Beslissende fase in gesprek over vrede Midden-Oosten Barnard: "geen mystiek om hart als orgaan" Hard optreden politie in grote Argentijnse steden Geheim overleg op de Maagdeneilanden GADAFFI AAN DE DOOD ONTSNAPT Arrestaties in Londen na vondst van wapens van terrorist Carlos Huisvuil in New York wordt weer opgehaald VRIJDAG 4 JULI 1975 WASHINGTON/JERUZALEM (UPI/Reuter) De ambas sadeur van Israël in Washington, Simcah Dinitz heeft op de Maagdeneilanden twee geheime besprekingen met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, ge voerd, zo is door de Israëlische radio bekendgemaakt. De bij eenkomsten, die op dinsdag en woensdag plaatsvonden, worden gezien als een nieuw teken dat met spoed aan een tussentijdse vredesregeling voor het Midden-Oosten wordt gewerkt. Gisteren confereerde Dinitz op 't state department in Washington met onder-minister van Buitenland se Zaken Joseph Sisco. Hy is later op de dag naar Israël vertrokken voor overleg met premier Yitzhak Rabin. De besprekingen tussen Kissinger en Dinitz vormden een onderdeel van de pogingen van Israël ophel dering te krijgen over de huidi ge positie van Egypte inzake een nieuw tussentijds akkoord en hoe de Verenigde Staten daar tegenover 6taan, zo is van betrouwbare zijde in Washington vernomen. Volgens diplomatieke kringen is Israël bereid zijn strijdkrachten in de Sinaï terug te trekken tot een noord-zuid lopende lijn voorlangs de strategische passen van Giddi en Mitla, afbuigend naar het zuidwes ten tot de Rode Zee, zo meent men in diplomatieke kringen te weten. Israël wil ook de olievelden van Aboe Rodeis teruggeven aan Egyp te alsmede een weg die deze velden met het vergrote Sinaï-gebied ver bindt, dat onder controle van Egyp te zou komen. Maar Egypte wil dat Israël de passen geheel teruggeeft en een ge bied in het zuidwesten van de Si naï, waar binnen de olievelden lig gen, in ruil voor garanties dat Egypte afziet van geweld tegen Is raël. De Verenigde Staten oefenen druk uit op Israël om concessies te Politieke moord TEHERAN (AP) Voor de twee de maal binnen zes weken hebben Iraanse terroristen gisteren een me dewerker van de Amerikaanse am bassade doodgeschoten. Het slachtoffer, de 25-jarige Pers Hassan Hossnan, werkte sinds ander half jaar op de afdeling visa van de ambassade. Zijn dienstwagen werd in een drukke straat vlakbij de ambas sade klemgereden door een auto. Twee mannen, een van hun in poli- tieuniform, sprongen eruit en scho ten Hossnan dood. In de auto van de terroristen hebben ooggetuigen ook een jonge vrouw gezien, maar deze nam niet deel aan de eigenlijke moord. De chauffeur van de dienstwagen en een tweede passagier kwamen met de schrik vrij. Moord De advocaat-generaal van het hoge gerechtshof van Ca- tanzaro in zuid-Italië, dr. Frances co Ferlaino, is gistermiddag bij zijn huis door twee mannen doodgescho ten. De moordenaars vluchtten met een auto. doen wat de passen betreft. Aange nomen wordt dat zij er bij Egypte op aandringen akkoord te gaan met een tussentijdse regeling, die een duur moet hebben van drie tot vier jaar, zo is in Washington ver klaard. Zoals bekend is, en leden van de Israëlische generale staf vestigden daar vandaag nog eens de aandacht op, zijn de passen in de Sinaï voor de Israëlische strijdkrachten van t allergrootste belang. Zonder deze natuurlijke defensie zouden de Is raëlische troepen in een vlak terrein, zonder enige bescherming, bijzonder kwetsbaar zijn. Officieren van de generale staf van Israël hebben gisteren buiten landse correspondenten gezegd dat