'Als Esclassan gaat sprinten, zoek ik andere kant van weg op' wfa Rode trui voor Juul Bruessing Fransman naar ritzege met bijsmaakjeVinnen Als ik zondag een ton pak in de k Nationale Lotto, maak ik m5ni eigen filmreportage r van deTour de France. Straf voor Leeds verminderd Tour in cijfers Sterke start Soka/Flandria-ploeg in Avondzesdaagse DINSDAG 1 JULI 1975 PAGINA 11 Vrij spel LE MANS Jacques Esclassan heeft Frankrijk zijn eerste overwinning in de 62e Tour bezorgd. Een sprintoverwinning mét een smaakje, dat niet alleen Rik van Linden bitter op de tong lag. Van Linden, kwam vlak over de streep ten val, maar dte jury oordeelde echter dat er voor de streep niets onregelmatigs was gebeurd en dat de val van de Belg een gevolg was van een ongelukje waaraan niemand schuld had. Esclassan is Fransman en een begenadigd sprinter, die in de laat ste jaren niet bepaald de reputatie van een correct renner heeft opge bouwd. Vianen, waarlijk niet de angstigste van het veld, vertelde: "Als Esclassan gaat sprinten, zoek lk zo snel mogelijk de andere kant van de weg op. Die man houdt met niets en niemand rekening. Inte gendeel, hij probeert op iedere mo gelijke manier zijn concurrenten uit Esclassan: Dit gebeurt zo vaak LE MANS Nadat Theo Smit als winnaar van de dagelijkse premiesprint op het podium** in Le Mans was gehuldigd, zag hij nog een beetje bleek. "Afschu welijk was het, die sprint. Het is de eerste keer dat ik werke lijk heb mee kunnen doen, maar wat is dat gevaarlijk". Dat on dervond Van Linden bij wie de gedachte leefde dat hij moed willig door Esclassan opzij was gereden. Als door een wonder kwam Van Linde nbij zijn val zo goed te recht dat hij onmiddellijk daar na, via de Belgische televisie de thuisblijvers kon meedelen d~ er niets ernstigs aan de hand was. Wielrenners noemen flinke schaafwonden op heup, knieen, dijbeen en enkel niets ernstigs. Een zo mogelijk nog groter won der was dat de ruim honderd renners, die na hem over de streep kwamen, hem allemaal konden ontwijken. Daardoor kon Van Linden te voet het parkoers verlaten. Zijn plan om te protesteren werd door de commissarissen in de kiem gesmoord met de bewering dat er niets onregelmatigs was ge beurd. Dat vondt Jacques Esclassan ook. "Rik en ik gingen zij aan zij op de streep af. Op de laat ste meters kwam de 'jump', waarbij wij allebei een beetje naar elkaar toekwamen en con tact maakten. Dat gebeurt zo vaak". Wat niet zo vaak gebeurt, is dat een sprinter over de streep nog zover van de lijn afwijkt als Esclassan deed. Hij had zelfs het geluk Van Linden te tou cheren, want anders had hij het evenwicht nimmer teruggevon den, dat hij ten koste van Van Linden heroverde. te schakelen". Bij dat werk had hij gistermiddag nog een bondgenoot. Zijn ploegmakker Guy Sibille, die op het brede autocircuit in de laat ste bocht omhoog stuurde en daar mee een aantal tegenstanders van Esclassan naar de fuik aan de bal- lustrade voerde. Het autocircuit van Le Mans, waar de Tour 24 minuten rond draaide, is feitelijk niet geschikt voor een eindsprint. De weg is te breed. Kan op een normale aan komst één keer van de rechte lijn worden afgeweken, in Le Mans kan het herhaaldelijk. Door de breedte van de weg mag het gevaar voor valpartijen dan al wat kleiner zijn, een sprint als die van gisteren wordt niet uitgevochten tussen al leen de snelsten, veel meer tussen "dei brutaalsten. Daartoe behoort zonder twijfel de 26-jarige Esclas san, die de tienduizenden toeschou wers nimmer trok een normale ritaankomst zoveel publiek be loonde voor hun moeite om naar Le Mans te komen. De kijkers zagen overigens het enige echte gevecht van een rit die in het teken bleef van de wapen stilstand. Dat het gemiddelde toch rond de veertig kilometer uitkwam, werd veroorzaakt door de wind die het veld vrijwel van Versailles tot Le Mans in de rug blies. "Het was", zei Joop Zoetemelk, "vandaag ge