Kritiek van Kissinger op bondgenoten NAAST HET NIEUWS Bloeiende "zwarte markt" voor baby's NORIT, Ontvoerders in Zaire willen onderhandelen Alle Britten in Oeganda volgens Amin gijzelaars Nieuwe leider Westduitse advocaten in arrest van de Copcon Schandalige praktijken van Amerikaanse advocaten DINSDAG 24 JUNI 1975 DAR ES SALAAM (UPI) De narxistische guerrillastrijders die Jrie studenten in gijzeling houden p het oerwoud hebben uitdrukking jegeven aan bereidheid tot onder- andelingen over de vrijlating van |e studenten na weken van zwij- jen, aldus verklaarde westelijke di- ilomatieke kringen in de hoofdstad an Tanzania. De wijziging in het gedrag van de Ipstandelingen is op te maken uit brieven die ontvangen zijn door de Amerikaanse en Nederlandse am bassades in Dar Es Salaam. Deze brieven waren afkomstig van de gegijzelde studenten en werden vo rige week_ontvangen, aldus de zegs lieden. De inhoud van de brieven is niet bekend gemaakt, maar van de zij de van de betrokken ambassades werd vernomen, dat de brieven wel aanleiding gaven tot "hernieuwd optimisme" over het lot van de ge gijzelde studenten. Voor het eerst zouden de guerrillastrijders bereid zijn tot onderhandelingen over de vrijlating. De bewuste opstandelingen heb ben meer dan een maand geleden vanuit Zaire een post overvallen met onderzoekers op het gebied van het leven der wilde dieren in Tan zania. Zij namen vier studenten ge vangen, die het bedrag van een ze ker soort apen bestudeerden. Een der gevangenen werd vrijgelaten. Het was de Amerikaanse Barbara Smuts. De drie studenten die nog worden vastgehouden zijn de Ne derlandse Emilie van Zinnicq Berg- mann, een Amerikaanse studente en een Amerikaanse student. In brieven die Barbara Smuts meekreeg eisten de ontvoerders 'n half miljoen dollar losgeld, honder den wapens en de vrijlating van Op grond van de jongste frag mentarische berichten uit het oosten van Zaïre zouden de gijze laars nog in goede gezondheid ver keren, hoewel zij onder strenge be waking staan van de opstandelin gen, die gezworen zouden hebben het centrale bewind in Kinsjasa omver te werpen. ADVERTENTIE bo- Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee. De driejarige Ingrid en haar zesjarige broertje Hu- bert herenigd met hun ouders Bonnet in het Belgische Zoute. Zaterdagnacht waren zij ontvoerd, maandagoch tend vroeg werden zij onge deerd in een telefooncel aangetroffen. De vader van de kinderen is er van over tuigd, dat de ontvoerders los geld hadden willen vragen, maar daar door de een of andere oorzaak niet aan waren toe gekomen. Het pientere jongetje kon de politie het huis aanwijzen waar de kinderen gevangen hadden gezeten. ATLANTA (Reuter) Amerika's minister van Buiten landse Zaken dr. Henry Kissinger heeft in Atlanta in Geor gia verklaard dat de bondgenoten van de Verenigde Staten niet hoeven te proberen druk op dit land uit te oefenen door te dreigen met het opzeggen van hun verdragen. Hoewel Amerika's defensieve bqnd- min genootschappen toppriotitiet in de van juitenlandse politiek behouden, aldus of opzegging van hun defensie-af- Sissinger, "moet geen land denken spraken met de Verenigde Staten: gunst bewijst door Griekenland, Turkije, Thailand en de Filippijnen. "Wij nemen aan dat onze vrien den hun banden met ons zien als in hun eigen nationale belang, niet Botsing Gisteravond zijn op ruim achttien kilometer van de Me xicaanse stad Matamoros vijftien personen gedooc! en negen gewond bij een botsing tussen een personen auto, een bestelwagen en een olie tankwagen, zo heeft de politie be kendgemaakt. De botsing vond plaats op een drukke snelwe g die hard aan vernieuwing toe is. Sat het bondgenoot van ons te blijven". "Elke bondgenoot van ons wiens jipvatting van zijn nationale i bereid vinden i je verdragsverhouding aan te pas- als voorrechten die verleend tetten door te dreigen met opzeg- de wederzijddse opvatting ting. Wij aanvaarden niet dat zijn duidelijk noodzaak voor wijziging. (veiligheid belangrijker pan zij het is voor hem' De woorden de Amerikaanse Waar het de wederzijdse opvatting wel is, blijven de Verenigde Staten een getrouwe bondgenoot', aldus