weerzien J)e Regenboogzet zich in voor de drugs-verslaafden De terugkeer van cle roze panter: Blonde lesbienne komt tot inkeer erk voorname factor gezondheidszorg kierde - wereld - landen G33QEI33SBZ9 Titel: "De terugkeer van de roze panter"; hoofdrol: Peterr Sellers; regie: Blake Edwards: theater: Li- do; alle leeftijden. 1 Voor hetzelfde geld had het natuur- - lijk helemaal fout kunnen gaan met de terugkeer van de roze pan- ter. Want bijna niets is moeilijker 1 om een eens behaald succes te eve- naren. Het gevaar bestaat dat Je j produkt dan slechts de schaduw worat van wat eens zo'n meester lijke creatie was. Gelukkig voor de makers en voor het publiek, dat reikhalzend naar deze "return" heeft uitgekeken, is de terugkeer van de roze panten een verheugend weerzien geworden j Niet in de laatste plaats natuurlijk door de creatie van Peter Sellers als inspecteur Clouseau. Na een wat langdradig begin van de film, waar in uitvoerig de roof van de roze panter-diamant wordt getoonc!, zien we Clouseau, als politie-agent. Te stom om voor de duvel te dansen, zonder echter gebukt te gaan on der enig gevoel van bescheidenheid. De ene stommiteit na de andere haalt hij uit, dit tot zeer groot ver driet van zijn baas, Dreyfus - een schitterende creatie van Herbert Lom. Maar goed, Clouseau wordt toch weer teruggezet op zijn oude inspec- teurspost. De roze panten moet hij zien terug te vinden op zijn speci fieke wijze. Degene c5e hij verdenkt, heeft de diefstal natuiïrlük niet gepleegd. Slechts door toeval - en niet door toedoen van Clouseau - wordt de ware dief gepakt. Intussen is hoofd inspecteur Dreyfus dan al in een dwangbuis terecht gekomen, gek als hij werd van zijn betweterige inspec teur. In een stuk of zeven vermommin gen poogt Peter Sellers in deze film zijn ware ik te verbergen. Wat geen vermomming kan wegnemen is na tuurlijk zijn grenzeloze stunteligheid, die voor heel wat lachsalvo's zorgt. Alleen al een scène als de duik in het zwembad zorgt'dat je minuten lang blijft schateren. En dat is best wel eens leuk. ANNEMIEK RUYGROK Peter Sellers als de eigengereide inspecteur Clouseau zorgt weer voor daverend gelach. Met'n kriskraskaart kan Pa Spoor voor f52,* alle kanten uit. Da's nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f 52,-. En toch mag je acht dagen lang tremen waarheen je wilt. Zo ver je wilt. Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog 'ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd: een prima manier om in uw vakantie veel te zien. Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voor'n schappelijke prijs. Titel: "Flossie, Venus uit Zweden", theater: Trianon, leeftijd: 18 jaar. Flossie is een aantrekkelijke jon gedame met lesbische neigingen. Haar "gezelschapsdame" Eva Le- vander, eveneens zeer aantrekke lijk, wil Flossie leren dat het an dere geslacht toch veel meer aan trekkingskracht heeft en boven dien meer bevrediging oplevert. Het oude fabeltje om homosexuelen tot "inkeer" te brengen wordt dus weer uit de kast gehaald en Eva spoort een appetijtelijke diplomaat op, die zich in Stockholm verveelt. De ge neugten van de sex moeten de saaie avonduurtjes voor hem vullen. Flossie toont zich gelukkig bereid zijn lessen in praktijk te brengen, maar tot een volledige overgave kan zij zich niet zetten. Want, zo denkt de blonde Flossie, misschien is het wel niet de Juiste man voor me. En zij heeft Eva beloofd pas dan alle remmen los te gooien, wanneer zij ervan overtuigd is, dat dit wel het geval is. Maar Jack lost het allemaal di plomatiek op en zo komt Flossie dan toch nog waar 3* wezen moet. Lux or "De twee missiona rissen", of: vier vuisten voor het geloof. Bud Spencer en Terence Hill als twee priesters, die hun arme parochianen met de vuist verdedigen. Studio "You only live twi ce", maar deze James Bond schijnt een aanzienlijke tijd lan ger nog te bestaan. Een lange prolongatie voor een film, die al voor de tweede of derde keer in Leiden te zien is. Maar daar is het dan ook James Bond voor. Terug i'n Leiden Camera "Ben Hur", spekta kel van de bovenste plank. En al is het een vreselijk gedateer