PITTIGE POLO N Koni van meer markten thuis op komst WAAR NAARTOE VANDAAG NUTTIG KNAC- HANDBOEK Uitlijnen wielen kan nu ook elektronisch RAI geeft adressen niet meer door aan Vierhand ;sii Koni maakt niet alleen schok dempers voor automobielen. Het bedrijf in Oud-Beijerland maakt een schokdempers voor velerlei toe- een passingen. Op de foto bijvoorbeeld egt ziet men de bekende Zeelandbrug aal met op de voorgrond een brug- lik- schokdemper. Gemaakt door Koni. 00r Ook bruggen in Engeland, Dene- cu- marken en Nieuw-Zeeland hebben r"g Nederlandse schokdempers. Die De Zeelandbrug over de Ooster- prg schelde bij Zierikzee bestaat uit 'is- 54 pijlers. Op elk daarvan rust "O een weggedeelte van 95 meter en. lengte. Totale lengte dus ruim vijf hetkilometer. de prijs in de buurt van de dertien duizend gulden zal komen te liggen. De 128-serie van Fiat is nog altijd populair. Sinds de introductie wer den in Italië 2,4 miljoen stuks ge produceerd en daarbuiten (meestal in licentie) nog eens 400.000. Tien procent van de Fiat verkopen in Ita lië betroffen 128-modellen. Fiat zegt zeer bewust voor deze orie-deurs versie te hebben gekozen. De produktie van de 128 Spofrt is gestaakt. „De energiecrisis heeft ertoe geleid, dat we meer het accent zijn gaan leggen op de gebruiksmogelijk heden van de auto. De agressieve auto past niet meer in de huidige ontwikkeling, in dit nieuwe type is vooral gelet op de praktische elemen ten. Dus een grotere mate van ruim- Om nu als gevolg van buigen der pijlers door remreactiékrach- ten en dergelijke het tegen elkaar stoten van de wegdekken te voor komen en toch het uitzetten en krimpen der wegdekken te kun nen opnemen, heeft Koni hier voor zeer speciale schokdempers ontwikkeld. Enorme dempers, die tussen de wegdekken zijn gemonteerd. Ze hebben een diameter van ruim 26 te en comfort", zegt exportdirecteur Di Capua. Fiat hoopt met dit model ook ho gere ogen te kunnen gooien in de steeds belangrijker wordende klasse automobielen met één tot anderhalve liter motoren. In 1974 haalde deze klasse 43,5 procent van alle verkopen in de Europese Gemeenschap en in het eerste kwartaal van dit jaar was dat zelfs al opgelopen tot 47 procent. Over de totale autoverkopen dit jaar maakt Fiat zich niet al te veel illusies. De heer Di Capua verwacht een totale Europese af^et van onge veer zeven miljoen auto's. Dat zou een teruggang ten opzichte van vo rig jaar met zeven procent beteke nen. De nieuw uitgebrachte auto heeft dezelfde mechanische elementen als de vroegere sportversie. Er zijn twee uitvoeringen cp komst: met de 1100 en de 1300 cc motor dwars voorin geplaatst. Ze leveren respectievelijk 65 en 73 DIN-pk. De topsnelheden zijn 150 en 160 km per uur. De randrijving geschiedt op de voorwie len. Het interieur ziet er aardig uit met kuipstoelen voorin en geruite be kleding. Volgens de fabriek kan het brand stofverbruik ten opzichte van de an dere 128-typen met zo'n tien procent worden verminderd. Eenerzijds als gevolg van de grotere verbrandings ruimte, waardoor de compressiever- houding toenam van 8,8: 1 tot 9,2: 1 Anderzijds draagt de gestroom- lijnder vorm daartoe bij. Fiat heeft de 128-serie uitgebreid met een 3p(driedeurs) Berlinetta. pe Italiaanse autofabrikant is daar- piee als zovele andere construc teurs tegemoet gekomen aan de wens van het publiek een auto te be vitten met vele gebruiksmogelijkhe den. Door de derde (achterdeur) wordt •n grote bagageruimte bereikbaar als de achterbank is neergeklapt. Is dat laatste niet het geval dan kunnen vier volwassenen voldoende ruimte in de wagen vinden. De 128 