Israël ondanks de Amerikaanse druk niet van plan is de strategisch zo belangrijke bergpassen in de Si naï af te staan. Kolonel Simqha Maoz zei dat Is raël ten minste vijf kilometer aan de Egyptische kant van de Mitla en Gidi pas moet behouden wil er van een gedegen verdediging spra ke zijn. Als Israël de passen opgeeft "zul len we een nieuwe defensielijn moe ten aanleggen in een terrein dat veel ongunstiger is, waardoor we ze ker tien tot dertienduizend man meer zullen moeten inzetten "aldus Maoz. Een dergelijke aanvulling van de troepensterkte levert moei lijkheden op voor Israël. In een interview dat Jasser Ara fat aan verslaggevers van UPI toe stond heeft de leider van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging gezegd dat Israël bezig is een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten te ontkete nen. De PLO heeft besloten de aan vallen op Israël op te voeren. In de veertig minuten dat Arafat met de pers sprak zei hij onder meer dat Israël een vijfde oorlog in het Midden-Oosten wil uitlokken door Syrië bij verrassing aan te vallen. De Palestijnse bevrijdingsbeweging zal daarom de guerrilla-aanslagen in Israël verhevigen. Volgens Ara fat is de politieke en militaire situa tie in het Midden-Oosten zeer kri tiek geworden getuige ook de inten se aandacht die de Verenigde Sta ten en Rusland aan dit gebied be steden. Hij gelooft niet dat de her waardering van de Amerikaanse po litiek t.a.v. het Midden-Oosten fun damenteel veel verandert. Ontvoering Vier mannen heb ben gisteren een Argentijn in diens eigen auto ontvoerd in de omgeving van Greve in Chianti, 25 km ten 2uiden van Florence. De politie zei dat de ontvoerde de 61-jarige Al fonso de Sayons is, een ingenieur die huizen bezit in New York, Ro me en Frankrijk en ook een bui tenhuis heeft bij Greve. LONDEN (AP) De Libische machthebber kolonel Moammer Gadaffi en de regerende Libische Junta zijn verleden maand ter nauwernood aan de dood ont snapt toen op de luchtmachtbasis Wheelus een raket op hen werd afgeschoten, zo hebben Britse kranten bekend gemaakt. De raket miste het podium van waar de Libische hoogwaardig heidsbekleders de feestelijkheden gadesloegen ter gelegenheid van de ontruiming van de luchtmacht- öffsrs -Injur Art Het projectiel kwam terecht in het nabijgelegen havengebied van Tripoli, doodde elf personen, richt te schade aan aan enkele gebou wen en veroorzaakte brand aan boord van twee schepen. De moordaanslag werd gepleegd op 11 juni rond 14.30 uur plaatse lijke tijd toen Gadaffi, de Libi sche premier Abdel Jalloud en negen andere leden van de Libi sche revolutionaire raad op het podium stonden. De raket, een vliegtuigprojec tiel, werd afgeschoten op het mo ment dat een aantal Mirage straaljagers van de Libische lucht macht overvlogen. De piloten van de Mirages zijn naderhand door nic «IiibsEahc v«iliglwi(isdwm&f^v?^- hoord. Voor zover bekend is de man die de aanslag pleegde, nog niet gearresteerd. De drie Amerikaanse en twee Russische ruimtevaar ders, die elkaar over elf da gen in de ruimte zullen ont moeten. Van links naar rechts de Apollo-bemanning Donald Slayton, Thomas Stafford en Vance Brand en de Sojoez-kosmonauten Ale- xei Lèonow en Valeri Koeba- sow. Deze foto van de ruimte vaarders bij een model van de gekoppelde Apollo en So- joez werd onlangs in Amerika gemaakt. Nu zijn de Russen weer in hun eigen land. Op 15 juli worden de ruimtevaar tuigen gelanceerd en pas in de ruimte zal het vijftal el kaar weer ontmoeten. Giste ren is op Cape Canaveral de generale repetitie