Klein kritiseert financiële binding arts-geldschieter Regering wil niet tornen aan ontwikkelingshulp Britse kolonel regisseur feest in Suriname NAAST HEI NIEUWS Nederlanders in het Comomeer verdronken Deense vissers dreigen met haven blokkades voor treilers Nederland Kamerlid wil Marokkanen vrij OP TEXEL POLITIEMAN BEWUSTELOOS GESLAGEN Actie 27 mc'ers ging niet door NAAKTSTRAND DINSDAG 1 JULI 1975 In het Catshuis in Den Haag zitten zestien ministers zorgelijk kijkend bij elkaar. De tering moet naar de nering worden gezet. Alle plannen van het kabinet-Den Uyl kosten meer geld, dan de minister van Financiën beschikbaar heeft. Miljar den guldens meer. De ministers zullen dus stuk voor stuk naar hun Door Peter Riemersma departement terugmoeten met de boodschap, dat dit niet kan, dat moet worden uitgesteld, daarop moet worden bezuinigd... Maar er is een minister die deze zorgen niet heeft. Dat is drs. Jan Pronk, do minister voor Ontwikkelingssamen werking. Menig collega die door de minister van Financiën dr. Wim Duisenberg, in het nauw is gedreven zal Pronk benijden. Vanwaar die uitzonderingspositie voor Pronk, voor Ontwikkelingssa menwerking terwijl wij een van de somberste Troonredes van na de Tweede-Wereldoorlog hebben te verwachten? Dat komt, omdat de regering ontwikkelingssamenwerking heeft uitgeroepen tot prioriteit nummer een waar het de uitgaven betreft. Bij zijn optreden in mei 1973 heeft het kabinet-Den Uyl zich ten doel gesteld het bedrag voor ontwikkelingshulp vrijwel te verdub belen en in de loop van 1976 te brengen op 1 1/2 procent van het netto nationaal inkomen. In geld uitgedrukt: 2,6 miljard gulden. Vergeleken met t niveau van dit jaar moet nog een "sprong" van ongeveer een miljard gulden worden gemaakt. Hoe zorgelijk de ministers in het Catshuis ook kijken, er is maar een kans dat deze financiële reuzentoer niet doorgaat, of althans minder spectaculair zal uitvallen. Als namelijk het nationaal inkomen (dat wat we met z'n allen verdienen) minder toeneemt dan aanvankelijk is berekend. Deze kans is zeker reëel nu de wereldhandel terugloopt. Maar zelfs als het nationaal inkomen gelijk blijft, zal er meer geld voor ontwikkelingssa menwerking moeten komen. Het percentage van 1 1/2 is heilig zoals een heilige koe in India heilig is: men mag er naar kijken, maar er aankomen, ho maar en dit percentage zal en moet volgend jaar worden gehaald. De progressieve partijen PvdA, PPR en D'66 hebben dit aan hun kiezers beloofd. Het staat in Keerpunt. En in een verhaal over de uitvoering van Keerpunt, dat de partijen destijds in de kabinetsformatie hebben opgesteld staat dat aan da ontwikkelingssamenwerking niet mag worden getornd als de financieel-economische situatie het noodzakelijk maakt om de over heidsuitgaven te matigen. Met zo'n matigingsoperatie zijn de ministers in het Catshuis nu bezig, maar Pronk hoeft er niet aan mee te doen. Zijn partje van anderhalf procent van de koek ligt vast da grootte van het partje hangt nog De progressieven hebben "hun anderhalf procent er in het begin van de kabinetsperióde doorgedrukt. De christendemocratische partijen KVP en ARP die het kabinet gedogen, hebben het toen niet bestreden, maar toegejuicht. Zil waren daarbij consequent voor zover het de koppeling betreft van de uitgaven voor ontwikkelingshulp aan het nationaal inkomen. Ook hun regeringsprogramma voorzag in het meegroeien van de hulp met onze welvaartstoename. Alleen hun per centage lag wat lager, in de buurt