Enorme drukte bij de ANWB kardomel Forse eis wegens wurgen van homofiele bejaarde Waarom geen behen SLUIS BANT DE SEX Rozegeur is bijna weg Anderhalf jaar geëist voor valsemunterij 'Verhoging studiebeurs hbo is niet genoeg Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. PAGINA 7 VRIJDAG 4 JULI 1975 Dick Dolmans (PvdA) kruistocht tegen gevaarlijke sport De tijd van de kersenoogst is weer aangebroken. Zo'n veer tien dagen lang zal er hard moeten worden gewerkt om de kersen op tijd binnen te krijgen. jaar bezig met een kruistocht tegen motorcrosses en autoraces. Bij collega-Kamerleden vindt hij, tegt hij, steeds meer waardering voor zijn streven om aan dat zinloze, levensgevaarlijke gejakker een halt toe te roepen. Dolman die financieel en volksgezondheid ex pert is, vraagt zich af: „Waarom maakt men er geen behendigheids races van, waarbij niet de snelheid en het risico belangrijk zijn, maar de bekwaamheid? We zijn in Nederland toch langzamerhand wel de tijd ontgroeid van de gladiatoren. We kennen geen stieren- of hanengevechten, maar waarom mag m-ban-wêrr Dolman begon als net aankomend Kamerlid al in juli 1970 met schriftelijke vragen te stellen toen bij de motorraces op Zandvoort epn dode viel. „Dat was toen in eerste instantie aan minister Klompe (CRM). Zij verklaarde in haar antwoord dat zij de autosportbonden inlichtingen zou vragen over veilig heidsmaatregelen en welke aanbeve lingen men daartoe zou kunnen doen. Dolman liet er geen gras over groeien. Toen bij een wedstrijd in Drente twee doden vielen tijdens de motorcrosses, drong hij opnieuw aan op maatregelen. Het was een maand 1- ter, augustus 1970. „Tenslotte heb je in Nederland maar twee circuits: Zandvoort en Assen. Wanneer je dit soort crosses door gemeenten gaat krijgen is de controle praktisch onuitvoerbaar. In het antwoord dat ik toen kreeg, stond dat de regering een circulaire zou, sturen aan de commissarissen van de Koningin. Deze zouden op hun beurt bij de burgemeesters moeten aandringen dat er meer op de veiligheid zou moeten worden gelet". Wat cynisch: "Die circulaire ging inderdaad wel ce deur uit, maar dat waas tien maanden later. Dat is toch wel laks". Over de antwoorden die hij van minister Klompé kreeg, is hij wei- X° «SQfftkfin 'iZe ^schnQf jie .ver antwoordelijkheid af op de lagere overheid en de organiserende bon den. Ik heb destijds in mijn vragen nog aangehaald dat de overheid ook het gebruik van harddrugs (heroïne) verbiedt om de mensen te bescher men tegen zichzelf. In het antwoord stond dat deze zaken niet vergelijk baar waren, omdat heroïne verbo den,dus strafbaar is en het houden van races niet". Rijders Dolman, weinig tevreden met de beantwoordingen, probeerde het op nieuw onder het kabinet Biesheuvel. "Op 15 juni '71 vielen er twee do den in Oss. Het antwoord van de toenmalige staatssecretaris Vonhoff (CRM) kwam erop neer dat dit on-" geval aan de rijders zelf lag. Het jaar daarop stelde ik voor de tweede en laatste keer vragen aan Vonhoff toen bij motorcrosses twee mensen in Tubbergen het leven lieten. Het gevolg v(as dat Tubbergen geen ra ces meer hield in 1973-1974, maar dit jaar zijn ze rustig hervat. Toen kwam het kabinet Den tryl. In juni '73 werd er een toeschouwer gedood bij de autocross in Pieters- buren (Friesland). Minister van Doorn (Nu CRM) antwoorde op mijn vragen dat dit ongeluk te wijten was aan het feit dat het slachtoffer door de afzetting was heengedrongen. Van _Dnorn jz^grifi .wel .toe. -dat -hji .met zijn ambtgenoten van justie en binnenlandse zaken wilde overleggen of het wettelijk regiem niet eens ge wijzigd moet worden". Dolman volhardde. Met afgrijzen haalde hij het geval aan van de En gelsman die op het circuit in Zand voort levend in zijn wagen verbrand de, terwijl de races gewoon doorgin gen. Een makabere opname, die heel Nederland via de televisie heeft kun nen zien. Heftig: "Tóen heb ik ge vraagd waarom de races gewoon dóórgingen, terwijl er een man in vlammen omkwam? Het is afgrijse lijk dat geen enkele race gestopt werd na dodelijke ongelukken. Als een acteur achter de coulissen doodblijft en er is zélfs een invaller, dan ge last men de voorstelling verder af. Dat is een simpele kwestie van pië teit. In déze wereld kent men dat schijnbaar niet". Nog twee keer stelde hij vragen. Als het PvdA-Kamerlid een meer derheid in de