Ik had door willen gaan tot ik over bewijzen beschikte Vliegen- hengel geen tover staf PvdA'tweede kamerlid Piet Dankert. ZATERDAG 5 JULI 1975 PAGINA 15 Piet Dankert, anderhalf miljoen gulden geboden. Door Reny Dijkman DEN HAAG Het afgelopen parlementaire jaar is voor het PvdA-Tweede Kamerlid Piet Dan kert uiterst turbulent geweest. Koud was de Tweede Kamer weer bijeen of hij kwam met de mededeling dat hem anderhalf miljoen was geboden door de Dassaultfabrieken, een van de kanshebbers met hun Mirage voor de opvolging van de Star figh ter Een opdracht waarmee 2,3 miljard Nu, bijna een jaar later, sleept deze zaak zich nog steeds voort. Tegen ir. J. Botterman, de Nederlandse vertegenwoordiger van ondermeer de Dassaultfabrieken, loopt een onder zoek. Vorige week werd over deze zaak directielid Pierre Frangois gehoord door de Amsterdamse officier van justitie. Het onderzoek zal wel binnenkort worden afgeslo ten. Dankert was niet het enige Kamerlid dat een geldbuidel hoorde rammelen. WD-er Wim Keja zou 30.000 gulden zijn aangeboden door Botterman. Dankert: "Ik was wel blij met die verklaring. Nu waren er tenminste twee getuigen. Bovendien bewijst het dat agenten ook kunnen bieden, zij het lagere bedragen. Botterman zei tegen mij"Je kan nu Frangois anderhalf miljoen vragen..." De gehele zaak is Dankert door een aantal betrokkenen niet in dank afgenomen. Er bleven veel witte plekken over, die hij nu gemakkelij ker op kan vullen dan tien maanden geleden. Dankert speelt met het plan om over de hele procedure rond de Starifghter-opvolging een boek te gaan schrijven. Inhoudelijk zal dat, naast alle omkooppogingen ook de scherpe concurrentie tussen de vliegtuigfabrikanten en hun ■werkmethoden bevatten. „Het kernpunt is: als ik het gevoel heb dat de zaak goed wordt uitgezocht en alle elementen naar buiten komen die ik van belang acht, dan is het niet nodig. Bovendien bestaat de kans dat er een proces tegen Botterman zal komen. Dan komt er ook nog wel het een en ander boven tafel. Dat proces hangt af van wat Dassault wil. Frangois heeft regelmatig contact met Botterman. Hij wist ook alles wat Botterman heeft gedaan. Daarvan werd hij mondeling of via de telex op de hoogte gesteld. Hij heeft alles geregistreerd en naar mijn gevoel heeft hij alles op papier." Wereldje Het heeft Piet Dankert overigens wel gefascineerd dat reilen en zeilen in het vliegtuigwereldje. "Ik had het vermoeden dat er buiten de Mirage nog meer rotzooi zou komen. Uit de Northrop-papieren, die wij (vaste commissie voor Defensie) van Vredeling hebben gekregen, blijkt dat een Belgisch Kamerlid al in het voorjaar van 1974 tegen betaling publiekelijk wilde verklaren dat VandeBoeyants zich schriftelijk op de Mirage had vastgelegd." Dankert heeft het spel een stuk meegespeeld vorig jaar. "De PvdA- fractiecommissaie voor defensie was ervan op de hoogte. Na de suggestie van Botterman vorig jaar zei men: "Nu moet je ermee kappen..." Ik was het liefst doorgegaan gegaan tot ik de bewijsstukken voor de omkooppo gingen in mijn handen had gekregen. Er is natuurlijk nog veel meer gebeurd. Maar Frangois had me gezegd dat men er nooit achter zou kunnen komen. Via een bankrekening op nummer in Zwit serland is dat voor de justitie een uiterst moeilijke zaak. De Haagse officier van justitie mr. Schimmel begon hartelijk te lachen toen ik hem vertelde dat ik het met het geld had willen aantonen. Hij zei