'Geheimhouding rond Welzijns- bron is onjuist' (Ijl i!i lil i ACTIE TEGEN ACTIE IN RAADSHERENBUURT Maatregelen Zuid-West nog niet rond mizu Behandeling wordt in augustus voortgezet keukens DINSDAG 1 JULI 1975 PPR, PSP en D'66 veroordelen houding PvdA: LEIDEN De besturen en fracties van PPR, PSP en D'66 rond de werkzaamheden van de Stichting Welzijnsbron in De partijen zeggen dit in een verklaring en een open brief De Stichting Welzijnsbron heeft in het geheim de bouw van een zwem bad in Leiden voorbereid, waarbij het de bedoeling was dat de reser ves van de N.V. Leidse Duinwater maatschappij hiervoor zouden wor den aangewend. Om te voorkomen, dat de gemeente van hogerhand Gedeputeerde Staten) opgelegd zou krijgen, dat deze reserves zouden moeten worden gebruikt voor het wegwerken van de tekorten op de spreken er onze teleurstelling over uit, dat de PvdA niet openlijk stel ling heeft genomen toen haar frac tie in de gemeenteraad en het colle ge van B en W in gebreke' bleven dadelijk na de eerste persberichten een verklaring pit te geven over de Welzynsbron. Openbaarheid is een voornaam programmapunt van alle vier in dit college samenwerkende partijen, in de bewoordingen van het PvdA-programma: 'Iedere Lei gemeente-begroting, heeft de vorige denaar mag weten wat er in Leiden gebeurt. Hem mag geen enkele in formatie worden onthouden, tenzij dit ten onrechte voor personen aan wijsbare schade zou opleveren of de gemeente er aanzienlijke financiële schade door zou lijden'. Wij nemen afstand van een beleid dat strijdt met de openheid van bestuur, welke niet alleen een beginsel is voor een zich links, vooruitstrevend en radi caal noemend college van B en W, maar die wij ook een wezenlijke voorwaarde achten om de onverschil ligheid van de burgerij voor het doen en laten van de gemeenteraad te doorbreken". Aldus de besturen van PPR, PSP en D'66. In een open brief aan de PvdA, re door de besturen ook is ondertekend door de fractie, zeggen de drie partijen verder o.a."Wat ons nu vooral verontrust en ons doet hui veren is, naast de minimale bereid heid tot opening van zaken, de ar gumentatie, waarmee PvdA-wethou- R.J. gemeenteraad besloten om het be staan en de werkzaamheden van de Stichting Welzijnsbron geheim te houden. Inmiddels is deze zaak toch openbaar geworden. De besturen van PPR, PSP en D'66 haken daarop in met de volgende verklaring: "Wij Geen bijzondere subsidie voor sociale dienst subsidiefaciliteiten voor personeels bezetting en huisvesting van gemeen telijke sociale diensten. Dit blijkt uit zijn gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Lek (PSP) over inmiddels opgeloste moeilijkheden ders, onder aanvoering bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden. Volgens de bewindsman moeten de gemeentebesturen zelf bezien op wel ke wijze zij door het stellen van bud gettaire prioriteiten moeilijkheden 't Veld, het gevoerde beleid nu nog menen recht te moeten praten. Cynisch is de wijze waarop de ach terstand in het voorzieningenpeil van Leiden als rechtvaardiging wordt gehanteerd voor handelingen, die bezetting en huisvesting aangaan geen openbaarheid zouden verdra- kunnen verbeteren. De gemeenten gen. hebben een zelfstandige taak bij de Innerlijk tegenstrijdig is de rede uitvoering van de Algemene By- nering waarmee de manipulaties standswet. met vermogen van een open- Er wordt evenwel voorbereid een baar nutsbedrijf worden ver verfijning van de algemene uitkering antwoord. Enerzijds worden ze na- uit het gemeentefonds voor gemeen- melijk volkomen als legaal voorge- ten met een zwakke sociale struc- steld en