Kans op ijsbaan aan Vondellaan 'Met welzijnswerk in Merenwijk is het zeer droevig gesteld'' PLANNEN VOOR DE STAATSLIEDENBUURT Sociale dienst mag uitbreiden mïzu Stichting mag bouwen aan Rijnsburgersingel keukens VRIJDAG 27 JUNI 1975 Werkgroep Sociale Planning (WESP) wil stoppen LEIDEN "Het is de afgelopen Jaren met het welzijnswerk in de Merenwijk bijzonder droevig ge steld". schrijft de Werkgroep So ciale Planning (WESP) in het rap port "Merenwijk halverwege", dat gisteren is verschenen. "Voor zover er ooit enige verant woordelijkheid voor de samenlevings opbouw van de Merenwijk aan de WESP mocht zijn toegekend, acht de WESP zich hiervoor vanaf nu niet meer aansprakelijk. De WESP schort haar activiteiten op!" schrijft de werkgroep in een begeleidend schrijven aan het college van B. en W Er wonen momenteel 9500 In de Merenwijk en tegen het eind van dit jaar zullen er dat tiendui zend zijn. "Die tienduizend hebben voor allerhande activiteiten de beschikking over twee onder ruimtes in de "Horsten", het hulp- eü adviescentrum en de aula, met dien verstande dat deze laatste ruimte slechts op ra ter dag en zondag kan worden gebruikt. Maar is er niet voor die mensen. Ik vind dat een gemis aan verantwoordelijkheid van de ge meente", zegt pastor Jan van Well. "Het is toch een wanbeleid van de gemeente als de bewoners moeten gaan zeggen wat er in hun wijk moet gebeuren. En het is helemaal idioot dat als ze wat zeggen, de gemeen te geen antwoord geeft. Men heeft zo maai- een wijk neergezet en de be woners moesten het maar zien te renwijk blootgelegd. "Het stichten van een nieuwe woonwijk is niet al leen een technische en financiële operatie, maar heeft ook sociaal maatschappelijke implicaties: het geeft uitzicht voor woningzoekenden, die eindelijk een huis kunnen bewo nen, het geeft uitzicht voor woning zoekenden, die slecht of onvoldoende zijn gehuisvest, het geeft aan een aantal niet-Leidenaars de mogelijk heid om in Leiden te gaan wonen Wonen in een nieuwe wijk is meer dan een dak boven je hoofd hebben Het kunnen leven in een wijk is me de afhankelijk van de aanwezigheid van een aantal collectieve sociaal maatschappelijke en culturele voor zieningen". minister Schut in 1970 de eerste paal voor de Merenwijk sloeg. En de vraag rijst: aan wie ligt dit. Het rapport vervolgt: "Aan initiatieven en inzet van de bewoners heeft het niet ontbroken. Er wordt in dit rap port wel geconstateerd dat de ge meentelijke overheid niet veel heeft kunnen doen. Elke lantaarnpaal is wettelijk en financieel gepland en ge regeld en het welzijnswerk heeft in de (op)bouw van de wijk niet die sta tus van de lantaarnpaal". "De gemeentelijke overheid tast op het punt van het welzijnswerk in het duister: er is geen beleidsinstru mentarium en een wettelijk finan cieel kader, waardoor de maatschap pelijke, culturele en sociale voorzie ningen zijn geregeld. Maar als er geen gebaande paden zijn, moeten ze worden aangelegd. En als hierbij in sterke mate een beroep gedaan wordt op de inventiviteit, de slag vaardigheid en de bereidheid tot sa menspraak met de bewoners dan zal de gemeente deze moeten kunnen op brengen. Van dit laatste is de afgelo pen jaren bijzonder weinig gebleken". Het rapport vervolgt: "Er is daarom weinig verbeelding nodig om te be grijpen dat de leden van de WESP inmiddels de hoop hebben opgege ven op een zekere mate van sa menlevingsopbouw in de Merenwijk, die mede is bepaald door een zinni ge inspraak van de bewoners. De communicatie tussen bewoners en gemeentelijke overheid blijkt niets anders te zijn dan een monoloog van de kant van de bewoners. En als er een hoogst enkele keer een geweest, dan heeft dit alleen betrekking gehad op zaken als de route van een fietspad «'dat overigens nog steeds niet is aangelegd) en het branchepatroon van het winkelcentrum, dat in we zen al van tevoren door economische wetmatigheden was bepaald" Bij de "beschuldigingen" aan het