de rolprent, hij blijft boeiend. Rex 'The French Connec tion" met Gene Hackman als de rechercheur die koste wat kost een smokkelhandel in drugs de kop in wil drukken. Kindermatinee Camera "Alacün en de won derlamp". Trianon "Pipo de Clown". Rex "Pippi gaat van boord". Nachtfilms Goede films in andere steden Haagse bioscopen Apollo 2 "De twee i rissen", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 u., zo. ook 4.15 uur, 14 jaar. Asta "Frankenstein Junior", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30 4.00, 7.15 en 9.30 uur, 14 jaar. Bijou "Andy Warhol Dracuija", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 18 Jaar. Camera "Last tango in Pa ris", dag. 2.00 en 8.00 uur, 18 Jaar. Cineac "Walt Disney's Te kenfilmparade", dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur, a.l. Corso 'De knokmachine", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 14 jaar. Du Midi "M.A.S.H.", vr., zat. en zo. 7.00 en 9.30 uur, ma., di. woe. en do. 8.15 uur, 14 jaar. Kindermatinee: "De vrolijke pi raten van schateiland", zat., zo., ma., di. en woe. 2.00 uur, a.l.. Euro "55 dagen in Peking", dag. 1.30 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, a.l. Kin- cermatinee"Makkers triomf", zat., zo. en woe. 1.30 uur, a.l. Flora "Een waterval van slipjes", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 u„ ook 4.30 uur, 18 Jaar. Kriterion 'De avonturen van Rabbi Jacob", dag. 3.00, 7.00 en 9.00 uur, a.l. Metropole "Je leeft maar twee keer", dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 jaar. Odeon "De zwarte tulp", dag. 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. Kindermatdnee: "Kuifje en de blauwe sinaasappel", dag. 1.45 en 4.15 uur, do. en vr. 2.00, a.l. Olympia "The Sting", dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 Jaar. Passage "The return of the Pink Panter", dag. 1.30. 4.00, 7.00 "Vincent, Francois, Paul en de anderen" (Claude Sautet), 't Ven ster, Rotterdam. 'The front page" (Jack Lem- mon en Walter Matthau), Leid- sepleintheater, Amsterdam. "La femme aux bottes rouges" Catherine Deneuve en Fernan do P.-v>. regie Jean Luis Bu- ouel, Cine tol, Amsterdam. 'The Sting" (Paul Newman en Robert Rediord», Olympia, Den Haag. "MoorcI in de Oriëntexpres" (met o.a. Ingrid Bergman), De Uitkijk, Den Haag Rex "In de klauwen van de draak", dag. 7.30 en 9.30 uur. 18 jaar. Kindermatinee; "Pipo en de piraten van toen", dag. 9.30 11.30, 1.30, 3.30 en 5 30 uur zo v.a. 11.30 uur, a i. 18 jaar. Royal "10 gele vuisten der wrake", ma. en di. 2.15 en 8.00 u., woe. 2.15 uur, do., vr. en zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zat. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. Studio "Pikant gevrij in de Alpenwei", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 18 jaar. Studio 2000 "Jonathan Li- ingston Seagull", dag 7.00 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. 2.00 zo. 1.00 uur, a.l. Kindermatinee:: "Kapitein Flint's Pirateneiland", zat. en woe. 2.00 uur, a.l. De Uitkijk "Moord in de Orient Express", dag. 2.00 en 3.00 uur, 14 Jaar. 'ote mogelijkheden door amenwerking D K samenwerking tussen staat en kerk in Tanzania op het gebied van de gezondheidszorg is in een vergevorderd stadium. ALIt om W. J. Schulpen (35)medewerker aan de epidemiologische afdeling van een ziekenhuis in Nairobi (Kenya), die woensdag aan de katholieke universiteit te Nijmegen promoveerde tot idoctor in de geneeskunde, is ervan overtuigd, dat deze inte- jgratie grote mogelijkheden biedt voor de ontwikkeling van een Iwerkelijk op de gemeenschap gerichte gezondheidszorg. Het "ng [proefschrift van dr. Schulpen handelt over deze integratie. De promovendus onderzocht drie orten ziekenhuizen in Tanzania: regeringsziekenhuizen, die een j|ratis behandeling geven en verant- ra'elijk zijn voor de omringende evolking, de kerkelijke ziekenhui die geld moeten vragen, geëx ploiteerd worden door de lokale ker- geen directe verantwoorde lijkheid hebben voor de omringende evolking, en de geintegreerde zie kenhuizen die geëxploiteerd wor- door c.'e lokale kerken maar een ne subsidie van dè regering