voor de Apollo-lancering gehouden, waarbij alles vlekkeloos ver liep. Over de generale repeti tie van de Russen is niéts be kendgemaakt. LONDEN (Reuter) De Britse po litie heeft drie personen aangehou den naar aanleiding van de vondst van wapens in een flat in Londen, waarvan men gelooft dat zij iets te maken hebben met een internatio naal netwerk van terrorisme. Scotland Yard deelde mee dat nog geen beschuldigingen tegen het drie tal zijn ingebracht, maar dat zij voor verhoor worden vastgehouden. BUENOS AIRES (REUTER) Duizenden arbeiders gingen giste ren op weg naar Buenos Aires ter wijl de onrust over de loonpolitiek van president Estela Peron zich snel over het gehele land uitbreidde. Naar schatting zesduizend arbei ders in de automobielindustrie wa ren vanuit het westen op weg naar de hoofdstad en uit de ten zuiden van Buenos Aires gelegen haven stad La Plata rukten havenarbeiders op. De politie begon gisteravond dui- NEW YORK (Reuter) Bijna de helft van de 7.000 Newyorkse poli tie- en brandweermannen die eerder deze week werden ontslagen, krijgen vandaag hun baan terug na een com promis tussen de bijna failliete stad en de staat New York inzake verho ging van belastingen. De stad heeft toestemming gekre gen voor nieuwe belastingheffingen die 330 miljoen dollar zullen opbren gen. De vuilnismannen van New York die drie dagen gestaakt hebben, hebben gisteren besloten het werk te hervat ten. Ze zijn begonnen met het opruimen van de 40.000 ton huisvuil die in de straten ligt te rotten. Een woordvoer der van burgmeester Abraham Bea- me liet weten dat het in de loop van woensdagnacht tot een akkoord tus sen vertegenwoordigers van de ge meente en vakbondsfunctionarissen is gekomen. zenden arbeiders terug te sturen. Zij had opdracht gekregen desnoods hard op te treden. In een westelijke buitenwijk van Buenos Aires vuurde de politie traangasgranaten af tegen een stoet textielarbeiders. Bij een ander in cident werden ongeveer tweehonderd demonstranten aangehouden. Bij botsingen tussen de politie en protesterende arbeiders vielen er ze ker zeven gewonden in La Plata, Buenos Aires en Santa Fe. In La Plata werden twee politie mannen gewond toen sluipschutters het vuur openden op de politie die raangas gebruikte om de demon strerende arbeiders te verspreiden. Er ontstond een vuurgevecht dat een uur duurde, aldus de politie. De commandanten zetten daarna legeronderdelen zijn gisteravond drie en-een-half uur met de minister van Defensie, Adolfo Savino, bijeen geweest. De minister legde bij zijn vertrek geen enkele verklaring af. De commandanten zetten daarna - hun overleg nog voort. In de belangrijke industriestad Cordoba zijn de arbeiders voor on bepaalde tijd in staking gegaan. Vakbondleiders trachten een spoed- bijeenkomst met president Estela Peron te organiseren om te voor komen dat het land' door een totale staking wordt verlamd. De moeilijkheden spruiten voort uit de jongste maatregelen van de regering, die beogen de hollende in flatie te beteugelen. Een devaluatie van 50 procent van de peso was er vorige maand oorzaak van dat een aantal bonden loonsverhogingen tot 150 procent wist te bedingen. Presi dent Peron sprak hierover haar ve to uit en bepaalde dat de lonen uni form met niet meer dan vijftig pro cent verhoogd mochten worden. Een algemene staking van de 3,5 miljoen leden van het algemeen vakverbond zou een ernstige bedrei ging vormen voor de een jaar oude regering van mevrouw Peron. Watersnood In het noorden van Joego-Slavië hebben zich de jaatste tijd na het