kamer achter zich kan krijgen overweegt hij om een initia- tiefwet in te dienen om dit spelen met de dood verder te voorkomen. "Maar ik wil eerst het ambtelijk overleg van Van Doorn afwachten. Tenslotte heeft hij nog de meest bevredigende antwoorden gegeven op myn vragen. "Je kunt deze "sport" niet verge lijken met de spelverruwing in de voétoai- di "DöKSweréih. *Uaaa- -vJlren in Nederland geen doden bij. Voor mezelf ben ik tot de conclusie ge komen dat bij snelheden van 150 tot 200 kilometer altijd doden zullen blij ven vallen. Het is krankzinnig dat mensen die helemaal niet dood wil len die gezond zijn, zich kapotrijden en dat risico als onvermijdelijk aan vaarden. Kapotrijden voor een mérk, een fabriek. Het gaat mij er niet om iedereen optimaal gezond te laten leven maar wel om het op het spel zetten van le vens. Als het aan mij lag werden er alleen nog behendigheidsraces ge houden. Als iemand daar zijn bos voor beschikbaar wil stellen dan is dat zijn zaak, hoewel ik het zonde blijf vinden van het landschap. Door Reny Dijkman DEN HAAG (ANP) Bij de start van het vakantiesei zoen 1975 heeft de ANWB te kampen gehad met een on gekend grote drukte. De stroom vakantiegangers naaT het buitenland is veel groter dan verwacht werd. Op de ANWB- kantoren konden dreigende tekorten van informatiema teriaal zowel als kaarten en gidsen dan ook maar met de uiterste inspanning en dan nog niet eens altijd verholpen worden. Dit heeft de ANWB gisteren laten weten. De ANWB had rekening gehouden met plm. 65% vakantiegangers die van hun auto gebruik zouden maken. Deze schatting blijkt te laag geweest te zijn. Het percentage is nu al over schreden. Ook bü de kampeerders, tent zowel als caravan, is het ver wachte percentage (35 al ruim schoots gehaald. De ANWB heeft de indruk dat vooral midden- en zuid- SLUIS (ANP) De gemeenteraad van het Zeeuwsvlaamse Sluis heeft gisteravond met negen stemmen vóór en één stem tegen, de algeme ne politieverordening zodanig gewij zigd dat er een eind kan worden ge maakt aan de uitbreiding van sex- winkels en andere sex-objecten zoals massage-instituten en bordelen in deze gemeente. Dat betekent ook dat de negen in deze stad gevestigde sex- shops tot 1978 de tijd krijgen om uit de binnenstad te verdwijnen. Met deze beslissing heeft het ge meentebestuur van Sluis gehoor ge geven aan het toenemend protest van de bevolking tegen sex-winkels die in de drukste winkelstraten zijn geves tigd. Sluis had daardoor bij onze zui derburen de laatste jaren de naam gekregen een sex-mekka te zijn. Bij Christie's in Londen heeft een Louis Seize bureau, vervaardigd door Martin Carlin, donderdag 157.750 pond, ca 868.000 gulden opgebracht. Het was de hoogste prijs die betaald werd op de veiling van 133 Franse meubels en kunstvoorwerpen welke in totaal een bedrag van ca 2,5 mil joen gulden opbrachten. Een Louis Seize commode van Jo seph Baumhauer ging van de hand voor ruim 500.000 gulden. Frankrijk en noord-Itallë zich in de belangstelling van de Nederlanders mogen verheugen. Speciaal de be- ANWB „verrassend". Dat reizend Nederland naar het zuiden afzakt is volgens de ANWB vooral te merken aan de routes waar de ANWB-alarmcentrale bijzonder actief moest ontreden. Dat waren, begin deze week, de routes Parijs— Lvon en de route via Keulen naar Frankfort, Neurenberg en München. Later werd dit Pariis via Lyon naar de Rivièra en vanuit München naar Oostenrijk. noord-Italië en noord- Joegoslavië. De ANWB noemde als mogeUtke oorzaken voor de overweldigende belangstelling voor het buitenland bij Nederlanders dit jaar: de slechte zomer en de nasleep van de energie crisis in 1974, het toegenomen animo voor kamperen, het toegenomen autogebruik en de negatieve publi citeit rond een debacle in de reis- bureauiwereld. Onder grote belangstel ling van vooral Amerikaanse toeristen, die toevallig een bezoek aan het museum brachten, heeft koningin Ju liana gisteren in het Van Goghmuseum in Amsterdam een lathyrustentoonstelling geopend. De koningin ver richtte de openingshandeling door een bloemstuk te ont hullen. De tentoonstelling is in het kader van het 700-jarig be staan van de hoofdstad door de Nederlandse lathyrusver eniging in het museum inge richt. Véle tientallen bloem stukken prijken tot en met aanstaande zondag tussen de beelden van de SBK-beelden- route op de begane