anderzijds voert men more- tuur, aldus staatssecretaris Meijer. Ie gronden aan, waarom ze toch ge- ADVERTENTIE N maak je niet dik stimorol kauwgom eet je niet op LEIDEN Een tiental do de vissen werd gisterochtend in en rond de Uhlenbeckkade aangetroffen. Verleden week was er ook in de Van Vollen- hovenkade vissterfte gecon stateerd. Een onderzoek van Rijnland wees toen uit dat het water zeer zuurstofarm was. Bij de Uhlenbeckkade was sprake van zeer veel kroos dat, volgens Rijnland de zuurstofuitwisseling met de buitenlucht verhinderde. Er is de gemeentereiniging gevraagd de dode vissen en het kroos op te ruimen. Om het zuurstofarme water te verwijderen zijn de kleppen opengezet van het circuit Lo- renzkadeVollenhovekade, Uhlenbeckkade en Rijn- Dijksloot, zodat het ivater sneller dan normaal door stroomt. Op de foto enkele van de gisteren aangetroffen dode vissen. vinden dat de geheimhouding de grond onjuist is geweest, aan de PvdA. heim moesten worden gehouden. Blijkbaar waren die handelingen in feite gewoon illegaal, ze hielden een schending in van de financiële Ver houdingswet (tussen rijk en gemeen ten - red.)". De vraag die zich nu opwerpt is: waarom komen de partijen op dit mo ment niet een dergelijke verklaring, terwijl PSP en D'66 ook in de vori ge raad vertegenwoordigd waren en in het huidige college o.m. D'66-wet- houder Oosterman zitting heeft. PvdA-fractievoorzitter Meijer wijst daar op in een reactie op de verkla ring van de drie coalitiepartners: "Datgene wat men vies vindt en waarvoor men mede-verantwoorde lijk is probeert men nu af te schui ven op anderen. Wat de PvdA be treft: die is gewoon bereid om ver antwoordelijkheid te dragen voor datgene wat gebeurt is". PPR-voor- zitter Van de Kasteelen zei desge vraagd het geen bezwaar te vinden, dat de huidige fractie zich losmaakt van het standpunt dat PSP en D'66 in de vorige raad kennelijk hebben ingenomen. "Als je eerlijk bent, moet je ook de raadsleden uit onze vorige fractie in onze verklaring be trekken", aldus Van de Kasteelen. BHJT schrijft Schaefer: nu plan van BAB LEIDEN "Hoe belangrijk zijn vol gens de huidige regering de wensen van huurders bij een renovatieplan? Moet het geluk van mensen wijken voor geldelijke en zakelijke normen?" Aldus de aanhef van een open brief van de Bond van Huurders en Wo ning-zoekenden afdeling Werkmans woningen aan staatssecretaris Schae fer. Het bestuur van de woningbouw vereniging Werkmanswoningen heeft, volgens de brief, de afgelopen twee jaar tot drie keer toe een renovatie plan opgesteld dat door de bewoners steeds is afgewezen. Het betreft hier de huizen aan de Banka- en Bili- tonstraat en Kooilaan. De BHW stelt dat Werkmanswoningen de wensen van de bewoners negeert. In samenwerking met het Bouw kundig Adviesburo voor Buurtbewo ners heeft de BHW nu een plan ont worpen dat volgens de BHW wel de goedkeuring van de bewoners heeft. De BHW wijst op de lagere kosten van dit laatste plan: f 17.500 per wo ning tegenover f 42.000 bij het laat ste plan van de woningbouwvereni ging. Volgens de BHW wil de buurt: grote dakkapellen voor, tuimelra men achter, de goot van de zolder, een douche voor diegenen die dat wensen, en een opknapbeurt. Het buurtcomité stelt dat het bestuur van Werkmanswoningen niet op de ze wensen ingaat omdat ze niet zou den voldoen aan de normen voor rijkssubsidie en omdat de architect van het bestuur het niet mooi vindt en de bovenruimte niet wil vergroten. De brief besluit: "De situatie is nu zo, dat de bewoners vastbesloten zijn het renovatieplan van het be stuur niet toe te laten. Onze wens is goedkeuring van het