krij- om gratis behandeling te kunnen en en een mandaat ontvingen over gezondheidstoestand van de om- Vingende bevolking. Uit de studie van dr. Schulpen is jfeebleken, dat de geintegreerde zie kenhuizen het model van een op jde gemeenschap gerichte gezond- jjfreidszorg het meest benaderen. De ijegeringsziekenhuizen hadden gebrek l<pan geld, aan uitrusting en aan een gemotiveerde en gekwalificeerde staf, Invaar bij de bureaucratie een extra i#)elemmering vormde. De kerkelijke l#iekenhuizen hadden een te grote ïgjfinanciële barrière, met als gevolg ïgpen grote afstand tussen ziekenhuis 19en omringende bevolking, die nog l9versterkt werd door het gebrek aan 19feeggenschap ovèr de gezondheids- lyzorg in het omringende gebied. Hier- lSdoor bleef de kuratieve (genezende) 19 19' zorg - van goede kwaliteit - de be langrijkste aktiviteit, samen met de training van medisch personeel. Afwachtende houdine Dr. Schulpen heeft ook de oorza ken onderzocht waardoor de integra tie van kerkelijke instellingen en regeringsgezondheidsdiencten met zo veel succes verliep. Hij noemt dan eerst het Afrikaanse socialisme van president Nyerere. Vervolgens de opvattingen van de ik kerk en de protestantse kerken over het ker kelijk-medisch werk in de Derde Wereld. In een van zijn steil1 ngen betreurt Schulpen het, dat somm'ge kerken in de Derde Wereld ten aanzien van het realiseren van ge'nteg»eerde ge zondheidszorg een afwachtende hou ding aannemen. In tegenstelling tot een algemeen verbreide opvatting zijn de medische activiteiten van de kerken in de Derde Wereld vooral na de tweede wereldoorlog belangrijk toegenomen. De ontwikkeling in Tan zania is hiervan een voorbeeld. Zolang 30 tot 50 procent van de gezondheidszorg in vele landen van de Derde Wereld door de kerken be dreven wordt, is het zoeken naar nieuwe modellen een noodzaak, al dus dr. Schulpen. Zijn proefsChriftzou dan ook kunnen dienen als mo del voor andere ontwikkelingslanden. President Nyerere van Tan zania. Een van de doeleinden van zijn regering is, de ont wikkeling van het platteland te bevorderen, met nadruk op een eerlijke verdeling van voorzieningen en middelen. Alle organisaties in het land werden daartoe gemobili seerd. Dit bracht een sfeer van openbaarheid en begrip, waarin de integratie van ker kelijke medische diensten en regerings-gezondheidszorg een realiteit en een succes kon worden. Zeven per dag Zondagmorgen van 10 tot 12 uur zendt IKOR-radio 'n themaprogram ma uit onder de titel "De dood in het verkeer". Het confronteert ons met het feit, dat wij, naar het schijnt, hebben leren leven met het dodelijke verkeersongeval. De dood in het verkeer heeft zijn eigen, sta tistisch voorspelbare plaats in de samenleving gekregen: gemiddeld ze ven keer per dag is het raak. Wij lijken dat te aanvaarden, totdat wij er zelf mee in aanraking komen. Het programma bestaat uit drio onderdelen. Van 10 uur tot half 11 wordt de Onderweg-dienst in het kerkje van Blauwkapel uitgezonden. Voorganger is ds. J. Reiling, baptis tenpredikant te Utrecht. Om half elf zal in een reeks cabaretteksten en liedjes de verhouding van de au tomobilist tot het verkeersongeval nader geanalyseerd worden. Om tien voor elf kan men luisteren naar een documentaire, waarin gesprekken met nabestaanden, veroorzakers van ver keersongevallen, artsen en politiemen- se Jongeren wordt gevraagd, dat zij een maand deel uitmaken van een werkcommune van De Regenboog'. Ook wordt van hen een zo grote meelevendheid gevraagd, dat zij een eigen financiële bijdrage leveren van in principe f 5,- per dag per vrij williger. In de kring van de centrale diako- nie van de hervormde gemeente te Amsterdam (-Centrum) heerst weer stand tegen het project, mede om dat een werkelijk langdurige opvang van verslaafden een zeer hoge ma te van inzet en deskundigheid ver eist. Ook is niet iedereen gelukkig met het aandeel in het project van (oppervlakkig?) evangeliserend Jon gerenwerk, dat uit Amerika is over gekomen. De diakonie besloot geen financiële bijdrage te geven aan het Regenboog -project. Van de kant van De Regenboog', (secretaris