Hoorzitting over \Y itte Singelplan? Plannen en schaatsers zijn nu goedkeuring nog GS horen bezwaren „Herengracht-Zijlsingel NIEUW FIETSPAD VOOR MERENWIJK STADSPARK OP TERREIN VOORMALIGE GROFSMEDERIJ Wim Calvé Gezamenlijke kerken in Merenwijk zoeken heil in noodgebouw Ton Menken presenteert "zijn" kunstijsbaan in Leiden The Lord's Folks fcJ 99 DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben gis teren de bezwaren aangehoord, die tegen het bestemmingsplan Heren gracht- Zijlsingel, zijn aangevoerd. Niet allen die bezwaren hebben tegen het door de gemeente goed gekeurde bestemmingsplan waren aanwezig om het toe te lichten; wel had de gemeente een verte genwoordiger om haar visie op het plan en de daartegen aange voerde bezwaren te geven. De bezwaren van de heer Groenen, die aan de Nieuwe Rijn een ac cuwinkel heeft, en van de heer Steenbergen, die tussen de Lange- straat en de Herengracht een werkplaats wil bouwen, vindt de gemeente terecht. Op die plaatsen stelt zij een wijziging van het be stemmingsplan voor. Meer fundamentele bezwaren komen van enkele bewoners uit de buurt en anderen die de benadering van de verkeersproblematiek, de dem ping van de Waardgracht en de aanwezigheid van de garage van Kempeneers aanvechten. Opge merkt werd dat er aan parkeer plaatsen een overcapaciteit zou zijn van 175 procent. De grootte van de Oosterkerkstraat, die ver breed zou worden samen met de Oosterkerkbrug, werd bezwaarlijk gevonden, omdat er teveel verkeer zou komen dat door te hoge snel heden gevaar op zou kunnen le veren. Gewezen werd op het ge vaar van een doorgaande route via de toekomstige Sumatra brug, de Trompstraat, de Oosterkerstraat de ir. Driessenstraat en de Hooi gracht. Anne van de Zande achtte de aanwezigheid van een garage bedrijf in een woonwijk onaan vaardbaar. De demping van de Waardgracht, is, volgens René Hen driks, onnodig en onjuist. Hij meende dat de kosten van behoud van de Waardracht ondergebracht kunnen worden in het zogenaamde 65-miljoenplan dat voorziet in het onderhoud van de walmuren van de stadsgrachten. het bureau stadsontwikkeling, dat het zonder subsidie financieel niet haalbaar is de Waardgracht te be houden. Met de uitvoering van het 65-miljoenplan is men nu op het punt waar men in 1973 al had moeten zijn, vertelde hij. De breedte van de Oosterkerkstraat achtte hij onvermijdelijk aange zien het openbaar vervoer van de ze weg gebruik moet maken. In gaande op de vrees voor schaal vergroting door de vrijstellingsre geling voor wat betreft de nok- en ADVERTENTIE 7 ïcm dB i m \JBkJ2AAKTZO goothoogte, merkte hij op dat het hier een uitzonderingsregel betreft die dus zeker niet veelvuldig zal zal worden gehanteerd. Met be trekking tot de grond van de voor malige Grofsmederij deelde de heer Eggenkamp mee dat er vergaan de onderhandelingen zijn over de aankoop met de huidige eigenaar, de beleggingsmaatschappij Sokol. Een voorlopig koopcontract is al onderweg naar Sokol. De gemeen te zou op deze grond een stads park willen aanleggen. borrelnootjes PINDA SMET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naa Calvé. postbus 1000. Delft H V ragen over Doelenterrein LEIDEN Na 1 september zal er waarschijnlijk een hoorzitting worden gehouden over het z.g. Witte Singelplan van de Leidse universiteit. Het ziet er naar uit dat de discussies zich dan voor namelijk zullen bepalen tot de vraag of ook het terrein van de Doelenkazerne in dit plan moet worden betrokken. Wethouder Waal legde die vraag gis teravond voor aan de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken, die het antwoord schuldig bleef op verzoek van eêh vertegen