van 1 procent. En op dat niveau zitten we nu. Wat KVP en ARP betreft zou een financiële sprong volgend Jaar achterwege kunnen blijven. Maar minister Pronk heeft in de Eerste Kamer half Juni nog eens verklaard: "Het ligt niet in de bedoeling van de regering bezuini gingen aan te brengen op de begrotingspost ontwikkelingshulp voor het komende Jaar, gegeven de oprechte wil van de regering om vast te houden aan het politieke programma, waarvan zij uitgaat." (Let wel. Pronk kan hier alleen Keerpunt, het progressieve program ma, bedoelen). Minister Duisenberg heeft later in de Tweede Kamer op een vraag van mr W Scholften (CHU, een andere christendemocratische partij) wel gezegd, dat ook ontwikkelingssamen werking bij de prioriteitenafweging op het Catshuis wordt betrokken, maar dat lijkt niet meer dan een handige opmerking. Immers, priori teit nummer een legt toch altijd het zwaarste gewicht in de schaal. "We moeten bedenken", zei Scholtens collega dr D. Dolman (PvdA), "dat er altijd nog veel landen zijn die er veel beroerder aan toe zijn dan Nederland." Vandaar ook. dat Pronk en het kabinet er niet over piekeren om het "stuwmeer" leeg te laten lopen. Het stuwmeer is gevuld met ruim een miljard gulden. Het geld dat Nederland vroeger al heeft beloofd aan landen in de derde wereld, maar dat nog niet is besteed. Belofte maakt schuld! Juist als het financieel slecht gaat. ADVERENTIE Voor een ieder die het nog niet weet Philips batterijen Chirurgen uit verschillende landen verblijven op het ogenblik in Amsterdam om een congres bij te wonen. Onder hen is ook de Zuidafrikaanse arts Chr. Barnard (rechts), op de toto tn gesprek met de Nederlandse arts J. M. Greep (links) en professor Stipa uit Rome. SCHIPHOL (ANP) Tegelijk met premier Arron is gistermid dag de gepensioneerde Britse ko lonel Eric A. Hefford van Schip hol vertrokken naar Paramari bo, waar hij met een lokale staf van ongeveer 10 leden in de ko mende maanden het onafhanke- lijkheidsfeest van Suriname gaat organiseren. Niemand ter wereld heeft in dat werk meer ervaring dan deze in de tropen geharde Britse in fanterist, cie feitelijk door een toeval ceremoniemeester en mas saregisseur is geworden, in die kwaliteit heeft hij reeds de onaf- hankelyfcheidsfeesten georgani seerd van acht ontwikkelings landen, namelijk Nigeria, Sierra Leone, Tanzania, Jamaica, Malta, Guyana, Barbados en Mauritius. Als het aan hem ligt dan zal het moment van de onafhanke lijkheid, dat te middernacht valt, gevierd worden met een specta culaire verrassing. Op het gras veld voor het gouverneurshuis, temidden van een uitgebreide volksmenigte, midden in Pa ramaribo, hoopt hij op de laatste avond van het Nederlandse be wind aan een hoge vlaggemast de Nederlandse driekleur ten af scheid in de felle lichtbundels van schijnwerpers te plaatsen. Als de klokken twaalf uur slaan zal het licht plotseling abrupt worden gedoofd. In enkele secon den tijds wordt dan in het don ker de Nederlandse vlag gestre ken. Als vervolgens de schijn werpers weer worden aange draaid, wappert fier aan de hoge mast als nieuw symbool van de onafhankelijkheid de eigen Su rinaamse vlag. Gelijktijdig zal dan het Surinaamse volkslied over het plein schallen. Dat betreft dan alleen nog maar de viering van het grote moment van de machtswisseling. Maar daarvoor zal het feest al zijn begonnen en het zal de hele nacht nog worden voortgezet. Als het aan de kolonel ligt dan zal het afscheid van Nederland een speciaal koninklijk