renovatieplan zoals ontworpen door het BAB, en een zo snel mogelijk begin van de werkzaamheden." Als gemeenschappelijk geschenk van B. en W., de ambtenaren en de gemeenteraad ontving dr. Van de Poel een bijdrage verpakt in een oude radio, in de aanschaf van een stereo-installatie. LEIDEN Gemeente-secretaris dr. J. van de Poel heeft gister avond afscheid genomen van Lei den. Met ingang van vandaag, 1 juli is hij in dienst getreden bij het ministerie van Binnenlandse Zaken als plaatsvervangend di recteur op de afdeling Binnen lands Bestuur. In een speciale gemeenteraadsver gadering werd dr. Van de Poel de bronzen herinneringspenning van de gemeente Leiden, waaraan de naam van Jan van Hout (ge meente-secretaris in de periode 1564r—1609) is verbonden, uitge reikt door burgemeester Vis. Het geen gepaard ging met woorden van waardering: „U hebt altijd de behoefte gehad de Leidse situatie fundamenteel te willen bekyken en te willen verbeteren. U was sterk geïnteresseerd in de reorga nisatie van het ambtelijk appa raat. Geïnteresseerd èn geïnvol- Leiden nam afscheid van I an de Poel veerdVis prees Van de Poels veelzijdigheid, welke doet denken aan die van zijn beroemde voor ganger uit de zestiende eeuw: Jan van Hout. Van de Poel is de eer ste ambtenaar die de genoemde herinneringspenning (bestemd voor „ambtenaren die de gemeen te na lange reeks van jaren ver laten en die zich door bijzondere toewijding aan him taak hebben onderscheiden") ontvangt. By de penning hoort een oorkonde met aan de ene zijde een reliëf van de binnenstad en aan de andere zijde de woorden Hout en wint (de aanhouder wint)gemeentebe stuur Leiden. De scheidende ge meente-secretaris werd verder toegesproken door de nestor van de gemeenteraad, Ham, bestuur lijke en ambtelijke vertegenwoor digers van Oxford en Krefeld en door In 't Veld, voorzitter van de Begeleidingscommissie Organisa tie-Ontwikkeling. In zijn afscheidsrede ging Van de Poel in op de positie van de amb tenaar. die in vergelijking met zijn installatie als gemeentesecretaris, twaalf jaar geleden, aanmerkelijk verzwaard is. Hij drong aan op een dusdanige uitbreiding van het ambtelijk apparaat, dat ambte naren zich „wel bevinden" in hun werksituatie. „Beschouwt U dit dan als myn laatste wens als eer ste ambtenaar van deze gemeen te", aldus Van de Poel. LEIDEN In de Raadsherenbuurt (tegen Oegstgeest aan) is een actie op gang gebracht om te protesteren tegen initiatieven die een verbete ring beogen van de woonsfeer en vei ligheid in deze buurt. Zoals bekend werd vorige week een bijeenkomst belegd waar deze initiatieven wer den doorgesproken en de meningen van belangstellende bewoners wer den gepeild. De "tegenactie" nu heeft gestalte ge kregen in een pamflet dat in de ge hele wijk is uitgedeeld en waarinde bewoners worden opgeroepen "een krachtig neen" te laten horen in dien zij het niet met de plannen eens zijn. De plannen worden overigensin het papier als volgt aangeduid: "1. Onze misschien wat weinig licht gevende straatlantaarns die toch 'n zekere sfeer aan onze buurt geven, dreigen te moeten wijken voor kou de, kille lichtmasten; 2. Onze straten dreigen te worden ontsierd door vluchtheuvels en verkeersdrempels teneinde een vermeende verkeers overlast tegen te gaan; 3. Gedeelten van onze buurt dreigen te worden afgesloten om speelruimte te cre- eren voor de kinderen, alsof wij niet gezegd zijn met vrij rustige straten, eigen tuintjes en last but not least de Leidse Hout". Erboven staat: "Onze buurt dreigt gedegradeerd te worden tot een volkswijk". In het pamflet, dat mede namens een aantal "verontruste