Dominee maakte voor zijn kerk elektronisch liedbord 'Stel tweede luchthaven uit' NEDERLANDSE PRIMEUR IN ZWAMMERDAM Botulinum ook gevaarlijk voor de mens MOTORJACHT UITGEBRAND CNV: Geen verzet tegen ontwikkeling van kerncentrales MINSTENS VOOR EEN HALF MILJOEN VERDUISTERD Vogelsterfte in Tjeukemeer BELG BEKENT DODEN VAN PROSTITUEE ADVIESCOMMISSIE WIL VERDER ONDERZOEK DINSDAG 24 JUNI 1975 ZWAMMERDAM Dominee J. Mostert (51) heeft zijn Zwammerdamse (hervormde) gemeente in ieder geval een Nederlandse primeur bezorgd door voor de kerk een 'elek tronisch psalmbord' te vervaardigen. Het werd zaterdagavond, in tegenwoordigheid van de ouderlingen, die om beurten als programmeur gaan fungeren, op zijn deugdelijkheid beproefd en is zondag al in gebruik genomen. De gemeente reageerde zeer enthousiast. Blij met het gemak dat het unieke bord ver schaft, en trots op de dominee, die behalve zijn hoofd ook zijn handen kan gebruiken. Aan de onderkant van het klank bord van de preekstoel die in de ze kerk in het midden van een lengtemuur staat en dus een cen trale plaats heeft zit nu een drie hoekige doos. Op elke lange zijde maakte ds. Mostert 198 fiets- ach terlichtjes vast, die een letterblok bevatten voor de aanduiding psalm of gezang en vijf cijferblokken voor het nummer van lied en couplet. Letters en cijfers zijn 9 centimeter hoog en 6 breed. Het bijbehorende schakelbord is bevestigd aan de ouderlingenbank. Voor het aanflitsen van de cijfers heeft dit paneel een aantal cirkel vormige plaatjes, die lijken op de wijzerplaat van een klok, met dien verstande dat op de plaats van de cijfers een gaatje zit waarin het, bij elk plaatje behorende stekkertje moet worden gestoken. Geeft de do minee bijvoorbeeld psalm 150 op, dan steekt de ouderling program meur eerst een stekkertje in gaatje 1 van het - eerste "wijzerplaatje", vervolgens een in gaatje vijf van 't tweede, enzovoort. Achter het derde zit het contact voor de dubbele punt. En dan zijn er nog de plaat jes het Er kan in dit systeem maar één couplet tegelijk worden aangegeven. Moeten er meer verzen worden ge zongen, dan verplaatst de ouderling het stekkertje tegen het eind van 't eerste vers. Kinderlijk eenvoudig De vorm van de cijfers keek ds. Mostert af van de acceptgirokaart van de PTT. Het 'bleek hem, dat 35 lampjes voldoende waren om elk cij fer te kunnen maken. Om zijn idee te proberen, haalde hij 35 fiets-ach- terlichtjes bij dorps-rijwielhandelaar Uithol, die zich uiteraard zeer ver baasd toonde over deze vreemde aankoop, maar van de dominee slechts te horen kreeg dat hij later wel zou merken waarvoor hij ze no dig had. Op de plaatselijke hout- werf vond ds. Mostert tussen hout- resten een stukje hardboard dat ge schikt was voor zijn proef. Hij maakte er 35 gaatjes in en con strueerde aan de achterkant een matrix, een ingewikkeld samenstel van metaal en draad dat ervoor zorgt dat hij het insteken van de stekkertjes die lampjes gaan bran den die branden moeten. "Het systeem is zo eenvoudig dat een kind de was kan doen", zegt ds. Mostert, nu hij zijn vinding heeft voltooid en getest. De predikant op de preekstoel komt er helemaal niet aan te pas. Hij geeft het lied op en de ouderling hoeft alleen maar de stekkertjes in de Juiste gaatjes te steken, wat voor iemand die kan klokkijken geen enkele moeite geeft. De punt achter de afkorting van AMSTERDAM (ANP) De 48-jari- ge mevrouw J. Baak uit Den Haag is gistermiddag met brandwonden opgenomen in het Rode Kruiszieken- huis te Beverwijk, nadat zij zich ter nauwernood in veiligheid had kunnen stellen, toen het motorjacht waarop zij met haar man naar Am sterdam