accent krijgen door de aanwezigheid van een lid van het Oranjehuis, maar ook dat zal allemaal nog moeten worden besproken. AMSTERDAM (ANP) De jongste generatie artsen, ge- voelig voor het gegeven dat de samenleving hun opleiding betaalt, is over het algemeen wel bereid tegen een redelijk salaris te gaan werken. Een gelukkige ontwikkeling meen ik te mogen zeggen. Niettemin bestaat de oude financiële Structuur nog steeds, die hen makkelijk in hun greep kan krijgen en hen hun goede bedoelingen kan doen opgeven. KOPENHAGEN (AP) Een aan tal Deense vissers heeft gisteren ge dreigd met een blokkade van de ha vens in het westen van Jutland om Nederlandse treilers te beletten daar met hun vangsten binnen te lopen. "We hebben zelfs overwogen onze schepen te bewapenen om ons te kun nen beschermen tegen de Nederland se provocaties", vertelde schipper J. Iversen uit Hantsholm. Iversen zegt dat een Nederlandse treiler vorige week op de Noordzee zijn netten waarde zo'n 15.000 gulden met op zet heeft kapotgevarep. "Maar wapens zouden niets helpen tegen de Nederlandse treilers die vijf tot zes keer zo groot zijn als de onze en ons daarom met gemak de grond in zouden kunnen rammen" aldus schipper Iversen, De Deense vissers hebben bij de Nederlandse ambassade in Kopen hagen scherp geprotesteerd tegen het optreden van hun Nederlandse collega's. "Zorg ervoor dat u de piraten uit- selecteert alvorens uw schepen te bemannen voor het vissen in de Noordzee en houdt u aan de inter nationale regels", aldus de protest nota. De Nederlandse ambassade heeft nog geen commentaar gele verd op de nota of het dreigement met een havenblokkade. De Deense regering heeft Den Haag Inmiddels opheldering gevraagd over de incidenten. DEN HAAG (SP) Het tweede kamerlid mr. Erik Jurgens (PPR) wil dat de Amsterdamse politie en kele Marokkanen vrijlaat die zijn ingesloten omdat hun reispajpieren ongeldig zijn. In schriftelijke vra gen aan minister Van Agt van Ju stitie stelt Jurgens deze zaak aan de orde. Hij meent te weten, dat de identiteit van de Marokkanen vast staat. Als dat zo is wil Jurgens ifoto) van de minister weten welke rechtsgrondslag er is voor gevan genhouding. COMO (AP) Drie Nederland se toeristen zijn gistermiddag in het Comomeer verdronken toen him zeil boot door een plotselinge storm kap seisde, zo heeft de politie bekend gemaakt. De toeristen werden geï Identificeerd als de 43-jarige B. Palmier uit As sen en zijn twee zonen, de 16-jarige Peter en de 15-Jarige Erik. De politie zei dat het gezin Pal- mier aan de noordelijke oever van het meer kampeerde en dat vader DEN BURG (ANP) Binnenkort zal Texel waarschijnlijk het eerste Waddeneiland zijn waarop naakt mag worden gerecreëerd. B. en W. hebben de raad voorgesteld twee strandgedeelten In het noorden en het zuiden van het eiland vrij te geven voor naaktrecreatie. Dinsdag 8 juli zal de raad zich kun nen uitspreken over het voorstel. Palmier met zijn twee zonen wa$ gaan zeilen terwijl mevrouw Pal- mier en haar twee dochters het eten klaar maakten. Drie mensen om het leven gekomen bij ANDIJK (ANP) In de nacht vaq zondag op maandag zijn drie mensen bij een auto-ongeluk in het Noordhollandse Aiidijk om het leven gekomen. De drie zaten in een auto die gisterochtend in een vaart werd gevonden naast een plaats waar spo ren van een ongeluk op de weg te zien waren. De slachtoffers waren de 25-jarige bestuurder, J. M. Dekker uit Boven Karspel en twee vriendin nen, de 15-Jarige N. van de Hoek uit