Conflict bij Troef Oppositie: gebrek aan initiatief bij Van Aken irologie-medaille oor Leidse lector •NDERDAG 26 JUNI 1975 •stuur gebrek aan openheid verweten DEN Tijdens een langdu- n chaotische vergadering gis- ■nd in Troef is een conflict tot sting gekomen tussen deelne- en belangstellenden van Troef |e ene en het bestuur aan de e kant. Het bestuur werd ge- aan openheid verweten: "Het ir heeft de democratie met l getreden". Met name de »mersvertegenwoordigers in het ar hadden alle vertrouwen ver- I, zo bleek uit de vergadering, ds het vertrek van een staf- verkster enige tijd geleden, epaard ging met enige gehei- fcstuursvergaderingen, is er on- ontstaan bij de deelnemers Troef. De afstand tussen be en deelnemers werd steeds Na enig onbevredigend over eet het bestuur besloten enkele ■oerders een deelnemersverga- Z bijeen te roepen ;e deelnemersvergadering stel- m brief op aan het bestuur n stond dat zij besloten had tree deelnemersvertegenwoordi- ln het bestuur af te zetten, en n tegelijk enkele nieuwe deel- irsvertegenwoordigers werden •steld. besluit van de deelnemersver ing werd gisteravond door het bestuur aangevochten: "De afzet- en verkiezingsprocedure van de deelnemersvergadering is niet volgens de regels". Tevens werd ge zegd dat de twee deelnemers verte genwoordigers in het bestuur niet meer als zodanig in het bestuur za ten Na grote verwarring over oude statuten die eigenlijk niet meer be stonden en nieuwe statuten die nog niet aanvaard waren en die onder- tassen ook al weer veranderd wa ren, terwijl er ook nog geen huis houdelijk reglement is. kwamen de actievoerders met een motie van wantrouwen. Deze motie van wantrouwen, ge richt tegen het gehele huidige be stuur, werd met overweldigende meerderheid door de Troefraad aan genomen. Na schorsing, waarin het bestuur zich wilde beraden, kwam Ton van het Hof. verbonden aan 't Regionaal Buro van het VJV, met een compromisvoorstel om een com missie van goede diensten aan te stellen die Troef uit deze impasse zou moeten halen. Na een nieuwe schorsing bleken het bestuur en de actievoerders elkaar redelijk dicht genaderd te zijn op verschillende punten. Maar de samenstelling van de commissie en de streefdatum waarop de commissie haar advise rende werk voltooid zou moeten hebben waren breekpunten. Er ont- CIDEN De virologen dr. E. M. J. Jaspars en dr. A. van Kammen krygen a.s. zaterdag ty- j een bijzondere zitting van de afdeling natuur de van de Koninklijke Nederlandse Akademie JWetenschappen de Beijerinck-virologie-medaille uitgereikt. ize prys, bestaande uit een gouden medaille, It eens in de drie jaar toegekend aan mensen opvallend wetenschappelijk werk hebben ver- op het gebied van de virologie, ilgens een mededeling van de koninklijke aka- ie hebben dr. Jaspars die lector is aan de Leidse ersiteit, en prof. Van Kammen, die in Wagenin- doceert, bijzonder fraai onderzoek gedaan aan tte -rna - virussen j deze plantevirussen blijkt, zo wordt gezegd, dat de genen (dragers van ïrfelyke eigenschappen» zich» niet op één enkele nucleinezuur-molecule inden, maar over meerdere nucleinezuur-componenten zijn verdeeld. Een ander betekent volgens de deskundigen dat reproduktie van dit virus fijn op elkaar afgestemde werking van componenten vraagt. Om die en zijn ze als studie-object van bijzondere betekenis voor analyse het proces van door virus veroorzaakte infecties. Ook is dit onderzoek belang voor het onderzoek van de regulering van processen ïn de le- Dr. E. Af. J. Jaspars en