Okker ontsnapt >p nippertje aan litschakeling Twee halve ritten vormen de eerste graadmeters... Sap* Uitvallen Vanneste klap voor Frisol Wimbledon in cijfers lahim speelt partij van zijn leven DONDERDAG 26 JUNI 1975 PAGINA 13 SPORT I )NDEN Hoe bijzonder broos het leven van een tennisser op Wimbledon is beeft m Okker gisteren weer eens aan den lijve ondervonden. Hij is tenslotte aan de execu- door de 25-jarige Pakistani Haroon Rahim nog op het nippertje ontsnapt, maar het zeer de vraag of de vermoeienissen van deze slopende partij van ruim drie uur zijn iren de eerstvolgende dagen niet zullen nalaten. WIMBLEDON De Roemeen Ilie Nastase is op Wimbledon onder de ogen van honderden huilende vrouwen en meisjes gestruikeld over de Amerikaan Sherwood Stewart, die hem met 86, 68, 63, in het gras liet bijten. Nastase, die zoals duidelijk is te zien, strijdend ten onder ging, was als vijfde geplaatst. Henk Prinsen is vervanger CHARLEROI Nieuwbakken Nederlands kampioen Hennie Kuiper (r) samen met nieuwe ploeggenoot Henk Prinsen die op het laatste moment is ingevallen voor Willie Vannesten, die in het kampioenschap van België een hersenschudding opliep. In zo 'ii stom ritje kun je meteen de Tour verliezen kan bijna van een wonder lijke redding van onze 31-jari- andgenoot worden gesproken, na e eerste sets verspeeld te heb- met 8-9, 4-6 en in de derde set 5-6 te hebben achtergestaan. Je t dan wel zeer professioneel zijn steld en op de nodige routine nen steunen om toch nog met 6-3 en 6-0 te kunnen zegevie- Maar Okker had daarna wel forse massagebeqrt nodig om p enigszins vast op de been te ïen voor het dubbelspel, dat nog de. sker over zijn keine donkere te- itander met zijn welige kroes- r: „Ik wist dat hij hard kon ser in, maar dat hij het ook een paar kon volhouden, nee, dat had ik verwacht". En lachend: „Dan reten dat ik de laatste tijd in het ►or it Kienhuis erikaanse stedentennis maar ijtjes van zo'n 20 minuten ge- ben. Ik vond de baan echfèr it en bijzonder snel. Er was niet groen meer te zien. Nou verzuchtte hij. „ik ben weereen Ie verder en ik zal morgen wel r verder zien". kleine Rahim speelde onge- r feld de partij van zijn leven, iseerd op een steenharde service, rmee hij Okker ritsen aces om iren sloeg. Okker mocht dan even- I i vrij gemakkelijk zijn service- es overeind houden, hij had in perste set geen enkele behoorlijke 's de opslag van de Pakistani te —breken. Want Rahim volleerde ieens bijna volmaakt en dook de ilijkse ballen nog over het net. er kreeg in de eerste set bij 8-7 swaar twee setpunten, maar hij Nastase, Kodes en Alexander wel gewipt verspeelde die, evenals vervolgens de tie-break met 6-8. Moedeloos Halverwege de tweede set ver toonde onze landgenoot de eerste tekenen van moedeloosheid toen Ra him nog steeds geen enkel spoor ver toonde van een inzinking. Okker zag maar geen kans om het netspel van de Pakistani te ontregelen en daarbij ging hij zelf fouten maken bij de lob en de smash. Hij speelde zijn tegenstander voorts veel te veel op zijn backhand, zodat deze zich er helemaal op instelde Achteraf verontschuldigde