3p komt deze maand op de Italiaanse markt en wordt over een maand of drie in ons land verwacht. De Nederlandse (Importeur Leo nard Lang in Amsterdam schat, dat centimeter, wegen per stuk 124 ki lo en laten een beweging toe van ongeveer acht millimeter per mi nuut onder een belasting van 30.000 kilogram. Bij zeer lage snel heden (tijdens het uitzetten en krimpen van de wegdekken) is de schokdemperweerstand achter toch zeer laag. Totaal zijn er in deze brug 91 stuks ingebouwd. Koni heeft wereldvermaardheid verworven met schokdempers voor auto's. Maar Koni-dempers vindt men behalve op bruggen ook op tanks, hijskranen, liften, bran cards, spoorwegbomen, in tv- zendmasten, op motorfietsen, op treinen, op kabelbanen, aan schuifdeuren enzovoorts. Het is niet teveel gezegd als we zeggen, dat men ze overal kan tegenko men. Het frappeerde ons. U mis schien ook. PAGINA 13 Nieuwe Uitgaven Een bekende vraag in vele ge zinnen: „Waar naartoe van daag?" De ANWB probeert op die vraag een antwoord te ge ven door middel van een nieuwe serie gidsen. Het zijn er vijftien, die tezamen geheel Nederland bestrijken. De ANWB kende al een aan tal uitgaven, die stuk voor stuk één facet van recreatie behan delden: wandelen, fietsen,'t be zichtigen van kastelen of zoiets. Maar een compleet overzicht ontbrak. Bovendien bleek, dat provincie grenzen eigenlijk geen basis vor men voor een onderverdeling. Daarom heeft men een andere indeling gekozen: Waddeneilan den, Friesland, Groningen en Drente, West- en Midden-Over ijssel, Twente en de Achterhoek, Veluwe en Flevoland, Utrecht en het Gooi, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en de Zuidhollandse eilanden, Betuwe en Rijk van Nijmegen, Noord- Brabant West, Noord-Brabant- Oost Noord- en Midden-Lim burg en de Peel en tenslotte Zuid-Limburg. Elke gids be schrijft de betreffende streek, geeft een algemene samenvat ting van het openbaar vervoer en een toeristisch telefoonboek met nummers en adressen van WV-kantoren. De sleutel is de kruistabel, die het mogelijk maakt in één oogopslag te zien in welke plaatsen de gewenste vormen van ontspanning en be zienswaardigheden zijn te vin den. Er verandert ook op het ge bied van de recreatie nogal wat. Nieuwe bedrijven komen, oude verdwijnen, telefoonnummers veranderen, adressen worden ge wijzigd. De gidsen zullen daarom elk jaar worden herzien en bij gewerkt. De kosten van de gid sen bedragen f 4,75. In een slechts door de oor log Jaren onderbroken reeks is de 41ste uitgave vanhetKNAC- handboek verschenen met meer dan 800 pagina's informatie op nationaal en internationaal toe ristisch gebied. Met veel aan dacht voor autosport in bin nen- en buitenland. Alle informatie is per land ge rubriceerd. Met uitvoerige algemene gegevens en een lijst van door KNAC erkende hotels, motels en restaurants. Boven dien per land en streek adver tenties van horecabedrijven. KNAC-leden krijgen dit hand boek gratis. Andere belangstel lenden kunnen het bij de KNAC Sophialaan 4 in Den Haag be stellen voor vijftien gulden plus drie gulden verzendkosten. De auto's worden steeds vernufti ger in elkaar gezet. En dus wordt de afstelling van al dat vernuft ook alsmaar belangrijker. De zorg, waarmee de wagen wordt omgeven, vraagt meer en meer accuratesse. Met dit voor ogen laat het zich gemakkelijk be grijpen, dat de apparatuur, waarmee aan die zorg gestalte wordt gegeven, ook ingewikkel der wordt. Dezer dagen werden wij door de technische handelsmaatschap pij Van Rooy Dorsman naar een bedrijf in Amsterdam Auto banden Import genood. Daar stond de eerste "Bishman