me: "Zo werken onze topgangsters ook. Daar krijgen we geen vinger achter". En wat heb je dan aan het geld als je niet kunt bewijzen van wie Je het kreeg, want daar gaat het toch om?" Nadenkend: "Als je van te voren aan ziet komen dat het zo zou lopen, zou je het beslist beter spelen of op papier of met een bandrecorder. Die suggestie van de 23ste augustus vorig jaar van Botterman kwam volkomen onverwacht. Ik dacht dat aan al die onzin al eerder een eind was gekomen. Door deze zaak heb ik wel enig leergeld betaald. De enige krant die een perfecte weergave van dat gesprek heeft gegeven, was "Le Canard Enchaine". Waarom spuide hij dit nieuws in Frankrijk? "Er was toen ook een Nederlands ochtendblad bij. Ik koos voor Frankrijk, omdat ik uit België reacties verwachtte. Nee, ik kan nog niet zeggen van wie. Zeker niet zolang het onderzoek loopt. Tijdens de affaire-Dassault kreeg ik veel brieven, die waren bijna allemaal sympathiek. Een stuurde mij een brief waarin een agendavelletje zat, waarop de werkwijze van agenten was beschreven. Met Francois heb ik vele gesprekken gevoerd. We waren niet bevriend, maar we hadden een goed contact. Ik heb het er wel eens met hem over gehad of Frankrijk niet dichter bij de NAVO-Eurogroep kon komen. Dat pleidooi hoor je dan later via de Franse minister van defensie terug. Als dat mogelijk was geweest had het vliegtuig best een miljard duurder mogen zijn. Die prijs was het wel waard geweest." Zegt wat peinzend: "Die rel erom heen en al die aspecten zijn niet meer dan incidenten. Buitenkanten. Misschien zou je een deel van de zaak boven water kunnen krijgen door een onderzoek van het parlement en de regering. De vraag naar een parlementaire enquête zal door. de PPR wel in het reces worden voorbereid." Machteloosheid Wat hem wel heeft geirriteerd is de machteloosheid van het parlement bij de besluitvorming over een aankoop waar een militair-indus trieel complex bij zit. "De Kamer heeft op de lichting van de beslissing geen enkele greep. Ze wordt pas geinformeerd na elke stap. Je komt als Kamerlid in epn soort palingfuik terecht. Ik moet wel zeggen dat Vredeling (minister van defensie) de Kamer goed op de hoogte heeft gehouden, zodat we verantwoord „ja" of „nee" konden zeggen. Natuurlijk kunnen we over een bepaald type niet oordelen, maar wel over de vraag of een toestel van een bepaalde categorie geschikt is voor onze luchtmacht." Over de omkooppogingen: "Gezien de praktijken die internationaal gang baar zijn, lijkt me dat je wel aan kunt nemen dat dit al eerder gespeeld moet hebben. Bovendien komt daar bij dat het parlement zich nog nooit eerder met wapenor ders heeft beziggehouden tot nu toe. En tel daar nog maar bij op dat de concurrentie tussen de Amerikaanse en Franse vliegtuigindustrie nog nooit zo scherp is geweest als thans het geval is. Je kunt dit duidelijk zien aan de Northrop-documenten; men zoekt mensen, bemiddelaars en luchtmacht-generaals". Dankert nijdig: "Ik vind dat nogal een schandalig punt, die betrokken heid van hoge luchtmachtmilitairen bij de wapenhandel. Het gaat wel ver dat zij door hun pensioen een extra inkomen kunnen verdienen. Ik zou - als dat juridisch mogelijk zou zijn hun pensioenrecht willen koppelen aan de voorwaarde: geen Als hij zei f een dergelijke baan aangeboden zou krijgen? Piet Dankert kan er kort over zijn: "Dat is niet mijn soort business. Als ik gewild had, was ik nu commissaris bij Fokker geweest. De onderne- mingsraad heeft mij gevraagd." ADVERTENTIE Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aanii dagtochtje over. Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes, De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure 'NS dagtochten'Z5'. Verkrijgbaar aan het loket. NS dagtochten.Vakantics van een dag. 3 Zoals vorige week beloofd gaan we nog even door met het „vlieg viscollege" van collega-visser Kees Ketting. „Wanneer kan men nu het beste met de vlieg vissen? Of, om het anders te stellen: kan men dat alleen zomers doen? Het ant woord kan kort zijn. Nee. Toege geven: we hebben de winter dit dan ruïneert jaar overgeslagen. Ondanks dat waren er toch nog dagen dat het koud was, en dat de tempera tuur om het vriespunt schommel de. Op verscheidene van die da gen heb ik in de polder behoor lijk aan de vlieg gevangen. En niet alleen snoek (die van je het hele jaar door aan de vlieg), maar vooral ook voorns. En denk nu niet dat dit iets heel bijzon ders is, dit 's winters vangen met de kunstvlieg. Ik zou het min of meer normaal willen noemen. Vanaf de eerste dag van het visseizoen tot en met de laatste dag toe kan men de vliegenhengel gebruiken. Natuur lijk is de vliegenhengel geen to verstaf netzomin als een spin- hengel of een vaste hengel dat is. Maar een watertje moet be slist totaal visloos zijn, wil een vlieg er geen succes boeken. Men moet namelijk nooit vergeten, dat insecten en insectenlarvan (en die imiteert men met de kunst vlieg natuurlijk voedsel voor de vis zijn. Kaas en brood en deeg en maden zijn dat beslist niet. Wat heeft men nu precies no dig om het vliegvissen te gaan ken.Dat beoefenen? Dat is gauw verteld. Een vliegenhengel, een vliegen- lijn, een vliegenreel, een vliegen- onderlijn en juist ja een vlieg. Er zijn, zoals gewoonlijk, vliegenhengels van enkele tien tjes en er zijn vliegenhengels, die een paar weeklonen kosten. Een behoorlijke vliegenhengel koopt men echter vanaf zo'n honderd gulden, en dat is er dan eentje van hol glas. Een lengt van 8Vz voet is een fijn gemiddelde, en de hengel moet geschikt zijn voor het werpen van een lijn num mer 6 of 7. Wat dat betekent? Wel, net zo goed als spinhen- gels gebouwd worden voor een bepaald werpgewicht, zo bouwt men ook vliegenhengels (dat zijn leveneens werphengels), die ge schikt zijn om een bepaalde ge wicht te werpen. Dat gewicht is bij het vliegvissen niet gecon centreerd (zoals bij de spinner of de lepel bijvoorbeeld), maar ver deeld over de lengte van de lijn. Men werpt dus de lijn, en de bijna gewichtloze vlieg komt gra tis mee. Elan echte visboten Lloyds certificaat, vanaf f 1.390, Yamaha - outboards 2 tot 55 pk, 2 Jaar garantie. BOOTCENTRUM B.Y. Streamers: forse vliegen voor de snoek lekkerder, zo'n dure reel weegt minder, en gaat langer mee. vooral het gewicht van de reel is belangrijk: hoe lichter hoe beter. Bekijk vooral of de lijn wel in zijn geheel op de reel gaat: zoals gewoonlijk geeft de winke lier hierin raad. Let ook op de kwaliteit van het lijnvenster, dat is de opening waardoor de lijn de reel verlaat. Is dat lijnvenster lustreerd met foto's 1 niet bijzonder glad afgewerkt, 9en' De pr^s we* 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Fa. Verhoog venster de ti^e kant: het kost ruim drie tientjes. Een boek, dat len aanbevelen is kostbare vliegenlijn in een mi van tijd. We „hebben" nu een hengel, een