mi nister dr. Kissinger. De minister had al eens eerder aangeboden verdragen met landen die dat wensten te herzien, maar hij had het nog niet in zulke krasse be woordingen gedaan als in Atlanta. Voorts zei Kissinger dat de "fun damentele kwesties" in het Arabisch- Israëlisohe geschil ondanks de diplo matieke inspanningen der Verenigde Staten nog steeds wachten op een oplossing. Zolang het Midden-Oosten zich in wankel evenwicht tussen oorlog en vrede bevindt voorziet Kis singer de mogellijkheid van een twee de oliecrisis of een botsing tussen STUTTGART(AP) De politie Amerika en de Sowjet Unie. Kissinger eiste van beide partijen i het conflict concessies en zei dat gearres teerd in Stuttgart onder verdenking passe te doorbreken. de gearresteerde bendeleden te heb ben geholpen "met het voortzetten wegen beland, van hun strijd tegen de Westduitse ^e 0f staat" van hun gevangeniscellen uit. In West-Berlijn werd Hans Chris- tiaan Stroebele gegrepen die ook "We zijn nu op een splitsing der LISSABON (AP) De 38-jarige generaal Otelo Saraiva de Carval- ho is. benoemd tot operationeel com mandant der nationale veiligheids troepen in Portugal. Deze functie werd tot nu toe bekleed door presi dent Francisco da Costa Gomez die ook generaal is en opperbevelhebber der strijdkrachten, en dus de Car- valho's hoogste chef. De Carvalho wordt gerekend tot de linkse radicalen onder de 30 man tellende revolutionaire raad die er op aandringen dat de strijdkrachten nog meer te zeggen krijgen over zaken van dagelijks bestuur waar mee de regering is belast. Extreem-linkse elementen in Lis sabon hebben gezegd de generaal te zien als de Portugese Fidel Cas tro, maar de Carvalho heeft zich tot nu toe met grote beslistheid van alle politieke activiteit gedistanci- eerd. Hij is nu officieel ook de bevelheb ber geworden van Copcon, het con tinentale defensie-commando, welks troepen de elite der Portugese strijd krachten Executie Hills op 4 juli LONDEN OPt - Koningin Elizabeth en minister Callaghan van Buiten landse Zaken hebben vanmorgen per soonlijk van de twee speciale koeriers vernomen wat er zich in Oeganda heeft afgespeeld, nadat zij het gratieverzoek bij president Amin hadden afgeleverd. Een van de koeriers, generaal Blair, had een brief van Amin voor koningin Elizabeth. Hoewel gisteren vrijwel iedereen op grond van mededelingen van radio-Oeganda hoopte dat Amin de ter dood veroordeelde Britse lector Hills gratie zou verlenen, heeft hij alleen de executie tien dagen uitgesteld. Opnieuw heeft Amin de Britse regering het ultimatum gesteld dat minister Callaghan persoonlijk naar Oeganda moet komen om gratie te vragen. Callaghan heeft dat andermaal geweigerd omdat hij niet wil zwich ten voor chantage. De reden voor de plotselinge ommezwaai van president Amin zou volgens radio-Oeganda zijn geweest dat luitenant-generaal Blair, die vroeger commandant van Amift is geweest, gedreigd zou hebben met een invasie van Britse troepen uit Kenia Volgens de radio heeft Amin opdracht gegeven alle Oegandese troepen, in totaal 20.000 man, in staat van alarm te brengen. Voorts beschuldigde radio-Oeganda gene raal Blair ervan zich „ondiplomatiek en ruw te hebben gedragen en bovendien stomdronken te zinj geweest". Minister Callaghan herhaalde giste ren in het Lagerhuis onder grote bijval dat hij niet van plan is onder dwang naar Oeganda te gaan. Hij zal dit pas doen, als Amin gratie heeft verleend aan Hills. De beschuldiging dat Engeland in Kenia gelegerde troepen naar Oeganda zou sturen, noemde Callag han onzinnig. En dergelijke actie zou „praktisch onmogelijk zijn geweest, omdat er in Kenia zegge en schrijve een Britse officier en vier soldaten zyn gelegerd." In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad wordt gevreesd dat nu ook de overige zevenhonderd in Oeganda verblijvende Britten in moeilijkheden zullen komen. Amin zei gisteren, dat de Britten in Oeganda zich nu in feite allemaal als gijzelaars moeten beschouwen. KUNSTZINNIGE HAND Een van een student aan de universiteit van Melbourne geam puteerde hand is een van de objecten op een kunsttentoonstelling die vrijdag in het operagebouw