagd, doch een duidelijk antwoord kwam er niet. De NASA rekent op grote belang- raketten en de cabines startklaar stelling voor deze start op 15 juli. worden gemaakt. „In Rusland Op Kaap Canaveral worden gebeurt dat eenvoudiger dan bij aldus Stafford „ze hebben slechts verwacht als vier dagen nocig om een vlucht te bereiden, ik denk dat wij het Stafford weigerde pertiment materiaal te vliegen in ruimtevaartuigen die vlucht hij niet zelf had geïnspecteerd. Uiteindelijk kreeg hij zijn zin. Hij bezocht met zijn collega's Vance Houston Brand en Deke Slayton lanceerbasis. De Amerikaanse diep onder de indruk omvang van de Russische ruimte-in spanning. Ze hebben gezien veel bezoekers en persmensen jaar geleden bij de lancering van Apollo-11 voor de eerste maanlanding. In Houston zijn beetje overdrijven en daarom zijn de hotels nabij het ruimtevaartcen- onze vluchten ingewikkelder en trum al volgeboekt en de Amerl- duurder dan de Russische. Maar ik kaanse televisie heeft in het heb vertrouwen in de Sojoez, in vluchtleidingscentrum een studio noodgevallen kan ik het toestel ingericht. De t.v.-maatschappij NBC besturen, en ik zie met verlangen heeft Alan Shepard, eerste Ameri- Russische lanceerbasis geen foto's souvenirwinkels in Houston maken. Wel kregen ze een film die komen weer tot leven. Voorlopig nog De NASA heeft van enkele beeldjes bemande vlucht uit. In 1979 begint vergrotingen gemaakt Westerse pers. De drie Amerikanen enthousiast over de Russische gastvryheid en over de vriendelijk heid de bevolking. Het lanceren. het nieuwe tijdperk met de shuttle, dan zal ruimtevaart spoedig even normaal zijn als luchtvaart. De NASA heeft geen plannen om de twee overgebleven Apollocablnes te In de Libanese hoofdstad Beiroet, die na hevige gevechten lijkt op een stad in een "volwaardige" oorlog een zwaar bombardement heeft ondergaan, worden nog steeds de stoffelijke resten van de slachtoffers uit de ruines geborgen. regeringsstelsel beviel hun minder, reden waarom geen astronauten serieus wil overwegen zich er ooit Op dinsdag 15 Juli kunnen wij dus voorlopig voor het laatst getuige c.___ zijn van een bemande lancering. vestigen. De Omstreeks die datum astronauten bezochten ook diverse aantal NOS-programma's te zien i staat in het communique, tregelen die de revo- SerrëchtaaV~kminên"i»rdken», lutionaire raad neemt om zijn po- aldus de bisschoppen. De revolutionafie raad maakte donderdag bekend dat hij terstond ziïn een militaire commissie in het le- ven zou roepen om radio-Renas- cenca te beheren, in afwachting van de volldige overneming van alle radiostations in het staat. Gisteren was de samenstel ling van deze commissie echter nog niet bekend. Naar verluidt is de ommezwaai van de revolutionaire raad het ge volg Aran de weigering van de mi litaire veiligheidstroepen (Copcon) Renascenca in Lissabon te verwij- litieke actieplan ten uitvoer te leg gen voldoende krachtig dienen te iedere hinderpaal uit de President Da Costa Gomes heeft gisteravond gezegd dag het militaire bewind van het land eens- 'landd*öor"*cfe g™nd is ondanks een waar ollen- De pers in Lissabon, die thans nagenoeg geheel eigendom van de regering is, en die gewoonlijk al leen maar de loftrompet over de besluiten van de militaire leiders steekt, oefende gisteren openlijk kri tiek op de aarzelende houding van dë revolutionaire, raad. Het invloedrijke weekblad „O Journal" schreef in een hoofdsar- tikel dat er momenteel veel te- sief van geruchten dat ten doel heeft een atmosfeer van angst en span ning te scheppen". In een tien minuten durende toe spraak die door de radio en de tele visie werd uitgezonden, gaf presi dent toe dat Portugal een economi sche crisis doormaakt een beroep op de om „harder te werken prduceren dan voorheen' BEIROET (AP) Saoedi-Arab'ië, hadden ter waarde van 16.760 miljoen werelds grootste exporteur van olie, dollar. er tegen dat in september de olie- De groei van de Saoedische reser- deed hij prijzen opnieuw worden verhoogd, al- ves werd aangetoond in de publicatie bevolking dus heeft de Arab