NVV gispt vleeswaren- industrie Piraten haast niet te pakken Buitenom Binnendoor Onderzoek naar golf Surinamers Weggesleepte auto's na 3 maanden naar sloop GROTE RESERVES AAN OLIE EN GAS Nederland paradijs voor illegale platenpersers ZATERDAG 5 JULI 1975 BINNENLAND PAGINA 7 Herstmcturering gaat ten koste van werkgelegenheid APELDOORN Het bestuur van de vakgroep vleeswaren- industrie van de Voedingsbond NVV heeft de indruk dat de ondernemers in de vleeswarenindustrie de vermindering van de hammenexport in de Verenigde Staten aangrijpen om met financiering van de overheid ten koste van de werkgelegenheid tot een ingrijpende herstructurering van de bedrijven te komen. De consequenties van in het verleden door henzelf gevoerde beleid worden hiermee afgewenteld op de overheid en de werk nemers, aldus het vakgroepsbestuur in een gisteravond uitge geven verklaring. De al aangekondigde maatregelen Van de werkgevers, waaronder de eventuele sluiting van diverse bedrij- DEN HAAG Er komen meer Su rinamers Nederland binnen de laat ste tijd dan men redelijkerwijs kan opvangen. Minister-president drs. J. M. den Uyl heeft gisteravond gezegd, ,dat naar de oorzaken hiervan een 'onderzoek wordt ingesteld. De laatste weken komen er vyf- honderd Surinamers per week naar Nederland. Het centraal bureau ves-*" tigingsbeleid rijksgenoten heeft drin gend om maatregelen gevraagd. Het bureau weet niet goed raad met de stroom immigranten. Het op vangcentrum in Soest is overvol. Er imoet een beroep worden gedaan op reeds in Nederland wonende familie. Verder huurt het bureau hotelbedden af. Ongeveer een kwart van de Suri naamse bevolking is nu in Nederland. 'Na de onafhankelijkheid op 25 no vember zal het iets moeilijker zijn het land binnen te komen. ven, staan echter niet in verhouding tot de vermindering van de hammen- export, aldus het bestuur van de vakgroep vleeswaren. In de verklaring staat dat de voe dingsbond in het verleden herhaalde lijk heeft gewaarschuwd tegen de on verantwoorde toename van de slacht- oapaciteit. Dit beleid heeft volgens de verklaring geleid tot moordende concurrentie in de vleeswarenindu strie waarvan al vele werknemers de dupe geworden zijn. Het vakgroepsbestuur zegt de ver mindering van de hammenexport niet te willen kleineren maar is wel van mening dat een herstructurering niet aan externe factoren alleen mag wor den opgehangen. Voor een fundamen tele aanpak van de structurele pro blemen is het volgens de vakgroep een eerste vereiste dat van onder nemerszijde volledig opening van za ken, wordt gegeven over de feitelijke interne situatie. In het kader van de maatregelen moet ook een goede sociale paragraaf worden vastgesteld. Daar tot nu toe de ondernemers ook op dat punt vol komen onder de maat blijven zyn de besprekingen hierover op 27 juni vastgelopen. Het vakgroepsbestuur stelde zich unaniem op achter de vakbondsdelegatie in de herstructu reringscommissie van 't Produktschap voor Vee en Vlees. In de verkla ring wordt geconstateerd dat het de Voedingsbond NVV onmogelijk wordt gemaakt op verantwoorde wijze aan een doeltreffende en controleerbare oplossing bij te dragen. DEN HAAG Weggesleepte auto's kunnen als zij na drie maan den niet zijn opgehaald door de eigenaar, worden verkocht of ver nietigd. Dit is de strekking van een wijziging die de ministers Van Agt en Westerterp hebben aangebracht in hun wetsvoorstel over het weg slepen van voertuigen. Het wegslepen moet volgens de voorgesteld regeling mogelijk wor den als de veiligheid van het verkeer