van Sydney in Australië wordt geopend. Kunstenaar Ivan Durrant in Melboune zei gisteravond dat hij de hand voor 100 Australiëdollar had gekocht en later voor 400 dollar had doorverkocht aan kunsthandelaar Clive Evatt in Sydney. Hij vertelde dat de linkshandige student zijn rechterhand door een niet tot het uitoefenen van een praktijk gerechtigde chirurg had laten afzetten „als uitdrukking van zyn recht om te doen wat hij wil". Durrant, die onlangs veel stof deed opwaaien toen hij by wyze van het scheppen van kunst een koe slachtte en het kadave neer legde voor het gebouw van het Victorian Art Centre, zei dat hy in Sydney eigenlijk een stoffelijk overschot had willen exposeren maar dat vanwege moeilijkheden niet had kunnen doen Wat hij met de tentoonstelling van de hand wil bereiken is tot de bezoekers laten doordringen: ..de volle gruwel van, bijvoorbeeld een Vietnamees kind met een afgerukte handeen volldige expressie van kunst". SEX VREET CALORIEËN Geslachtsverkeer verbruikt tussen 125 en 300 calorieën, afhankelijk van het enthousiasme van de partners. Dit is vastgesteld aan de hand van computergegevens, die bekend zijn gemaakt op een sym posium in Florence over het gebruik van computers bij de samen stelling van diëten. De computer berekende dat een hartstochtelijke kus 12 calorieën kan verbruiken, dat het uitkleden door de andere sexe 8 calorieën opslokt en masturbatie 75 tot 125 calorieën doet verdwijnen. VERLIEEDE „SPIONNEN" Een jong paar heeft vijf dagen in een gevangenis in Rome door gebracht nadat het was aangezien voor spionnen toen het tijdens een nachtelijke wandeling op het gebied van een geheime NAVO- basis was terechtgekomen. De 19-jarige Rosemarie Lederer uit Springfield, Massachusetts, en haar Italiaanse vriend Domenico Zema werden opgeschrikt door alarmsirenes, blaffende handen en geheime agenten die hen om ringden. Bij het betreden van een verlaten bos trad de alarmin stallatie in werking van de basis in de heuvels ten zuiden van Rome. Na vyf dagen in de gevangenis te hebben gezeten werden beiden door een rechter ondervraagd die bepaalde dat zij „niet gevaarlijk" waren en in vrijheid konden worden gesteld. Een ander Amerikaans meisje, de 21-jarige Patricia Circle, even eens uit Springfield, werd slechts korte tyd vastgehouden door de politie nadat zy met haar Italiaanse vriend vlak bij hetzelfde bos stilhield KONINGIN ELIZABETH, ACTRICE Een beoordelingsfout heeft van Koningin Elizabeth van Engeland een filmactrice-tegen-wil-en-dank gemaakt. Maar volgens Bu- cukingham Palace blijft het bij die ene rol. Een woordvoerder van het hof zei gisteren dat een vergissing had geleid tot toestemming voor het gebruik van journaalopnamen van de koningin in een film over een man die het parlement probeert op te blazen. De film is getiteld „Hennessy" en de Amerikaanse acteur Rod Steiger speelt er de hoofdrol in. De journaalopnemen tonen Elizabeth by het openen van het par lementaire jaar. Maar de opnamen zijn zo handig tussen andere scènes in gzet, dat het lijkt alsof de koningin speelt. Buckingham Palace heeft in een communiqué meegedeeld dat de makers van de film, American International, van alle verantwoordelijkheid zijn vrijgesproken en dat de raadgevers van de koningin ten onrechte hadden gemeend dat Hennessy geen speelfilm zou zijn. In de Journaalopname van zes seconden is zodanig gesneden dat het lykt alsof Elizabeth reageert op handelingen van Steiger, die op zeker ogenblik in de film door het parlementsgebouw wordt achternagezeten terwijl aan zyn lichaam springstoffen zijn vast gemaakt. „Het hof bevestigt dat het zijn toestemming heeft gegeven voor het gebruik van de opnamen van de koningin, maar die toestem ming zal in de toekomst niet meer worden verleend", aldus Bucking ham Palace. FAMILIERAAD Een zakenman en zyn vier kinderen worden morgen in de hoofd stad van het Caraïbische eiland Dominica Roseau, geïnstalleerd als de gemeenteraad van de stad omdat er geen kandidaten zijn. Ze krijgen een ambtstermijn van drie jaar. De plannen van George Karam en zijn kinderen Peter, Jackie, Kathleen en Nadia zyn „het opruimen van de autowrakken op de