LEIDSCH DAGBLAD Gandhi ontnam arrestanten ook laatste rechten Stonehouse uitleveren DODE BIJ TT Schietpartij in Leids café door ruzie tussen slopers Besluit Australische rechter: LEIDSCH DAGBLAD Portugese gevangenen ontsnapt MAANDAG 30 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34665 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ontsnapte verkrachter verkracht opnieuw GRONINGEN (ANP) Het afgelopen weekend heeft de ont snapte verkrachter, de 23-jarige S. A. B. uit Groningen die ver pleegd werd in de Van Mesdag kliniek, weer toegeslagen. Hij vergreep zich aan een 23-jarige vrouw in een woning aan het Bo- terdiep. Hij was de woning bin nengedrongen en verkrachtte de vrouw onder bedreiging van een mes. De man ontsnapte vorige week woensdag uit de Van Mesdagkliniek, door over een muur heen te klimmen. B. stond bekend als de verkrachter van Groningen. In vorige jaren pleegde hij, dikwijls met een vriend, een zevental verkrachtin gen. Na een grootscheepse jacht kon de politie de man van middag om één uur vlakbij Groningen aanhouden. De als gevaarlijk beschouwde Haarlemmer H. M. (33), die we gens moord tot tien jaar was veroordeeld en dinsdag uit de Groningse Mësdagkliniek ont- snaDte, is na een anonieme tip in Friesland gepakt. Trainster Wil Bunschoten- van Breukelen overleden HILVERSUM (ANP) De befaam de zwemtrainster Wil Bunschoten- Van Breukelen is vrijdag op 54-ja rige leeftijd in Hilversum overle den. Vanochtend heeft de crematie in alle stilte plaatsgehad. Wil Bunschoten is een van de fi guren uit de nationale zwem wereld, die bij hun leven bijna reeds een legende waren. Zelf geen zwemster van allure had zij zich een kennis van de zwemsport eigen gemaakt, die bijna uniek mag worden ge noemd. Zij stond bekend als een "harde" trainster, die geen tegen spraak duldde. Haar natuurmethoden hebben een lange rij zwemsters gekweekt, die tot ver over de landsgrenzen be faamd werden: Ada den Haan, Jans Koster, Corrie Schimmel, Ti neke Lagerberg, Marian Heems kerk, Lcnie en Judith de Nys, Atie Voorbij, Adri Lasterie, Ada Kok, Gretta Kok, Linda de Boer, An- nemarie Groen en haar dochter Hansje Bunschoten. Talrijke re cords werden onder haar leiding gebroken en medailles veroverd. In de laatste jaren van haar leven leed zij aan kanker. Haar niet ge ringe krachten werden gaandeweg gesloopt en de laatste maanden bracht zij geheel door op het ziek bed. Aanhouding zonder opgaaf redenen NEW DELHI (AP/Reuter) De Indiase president Fakroeddin Ali Ahmed heeft vandaag bij de creet bepaald, dat de regering geen redenen hoeft op te geven voor de aanhouding van mensen krachtens de wet op de binnen landse veiligheid. Er behoeft slechts een verklaring te worden afgelegd, dat de arrestatie nood zakelijk is voor de handhaving van de donderdag afgekondigde noodtoestand. De politie hoeft ver der ook niet te verklaren waar van arrestanten worden beschul digd. Bezwaren Eerder was al bepaald dat de re gering niet verplicht is, gedetineer den in de gelegenheid te stellen om bezwaar te maken tegen hun aan houding. Wanneer arrestaties worden ver richt door plaatselijke politieautori teiten moeten deze, aldus werd voorts vanochtend bekend gemaakt, binnen 15 dagen worden beoordeeld en zo nodig bevestigd door de staatspolitie. Elke vier maanden zal verder bekeken worden of de deten tie al dan niet kan worden opgehe- le rege- niet te al zijn i elk ge- Meer verkeersdoden DEN HAAG (ANP) In de eerste drie maanden van dit jaar zijn vol gens de voorlopige gegevens van het CBS 535 mensen bij verkeersonge vallen op de openbare weg om het le ven gekomen tegen 526 in de eerste drie maanden van het vorige jaar. Het aantal verkeersongevallen, waarbij mensen werden gedood of gewónd, is overigens sterk afgeno men in vergelijking met verleden jaar. (in vier maanden 15.750 tegen 16.986 in 1974. Het aantal gewonden was 18.575 (20.187). Hoeveel? Een woordvoerder van ring deelde vanochtend mt weten hoeveel arrestaties verricht, maar dat het er val meer dan 900 zijn. Zeker dertig personen werden gis teravond aangehouden tijdens beto gingen in New Delhi tegen de rege ring van Indira Gandhi, die overi gens gisteren ook enkele economi sche maatregelen nam on de levens omstandigheden van de bevolking te verbeteren, kennelijk in een po ging om meer steun aan