Per- matronic" in Nederland ge- installeer d. Een volledig elektro nisch wieluitlijnapparaat. Van Rooy Dorsman importeert al jaren lang uitlijnapparatuur. In garages en bandenbedrijven is het merk Optoflex een bekende klank. Maar die apparaten wer ken volgens het optische prin cipe. De Bishman werkt geheel volgens infrarode en elektroni sche weg. Volgens de importeur kan zelfs een kind deze elektro nische was doen. Een aparte scholing is niet nodig. De appa ratuur is zo uitgekiend, dat de kans op fouten en foutjes uiter mate gering is. En de marge veel geringer dan bij optische appa ratuur. Een bijkomstig voordeel is, dat de Bishman zowel op een kuil als op een hefbrug is te ge bruiken. We zullen hier geen uitleg van de werking geven, maar we hebben in Amsterdam kunnen zien, dat het apparaat goed en gemakke lijk werkt. Toch was het puur toeval, dat we naar de hoofd stad moesten om dat te kunnen bekijken. Het had maar weinig gescheeld of er had er al eerder één in Leiderdorp gestaan (in Amerika zijn er al honderdtal len in gebruik). De Leidse Banden Service heeft er namelijk ook één gekocht. De Bishman zou er al in al zijn glo rie hébben gestaan, ware het niet, dat het bedrijf van plan is in oktober van het wat verscho len stekkie aan de Doeslaan in Leiderdorp te verhuizen naar een royaler pand aan de Lijn baan 11 in hetzelfde dorp. En bij de feestelijke opening wil men dan meteen met de nieuwe Bishman èn een volledig nieuwe "bandenstraat" van start gaan. Donelley Vierhand B.V. de grootste adressenproducent van Nederland krijgt geen gege vens meer van de RAI. De Haarlemse firma was sinds 1968 vaste klant bij de club van o.a. autohandelaren. De RAI kreeg zijn gegevens van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Die gegevens had men in Am sterdam nodig om statistieken over de autoverkopen te kun nen maken. Wettelijk was er niets tegen in te brengen, dat die (openbare) gegevens voor namelijk de adressen werden doorgespeeld aan Vierhand. Maar dat is nu allemaal wat anders geworden. We moeten jaarlijks betalen voor onze ken tekens. En er werd nogal wat bezwaar gemaakt tegen het feit, dat alle gegevens, die we met z'n allen ten koste van financiële offers in Veendam bij elkaar ve gen, op commerciële basis te gen ons gebruikt konden wor den. Want de adressen, die Vier hand verzameld, zijn voor iedere leverancier te koop. De socialis tische kamerleden De Vries en Knot hebben zich daar stevig aan geërgerd en de minister van Verkeer verzocht cr een einde aan te maken. Dat heeft gere sulteerd in een verzoek van dc Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam aan de RAI om geen gegevens meer door te le- De RAI heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. Vierhand krijgt dus geen gegevens (adressen) meer van de Stichting RAI Do cumentatie Centrum. ten. We denken bijvoorbeeld aan de stoe len. Naar verhouding heel royale stoelen met een lange zit en een uitstekende steun in de rug. Op merkelijk goede stoelen voor zo'n klein autootje. Misschien dat deze zorgvuldig uitgekiende zit ertoe bij draagt, dat men in deze Polo zel den het gevoel heeft in een klein karretje te rijden. Toch hij is echt klein: 3,5 meter lang, 1,55 meter breed en 1,35 meter hoog. Het valt echter nauwelijks op. Tot men gaat draaien. De draaicirkel is namelijk uitermate klein. Gevoegd bij een soepele besturing komt men aan een grote wendbaarheid. Dat ligt ook wel voor de hand, maar het springt er desondanks zó uit, dat het een extra vermelding waard is. Wat men óók in de Polo heeft ge handhaafd is de prettig pittige mo- achterklep