in het geding is of de vrije doorgang van het verkeer wordt belemmerd. De ministers gaan ervan uit, dat de eigenaar van een weggesleepte auto binnen enkele dagen zijn voertuig weer heeft opgehaald. Voor de enkele auto die blijft staan willen zij het mogelijk maken, dat de overheid het vehikel verkoopt, eventueel na reparatie van een ernstig mankement. Of voor niets overdraagt aan een andere eige naar, dan wel het voertuig vernietigd. Voordat tot verkoop of vernietiging wordt overgegaan krijgt de eigenaar schriftelijk bericht. Wellicht onder het motto: we moeten doorgaanheeft het wel bekende tweede-kamerlid de heer boer H. Koekoek opnieuw een grammofoonplaat uitgebracht. De ene kant vermeldt het onthullende lied "Ik blijf toch altijd een boertje" en aan de andere zijde vraagt het boertje zich af: "Is er nog hoop". Een zinsnede uit dit laatste werkje: "Je komt me niet tegen bij de lintjesregen". Vandaar dat de heer boer H. Koekoek hier op komische wijze symboliseert dat hij toch een lintje heeft gekregen. LOCO HAPPEL EERSTE VOOR DEN HAAG DEN HAAG (SP) De partijtop van de KVP ziet in loco-burgemeester H. F. Happel (50) de belangrijkste kan didaat voor het burgemeesterschap van Den Haag. De commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, ver wacht zeer binnenkort een schrifte lijke aanbeveling van het KVP-be- stuur. Het bestuur zal niet alleen de heer Happel naar voren schuiven, omdat men destijds kritiek had op de aanbeveling van de PvdA voor het burgemeesterschap van Rotterdam alleen André van der Louw. Er zijn nog twee anderen. De heer Happel zelf heeft meege deeld, dat hij dinsdag door zijn par tijgenoot Andriessen is benaderd met de vraag, of hij er bezwaar tegen had dat zijn naam kwam te staan op dat lijstje van kandidaten. Hij heeft de indruk, dat hij op dat lijstje nummer 1 is. KVP-voorzitter Vergeer wilde de namen niet zeggen, omdat hij meent, dat dit onhoffelijk zou zijn tegenover de commissaris van de Koningin. Evenmin wilde hij bevestigen, dat de loco van Den Haag als eerste op de KVP-voordracht staat. Behalve de KVP-leden heeft mr. Vro lijk nog een sollicitant, drs. H. J. Viersen, oud-wethouder van Rotter dam, lid van het Christen Democra- trisch Appel. Premier Den Uyl verwacht, dat de ministerraad pas tegen het eind van augustus, als de vakanties achter de rug zijn, voor het eerst over deze be noeming zal kunnen beraadslagen. Het kabinet heeft van geen enkele politieke partij een voordracht ge kregen. Kanaaloversteek per roeiboot mislukt SCHOORL De poging die twee leden van de Schoorlse reddingsbri gade gisteren gedaan hebben om per roeiboot het Kanaal tussen Ca lais en Dover over te steken is mis lukt. Viereneenhalve mijl buiten Do ver moesten de mannen door storm, onweer en regen gehinderd hun po ging staken. Zij werden door de volg boot aan boord genomen en keerden naar Calais terug. De mannen de den hun gesponsorde poging om de reddingsbrigade aan een nieuwe land rover te helpen. Grote partij hard drugs gevonden ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft drie mannen aangehouden die ongeveer 14 kg morfine en 300 g. ruwe opium bij zich hadden. Deze party hard drugs zou in de „detail- handeü" ruim f 100.000,- hebben opgebracht. De arrestatie berustte op een toeval Bij een routinecontrole op de Kruiskade gedroegen de 26-jarige zeeman Ph. J. R. uit Capelle a/d IJssel, de 23-jarige zeeman W. van L. uit Spijkenisse en de 21-jarige J. H. uit Rotter dam ziCh zo opvallend, dat men besloot hen te fouilleren. Het onderzoek naar