lijn, en een reel, en nu heb- vliegenhengel" van Jules Rindlis- hpn we nnfr een onderlijn nodig, bacher, een Zwitserse kenner van het vliegvissen. Het boek behan delt het vissen met de kunstvlieg op forel, vlagzalm, ruisvoorn, dun, maar nog altijd veel snoek en baars. Jan Veenhuysen te dik om zonder meer de vlieg zorgde voor de vertaling en paste aan te knopen. Onderlijnen die boek hier en daar ook aan die zorgt voor de verbinding de vliegenlijn met de vlieg. De punt van de vliegenlijn gewoonlijk „leaders" noemt, kan men kant en klaar kopen. Men kan ze echter ook zelf ma de Nederlandse omstandigheden aan. Het boek is verschenen bij Elsevier. Een boek dat inmiddels al weer een paar jaartjes oud is en waar in het vissen op de forel en de voorn wordt behandeld ls getiteld „Met de droge vlieg en nimf". Het werd geschreven door H. G. J. Bouquet en is verschenen bij de uitgeverij L. J. Veen. Verder nog een paar kleinere boekjes over vliegvissen: „Alles over vliegvissen" door P. L. Goed- volk, uit de serie „Vissen en Van- \jV' gen met de vlieg", door Jan B Schreiner uit de serie „Beter vis sen meer vangen" van de uitgeve rij P. van Belkum, en „Vang met de vliegenhengel" uit de „Vang"- veel goedkoper. Dit serie van de uitgeverij Teleboek zelf knopen geschiedt door stukjes nylon van aflopende dikte elkaar te bevestigen: een er der geschiedt volgen formule, die u van krijgt. materiaalkeuze Bussum, dat werd geschreven door Carl Hop en vertaald door Peter Meurikken. En last but not least een uiterst de winkelier handzaam (en vooral leerzaam) boekje van veertig pagina's over het werpen met de vliegenhen- is bij het vliegvissen hoogst be- gel, getiteld „Vliegwerpen". Het is langrijk. En of men goed mate- uit het Engels vertaald alweer riaal kan kiezen, hangt af van door Kees Ketting en wordt de winkelier. Koop de uitrusting in ons land uitgegeven door de daarom bij een vakman, dat is in Hardy-dealers in Nederland. De dit geval: een winkelier die het verkoopprijs van het boekje be- vliegvissen beheerst. Alleen dan draagt f 3,50. En het bevat talloze bent u er zeker van geen miskoop verduidelijkende tekeningetjes, te doen. Het is trouwens in het Tenslotte wil ik uw aandacht belang van de winkelier dat hij u nog even vestigen op een Hen- goed materiaal verkoopt. Want gelkaart van Nederland, die on- Vliegenlijnen bezitten nummers die hun gewicht aangeven, en het nummer van de lijn, die bij de vilegenhengel past staat op de hengel vermeld. Fouten maken is dus niet mogelijk. Er zijn ver schillende lijnen, namelijk: dub- beltapse en torpedolijnen. Dubbel- tapse lijnen lopen aan beide zij den uit in een punt, torpedolij nen lopen slechts aan één kant uit van dik naar dun. Torpedo- lijnen werpen het gemakkelijkst en het verst, zodat de keus niet moeilijk is: men kope een torpe dolij n die bij de hengel past. Lie ver gezegd: men kiest een torpedo- lijn nummer 6 of 7 en koopt daar de passende hengel bij. Er zijn zinkende lijnen, er zijn drij vende lijnen en er zijn lijnen die zinken of drijven naar gelang men ze al of niet insmeert met vet. Drijvende lijnen zijn het ge makkelijkst in het gebruik (men noemt ze ook wel zelf drijvende lijnen). Kleuren hebben weinig of geen betekenis: kies een kleur die u goed kunt zien, bijvoorbeeld wit of lichtgroen. Vervolgens de reel. Een vliegen reel is de zogenaamde enkelvou dige reel, zonder versnelling dus. De reel dient