woon te gemakkelijk. Er zijn veel renners die met de wind in de rug behoorlijk kunnen koersen. Bo vendien voelt een aantal de inspan ningen van de vorige dagen. Daar om werd een wat kalmer koersver loop graag aanvaard. De lengte van de rit stimuleerde ook niet. Op een kort dagje zijn er veel die het eens proberen omdat dan een minuutje heel veel kan zijn. Als je meer dan 200 kilometer moet rijden, gaat dat niet meer op. Ik ben er overigens wel content mee". Michel Pollentier, nog derde in 't klassement, dat gisteren niet werd gewijzigd, verwachtte dat ook de rit van vandaag zonder grote slagen geschiedenis zou worden. "Woens dag is een tijdrit, er zijn er redelijk veel uit de top die daar waarde aan hechten. Er is weinig te berei ken als er voor de wind wordt ge koerst, dat maakt het allemaal toch veel gemakkelijker. Er zijn trouwens al, ten koste van erg veel inspanningen, verschillen gemaakt". Ook Hennie Kuiper nam aan dat een herhaling van de maandagse rust vandaag verwacht kon worden. "Een dag voor de tijdrit ga je niet alles zetten op de mogelijkheid van misschien een klein beetje winst, als je de zekerheid hebt dat er in een tijdrit van 16 kilometer toch ver schillen komen. Er is overigens vandaag niet gewandeld. Als er te- Elke zondag uitslag. Winnen kan óók op uw vakantie. Haal een maandformulier en vul dat in voor u op vakantie gaat Dan hebt u in de zon nóg minder zorgen aan uw hoofd. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. LE MANS Joop Zoetemelk heeft de mededeling dat zijn ploeg ook volgend jaar zal blijven be staan met voldoening aanvaard. Het ligt voor de hand dat hij ook vol gend jaar dezelfde trui zal dragen. "Ik heb", stelde Zoetemelk, "niets te klagen. Ploeg, geld en materiaal zijn uitstekend, waarom zou ik wat an ders zoeken". Gerard Vianen dacht er net zo over. "Als ziLmij nog willen hebben zal ik graag nog een Jaar bijteke nen. Ik koers nog altijd met plezier en de voorwaarden bij deze ploeg zijn goed. Als dat zo blijft, wil ik ook best blijven". genwind is, rijden wij er misschien een uur langer over, maar dat be tekent niet dat het dan ook veel zwaarder is. Het leek mij toch dat sommigen het niet zo gemakkelijk hadden. Moser bijvoorbeeld ging niet zo als anders". De leider uit het klassement pre senteerde zich niettemin op het circuit van Le Mans, waar drie ronden moesten worden afge legd, voortdurend in de eerste rijen van het veld. Alleen toen het sprin- terSgeweld werkelijk losbarstte, trok hij zich enigszins terug. Zelfs een vurig jong coureur stort zich niet in het gevaar als er alleen wat fran ken en geen seconden zijn te ver dienen. Daarvoor had niemand zich serieus ingezet tussen Versailles en Le Mans. Esclassan (links) zwie-pt vlak na de door hem gewonnen sprint tegen Rik van Linden aan. Van Linden zal daardoor even later tegen de weg smakken en deerlijk worden toegetakeld. Voetbal De 21-jarige spitsspeler Roel Brinks heeft een éénjarig con tract getekend bij Cambuu.r Voor heen speelde Brinks voor FC Twen te. Wielrennen Richard Buckaki is gisteren in het Belgische Beveren zesde geworden in een wegwedstrijd voor beroepsrenners. Winnaar werd de Belg Planckaert. ZURICH De beroepsinstantie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft gisteren in Ziirich de Engelse club Leeds United tot een aanzienlijk lagere straf veroordeeld dan in eerste instantie op 28 mei was gebeurd door de disciplinaire commissie van de UEFA. Als straf voor de ongeregeld heden tijdens de Europa Cup-finale in Parijs werd Leeds nu geschorst voor één deelname aan een van de Europese bekertoernooien, waarvoor de club zich in een tijdsbestek van drie jaar kan kwalificeren. Deze straf die vanaf het seizoen 1975/1976 in werking treedt, blijft van kracht tot aan het einde van het seizoen 1977/ 1978. Doorslaggevend voor de ver mindering van de oorspronkelijke strafmaat Leeds was voor twee