grond en de schilderijen van Vincent van Gogh op de eerste etage. DEN HAAG (ANP) Rozekwe kers zoeken de rozegeur die hun ontkomen is. Jarenlang hebben ze gekweekt en gekruist om nieuwe schoonheid, nieuwe kleurnuances en grotere levenskracht te krijgen, maar de geur vervloog daarbij. Nu zijn ze gaan beseffen dat de geur bij de roos van welke naam ook hoort als de schijn bij de maan en nu proberen ze door kruisingen met rozerassen van heel lang geleden die geur te herwinnen. Een terloopse mededeling bij de aankondiging van het internatio nale rozenconcours in het West- broekpark in Den Haag een van de twintig of vijfentwintig in de wereld dat dit jaar voor de vijftiende maal gehouden wordt. Twintigduizend rozen staan in het park om het schoonst te bloeien of (voor een klein gedeelte nog) uit te botten. Donderdag 10 juli worden ze beoordeeld ook op geur. Een keuringscommissie van Nederlandse en buitenlandse des- gundigen gaat dan eindrapport uitbrengen over de nog niet in de handel zijnde nieuwe rozeras sen, die in het park een proef periode van twee Jaar hebben doorgemaakt. Voor de beste zijn twee gouden medailles en een aantal certificaten beschikbaar. DELFT (ANP) —Het landelijk overleg van grondraden (LOG) en het landelijk overleg hoger beroeps onderwijs (Lohbo) beoordelen de 9 procent .waarmee Staatssecretaris Klein de maximum rijksstudietoela ge voor studenten bij het weten schappelijk onderwijs verhoogd heeft voor het komend studiejaar als een redelijke schatting van de te verwachten prijsstijgingen. Het maximum voor studenten bij het hoger beroepsonderwijs is met 17 a 20 procent gestegen, waarmee de optrekking van het HBO-maximum tot Wo-niveau. een al jaren door 't LOG en Lohbo naar voren gebrach te eis, nu een feit is geworden. Ondanks deze stijging ligt het maximum nog steeds ver achter bij AMSTERDAM (ANP) De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F.H. Von Meij- enfeldt, heeft gisteren zowel tegen de 28-jariee Hongaarse financieel adviseur S.K. uit Maastricht als te gen de 62-jarige vertegenwoordiger J.A. uit Limbricht wegens valsemun terij anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Het tweetal had de afgelopen win ter door de financieel adviseur in zijn toemalige woning in het Bel gische Maas-Mechelen gemaakte val se biljetten van honderd gulden in omloop gebracht. In totaal waren er van de ruim 2500 door de Hon gaar gemaakte honderdjes 60 "af gezet". Zij waren tot hun activiteiten op het terrein van de valsemunterij gekomen nadat een door de Hon gaar opgezette handelszaak failliet was gegaan. Toen ook al was de vertegenwoor diger in zijn dienst geweest. Van de verdedigers zei mr. Mosko- wicz, dat de Hongaar in feite een groot kind was. dat in paniek was geraakt door het faillissement. Hij vroeg van de rechtbank "een oor deel, mede ingegeven door het hart". Voor de 62-jarige vertegenwoordiger vroeg mr. Asselbergs vrijspraak om dat hij het tenlaste gelegde mede daderschap niet bewezen achtte. Voor het uitgeven van de valse honderd jes moet deze verdachte binnenkort nog in Den Bosch terecht staan. De rechtbank zal op 15 juli uitspraak doen. de bijstand, aow en rww. zeggen beide organisaties in een perscom muniqué. "Deze verhoging is wel leuk. maar beslist niet genoeg". Het ouderlijk inkomen waarbij de stu dent nog net een maximum toelage krijgt is met ruim 11 procent ver hoogd evenals het bedrag dat de ouders aan de niet aanvragende kinderen mogen besteden. De beide organisaties betreuren het dat d°~e bedragen evenals het maximum nog steeds niet welvaartsvast gemaakt zijn. Het ligt niet in de bedoeling van de staatssecretaris met ingang van het komend studiejaar iets te ver anderen aan het probleem van de belastingen en premies die over beurzen geheven worden. Ongeveer 20 procent van de studenten is dit jaar geconfronteerd met aanslagen over beurzen, waarbij de aanslag vaak 10 a 15 procent van het jaar inkomen bedraagt. Ook de grensbe dragen die gehanteerd worden bij de berekening van de bijdrage uit het vermogen (oorzaak van de re latief lage toelage voor kinderen van bijvoorbeeld boeren en kleine middenstanders) zullen niet wor den veranderd. Deze bedragen heb ben sinds 1966 geen verandering meer ondergaan. Gisteren hebben 't LOG en het Lohbo 70 petities aan de staatssecretaris aangeboden die allerlei organisaties