Press Service be- .International Financial Statistics" meer te kendgemaakt. Dit weekblad meldde van het IMF. Daaruit bleek dat het dat zijn hoofdredacteur te Riaad, de land de Verenigde Staten voor het eerst in februari overvleugelde. Toen Servan-Schreiber is afgetreden PARIJS iDPA in Portugal zijn Servan-Schreiber, voorzitter dat deze groep nog groter Franse radicaal-soicalistische hoofdstad van Saoedi-Arabië, een hoogstaande funktiomaris in het ministerie van Oliezaken had verno men: „Tot nu toe is er nog geen ver andering gekomen in ons beleid je gens de olieprijzen. Wij handhaven onze oproep (tot de andere olielan den) dat de pry zen moeten blyven - Jean-Jacques 20315 z« nu 2iJ"'' De berichten dat de olielanden waren de reserves van Saoedi Arabië 17.680 miljoen dollar en die va Verenigde Staten 16.635 miljoen. Weer vele arrestaties in India NEW DELHI (AFP> In India zijn gisteren, na het ver bod op vier partijen en 22 daar mee verwante organisaties, en kele honderden personen gear resteerd, zo is in New Delhi meegedeeeld. Ook zijn huiszoekingen ver richt in de kantoren van de or ganisaties. Waarnemers zijn van mening dat het aantal arrestaties de ko mende dagen wel tot in de dui zenden zal gaan oplopen. De meesten van de gisteren gearresteerden behoorden tot de verschillende instellingen, die pro-Chinees zijn, en de extreem rechtsreligieuze Jamat-e-Islam partij. wij in de Verenigde Staten gefilmd verband met deze de toekomst van de ruimtevaart. malen de woningen kosmonauten en tegenover Disney- hebben land stelde de USSR een bezoek aan koppeling Leningrad. In Houston heb ik ook de ontvangst bijgewoond die de Apollobemanning gaf voor de pers. De opgewekte stemming weerspiegelde enigszins de hoop die Houston weer koestert op een volwaardig ruimteprogramma. Op alle fronten wordt er hard gewerkt aan de „Space Shuttle", het Moskou Voor het eerst ln de TV-primeur voor Russen ruimtetransportvoertuig van de toe komst. In Californië is het eerste model op ware grootte voltooid, in Florida vordert de aanleg van de landingsbaan en in Houston staat een cockpit klaar. De Space Shuttle zal veel lijken op een vliegtuig, al is de lancering nog vertikaal en de landingsbaan gigantisch (100 meter breed, 5 km lang). Opvallend was ook de opgewekte stemming van de vrouwen van de astronauten. Mevrouw Stafford zal voor het eerst een lancèring van haar man bijwonen. De Amerikaanse bemanning van de koppelingsvlucht kent ons land wel. De astronauten zijn meerdere malen Amsterdam overgebleven op weg geeft. 14-jarige geschiedenis Russische bemande ruimtevaart zullen de Russische televisiekijkers op 15 juli een directe tv-reportage van de start van een van hun ruimteschepen kunnen zien. Er komt een lange reportage van de ruimtebasis Baikonoer, met als hoogtepunt het vertrek van de twee kosmonauten in de Sojoez-cabine die die samen met de Amerikaanse driemans Apollo-cabine op ruimte reis gaat. Het is vrijwel zeker dat de Russische televisie zeven en een half uur na de start van de Sojoez ook een Amerikaanse reportage van het vertrek van de Apollo van Kaap Canaveral aan zijn kijkers door- Zijn zal worden als er niet op korte ter mijn maatregelen worden genomen om de levensomstandigheden te verbeteren. Het doorgaans over kwesties aangaande het regerings beleid goed geïnformeerde blad zei dat naar aanleiding van de huidige beroeringen ontslagen in de rege ring verwachten zijn. Het weekblad van de communis tische party „Avante" schreef gis- par- september de prijzen gingen verhogen tij en uitgever van het weekblad met 2 tot 4 dollar per vat, heeft de heeft gisteren het par- A.P.S. van de hand gedaan met de Wel woorden „zuivere speculatie". „l'Expr tijvoorzitterschap neergelegd, is hjj van plan, het partijbestuur te blijven steunen. Tot de verkiezingen van een nieu- Arabië zyn nu groter dan die voorzitter op het in oktober sidente, door de minister van Sociale De monetaire Saoedi Niet alleen India, onder l ïyke leiding, heeft ernstig te kampen Zaken Jose Lopez Rega, die tevens met spanningen in het