Jacques-Amati-Holtman terug naar het orkest tgegeficht l ...en gisteren ramma) Herman Wigbold presen tator bij de NOS-tv J.F. van Waveren: "Ik ben geen slavendrijver" rfjV) Vandaag Ik wilde 'n reele werk situatie Mensen verwachten warmte in de kerk TV morgén] WOENSDAG 2 JULI 1975 ïhting Het Nederlands tionaal niveau met alle daaraan met assistentie van de cellist Anner plus een klein aantal korte medekwartetleden op 36 duizend Voor de stichting Het Nederlands Impresariaat kwam de beslissing van Jacues Holtman om zijn functie in het Amati Kwartet te beëindigen als een donderslag by heldere hemel. Het nu ontbonden kwartet zou, aldus Oegstgeestenaar J. F. van Wa veren, directeur van het Nederlands Impresariaat in het volgende seizoen doorstoten naar een hoog interna tionaal niveau met alle daaraan verbonden zakelijke voordelen. De heer Van Waveren: „Er stonden voor het volgende seizoen toernees op het programma naar Australië, Japan, Denemarken, Spanje, Italië. West-Duitsland en ook weer de Vërenigde Staten. Met Philips waren de besprekingen over een aantal grammofoonplaten rond. Er zouden onder meer enkele strijkkwintetten met assistentie van de cellist Anner Bijlsma worden opgenomen." De heer Van Waveren wijst een aantal argumenten van Jacques Holtman van de hand: „Het kwartet had het zeker druk, maar het door Holtman genoemde aantal concerten in een Jaar is er faliekant naast. Niet 180, maar in het seizoen *74-'75 waren het er ongeveer 85, inclusief de Amerikaanse en Franse toernees, Over de salariëring zegt hy „Doordat het Amati Kwartet sinds september 1974 een rijkssubsidie ontvangt, liggen de salarissen nu aanzienlijk hoger dan in het verleden. Het jaarsalaris van eerste violist Holtman lag nu op 42 duizend gulden en dat van zijn drie medekwartetleden op 36 duizend gulden. Deze bedragen zijn exclusief vakantietoeslag." „Ik vind het nuttig" zegt de heer Van Waveren „dit alles even op een rijtje te zetten, want in de publiciteit rond het verdwijnen van het Amati Kwartet ben ik de laatste tijd te voorschijn gekomen als een soort slavendrijver". Het Rotterdams Phi 1 h armonLsch Orkest heeft z'n kans schoon ge zien. Toen vlolist Jacques Holt man enkele maanden geleden de finitief en voor de buitenwereld onverwacht een punt zette achter zijn functie van eerste violist van het Amati Kwartet het viertal maakte op 't moment dat hij er de brui aan gaf een tournee door Frankrijk kwam snel een aan bieding uit Rotterdam: wilde Jac ques Holtman eerste concert meester worden van het RFhO? Door Aad van der Ven Jacques Holtman wilde wel. Per 1 september gaat zijn functie in. Zo is Nederland een strijkkwartet armer geworden in feite het enige full-time en internationaal bekende strijkkwartet van ons land en het Rotterdamse orkest een sterke man rijker. Terwijl de meeste orkestmu sici, zelfs op de prominente plaats van concertmeester, er van dromen ooit nog eens een grotere artistieke individualiteit te kunnen manifeste ren door een carriere op het terrein van de kamermuziek op te bouwen heeft Jacques Holtman een stap in de omgekeerde richting gedaan. Waarom? Het kost Jacques Holtman geen moeite om zijn beweegredenen op te graven. „Ik wil nu eindelijk een' reële werksituatie" is een opmer king hy hy al enkele malen laat horen in zijn Amsterdamse etage woning, die hij over een jaar zoonlief moet eerst zijn school afmaken— hoopt te verlaten om iets landelijks in de buurt van Rotterdam te vinden. Hij zegt ook: „Ik ben er nog steeds kapot vap, want met die beslissing die ik naar mpn gevoel gewoon moest nemen is natuurlijk iets vernietigd. Bijna tien jaar hebben de vier leden van het Amati Kwartet samenge werkt: de