adres van de gemeente worden drie positieve uitzonderingen gemaakt, te weten de Welzijnsraad, die volgens oe WESP van meet af aan positief heeft bijgedragen, het bureau socio grafie dat goede informatie ver strekt en de afdeling stadsontwikke ling, die een zogeheten "flexibele in spring" gaf. De verwachtingen van de WESP zijn blanco, vertelde voorzitter Dijk stra. "Het lijkt alsof de gemeente van alles de schuld krijgt, maar dat is niet zo. De gemeente fietst op sommige punten ook in de lucht". Eén punt dat de WESP to< boos heid bracht is de toewijzing var, een full-time opbouwwerker. Herhaalde keren heeft men voor een dergelijke kracht gepleit en in de raadscom missie van eind oktober vorig jaar was men van oordeel dat de Meren wijk een opbouwwerker nodig had. Wethouder Tesselaar zegde toe het voorstel aan de raad te zullen over brengen. Maar er gebeurde niets om dat CRM en de gemeente, los van elkaar, zeiden dat de andere partij de subsidie zou moeten geven. Een pat stelling dus. Deze toestand bestaat nu nog. WESP vindt dit een falend beleid. "Positieve adviezen van de raadscommissie met een duidelijke toezegging tot besluitvorming wor den door het college niet uitgevoerd". LEIDEN Er bestaat een goed'e kans dat Leiden eind volgend jaar een kunstijsbaan heeft. De plannen daarvoor verkeren al in een vergevorderd stadium en als de grond verwerving soepel verloopt, zou de bouw al in september of oktober van dit jaar kunnen starten. Hoewel het aanvankelijk de bedoe ling leek de ijsbaan bij Holiday Inn te realiseren, is er nu een aantrek kelijker perspectief. Er wordt name lijk gedacht aan het terrein aan de Vondellaan waar de Stichting Wel zij nsbron van plan was het met de •reserves van de Leidse Duinwater Maatschappij te financieren zwem bad te bouwen. Of de ijsbaan op dat terrein kan worden aangelegd, is evenwel nog een open vraag omdat de ontwik kelingen rond de stichting Welzij ns bron voorlopig nog niet lijken te zijn afgesloten. En de initiatiefne mers mikken erop toch in elk ge val omstreeks september met de bouw van de ijsbaan te kunnen be ginnen, omdat anders de prijsstijgin gen hun invloed zullen doen gelden en de kosten onaanvaardbaar hoog zullen oplopen. >r onderwijs, re creatie, sport en samenlevingsop bouw hechtte eisteravond in principe haar goedkeuring aan de plannen behoudens de exploitatie-opzet. De initiatiefnemers, van wie de heer Ton Menken één van de voorman nen is. moeten namelijk kunnen aantonen dat ze zichzelf kunnen be druipen zonder enige vorm van subsidie. Menken is lid van Leiden Sport Promotion en geen onbekende in de Leidse Sportwereld. Ook de commissie voor ruimtelijke ordening boog zich gisteravond over de plannen, maakte er weliswaar geen bezwaren tegen, maar wil eveneens eerst de cijfers zien alvo rens er een oordeel over uit te spre ken. Ton Menken kon beide com missies in elk geval al meedelelen dat er op basis van een prijscalcü- latie is vastgesteld dat de toegangs prijzen vermoedelijk zullen hangen tussen f 1,50 en f2,50 per bezoek. Foor werkende jongeren Daarbij worde er van uitgegaan dat in de regio Leiden minstens 200.000 inwoners geïnteresseerd zullen zijn. De bedoeling is de ijsbaan gedu rende negen maanden van het jaar te gebruiken voor het schaatsen (kunstrijden, hardrijden en ijs hockey) en de hal voor de overige drie maanden beschikbaar te stellen aan andere activitieten, zoals paard rijden en rolschaatsen. De opper vlakte van de baan bedraagt 82 bij 46% meter en is dus niet ge schikt voor internationale wedstrij den. Het blijft een ijsbaan voor het recreatieschaatsen, verklaarde Men ken, uiteraard met mogelijkheden te over om er ook verenigingen ge bruik van te laten maken. De ijs baan zou verder een restaurant en een soort "koek en zopie" tent erbij moeten krijgen. De totale bouwkos ten, exclusief de kosten van grond verwerving, zouden 3% miljoen gul den mogen bedragen. Menken bena drukte