in den lande onderschreven hebben. In het daar bij gehouden gesprek met de staats secretaris hebben het LOG en het Lohbo dan ook naar voren ge bracht dat voor deze beide proble men op korte termijn een oplossing gevonden moet worden. De staats secretaris zegde toe een onderzoek naar deze beide zaken in overweging te willen nemen. ROTTERDAM (ANP» Mede om dat er de laatste tijd in Rotterdam en omgeving nogal wat homofielen om het leven worden gebracht - drie binnen een half jaar - heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam gisteren zes jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 35-ja- rige Fransman Marc R. Deze stond terecht voor het ombrengen van de 68-jarige Jan van Kapel, een homo- 6 persoons literpak haalnpak 'n DOMO produkt sexueel in Vlaardingen. „Aan dit soort misdrijven moet duidelijk een nalt worden toegeroepen", aldus de officier, mr. W. A. de Saint Aulaire Hij liet overigens bij gebrek aan be wijs, het primair ten laste gelegde, opzettelijke doodslag, vallen en be perkte zich tot „zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend". De 19-jarige Westduitser Guen- ther B„ die samen met R in het huis van Kapel aanwezig was geweest, mag wat de officier betreft vrijge sproken worden. Mr. De Saint Aulaire achtte niet bewezen, dat B. geholpen had bij het misdrijf. Maar wel vond de officier het hele optreden van de Duitser, die „rustig toekeek hoe de oude man werd afgemaakt", moreel bijzonder laagstaand. In ver band met deze omstandigheden vor derde hij tien maanden tegen B., we gens heling. B. was in het bezit van getroffen van een horloge van het slachtoffer. Marc R. en Guenter B., twee zwer vers lang diverse Europese steden, hadden Van Kapel ontmoet op het Centraal Station in Rotterdam. Mare kende de bejaarde man al zo'n jaar of zes en was menigmaal bij tem thuis geweest. Na enig aan dringen had Van Kapel de beide mannen meegekregen naar zijn huis- Je in vlaardingen. Daar zou hij met Günther naar de slaapkamer zijn gegaan om sexueel contact te hebben. „Na een half uurtje kwam hij ech ter al weer beneden. Hij was boos, omdat Guenther niet voldaan had, en dat verweet hij mij. Hij gaf mij een oorvijf", aldus R. ToeD zou er een vechtpartij zijn ontstaan, waar bij Van Kapel op de grond viel. K hield vol, dat hij daarna niets an ders had gedaan dan Van Kapel in bedwang houden en vastbinden. „En toen ik merkte dat Van Kapel het benauwd kreeg, heb ik hem weerlos- gemaakt", aldus R. Dr. J. Zeldenrust. de patholoog anatoom, verklaarde echter tegen over de rechtbank, dat Van Kapel door wurging om het leven was ge bracht. Hij achtte het uitgesloten, dat de dood was veroorzaakt door een reep textiel, die om de hals zat van het slachtoffer en die volgens R. gediend had om de oude man vast te binden (de op de rug gebonden Ondanks deze getuigenis moest de officier de beschuldiging „opzettelij ke doodslag" laten vallen. Dit omdat R beweerde dat hij de dood van Van Kapel niet gewild had. Zo kwam de officier dan tot „zware mishande ling de dood tengevolge hebbend" welk misdrijf hij de verdachte zeer zwaar aanrekende. Te zwaar volgens de raadsman van R. Deze vroeg de rechtbank om rekening te houden met het feit dat verdachte «reemdp- ling was, waardoor een verblijf in de gevangenis hem „dubbel" zo zwaar zou vallen. Günther B. zat nee schuddend op de bank, toen Marc R. als getuige a charge de rechtbank bezwopr dat hij het niet alleen gedaan had. Gün ther heeft me een stropdas aange reikt (om te binden) en heeft de be nen van Van Kapel vastgehouden". Leugens waren dat volgens de Duit ser, waarna de officier al «jn hoop vestigde op dr. Zeldenrust. Deze kon echter niet met zekerheid zeggen dat er tenminste twee mensen nodig wa ren geweest om Van Kapel om het leven te brengen. „Officier, daar gaat Je zaak", verzuchtte De Saint Aulai re luidkeels. Hem bleef toen niets anders over dan zich te concentreren op het polshorloge. De raadsman liet doorschemeren, dat hij de beweegre denen van de officier om tien maan den te eisen wel begreep, maar vond toch dat Günther beter gestraft kon worden „met een enorme schop on der z'n achterste". „Helaas hol- ik die bevoegdheid niet", antwoordde Do Saint Aulaire. Uitspraak op 17 Juli. DEN HAAG (SP) Het pvdA 2de Kamerlid Dick Dolman is al sinds 5

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7