de herkomst van de verdovende middelen leidde de recherche naar Apeldoorn. Hier werd de 33-jarige E. L. C. gearresteerd. Deze bekende de gevonden heroïne in drie etap pes uit de Verenigde Farmaceu tische Fabrieken in Apeldoorn te hebben gesmokkeld, waar hy werkzaam is. Hij zei de morfine aan de Rotterdammers te heb ben afgestaan zonder er geld voor te hebben ontvangen. De politie gelooft dit niet. Europa kan zichzelf redden DEN HAAG Europa kan zich zelf binnen enige jaren onafhankelijk maken van de organisatie van olie- exporterende landen, de OPEC. Er is namelijk op het continentale plat in de Noordzee en in de Middellandse Zee zoveel olie en gas dat bij een behoorlijke ontginning over een jaar of zeven nog maar een klein deel van de Europese oliebehoften door invoer uit de Arabische of andere OPEC-landen zal moeten worden ge dekt. Deze voorspelling komt van prof. dr. P. Odell, directeur van het eco- nomisch-geografisch instituut van de Erasmus-Universiteit te Rot terdam, die de resultaten van zijn berekeningen meedeelde in 'n voor dracht voor een bijeenkomst van di recteuren van energiebedryven. Deze voordracht is afgedrukt in 't laatst verschenen nummer van't maand blad 'Gas' van de Kon. Ver. van Gas- fabrikanten. Volgens prof. Odell heeft West- Europa de oplossing van de energie crisis in eigen handen. Maar er zal dan geproduceerd moeten worden wat mogelijk is en er zal voldoende aandacht moeten zijn voor vermin dering van de vraag en de ontwik keling van alternatieven. Het model van het Rotterdamse instituut geeft aan, dat alleen al de Noordzee-olie na 1982 meer dan driekwart van de totale Europese oliebehoeften zal kunnen dekken. De mogelijkheden in de Ierse Zee en de Middellandse Zee moeten evenmin worden onder schat. Daar zal winning echter pas na 1990 mogelijk zijn. Prof.'Odell meent te kunnen vast stellen, dat de aardgasreserve in de Noordzee viermaal zo groot zal zijn als de bel van Slochteren. in 1980 zal dit gas een kwart van de West- europese energiebehoeften kunnen dekken. Om de ontginning van de reusach tige olie- en gasreserves van West- Europa te helpen financieren, zou er, volgens prof. Odell, een Europe se volks-oliemaatschappij moeten worden opgericht, via welke de burgers moeten kunnen deelnemen in de oliewinning. AMSTERDAM (SP) De Neder landse grammofoonplatenindustrie slaakte deze week een zucht van ver lichting, toen de politie een groots opgezette illegale platenpersery in Berverwijk oprolde. „Deze piraten zijn een nagel aan onze doodkist", al dus een platenmaatschappij -direc teur die erg blij was, dat de bron van vele tienduizenden platen, die ons land de laatste Jaren overstromen, nu Door Jan Kees Kokke is drooggelegd. Althans dat hoopte hij. Voorhands is dat ij dele hoop, te noemen. Want de illegale platenper sers zien Nederland als een klein pa radijs en met de arrestatie van de platenpiraten in de illegale Bever wij kse perserij is hoogstwaarschijnlijk nog pas het topje van een ysberg zichtbaar geworden. Directeur G. P. Willemsen van het BUMA en de STEMRA in Amster dam sluit de mogelijkheid namelijk beslist niet uit. „Deze piraten zijn erg slagvaardig. Het is haast ondoen lijk ze te pakken te krijgen. Boven dien is er in Nederland tot nu toe praktisch niets gedaan tegen de grammofoonpiraten", aldus de man, die met zijn medewerkers van het Bureau Muziek Auteursrechten in de opsporing naar illegale persers nauw met de politie samenwerkt. Het is helemaal niet zo verwonder lijk dat de platenpiraten Juist Neder land attlmren