was gevaren in brand raak te Het jacht lag gemeerd voor de steiger van de jachthaven aan het Jollenpad bij het Amsterdamse bos en brandde ondanks snel ingrijpen van de brandweer geheel uit. De brand ontstond toen mevrouw Baak met haar man op het achter dek benzine uit een stalen Jerry can overgoot in de benzinetank waar bij enige gemorste benzine overliep naar de koelkast met een branden de waakvlam. In een oogwenk stond de boot mid scheeps in brand. De heer Baak sprong van schrik overboord en bleef ongedeerd. Zijn vrouw vluchtte in paniek de kajuit in en liep brandwon den op voor zij erin slaagde zich door het achterluik in veiligheid te brengen. Watertekort De gemeente Ro me heeft besloten het water te rantsoeneren. De maatregel is een gevolg van het feit dat het tussen januari en mei nauwelijks heeft ge regend. De bekkens bevatten on voldoende water om aan de be hoefte te voldoen. De autoriteiten hebben de Italiaanse hoofdstad in zeven sectoren verdeeld waar, bij toerbeurt gedurende een week, tus sen 's ochtends negen uur en mid dernacht, maar een klein straaltje water uit de kranen zal komen. psalm of gezang en de dubbele punt tussen lied en couplet blijven de he le dienst door branden. Dat is niet bezwaarlijk; het licht dat de lamp jes uitstralen is wel duidelijk maar niet zo sterk dat het de aandacht afleidt. Vloekt niet met kansel Toen ds. Mostert ons het psalm bord zaterdagmiddag demonstreerde, hebben wij ons van de duidelijk heid kunnen overtuigen. De ruimte in deze kerk wordt geheel voor zit plaatsen benut en of je nu hele maal achter in het koor zit, onder het orgel of recht voor de preek stoel, overal is het aangegeven lied goed zichtbaar, wat met dat ene, zeventiende-eeuwse psalmbord bo ven het preekstoeltrapje beslist niet het geval was, waarbij nog kwam dat de grootte van dat bord goed was voor maar één psalm en één ge zang. Ds. Mostert schat dat hij aan Ma teriaal voor zijn systeem f. 400 kwijt is. De onderhoudskosten zijn nihil. Omdat de stroom maar zwak is, zal het zelden voorkomen dat er een lampje doorbrandt. Voor de doos aan het klankbord maakte hij gebruik van een oude orgelpijp van massief eikenhout, die zijn eigen dom was. De doos vloekt dus niet met het hout van de eiken kansel, waarmee ds. Mostert de gevoelig heid van een instelling als Monu mentenzorg heeft willen ontzien. De plaats van de doos, tegen het don- kergetinte klankbord aan, is zo ge kozen om ook overdag, als er een maximum aan licht de kerk bin nenvalt, het licht van de lampjes, terwille van een duidelijke zicht baarheid, voldoende contrast te ge ven. De ervaring van ds. Mostert is, dat er in een kerk behoefte bestaat aan liedborden. "Geen borden geeft ver warring". Toen hij in 1973 intrede in Zwammerdam deed, miste bij ze meteen. De vrouwenvereniging heeft zich later nog wel garant gesteld voor de aanschaffing van een paar bor den, maar op het laatste ogenblik is de koop toch niet doorgegaan. Een jaar geleden ontdekte ds. Mos tert de mogelijkheid om met half geleiders een elektronisch psalm bord te maken. Met het uitdenken en het vervaardigen ervan heeft hij de afgelopen twaalf maanden "de gaten in zijn tijd gestopt", zoals hij zelf uitdrukte. De broeders C. Müller en J. van Wijngaarden, die vorig jaar ook een kast bouwden voor de geluidsversterker in het verenigingslokaal, hielpen hem bij het houtwerk. Als een voordeel van zijn systeem ziet ds. Mostert dat de koster niet meer de psalmborden hoeft klaar te maken. Toen hij predikant in het Friese Ternaard was, heeft hij dat, bij ontstentenis van de koster, zelf gedaan. Het klaarmaken van vier borden kostte