woordiger van de Adviesraad voor de Binnenstad. Deze verklaarde dat de adviesraad de stukken die betrek king hebben op het Witte Singel- plan. te laat had gekregen en zich om die reden nog geen mening had kunnen vormen. Hij vroeg en kreeg - uitstel tot 1 september. Het Witte Singelplan, dat de ruimtenood van de universiteitsbi bliotheek, de letterenfaculteit en cle centrale interfaculteit zou moe ten lenigen, werd een paar maanden geleden door de ministerraad goed gekeurd. Het plan, met de uitvoering waarvan een bedrag van ongeveer 320 miljoen gulden gemoeid is, volg de op de versie van de zeer omstreden ruim honderdtwintig meter hoge boe kentoren. Nadat de protesten tegen dit plan enigszins waren geluwd en het plan in de ijskast was gezet, werd er een interdepartementale werkgroep gevormd met de ministe ries van Onderwijs en Wetenschap pen, Defensie, CRM en Financiën en vertegenwoordigers van de Leidse universiteit en de gemeente Leiden. Begin dit jaar bracht de werkgroep een rapport uit waarin een meer derheid zich ervoor uitsprak om zo wel op het Witte Singelterrein, vlak bij het Leidsch Dagblad, als op het terrein van de Doelenkazerne uni versitaire bebouwing neer te zetten. Het ministerie van Financiën nam een minderheidsstandpunt in, dat erop neerkwam dat er alleen aan de Witte Singel moest worden ge bouwd. Inmiddels heeft het comité Pieters- en Academiewijk geprotesteerd te gen bebouwing op het terrein van de Doelenkazerne; men heeft er liever een park. Het is echter intussen wel duidelijk geworden dat het moment waarop de militaire kokschool het complex verlaat, samenhangt met de vraag of en wanneer de universi teit er gaat bouwen. Wethouder Waal: "Er is in elk geval geen enke le zekerheid dat het Doelenterrein vrijkomt als er geen universitaire be bouwing komt". Het raadslid Wessels VVD).oud commandant van de kokschool, drong er om die reden ook bij de wethou der op aan dat de gemeente Leiden, die de Doelenkazerne in .eigendom heeft, eerst een bestemming aan het complex geeft (hetzij voor de uni- t ersiteit, hetzij voor zichzelf) en het vervolgens terugvraagt van het mi nisterie van Defensie. "Nu is er geen andere druk op defensie om Leiden te verlaten dan die van be zuiniging, slechte conditie, efficien cy of het ontbreken ervan", aldus het raadslid. Wessels zei dat de minister van Defensie c.q. de chef van de ge nerale staf goede argumenten had om hier de kokschool weg te halen, maar dat door de gemeente Leiden argumenten op het gebied van bijv. ruimtelijke ordening en milieu for meel nog nooit op Defensie waren gebruikt. Hij verwachtte, dat als de gemeente een bestemming «oor het complex had en vervolgens druk op Defensie zou uitoefenen, er vanzelf in de Tweede Kamer vragen over zouden worden gesteld, en Leiden de zaken zelf in de hand zou krijgen. LEIDEN Kerk De Gereformeerde maandag door de gemeenteraad Leiden gaat op rein langs de Zwartemeerlaan in de Merenwijk een noodgebouw neerzet ten. Het gebouw, dat als Beloftekerk dienst deed in het Morskwartier, zal in gebruik worden genomen door de gezamenlijke kerken in de Meren wijk. Het kerkbestuur heeft B. en W. gevraagd een stuk grond van 525 vier kante meter te mogen huren tegen betaling van f 6 562,50 per jaar. De commissie ruimtelijke ordening en openbare werken ging daar gister avond mee akkoord Praten met bestuur Paulus Buisseliool LEIDEN De leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereniging hielden een expositie van de werk stukken die in het afgelopen schooljaar zijn gemaakt. En dat was niet gering. Op de foto bewon dert een van de bezoeksters een fraaie gebreide pop. Nog