violisten Jacques Holtman en Richard Kilmer, de alt-violist Ton Wilmes en de cellist Ben de Ligt. De beslissing van Holtman om er mee te stoppen betekende in feite de opheffing van het kwartet, want er gaan veel jaren overheen voordat een strijkkwartet werkelijk een strijkkwartet is en een repertoire van een redelijke omvang heeft opgebouwd. De leden van het Amati Kwartet hadden de orkesten waarvan ze deel uitmaakten verlaten om als beoefenaars van de kamermu ziek in Nederland optimaal te kunnen realiseren wat ze voor ogen hadden. Door de inspanningen van het Nederlands Impresariaat werd er speciaal voor het Amati Kwartet een stichting opgericht die aanvan kelijk alleen met particuliere giften de financiële tekorten van het kwartet dekte. De vier strijkers werkten gemiddeld vijf uur per dag samen om nieuwe werken in te studeren eD het oucüe repertoire by te houden.. Vorig jaar maakte het Amati Kwartet een Amerikaanse toernee. Er verschenen grammofoonplaten. Is dat allemaal voor niets geweest? „Wij hebben de stoot gegeven", zegt Jacques Holt man. „Misschien komen er na ons anderen die verder gaan, wanneer tenminste een redeiyke subsidiëring voor de kamermuziek in Nederland bestaat. Ik durf rustig te zeggen dat wy het slachtoffer zijn geworden van een ontoereikend subsidiesysteem van CRM, een systeem waarin het NEDERLAND I 13.25 Tour de France (NOS) 18.45 Minimolen (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw wereld, mijn wereld, gezinsserie (IKOF 19.30 Kenmerk (IKOR) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 La Tra via ta, opera (NCRV) 22.25 Hier en nu (NCRV) 22.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 SOCUTERA 20.00 Journaal (NOS) 80.21 De dader staat boven verdenking, Italiaanse film (NOS) 22 10 Panoramiek Special (NOS) 23 00 Journaal (NOS) De NCRV zendt vanavond (2020 uur, Nederland I) de oflera "La Traviata" uit, een co-produktie van de Italiaanse, Fran se en Oostduitse televisie. Het libretto van deze populaire Verdi-opera is gebaseerd op Alexander Dumas' roman "La dame aux Camélias". De hoofdrollen worden gezongen door de sopraan Mirella Freni als Violetta Valéry en de tenor Franco Bonisolli, die de rol van Alfredo Germont vertolkt. Het ge heel staat onder leiding van Lamberto Gardelli. In de NOS-rubriek Panoramiek zal vanavond (22.10 uur, Nederland II) een door de Amerikaanse tv-maatschappij CBS vervaardigde documentaire over de strijd in Ierland worden vertoond. Nagegaan wordt door welke oorzaken de deels reli gieuze, deels politieke burgeroorlog is ontstaan, waarom de strijd wordt voortgezet niettegenstaande het afgekondigde bestand en wat de ontwikkelingen voor de naaste toekomst kunnen inhouden. Titel van de documentaire is A tale of two islands"' spelen in kleine ensembles alleen mogelijk is voor orkestmusici in hun vrije tijd. Wanneer wij met het geven van 180 concerten in een jaar met z'n vieren nog geen inkomen van een ton kunnen halen zeg ik: dat gaat zo niet". Heeft het uiteenvallen van het Amati Kwartet uitsluitend een oorzaak van financiële aard? Holtman: „Definanciën vormen wel de kern. Niet dat ik of mijn collega's zo op geld belust zijn, maar wanneer je zo abnormaal veel concerten kris kras door het land en daar buiten moet geven om het hoofd enigszins boven water te kunnen houden krijg Je het gevoel dat je je voortdurend aan het verkopen bent en dat je geleefd wordt. Je hebt dan zelf geen greep meer op de situatie. Ik voelde me als het ware in een wagon met dichte ramen zitten die maar doorraast. Mijn vrouw en mijn zoon zag ik nog nauwelijks. Ik dacht: ik ben 41, als ik zo doorga haal ik de zestig niet". Dus ik moet wat anders vinden, want ik verdom