voor hun illegale pers fabriekje. In het buitenland zijn ze namelijk veel actiever in de Jacht op deze mensen. Drie jaar geleden werd tijdens een conferentie in Genève over de bestrijding van de illegale platenpersers een internationale con ventie opgesteld, die door Nederland nog steeds niet is bekrachtigd. „De grote moeilijkheid", aldus BUMA-directeur Willemsen, „is dat de auteurswet uit 1912 eigenlijk hele maal niet voorziet in straffen tegen overtredingen hiervan". In Amerika bestond tot voor kort bijna de helft van de grammofoon platen uit illegaal geperste platen. Totdat twee jaar geleden hiervoor een speciale wet van kracht werd, waarmee grammofoonplatenpiraterij goeddeels in de Verenigde Staten werd uitgeroeid. Overigens wel met het gevolg dat die enorme hoeveel heden illegale platen, die de piraten in Amerika niet meer kwijtraakten op de Europese markt werden ge gooid. Overigens is de heer Willemsen van het BUMA vol lof over het optreden van de politie, met wie hij bijna een Jaar - lang op zoek was naar de pla tenpiraten. Stilgezwegen Twee jaar geleden dook in ons land de eerste illegaal geperste plaat op. Het was de elpee Rote Rosen van Freddy Breek. ,Een erg goed vervalste plaat", zegt de heer Willemsen. „We hebben die ontdekking toen uitdruk kelijk stilgezwegen, om te trachten het spoor naar de bron te vinden. Er liepen aanvankelijk lijnen naar Bel gië maar daar liep het onderzoek dood. Inmiddels kwamen er steeds meer clandestien gefabriceerde platen op de markt. Aanvankelijk dacht men dat het illegale fabriekje ergens in het Gooi moest staan. Totdat men een dag of tien geleden de klandes- tiene perserij in Beverwijk op het spoor kwam, waar de politie afgelo pen woensdag tenslotte een inval deed, waarbij de persers op heterdaad werden betrapt. Twee mannen wer den daarby gearresteerd en later werd ook tegen twee mannen op een drukkerij in Beverwijk waar de hoe zen werden gemaakt, proces-verbaal opgemaakt. De grote man die achter deze groots opgezette zwendel zit, heeft de politie echter hoogstwaarschijnlijk niet te pakken gekregen. „Het brein achter de schennen zit waarschijnlijk in het buitenland", gelooft BUMA- directeur Willemsen, die sterke ver moedens heeft over de identiteit van deze man, een avontuurlijke finan cier, die merkte dat er een gat in de platenmarkt zat. „Het zal erg moeilyk zijn hem te pakken te krijgen", meent de heer Willemsen, „want hij komt maar zelden naar ons land. Maar ik weet vrijwel zeker wie het is, al maanden". Milj oenen dat het hoogstens om enige tiendui zenden guldens zou gaan. Maar de heer Willemsen meent dat het een miljoenenaffaire is. De produktdekos- ten van zo'n illegale plaat bedragen slechts minder dan een gulden. Per plaat werd er een nettowinst van minstens zes gulden gemaakt. En er zouden zeker honderdduizenden pla ten geperst zyn in Beverwyk. Hoe veel precies v/eet niemand nog. Soms lieten zelfs de gerenommeer de platenmaatschappij en zich by de neus nemen. Een van de grote maat schappijen moest eens 600 platen van een handelaar terug nemen omdat deze klaagde over de slechte kwali teit hiervan. De maatschappy die dacht een persfout gemaakt te heb ben, nam ze terug tegen de inkoop prijs van f 11 a f 12. Later bleek pas, dat de platenmaatschappy haar ma gazijn gevuld had met door een pi raat geperste platen. Grote gedupeerden in deze illegale platenpersery zyn niet alleen de pla tenindustrie, maar ook de auteurs en de artiesten. Vrijwel alle platenmaat- schappyen in ons land zyn erby be trokken, zoals