is niet bepaald bevor- de'rlijk voor de rust in de auto. Gelukkig is het grootste deel van on ze Nederlandse wegen gaaf glad zo dat de irriterende kleppermars tot minder gunstige weggedeelten be perkt bleef. En Pon heeft ons ver zekerd, dat dit geen passende ellen de is voor de derde deur. Want juist die derde deur behoort tot één van de attractiviteiten van de Polo. Normaal biedt zo'n klein wagentje natuurlijk maar matige ruimte voor bagage. Maar met behulp van die z.g. derde deur en een neergeklapte achterbank kan men als men met zijn tweeën rijdt nog heel wat vervoeren. In cijfers: normaal is de bagageruimte goed voor 284 liter maar met neergeklapte achter bank voor 637 liter. Maar dan mag men de 415 kg niet te boven gaan. Evenals alle modellen van de nieuwe VW-lijn is deze Polo ondanks zijn voorwielaandrijving uitermate licht cilinderinhoud kan men wat pres taties betreft natuurlijk geen won deren verwachten. Toch waren we niet ontevreden. De topsnelheid is volgens de fabriek 132 kilometer. Op de teller kwamen wij in de buurt van de 140, dus dat -zal wel niet veel verschillen. De acceleratie was heel behoorlijk. We konden uitstekend met het verkeer meekomen. Van 0 tot 80 kilometer zo n kleine der tien seconden. Tot 100 km ruim 20 seconden. Niets om te gillen, maar toch ook niet om over te klagen. Men moet er immers rekening mee houden, dat men te doen heeft met een klein autootje. Maar wel één met een grote vering. Er zit een magnifiek onderstel onder. Het vangt alle schokken van de weg voortreffelijk op. Van zijwindgevoe ligheid was nauwelijks sprake. En alleen te scherp sturen kan in de bocht repercussies ten gevolge heb ben. De wagen ligt machtig op de tor, die onder de kap van de Audi 50 zit. Er is wel iets veranderd aan deze dwars geplaatste krachtbron, die de voorwielen aandrijft: men heeft de cilinderinhoud terugge bracht tot maar 895 cc en daarmee het vermogen omlaag gedraaid naar 40 DIN-pk bij 5900 toeren per minuut. Wanneer zo'n zelfde motor bedui dend minder behoeft te presteren is het niet verwonderlijk, dat hij dat met minder kabaal kan doen. We zeggen niet, dat de Polo geruis loos is. Niet één klein autootje kan men dat predikaat verdiend opplak ken. Maar hij is beslist opvallend rustig. Bij een snelheid van om en nabij de 120 kilometer kan men nog heel gemakkelijk met elkaar praten. En nu hadden wij het met ons mu zikaal exemplaar niet eens getrof fen. Een zingende motorklep voor in en een afgrijselijk rammelende en gemakkelijk te besturen. Trou wens, de gehele bediening van de wagen munt uit door gevoeligheid en souplesse. Met uitzondering wel licht van de remmen, die stevig moeten worden ingedrukt om tot het uiterste resultaat te komen. Maar doseren gaat heel gemakke lijk. Verder ligt het kleine pookje goed in de hand en gaat de scha keling heel simpel. Wij hebben er althans geen moeilijkheden mee ge had. In tegenstelling tot andere VW-mo- dellen is deze Polo uitgerust met een handchoke, die men merk waardig genoeg op warme dagen maar niet moet gebruiken voor het starten, maar vlak erna. Om de motor aan de praat te houden. Het is een klein foefje, dat ons geen problemen heeft gegeven. De start was vlot en het wegrijden ging zonder horten en stoten. Bij een motor van een zo'n geringe weg. We hebben het dan zon beetje ge had. Rest nog één hoogst belang rijk gegeven: het benzineverbruik. Ook dat geeft geen reden tot kla- gen. Integendeel zelf. Wij kwamen in normaal gemiddeld gebruik in de buurt van de één op veertien. Normale benzine. Alles bij elkaar menen wij voldoen de punten te hebben gevonden, die een optimistische verwachting ten aanzien van deze Polo rechtvaardi gen. Alleen qua uiterlijk en uitrus ting kan men bezwaren tegen het wagentje inbrengen. Wie daarover heen stapt krijgt een knap stukje techniek in handen. Met voldoende comfort en vermogen Met alles, wat men van een moaerne kleine wagen mag veria ngen. Met een mo tor, die weinig behoeft te doen en derhalve wel lang zal meegaan En met een laag ve.