openbare weg en het hooghouden van de familienaam". Karam is handelaar in auto's en televisietoestellen. De vrijheidspartij die Roseau jarenlang heeft bestuurd, heeft niet aan de gemeenteraadsverkiezingen van 26 mei meegedaan uit pro test tegen beperking van de bevoegdheden van gemeentebesturen door de centrale overeid, die wordt gedomineerd door de sociaal democratische partij. Ook deze partij besloot geen kandidaten voor de gemeenteraad aan te wyzen. De familie Karam zag haar kans schoon, liet zich op het laatste ogenblik inschrijven en won bij gebrek aan tegenkandidaten. >rdt verdacht van samenwerking 'met leden van de BM-groep. Deze twee Juristen waren al uitge sloten van het verdedigen van de twee voornaamste beklaagden, Andreas Baader en Ulrike Meinhof, die met hun twee voornaamste medewer kers worden beschuldigd van bom aanslagen, bankovervallen en ande re misdrijven gepleegd in de bonds republiek in het begin der Jaren '70. De andere door de politie onder zochte advocaten-kantoren bevonden zich in Hamburg en Heidelberg, al dus een bekendmaking. Tijdens het ingrijpen in Hamburg werden tijdelijk 12 personen vastge houden toen de politie 't kantoor van Kurt Groenewold doorzocht. Groe- newold is ook een BM-advocaat. die van de verdediging werd uitgesloten omdat hij tegen de staat zou heb- j ben samengezworen. In West-Berlijn werden zeven wo- ningen en kantoren doorzocht. In het kantoor te Heidelberg van de advocate Marie-Luise Becker, de ver dedigster van Baaders vx-iendin Gud- run Ensslin, is ook uitgekeken naar wapens. Gudrun Ensslin is eens der I genen die in het BM-proces terecht- staat. De vierde verdachte is de 30- jarige vroegere radikale student Jan Carl Raspe. Aardbeving in centraal Europa KEULEN (AP) Gistermiddag om 14.18 uur is een koi'te maar he vige aardschok geregistreerd die zich voordeed in centi*aal-Europa. De schok is in grote delen van de Bondsi-epubliek gevoeld en in de stad Keulen werd er zelfs een wol- 1 kenkrabber voor geëvacueerd om dat die was gaan zwaaien. Los Angeles In een cel van ae vrouwengevangenis in Californie wacht een kleine dikke vx-ouw van 44 jaar op haar procesze moet deze week terecht staan wegens moord op een zwangere vrouw bij wie zij na haar misdaad de baby met een keizersnede heeft wegge haald. Het is de meest stuitende zaak tot nu toe in wat men in Amerika „de kinderslavenhandel" noemt: een multi-miljoenenzaak, de mai'kt in witte baby's. Kinderen zijn geliefde handelswaar geworden en de zaken floreren met de dag beter. Maar de koopwaar moet wel aan bepaalde voorwaarden voldoen: blank, gezond en „fabrieks- vei-s". Want niemand heeft zin in een van de honderdduizend neger- kindertjes, Puerto Ricaantjes, de gehandicapte kleinen en de ouderen (vier jaar is wel het maximum) die elk jaar officieel voor adoptie worden opgegeven. In Californie is dit soort zaken weer eens extra onder de aandacht gekomen door de aanklacht tegen Norma Armistead, een vroedvrouw die in het Kaiser-hospitaal in Hollywood werkte. Toen zuster Norma werd aaneehouden wegens de moord op de zwangere vrouw en kidnapping van haar baby vond de politie in haar flat een ander kindje van acht maanden oud. Juffrouw Armistead beweerde dat het haar eigen kind was. Maar de politie zegt dat dit kleine meisje ook gestolen is: de zuster wordt ervan beschuldigd dat zij de moeder na haar bevalling een doodgeboren kindje heeft laten zien, zeggende dat dit van haar was. Het echte kind van die vrouw, dat springle vend was, smokkelde ze het ziekenhuis uit, waarna ze het op haar eigen naam liet inschrijven. Het ziekenhuis denkt nu de jonge mensen te hebben opgespoord, die de wei'kelijke ouders van de baby zijn. Na uitgebreide medische proeven is het kind inderdaad aan deze mensen toegewezen. Een subcommissie uit de Senaat stelt al een onderzoek in naar de handel in baby's. Er zijn kinderen bij van ongehuwde moeders, die speciaal per vliegtuig uit Europa naar Amerika worden gebracht. De commissie zal waarschijnlijk richt lijnen geven om tot strengere federale regels te komen voor het door particulieren onderbrengen van adoptiekinderen bij kinderloze ou ders. In