Phonogram, EMI, VOETBAL De nieuwe trainer van de Bundesligaclub Werder Bremen heet Herbert Burdenski. De 53-jarige trainer tekende een contract van één jaar met de club waarin zyn zoon als doelverdediger speelt. Met de benoe ming van Burdenski zyn alle geruch ten dat Rinus Miohels naar de Duit se vereniging zou gaan, ontzenuwd. K-tel, Arcade, Polydor, Parlophoon. De illegale platenpersers werkten af en toe nog sneller dan de grote maatschappy en zelf. Soms slaagden ze er namely k in een tophit clan destien nog eerder op de markt te- brengen dan de legale maatschappy Retaalpas voor giro-kascheque DEN HAAG Houders van een giro-rekening die gbruik maken van kascheques moeten in de toe komst gebruik maken van een giro- betaalpas. De postalre recherche hoopt dat daarmee een einde zal ko men aan de inwisseling van deze cheques met een vervalst legitima tiebewijs. Een woorvoerder van de PTT heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. Enkele weken geleden besloot de PTT reeds om in de toekomst als iemand als gemachtigde een giro cheque wil innen ook de legitima tie van de geadresseerde te vragen. Deze maatregel van de dubbele le gitimatie houdt in dat de lokettis- ten voortaan de handtekeningen van de machtiging en de legitimatie kun nen vergelijken. De postale recherche hoop hier door de zwendel, die de PTT per maand tonnen kost, in te kunnen perken. Ritsloos (1) Onlangs heb ik "Het ritsloze nummer" (uitgave De Arbeiders pers) uitgelezen en ik was al lang van plan hierover iets in deze ontboezeming voor het week-end te schrijven. Probleem was en is dat een vriendin van myn vrouw het boek onmiddellyk onder myn handen weggriste en ermee ver dween naar haar Franse vakan- tiestek, een leeg kasteel in de lege Auvergne. Het moet dus allemaal uit het hoofd gebeuren. Zo'n vyf jaar terug zag je ie dereen met 'Portnoy's complaint' van Philip Roth sjouwen. Dat was de onversneden en zeer on derhoudende rekening die een Amerikaanse joodse jongen van zyn leven en zyn frustraties opmaakte. Een spannend voor leesboek voor de rijpere jeugd, waarmee menig echtpaar onder de wollen dekens in slaap is ge wiegd. "Het ritsloze nummer" heet de vrouwelyke tegenhanger, of hoe noem je dat, van de Jammer klacht van Portnoy te zijn. Erica Jong, de schryfster, figureert als een met veel weelderig blond be giftigd uiterst begerenswaardige wezentje op de achterflap. Bin nenin komt ze zo mogelyk de mannelyke lezer nog begerens waardiger voor. Het is een lekker geschrevenen zeer vaardig vertaald boek. De mannen die erin voorkomen zyn onveranderd grillige, krankzin nige, gevoelloze, egoïstische lie den. Soms een combinatie van dat alles. Erica schryft als het ware een ballade van de kring spier en variëert het rymschema. De modieuze sfeer van dure psy chiaters, de New York Times Book Review en Greenwich Vil lage is het sausje en daarin drij ven dan als krachtige brokjes gespierd taalgebruik aan de schaamstreek ontleend. Soep met ballen mag ook. Het is een mannenboek, geschre ven door een vrouw. En omdat vrouwen graag mannenboeken le zen wordt hun grypgraagheid duidelyk. Zelfs als ze niet met vakantie naar Auvergne gaan. Het is dus ook een vrouwenboek. De mannen komen er niet goed van af bij Erica Jong, vindt me nigeen. Een bonte stoet van billenknypers, charletaneske ver sierders en exhibitionisten trekt voorby. Het verhaal gaat dat de uitvinder van de ritsslui ting op later leeftyd volslagen gek is geworden, omdat hy zyn geniale vondst op alles wilde toe passen. Tot huis- en