hem toen drie kwar tier. Een ander voordeel is, dat de predikant de liturgie tot het laatst kan wijzigen. Gewone psalm borden worden al op zaterdag inge vuld. Elektronisch denken In ds. Mostert kreeg Hervormd Zwammerdam enkele jaren geleden een voorganger, die het, naar hij zelf zegt, niet laten kan in elektroni sche termen te denken. Hij is gebo- rn en getogen Hagenaar. Als jon gen van tien maakte hij al een kristalontvangertje (zonder lampen), waarmee hij Radio Scheveningen en de scheepsberichten kon opvangen. Na een opleiding tot elektriciën-in- strumentmaker nam de PTT hem in dienst als instrumentmaker in de elektronica branche: 's Avonds bekwaamde hij zich achtereenvol gens aan de technische avondschool, de radio-technische avondschool en de MTS. In 1943 ging hij muziek studeren bij Adriaan Engels, orga nist van de Jacobskerk in Den Haag. De jonge Mostert was toen al kerkorganist. Na de oorlog nam zijn studie een wending. Via avond-mulo en avond- HBS belandde hij op het avond-gym nasium ,waar hij in 1951 met een staatsexamen afstudeerde. Overdag zat hij op de personeelsadministra tie van de gemeentelijke sociale dienst. In 1953 begon hij de theolo gische studie, een Jaar in Leiden en de rest in Utrecht. Van 1961 tot 1965 was hij predikant in het Gro ningse Meeden en van 1965 tot 1973 in Ternaard. De elektronica en het kerkorgel organisme bevatten voor ds. Mos tert nauwelijks meer geheimen. Wie daarover met hem aan de praat raakt, moet de uren niet tellen. Zit hij dan als dominee niet op het verkeerde spoor? "Geen sprake van", antwoordt hij, je ziet 't, dit ambt 'laat zich met die ander dingen heus wel combineren". Het door ds. Mos tert gerestaureerde koororgel in de kerk van Rijnsaterwoude - een van de vele - en het elektronische lied bord in Zwammerdam bevestigen dat. S. J. DE GRQQT UTRECHT (ANP) i Het Christe- lijk Nationaal Vakverbond zal zich niet verzetten tegen een beperkte verdergaande ontwikkeling van de kernenergie in Nederland. Dit heeft het CNV gisteren verklaard. De vak centrale komt met dit standpunt te rug op de voorlopige gezamenlijke uitspraak van de drie vakcentrales. NW. NKV en CNV van januari, waarin het overlegorgaan concludeer de dat het op korte termijn verder uitbreiden van de kernenergie on aanvaardbaar moet worden geacht op grond van wat bekend is over de ge varen ervan. Volgens het overlegor gaan zou na een periode van vijf jaar opnieuw bekeken moeten wor den of de ontwikkelingen kernenergie dan wel verantwoord zouden maken. Woordvoerders van de vakcentrales NVV en NKV hebben gisteren laten weben nog steeds aan dit standpunt vast te houden. Na januari is het standpunt van het overlegorgaan vooxgelegd aan de aangesloten bonden ter bespre king in de achterban. In juni zou een definitief standpunt worden in genomen. Het CNV heeft deze gele genheid gebruikt om bezoeken af te leggen aan ondermeer de kerncen trale Dodewaard, het reactorcen trum Nederland in Petten en om te spreken met het personeel van Nu clear in Rotterdam. Deze gesprekken het overleg met de leden van het CNV en nadere bestudering van de gehele problematiek heeft de ver bondsraad van het CNV ertoe ge bracht terug te komen op het eer der ingenomen standpunt. Het CNV geeft nu groen licht aan de uitbreiding van de kernenergie, als die onder bepaalde strenge voor waarden gebeurt. De overheid zal slechts haar goedkeuring aan de bouw van de door haar gewenste drie kerncentrales mogen geven, zo zegt het CNV. als aan alle door haar te stellen veiligheidsgaranties en mi lieuvoorschriften wordt voldaan en als voor deze kerncentrales een plaats kan worden