dit jaar in gebruik LEIDEN Het is niet denkbeeldig dat fietsers en bromfietsers die van de Merenwijk komen of er naar toe gaan, nog dit jaar gebruik zullen kun nen maken van een fietspad «gedeel telijk) langs de nog aan te leggen Gooimeeiiaan. Dit fietspad begint bij het woningencomplex van "Ons Doel" in de Merenwijk, gaat vervol gens over de brug van de Slaaghsloot (die er al ligt) en geeft uiteindelijk aansluiting op de straten in de Mar- nixhof langs de Willem de Zwijger laan. Het fietspad, op de aanleg waarvan gisteravond door de telijke ordening en openbare werken stevig werd gehamerd, gaat vooraf aan de aanleg van de autobaan en het fietspad van de Gooimeerlaan. Het is de bedoeling dat de zandlaag voor deze weg er eveneens dit jaar ligt. Het zand moet er dan nog een jaar liggen alvorens er kan worden begonnen met asfalteren. De weg zou dan omstreeks begin 1977 klaar kun nen zijn. De Gooimeerlaan wordt naast de IJsselmeerlaan de tweede ontslui- tingsweg voor de Merenwijk. De weg komt op de Willem de Zwijger laan uit tussen het terrein van de Groenoordhal en de Marnixhof. Het eerder genoemde fietspad loopt, ge zien vanaf "Ons Doel", kort na de brug over de Slaaghsloot niet meer langs de Gooimeerlaan, maar "duikt" de Marnixhof in. De fietsers en bromfietsers hebben daar, als de Gooimeerlaan gereed is, dus twee mogelijkheden om de Willem de Zwijgerlaan op te rijden: langs de Gooimeerlaan en via de Marnixhof. De Gooimeerlaan is overigens niet alleen bedoeld voor bewoners van "Ons Doel", maar voor een aanzien lijk groter deei van de Merenwijk. De weg geeft, gezien vanaf de Wil lem de Zwijgerlaan, aansluiting op de Ketelmeerlaan, die weer in verbin ding staat met de Broekweg. Nog niet bekend is hoe de weg gaat aan sluiten op de routes naar het cen trum van Leiden. Aanvankelijk gin gen de gedachten uit naar een door gaande route via de Marnixstraat, maar dat is inmiddels van de baan. Op het ogenblik wordt er gedacht aan de Koningstraat. niet i LEIDEN Wethouder Oosterman van cultuur heeft gisteravond in de commissievergadering voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegen heden, gezondheidszorg en cultuur- meegedeeld op korte termijn te zul len gaan praten met de voorzitter van het bestuur van de Paulus Buis de aula bij het scholen- school in de Paulus Buisstraat. Deze voormalige kweekschool staat al enige tijd leeg en zou bijzonder geschikt zijn als onderkomen voor diverse groeperingen, zoals de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen of de muziekvereniging Concordia, een ruimte voor bijeenkomsten en repetities. Het bestuur heeft onlangs beslo- ten de school te zullen verkopen en zegt bang te zijn dat als er huurders in zitten, die er niet meer uit te krijgen zullen zijn. Doordat de school leeg staat, zijn inmiddels grondige vernielingen het bestuur heeft be sloten het gebouw dicht te laten Het noodgebouw is noodzakelijk ge worden doordat er steeds meer men sen in de Merenwijk komen wonen en er nog steeds geen permanen te ruimte voor de kerken in deze wijk beschikbaar is. Men maakt gebruik complex in de Slaaghwijk, deze aula is te klein. Het kerkbe stuur van de Gereformeerde Kerk heeft inmiddels aan B. en W. ken baar gemaakt, dat men in beginsel niet afwijzend staat tegenover deel neming aan een toekomstig wijkcen trum. maar dat men daar, gezien de ruimtenood, niet op kan wachten. De overwegingen aan de Zwartemeerlaan ten (Zijlwijk) zijn dat het eei trale plaats is ten opzichte va toekomstige) bebouwing, dat toekomstige andere voorzieningen aangericht de weg staat en dat het i gelijk Is het buurt- en jeugdhuiswerk spijlceren om