Drama voor „Darling Evonne" Hoban is sterkste van de „slimmen" Tour in cijfers Bruessing beslist Avondzesdaagse Billie Jean King raast naar zesde JVimbledon-titel ZATERDAG 5 JULI 1975 PAGINA 19 Vr ij spel Betty Stöve ook in finale mixed-dubbel LONDEN Betty stöve heeft zich geplaatst voor twee finales ven Wim bledon. Samen met de Frangaise Frangoise Du>rr was zy al doorge drongen tot de eindstrijd damesdub- bel en gisteravond kwam zij ook zo ver in de mixed, samen met de Aus traliër Alan Stone. Beiden versloe gen de Russen Alex Metreveli-Olga Morozova, die als vierde waren ge plaatst met 2-6, 6-4, 6-4. De neder laag had gedreigd in de tweede set toen de Russen met 3-0 voor kwa men te staan, vooral omdat Betty Stöve te weinig steun kreeg van Stone. Daarna kwam echter het herstel en met sterk spel werd toch de eindstrijd bereikt. Betty Stöve en Frangoise Durr ko men in de finale tegenover de Ja- pansen Kiyomura-Sawamatsu te staan, die verrassend het duo Chan- f-reau—Gourlay (Frankrijk-Austra lië) uitschakelden met 8-6, 6-8, 6-2. In de mixed gaat de finale van on ze landgenote en Stone tegen Ries- sen-Margaret Court (VS-AustraUë), die Jan Kodes en MartmaNavra- tilova (Tjs) de weg versperden: 5-7, 6-3, 6-2. VOETBAL Pelé heeft gisteren met de New York Cosmos een neder laag geleden De Los Angeles Aztecs wonnen met 51. Pele maakte het openingsdoelpunt, maar kon toch niet voorkomen, dat zijn club ten onder ging. WIELRENNEN De Tsjech Petr Matoesek heeft gisteren de Ronde van Joegoslavië voor amateurs ge wonnen. Hij won de laatste etappe en verbeterde daardoor zijn eerste plaats in het algemeen klassement. De tweede plaats in de eindrang schikking was voor zijn landgenoot Poslushni. - Billie Jean King in opperste vreugde met de alweer veroverde trofee. Door Piet Kienhuis LONDEN Wat een drama voor de pas getrouwde Evonne Cawley- Goolagong. Binnen veertig minuten te worden weggevaagd voor het kritische forum van het volgepakte centercourt in de finale van Wim bledon, het is om onder de grond te kruipen. Ook al is de tegen standster dan de legendarische Billie Jean King-Moffitt, die hiermee haar zesde titel in dit vermaarde wereld- toernooi binnenhaalde. Slechts een game te kunnen maken in de grote eindsrijd is iets dat men in zijn ergste nachtmerries niet zou heb ben beleefd. Dat juist de charman te "Darling Evonne" - 23 lentes, het lievelingetje van het publiek, door dit diepe dal moest gaan,er werden hier en daar zelfs tranen over vergoten. Alleen Evonne zelf, de grote eenzame op de geteisterde grasmat tussen de hoog opgaande tribunes verwerke haar debacle als een echte sportvrouw. Er kon zelfs nog een lachje aan overschieten bij de inmiddels gefortuneerde dochter van de arme schaapherder uit het Australische gehucht Barellan toen Billie Jean haar racket wegslinger de en op de knieën zonk nadat haar tegenstandster ook de laatste volley hopeloos slecht had geraakt. De veertig minuten moeten voor de kleine Evonne een eeuwigheid hebben geleken en wat ze in die periode allemaal heeft doorgemaakt zal wel nooit precies bekend wor den. Pas veel later vertelde zij"Niets wilde vandaag lukken. En Billie hielp me ook helemaal niet, want ze was voortdurend zeer agressief. Ik kan me niet herinneren ooit zo dik verloren te hebben. Het is een grote opluchting voor me dat alles voorbij is". Billie King over haar ongelukkige tegenstandster: "Och, sik heb toch zo met haar te doen", want ze is zo'n lief meisje. Maar ze zag van daag de ballen kennelijk niet goed en alles ging net verkeerd, zoals el ke tennisser wel- eens ervaart. En ze kan toch zo gevaarlijk zijn", wist Billie. "Ik was er steeds maar bang voor dat ze toch nog terug zou ko- Ook Betty Stöve had nog even met de