Okker dit met de opmerking: "Hij croste me in het begin veel te gevaarlijk met die forehand". Okker verspeelde zijn service na 3-3, hetgeen hem prompt ook de tweede set kostte (4-6). Rahim putte er nog meer moed door en ging furieus en geconcentreerd voort, vele service aces om zich heen strooiend. Okker schudde ballorig het hoofd en kreeg de bekende pijnlijk nerveuze trek ken om de mond. Hij probeerde vervolgens met de taktiek van de vertraging zijn tegenstander uit zijn ritme te halen, maar ook daar had 1 hij vooralsnog weinig succes mee, want ook hiervoor had Rahim de juiste oplossingen. Okker kreeg weliswaar nog drie kansen op een doorbraak, maar het werd 5-5, waarna hij zijn service moest prijsgeven via een netbal van zijn tegenstander (5-6). Het einde leek ln zicht, maar de gehaaste Okker gaf het toch nog niet op en nam meteen de opslag van Rahim terug met een harde bal recht op hem gericht, die de Pakistani naast volleerde. Fataal Okker redde de set met 9-7, maar dat leek uitstel van executie, want Rahim liep opnieuw tot 1-3 uit, nam vervolgens even gas terug om uit te halen voor de beslissende slag, maar dat werd hem fataal. Okker kwam snel terug tot 3-3 en de mentale reactie bij Rahim bleef niet uit. Voor het eerst sloeg hij twee dubbele fouten in een service-game, hetgeen Okker op 5-3 bracht en op 6-3, waarmee de setstand weer helemaal gelijk was. Deze tegenslag ontredderde het spel van Rahim volkomen, zodat Okker geen enkele moeite had de partij toch nog met 6-0 zegevierend af te ronden. Onze prof zal het nu moeten opnemen tegen de winnaar van de partij Dominguez (Frankrijk) Warwick (Australië) en daarna wacht hem de Rus Metreveli, die hem vorig jaar uitschakelde, of de Rhodesier Pattison. Deze maakte abrupt een einde aan het "sprookje" van de Zuid-Afrikaan Bertram, die gisteren Stan Smith deklasseerde. Bertram verloor met 9-7, 4-6, 8-6, 6-1. In het dubbelspel kwamen Okker en Riessen makkelijk door de eerste ronde tege nde Britten Varrell en Lloyd: 6-4, 6-2, 6-3. Gisteren sneuvelde opnieuw drie ge- plaaitste spelers: ex-Wimbledon- kampioen Jan Kodes Otegen de Aus traliër Masters), de veelbelovende John Alexander (tegen Paul Kronk) en Ilie Nastase. De Roemeen werd uitgeschakeld door de Amerikaan Sherwood Ste wart, die met 8-6, 6-8, 6-2, 6-3 won. De in Nederland spelende Humphey Hose (Venuzuela) verloor van Bir- ger Andersson uit Zweeden. Het werd 4-6, 6-3, 8-6, 6-4. Beter ver ging het de Nederlandse dames Ti ne Zwaan en Betty Stöve. Tine Zwaan versloeg de Italiaanse Nasuel- li met 7-5, 6-2, Betty Stöve scha kelde Helena Aliot (Zwe) uit met 6-2, 6-8, 6-2. Elly Appel had totaal niets in te brengen tegen Chris Evert: 0-6, 1-6. In de tweede ronde van het damesenkelspel ontmoet Betty Stöve de Amerikaanse Betty Nagelsen. Tine Zwaan staat tegenover het Ameri kaanse meisje May, dat zich via het kwalificatietoernooi in het hoofdtoer nooi speelde. Met 37.081 toeschou wers had Wimbledon gisteren overi gens het grootste aantal bezoekers uit de historie binnen de poorten. De drukte was zo groot dat rond etenstijd de poorten moesten worden