haar zijde te krijgen. Brand In het afgelopen weekeinde heeft een (wellicht aangestoken) brand grote schade aangericht in het film archief van de Indiase staats-radio/ en -televisie in New Delhi. Indira Gandhi heeft de eerste wij ziging in haar kabinet aangebracht sinds het afkondigen van de noodtoe stand vorige week door de benoe ming van V. C. Shukla tot minister van Voorlichting. Weinig verandering Perioden met zon, maar voornamelijk In het binnenland ook op enkele plaat sen een bui. Matige, aan de kust af en toe vrl| krachtige noordelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima circa 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Prinses Christina is nu mevrouw Guillermo. Natuurlijk komen wij (vooral in beeldnog even terug op het huwelijk van de laatste dochter van de koninginwaarvoor rond het stadhuis in Baarn en de Domkerk in Utrecht velen op de been waren. Bo venstaande foto werd in Baarn genomen met een lachende ko ninklijke familie op de achtergrond PAGINA 8 Met een grootscheeps vuurwerk, dat bij de politie enkele telefoontjes van wakker geschrokken omwoners opleverdeheeft de manifestatie Mokum 700 vanochtend in de kleine uurtjes haar poorten gesloten. Het slotvuurwerk was een cadeau aan de stad van de daar wonende Chinezen die ook drakenspelen (zie foto) opvoerden. De manifestatie Mokum 700, ter gelegenheid van A?n- sterdams zevenhonderdste verjaardag, heeft ongeveer 240.000 bezoekers getrokken. Alleen door de voorschriften van de brandweer minder strak te hanteren konden de organisatoren het aantal vergeefs wachtenden bij de poort beperken. Francesco Moser heeft zijn be lofte ("We zullen de trui zo lang mogelijk verdedigen") in het eerste weekeinde van de Ronde van Frankrijk meer dan waargemaakt. De nog jonge Italiaan handhaafde zich op de eerste plaats en rijdt zoals Merckx het deed en dit jaar onder druk van Moser weer doet: agressief, attent, aanvallend. Zaterdag (toen Gerard Vianen tweede werd achter de Belg De Witte) probeerde Moser nog te ontsnappen in het laatste gedeelte van de rit naar Amiens en gis teren in Versailles sprintte hü op een geweldige manier naar de tweede plaats. "Vrjj Spel" in onze sportrubriek na tuurlijk ook voor de tennissers, van wie Tom Okker doordrong tot de kwartfinales dankzij een im ponerende revanche op de Rus Metrevelie, die Okker vorig jaar in dezelfde ronde in vier sets uit het toernooi had gestoten. Ditmaal won Okker overtuigend met 6-0, 6-2, 8-6. Betty Stöve bereikte bij de dames eveneens de kwart finales. Ook zij behoefde tegen de Britse Winnie Wooldridge-Shaw geen set af te staan. De TT van Assen, die zaterdag voor de 50ste maal werd gehouden, werd overschaduwd door een dodelijk ongeval. Tijdens de race in de 250cc-klasse sloeg de Westduitser Rolf Thiele met zijn Yamaha over de kop. Hij werd met spoed over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen, waar hij korte tijd later aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur is overleden. Opmerkelijk was dat tijdens de ra ces door de speaker met een enkel woord over het ongeluk werd ge rept, maar dat Thiele overleden was werd niet verteld. PAGINA'S 9-14 Emilie wil nog niet naar huis. PAGINA 5 De spanningen tussen Israël en Amerika zijn hoog opgelopen. PAGINA 7 9 'Trijfel". Zo heet de nieuwe ru briek, die onze oud-tclevisierecen- sent Nico' Scheepmaker (foto) dagelijks in onze krant gaat schrij ven. Wat dat Trijfel precies be tekent legt de rubriekschrijver vandaag zelf uit in zijn eerste af levering. PAGINA 15 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 15 juli 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden^ MELBOURNE. (AP) John Stonehouse, het Britse parlements lid dat naar Australië is uitgeweken, zal aan Groot-Britfcannië worden uit geleverd, aldus heef t een rechter - terlijk college in Melbourne beslist. Het uitleveringsbevel geldt tevens voor zijn voormalige secretaresse, mevrouw Sheila Buckley. Onder de Australische wet kan niemand binnen 15 dagen na een LISSABON (AP/AFP) Het Por tugese leger en de politie zijn in volledige staat van paraatheid ge bracht in verband met een landelij ke speuractie naar 88 leden van de voormalige geheime politie (Pide), die gisteren uit een zwaar bewaak te gevangenis waren ontsnapt. Een woordvoerder van het leger