bekercompeitities geschorst in een tijdsruimte van vi?r jaar was het feit dat de commissie van beroep kon beschikken over nieuw beschikbaar gekomen informaties. SOLN In een wedstrijd voor groep 3 van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voor landen ploegen heeft Zweden gisteravond in Solna Noorwegen verslagen met 3-1. Bij de rust hadden de Zweden reeds een voorsprong van 1-0. De stand in groep 3 is: Joego Slavië 4-6; Noord Ierland 3-4; Zweden 3-2: Noorwegen 4-2. ASUNCION Independiente heeft in Asuncion de Zuidamerikaan- se voetbalbeker gewonnen door de beslissingswedstrijd tegen de Chileen se kampioen Union Espanol met 2-0 te winnen. Union had de eerste wed strijd in Santiago met 1-0 gewonnen, waarna Estuidiiantes op eigen terrein met 3-1 zegevierde. EINDHOVEN De voetbalver eniging Eindhoven krijgt van de ge meente Eindhoven voor de komen de drie jaar een subsidie van ma ximaal f 100.000 per jaar. Daartoe heeft gisteravond de Eindhovense gemeenteraad met 27 tegen 6 stem men besloten. De club die in het ko mende seizoen na promotie in de eredivisie uitkomt, verkeerde in fail lissementsmoeilijkheden door een schuld, die tot f210.000 is opgelo pen. Als gevolg van het aangenomen voor stel van B. en W. benoemt de ge meente in de stichting, waarin het betaalde voetbal van Eindhoven moet worden ondergebracht, een commis saris. De uitslag van de vierde etappe: Versailles—Le Mans <223 km): 1. Esclassan iFra-De Muer) 5.26.32, 2. van Linden (Belg-Ferretti). 3. Mint kiewicz <Fra-Stablinski>. 4. Bazza <Ita-Fontana). 5. Smit (Ned-Lie- bregts), 6# Wasemael (Bel-de Gri- baldy). 7. Viclno (Ita-Fontana Gavazzi (Ita-Fontana), 9. van Springel Bel-Schotte 10. San- tambrogio ilta-Ferretti). 15. Kuiper (Ned-Liebregts). 17. Merckx <Bel- LeLangue), 18. Moser (Ita)-Barto- lozzi), 21. Priem (Ned-Liebregts) 5.26 32. 27. Vianen Ned-Caput 30. Karstens Ned-Stablinski)45. Knetemann Ned-Caput), 46. Zoe temelk <Ned-Caput), 86 Den Her tog Ned-Liebregts), 119. Koken (Ned-Liebregts), 122. Kamper (Ned- Liebregts) allen in dezelfde tijd, 131. Prinsen (Ned-Liebregts) 5.27.07 Het algemeen klassement: 1. Mo ser (Ita-Bartolozzi) 16 uur, 54 min. en 39 sec., 2. Merckx (Bel-LeLan- gue) op 2 sec., 3. Pollentier (Bel- Schotte op 14 sec.. 4. Thevenet (Fra-De Muer) op 1.17 min., 5. Van Springel (Bel-Schotte) op 1.18, 6. Battaglin (Ita-Fontana) op 1.22, 7. Gimondi (Ita-Ferretti) z.t., 8. Van Linden (Bel-Ferretti) op 1.27, 9. Poulidor (Fra-Caput) z.t., 10. Go- defroot (Bel-Schotte) op 1.28, 11. De Meyer (Bel-Schotte) op 1.29, 12. Van impe (Bel-Stablinski) op 1.36, 13. Zoetemelk ïNed-Caput) op 1.39, 14. Rottiers (Bel-LeLangue) op 2.18 15. Hezard (Fra-Caput) op 2.30, 16. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.33, 17. Knudsen (Noor-Fontana) op 2.35 18. Kuiper (Ned-Liebregts) op 2.39, 65. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 4.51, 66. Priem (Ned-Liebregts) z.t.. 101. Prinsen (Ned-Liebregts) op 5.54 102. Knetemann (Ned-Caput) op 6.17, 106. Kamper (Ned-Liebregts) op 7.29, 110. Vianen (Ned-Caput) op 7.33, 117. Smit (Ned-Liebregts) op 7.47, 122. Koken Ned-Liebregts) op 7.52. Het puntenklassement: 1. Van der Linden (Bel) 121 pnt., 2. Esclas san (Fra) 93, 3. Moser (Ita) 81. Het dagploegen klassement: 1. Fontana (Bazzan, Vicino, Gavazzi), 16 uur, 19 min. en 36 sec. (19 plaat sen), 2. Ferretti (Van Linden, San- tambrogio. Gimondi) z.t. 37 pl., 3. Schotte (Van Springel, Verplancke, Delepine) z.t. 39 pl., 5. Liebregts (Smit, Kuiper, Priem) z.t. 41 pl. Het algemeen ploegenklassement: 1. Schotte 50 uur. 45 min. en 59 sec., 2. Caput 50.48.26, 3. Lelangue 50.48.56, 12. Liebregts 50.55.13. Het bergklassement: l. Van Impe (Bel) 16 pnt., 2. Zoetemelk (Ned) 9, 3. Torres (Spa) 7. LEIDEN De start van de In ternationale Wieleravondzesdaagse voor amateurs had voor Soka/Flan- dria nauwelijks succesvoller kunnen zijn. Na de eerste etappe gister