buurtbewo ners" is ondertekend door J. C. de Wilde, wordt verder gesteld dat het gevaar niet denkbeeldig is dat "een kleine minderheid van ca. 20 nieuwkomers hun wil dreigt op te leggen teneinde het karakter van on ze buurt ingrijpend te veranderen". LEIDEN Met de beroemde film Fa ja Lobbi van Herman van dei- Horst is gisteren de Surinaamse filmweek begonnen in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Elke dag zijn er twee voorstellingen van een film over Suriname in de grote film zaal van het museum, om 11.15 uur en om 14.30 uur. Heden draait een film van veer tig minuten over Surinamers die naar Nederland komen: "Papieren Nederlandertjes". Deze film werd in 1974 gemaakt. Woensdag draaien twee korte SURINAAMSE FIUMWEEK IN MUSEUM films: "Bosnegerjeugd" over kinde ren in Kreolendorpen langs de rivie ren, en "Kinderen van Suriname". Donderdag staat de achteruit gang van de wildstand ten gevolge van het jagen en stropen centraal in "Laat het wild leven". De laatste film. vrijdag, is En gelstalig maar er zullen stencils met toelichting aanwezig zijn. "Journey to Chinalé" vertelt het verhaal van een Wayana-Indianenfamilie die weg trekt uit een uitgestorven dorp naar het dorp Chinalé waar een inwij dingsfeest wordt gevierd. Het ver haal speelt in het grensgebied van Suriname en Brazilië. Botulisme in Leiden e.o.geen reden tot bezorgdheid LEIDEN Er is geen reden tot grote bezorgdheid met betrekking tot het botulisme in Leiden en om geving, in Friesland blijven de zwemverboden voor het Tjeuke- en Sneekermeer de eerste dagen nog van kracht, maar mochten zich dan geen nieuwe ontwikkelin gen hebben voorgedaan, dan wor den deze verboden opgeheven. Het toerisme schijnt zich in elk geval alweer hersteld te hebben van de gevreesde inzinking. Het botulisme was de oorzaak van de dood van honderden dieren in en rond het Tjeukemeer. Het be treft hier een gif afscheidende bac terie die zich in warm en ondiep water ontwikkelt. Al sinds 1910 is 't botulisme in Amerika bekend: er zijn daar geen gevallen bekend van besmetting van mensen meg dodelijke afloop. In Nederland is het botulisme voor het eerst in Den Haag gesignaleerd in 1970, in het koelwatercircuit van de electrici- teitsfabriek aldaar. Er wordt research verricht naar de bestrijding van het botulisme en de oorzaak ervan. Er zijn tot nu toe zeven typen bacteriën gevonden, maar van geen enkel type kon aan getoond worden dat het schadelijk was voor de mens. De oorzaken van "explosies" als in het Tjeukemeer zijn nog onbekend. Een mogelijk verband met de vervuiling van het milieu is nooit bewezen. In Leiden houdt Hugo van Krie ken zich bezig met zieke en dode eenden en vogels. Nu al weer enke le jaren vindt hij bij warm weer dode eenden waarbij botulisme vrij wel zeker de doodsoorzaak is. Sinds een dag of veertien krijgt hij weer meldingen binnen. "Op het ogenbliK is het bij het Legermuseum, de Sin gels en de musicus-buurt in Zuid- West. Daar krijg ik dode beesten van; uitgesproken botulisme. Maal ais het niet warmer wordt is 't niet zorgwekkend. Het is ook in het cir cuit van het koelwater van de licht fabrieken. In de fabriek wordt de temperatuur van het water zo n acht graden verhoogd. Maar het botulisme is niet onrustbarend". Bij Rijnland kwamen verleden jaar meldingen binnen van botulis me in de Warmonder Leede en het Rijn- Schiekanaal. Men maakt zich geen zorgen over de toestand. Wel wordt er op gewezen dat het altijd het beste is, onmiddellijk de gemeente te waarschuwen als men dode dieren aantreft. Men kan be ter niet zelf aan de dode dieren ko men. Na melding ruimt de gemeen tereiniging de diereh op. LEIDEN Uitslag van de vlucht van de postduivenvereniging "Het Oosten" vanaf Noyon. In concours 122 duiven. 