erger in de Zijlwijk tijdelijk op die plaats In een rapport var onder te brengen door het gebouw- Eaad werd aangetoond "dat" r komen, de Culturele door verschillende groeperingen, die zich periode is nu gesteld op maximaal op cultureel gebIed verdienstelijk tje eventueel c vijf jaar. Overigens betekent het plan noodkerk in de Merenwijk ne< i de make*, dringend behoefte een nieuwe «uitgebreidere) ruimte. Vooral de Witte Poortkazerne zou ruimte zal lijk een aantal patiënten te brengen in verband met restaura ties die moeten worden uitgevoerd in enkele gebouwen van het ziekenhuis. Aanvankelijk leek het erop dat En degeest zou kunnen beschikken over het demontabele noodgebouw van de Beloftekerk, dat door de Gerefor meerde Kerk tijde- de diverse verenigingen lopen vaak onder parallel, zodat een soepel "huisves tingsbeleid" wellicht op moeilijkhe den komt te stuiten. Oosterman zegde toe de groeperin gen op korte termijn aan ruimte te zullen helpen. "Binnen een Jaar is er soelaas", zo zei hij. Commissielid Höppener zei dat de wethouder zich aangeboden. Voor de schappelijke erg sterk moest maken om scholen. die leegkomen. sociaal-culturele het gebouwtje was ook al of maatschappelijke voorzieningen te raadsvoorstel gemaakt, dat a.s. redden. AFBOEK Schoolboeken al besteld? Bijtijds besteld, op tijd geleverd. Ook voor aanvullende boeken van uw boekenlijst! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 LEIDEN - TELEFOON 071-42441 De complete ijshal in beeld, met uiterst links de entree met een winkeltje, snackbar, garde robe en schaatsenverhuurdaar boven komt het restaurant dat uitzicht geeft op de schaatsacti- viteiten. De bouw zal worden uit gevoerd door de IBB Kondorgroep in samenwerking met de Leidse architect Schutte LEIDEN Voor de schaatsent- housiasten uit Leiden en omgeving zal volgend jaar oktober (1976) het reizen en trekken van de ene ijsbaan naar de andere tot het verleden be horen. Dan namelijk hoopt Ton Men ken «34) zijn Leidse kunstijsbaan aan de Vondellaan «of als het zwem bad toch door mocht gaan op een an dere plaats in Leiden) te hebben ver wezenlijkt. Een kunstijsbaan die voor al gericht zal zijn op het recreatie schaatsen waarvoor in deze omge ving zeker belangstelling bestaat, als men nagaat dat binnen een straal van 15 km zeker 325.000 schaatsers te vinden zijn. Ton Menken, de initiatiefnemer van de ijshal (hoe kan het anders als je Menken heet) gaf enige tijd gele den het ingenieursbureau CBC in Zoe termeer opdracht zich te buigen over een "ijshalplan" voor Leiden. Tege lijkertijd nam hij contact op met de Leidse IBB Kondorgroep, voor de begeleiding van de bouw. Deze con tacten resulteerden in een beslissing in het voordeel van de ijshal. In de huidige opzet zal de ijshal ongeveer 3,5 miljoen gulden gaan kosten. Een kostencalculatie die niet te veel mag gaan oplopen, want zou het realise ren van het projekt vijf miljoen gul den moeten gaan kosten, dan zal Ton Menken van zijn idee afzien. Het hangt dus van de snelheid van be slissen van de Leidse bestuurderen af of Leiden door een volkomen par ticulier initiatief een eigen ijshal zal krijgen, immers de kosten voor het bouwen stiigen. volgens een deskun dige van IBB Kondor, met 1 <7. per maand. Ton Menken en zijn mede werkers hopen dan ook in september van dit jaar met de bouw van hun ijshal te kunnen beginnen. Een ijshal, die geschikt zal zijn voor internationale ijshockey- en kunstrij-evenementen, niet voor de grote hardrijwedstrijden. Ton Men ken daarover: "Er zijn maar wei nig internationale evenementen, het is niet verantwoord een ijshal daar op te bouwen. "Vanzelfsprekend staat de