gisteravond dat als de kosten zouden oplopen tot vijf of zes mil joen de initiatiefnemers van de plan nen zouden afzien omdat het dan niet meer haalbaar zou zijn. Johan de Wittstraat: ook hier sluipverkeer weren. Veiliger en fraaier LEIDEN De Stichting Huisves ting Werkende Jongeren zal toch een flatgebouw aan de Rijnsburger singel mogen neerzetten. De meer derheid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening sprak zich gis teravond uit voor het verlenen van een bouwvergunning, een be voegdheid van B. en W. Het bouwplan van de stichting is enigszins gewijzigd. Het gebouw wordt geen 17.80 meter hoog, maar ruim vijftien meter. Verder zal het niet één. maar meerdere daken tel len. De wizigingen zijn ten koste gegaan van zes appartementen, waarvan er nu nog dertig resteren. Tegen het vorige ontwerp zijn zowel vanuit de Adviesraad van de Bin nenstad, de gemeente en door om wonenden bezwaren ingebracht. Voorzitter Zweerts van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zei gisteravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, de ma teriële inhoud van de bezwaren wel te kunnen begrijpen, maar wees er op, dat aan de voorbereiding van de De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 plannen al zo'n anderhalf jaar is voorafgegaan en dat daarbij steeds is voldaan aan de voorschriften, die door de gemeente voor het gebied zijn gestelc!. Er is al een bedrag van zo'n twee ton in de plannen gesto ken. Zweerts noemde afwijzing van de plannen, te meer daar ze nu ge wijzigd waren, een daad van "beden kelijk bestuur". Wethouder Waal zette uiteen, dat B en W., overeenkomstig de in een motie uitgesproken wens van de ge meenteraad, met de stichting is gaan zoeken naar een andere plek in de binnenstad. Alleen de Lange- gracht is als serieuze mogelijkheid overwogen, maar die plaats stuitte op andere bezwaren. Waal wees er verder op, dat de gemeente de Stich ting niet langer nog iets bij het uit voeren van haar bouwplan in de weg mocht leggen, "omdat de gemeente raad in het verleden de verwachting heeft gewekt, dat het gebouw er zon der al te veel problemen zou kunnen komen". Dat het nu ontworpen gebouw mooier is dan het vorige, werd be aamd door ae wethouder: "Ik vind het honderd procent beter". Het commissielid Beijen (PPR/ PSP/D'66) bleef zich tegen het ver lenen van een bouwvergunning ver zetten. Volgens hem moet de ge meente desnoods maar de door de stichting gemaakte kosten vergoe den. Ook de andere commissieleden bleken niet gelukkig met de plaats ters (PvdA) zei: "Het moet maar, al gaat het wat mij betreft met pijn in het hart". Morgen straatkollekte Medisch Komitee Palestina Gironummer 31.68.300 f.n.v. M.K.P. Utrecht, Postbus 565. tnAssendetftstraat2 Oegstgeest let50392 LEIDEN In de Staatslieden buurt, die begrensd wordt door de Rijnsburger weg, de Warmonderweg en het Leidse Hout is men sinds enige tijd bezig plannen te maken om de buurt veiliger en fraaier te maken. Een groep van ongeveer twintig initiatiefnemers wil de buurt bewoners meekrijgen voor hun plan- het sluipverkeer, dat via de Jo han de Wittstraat en de van Olden- barneveldstraat rijdt om de stop lichten bij de Warmonderweg te ver mijden, uit de buurt te weren. De initatiefnemers willen dit doen door verkeersplateaus of -drempels of vluchtheuvels aan te leggen en be paalde trottoirs te verbreden. Verder zou de straatverlichting verbeterd en de vervuiling die vooral door honden veroorzaakt wordt, bestreden moeten worden. Gisteravond kwamen ongeveer 65 buurtbewoners bijeen om hun me ning over deze plannen kenbaar te maken. De vergadering werd geopend door de heer Spoor, die een sigaren zaak annex postagentschap bezit op de hoek van de Johan de Wittstraat en de van Oldenbarneveldstraat. Hij toonde zich enigszins gereserveerd t.a v. de verlangens van sommige be woners van de buurt. Als de buurt moeilijk toegankelijk zou wol-den, zou dit zijn eigen zaak en die