Catapult in „Ut Sloepie groot succes agenda Bij onthulling monument Hollandse graven Lange Kerkdam weer open voor verkeer Spel Feike Asma groots KONINGIN IN RIJNSBURG 1*J 4 1 d Herstel van Oude Toren begonnen ad^7jtoeWt"l84r%e.PraSo- PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 5 JULI 1975 Zaterdag RIJNSBURG Ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de herbegra ving van de graven en gravinnen van het Hollandse Huis. heeft koningin Juliana vrijdagmiddag een bezoek aan Rynsburg gebracht. Voor het be zoek was een grote publieke belang stelling. De bekendste graaf die in Rijns burg een waardiger begraafplaats heeft gekregen is Floris de Vijfde. De skeletten van de graven en gravinnen zijn tussen de historische Hervormde Kerk van Rijnsburg en het nieuw ge bouwde raadhuis opnieuw ter aarde besteld De Hollandse graven waren tot voor kort ingemetseld onder liet raadhuis van Rijnsburg. Voorafgaand aan de onthulling van het monument was een bijeen komst in de Nederlands Hervormde Kerk, waar prof. dr. W. Glasbergen een uiteenzetting gaf over de ge schiedenis van het oude Rijnsburg, v^n het bedehuis, dat de oudste pro testantse kerk van ons land is en van de Hollandse graven. Wim Leeuwenburg (12) en Rudie van Klaveren (13) trokken voor de aanwezigen het doek weg dat een latijnse tekst op de tombe bedekte. In de hal van Rijnsburgs raadhuis bekeken de koningin en haar gezel schap een kleine tentoonstelling over het bijna duizendjarige Rijnsburg, In de raadzaal kreeg ze uit handen van loco-burgemeester H. de Mooij twee gouden munten, geslagen ter gelegen heid van Rijnsburgs duizendjarig be staan. Van één van de munten is 'n hanger gemaakt. Wethouder De Mooij heeft de laatste fase van de realise ring van het monument als voorzit ter van de stichting ..De Hollandse graven" begeleid. Hij deed dit na het overlijden van burgemeester B. H. Koomans. de grote stimulator van de herbegraving van de graven en gra vinnen. De penningen zijn bestemd voor prins Floris en zijn moeder prinses Margriet De naam van prins Floris herinnert aan de graven van het Hollandse Huis. Mevrouw A. de Haas-Kromhout, 't enige vrouwelijke raadslid in Rijns burg, bood de koningin het boek „Duizend jaar Rijnsburg" aan. Het bezoek aan Rijnsburg werd be sloten met 'n tocht naar het Spinoza- huisje, een huisje waar de bekende wijsgeer Spinoza een aantal jaren heeft gewoond. L A WARMOND Voor het eerst tij dens de Kaagweek werd er gisteren een kindermarkt gehouden (zie fo to boven). Dat de Warmondse jon gelui over „handelsgeest beschik ken was heel duidelijk. Alle kramen waren gevuld met jeugdige verkoop sters en verkopers, die vooral veel bloemen, oude boeken en oud speel goed aan de man brachten. Ze had den zelfs gezorgd voor echte ker misattracties zoals een poffertjes kraam, een ballengooitent en een rad van avontuur. Het gehele werd omlijst door de jeugdleden van War- monds Fanfare. Een gezellige ge beurtenis, die volgend jaar zeker een plaatsje in het Kaagweekpro- gramma zal krijgen. Een traditie is het ringsteken. Eerst op fietsen, dit werd gewonnen door Richard Meskers en daarna in au to's (foto Midden) waarbij de eer ste prijs ging naar Th. Duynhoven. Om zeven uur gisteravond begon de braderie maar 't hoogtepunt voor de Warmondse jongeren was toch, het optreden van de Leidse popgroep Catapult (foto onder). De groep die op het ogenblik hoge ogen gooit met de single Seven Eleven werkt op het ogenblik aan een tweede lp. Het op treden van deze goedgeklede groep,, die ook in Top Pop te. zien is, was een geweldig succes. Nieuw gebouw openbare Bibliotheek geopend VOORSCHOTEN Voorbij is het ruimtegebrek van de Openbare Bibliotheek Voorschoten. Sinds vrij dagmiddag kunnen alle leden (jeugd en volwassenen) onder één dak te recht in de geheel verbouwde vroe gere School met den Bijbel aan de W ijngaardenlaa n. De openstelling werd verricht doorr het oudste lid en het jongste. Zo wel de 88-jarige heer M. Lakeman als de 4-jarige Paul van Paassen moesten een geel lint doorknippen, die voor de brede ingang gespannen waren. Mevrouw Stark, bibliotheca resse, sprak tijdens een inleidend woordje over de vreugde dat nu ein delijk de bibliotheek een goede huis vesting gekregen heeft. Burgemees ter Van der Haan zal de bibliotheek 21 augustus officieel openenen. Het voormalige schoolgebouw heeft een metamorphose gekregen. Er is niets meer van de oude indeling overge bleven. WASSENAAR Dicht opeen- gepakt genoten de jeugdige Was- senaarse vakantiegangertjes van het feest i7i de sporthal aan de Dr. M.ansveltkade. Natuurlijk