als bewaarplaats voor de lijn, want het drillen van de vis geschiedt door het in nemen of laten schieten van de lijn. Een goedkope reel verricht dan ook dezelfde taak als een hele dure. Maar: zo'n dure reel loopt De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 21020 alleen maar eens kijken of dat Vereniging van Sportvissersfede- vliegenvissen iets voor u is, leen raties en kan beschouwd worden dan van de winkelier een „oefen- als de beste landelijke kaart, die hengel" —een goede winkelier er tot dusver op dit gebied is ver is u hierin altijd ter wille. schenen. Op de kaart die verluch- Tenslotte dan het uiteindelijke tigd is met kleurige afbeeldingen wapen: de kunstvlieg. Daarvan van de meest in onze wateren bestaan zo'n vijf tot zesduizend voorkomende vissoorten staan on- soorten. Gelukkig is het zo dat geveer 1750 viswateren vermeld, men met een handvol vliegen al De grotere direct met naam op een heel eind komt. De beste raad de kaart, de kleinere via een num- is al weer: wend u tot de hengel- mer dat verwijst naar een na- sportzaak? menlijst. De hengelkaart beperkt zich niet tot het binnenwater maar geeft ook de plaats aan en een korte beschrijving van ruim zestig goe de visstekken langs de kust. Ver der wordt een overzicht gegeven van de goedgekeurde visplaatsen. die speciaal voor gehandicapten zijn ingericht. Voorts staat op de achterzijde van de kaart een ital kan boeken van de zeesportvisboten. De op somming van de verhuurders' van Boelee's henqelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 21393 Alles voor de vissport. Maden klem-en zwart of bruin en een paar zogeheten „nimfen". Pal zijn droge vliegen, die het water drijven en nimfen zijn yisbootjes voor het binnenwater natte vliegen, die zinken. zeer onvolledig. Als u snel een besluit neemt Hoe verdienstelijk het initia- kunt u de komende zomer al met hengelkaart ook moge de vlieg vissen. Tussen u en mij: zijn, er kleven wel enkele schoon- waar wacht u eigenlijk nog op?" heidsfoutjes aan. Dat is met een Tot zover de vliegvis-instructie dergelijke hoeveelheid viswater van collega Kees Ketting. Mocht 00^ voorkomen. Een paar u iets meer over het vliegvissen voorbeelden daarvan uit eigen willen lezen: in het kader van omgeving: op de kaart staat bij- deze rubriek kan alles niet uit- voorbeeld wel het Galgewater ver- puttend behandeld worden, dan m<?ld, maar niet het Rijn- Schie- heb ik voor u nog wel een paar kanaal, dat voor de sportvisserij boekentips. In de eerste plaats is er het standaardwerk voor de vliegvis- ser getiteld "Vissen vlie genvangen", dat werd ge schreven door Kees Ketting in sa menwerking met de Amsterdam- hengelsportwinkeiler Henk Pee veel groter belang is. Ook ontbreekt bijvoorbeeld op de kaart De Leede in Warmond. Het geheel overziend moet de conclu sie echter luiden, dat het een goe de viskaart is, die met name de eigenaars van de Grote Ver gunning van pas kan komen. De ters. Een ruim vierhonderd pa- PriJs van de kaart bedraagt voor gina's tellend boek dat verschenen leden van de bij de NWS aan- is bij de uitgeverij A. J. C. Streng- gesloten federaties f 4,-. Niet-le- holt in Amsterdam. Rijk geil- den betalen f 4,90. de labije WATERSPORT Off: dealer van: INTER KAJUITKRUISERS MERCURY PIONIER VISBOTEN OUTBOARDS TERHI vi s- vol g- zeilbote n TERHI YACHTING FRANCE KAJUITZEILERS B.B.-MOTOREN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15