onfortuinlijke finaliste ge sproken, die hetzelfde van haar te horen had gekregen. "Ze had er geen enkele verklaring voor, maar ze heeft geen traan gelaten en ach, als je zo verliest is het misschien nog niet eens zo erg dan als je op het nippertje de titel hebt gemist". Ongegrond De angst van Billie Jean bleek volkomen ongegrond, want Evonne Cawley bleef volkomen machteloos en ook het bijna wanhopige .,come on, Evonne", een kreet zo ongebrui kelijk bij tennis en zeker op Wim bledon, van verschillende kanten ge uit bij 5—1 in de tweede set, kon haar niet meer redden. Het begin was ook al niet erg veelbelovend geweest voor de licht voetige Australische. De eerste klap was een dubbele fout en weg smolt haar game op love. Maar ook Bil lie King sloeg een dubbele fout in haar eerste game en miste diverse volleys. Zuchtend ging zij over de baan, theatraal lopend en zichzelf te gen het hoge afrokapsel slaand. Na de gewonnen game balde zij haar vuisten en grimaste opgelucht, ten teken dat zij haar tegenstandster, maar al te zeer vreesde. Evonne staat immers bekend als een slow- starter, maar het herstel van de oud-kampioene bleef uit. Haar an ders zo speelse maatgevoel en on bevangenheid lieten haar blijvend in de steek. Bijna geen enkele re turn op de service was goed, er was geen enkele scherpte of diepte in haar slagen en slechts een enke le volley zat zuiver op het racket. In ruim twintig minuten had Billie King, tot haar eigen grote verba zing, de set met 6—0 binnen. Het her stel zou dan ongetwijfeld in de twee de set gaan komen, zo dachten de 15.000 toeschouwers, maar Evonne, kwam niet meer boven haar depres sie uit. Zij probeerde het met een dropshot, met een gekapte forehand, met volleys, maar de games in haar nadeel bleven zich opstapelen. Na 20 ging haar service met een dubbele fout verloren en inmiddels, was het zelfvertrouwen van de ge routineerde Billie King zo gegroeid, dat zij weer als vanouds ging sprei den, volleren en lobben. Eindelijk Eindelijk na 4—0 de eerste game voor Evonne. Zij begroette hem met beide armen in de lucht en werd met hartstochtelijk gejuich begeleid naar de andere speelhelft. Het mocht allemaal niet meer baten. Elke bal die zij terug moest slaan was onze ker, weinig op maat of zefs ver uit. Het was ongetwijfeld een verade ming voor de Australische toen met 60, 61 alles achter de rug was. Voor Billie King mag het dan een gemakkelijke overwinning zijn ge worden, ze heeft zich tot slot van haar roemvolle Wimbledon-carrière nauwelijks meer kunnen bewijzen. Zij omhelsde zelfs de deftige Engel se referee Mike Gibson midden op het center-court, maar de grote voorvechtster van de emancipatie van het damestennis was toch een stuk minder opgewonden dan na haar triomf op titelverdedigster Chris Evert. Voortdurend haar neus deppend vanwege de hooikoorts, ver telde zij: "Oh, wat ben ik bang ge weest en wat heb ik de zenuwen ge had. Ik ben erg gelukkig dat het nu allemaal voorbij is en dat Wimble don niet meer voor me terugkomt. Ik kan het niet geloven, dat ik hier zes maal de titel heb behaald. Maar ik kwam wel uitstekend voorbereid naar dit toernooi. Oh, wat heb ik ge traind en wat haat ik trainen", waarbij zij een knarsetandend ge luid maakte. "Maar wat die gerin ge tegenstand van Evonne betreft: ongelooflijk. Hoe ik dit kampioen schap ga vieren? Met een ijscreme en laat die anderen het maar van me overnemen", besloot de evenknie van de legendarische Suzanne Leng- len, die het destijds eveneens tot zes titels heeft gebracht. Billie's befaam de landgenote Helen Moody-Wills troont echter nog altijd op eenzame hoogte met acht Wimbledon-kronen. Het herendubbelspel is dit jaar een weinig serieuze aangelegenheid geweest. De kopstukken zoals