Enkhuozen en de 18-Jarige M. M. Keeman uit Grote Broek. Valse munters ontmaskerd EINDHOVEN (ANP) Met de arrestatie van de 26-Jarige M. S. uit Gambia, die onregelmatig in Eindhoven verbleef, is de politie een internationale bende valse munters op het spoor gekomen. De man had twintig valse biljet ten van vijftig Amerikaanse dollars uitgegeven. Hij ontkent daarvan iets te hebben geweten, maar de Ant werpse drukker van de valse biljet ten heeft inmiddels bekend contac ten te onderhouden met de Gam- blaan. De zaak begon toen half Juni een inwoner van Eindhoven twijfelde aan de echtheid van twintig vijftig dollarbiljetten die hij van de Gam- biaan had ontvangen. Bij een bank constateerde men dat ze vals wa ren. Bij de arrestatie van de Gam- biaan zijn in zijn auto nog eens vijftig valse vijftig-dollarbiljetten ge vonden. De man, die zegt dat hij ad vocaat is, maar dat volgens de poli tie niet is, houdt vol dat hij van de zaak niets afwist. Nasporingen van de EIndhovense recherche leidden naar Antwerpen, waar de gerechtelijke politie de druk ker heeft aangehouden en de appa ratuur waarmee de vervalsingen zijn gemaakt: de pers, de mallen en an der materiaal in beslag nam. SITTARD (ANP) - Hoofdagent A. Mulder van de Sittardse politie is zondagochtend vroeg bewusteloos geslagen en zijn collega Th. Coenders liep lichte verwondingen op bij een vechtpartij met ongeveer 20 scholie ren die een fuif hadden bij de fami lie C., waarvan er drie leden waren geslaagd. De hoofdagent ligt in het ziekenhuis met een hersenschudding en gevreesd wordt, dat hij een rug letsel heeft opgelopen. Dr. A. M. C. M. S.f raadslid van Sittard en lid van de Provinciale Staten van Limburg, kreeg een pro- ces-verbaal wegens belediging van en verzet tegen de politie. De politie heeft diiit eerot gisteravond bekend gemaakt, naar zij zegt om het onderzoek niet te hinderen. Buurtbewoners hadden de politie ge waarschuwd, omdat In het huis van de familie C. hinderlijke herrie werd gemaakt. De buurman van C., dr. S., vroeg de politiemannen waar zij zich mee bemoeiden. Toen de politieman nen het huis van C. weer verlieten, schold volgens de politie dr. S. hen de huid vol. Hoofdagent Mulder wil de hem aanhouden, doch S. pleegde verzet. Hij vluchtte daarna het huis van C. in, achtervolgd door de poli tiemannen. Daar sloegen de feest vierders op de politie in. Ik heb al te veel Jonge mensen gezien die, verleid door een finan cieringsmaatschappij in het voor uitzicht van grote materiële rijk dom, veel te veel hebben geleend en uitzonderlijk hard moeten werken om deze lening af te betalen. Daar mee schaden zij zowel het artsen- vak als zichzelf. Wat zij niet op tijd inzien is dat de financieringsmaat schappij het meest profiteert van de inkomsten waarvoor zij zo hard moeten werken. Dit zei staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen, dr. G. Klein,'gisteren in zijn openings speech van het negende internatio nale chirurgencongres dat deze week in het R Al-congres centrum in Amsterdam wordt gehouden. The ma van dit congres is het onderwerp "controversiële standpunten in de chirurgie", zoals bijv. de vraag of harttransplantaties geoorloofd zijn of niet, afgezien van de dhirur- gisch-teohnische mogelijkheden er- Dr. Klein noemde de financiële binding van beginnende artsen aan geldschieters, die hun geld lenen om een praktijk te beginnen, over te nemen of in te richten, een mis bruik dat zo snel mogelijk dient te worden beëindigd. Dit door alle