van twee garagehouders schade toebren gen. Aan verfraaiing van de wijk wilde hij graag meewerken. Van gemeentewege was op de ver gadering vertegenwoordigd de heer Piret, ambtenaar bij de afdeling ste- debouw van de Dienst Gemeente werken. Aan de hand van een serie dia's hield hij een uiteenzetting over wat er de laatste jaren in Lei den zoal gedaan is aan het leef baarder maken van woonbuurten. Vervolgens gaf hij de mogelijkheden aan die er bestaan voor verbeterin gen op dit punt in de Raadsheren- buurt. Die mogelijkheden zijn niet al te groot omdat er in Leiden buur ten zijn waar de problemen veel gro ter zijn, zoals in de Kooi en het Noorderkwartier. Deze buurten heb ben bij B en W prioriteit. Daar komt nog bij dat de Johan de Wittstraat een jaar geleden nog is herbestraat. Niettemin zegde de heer Piret zijn medewerking toe bij het bedenken van oplossingen voor de gerezen pro blemen in de Staatsliedenbuurt. De heer Molle, die als gesprekslei der optrad, vroeg de aanwezigen om te komen tot een inventarisatie van de problemen en verlangens in de buurt. Al spoedig bleek, dat behalve de gebrekkige verlichting en de over last door honden vooral het ver keer, dat volgens veel anwezigen een ernstig gevaar oplevert voor spelen de kinderen, aanleiding tot ontevre denheid vormde. De heer Mante zet te de plannen van de initiatiefne mers nog eens uiteen. Hij benadruk te dat de bedrijven in de buurt hier van geen schade zullen ondervinden, omdat zij goed bereikbaar zullen blijven. Hoewel sommige aanwezi gen blijk gaven de noodzaak om iets aan de buurt te veranderen niet in te zien, betuigde, velen hun in stemming met de plannen van de initiatiefnemers. LEIDEN In clubhuis "De Tamboerijn" maakten gisteravond 25 Amerikaanse scholieren tussen zestien en achttien jaar nader kennis met hun "pleegouders" bij wie ze de komende twee maanden zullen worden ondergebracht. De scholieren zijn hier op uitnodiging van AFS International Scholarships om in het kader van een interna tionaal uitwisselingsprogramma kennis te nemen van tal van Neder landse geivoonten. Ze zullen tot morgenochtend in Leiden blijven, daarna zwermen ze uit over heel ons land. Op de foto laten de Ame rikanen zich de koek goed smakeju LEIDEN Er kan een begin wor den gemaakt met de werving van extra personeel voor de Gemeente lijke Sociale Dienst. Twee raadscom missies (voor sociale zorg en voor financiën en personeelsaangelegen heden) gingen er gisteravond in prin cipe mee akkoord dat er nu aan de uitbreiding gaat worden gewerkt. Voorlopig zal dit gebeuren op ba sis van een' stelpost van 500.000 B en W gaan er daarbij van uit dat dit bedrag goed is voor twaalf man personeel waarvan een deel in tijdelijke dienst. De raad zal zich daarover echter nog moeten uitspre ken. Wel is het vrijwel zeker dat Lei den zal kunnen profiteren van een verfijningsregeling van het minis terie van CRM om de uitbreiding te bekostigen. Wethouder Van Dam (financiën» zei gisteravond dat al leen nog niet bekend is hoeveel Lei den krijgt. Zijn voorlopige taxatie was in elk geval op vijf ton uitge komen op basis waarvan das nu ook gewerkt kan worden. Pas na september zal waarschijnlijk bekend zijn hoe groot het werkelijke bedrag is. Tegen die tüd zal dan ook beke ken kunnen worden wat de preccie- se omvang zal zijn van de eerste uitbreiding. Wethouder Tesselaar zette gister avond uiteen dat het tijdelijke, ex tra personeel voornamelijk ral wor den ingezet om de langdurig zi ken op de sociale dienst te vervan gen en de broodnodige automati sering op te bouwen. Van de per manente uitbreiding zal een deel worden ingezet om de deconcentra tie van de sociale dienst gestalte te geven (er komt bijv. iemand voor de registratie, archiefzaken en te lefoon aan de Apollolaan), terwijl een groot deel zal worden toege voegd aan de sector rijksregelin gen. die het meest onderbezet was Ook zal het personeelsbestand in de sector verpleging