belangrijk stij gen van de rivieren de Drava en de Mura op tal van wijze overstromin gen voorgedaan en in een aantal districten en steden is de noodtoe stand afgekondigd. Het stijgen der rivieren is veroorzaakt door onge woon zware regenval in juni. In de provincie Vojvodina moest het oog sten van graan dat als regel om streeks 15 juli zijn hoogtepunt be reikt, worden gestaakt en is er geen werk meer voor meer dan 3000 maaidorsers. Intussen worden alle havens en vliegvelden in de gaten gehouden in verband met de nationale speur actie naar de Zuidamerikaanse ter rorist Carlos Martinez, of Garcia, van wie wordt aangenomen dat hij de eigenaar van de in Londen gevon den wapens is. 'Carlos' schoot vorig week twee agenten van de Franse contra-spionagedienst en een Liba nese informant dood bij een inval in een flat in Parijs. Hij slaagde er in te ontkomen is waarschijnlijk naar het buitenland uitgeweken. In de Londense flat wérd ook een 'do denlijst' gevonden met de namen van ongeveer 500 bekende persoon lijkheden. Het drietal dat in Londen is aange houden is een jong paar en een Spaanse vriendin van 'Carlos', in wier flat' de wapens zijn gevonden. De ze vriendin, de 20-jarige Angela Ota- ola, heeft verklaard dat Carlos Martinez haar ongeveer een jaar geleden had gevraagd of hij een reistas bij haar mocht laten staan. Enkele dagen geleden maakte de aangehouden man de tas open en vond er vuurwapens, munitie, grana ten en explosieven in. Op de bij de wapens gevonden 'do denlijst' stonden de n^men van ve le prominente Engelsen, velen van Joodse afkomst, zoals de toneel schrijver John Osborne, de politicus, sir Keith Joseph en de impressario sir Bernard Delfont. China en EEG De Chinese am bassadeur in België, Li Lien-pi, zal; zijn land ook bij de Europese ge meenschappen gaan vertegenwoor digen. De procedure is de vorige week door China in gang gezet. Rechter vermoord Politierech ter Francois Renaud, die de laatste tijd bezig was met het voorbereiden van een proces tegen zeventien le den van de "misdadigersbende van Lyon" en die bekend stond als een man voor wiens verhoren zelfs de grootste schurken graag gespaard wilden blijven, is gisterochtend vroeg in Lyon doodgeschoten, door een onbekende gemaskerde man die bij het huis gewacht had in een au to en de politierechter doodsbhoot en vervolgens maakte dat hij weg kwam. AMSTERDAM Professor Chris- tiaan Barnard was onlangs enige dagen in Nederland, waar hij in Amsterdam een medisch congres bijwoonde. Onze medewerker Bert Koekebakker zocht professor Ber nard op in de Europa Suite van het Crest-Hotel in Amsterdam, waar hij hem een aantal vragen stelde over de ontwikkelingen van de hartchi- rurgie alsmede over de op 2 decem ber 1967 door prof. Barnard verrich te eerste harttransplantatie op Louis Washkansky Volgens Guy de Chauliac moet 'n chirurg aan vier belangrijke voor waarden voldoen. Hü moet geleerd ztfn, vakman, vindingrijk en zich kunnen aanpassen. Wat vindt u daar- ste waarde aan verantwoordelijk heidsgevoel van de chirurg (en in het algemeen van elke arts) ten opzichte van de patiënt. Peter Haw thorne stelt in zijn boek 'The Transplanted Heart" zelfs, dat ik deze vier gouden regels van de Chauliac op de deur van mijn spreekkamer in het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaapstad zou heb ben laten bevestigen. Dat is vol strekte waanzin. Er is echter wel veel mythevorming rond mij ont staan, sinds ik Washkansky het hart gaf van Denise Darvall. Toen ik later ook tandarts Philip Blai- berg een nieuw hart gaf en deze