ar- sen een tijd lang op contract te la ten werken tegen een salaris dat overeenkomt met hun sociale posi tie. De staatssecretaris noemde het verder een gelukkige ontwikkeling dat artsen inclusief chirurgen niet meer de onaantastbare figuren zijn wier woorden wet zijn. "Zelfs als hij over buitengewone bekwaamheden beschikt wordt hij nu als een gewoon man gezien, zij het een belangrijk man", aldus de bewindsman, die er aan toevoegde dat de gedragingen van de arts in de westelijke wereld thans op de zelfde manier worden beoordeeld als ieder anders gedrag. "Dit is een goede zaak, want het maakt de arts waakzaam en zelf kritisch", zo vond hij. Barnard Het thema "controversiële stand punten in de chirurgie" is wat be treft harttransplantaties gisteren niet helemaal uit de verf gekomen, ondanks de aanwezigheid van de controversiële hartchirurg prof. Christiaan Barnard, de man die in december 1967 de eerste harttrans plantatie ter wereld uitvoerde. Voor de "sessie" over harttrans plantaties waren behalve Barnard HILVERSUM (ANP) Een Inva sie van "27 mc-ers" heeft Hilversum gisteravond bedreigd. Vanuit het he le land maar vooi-al uit Brabant, Utrecht en Noord-Holland trokken colonnes 27 m.c.'ers op naar de om- roepstad. Er ging het gerucht, dat het de bedoeling was door te dringen tot de life-uitzending van TROS-Actua om daarin de aandacht te vestigen op de problemen die zijn ontstaan door het verbod om na 1 juli zonder zendmachtiging op die 27 maz-band te opereren. De politie was op iets dergelijks voorbereid. Uit voorzorg was een mobiele eenheid met politiehonden gestationeerd bij de ingang van het TROS-gebouw, terwijl ook bij de NOS en de AVRO-studio de zaak door politiemensen in de gaten werd gehouden. Tot een confrontatie kwam het niet. Even na 9 uur werd op de 27 maz- band het bericht verspreid dat er dinsdagochtend van 09.00 tot 09.35 uur een life-uitzending op Hilversum drie zou zijn over de 27-mc band. De duizenden 27-mc-ers werd ge maand terug te keren naar huis en te luisteren naar de radio. nog drie chrirugen uitgenodigd, die zich alle drie voorstanders toonden. Uit de zaal kwamen tijdens de dis cussie geen reacties van mogelijk aanwezige tegenstanders van deze ingreep. Barnard toonde zich nog steeds een warm voorstander van transplan taties als er geen enkele andere mo gelijkheid meer is om een patiënt met een zwaar ziek hart te helpen. HIJ bestreed dat er alleen maar Jaren aan het leven worden toegevoegd, waarbij hij wees op een aantal goe de resultaten. Mensen met een ge transplanteerd hart kunnen, als al les goed gaat, nog enkele Jaren op redelijk normale wijze thuis, in him gezin en in hun werk leven. Was hun hart niet vervangen, dan waren zij zeker dood gegaan. Na de niertrans plantatie is de harttransplantatie het meest succesvol met een gemid delde overlevingskans van 50 pet na een jaar. De Zuidafrikaanse crirurg ging ln Amsterdam voornamelijk in op een nieuwe techniek, die hij inmid dels bij twee patiënten heeft toege past. Daarbij wordt het zieke hart niet vervangen. Hij plant een twee de hart, dat van een donor, in de borstkas van de patiënt in en ver bindt beide harten met elkaar. Barnard heeft deze operatie twee maal en een Zuidafrikaanse collega van hem één maal verricht. "We hebben nog niet voldoende ervaring met deze vorm van operatie om het te kunnen vergelijken met de oor spronkelijke vorm, maar onze erva ringen vind ik tot nog toe bemoedi gend en we gaan er mee door", zei hij. Een van de