1, 2T. van As; 3, 5, 8 H. van Klaveren: 4. W. Fokker; 6. P. Juffermans; 7. D. Koet; 9. W. Gijs man; 10. C. Gijsman. Uitslag van de vlucht vanaf Cha- teauroux. In concours 77 duiven. 1. C. Vesseur; 2. H. van Klaveren: 3. B. Singeling: 4. D. Koet; 5, 6. 8. C. Gijsman, 7. W. Gijsman; 9, 10. J. de Wolf. 136 duiven waren in concours bij de LPV "De Vriendenclub" vanaf Cha- teauroux. Uitslag: 1. H. Blouw: 2. T. Gijsman; 3. L. Koopman; 4. W. Vijl- brief; 5. A. J. Link; 6. J. Beekman; 7. Jac. Siera; 8. L. Koopman; 9. H. Blouw; 10. L. Koopman. "De Vriendenclub" vloog ook van af Essen. 421 jonge duiven waren in concours. Uitslag: 1. 7. W. Vijlbrief 3. W. Siera Jr.; 4 W Siera sr.; 5. P. C. Hansen; 6. L. Burgmeyer; 8. J. Noordermeer; 10. F. Muyzert. Aan de Technische Hogeschool Twente is T. P. Siegenthaler uit Nieuwkoop geslaagd voor het odcto- raal examen elektrotechniek. LEIDEN De verkeersmaatrege len voor Zuid-West zijn gistermid dag slechts gedeeltelijk door de ver- keerscommlssie behandeld; wegens tijdgebrek moest de behandeling van de nieuw voorgestelde verkeersmaat regelen uitgesteld worden tot de vol gende vergadering, maandag 18 augustus 15.30 uur. Enkele maatre gelen die al, zij het voorlopig, van kracht waren kunnen volgens de i definitief worden. van Assendelftstraat 2 Oegstgeest tel.50392 Die keuken die u zoekt die staat bij ons! De commissie keurde goed dat er enkele verkeersmaatregelen getroffen worden bij de Oostdwarsgracht, waar onder het doortrekken van het trot toir van de Langegracht ter hoogte de Oostdwarsgracht. Voor het slot van de vergadering ging de com- ook mee akkoord dat ter hoogte van de panden 21 tot en met 25 in de Morsweg een parkeerver bod met gele streep komt om laden en lossen mogelijk te maken, waar bij het ter plaatse geldende verbod stil te staan wordt opgeheven. De meeste tijd besteedde de druk bezochte vergadering aan de voorge stelde maatregelen voor Zuid-West. Er waren zeventien bezwaarschriften binnengekomen en de reacties in de commissie waren zeer uiteenlopend. Weinig verschil van mening bestond over de al in werking zijnde voor lopige maatregelen: deze konden vol gens de hierover bijna unanieme commissie definitief worden. Over het afsluiten van de Brahmslaan, en de verkeersafwikkeling op de Churchilllaan ontstonden uitgebrei de discussies. Enkele meenden dat de moeilijkhe den grotendeels worden opgelost als de stoplichten op de Churchilllaan betef op elkaar afgestemd worden en er meer opstelstroken komen bij de kruispunten. Anderen vreesden dat het bij die ingrepen helemaal on mogelijk zou worden de Churchilllaan over te steken. Men was het er ook niet over eens of er sprake is van veel sluipverkeer in Zuid-West. Het raadslid Houtman (SGP/GPV) was verontwaardigd over het gebrek aan cijfers hierover. Wethouder Waal meende dat cijfers niet zo belang rijk zijn; maatgevend was voor hem de onvrede in Zuid-West over de ver keerssituatie. Daarbij merkte hij op dat het geen kwestie is van óf ver keersmaatregelen óf verbeteringen aan de Churchilllaan, maar dat bei de zaken van belang zijn. Over het sluipverkeer bestond grote onenigheid; ook was het niet duidelijk of de voorgestelde maat regelen het interne wijkverkeer te zeer zouden doen toenemen, en of er dan te weinig uitvalswegen zouden zyn. De discussie over deze punten werd opgeschort tot de volgende vergadering. W Bj aBfltf 1 ,4 - :j Brahmslaanwel af geen sluipverkeer?.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3