de schandalige toestanden hebben tal van advocaten een actief aandeel. In op drie na alle staten is het volkomen volgens de ï-egels als een advocaat een adoptie arrangeert zonder dat enige officiële instantie daar toezicht op heeft en hij mag daar gewoon een honorai-ium voor rekenen. Maar geldzucht en het feit dat mensen die graag een kindje willen hebben „onder de tafel" betalen, hebben dit onderdeel van de advocatenpraktijk doen verkeren in „net zo iets als een sla venveilingin de Zuidelijke staten" (zoals iemand van die Senaatscommissie het navrant zei). Een lid van de Vereniging van Adoptie-ouders zegt dat een advo caat haar aanbood: „De prijs is vierduizend dollar, graag of niet, er zijn echtparen zat die erom staan te dringen". De Amerikaanse kinderbescherming zegt dat men alleen maar een slag kan slaan naar het aantal kinderen dat jaarlijks wordt vei-kocht, maar het zijn er zeker meer dan vijfduizend. Het tekort aan de zo graag gewilde blanke baby's wordt steeds groter nu in Amerika de verandering in de morele maatstaven het helemaal niet zo erg meer maken een onwettig kind te krijgen. Vijf jaar geleden gaf tachtig procent van de ongehuwde moeders hun kinderen op voor adoptie. Nu willen vier van cJe vijf ongehuwde moedei's hun kindje zelf houden. Er zijn advocaten die contracten afsluiten met lieden die werken in klinieken waar men zwangerschap stesten houdt. Via deze mensen zoeken ze dan contact met aanstaande moeders die zaken willen doen. Zo'n vrouw krijgt dan 750 tot duizend dollar, „kosten koper". De advocaat doet er can een schepje voor zichzelf op, zodat een baby op 2500 tot 6000 dollar komt. Maar als het welgestelde echtparen zijn die een. kindje willen dan moeten ze met heel wat meer over de brug komen. De baby-handel is nu een interna tionale affaire geworden. Er worden Voedselrel Twintig personen, onder wie politieagenten, zijn ge wond bij voedselrellen in de stac' Baramoellah bij Srinagar in Kasj mier. De gewonden vielen toen de politie traangas dreef in een groep demonstranten die protesteerden te gen voedselgraanvoorraden in over- heidswinkels. De protesten van gis teren waren het gevolg van het verdi-inken van een man in de ri vier de Jheloem, waarin hij zich geworpen zou hebben omdat hij geen eten meer had. Kohl blijft Helmut Kohl (45) is gistei-en op het jaarlijks congi-es van de Westduitse chi-isten-demo- craten met bijna algemene stem men herkozen als voorzitter van de CDU. zwangere vrouwen overgevlogen geleverd door jonge paartjes uitDuitsland en Oostenrijk. Als hun kind op Amerikaans grondgebied wordt geboren krijgt het automa tisch de Amerikaanse nationaliteit en kan het worden geac'opteerd. In Los Angeles staat op 't ogenblik een ex-politiecommissaris terecht om zich te verantwoorden voor de oprichting van een internationaal baby-verkoop-syndicaat. Hij is ge dagvaard op grond van de bijna nooit meer gebruikte wetten tegen de slavernij. Hij heeft baby's verkocht voor 2500 dollar per stuk en maakte zo in twee jaar meer dan een miljoen dollar. De officier van justitie, Richard 1 Moss, vertelde rechter en Jury dat in het systeem van de organisatie een vakantie op de Caribische eilanden was ingebouwd. De zwan gere meisjes werden neergezet op een eiland met wuivende palmbo men, waar ze lichte karweitjes deden tot aan de bevalling. En dan tekenden ze een contract om de baby over te dragen. Er komt een regelmatige kindertoe voer van de „baby-boerderijen" waar ongehuwde moeders kost en inwo ning krijgen op kosten van de advocaten. Soms zijn dat zes of meer meisjes per boerderij. En nu is het zelfs zover gekomen - dat baby's op bestelling worden scherpe handelsgeest. Een echtaar, dat graag een kind wilde hebben maar door de officiële adoptiecommissies daar niet geschikt voor werd bevonden, werd benaderd door een advocaat. Hij liet verscheidene foto's zien van eewle blanke stelletjes: de aspirant-ouders moesten maar zeggen wie er een kindje voor hen moesten maken. Kosten zesduizend dollar. Observer-dienst ADVERENTIE Voor wie 't nog niet weer. Philips batterijen gaan heel lang mee.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7