prof. Van Kammen zijn al meer den acht jaar met dit lerzoek, waarover zij regelmatig in de wetenschappelijke pers hebben ge- iliceerd, bezig. Hun werk heeft internationaal onder vakgenoten erken- g gevonden, zo zegt de akademie. Contacten tussen In kwestie rond Leidse Spaarbank PvdA Leiden en Alphen stond een patstelling tussen bestuur en Troefraad. Het leek er tijdens de hele verga dering en vooral op dat moment sterk op dat de democratie nog uit gevonden moest worden: nadat het compromis mislukt was. kwam de motie van wantrouwen weer aan de orde, die door het bestuur evenwel naast zich neer werd gelegd. Nadat de Troefraad had gesteld dat zij de motie handhaafde, werd de verga dering gesloten. Het huidige bestuur blijft voorlopig tot september zit ten. Zaak-Marijnis is rond LEIDEN De kwestie-MariJnis is definitief geregeld. Nadat het ontslag van deze leraar Nederlands aan de Rembrandt Scholengemeen schap deze maand werd ingetrok ken door B. en W„ was er nog het probleem, dat de lesuren van Ma- rijnis al in principe door de school leiding aan andere gegadigden wa ren toegezegd "die nu in ieder ge val moreel recht konden doen gel den", aldus wethouder Tesselaar gisteravond in de fractievergadering van de PvdA. Maar volgens de wet houder' is er een sluitende regeling gemaakt met alle betrokkenen. Rijden onder invloed neemt weer sterk toe DEN HAAG (ANP) Het rijden onder invloed van sterke drank, neemt in Nederland weer duidelijk toe. Het aantal overtredingen tegen de nieuwe alcoholwet is sinds novem ber van het vorig jaar de invoe ring van de nieuwe wet tot af gelopen maart met 60 procent geste gen. In november 1974 zijn 569 pro cessen-verbaal opgemaakt tegen 915 in maart 1975. Dit is de conclusie van de centrale politie verkeerscom- missie (CPVC). In totaal zyn het afgelopen jaar 1 november tot 1 mei 200.000 voer tuigen gecontroleerd, zowel tijdens normale politiesurveillances als tij dens gecoördineerde acties. Het aan tal geconstateerde alcoholmisdrijven bleek tijdens routine-controles be duidend hoger te liggen dan tijdens gerichte acties. In maart 1975 zelfs 17 a 18 maal zo hoog, aldus de CPVC. LEIDEN ALPHEN De raads fracties van de PvdA in Leiden en Alphen gaan regelmatige contacten onderhouden. Gisteren is er een ge- sprek geweest tussen de Leidse PvdA-wethouder Waal en het Al- phense raadslid Peeters. Geconsta teerd is, dat er voor Leiden en Al phen wel sprake is van een gemeen schappelijke problematiek: gewest vorming, de plaats van bouwlocaties e.d. Waal vertelde gisteravond in de vergadering van de Leidse fractie dat het de bedoeling is om in het najaar tot een uitwisseling te ko men; de Leidse fractie gaat dan een keer in Alphen op be zoek en de Alpheuse fractie in Lei den. Rijnland koopt Kakelaarsteeg LEIDEN De Verenigde Vergade ring van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft besloten tot aankoop van de Kakelaarsteeg een smal en af gesloten steegje tussen de Breestraat en de Boommarkt. Rijnland heeft het steegje nodig voor de uitvoering van de nieuwbouwplaninen op de plaats van het voormalig postkantoor en het voormalige belastinggebouw. Met de gemeente Leiden is het Hoogheem raadschap een koopprijs van 14.700 gulden overeengekomen, wat neer komt op 300 gulden per vierkante me ter (de Kakelaarsteeg is 49 m2 groot). Een tweetal leden van de Verenigde Vergadering vond dit te veel. "Ik vind de prijs van 300 gulden aan de geweldig hoge kant", zei de Waddinx- veense hoofdingeland Huizer, "mis schien is dat in Leiden