landsbestuur, hetzelfde geldt voor Argentinië, waar presidente mevrouw Isabel Peron, opvolgster van Juan Pe- haar politieke raadsman is en de rol economische, sociale van ..gryze eminentie' 'speelt, en door aard, resp, in de gestalte va Vcrpniffdf» statpn 70 heeft het Inter - schoonzoon, Raul Lastirl. king in het bedrijfsleven, Verenigde Staten, zo heeft het Inter weduwe en opvolgster van Juan Pe- voorzitter van de kamer van afge- houden partijcongres zal Gabnd Pe- nationale Monotame Fonds (IMF) ron het het ogenbuk al evemmn vaardigden. die bovendien - zolang in de revolutionaire raad te ronnet als voorzitter fungeren._Het is lasteren bek^dgemaakk^Hrt IMP gemakkeU)k heeft. Kon het peronis- niet voorzien is in de vacature van toe staat maken op de senaatspresident als eerste lang- Franse politiek, definitief het Het land neemt daarmee na West teren dat „gangsters uiterst partijvoorzitterschap DAR ES SALAAM (AP) Emilie De PRP dreigde de i van Zinnicq Bergmann en de Ameri- vermoorden als aan hun kaanse Carrie Jane Hunter, onlangs juli geen gehoor zou zyn gegeven, vry gelaten door Zairese guerrilla's Tanzania negeerde de eisen. 1 van de revolutionaire volksparty Amerikaanse regering weigerde om (PRP), hebben gisteren gezegd dat principiële redenen om losgeld te be de PRP tot tweemaal toe een belofte talen maar Amerikaanse diplomaten te huldigen heeft gebroken om de laatste gyze- hielpen vrienden en familieleden van laar vry te laten. de gyzelaars in het onderhouden van Dat is de Amerikaan Stephen contact met de ontvoerders. Smith die evenals de twee meisjes op Zaire en Tanzania gaven volgens 19 mei door de guerrilla's werd ont- betrouwbare zegslieden weinig steun, geschreven, vertelde dat de meisjes Peron in fziet ofdat J^rtsl^i met te komen tegen de top:" plaatselijke vice-president fungeert. Met zi«.x.c rvQQC,wv r Arpn A en regionale leiders eisen van de een- Lopez Rega ondervindt steeds meer trale leiding de afkondiging van een tegenstand, óók in de kringen der algemene staking als protest tegen strydkrachten en vooral by de het annuleren van de cao's door de - rine, die van mening is dat regering. Er gaat geen dag voorby of er wordt massaal gedemonstreerd en om daaraan paal en perk te stel len heeft oproerpolitie alle toegangs wegen naar de hoofdstad Buenos Aires voor betogers afgesloten. Wie aanzet tot staken, gaat de gevange nis in. Mevrouw Peron heeft zich Emilie en Carrie Jane gaven giste- zelfs genoodzaakt gezien te herinne ren een verklaring uit waarin ze hun ren aan het bestaan van de vorig voormalige ontvoerders van woord- jaar afgekondigde staat van beleg, schietparty, waarby verscheidene den' De breuk beschuldigden en hun smeek- op grond daarvan politieke byeen- politiemannen gedood om ten zich te houden aan de beginselen komsten en manifestaties verboden werden. De vondst discipline die de PRP zegt zyn. Waar gaat het nu eigenlijk om? springstoffen en documenten Mevrouw Peron verklaarde, dat de economische toestand haar dwingt David Hamburg, een student van maatregelen te nemen om het be de Amerikaanse Stanford universiteit dryfsleven in dit land van ,25 mil- Carrie Jane en Smith zyn in- Joen inwoners op gang te houden afge- durige staking in de staalindustrie, moesten afleveren en de aanhoudende terreur. Gevolg te steunen, genoeg van een en ander is, dat de regering zich gedwongen heeft gezien de in voer te verminderen, met vele on- dus in feite als aangename gevolgen voor allerlei takken van handel en bedryfDe staalstaking, die al anderhalve maand duurt, dupeert vooral de auto-in dustrie: de terreur tenslotte is een groot dagelykse bron van bezorgdheid on- de algemene ontevreden- der politie-ambtenaren, fabrieks- gevolg is van fouten in de directeuren enz., terwyl Journalisten kunstenaars bedreigd worden door deel heid leiding. Anderzyds staat als een paal boven water, dat er wel degelyk be roepsagitators aan het werk zyn om het vuurtje aan te stoken, zoals o.m. bleek uit de vondst, in maart J.I., van twee centra van illegale extre misten, die het