bruggebouw toe. Gelukkig voor hem heeft hy de ritsloze Erica niet meer hoe ven te beleven. Voor de meeste andere mannen kwam ze precies op tyd en was zeer welkom bovendien. Want als Erioa haar lezexs ergens van door dringt, dan is het dat ritssluitin gen bestaan die open kunnen. Ritsloos (2) Aan de emancipatie van de vrouw lykt my dit boek niet zo'n geweldige bydrage te leveren. De hoofdpersoon is een lekker vrouw- tjesdier; een beetje opstandig, niet zo zeer tegen het rollenspel van de guys en dolls, maar maar ver drietig over hoe het nou juist by haar uitpakt. Als je uit bed rolt moet je maar afwachten of je op de goede psychiatersdivan terecht komt. En ik zou als zielkundige ook moeite hebben met een vrouw die geobsedeerd is door by voor beeld de vraag, hoe manifesteert zich het volkskarakter van ver schillende naties in het interieur van hun privaten. Bij al haar grote mensentaal blyft ze het kleine verdrietige meisje dat het bekje wyd open valt, als haar vriend na weken roezig en rozig omzwerven zegt dat hy nu vrouw en kinderen moet ophalen omdat het tyd wordt voor de kampeervakantie. Ritsloos (3) Een gekke meid, zo een kom Je weinig tegen. En nog intelligent ook. Dat kunnen we in koor die psyohiaters nazeggen en de hitsige studenten op de campus en de kleffe gidsen in Florence en de zwager in Beiroet, die ritsloos de kamer komt binnensluipen. Mis schien zyn mannen ook wei te weinig geëmancipeerd. Mexico by doeleinden aanslui ting wordt gezocht die zy die dis crimineren belangryk vinden. Met een eigen subcultuurtje ben Je nergens. Misschien is dat wel erg jammer voor die vrouwen; zo goed hebben de mannen het al die eeuwen immers ook weer niet ge daan. Waarschijnlijk is dat by Karl Marx ook wel de grote misreke ning geweest. Scherp zag hy dat produktieverhoudingen. economi sche tegenstellingen, het karakter van de samenleving bepaalden. Hy kon echter in de periode dat hy 'Das Kapital' schreef nog niet vol doende overzien dat arbeiders in de Westeuropese industrielanden "op safe" zouden gaan en liever stap voor stap naar beter leven, vor ming en macht streefden dan naar een klasseloze maatschappy in het verre verschiet. Dat was revi sionisme", een belaste term voor orthodoxe marxisten, maar wel de Westeuropese prakt yk. Terug by die vrouwen lm Mexi co zieft men iets dergeiyks. De ge delegeerden uit het Midden-Oos ten zouden geen schijn van kans hebben, serieus genomen te wor den wanneer ze als een soort vrou welyke Abi Nathans de vrede voor alle mensen van goeden wille zou den prediken. Dat er überhaupt weinig verras sends uit Mexico doorklonk wil ik overigens niet op het conto van kwaadwillige mannelyke redacteu ren van persbureaus schrijven. Hoogstens een klein beetje. Winst Soms verbaas je je toch over een elementair gemis aan psy chologische strategie. De twee werkgeversverbonden komen met een sombere nota over de econo mische perspectieven in dit land. En hoe noemen ze die uitgere kend? "Winst, werk, welzijn". Met zo'n titel vraag je eenvoudig om moeilijkheden. Het NVV liet er inderdaad geen gras over groeien en sprak honend dat het geschrift op het stuk van werkgeversmentaliteit in elk geval niets aan duidelijk heid te wensen overliet. Men begon met de "winst" en "welzijn" bungelde er helemaal achteraan. De heren lieten zich toch maar weer eens flink in de kaart kijken, aldus het NW. Laat ik even rusten, of het NVV daarin gelijk heeft. Het lijkt me inderdaad dat de vergadering van aandeelhouders vrolyker te moede is, wanneer het winstpercentage