de wereldkampioenen Gottfried- Ra mirez, Connors-Nastase, Okker- Riessen en Hewitt-McMillan vielen als kegels. De volkomen outsiders Ge- rulaitis-Mayer (VS) grepen ten slotte de titel in de finale tegen het gelegenheidsdubbel Dowdeswell - Stone (Rhodesië - Australië), die rechtstreeks moesten zwichten met 7-5, 8-6, 6-4. Nederland stelt teleur in CHIO van Aken AKEN West-Duitsland heeft gisteren tijdens het internationale concours hippique van Aken na bar rage de landenwedstrijd gewonnen. De équipe bestond uit Gert Wiltfang met Galipolis, Hendrik Snoek met Rasputin, Hartwig Steenken met Er- Ie en Alwin Schockemöhle met War wick. Tweede werd Groot Brittan- nië (Graham Fletcher met Butte- vant Boy, Roland Fernyhough met Automatic, Tony Newbery met War wick en Malcolm Pyrah met April Love), gevolgd door Zwitserland, België en Frankrijk. Nederland (Johan Heins met Windsor, Har ry Wouters van den Oudenweijer met Salerno. Peter Diks met Cybelle en Henk Nooren met Jagermeister) stelde teleur en kwam niet verder dan de achtste en voorlaatste plaats. Karstens verliezer in sprint van ouden' BORDEAUX Gerben Karaten zit nooit om een woord verlegen. Niet als hij wint en zeker niet als hij verliest. Op de roze wielerbaan van Bordeaux was Karstens verliezer in de sprint die door de ouden werd bepaald en door Bairry Hoban gewonnen. geweest die Gerben Karstens was teleurgesteld, de vierde keer als tweede Zijn naam had zo goed gestaan in kwam. de rij van Nederlandse etappewin- Er zijn naars in Bordeaux, sen uit de vijftiger jaren (Dekkers ontkomen 1952, Nolten 1953, 'Faanhof 1954 en Wagtmans 1955) alleen in 1965 een vervolg hadden gekregen dank zij De Roo. stuk sterker dan vorig jaar. Op weg naar Bordeaux toonde hij weer iets zijn oude snelheid. Vooral in i- de massasprint hebben proberen te de slotfase. Zo'n twaalf kilometer de meest prominen- hen was Fedor den Hertog groep. Eën vijftal die' werd uitgeroepen tot de strijd- by hem lustigste renners, nadat hij al eer- bekroond als de elegantste. De terleurstelling van Karstens de strijdlust-premie verdiende hy, was begrijpelijk. Hij zat in goede de^ andere van een paar dagen ge- positie voor het laatste gevecht. Ster ker nog, hij had het beste wiel geko zen, dat van Barry Hoban. Hij is noten, die vinden dat Den Hertog er niet voorbij gekomen. "Omdat", weinig ploeggeest toont. Hij blijft vertelde hij, "Ik twee trappen lucht de enkeling, die vooral voor zich zelf rijdt. Hij is op die manier wel een deed. Mijn versnelling sloeg door. Het was net of ik lopend in iets glads trapte". Een ontgoocheling die vooral ver klaarbaar was omdat in de komen de dagen weinig grote successen meer voor hem zijn weggelegd in een ronde waarin hij vrijwel con stant heeft prijs gereden. De ber gen zijn vlak bij en daarin kan Kar stens, zelfs met een aanwijsbare te rugkeer van de vorm, niet op op vallende prestaties rekenen. Voor Barry Hoban geldt precies hetzelfde en de Brit heeft zijn laat ste kans gegrepen, doordat hij de slimste was van de sterken of mis schien de sterkste van de slimmen. Hoban is geslepen. Hij heeft een rijke ervaring in de Tour, hy rydt tenslotte al zyn tiende ronde van Frankrijk. "Ik geloof", zei de 35 jarige Brit. "Dat alleen Poulidor en Genet meer ronden van Frankrijk hebben gereden dan ik. En ik weet zeker dat er van de wegrenners niemand is die de baan van Bor deaux beter ként dan ik. Voor weg- sprinters is deze baan verschrikke- lyk, hy is zo groot, de laatste 200 meter zyn lang. Ik wist dat en heb mij op het laatste stuk ge concentreerd. Moser wist dan kenne lijk niet. Die is veel te vroeg aan gegaan". Hoban, de enige Engelsman uit de ronde, behaalde zijn tweede over winning op de baan van Bordeaux. In 1970 toen de