drie patiënten leeft al meer dan zes maanden met zijn twee harten, een tweede overleed na vier maanden en van de derde is nog weinig te zeggen, omdat de ope- raie niet lang geleden Is uitgevoerd. Als reden voor deze nieuw* tech niek gaf prof. Barnard op dait bij een ziek hart meestal een deel nog wel goed is. Door behoud van het oor spronkelijk» hart kunnen dit orgaan en het erbij geplaatste elkaar aan vullen. Mocht het geïmplanteerde hart worden afgestoten, dan kan desnoods weer worden teruggevallen op het oorspronkelijke hart. ADVERTENTIE Philips batterijen, «en van die kleine dingen I die vandaag de dag nog lang meegaan. KASTEELHEREN IN EG-VERBAND Kasteelheren uit Engeland, Frankrijk, België, Denemarken en Nederland komen op 7 Juli in EG-verband voor het eerst by een in het Mertoncollege van de universiteit van Oxford, voor bezin ning op hun erfgoed, hun problemen en hun plannen. De conferentie duurt vyf dagen en vindt plaats op Initiatief van de Britse vereniging voor vreemdelingenverkeer en de Britse vereniging voor historische huizen. De Engelsen worden vertegenwoordigd door lord Duncan-Sahdys, oud-minister en voorzitter van „Europa Nostra", lord Montagu of Beaulieu, de markies van Tavistock, erfgenaam van de in Frankryk wonende hertog van Bedford en graaf March and Wemyss. Lord Montagu bewoont kasteel Beaulieu, de markies van Tavi stock Woburn Abbey en lord March kasteel Goodwood. ALPINISME IN PARIJS Twee ervaren alpinisten, Jean-Claude Droyer en Patrick Pelayo, zijn er gisterochtend in geslaagd de ruim 209 meter hoge Mont- parnasse-toren in Parijs langs de buitenkant te beklimmen. Ze be gonnen hun gevaarlijke klimpartij om half vyf en waren om 9 uu* boven, waar politie hen opwachtte, wamt ze haidden van de over heid geen toestemming gekregen voor het waagstuk. SPIJKERHARDE GOUDSMOKKEL De politie van Sri Lanka, het voormalige Cevlon, heeft een nieu we goudsmokkehnethode ontdekt, waarby men puur gour omsmelt in spükers. De gouden spykers werden in kratten geslagen die goe deren vanuit Sri Lanka transporteren. De politie verklaarde dat men by een huiszoeking in Colombo tijdens het weekeinde een aan tal gouden spykers heeft gevonden ter waarde van ongeveer 7.000 dollair. De kratten worden gebruikt voor de pensooniyke bezittingen van Indiase plantage-arbeiders die naar huis terugkeren. Sommige meubelstukken in de bagage zaten ook aan elkaar met deze spykers De minister van Financiën heeft onlangs zyn bezorgdheid uitge sproken over het feit dat er grote hoeveelheden goud in het land verdwijnen. MET ROEIBOOT HET KANAAL OVER Drie leden van cte SChoorlse reddingsbrigade. Bertus Butter. Jan de Lange en Henk Hoogevorst zullen aanstaande donderdag een poging ondernemen om per roeiboot het Kanaal van Calais naar Dover en terug binnen 24 uur af te leggen. Doel van de tocht is om door sponsoring geld by een te brengen voor de aanschaf van een nieuwe Landrover voor de reddingsbrigade van Schoort. Vorig Jaar moest een zelfde poging worden gestaakt omdat met de kust van Dover in zicht een sterke wind opstak waardoor de roeiers tien myi uit de koers raakten. Een volgboot, een Franse kotter, bracht de roeiers toen weer naar Calais. STROP VOOR AGENTEN Tachtig politae-agenten to San Remo aan de Italiaanse Rivlèra hebben een berisping gekregen omdat ze op hun werk waren ver schenen zonder stropdas vanwege de warmte. Later verschenen de agenten weer op straat met das.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7