weer eens wat omhoog gekrikt wordt dan wanneer de directie van de N.V. het welzijn in grote aanhankelijk heid heeft gediend. Ik kan me ook voorstellen dat het NW al te demagogisch een tegenstelling schept tussen "winst en "werk" Maar die opstellers van de nota kan ik niet volgen. Hoe bedenk je in hemelsnaam zo'n titel. Het is ongeveer hetzelfde als wan neer een medisch specialist op het bord met zijn spreekuren ook zijn tarieven zou laten schilde ren of de fabrikant van kattevoer de preciese samenstelling van zijn produkt op de blikjes zou vermel den. Ik bedoel als het eenmaal moet, is er nog tijd genoeg. Stroom Die wereldwyde conferentie in Mexico Stad met alle mogeiyke geleerde en pientere vrouwen zit er weer op. Het Jaar van de Vrouw is over de helft heen en de dagen worden langzamerhand al weer korter. In menige krant wordt over die conferentie de balans opgemaakt. Zo te oordelen liet meest door mannen. Een van de vreemdste ver- wyten die Je hier en daar tegen komt is het volgende: dat waren nou wel allemaal vrouwen by el kaar maar met hun politieke blokvorming en resoluties speel den ze mannetje. Ik laat nu maar buiten beschouwing dat de Neder landse delegatie werd geleid door een hoge Piet van CRM en niet door een Pieternel, maar wat dan nog? Als je met de mond beiydt dat een vrouw net zo'n homo sa piens is als d'r broertje, maar Je betaalt haar minder als typiste dan dat broertje en Je stuurt haar liever het kraambed dan de col legezaal in, moet Je by een paar zaken niet vreemd opkyken. Een gediscrimineerde groep zal pas aan emancipatie kunnen beginnen De Leidse hoogleraar in de wijs begeerte dr. C A. van Peursen heeft "Cultuur in stroomversenl- ling" (uitg. Elsevier) geschreven, een vereenvoudigde versie van zijn eerder verschenen "De stra tegie van de cultuur". Dat laat ste boek ken ik niet, het eerste heb ik ademloos uitgelezen. Zelden heb ik in een bestek van ruim 200 bladzijden en dan nog rijk voorzien van illustraties, zo'n helder vertoog gelezen over ont wikkeling en perspectieven van on ze cultuur. Wars van alle gewich tigdoenerij schetst Van Peursen in drie fasen de fascinerende ont wikkeling van cultuur, dat is het veranderen van de natuur. Fasen die hij de mythische (de mens open en deel van zijn omgeving, de ontologische (zakelijke, afstan delijke) en functionele (de mens soekend naar nieuwe en voor hem- self wezeniyke relaties) noemt. Het knappe van Van Peursen is dat hij geen spitsvondige, gezochte il lustraties nodig heeft om zijn be toog te ondersteunen. Scherp stelt hij ook de steeds dwingender con frontatie van de ethiek ('is dat wel goed?*) met techniek en weten schap. De knellende actualiteit van de ethiek der levensweten schappen die een antwoord moet vinden op de technische kundighe den (euthenasle tegenover zin loos, maar technisch mogelijk, verlengen van het leven) en dé nog minder ontgonnen ethiek van wat Van Peursen de cultuurwe tenschappen noemt (sociologie, psychologie), waarbij men zich te weer moet stellen tegen de mo gelijkheid van grootscheepse her senspoeling. Voor degenen die deze weken op stap gaan in hun wagen (techno logisch produkt van cTe natuur wetenschappen), eens even losko men van de oppeppers van de psychofarmaca (technologisch produkt van de levensweten schappen) en niet al te afgeleid worden door de reclameboodschap pen van marketingboys (techno logisch produkt van de cultuur wetenschappen) behoort dit boek in de bagage. Desnoods op de imperiaal. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7