normaal, maar in Waddinxveen zijn dergelijke prij zen een stuk minder". Deze laatste opmerking had enig honend gemorrel onder de andere leden tot gevolg, maar Huizer kreeg bijval van de Stompwijkse hoofdingeland Van Swieten: "Het is een waardeloze, dichtgetimmerde steeg. Rijnland maakt er zelf een bij, die de gemeen te pro deo krijgt. Een boer zou het voordeliger voor elkaar hebben gekre gen", zo riep hy uit tegen het college van hoogheemraden. Dijkgraaf Baron van Knobelsdorff vond de prijs ge zien de ligging van de steeg echter "niet onaanvaardbaar" en achtte het belang van de aankoop met het oog op de nieuwbouwpl annen veel hoger dan de prijs. En overigens constateer de de dijkgraaf, dat zich binnen het college van hoogheemraden geen agrariërs bevinden. LEIDEN Op Initiatief van het raadslid Stroink (CDA) kwam de commissie voor economische aan gelegenheden gisteravond bijeen om weer te praten over de vestiging van de Leidse Spaarbank in de Me- renwijk. Zoals wij al meldden in de krant van 11 juni J.l. zijn de commissie leden boos op de begeleidingscom missie, die, tegen de uitdrukkelijke wens van de commissie economi sche aangelegenheden in, de Amro- bank als eerste heeft voorgedragen voor een vestiging in het winkelcen trum "De Kopermolen". De bege leidingscommissie had tot taak de brancheverdeling vast te stellen aan de exploitant van het winkelcen trum, Mevo Bouw- en Beleggings combinatie en niet de branchetoede ling. Ook de directie van de Leisde Spaar bank was uitermate verbaasd over de werkzaamheden van de begelei- dingscommiss ie Stroink wilde gisteravond weten wat er sinds 10 Juni is gebeurd, om dat er vandaag weer een vergadering zou zijn van de begeleidingscom missie met Mevo. Er ontstond op dat moment een vinnig debatje tus sen Van Aken en Stroink. Van Aken: "De resultaten tot op dit moment ken ik niet. Ik heb gedaan wat ik de tiende beloofde, namelijk meteen de volgende dag beien met Mevo en hun woordelijk meedelen wat uw standpunt was Morgen vergaderen we weer". Stroink: "U zou voor de vergade ring van vanavond met Mevo con tact opnemen en ons het resultaat vertellen. Dat hebt u afgelopen maan dag tegen me gezegd". Van Aken: "Is dat zo? Dat ontken ik". Stroink: "Ik vind dat onbehoor lijk. Ik heb nog duidelijk tegen u gezegd dat deze commissie vanavond vrij was en dus kon vergaderen". Van Aken: "Ik treed tussentijds niet in contact. Dat vertik ik. Tot op heden is alle contact via de bege leidingscommissie verlopen. Morgen vergaderen we". Stroink: "Ik ben hoogst verrast. Ik vind dit kwalijk. We hadden dus eigenlijk helemaal niet hoeven te vergaderen". VVD-er Van Duyn vond de wet houder "een slechte voorzitter". We achten ons uitermate slecht vertegen woordigd in de begeleidingscom missie" (namens de gemeenteraad hebben Van Aken. Elzenga <VVD» en Van Zijp (CDA) zitting))" en tussentijdse interventie vind ik zeer nodig. We zijn unaniem boos gewor den, toen we hoorden dat de Am- robank de eerste was. En daar was een actie van de wethouder voor nodig geweest. U vertoont gebrek aan initiatief". Van Aken: "Ik heb me belast met. het doorgeven van uw advies. For meel heb ik juist gehandeld. Dat was naar de aard van de beslissing". Van Duyn: "Nou, als ik voorzit ter was en er kwam een dergelijk unaniem besluit, dan had ik de spo ren in mijn achterste staan, hoor". Stroink zette vervolgens via d e de notulen van de vergaderingen van de begeleidingscommissie en de commissie economische aangelegen heden uiteen dat het volgens