het om naar de bijstand te gaan". Niemand zal beweren dat Jacques Holtman niet kan vechten. Als lastig jongetje met geloofsrebellie moest hy toen hy vüftien was het ouderlijk huis in Tegelen verlaten. In Amsterdam zou hij echt viool gaan studeren. De eerste twee maanden na aankomst in de hoofdstad heeft hij wegens zijn deplorabele financiële toestand in het Vondelpark moeten slapen. Vijf entwintig jaar geleden was datnog geen mode. Hij werd leerling van het Amster dams Conservatorium enhy verdien de de kost met borden wassen, kran ten bezorgen en schepen uitkrabben. Twee jaar later zat hij al in het Concertgebouworkest en nog later was hij achtereenvolgens concertmees ter in het toenmalige Kunstmaand- orkest, het orkest van de Neder landse Opera en het Nederlands Bal letorkest. VEREERD Nu het Rotterdams Philharmonisch Orkest. "Ik voel me wel vereerd dat ze me in Rotterdam gevraagd heb ben", zegt hij. "Ik had ook een paar buitenlandse aanbiedingen, maar ik dacht: waar kan je beter zitten dan in zo'n orkest dat een ge weldige ontwikkeling doormaakt met een dirigent die op handen gedragen wordt en met een echt levende func tie in de stad? Er zullen wel mensen zijn die zeg gen: die Jacques Holtman heeft de sociale zekerheid opgezocht. Maar dan zeg ik: in zo'n geval heb je tenminste een reële werksitua tie waarbij je je kunt permitteren idealistisch te zij a Teruggang in Frankrijk PARIJS Zes-en-twintig procent van de Frande katholieken gaat af en toe naar de kerk. Het aantal dat praktisch geen zondag overslaat is in vier jaar gedaald van 22 naar 16 procent, ongeveer 6 a 7 miljoen mensen. De wekelijkse eucharistie viering via de televisie wordt ge volgd door ongeveer 3 miljoen kij kers. Iedere week heeft de kerk dus kontact met 10 miljoen mensen, of tewel een vijfde van de bevolking. Tot deze conlusie komt een opinie onderzoek, dat het bureau 'Sofres' vorige maand heeft uitgevoerd on der katholieken van 18 jaar af. De daling is de laatste jaren ver sneld. In 1952 ging nog 27 procent van de katholieken wekelijks naar öe kerk, volgens de mei-enquête van Elseviers ongeveer het huidige Ne derlandse percentage. 59 procent zegt minder vaak naar de kerk te gaan dan enkele jaren geleden. Als reden geeft 26 procent op dat men minder verplicht is, 16 procent vindt de ontwikkelingen in de kerk niet aanvaardbaar, 11 pro cent mist de menselijke warmte in de diensten en eenzelfde percentage zegt vroeger alleen te zijn gegaan om familieleden een plezier te doen. Haarlemse orgelmaand HAARLEM In Haarlem wordt morgen voor de 25ste keer het im provisatieconcours op het orgel in de Grote Kerk gehouden waarbij de winnaar van het vorig jaar de Oos tenrijker Rupert G. Friebergen het zal opnemen tegen de Nederlander Jan Raas en de Westduitsers Hans Gerg Bosshammer en Hans Martin Corrinth. De laatste drie zijn uitge nodigd op grond van een selectie van recente improvisaties. De wedstrijd vormt een onderdeel van de Haarlemse orgelmaand die gisteren is geopend met een con cert gewijd aan werken van Handel. De uitvoerenden waren het Gro nings Dagkoor en Musica Antiqua Amsterdam onder leiding van Johan van der Meer en Ton Koopman. So listen waren Marian Kwehsiller René Jacobs, Max van Egmond en Marius van Altena. Het was gisteren beslist geen avond zonder aotie. Goed, zowel de NCRV als de EO lieten hun eigen zangkoren opdraven (12 in totaal, ik heb ze ge teld) en de EO wijdde bovendien nog aandacht aan prediking, doop en hei lig avondmaal in Noord-Afrika ge durende de eerste eeuwen van onze Jaartelling. Maar daar stond tegen over, dat in VPRO-tijd te kijken viel naar de wonderbaarlijke muzikant Dr. John the Nighttripper, die ook nog