schaatssport primair. Bij het opstellen van de exploitatiebe groting is uitgegaan van een bezoe kersaantal van 200.000 per jaar. De directe kosten aan de hal verbonden worden daardoor niet gedekt maar de initiatiefnemer hoopt door additio nele projecten (met of zonder ijs) het projekt rendabel te maken. Men zou bijvoorbeeld met wat aan passing de hal geschikt kunnen ma ken voor basketbal of tennis. Met de verscheidene ijsverenigin- gen in de regio heeft Ton Menken al enkele malen contact gehad. Onver- Collecte voor Rode Halve Maan: 3425 LEIDEN De collecte die afge lopen zaterdag door het Medisch Comité Palestina in Leiden werd ge houden heeft f 3425 opgebracht. De gelden zulen door het comité woïden doorgespeeld naar de Palestijnse or ganisatie De Rode Halve Maan. Het comité bedankt overigens ieder die aan de collecte heeft bijgedragen. LEIDEN De jongerengroep the Lord's Folks verzorgt zaterdag 19.00 uur de laatste jongerenmis van het seizoen, in de Jozefkerk aan de He rensingel. Het thema voor deze vie ring is: GUN JE DE TIJD. Cele brant: pastor F. Verlaan. anderlijk ontmoette hij veel enthou siasme. Ook veel enthousiasme vond zijn voorstel bij de voorzitter van de Leidse sportstichting Piet Biegstraa- ten, die het projekt alle steun toezeg de. "Als een particulier initiatief de Leidse bevolking ijsport tegen een redelijke prijs kan garanderen, can moet ook de gemeente Leiden zich welwillend opstellen ten aanzien van tie grondprijs", was zijn mening. Voor de financiering van het pro jekt, waarin de initiatiefnemer voor meer dan de helft particulier zal in vesteren wordt een beroep gedaan op het Leidse industriële leven en de bevolking. Er zullen obligaties worden uitgeschreven van f 100, f 250, f 500 en f 1000. Iedereen zal in staat zijn ceze obligaties te kopen. De rest zal worden gefinancierd door een bankkrediet. De toegangsprijs per keer is voor schaatsen onder de 14 jaar vastgesteld op f 2,-. voor ou deren op f 3,-. Bij abonnementen ligt die prijs natuurlijk veel lager De ijshal zal behalve van ijsba nen ook voorzien worden van een groot restaurant met uitzicht op de baan. Ton Menken: "Wat we daar van in Deurne hebben gezien is ge woon geweldig. "Het zal in de Leidse ijshal dan ook niet alleen het schaat sten zijn maar ook het kijken naar schaatsen en onderwijl een glaasje drinken, wat ce exploitatie sluitend moet maken. Ideale plaats De Vondellaan ziet Ton Menken als een ideale plaats. Het terrein ligt vlak bij het station en er is vol doende parkeerruimte, iets wat en dat is bij de Haagse Uithof duidelijk gebleken, van vitaal belang is voor de overlevingskansen van een ijshal. Behalve de 3535 vierkange meter of ficiële parkeeraccommodatie is er in de omgeving ook nog andere parkeer- gelegenheid, genoeg zo hoopt de Ton Menken, de initiatiefne mer tot de bouw van een Leidse ijshal, die er van overtuigd is dat investeringen in de sport het be drijfsleven alleen maar ten goede kan komen en dan ook hoopt op een brede steun uit die kringen. initiatiefnemer om de "bezetters" van het 4000 vierkante meter grote schaatspaleis hun auto te laten kwijt raken. Duidelijk hebben cle ontwerpers van de hal doen uitko men dat er een grote ruimte is ge reserveerd voor de recreanten. Veelal wordt die categorie het slachtoffer van de hardrijders. In het ont werp is daarom een brug gemaakt die het hardrljdgedeelte overlapt. Zo kunnen recreatie- en wedstrijdschaat sers zoncer elkaar lastig te vallen hun sport genoeglijk beoefenen. Nu maar afwachten of het Leidse ge meentebestuur zich voor deze keer op glad ijs wil wagen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3