operatie in overlevingsduur veel succesrijker bleek dan die van Washkansky namen ook de geruch ten r toe. U heeft tijdeus een interview met David Frost gezegd, dat het ogen blik der waarheid voor u was aan gebroken, toen u Washkansky's hart had verwijderd en die holle ruimte zag. Wat ging er toen door u heen? Dat is inderdaad altijd de groot ste stap geweest. Niemand durfde ooit echt een hart uit het lichaam van een mens te verwijderen en het daarna door een ander hart te ver vangen. Juist op dat ogenblik, waar op je het hart verwijdert, voel Je als chirurg een grote emotie. Ik was overigens niet de enige, die dat punt had bereikt. Dr. Hardy, ver banden aan 'n ziekenhuis in Missis sippi stond eveneens op het punt. die grote stap te wagen, alsmede dr. Donald Longmore van het "British National Heart Hospital". Longmore ging er echter vanuit het hart en de longen in zijn totaliteit te trans planteren, omdat hij dan, behalve natuurlijk de luchtpijp te hechten, slechts twee vaatnaden zou moeten maken. Wat in de gehele operatie is het meest kritieke stadium? Het ogenblik, waarop je het oude hart uit het lichaam verwijdert, nog voordat je het donorhart hebt in gebracht. Ik herinner me nog goed, dat ik toen even het gevoel had, als of ik iemand had vermoord. Maar ook de klinische aanblik van het nieuwe hart, dat op een schaal van uit een belendende operatiekamer werd binnengebracht, had iets onwer kelijks. Het leek, of het nooit zou gaan werken. Het is toch ontzettend belangrijk, dat het nieuwe hart onmiddellijk de functies van het oude hart over neemt, waardoor het afstotings mechanisme gecontroleerd kan wor den? Ja, de belangrijkste fase, nadat 't nieuwe hart is ingebracht, is het uitschakelen van de hartlongma- chine. Het nieuwe hart moet dan alle functies overnemen. Dat is van vitaal belang, want het hart is het enige orgaan in het lichaam dat voortdurend moet functioneren. Moet een hartchirurg meer risi co's durven nemen, dan bijv. een chirurg, die nieren transplanteert? Ik stel altijd, dat niet de chirurg een zeker risico loopt, maar de pa tiënt. Maar als u bedoelt, dat de hart chirurg het levensgevaar, dat aan elke fase, elke nieuwe handeling van een harttransplantatie is ver bonden zich zeer bewust moet reali seren (meer nog dan een chirug, die1 nieren transplanteert) dan heeft u gelijk. Een mens kan tenslotte even tueel een paar dagen zonder nieren leven. Daarnaast bestaat tevens de kunstnier. Voor een hartchirurg, die een harttransplantatie verricht, be staan die uitwijkmogelijkheden niet. In het eerder genoemde vraagge sprek met David Frost ontstond een discussie over het vaststellen van het punt waarop iemand dood wordt verklaard. Er is daarvoor e enaan- tal uitgangspunten (hersenfuncties, hartfunctie etc.) Hindert die dialoog u bij de uitoefening van uw werk? Neen, niet in het minst. Dat is een hardnekkig misverstand. Ik beoor deel n.l. niet of iemand is overle den. Op het ogenblik, dat ik tot transplantatie besluit hebben ande ren al bepaald dat iemand is over leden. Het 'ruilhart' is voor mij dus een concreet gegeven, omdat het een onderdeel vormt van iemand, die officieel als 'overleden' staat ge registreerd. In andere landen Hgt dat genuanceerder. Ik weet byv. dat in de Verenigde Staten de hartchirurg, die de transplantatie zal uitvoeren, al betrokken wordt bij het uitzoeken van een geschikte donor, terwijl de donor nog leeft. Er is een nieuwe methode ont wikkeld, waarbij het oude hart voor bijv. 20 procent blijft functioneren en een nieuw hart in het