gesloten. Het was voor de eerste maal sinds 1949 dat zich zoiets voordeed. Voetbal Na het Oostenrijks kampioenschap heeft SW Innsbruck gisteravond ook de Oostenrijkse be ker veroverd. De Tiroolse vereni ging verloor weliswaar de tweede fi nalewedstrijd in Graz tegen Graz Sturm met 0—2, maar dankzij de 3 0 zege in de eerste wedstrijd ver zekerden de spelers van Innsbruck zich toch van de eindzege. Voetbal Giancinto Facchetti gaat Internazionale Milan verlaten. De 33-jarige linkervleugelverdedi ger, die vijftien jaar de kleuren van de Milanese club heeft verdedigd en nog altijd voor het nationale team uitkomt, tekende gisteren een con tract bij AC Bologna. De vroegere equipe van Helmuth Haller kocht Fa- chetti af voor ruim 500.000 gulden. CHARLEROI Hénk Prinsen is te elfder ure toegevoegd aan de Frisoploeg. De 23-jarige Brabander uit Hank vervangt de Belg Willy Vanneste, die zondag in het Belgische kampioenschap een zwaardere hersenschudding blijkt te hebben opgelopen dan aanvankelijk werd verondersteld. Het uitvallen van Vanneste is een ernstig verlies voor de ploeg van Piet Liebregts, die met de 31-jarige Belg zijn meest erva ren renner kwijtraakt. Vanneste had in zijn eentje meer ronden van Frankrijk (7) gereden dan de andere leden van de ploeg bij elkaar, hij heeft bovendien ooit de gele trui van de Tour gedra gen. Vanneste meldde zich pas op het laatste moment af, via zijn echtgenote. Zijn val in Mettet bleek zulke ernstige gevolgen te hebben, dat hij nog tot het mid den van volgende week in een donkere kamer moet rusten. "Voor hem", zei Liebregts, "is het net zo'n grote strop als voor ons. Hij had zich puik op de tour voorbereid omdat hier zijn kans lag voor het komende jaar weer een aantrekkelijk contract te verdienen. Nu is het maar de •Taag of hij volgend seizoen nog aan bod komt. Die ongelukkige valpartij zou zelfs het einde van zijn loopbaan kunnen zijn". Ook voor Hennie Kuiper, de in de tour debuterende Nederlandse kampioen kwam het niet rijden van Vanneste hard aan. "ik wil niets ten nadele van Prinsen zeggen, maar het is een verlies voor de ploeg. Het is mij ver schrikkelijk koud op mijn dak gevallen. Vanneste was niet zo maar een helper, hij was de ad viseur van de hele ploeg. Nie mand van ons immers kent de ronde beter dan hij. Ik weet dat de inzet van alle Jongens goed zal zijn, maar van Willy kon Je daarnaast nog op raad en advies rekenen, dingen die Je in Je eer ste Ronde van Frankrijk ei genlijk niet kunt missen. De Dloeg heeft feitelijk zijn meest waardevolle man verloren". Door Fred Racké CHARLEROI Men komt er op de ze woensdag in en rond de renners hotels de Place Emile Buisset in Charleroi niet uit: wordt de lange aanloop naar de Pyreneen nu wel of niet 'n dagelijks feest voor de sprin ters in het peloton? Anders gezegd: kunnen er in de zwakke etappes tot ruim voorbij Bordeaux slachtoffers vallen onder de Tourfavorieten, of Juist niet omdat iedereen erop is voorbereid dat Juist in zo'n periode uiterst waakzaam moet worden ge koerst. Joop Zoetemelk: "Er gebeurt name lijk niks, als op een gegeven ogen blik een kopgroep