en verzorging wor den vergroot. Tesselaar zei verder dat de bege leidingscommissie die kort na de crisis op de sociale idenst werd in gesteld en de staf van de GSD zich inmiddels hebben verenigd met een eerste uitbreiding van de twaalf man. Waarnemend directeur van de GSD Van Overmeire voegde daar evenwel aan toe dat er 24 man per soneel aan het huidige bestand moet worden toegevoegd. Gaat men er van uit dat de zg. immateriële zorg ("Een oneigenlijke taak", aldus Van Overmeire) moet worden afgestoten, dan zou de uitbreiding 21 man moe ten zijn. "Ik vrees dat twaalf man in elk geval niet voldoende is om die kwaliteit aan het werk te geven die CRM wil", aldus de waarnemend di recteur. "Twaalf man uitbreiding is in mijn ogen dan ook een aanzet". Wat voor de wethouders werd beves- ■- tigd. Pre-klinische toren staat op losse schroeien LEIDEN De bouw van de derde pre-klinische toren voor de Leidse universiteit op het ter rein aan de Wassenaarse- weg staat op losse schroeven, 't Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen wil eerst weten of de toren zoals de universi teit die wil gaan bouwen wel noodzakelijk is. Mr. W. G. Kop pelaars van het college van be stuur zei gisteren dat de toren wordt bekeken in samenhang met de nieuwbouwplannen voor *t academisch zieknhuis. Er zal met name worden nagegaan hoeveel en welke pre-klinische vakken en in het nieuwe zieken huis zullen worden onderge bracht. De indruk lijkt dan ook gewettigd dat er ofwel aan de toren ofwel aan het nieuwe ziekenhuis mogelijk getoirnd wordt. De derde pre-klinische toren zou moeten verrijzen tussen en aansluiting moeten geven op de overige twee pre-klinische to rens waarin laboratoriumruimte is ondergebracht voor de medi sche faculteit. Het project, waar mee een bedrag van circa 40 miljoen is gemoeid, zou moe ten worden uitgevoerd in het ka der van de werkloosheidsbestrij ding. In het werk, dat ongeveer drie jaar in beslag neemt, zitten 350 tot 400 manjaren. Over de bouw zou het college van be stuur vandaag opnieuw een ge sprek hebben met bel minist?- Dl Oh naar hikkerpolder LEIDEN De rugbyvereni- ging DIOK krijgt binnenkort de beschikking over het hoofd- veld in de Kikkerpolder, zo deel de Piet Biegstraaten, voorzitter van de Leidse Sportstichting, gisteravond mee in een vergade ring van de commissie voor de sport. Verder zal de voetbalver eniging Docos in september naar het Morskwartier vertrekken en zullen Leiden en ASC nog enige tijd op Pomona blijven. VTL gaat gedeeltelijk over naar de Kikkerpolder, omdat het veld aan de Vliet vrijwel onbespeel baar is geworden in verband met drainageproblemen. Buurtcentrum LEIDEN A.s. donderdag heeft er een gesprek plaats tussen de gemeente, de buurtvereniging en de Stichting Slaaghwijk, een delegatie van de kerken in de Merenwijk en de Leidse Jeugd Aktie. Wethouder Tesselaar zei gisteravond dat er gesproken zal worden over de stichting van een wijk/buurtcentrum in de Merenwijk. "wat in bepaalde concepties mogelijk lijkt". Zo als hij al eerder had meegedeeld zal in afwachting daarvan een noodvoorziening worden getrof fen voor de sociaal-culturele ac tiviteiten in de Merenwijk. Bungalowpark bij Europaweg LEIDEN Er bestaan plannen om in het gebied tussen Europaweg en Vrouwenweg (nabij Zoeterwou- de) een bungalowpark te bouwen. De grond is particulier bezit. De ge meente is met. een dergelijke be stemming niet gelukkig men pre fereert om het gebied groen te hou den het uit. dat er niet veel tegen de vestiging van de bungalows te ondernemen is. zolang de ambtelijke mankracht kennelijk ontbreekt om het bestem mingsplan voor dit gebied te wijzi gen. In het verleden is door de ge meente al een bouwplan voor zo'n 120 woningen afgewezen, omdat het gebied, aldus wethouder Waal gister avond in de raadsr jinmissie ruimte lijke ordening in antwoord op vra gen van het CDA-raadslid Ham, te

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3