Engelsen leren leven niet een voorthollende inflatie NIEUW KABINET IN schip VS CHAOTISCH BEIROET Europese veiligheids-top pas in het najaar Wiesenthal boos op Bonn redactie-secretaresse Vinding van Kolffelektronisch oog voor blinden BLANKE EXODUS UIT ANGOLA IN VOORBEREIDING Russische raket op TURKUE DREIGT PAGINA 6 BUITENLAND DINSDAG 1 JULI 1975 ROME/DEN HAAG (SP) De Nederlands- Amerikaanse ge leerde Pim Kolff, de uitvinder van de kunstnier, heeft nu een apparaatje uitgevonden waarmee blinden volgens hem in de toe komst zouden kunnen zien. Het eelktronisch oog bestaat uit een miniatuurcamera en een computer die de beelden omzet in impulsen. Deze Impulsen wor den via elektroden die in de her senen zijn ingebracht, omgezet in beelden. Het elektronisch oog bestaat die blind zijn geboren. Kolff zegt dat hij met 34 perso nen proeven heeft genomen. Bij hen werd een klein metalen plaatje met 64 electroden inge plant. Met een computer werden impulsen naar de hersenen ge leid die door de proefpersonen als lichtbeelden werden waarge- Hoewel Kolff bekend staat als een betrouwbare uitvinder van medische apparatuur, staat men in Nederland sceptisch tegen over deze nieuwe uitvinding. "Er zijn ons dergelijke systemen be kend, maar de resultaten waren altijd zeer vaag", zegt de direc teur van de vereniging het Ne derlandse Blinden Wezen, J. Huyers. „De uitvinden van Kolff lijkt me theoretisch niet onmo gelijk. Maar gezien de resulta ten van eerdere uitvindingen zit er weniig perspectief in. Er wor den regelmatig uitvindingen ge daan die de oplossing heten te zijn, maar die achteraf waarde loos blijken. Ik vraag me trou wens af hoe Kolff 34 proef per- Een dergelijke reactie geeft ook dr. T.W. van Weerden. Hij is een tijdlang als neuroloog van het Gronings Academisch Ziekenhuis bezig geweest met een onderzoek naar het ver- schijnslel blindheid. Hij voegt er aan toe: "Of het in de prak tijk lukt is voor mij een vraag. Ik kan me niet voorstellen dat iemand werkelijk beelden kan zien. Je kunt hoogstens een ge waarwording krijgen of een licht flits zien. Er zijn bovendien een heleboel elektroden nodig om een beeld op te bouwen. Het is geen kleinigheid om elektroden te inplatneren. Het infectiege vaar is levensgroot aanwezig". Kolff zelf verwacht dat het nog wel vijf jaar zal duren- voordat zijn systeem volmaakt is. Hij schat dat de apparatuur 60.000 tot 80.000 gulden gaat kosten, een bedrag dat slechts een zeer kleine groep blinden kan betalen. LONDEN (SP) Veel Britten doen al kerstinkopen om de inflatie tegen te gaan. De cadeautjes gaan niet direct mee naar huis, maar worden tot december opgeslagen in de warenhuizen of winkels. De klant bespaart op die manier in zes maanden tenminste 12 procent, omdat het inflatiepercentage in Engeland ongeveer 25 procent is. in speciale rubrieken in de Britse zetten in Engeland gestegen, in het kranten verschijnen. De tips varie- bijzonder in de sector duurzame ar- het opnieuw gebruiken tikelen-op-afbetaling, zoals van alles wat oud is, tot het plak ken van zoveel mogelijk postzegels lage waarde op een enveloppe, chines en kleurentelevisies. De rente weegt tegen de hoge inflatie op. De rijke Britten (en dat zijn er nog heel de hoop dat de posterij vergeet wat) schepen zich in groten getale in paar te stempeeln. Die kun- met de Queen Elisabeth worden losgeweekt i den gebruikt. Een andere tip door de ontvanger II onder het motto: volgend jaar be talen we op z'n minst 25 procent meer. De inflatie ontziet niemand. het betalen Hertog van Kent, een neef van van belastingen zo lang mogelijk Britse vorstin, moest vorige week uit te stellen door het indienen van zijn zilver verkopen om zijn bezwaarschriften. Ook als is de kans belastingen te kunnen betalen. Op vooraf dat de bezwaarechriften ge- de Londense veiling brachten twee grond zullen worden verklaard mi- antieke wgnkaraffen drietoa®. De hertog heeft vermoedelijk o] lucht adem gehaald, want hij had op de helft gerekend. Het Londense Hilton hotel is het eerste hotel dat buitenlandse gasten, die van tevoren reserveren, een hotel- prijs opgeeft in dollars en niet meer in ponden sterling. Dit vanwege de inflatie en de als maar dalende koers van het pond. Het inflatiespook waart natuurlijk het meest rond in ae huizen van de arme Engelsen, die rond moeten komen van niet-waar- devaste pensioentjes of andere uit keringen. Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad zoekt op korte termijn (bij voorkeur 1-8-1975 beschikbaar) een Zij zal in een prettig team veelzijdige taken moeten verrichten die een goed functioneren van de redac tie helpen bevorderen. Goede contactuele eigen schappen vereist. Voor een jong meisje (20 tot 25 jaar) met interesse in het dynamische kranten- bedrijf is dit een leuke baan. Opleiding tenminste MAVO met kennis van Engels. Brieven aan de hoofdredactie: Witte Singel 1, Leiden. Bellen kan ook: 07125041 toestel 21. BONN (SP) Simon Wiesenthal, di recteur van 't joods documentatiecen trum in Wenen, heeft gisterochtend over de Duitse radio de Bondsrege ring verweten er verantwoordelijk voor te zijn, dat de Duitse oorlogsmisdadiger Walter Kutsch- mann na zijn recente arrestatie in Argentinië weer is losgelaten en sindsdien in dat land is ondergedo- Kuitschman, in de oorlog SS-Unter- sturmführer, was ondermeer ten laste gelegd dat hij destijds 20 Poolse hoogleraren in Lemberg heeft vermoord. Na de oorlog is hij via Spanje naar Zuid-Amerika verdwe- Volgens Wiesenthal hebben de Westduitse autoriteiten verzuimd de uitlevering van Kutschmann te vragen. Daarna zat er voor de Argentijnse justitie niets anders op dan de Duitser weer te laten gaan. Het ministerie van justitie in Bonn verklaarde ons daarentegen dat het niets heeft kunnen ondernemen. Kutschmann, die onder de naam Pedro Ricardo Olmu leeft, bezit volgens de woordvoerder in Bonn de Argentijnse nationaliteit en kan dus niet worden uitgeleverd. In Bonn heeft men zich nog niet beziggehou den met de vraag of Kutschmann, alias Olmu, zich misschien onder opgave van onjuiste persoonsgege vens die nieuwe nationaliteit heeft kunnen verwerven. In dat geval zou een verzoek om uitlevering vermoe delijk wel degelijk thans nog succes kunnen hebben. Kutschmann Is sinds geruime tijd verbonden aan de vertegenwoordi ging van de Westduitse Osram-fa briek in Buenos Aires. Een woordvoerder van Osram op het hoofdkantoor in Munchen heeft verklaard dat Olmu tegenover zijn werkgever had bevestigd eigenlijk Kutschmann te heten. Wel ontkende hij iets te maken te hebben gehad met de nazi-misdaden in Polen die hem voor de voeten zijn geworpen. n, tegen de tijd dat de belasting hreft^ vermoedelij^opg&. voldaan zal moeten worden, betaalt °Q nror' a n men verhoudingsgewijs minder. Op ditzelfde principe berustte de tip van iemand, die adviseerde zolang moge lijk te wachten met het betalen van gas- en elektriciteitsrekeningen. De tips komen van de lezers zelf. De meest gelezen anti-inflatierubriek is die in de Sunday Times. De we kelijkse winnaar ontvangt een geld bedrag, dat wordt berekend in de geest van de rubriek. Het blad begon 'n paar weken geleden met vijf pond (ongeveer 26 gulden). (Het bedrag is nu opgelopen tot 5.39 pond (ongeveer 30 gulden). Een van de bekroonde tips in de Sunday Times was de manier om goedkoop geld te lenen. Veel direct na de oorlog afgeslo ten levensverzekeringen hebben een clausule, die de verzek%rde het recht geven de polis te belenen tot 90 procent van de afkoopwaarde te gen een destijds vastgestelde rente, die soms vijf procent of lager is. Inflatie is een begrip waarmee de doorsnee-Brit bewust gaat leren le ven. De husvrouw weet al dat ze in de supermarket vaak verschillende prijzen aan kan treffen voor dezelf de artikelen: de oude en de nieuwe prijs. Soms zijn er drie verschillen de prijzen. Distilleerderijen en tabaks winkels met doorgaans een lage om zet hebben het tijdeljk drukker ge kregen omdat zij nog een grote voor- Een zo'n dametje schreef naar de anti-inflatierubriek van haar krant: "Ik blijf zo lang mogelijk in bed om de inflatie tegen te gaan. 