aankomst voor het laatst op het roze cement was, werd hij ook winnaaar. Hij is bovendien een man van opvallende regelmaat, want sinds 1967, toen hij na de dood v. Simpson als beste van de zwakke Britten een ritzege kreeg aangebo den, heeft hij een gemiddelde van bijna een rit per tour aangehouden. Bordeaux 1975 was zijn achtste over winning. De achtste dag van de tour kreeg met de al grijs wordende Brit een goede winnaar, zoals ook Karstens trouwens zou zijn geweest en na- tuuriyk ook Van Linden, die voor 7JULLI0eEO06km de finish ontsnapte hij uit de snners sloot zich hy sleurde het groepje ruim honderd meter van groepje ruim honderd meter van het veld dat op topsnelheid koerste. Honderd meter was niet genoeg, de groep werd teruggepakt en Den Hertog probeerde het opnieuw. Weer sloop Ronald de Witte naar opnieuw weiger de de Belg maar een enkel metertje kop te doen. Beter „Zelfs als Je weet, dat Je eigen lijk geen kans hebt, moet je het proberen", vond Den Hertog". Dit was een aankomst voor de sprin ter, alle ploegen deden hun uiterste best de vaart voor hun eigen man nen hoog te houden in de slotfase, maar ik ben toch in de aanval gegaan. Ik voel mij beter. Ik durf beter in de groep te rij den, ik blijf gemakkelijker voorin. Zelfs Ik leer dat. Ik ervaar wel hoe moeilijk het is en ik heb be wondering voor de manier waarop bijvoorbeeld Joop Zoetemelk dat doet. Dat is grote klasse, zeker in deze tour, waarin voortdurend wordt gekoerst. Het kan nog een gekke ronde worden. Merckx lijkt de sterk ste, hij is het ook, maar hij heeft veel concurrenten en als twee hon den vechten om een been: Hij heeft in ieder geval geprobeerd de echter klimmers voor de ber gen dol te draaien en als je in het peloton rondkykt heb je soms het idee dat hem dat niet alleen bij de klimmers is gelukt". Hoban (midden) schreeuwt het uit na zijn ritzege. BORDEAUX Uitslag van de achtste etappe van Angoulème naar Bordeaux over 134 km: 1. Hoban (Eng., Caput) 3 uur, 25 min. en 54 sec.; 2. Van Linden (Belg., Perretti); 3. Moser (It., Bartolozzi)4. Gode- froot (Belg. Schotten; 5. Karstens (Ned., Stablinski); 6. Baazan (It., Fontana»; 7. Gavaasd (It., Fontana); 8. Delepine (Fra., Schotte); 10 Ci- gana (Fra., Lapebie); 11. Vianen (Ned., Caput); 12. Allan (Aus., Lie- brechts; 20. Priem (Ned., Liebrechts); 37. Kuiper (Ned., Lietoregts)42 Ko ken (Ned., Liebregts)69. Smit (Ned., Liebregts); 70. Prinsen (Ned., Liebregts)81. Zoetemelk (Ned., Ca put); 104. Den Hertog (Ned., Lie bregts); 108. Kamper (Ned., Lie bregts) 127. Knetemann (Ned., Ca put), allen in 3.25.54. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx (Belg., Lelangue) 32 u., 44 min. 59 sec.; 2. Moser (It., Bar tolozzi) op 31 sec.; 3. Pollen-tier (Belg., Schote) op 1.13; 4. Thevenet (Fra.. De Muer) op 2.11; 5. Van Springel (Belg., Schotte) op 2.36; 6. Poulidor (Fra., Caput) z. t.; 7. G4- mondi (It., Ferretti) op 2.38; 8. Van Impe (Belg., Stablinski) op 2.54; 9. Battagldn (It., Fontana) op 2.57; 10. De Meyer (Belg., Schotte) op 2.58; 11. Zoetemelk (Ned., Caput) op 3.08; 12. Hezard (Fra., Caput) op 3.12; 13. Knudsen (Noorw., Fontana) op 3.20; 14. Van Linden (Belg., Ferretti) op 3.20; 15. Danguillaume (Fra.. De Muer) op 3.21; 16. Oodefroot (Belg Schotte) op 3.22; 17 Kuiper (Ned.i Liebregts) op 3.37; 18. Karstens (Ned.. Stablinski) op 3.45; 55. Priem (Ned.. Liebregts) op 6.00; 59. Den Hertog (Ned.. Liebregts) op 6.20; 74. Knete mann (Ned., Caput) op 7.30; 99 Prin sen (Ned.. Liebregts) op 8.55; 100. Kamper (Ned., Liebregts) op 8.59; 104. Vianen (Ned., Caput) op 9.32; 111. Smit (Ned., Liebregts) op 10.21; 117. Koken (Ned., Liebregts) od 10.36, DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Schotte (Godefroot, Delepine. De Meyer) 10 uur, 7 min.. 42 sec. (21 plaatsen); 2. Fontana (Bazzan. Ga- vazzi, Antonind) z. t. (26 plaatsen); 3. Caput (Hoban, Vianen, Perin) z. t. (39 plaatsen); 7. Liebregts (Allen. Priem, Kuiper) z. t. (69 pl.) ALG. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Schotte 98 u., 20 mm 12 sec.; 2. Caput 98.21.29; 3. Lelangue 98.22.34; 11. Liebergts 98.29.38. BERGKLASSEMENT: 1. Van Impe (Belg.) 21 punten: 2. Torres (Sp.) 10; 3. Zoetemelk (Ned.) 9. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van Linden (Belg.) 202 punten: 2. Moser (It.) 145; 3. Esclassan (Fr.) 133. Na derde dagwinst in Den Haag al voor „finale" onbereikbaar DEN HAAG De twaalfde Inter nationale Avondzesdaagse is beslist. Al voor de tachtig amateurs op de Scheveningse boulevard aanzet ten voor de finale, weet Juul Brues sing zich winnaar. De ex-prof uit Amstelveen hoeft vanmiddag slechts te vertrekken om zich definitief triomfator van de IWAZ te noemen. Nadat Bruessing de openingsrit in Leiden en de derde etappe in de Haagse Betje Wolfstraat op zijn ere lijst had gebracht, bleef de Soka/ Flandria-coureur gisteravond ook op de Haagse Leyweg de concurrentie de baas. Die derde dagwinst, aange vuld met de tweede plaats in Lei- muiden, schroefde zijn puntentotaal zo hoog op dat de anderen hem niet meer van de leiding kunnen ver dringen. Een voor de organisatoren van de Stichting Organisatie Sport evenementen wat teleurstellende ont wikkeling. Zeker nadat Gregor Braun (net als in Leiden) vanuit het startschot een furieuze aanval op de rode trui had gelanceerd. De stijl volle Duitser nam op het zware, winderige parkoérs een ronde voor sprong op het peloton. Een stunt die hem inclusief de bonificatie dicht bij Bruessing had kunnen brengen. Maar: de geroutineer de Noordhollander had het gevaar tijdig onderkend. Bij de tegenacties van Ger Post, Hofstede (die na van fiets te zijn verwisseld moest afha ken), Mak, Weissinger, Kieftenburg, Piet van Leeuwen, Hoekstra, Groo- tegoed, Vooijs (ook al na een lekke band teruggevallen) en Brauns" hel per Lutz, ging hij mee. Om, nadat de Duitse solist tevergeefs had ge probeerd opnieuw uit de greep van de grote groep te komen, de verloren ronde goed te maken. Dat lukte en sprintend liet hij de Duitse combine ln de laatste meters opnieuw kans- de Tandem- Tour loos. Al maakte vooral Weissinger bezwaar tegen de wijze waar op Bruessing zich afzette. Zijn door Lutz ondersteunde protest nam de Jury nauwelijks serieus. „Want" be vestigde Swift-renner van Leeuwen: „Juist de Duitsers probeerden onre glementair Juul van de zege af te houden. Ze reden hem twee keer, klem tegen de stoeprand. Logisch dat hij ze dan opzij zet". Ook na de dopingcontrole, waarvoor zich behal ve de eerste drie na loting ook van Leeuwen. Hoekstra en de Nieuwzee- lander Hannaray. moesten mei- melden, verzekerden Weissinger en Braun evenwel dat ze dat optre den in Scheveningen met gelij ke munt terug zullen betalen. Van invloed op het klassement kan dat niet meer zijn. Uitslag 1. Bruessing (Soka/Flan- dria) 80 km ln 2.01.27, 2. Weis singer (Alisan Macario) 3. Braun (Wdl), 4. Hoekstra (Batavus). 5. Lutz (Wdl). 6. van Leeuwen (Swift) 7 Mak (Schiedam). 8. Orootegoed (Ahoy/ Keizer), 9. Po6t (Caballero) 10. Kieftenburg (Caballero). Dagploegenklassement: 1. West- Duitsland 34 punten, 2. Soka/Flan- drla 30 pnt, 3. Batavus 24 pnt, 4. Swift 23 pnt.. Algemeen klassement 1. Bruessing (Soka/ Flandria) 46 pnt., 2. Hoekstra (Batavus) 26 pnt., 3. Braun (Wdl) 24 pnt., 4. Van Leeu- (Swlft) 23 pnt., 5 Huisjes (So- ka/Flandria) 18 pnt. Algemeen ploegenklassement 1. Soka/ Flandria 68 pnt., 2. West Duitsland 146 pnt 3. Batavus 116 4. Caballero 112, 5. Swift 88.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19