-bmik. Wat er in deze dure autodagen best in will Het zou ons niet verbazen als Volks wagen met de eindelijk opgedoken opvolger van de kever hoge ogen zou gooien. De Polo is een lekker karretje. Een klein, maar handig en vinnig vervoermiddel. Niet mooi om te zien. Erg kaaltjes van aankle ding en uitrusting. Maar met dikke voldoendes voor hanteerbaarheid, comfort en toch ook nog ruimte. Toen wij de eerste keer de Polo onder ogen kregen vertelden VW-mensen ons, dat de afstand tussen gaspe daal en bovenkant leuning achter bank net zo groot is als bij bepaal de zes cilinder auto's. En dat be tekende (volgens hen) net zoveel ruimte voor de passagiers. We hebben dat niet nagemeten, maar het is een feit, dat de ruim te in de kleine Polo niet tegenviel. We zijn een keer op stap geweest met drie flink uit de kluiten gewas sen jongelui op de achterbank. De langste zat een beetje in de knoei met hoofd en plafond, maar voor het overige hebben we geen klach ten van betekenis gehoord. We hadden een week lang de tijd het Jongste kind uit Wolfsburg wat uitvoeriger aan de tand te voelen. We zeiden het al: geen mooie baby. 't Kleine rode vehikeltje, dat importeur Pon in Leusden ons ter beschikking stelde, moest elk stukje chroom ontberen. Langs de ramen en op portieren was er Somber zwart voor in de plaats gekomen. Die ietwat trieste uitvoering noemen ze dan Normaal. Er komt binnen kort ook een L-versie met de L van Luxe. Daar zitten dan wel sierlijs ten op, zoals die chroomdingen ln het autowereldje heten. Maar daar voor moet men 750 gulden meer be talen. Niet alléén, voor dat chroom natuurlijk. Voor die prijs wordt ook de binnenkant wat meer aange kleed. Een tapijtje op de vloer. Een tweede zonneklepje. Ja, dan kan er zelfs een benzinemeter af. Want zo'n benzinemeter zoekt men namelijk vergeefs in dlie N-uit- voering. Er zit ook geen tempera tuurmeter in. Alleen controlelamp jes. Dat tekent de kaalheid, waar mee deze Polo N op de markt is geplant. Neem bijvoorbeeld die waarlijk foeilelijke gladde zwarte kartonnen platen aan de binnen zijde van de portieren. We vragen ons echt afhad Wolfsburg dat nu niet eleganter kunnen oplossen? De f 9193, die men voor zo'n wagentje moet neertellen, is toch ook weer niet niks Want als men er een achterruitver warming bij neemt en een achter- uitrijlamp en meer van zulke nut tige accessoires (bij Volkswagen verpakt in 'n zogenaamd M-pakket Met de M voor meerprijs) dan moet men weer in de portemon- nanaie duiken: 360 gulden extra. Overigens: onze Polo was uitgerust met zo'n M-pakket. Gelukkig maar. We zeiden het al eens eerder: een achterruitverwarming vinden wij schier onmisbaar. Zeker bij model len als deze Polo, waarbij de ach terruit zo erg aantrekkelijk is voor vuil. Een ruitenwisser achterop zou nog beter zijn. Maar is natuurlijk weer duurder. Deze Polo is afgeleid van de Audi 50. Dochter Audi moest van r. oe- der Volkswagen de kastanjes uit het vuur halen. Toen dat was gebeurd is men in Wolfsburg aan het strip pen gegaan. Jammer, er werd veel aardigs afgehaald. Het leuke jonge zwaantje werd een vrij lelijk eend

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13