's Morgens spaart dat behalve brandstof een ont bijt uit. Ik probeer met het avond eten twee dagen te doen. Ik ben ge stopt met roken en drinken. Vakan- tiehouden is er natuurlijk niet meer bij. maar een wandeling in het park kost gelukkig nog niks. Dat geldt ook voor het luisteren naar de radio en het lezen van boeken. Kleding koop ik in tweedehands-winkels, waar men soms regenjassen kan krijgen voor 15 pence (ongeveer tachtig cent). Ik zeg altijd dat het voor iemand anders is, die dezelfde maat heeft. Door zo te leven kan er af en toe nog wel eens een lach af, hoewel daarin ook al inflatie driegt te komen". LOEANDA (UPI) Blanke kolo nisten in Angola, die zich geen boot of vliegtuigkaartje naar Portugal hebben kunnen verwerven, willen met een groot convooi auto's en vrachtwagens de reis naar Portugal over het Afrikaanse vasteland ma ken. De organisator, Guilhermo dos Santos, zei dat de stoet van 2500 voertuigen op 20 juli aan de 8.000 km lange reis wil beginnen. Sinds enkele maanden geleden in Angola bloedige onlusten uitbraken, die aan enkele duizenden mensen het leven kostten, staan blanke kolonis ten in lange rijen voor de boekings bureaus van luchtvaartmaatschap pijen en scheepvaartlijnen, maar al le plaatsen voon de komende maan den zijn volgeboekt. Het convooi, dat de tocht dwars door Afrika in drie maanden wil ma ken, zal zelf voedsel meenemen in vrachtwagens met koeling. Het inter nationale Rode Kruis heeft hulp voor onderweg toegezegd en met het VN- commissariaat voor vluchtelingen wordt nog overlegd. Het Portugese Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een aantal Afrikaanse landen verzocht 'n doorreis-vergunning voor het convooi te verstrekken. Vol gens Angolese regeringskringen hebben de deelnemers nog geen toe stemming hun voertuigen uit Angola te exporteren. De kwestie zal gere geld moeten worden met de Portuge se regering. BEIROET (AP) Premier Rayhid Karami heeft gisteren na een crisis van vijf weken een rege ring van zes ministers gevormd, die alle schakeringen van het religieu ze en politieke leven in Libanon vertegenwoordigen. De nieuwe regering zal allereerst, een einde moeten maken aan de bloedige gevechten die in Beiroet in één week reeds aan bijna 200 mensen het leven hebben gekost, terwijl 't aantal gewonden ruim 600 Vannacht is het presidentieel pa leis in Beiroet met raketten be schoten, terwijl in de hele stad schoten en explosies werden ge hoord. Het presidentiële paleis ligt in de buitenwijk Baabda, ongeveer tijf kilometer van de oude stad. 't Was voor het eerst sinds de onge regeldheden begonnen dat hier werd gevochten. In andere delen van Beiroet duurde de gevechten de gehele avond voort. Bij het handelscen trum klonken ontploffingen van Treffen in Zuid-Korea SEOEL (Reuter) Vier Zuidko- reaanse politiemannen zijn omgeko men in een vuurgevecht met twee Noordkoreaanse commando's bij de stad Kwanjoe in het zuidwesten van Zuid-Korea, zo heeft het Ministerie van Defensie in Seoel meegedeeld. Een van de commando's is gedood en naar de ander wordt nog gezocht. Na het vuurgevecht werd volgens het ministerie een groot aantal wapens Ui beslag genomen. granaten. Ook daar was tot dusver geen strijd geweest. Bij het uit gaanscentrum Hamra, het "Broad way" van Beiroet werd met auto matische wapens geschoten. Volgens waarnemers heeft Bei roet in de 32 woelige Jaren sinds de onafhankelijkheid van Libanon nog niet zulk geweld gekend. Volgens zegslieden van de veilig heidsdiensten lokken Libanese com munistische terroristen en Libische agenten botsingen uit in de hoop de radikale moslems de macht in handen zullen nemen en Libanen in het links Arabische kamp bin nenleiden. Alle bedrijven en banken waren gisteren gesloten. Op vele plaatsen in de stad waren wegversperringen opgeworpen. Hoewel premier Karami gister avond bekendmaakte dat hij er eindelijk in was geslaagd een rege ring te vormen heeft men in poli tieke kringen in Beiroet weinig vertrouwen dat deze een eind aan de gevechten tussen de rechtse en linkse burger milities zal kunnen maken. De door Karami uitgekozen ministers zouden het al meteen on eens zijn geworden over dc verde ling van de portefeuilles. Sommi gen van hen konden als gevolg van ae gevechten en de wegversperrin gen zelfs niet eens het presidentië le paleis bereiken. Een bedenkelijke ontwikkeling was het plotselinge vertrek van de socialistische leider Kamal Joem- blat naar Cairo voor een onder houd met president S^.at. Politie