onderzoek van de politie beantwoordden met een miljard gulden en de voorraad bui tenlandse valuta is in korte tyd tot Justitiële de helft gedaald. Bovendien krygen :en inzin- de boeren, die hun produkten Jaren lang tegen kunstmatig-lage pryzen de industrie dit systeem beperken hun produktie tot een minimum. Gevolg: de minister van Economische Zaken, Rodrigo, maak te bekend dat de toestand zonder meer wanhopig is. Zo staat mevrouw Peron voor een uiterst moeliyke taak, die haar krachten te boven dreigt te gaan. Sinds de dood van haar echt genoot heeft zy gepoogd zyn repu tatie en die van Evita Peron op zich zelf over te dragen, maar de keihar de werkeiykheid maakt het haar al- ganiseerd hebben in de „AAA" (An ti-communistische Alliantie in Ar gentinië). En zo tobt Isabel (offi cieel: Maria Estela) Peron met „linkse terroristen, rechtse extremis ten, boze boeren en koppige vakbon- zoals het Amerikaanse week- gewond blad „Time" de toestand onlangs wapens, samenvatte. Vooral de terreur vormt factor, die de situatie byZonder overtuigend als de ontdekking moeilyk maakt. Sinds vorig Jaar Juli van vertakkingen met terroristische hebben vyfhonderd Argentynen het organisaties in buurlanden. In hoe- leven gelaten door aanslagen rechtse extremisten, die zich geor- lesbehalve gemakkelyk de oudemy- niet vóerd uit het studiecentrum Emilie en Carrie Jane werden vo- niets aan deze korte verklaring had- te kunnen denken de peronistische jeugd, werd niet dui- de reden, dat sinds chimpansee-gedrag aan het Tangan- rig week zaterdag vry gelaten nadat den toe te voegen, alweer te aanvaarden, die in vele ge- deiyk. Die beweging van de Monto- Jaar de staat van beleg jika-meer. Een vierde gyzelaar, de de PRP zyn eisen Amerikaanse Barbara Smuts, werd zwakt. Van officiële zyde heeft direct vrijgelaten om de eisen der niets willen zeggen of ontvoerders over te brengen 500.000 dollar in contanten, grote hoeveelheden wapens en munitie en de vrylatfeig in Tanzania van gevan- genzittende PRP-leiders. het vallen loonsverhogingen is de laatste Jaren sterk ge- Smith j niet in gevaar te derd procent en meer inhouden. De groeid, ging aanvankêiyk uit regering wil wegens de strijd tegen beginsel van vreedzame verandering, de inflatie beslist niet verder gaan maar kwam later steeds meer in het Naar verluidt zou de vader van de dan vyftig. Maar ook in hogere regio- vaarwater betaald. Men is überhaupt voorzichtig in zyn uitlatingen om het student, de 61-jarige Joseph Smith in nen is lang niet iedereen het eens door bezetting van openbare gebou- leven van Smith, de enige overgeble- de stad Kigoma aan het Tangajika- met het standpunt van de regering, wen. aanvallen op wapendepots, ont- meer wachten op de vrylating van dat in hoofdzaak vertegenwoordigd voeringen en gyzelingen, en derge- zyn zoon. wordt door mevrouw Peron als pre- ïyke. links-georiënteerde gouverneurs zyn ontslagen en de universiteiten zyn gezuiverd van dissidente docen- studenten. Tegelykertyd poogt terroristisch geweld, de regering, op financieel-econo- the te doen voortleven. In feite lagen Juan en Evita Peron ook al overhoop met de werkeiykheid: hun faam be rustte immers goeddeels op een sprookje uit een tyd van voorspoed. Nu Isabel Peron van die oude fabel moet overschakelen op maatregelen, die naar haar inzicht meer in over eenstemming zyn met de realiteit, ziet zy zich geconfronteerd met een algemeen verzet. Het- is nog aller minst duidelyk hoe zy zich daar tegenover staande zal kunnen hou den. Met behulp van de strydkrach ten wellicht? In die kringen is de lust om het landsbestuur in handen te nemen sterk afgenomen, gezien de ervaringen in het verleden, tydens Perons ballingschap. Misschien kan de oude peronistische gevel door pas sen en meten nog overeind blyven, (erkelyke verbetering op lan- l gyzelaar, niet in gevaar te bren- misch gebied, de inflatie in te tomen, gere termyn is alleen mogelijk als die intussen in een Jaar tyds reeds achter die gevel een grondige ver bouwing plaatsvindt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9