een stel lekkere meiden had meegebracht. Daarenboven zorgde de NCRV nog voor "Spel zonder gren zen", waarover straks meer. Maar het echte vuurwerk kwam pas aan het slot, om elf uur Mo hammed Ali contra Joe Bugner.. Vroeger moest Je voor dergelijke duels om vier uur 's nachts je bed uit, maar we raken kennelijk ge wend aan meppartijen op dit ni veau. De omroepbonzen hebben ten minste geen belangstelling meer voor rechtstreekse reportages. Het ge vecht kwam dit keer uit KoeaflaLoem- poer, al weer zo'n uithoek, en de scheidsrechter leek op een slachtof fer van Ali, maar was natuurlijk een Chinees uit Maleisie. Het is prettig dat Je niet meer bij nacht en ontij hoeft op te staan, maar het neemt wel veel van de spanning weg, als Je 's middags in de krant het verslag al hebt gelezen. Commentator Ruud ter Weyden deed trouwens net of hij geen kranten leest. Misschien is dat ook wel zo. Wat valt er verder over het gevecht te zeggen? Ali zorgde, zoals altijd, voor een prima show. Wellicht zal de techniek ooit nog eens zo ver voort schrijden dat we in de huiskamer kunnen verstaan wat hij zijn tegen standers tussen de klappen door toevoegt. Die arme Bugner, al kreeg hij er dan ook een hoop geld voor. Dan nu nog even over "Spel zon der Grenzen". Hoewel het program ma al bijna net zo lang schijnt te bestaan als de televisie zelf. had ik het tot voor een paar weken nog nooit gezien. Raar misschien, maar tenslotte doe ik dit werk nog niet zo lang. Het hoge woord moet er maar meteen uit: "Spel zonder Gren zen" hoort thuis in de categorie "programma's die nooit zullen mo gen verdwijnen". Dat is ook van toe passing op de man, die deze affai re van commentaar voorziet. Ook Barend Barendse zal nooit mogen verdwijnen. Hij is de perfecte keuze voor dit genre: enthousiast, zonder zich te laten verleiden tot doordrave rij a la Theo Koomen, dolblij met elke opmerkelijke prestatie en be droefd als er iets mis gaat, vooral als het landgenoten betreft. En het ge heim van dit spektakel is uiteraard dat er zoveel misloopt. Barend lijk trouwens alle deelne mers persoonlijk te kennen. Moeite loos houdt hij ze uit elkaar, "de 17- Jarige wijnbouwersdochter uit Gis- wil" en "de pittige modinette uit Chartres". Gisteren werd het spel ergens in Zwitserland opgevoerd. Dat betekende dat de spelletjes ge groepeerd waren rond het thema, nee, geen kaas, maar bergea Daar kwam van alles bij kijken: stroba len, hooibergen, sneeuwmannen, koeien, glijbanen, alpenhoorns en nog veel meer. De Nederlandse hoop. Veldhoven uit Brabant, ging sterk van start, maar eindigde zwak, on danks de aanweigheid van "een for se meid die voor niemand opzij gaat". Een zesde plaats was het re sultaat. Dat moet volgende keer be slist beter. GERARD PAQUES Vijftig impressionistische schil derijen uit de particuliere collectie van twee Franse families hebben gis teren op een veiling bij Sotheby in Londen in nog geen vijf kwartier tijd 2,5 miljoen pond (ca 13 miljoen gul den) opgebracht. Voor schilderijen van Camille Pis- sarro en Maurice de Vlaminck wer den record-bedragen betaald. Pissar- ro's "Soleil apres-midi" ging voor 120.000 pond naar een Britse koper, terwijl een Zwitser 150.000 pond be taalde voor "Le pont de chateau" van de Vlaminck Het grootste bedrag werd echter neergeteld voor "La cathedrale de Rouen" van Claude Monet. Een on bekende bieder wilde daarvoor 210.000 pond geven. AVBOEK Schoolboeken al besteld? Bijtijds besteld, op tijd geleverd. Ook voor aanvullende boeken van uw boekenlijst! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 LEIDEN - TELEFOON 071-42441 HILVERSUM Herman Wig bold, voormalig eindredacteur van de VARA-televisierubriek Achter het Nieuw en thans hoofdredac teur van het Vrije Volk, gaat in het komende seizoen een maande- ïyks NOS-televisieprogramma on der de titel „Frontaal" presente ren. Diit programma wordt een ge vrij zigde vorm van het vroegere „Kortgeding". Telkens zullen twee personen, geassisteerd door getui gen en met behulp van filmmate riaal respectieveiyk het voor en tegen van stellingen betreffende een maatschappeiyk onderwerp verdedigen, zy moeten dan trach ten het in de studio aanwezige publiek van him standpunten te overtuigen. De eindredactie van 'Frontaal' berust by Dick van Reeuwyk. Woensdag 2 Juli. Hilversum i NCRV: 18.00 (S) Bandstand: Natio nale Brass Band. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) kunst- en vliegwerk: informatie ever tentoonstellingen. 18.46 (S) Met uw Instem mnlglied van de week. e soloconcerten: klass. De toekomst van de chris telijke organisaties. TROS: 20.00 Eight o'clock special: muzikale ontdekkings reis door de gouden jaren van het i swingtijdperk. 21.15 (S) Specialiteiten la carte: muzikaal wensprogram- ma. 22.30 Neiuws 22.40 Aktua. 2300 Van 't zelfde laken een pak. hoor spel. 23.60 (S) Lichte grammofoonmu- ziek. 23.65-24.00 Nieuws. Hilversum II 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Tekst en muziek: cabaret- programma 18.45 (S) Brassband mag NOS: 19.40 (SJ JoWiy Meijer: jazz muziek. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Ultwlssellngsconcert N-SaSL0 voor beweegïl kV 17.00 Binnenlandse agen- leuws. Jo v - Hilversum II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje .(8.00 Nieuws en Radiojour naal). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van Belglè. 9.36 Waterstanden. 940 |S) 10 minuten met Paul Mau- rlat en zijn orkest, lichte muz. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 Arbeiuo- vltamlnen. populaire verzoekplatenpro- gramma ln mono en stereo. (11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Rond om twaalf, een uur allerlei voor leder een. (11 -05 Beursberichten) 12.30 Mo dern platteland. 12.85 (S) AVRO's we kelijkse sportrevue. 1300 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) altviool en orkest, moderne muziek. 14.10 (S) 't Is historisch, programma over geshlede- nis. 14.30 (S) Met muziek op stap. 15.15 (S) specten: kunstrubriek. 16.00 Nieuws 16.03 Radiojournaal 22 40 Woord 22.55 Klankbord Postludlum, klassieke Roll methode. Hilversum III TROS: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 Drie draalt op verzoek. 12.03 Drie tussen de mid dag: Boter. Klaas en Prijzen. 14.03 Dijk en het Metropole Or kest. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 De Meurders methode TROS: 6.02-7.00 Drie op Je boterham. DONDERDAG 3 JULI Hilversum I NCRV: 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.06 (S) Preludium klass. muz 7.30 Nieuws. 7.55 (S) Aangestipt: pio grammaoverzclht. 8.00 (S) Te Deun Laudamus: gewijde koormuz. 8.24 Or Nederlandse top-40. De Hltmeesters De Nederland I NOS: 18.26 Tour de France. 18.4 gewijde koormuz. 8.24 Op «e umu m: evang. kommentaar. 8.30 Nieuws 8.36 Gymn. voor de huisvrouw. sopraan Renata Tebaidt 2.40 Journaal. Pastoraal muzikaal zlekenbez 10.30 Nieuws. Orkestr II: werken van Strawlnsky. 12.00 (S) 19.05 Bel Canto: klass koormuz. 12.26 Me dedelingen tbv. land- en tuinbouw. 12 30 Nieuws. 12.41 <S) Hier en nu 12.55 (S) Middagpauzedlenst. 13.15 (S) Koorzang. 13.30 (S) Europa-Glo baal: muziek, report, en meningen van Nederlanders <15.30 Nieuws. 16.30 (S) 14.00 Wimbledon: rechtstreeks verslag van halve finales heren enkel. 1845 Minimolen. 18.55 Journaal. VR stratemakeropzeeshow. 19 30 1.25 Ronnie Corbet,

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5