mr. H.J. Bunjes, Vossius- straat 6 te Amsterdam), wordt ge tracht de deskundigheid van de hulp aan de slachtoffers van drug-gebruik, zo hoog mogelijk op te voeren en polarisatie te vermijden. Kerkelijke stand Hervormde Kerk: Beroepen te Vee- nendaal G. S. A. de Knegt Keste- ren; aangenomen naar St Laurens kand. A. Fox te Dieren, naar Leeu warden (diakonessenhuis) A. Groe nenboom aldaar, naar Middelburg, (vrijz. hervormden) W. A. Hage te Warfhuizen, naar Spankeren-Laag- soeren J. F. Wagener te Voorburg; bedankt voor Vriezenveen T. Tijsma te Marrum en Westernijkerk. voor Stellendam, Nieuw-Lekkerland en Katwijk aan Zee, P. Molenaar te Jaarsveld, voor Gameren, Wijk bij Heusden en Sommelsdijk G. S. A. de Knegt te Kesteren, voor Kinderdijk H. Jongerden te Veenendaal; toege laten tot de evangeliebediening: J. H. van Leeuwen, Kerklaan 17 Ro- zendaal (Geld.) P. D. D. Steegman, Blauwkapelseweg 78 De Bilt, R. Visser, Buurtweg 62 Halsteren, en G. W. Meinez. Merelstraat 296, Leiderdorp; beroepbaarstelling: H. J. Voors te Waddinxveen (voorheen predikant te Vught) en A. de Jong te Oegstgeest voorheen zendings predikant te Soerabaja). Interkerkelijke hulpverlening in Amsterdam AMSTERDAM De interkerke lijke stichting De Regenboog', die in Amsterdam van 1 juli tot 31 au gustus hulpverleningswerk doet on der jeugdige toeristen en aan drugs verslaafden, heeft de hervormde en gereformeerde kerkeraden en predi kanten in ons land, en eveneens een aantal christelijk gereformeerde ker keraden en predikanten, gevraagd op zondag 29 juni voor dit moeilijke werk voorbede te doen. Deze voorbede wordt gevraagd voor de verslaafden, die te gronde dreigen te gaan (bijv. aan heroine)voor hen die onder invloed van drugs drei gen te komen; voor de werkers on der De Regenboog in Amsterdam in juli en augustus; voor hen, die zich daarna inzetten voor Jongeren, die afstand genomen hebben van drugs en verdere begeleiding nodig hebben; en voor de ouders van jongeren, die onder invloed van drugs zijn geko- Het Regenboogproject heeft, als voorgeschiedenis bezorgdheid van christenen in Amsterdam voor jon geren, die in de zomer in het Von delpark bivakkeerden. Toen bijv. vo rig jaar Youth for Christ-jeugd bij enkele initiatiefnemers aanklopten om mededewerking voor het openen van een koffie-bar of een evangeliserend project van dien aard. werd gezegd: Ga liever het Vondelpark in en zie of je je generatiegenoten kunt hel pen. Op 25 maart werd de stichting De Regenboog' opgericht. In het bestuur hebben o.a. zitting de Am sterdamse wijkpredikanten D.N. Wou ters (geref.) en P. F. Th. Aalders (herv.) en namens het diakonaal overlegorgaan van de geref. en chr. geref. kerken in de agglomeratie Am sterdam de heer G.A. van Huis. Het hoofd van de afdeling voor geeste lijke hgiëne van de hoofdstedellijke G.G. en G.D.. is een van de advi seurs van de stichting. De stichting wil 'getuigend en dienend" (grondwoorden in het sta tuut van de Raad van kerken in Ne derland) werken ten gunste van jongeren, die drugs gebruiken. Hun aantal in Amsterdam wordt geschat op ruim vijfduizend en de gezond heid van velen onder hen is slecht. Plaatselijke (wijk)diakonieën zegden steun toe, zoals ook de gereformeer de landelijke deputaten Algemene Diakonale Arbeid, die de stichting dit jaar op hun advieslijst zetten, zodat uit de gereformeerde kerken uit heel het land een fors bedrag kan worden verwacht. Voor de tijd na de zomerweken (in aug./sept.) is een opvanghuis voor langduriger begeleiding van ver slaafden in de maak. Ook wordt ge werkt aan het aantrekken van een staf van deskundigen voor therapeu tische zorg aan de bewoners van dit huis. Het project van De Regenboog' voor de zomerweken draait naast deskundigheid (GG en GD, specia listische klinieken, maatschappelijk werk) om vrijwillige medewerking van gemotiveerde christen-Jongeren. Daarmee wordt voortgebouwd op de Vondelpark-ervaringen van vorig jaar van met name Youth for Christ en de ook interkerkelijke groep 'Youth with a mission' (jeugd met een opdracht). Werkcommune Van de medewerkende Nederland-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15