hem wonderlijk was dat er voortdurend gezegd werd dat er aan branchever deling was gedaan, terwijl de voor zitter (Van Aken) gemachtigd werd om kandidaten uit te zoeken en met ze te praten. "Als er op die manier afspraken worden gemaakt heb ik er geen vertrouwen meer in". Van Aken ontkende dat en na een citaat van Stroink uit de notulen, dat er wel degelijk door de wethou der met kandidaten is gesproken, zei de wethouder dat de werkelijk heid anders was. Van Duyn: "Deze verdediging is uitermate zwak. Wat is dat vou voor een argument om te zeggen dat de notulen onjuist zijn Van Zijp, lid van de bege'eidings- commissie: "De opdracht van de wet houder was te gaan praten met alle banken, die graag in de Merenwijk wilden komen. Hij zou ze wijzen op Leidenaar (12) gewond na val van schommel ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Gisteravond is in de Alphense speel tuin "Avifauna" de 12-jarige Rogier Otto uit Leiden gevallen van een luchtloopschommel, die vier meter hoog is. Hij wilde de schommel afremmen, verloor zyn evenwicht en viel op een betonnen vloer. De jongen liep rugletsel en een gebroken plos op en moest naar het Academisch Zieken huis in Leiden worden overgebracht. 'n andere vestigingsplaats, misschien zouden er dan wel een paar afvallen" Woelers (PvdA) stelde voor. na dat diverse leden van de commissie hun intense misnoegen ha 1den ce- uit met betrekking tot de rol van de wethouder om een onderzoekcom missie in te stellen ten behoeve van de commissie economische aangele genheden met betrekking tot de werk wijzen van de begeleidingscommissie \an Aken zei zoiets zeer op prijs te stellen, maar vond de zaak "wel wat zwaar opgetuigd". In de volgende vergadering zal daarover worden be slist. Van Duyn wenste dat de raadsle den vandaag de begeleidingscommis sie (waar ook het centraal instituut voor het midden en kleinbedrijf en de Kamer van Koophandel zitting in hebben) duidelijk zouden maken dat de commisssie voor de economi sche aangelegenheden zeer duidelijke voorkeur had voor de vestiging van de Leidse Spaarbank. Elzenga (VVD) wist uit betrouw bare bron te vertellen dat er met de Amro nog geen contract is gete kend, maar dat de besprekingen rond zijn. Noodgebouw voor sociaal - culturele activiteiten LEIDEN De gemeente stelt verwoede pogingen in het werk om in de Slaaghwijk (Merenwijk) om via het ministerie van CRM eerst een noodgebouw voor sociaal-cultu rele activiteiten neer te zetten en in 1977 over te gaan tot het bou wen van een definitieve voorzie ning. Men denkt dan aan een soort gelijk wijkcentrum als onlangs in 't Mors kwartier is geopenc.'. De nood zaak tot een buurt- ot wijkcentrum is duidelijk aanwezig, al was het maar omdat er in Slaaghwijk al een wachtlijst van vijt'olg peuters is voor een speelzaal. "We m«>eten nog wel met een aantal lieden onder handelen", aldus wethouder Tesse laar, gisteravond in de fractiever gadering van de PvdA. Stel je voor. Je hebt zin in je krant en hij is er niet. Tja, je weet dat buurman hem wel eens even leent, maar tochergernis. Want de krant is vaste prik. Daar reken je op. Je nieuws, je vaste rubrieken, het interviewtje, je strips, de advertenties.Tenslotte wil je weten wat er te koop is. En dan wel precies op het moment, dat jou uit komt. Daarvoor neem je toch zeker een abonnement? Om in je eigen krant te lezen? Stel je toch voor. Je hebt zin in je krant en buurman was je voor. Een abonnement heb je niet voor niets.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11