wegraakt en alle favorieten zitten erin. Dan wordt er niet gekoerst. Dan laten de mannen het verdelen van de prijzen over aan de knechten. Maar oh wee als er e e n of twee van die kopmannen niet bij zijn. Dan wordt er ongelooflijk hard gereden en dan kun je in zo'n stom ritje meteen de Tour verliezen". Zoetemelk kan ervan meepraten. Twee Jaar geleden op weg naar Rheims brak het peloton op een stuk- Je casseienweg. Oca na en een paar ploegmaats waren' mee voorop. Zoe temelk miste de aansluiting en ein digde op ruim drie minuten. Voorsprong voor de grote favoriet van toen, op een moment dat de echte ronde nog moest beginnen. Voor meer dan de helft van de op ponenten was de Tour meteen al "gedaan". En won niet Roger Pin- geon 'n aantal Jaren geleden de rond rit, toen hij in een ogenschijnlijk niet al te zware rit brutaalweg demar reerde en voorop bleef? Met een verschil dat zelfs op het "dak van de Tour" niet meer kon worden goed gemaakt? Gevaar "De moeilijkheid", zegt Eddy Merckx' ploegleider Robert Lelan- gue, "zit 'm hierin, dat het peloton zo groot is. En dat het parcours ver geleken bij een aantal jaren geleden zo is veranderd. Vroeger koerste je in die vlakke etappes met het pe loton over brede wegen. Maar de Tour mag niet meer over dat soort banen. Je zit nu met 140 renners op smalle wegen. Even uitrusten, mid den in de groep, is er niet bij. Want achter de volgende bocht ligt het ge vaar op de loer. Een paar mannen demarreren en eer je 30 man voorbij bent om voorop te komen is het te laat. Dan zijn ze weg. Als je met 10, 12 man naast elkaar kunt rijden en de weglopers in het vizier kunt houden, dan is er niks aan de hand. Maar voor Je in zo'n grote groep op smalle weg een achtervolging hebt georganiseerd, is hej te laat". Zoetemelk onderstreepte dat met woorden, die Merckx ook al heeft laten vallen: "De Tourfavorieten zul len de eerste negen dagen niet van de eerste tien plaatsen in het pelo ton moeten wijken. En dat is erg zwaar koersen". Gedrang Het zal daarom een knap gedrang worden, in de spits van het pelo ton Want ook de prijsrijders. de ja gers op een succesje voor een dag, willen hun plek op de voorste rang. Ze weten zich kansloos als de Tom- bij de cols is gearriveerd en ze moe- Herenenkelspel tweede ronde: Guil- lermo Vilas (Arg) Ray Moore 64. 63 61; Mark Cox (Eng) Joa quin Loyo Mayo (Mex) 63 36 61 62; Ken Rosewall (Aus) John Feaver (Eng) 64 64 64; Ro6coe Tanner (VS) Pecci (Par) 63 64 98; Tony Roche (Aus) Ganzabal (Arg) 63 62 64: Björn Borg (Zwe) Milan Holecek (Statenloos) 3—6 6—3 6—4 9—8; Tom Okker (Ned) Haroon Rahim (Pak) 89 46 9—7 6—3 6—0; Brian Gottfried (VS) Carlos Kirmayr <Braz) 46 75 98 46 64; Geoff Masters (Aus) Jan Kodes (TsJ. SI.) 2—6 2—6 6—4 86 64; Paul Kronk (Aus) John Alexander (Aus) 16 98 98 98; Onny Parun (NZ) Tenny Svensson (Zwe) 62 10 teruggetrokken; Alex Metreveli (Rusl) Jean Francois Caujolle (Fr) 5—7 64 62 62; Sherwood Stewart (VS) Hie Nastase (Roem) 8—6 6—8 6—2 1—6 6—3; Graham Stilwell (Eng) Grover Reid (VS) 57 6—3 7—5 6—8 6—3: Adriano Panatta (It) Ismael el Shafei (Eg) 4—6 6—4 6—4 3—6 6—3; Jaime Fillol (Chili) Clierdip Mu- kerjea (India) 63 36 62 63: Biger Andersson (Zwe) Humphrey Hose (VEN) 4—6 6—3 6—6 6-4; An drew Pattison (Rhod) Bon Ber tram (ZA) 9—7 4—6 1—6 86 6—1; Charles Owens (VS) Jtirgen Fass- bender (WD1) 2—6 6—1 6—3 6—1; Cliff Richey (VS) Balocz Taroczy (Hong) 9—7 6—4 9—8; Phil Dent (Aus) Dick Crealy (Aus) 57 75 63 75. De ontmoeting Pinner (WD1) Austin (VS) werd bij de stand 64 36 98 wegens de duis ternis afgebroken. Damesenkelspel: eerste ronde: Mar- gareth Court (Aus) Dianne From- holz (Aus) 61 62; Greer Stevens (ZA) Ingrid Bentzer (Zwe) 62 62; Linky Boshoff (ZA) mevr. Pinter (Tsj. SI.) 6—0 64; Pam Tee- guarden (VS) Donna Ganz (VS) 62 64; Julie Anthony (VS) Margareta Forsgardh (Zwe) 63 62 Kazuko Sawamatsu (Jap) Laura Tenney (VS) 6—3 6—3: Fiorella Bo- nioelli (Ur) Yvonne Vermaak <ZA) 4—6 6—2 6—0; Patti Hogan (VS) Ann Kiyomura (VS) 6—2 6—2; Patty Ann Reese (VS) C. Matison (Aus) 3—6 6—2 6—1; Michelle Gurdal (Bel) Nana Sato (Jap) 61 61; Tine Zwaan (Ned) Maria Nasuelli (It) 75 62; Natasja Chmyriova (Rusl) Carrie Meyer (VS) 6—2 6—3; Judith Connor (NZ) Florence Guedy (Fr) 63 26 1412; Rowena Whitehouse (ZA) Terry Holladay (VS) 6—3 64; Rosie Darmon (Fr) Virginia Ruzici (Roem) 68 6—2 9—7; Sue Barker (Eng) Kerry Melville Reid (Aus) 64 10 teruggetrokken; Bet ty Stöve (Ned) Helena Anliot (Zwe) 6—2 6—8 6—2; Tweede ronde: Evonne Goolagong Cawley (Aus) Helen Gourlay (Aus) 36 6—1 61; Olga Moroaova (Rusl) Francoise Durr (Fr) 63 46 61; Iris Riedel (WDl) Barbara Downs (VS) 5—7 6—0 7—5; Chris Evert (VS) Elly Appel (Ned) 6—0 6—1; Linda Mottram (Eng) Bridgitte Cuypers (ZA) 6—3 6—3. WIELRENNEN Tydens de wereld kampioenschappen wielrennen voor Junioren, die in Lausanne worden gehouden, heeft Rusland gisteren de wereldtitel voor ploegen op de weg gewonnen. Polen werd tweede en Oost Duitsland derde. Nederland, bestaande uit De Rooy, Lammertink Valentijn en Verstijlen, eindigde op de elfde plaats. De Argentijn Ootavio Dazzan werd wereldkampioen op de sprint. In de eindstrijd versloeg hij de Westduitser Gerhard Scheller. ten de publiciteit nu. in de komen de week binnenhalen. Er zullen altijd wel wat vedetten zijn, die van hun actie zullen profi teren, om al wat confortabeler aan de strijd in het gebergte ,te kunnen beginnen. En., afwachten4 'sparen" JR er vandaag de dag voor de top- coureurs niet meer bij. Klaopen uit delen, het moreel van de tegenstan der met secondenwinst ondergraven, dat is het parool. Daarom komt niemand er eigen lijk uit: staat de karavaan een on interessante periode te wachten, of wordt het een week' vol zinderen de spanning over wie nu weer de aanval verkiest boven verdedigend en economisch rijden, in de verwach ting dat pas in de Alpen de ronde echt zal worden beslist? Morgen, nadat we vandaag in Charleroi de eerste rijder in het geel hebben gehesen, weten we al licht meer Twee halve etappes die gemakkelijk in doldrieste renpartij- en kunnen "ontaarden" vormen de eerste graadmeter voor wat ons in de mooiste Tour sinds 15 Jaar te wachten staat. ADVERTENTIE \on9ste der

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13