ke waarnemers maakten hieruit op dat Joemblat's vertrek betekent dat hij weinig of geen vertrouwen in de oplossing van Karami schijnt te hebben. Zij zeiden dat zonder de steun van de socialistische leider de strijd niet zal eindigen en dat het kabinet geen levenskansen heeft. Arrestaties In de Valencia zijn negen mannen en een vrouw gearresteerd wegens onwetti ge vereniging. Volgens de politie kwam het gearresteerde tiental op 24 juni bijeen in het stadje Alucuas, met het oogmerk geld in te zame len voor een politieke groep die in het gebied rond Valencia "de anti- Franco-krachten" wilde bundelen. Aardbeving Het noordwesten van de Peloponnesus in Griekenland is gisteren getroffen door een reeks krachtige aardschokken Een groot aantal huizen zijn ingestort in dor pen en steden. In .rond 15 dorpen rond Patras zouden de meeste hui zen zijn ingestort. WASHINGTON (AP) Een Ame rikaans marinevaartuig dat eerder deze maand in de Stille Oceaan Rus sische proeflanceringen met lange- afstandsraketten observeerde, is ge troffen door een gedeelte van een van de Russische proefraketten, zo is in kringen van het Amerikaanse ministerie van Defensie vernomen. De marine wilde geen commentaar leveren op dit bericht, maar van goed ingelichte zegslieden in het Pentagon werd vernomen dat het schip, waarvan de naam niet werd genoemd, geraakt werd door een stuk raket van ongeveer een pond. "Het was niet erg belangrijk," al dus een van de zegslieden, die ver klaarde dat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden en dat het schip geen noemenswaardige schade opliep. Het incident gebeurde op onge veer 1.000 km ten noorden van het eiland Midway. De Sowjet-Unie had van tevoren ge waarschuwd dat het de proeven zou nemen en de internationale scheep vaart op de hoogte gebracht van de plaats en de omvang van het proef gebied. Dit is geen deelnemer aan een wedstrijd "nijlpaard tillen" maar oppasser Krauss uit de dierentuin in Neuren berg en "pleegvader" van de 50 kilo zware nijlpaard-baby die na zijn geboorte op 11 ju ni door zijn ouders werd ver stoten. Krediet De Verenigde Staten hebben Portugal een krediet van 13 miljoen dollar verstrekt vqpr so ciale woningbouwprojecten in ver scheidene delen van het land. Naar de Amerikaanse Organisatie voor Ontwikkelingshulp (AID) bekend maakte is een overeenkomst daar toe in Lissabon getekend. Wiesenthal, onvermoeibaar speurder naar nazi-misdadigers die zich aan hun berechting hebben weten te onttrekken, huldigt een geheel andere opvatting. Hij heeft de Argentijnse autoriteiten documenten ter beschikking gesteld waaruit blijkt dat Kutschmann verantwoor delijk is voor de dood van 20 hoogleraren en hun familieleden alsmede voor de massamoord In 1942 op duizenden joodse inwoners van de Poolse steden Brzezany en Podhajce. De documenten van Wiesenthal betekenen overigens een ontlasting voor de vroegere Westduitse minis ter van vluchtelingenzaken, Theodor Oberlander, die van Russische en Poolse zyde steeds van de moord op de 20 professoren in Lemberg is beschuldigd. De voortdurende Oosteuropese cam pagnes noopten deze CDU-minister in 1960 af te treden. Tijdens een bezoek dat de directeur van de Westduitse centrale voor ophelde ring van nazi-misdaden, Adelbert Ruckerl, aan Polen bracht, kreeg hij kortgeleden te horen dat er tegen Oberlander geen verdenking meer bestond. Maar toen Ruckerl dit na Zijn terugkeer in de Bondsrepubliek wereldkundig maakte, verklaarde de Poolse procureur-generaal Pili- chowsci plotseling dat dit allemaal een misverstand was en Oberlander nog steeds schuldig werd geoordeeld. De reden van de plotselinge wijziging in de Poolse houding is tot nu toe onduidelijk gebleven, maar in ieder geval heeft Oberlander nu steun gekregen van de meest onverdachte getuige die hij zich maar wensen kan. Wiesenthal is van mening dat niet Oberlander, maar Kutschmann de ware schuldige is. door Ewout Janse NICOSIA (AP) De Turkse au toriteiten op Cyprus hebben twee bedreigingen geuit: wellicht zullen nieuwe militaire acties worden on dernomen en wellicht zullen alle Grieks-Cyprioten uit het door de Turken bezette deel van het eiland worden gezet. Gisteren zijn ongeveer