zorgde het werk van de jeugdige goochelaar voor veel plezier. IN WASSENAAR WASSENAAR De werkzaamhe den aan de Lange Kerkdam, die on geveer 3 maanden hebben geduurd zijn zo ver gevorderd dat de weg weer kan worden opengesteld voor verkeer in beide richtingen. Tijdens de werkzaamheden was de Lange Kerkdam afgesloten voor het ver- ■M keer komende uit de richtingen Den Haag en Voorschoten. Op de Lange Kerkdam is niet alleen een profielwijziging tot stand ge bracht, ook de uit ongeveer 1900 da terende riolering werd vernieuwd. De profielswijziging houdt in, dat het fietspad aan de oneven kant van de weg is verdwenen. Aan beide zijden van ce weg is nu een zg. suggestie- scrook voor wielrijders aangebracht en de vrijgekomen ruimte is besteed voor de aanleg van parkeerstroken aan beide zijden van de weg. Verder is een wijziging gebracht in de aan sluiting van de Prins von Wiedlaan. De uitmonding van deze laan op de Lange Kerkdam is versmald en daardoor overzichtelijker geworden. Tenslotte is ook de kruising met de Artsen Prinsenweg van een asfaltdek De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur vm.-5 uur nam. voor kamerbewoners, vanaf 9 uur Geverstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan den 8-12 uur nam. Steenstraat 1 b. Wereldwinkel 's - morgens geopend. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur Geverstraat 65, Oegstgeest, sociëteit Breestraat 19, Twentwel. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan den, 8-12 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur Maandag Begijnhof 2, sexueel-informatiecen- trum "Begijntje", van 11 uur vm. -2 uur nam. en van 7.30-9 uur nam. Steenstraat 1 b. Wereldwinkel, 12.30 - 6 uur nam. Preathuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9 napraatcursus esoterische wijsbe geerte, 8 uur nam. Herengracht 51, gebedssamenkomst Unified Family, 6.30 uur nam tel 44853. Rapenburg 10, gebouw Rehoboth, Leidse Amateur Fotografen Vereni ging, 8 uur nam. Steenschuur 6, ruil- en veilingavond Leidse Postzegelvrienden, 8 uur nam stadhuis, raadsvergadering, 7.30 uur Tot de tijdelijke maatregelen in verband met de werkzaamheden op de Lange Kerkdam behoorde de plaatsing van een verkeerslichtin stallatie op de Rijksstraatweg bij de burgemeester en wethouders de mi nister van "Verkeer en Waterstaat verzocht deze installatie te handha ven omdat de verkeerssituatie op de Rijksstraatweg, wat het gedeelte tus sen Lange Kerkdam en Rozenweg betreft veel veiliger is geworden, hetgeen blijkt uit een sterk gedaald ongevallencijfer. Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst zlterd^ lO uur SSS?g,'nJ' h RiJn^bur- gerweg li, tel. 50481, Wilk II (Groenoord, Kooi en Merenwiiki p L Tan. De Sitterlaan 57 teL 3222?' ~1J JF? Waard. Professorenwijk en Tuinstadswijk) S. Smit Onhpt. wXf 3mT7: IV (zSii Weginan. paganinistraat *8, tel'. 26509 WARMOND Deze week is eigenlijk onopgemerkt voor de Warmondse bevolking de restau ratie begonnen van de Oude To ren. Het aanvoeren van de ver schillende materialen is in vol le gang en via een noodingang in de oude muur om het kerkhof heen wordt alles naar de be treffende plaatsen gebracht. De ze noodingang was nodig om het kerkhof niet te veel te ge bruiken en zo eventuele schade die hieruit voor kan komen te vermijden. Bij B. en W. in Warmond was ook al een verzoek binnengeko men om zo veel mogelijk het bijzonder mooie kerkhof te ont zien. De muur zal trouwens weer in de oude staat worden terug gebracht, De gelden zijn aanwe zig nu om de Oude Toren in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Door de akt-ies van de Stichting Oude Toren komt nog regelmatig gelden binnen. Het a.s. concours hippique zal de opbrengst aan deze stichting overmaken. De kans bestaat dan ook dat naast het uurwerk dat nu og op de zolder van 't Huys te Warmont in het Bos van Krantz ligt opgeslagen, ook het knekelhuisje naast de Oude To ren zullen worden gerestau reerd. Wat men precies met de muren van de oude kerk gaat doen is nog niet zeker. Deze mu ren zijn bijzonder slecht, aange tast door de begroeiing er te gen. Voorlopig staan deze muren er nog en zorgen er voor dat de Warmondse bevolking hierdoor nog spreekt van binnen de kerk en buiten de kerk. ook al is het enige verschil nog een zeer slechte muur. LEIDEN Het echtpaar Tege laar-Onderwater uit de Dillen burg straat 13r vierden gisteren hun diamanten huivelijksfeest. Ter gelegenheid daarvan kregen zij bezoek van het Leidse burge meester echtpaarde heer en me vrouw Vis. Om vijf uur gister avond stapten zij over de drempel van de met veel bloemen en ge schenken gevulde woning van het echtpaar en natuurlijk ivas er na mens de gemeente Leiden ook een presentje. huisadres Rhijnenburg, tel. 90529. <za' en zo. spreekuur van 12.30—13 uur). tel 522^ Heldl Mar«laan 36. Voorschoten F. r. Van Beuse- kom Piet Heynlaan 6. tel. 071—63551 33°-til. 071^T2SP,zoL°hmanPlantS°en Warmond F. Walenkamp. Dorp straat 45. tel. 10030. H Apotheken st, tel. 55482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 07162877. Wijkverpleging Leiden Stichting Interkruis Lei den, Middelweg 38. tel. 21753. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei derdorp, tel. 40131. Oegstgeest Stichting Interkruis Oeerstgeest. Lijtweg 7. tel. 54500. Voorschoten Gezondheidscen trum. v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond Zr. S. Posthuma. Ka- gernlein 308. Sassenheim. tel. 02522 Schooltandverzorging GG en GD-gebouw. Roodenburger- straat la. tel. 20645. Spreekuren voor spoedgevallen van deelnemende kinde- de Stichting School tand verzo r- crvQ-dienst SOS - tel hulpdienst tel 071 25202 Voor allen die tn moetltlkhe- nacht te berei den verkeren das i VOORSCHOTEN Het grofvuil wordt woensdag 16 juli opgehaald in Boschgeest, aan de Papelaan (tus sen Rouboslaan en Veurseweg), John F. Kennedyplantsoen, Oranjekade, Narcisstraat, Tulpstraat, Hyacinth- straat, Van Kempenstraat, Bijdorp straat, Willem de Zwijgerlaan, Bud- gemeester de Kempenaerstraat, Pau wenstraat, Crocusstraat, Wijngaar denlaan, (zuidzijde), Veurseweg, Es- senlaan, Rouwkooplaan, Peppellaan, Wilgenlaan, Kniplaan, Laan van Duivenvoorde en Haakwijk. DEN- HAAG/ LEIDEN Minis ter van Doorn van CRM heeft voor 1975 reistoelages verleend aan enkele tientallen beeldende kun stenaars, onder wie Rudy Augustinus te Voorschoten. Een stipendium werd toegekend aan onder anderen Pieter Geraedts en Frans van Nieuwen- borg, beide kunstenaars woonachtig te Leiden. Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening verongelukte hon den, katten, vogels, e.d. in de ge meenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar, tel. 346«7. Burgerlijke stand Harris. Christ J. M. J. Pesschier. Theodorus rT'z. A P Regeer en H A Stadt. Mart D. J. H. v. Zijl, M. Kroese- Amsterdam i Soest. J. W. v. Kralingen en C. W. M. Rossum, J. J. M. Smeele H. O. G. Peltzei Warmond GeborenMaris r. T. A. v. Gerven en J. Kluivers Overleden: M. C. Ruigrok M. T. v.d. Vooren. C. W J. J. M M S. C. M. Lathouwe: Dessing, 85 jr. J. H. H Pouwiel. 65 Jr. Kruis en G C Arbouw. G. F. C. Noordhoek Hegt. 67 J: C. Wehrmeijer. B H. M LEIDEN Het tweede K en O- orgelconcert in de Marekerk trok gisteravond veel belangstelling. Jam mer was echter, dat van een orgel concert nauwelijks gesproken mocht worden: Feike Asma speelde slechts drie werken, de rest van de tijd werd gevuld door de British Co lumbia Bos Coir uit Canada. Onder leiding van Donald Forebes en op het orgel begeleid door Don Woodworth brachten de jongens een gevarieerd programma van geeste lijke en wereldlijke liederen. Het re pertoire was voor een gedeelte te hoog gegrepen, maar de minder moeilijke stukken klonken niet on aardig. Het publiek toonde zich ingenomen met twee in het Neder- ands gezongen liedjes. Feike Asma kreeg aan het be gin van zijn eerste optreden een vreemde verrassing te verwerken: na enkele maten viel het orgel uit, door dat Asma's Canadese collega per on geluk tegen een schakelaar leunde. Toen Woodworth later een werkje van Mendelssohn begeleidde werd op een onverwacht moment een re gister uitgetrokken en even later weer ingeduwd: of dit een grappig wraak- oefeningetje van Asma is geweest heb ik niet kunnen achterhalen Ondanks de beperkingen van het orgel, dat bovendien momenteel niet in al te beste conditie verkeert, was Asma's spel groots van opzet en uit werking. De rustige tempi in de toc cata van Krebs en de partita van Walther gingen gepaard aan een ge nuanceerd, doorzichtig spel, dat de tamelijk zware registratuur uit stekend verdroeg. RON HARMS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagoiad B V Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 TelefooD directie en admini stratie 071-25041 TelefooD redactie 071-21507 Hoofdredacteur HaD Mulder Kwartaalabonnement i 35.90 Per post f 40.30 Jaarabonnement 1132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden olj vooruit betaling te voldoen Bil automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten. Nabezorging van 18 0020.00 u Zaterdag van 16 00—18.00 uur Telefoon 071-30500 Indien tn gesprek 071-34539

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2