avond in Leiden bezet deze forma- tie dankzij Juul Bruessing (ritwin naar), de Canadees Jocelyn Lovell (derde) en Jan Huisjes (vierde) bij na alle ereplaatsen in de individue le klassering. Bovendien heeft de ploeg mede dankzij de 17de positie van Co Hoogendoorn nu al een rian te voorsprong in het algemeen ploe gen klassement. De verschillen in beide klassementen werden meteen al vrij groot, omdat de eerste drie aankomenden van Soka/Flandria met Sjaak Vooys (tweede) en Frans v.d. Enden (vijfde) ruim een mi nuut voorsprong hadden op nummer zes, Piet van Leeuwen van Swift. Daardoor kon het vijftal volledig profiteren van de regel "dat de eer ste vijf aankomende renners in aan merking komen voor bonificatie: één punt voor elke tien seconden voor sprong en ten hoogste vijf punten per renner". Het gevolg is dat Soka/ Frandria in het ploegenklassement al vijftig punten afstand heeft ge nomen van Caballero en dat num mer zes in het individuele klasse ment, Piet van Leeuwen, reeds tien punten achterstand heeft op Brues sing, die vanavond in Leimuiden in de rode leiderstrui vertrekt. Een van de weinige prijzen, waarop Soka/ Flandria geen beslag wist te leg gen was de leidersprijs van vijftig gulden. Die werd opgeëist door de Westduitser Gregor Braun, die al na enkele ronden uit het peloton ontsnapte en pas na 25 (van de in totaal 72) ronden kon worden te ruggepakt. Op het parcours Roose- veltstraat- v.d. Helmlaan- Berlage- straat -Jacob van Kampenlaan wa ren toen al verscheidene ploegen be hoorlijk aangetast. Zo had Batavus Piet Hoekstra zien uitvallen en Herman Ponsteen ver zien terug vallen en was Swift-a (de Leide- naars brachten twee teams aan de start) Teun van Duuren (materiaal- pech) kwijtgeraakt; halverwege de koers moest ook Cees Valentijn (te) veel terrein prijsgeven. Intact ble ven wel de beide Westduitse ploe gen met Gergor Braun en Roland Weissinger. Zij waren het ook die nog een (op niets uitlopende) tegenaanval onderna men toen de beide Soka/Flandria - renners Lovell en Huisjes met Sjaak Vooys (De Kampioen) en Frans v. d. Enden (WWV-J.W. van Hagen) met nog 32 ronden voor dp boeg een geweldige demarrage plaatsten. De enige, die nog aansluiting wist te verkrijgen was Juul Bruessing. Met drie vertegenwoordigers in de kop groep van vijf man was het voor Soka/Flandria toch niet alleen een koud kunstje om het peloton op af stand te rijden, maar bovendien kon een renner van deze ploeg ge makkelijk als winnaar naar voren worden geschoven. Dat gebeurde tien ronden voor de finish. Lovell en Huisjes sloten Vooys en v.d. Enden op, zodat Bruessing on gehinderd naar zijn 15e overwin ning in dit seizoen kon rijden. Nau welijks drie ronden had de Amstel- vener nog nodig om het peloton in te lopen. In een van de laatste om lopen slaagde Zoeterwoudenaar Piet van Leeuwen er nog in aan dat pe loton te ontkomen en zodoende be slag te leggen op de zesde plaats. Uitslag: 1. Juli Bruessing (Amstelveen) 80 km. in 1 uur, 58 minuten, 47 secon den, 2. op 34 seoonden, Sjaak Vooj's (Scheveningen) 3. op 45 sec. Joce lyn Lovell (Canada), 4. Jan Huis jes (Amsterdam), 5. Frans v.d. En den (Monster 6. op 1.12 min. Piet v. Leeuwen (Zoeterwoude), 7. Ger Mak (Schiedam), 8. Rob Kroep (Rotter dam), 9. Wim Liebregts (Vlaardin- gen), 10. Sjaak Schuitemaker (An- dijk). Individueel klassement: 1. Brues sing 15 pnt., 2. Vooys 14, 3. Lovell 13, 4. Huisjes 12. 5. v.d. Enden 11. 6. Van Leeuwen 5, 7. Mak 4, 8. Kroep 3. 9. Liebregts 2, 10. Schuitemaker 1. Ploegenklassement: 1. Soka/Flan dria 74 pnt., 2. Caballero 24, 3. De Kampioen 24, 4. WWV/Van Hagen 21, 5. Schiedam 20. 7. Swift A 5. JAN PREENEN. Een kus van de ronde-miss voor de winnaar etappe, Juul Bruessing. de Tandem- Tour DË HEESTE REMMERS ZJkl MEEVE06. ER 16 MET VEEL STRIJDLOST <SEEM WOMDER IEDEPEEM SRÖART Z'W kCACJJTEM MA DË ETAPPE VAL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11