maakte bekend dat inmiddels der tien van de ontsnapten zijn gepakt. De uitbraak vond plaats in de ge vangenis van Alcoentre. waar de gedetineerden de tralies doorzaagden en zich naar beneden lieten zakken via een touwladder die gemaakt was van touw en beddespijlen. Omwonenden van de gevangenis hebben de autoriteiten opmerkzaam gemaakt op de ontsnapping. De ge vangenen moeten gistermiddag zijn ontkomen, maar hun ontsnapping werd 's avonds laat pas opgemerkt. Het leger heeft de bevolking opge roepen behulpzaam te zijn bij de opsporing van de ex-agenten van de geheime politie. Op verscheidene we gen heeft het leger versperringen opgericht. In de gevangenis van Al coentre worden rond 840 voormalige Pide-agenten vastgehouden, die zijn gearresteerd na de omwenteling van 25 april 1974. uitwijzingsbevel ook inderdaad het land uitgezet worden. Gedurende de ze periode kan hoger beroep wor den aangetekend. De president van het gerechtshof, Cyril Thompson, verklaarde, dat het gedrag van Stonehouse, zoals zijn verdwijning, „tot de gevolgdtrekking leidt dat hij credit cards, vliegbiljet ten en traveler's cheques heeft be machtigd met het oogmerk vier on dernemingen op te lichten". Thompson voegde hieraan toe dat er bewijzen bestaan dat Stonehouse en mevrouw Buckley samen een complot hadden opgezet om een on derneming in Groot-Brittannië op te lichten. Stonehouse, die ongeveer zes maan den geleden in Miaimi zijn eigen verdwijning ensceneerde zal in Groot-Brittannië terecht moeten staan op in totaal 21 tenlasteleggin gen betreffende fraude, diefstal en vervalsing. Mevrouw Buckley wordt beschuldigd van samenzwering in verband met het vervalsen van cheques. Een psychiater die door de advo caat van Stonehouse als getuige-des- kundige was opgeroepen, verklaarde dat Stonehouse hem in januari had verteld met die gedachte te hebben ge speeld zelfmoord te plegen. Hij achtte de mogelijkheid dat Stonehouse dit in de gevangenis alsnog zou doen ech ter niet waarschijnlijk. Stonehouse is een Labourlid van het Engelse Lagerhuis. Ironisch ge noeg bezet Stonehouse daarmee de ene zetel, die Labour in het Lager huis de meerderheid geeft. Eritrea In heel Eritrea zijn in Juni zware gevechten geleverd tus sen Ehtiopische troepen en de onaf hankelijkheids-beweging, zo heeft het Bevrijdingsfront voor Eritrea (ELF) in een in Parijs verspreid communiqué gemeld. Er worden 2.500 man Ethiopische troepen "be legerd" in Durfu, een dorp bij de hoofdstad van Eritrea, Asmara, en eenheden van het „ELF" hebben het dorp Hajjar bij de Soedanes grens na "wilde gevechten" heroverd. Be weerd werd dat Ethiopische troepen in juli vorig Jaar "250 dorpelingen in Hajjar hebben uitgemoord." John Stonehouse DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEIJN LEIDENEen ruzie tussen Leid- se autoslopers heeft in het afgelo pen weekeinde tot een schietpartij in een café en een ongeluk op straat geleid. Bij het ongeluk, waarbij een auto betrokken was. raakte de vrouw van een van de slopers zwaar ge wond. De moeilijkheden begonnen za terdagnacht in een café aan de Steenstraat, waar twee autoslopers ruzie kregen over de vraag of het onlangs toegewezen sloopterrein aan de Wassenaareeweg wel Juist was af gebakend. De ruzie liep zo hoog op, dat, een van de autoslopers, een 46- Jarige Leidenaar, een vuurwapen trok en in totaal vijf schoten loste. De politie neemt echter aan dat de schietende sloper zijn tegenstander alleen maar schrik heeft willen aan jagen. Er werden kogelgaten aan getroffen in zowel hei plafond als de vloer van het café Het tumult was met deze schietpar tij niet afgelopen, want toen de twee ruziemakera het café verlieten werd de 46-jarige vrouw "an een van de slopers aangereden door de auto van een derde sloper, die ook in het café was geweest. De inwendige kneuzingen en moest met spoed naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Oe 20-1ariee sloper, die de aanrildlng veroorzaak te. heeft zich na het ongeval bij de politie gemeld. Hoewel de Jeugdige autosloper, eveneens uit leiden, ont kent de vrouw opzettelijk te hebben aangereden, werd hij oo het bureau vastgehouden. De 46-Jarige autosloper, die de scho ten in het café loste, werd aangehou den in verband met overtreding van de vuurwapen wet.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1