lichaam wordt getransplanteerd. Kunt U iets over deze nieuwe ontwikkeling in de hartchirurgie vertellen? Het onderwerp is bij ons fn t' Groo- dat het oude hart zo maximaal mo gelijk funcioneert en het tweede hart assisteert daarbij het oorspron kelijke hart. Daarbij is gebleken, dat het oorspronkelijke hart het toe gevoegde hart niet afstoot. Er is ove rigens ruimte genoeg in de borsthol te voor de transplantatie van het tweede hart. Ik heb zes maanden geleden een patiënt geopereerd, die nu twee harten heeft. En deze man i al vier maanden, met seert en daar vervolgens op reageert werkt twee harten. Hoe benadert u als arts uit Zuid- Afrika de transplantatie van het hart van een neger in het lichaam van een blanke en omgekeerd? Het onderwerp is bij ons in het te Schuurziekenhuis nooit ter sprake gekomen. Buitenlandse persmeda hebben de apartheid, die in Zuid- Afrika bestaat, aangegrepen, om ook mijn werk ertegen af te zetten. Voor mij is slechts van belang, of het hart gezond is. Het is daarbij vol strekt onbelangrijk, of de patiënt en de donor blank, dan wel zwart zijn. Tenslotte zijn de harten van blank en zwart allebei hetzelfde. Alleen de huidskleur is anders. Het ergert mij mateloos, wanneer men dit aspect in mijn werk betrekt. Op dat ogenblik bemoeit de poli tiek zich met Uw werk? Helaas wel. Hoe denkt u over een wereldom vattende dienst met een door com puters geregelde inventarisatie van donors? Ik dacht niet, dat het praktisch uitvoerbaar is. Wellicht wel voor nie ren, maar zeer zeker niet voor harten. Belangrijk is dat 't hart di rect beschikbaar moet zijn. Daardoor wordt het opbouwen van een dergelij ke organisatie een haast onuitvoer bare zaak. Is het 'afstotingseffect' een uitda ging voor U of een hinderlijke bij komstigheid bij de uitoefening van Uw beroep? Zeker geen hinderlijke bijkomstig heid. Het afstotingseffect wordt door ons ervaren als een struikelblok. Het is fascinerend als chirurg te kunnen constateren, dat een lichaam een vreemd weefsel onmiddellijk locali- De mate van afstoting i's steeds weer verschillend. Men kan niet van te vo ren het 'afstotingsverloop' voorspel len, omdat het van zoveel verschil lende factoren afhankelijk is. Dr. Joseph E. Murray plantte in 1954 met succes een nier over bij een identieke tweeling in het Peter Bent Brigham Hospital in Boston. Inmiddels ontsluierde sir Peter Me- dawar het verdedigingsstelsel van de witte bloedlichaampjes tegen bin nendringende vreemde organen en plantte dr. Richard Lillehei van de University of Minnesota met succes een alvleesklier, een nier en een deel van de dunne darm over. Ver volgens plantte dr. Thomas Starzl van de University of Colorado met enig succes levers over. Daarna volgde de eerste harttransplantatie onder Uw supervisie. Was dit een logische evolutie in de transplanta- tiechirurgie? Vanzelfsprekend werd eerst de lever getransplanteerd. Om twee redenen. De lever kan getransplanteerd wor den van een levens mens op een an der levend mens en er is bij de lever transplantatie geen direct levensge vaar. Men deed dit het eerst bij iden tieke tweelingen, zodat er geen spra ke kon zijn van afstoting. Overi gens laat de lever zich wel moeilij ker overplanten dan het hart. Om het hart hangt echter bovendien nog steeds een bepaalde mystiek en die leek maar moeilijk te doorbreken. Ik heb dat dogma doorbroken, omdat ik een hartoperatie vanzelfsprekend klinisch benader en de mystieke ballast, die het hart bezwaart, niet als zodanig ervaar.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6