honderd Grieks-Cyprioten uit het Turks-Cy priotische deel van het eiland ge zet. Sinds vrijdag zijn er nu meer dan vijfhonderd overgebracht naar het zuiden van Cyprus. De Cypri sche regering heeft bekend gemaakt tegen de maatregelen protest te heb ben gemaakt bij de Veiligheidsraad, buitenlandse regeringen en interna tionale organisaties. Volgens de regering is de evacua tie van de Grieks-Cyprioten een onderdeel van een plan tot koloni sering van het door de Turken be zette deel van Cyprus. Meer dan 100.000 Turken zouden van het Turk se vasteland naar Cyprus worden overgebracht met dit doel. Het dreigement van hervatting van de militaire acties was vervat in een uitzending van radio "Bay- rak" waarin werd gezegd dat de kwestie van de Turks-Cyprioten die nog wonen in het Grieks-Cyprioti sche deel van het eiland moet wor den opgelost zonder verwijl, aange zien anders tot hun bevrijding zal worden overgegaan. De Turks-Cypriotische leider Rauf Denktasj heeft verklaard dat de Turken geen andere keuze hebben dan de overbrenging van alle Grieks- Cyprioten uit hun gebied naar het Griekse deel van het eiland, indien de slechte behandeling van de Turks Cyprioten aldaar niet ophoudt. Overstromingen Na twee dagen zeer zware regenval zijn grote delen van zuid-Oostenrijk getroffen door overstromingen. Het water van de rivieren in Stiermarken, Karinthië en Burgenland zijn zo sterk gezwollen dat het kritieke punt is bereikt. Tot dusver zijn er vier doden te betreu ren. Deze slachtoffers werden ver pletterd toen een door cïe bliksem getroffen boom hun auto in elkaar drukte. GENEVE (AP) De vooruit zichten dat deze maand een top conferentie kan worden gehouden ter afsluiting van het 35-landen beraad over Europese veiligheid en samenwerking bleken gisteren zo goed als verdwenen aangezien de onderhandelaars er niet in zijn geslaagd de termijn die door Fin land gesteld was voor een beslissing over de topconferentie te halen. In dat geval kan de conferentie niet eerder dan in oktober worden ge houden. Volgens een neutrale bron zal de derde topfase van de conferentie onmogelijk in Juli kunnen plaats vinden tenzij belangrijke vraag stukken buiten de agenda worden gehouden. Een onverwacht door Turkije naar voren gebrachte eis op het terrein van de "vertrouwen wek kende maatregelen" maakt het vol gens zegslieden moeilijk voorspel lingen te doen over het verder ver loop van de conferentie. In een bijeenkomst van de coör dinatie-commissie van de conferen tie (de commissie kwam voor de derde maal binnen vijf dagen bij een) heeft de Sowjet-Unie opnieuw aangedrongen op het vaststellen van een concrete datum voor de topconferentie. Minister van Buitenlandse Za ken Andrei Gromiko heeft ver klaard dat indien de topconferen tie tot na juli wordt uitgesteld dit 'een zware verantwoordelijkheid legt op het Westen". De Ierse gedelegeerde, die het woord voer namens de Europese Gemeenschap, alsmede de Turkse gedelegeerde verklaarden dat de tijd nog niet gekomen was voor het vaststellen van een definitieve da tum voor de topconferentie. Finland herhaalde dat het van daag had moet weten of de top conferentie op 28 juli zou kunnen tie. De Turkse "lawine" zoals een afgevaardigde het noemde behelsde dat Turkije een speciale status moet krijgen in het voorgestelde akkoord over melding vooraf van militaire oefeningen. De Turken kwamen met hun eis op een ogenblik dat een compro mis tussen Oost en West op han den leek over zogenoemde "para meters" van de melding vooraf van oefeningen te weten: de grens streken waar deze oefeningen plaatsvinden, hun omvang en de tijd vooraf dat er gemeld moet wor den. Men leek het eens te zijn over de volgende parameters: Sowjets: 250 km, 30.000 manschappen en 18 da gen: Westen: 350 km, 20.000 man schappen en 9 dagen. Turkije zou een uitzonderingspo sitie verlangen wegens zijn ligging aan de rand van Europa. Het zou de zone waarover het oefeningen moet melden willen be perken tot 100 km langs de noorde lijke en westelijke grens. Volgens een westerse diplomaat zouden in dat geval de gebieden van waaruit de invasie van Cyprus plaats vond er buiten vallen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6