gevonden, die voor bevolking geen gevaar ople vert. Een overheidsorganisatie dient de gehele splijtstof cyclus te begeleiden en er de volledige verantwoordelijk heid voor te dragen, inclusief voor het transport van de splijtstof, de verwerking ervan en het opbergen van radio-actief afval. Het CNV zegt dat naar zijn me ning het voorlopig standpunt van het overlegorgaan nu dus het defini tieve standpunt van NVV en NKV alleen maar zinvol is als dit in Euro pees verband wordt aanvaard, gelet op de rol van Nederland en de lig ging van ons land tussen andere Europese staten. Zwammerdam kwam een poos geleden in het nieuios door de vondst van het oudste schip, nu eist het modernste psalmbord, een uitvinding van de plaatse lijke predikant, de aandacht op. Tweemaal 198 fiets-ach- terlichtjes boven het hoofd van de dominee laten de kerkgangers zien wat zij gaan zingen. Ds. Mostert zegt het ook nog welmaar, blij kens de ervaring van elkz dominee, hoort niet iedereen dat. Het gemis aan liedbor den heeft Zwammerdam nu elektronisch WEERT (ANP) De politie van Weert heeft de 32-jarige J.D. uit Stramproij aangehouden, die verdacht wordt een half miljoen gulden te hebben verduisterd. D. werkte als zelfstandig agent voor de inmiddels opgeheven international trading han- delsgroep, die haar hoofdzetel in Londen had. De afnemers van D. moesten voor uit betalen. Zo kreeg hij voor zo ver nu bekend een half miljoen gul den, die zijn verdwenen. De politie in Weert houdt er rekening mee dat het verduisterde bedrag een mil joen gulden kan zijn. ROTTERDAM (SP) "Botulis- me raken we nooit meer kwijt", som bere voorspelling van dr. J. Haags- ma van het Centraal Diergenees kundig instituut in Rotterdam d'at op het ogenblik tientallen dode een den en meerkoeten onderzoekt om vast be stellen aan welke vergifti ging zij in het Friese Tjeukemeer de afgelopen dagen zijn omgekomen. Het is weliswaar nog niet bewe zen dat het hier om botulisme gaat (zoiets word't pas na tijdrovende analyses vastgesteld) maar het is, gezien het ziektebeeld dat werd ge constateerd, met name de verlam- mingsversahijtnselen, toch wel bijna zeker. Haagsma: "Dat betekent dan een lelijke uitbreiding van het gebied waar het sinds enkele jaren placht voor te komen. Eerst waren het de stadsgrachten en de opgespoten ter reinen met ondiep water en toen ook natuurreservaten, maar nu lijkt de vergiftiging ook te zijn overgesla gen naar volkomen open en vrij toe gankelijke meren als het Tjeuke meer". Dat Tjeukemeer is niet zomaar een meer. Het is Frieslands groot ste meer, en het is bovendien ver moedelijk Frieslands minst veront reinigde meer. Voor een belangrijk deel is dat te danken aan het feit dat het voor de watersporter niet zo verschrikkelijk aantrekkelijk is. Het Tjeukemeer is vrij ondiep, met in grote gedeelten niet meer dan een meter water, en met een korte, ge vaarlijke golfslag, zodat het vooral bij de zeilérs niet zo erg populair. Dat Tjeukemeer is al jaren een studie-object van het in Nieuwer- sluis (provincie Utrecht) gevestigde Limnologisch Instituut van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, dat er, in Oos terzee aan de oever van het meer een speciale afdeling voor stichtte. De studie is zuiver wetenschappe lijk van aard, maar mogelijk toch wel degelijk met directe praktische betekenis: ondermeer wordt bestu deerd de biologische produktie zoals die van belang zou kunnen zijn voor de visvangst, en dus de voed- selwinning, uit dergelijke meren in de ontwikkelingslanden. Zolang de definitieve uitslag van het Rotterdamse botulisme-onder zoek niet bekend is, voelde men er gisteren in het instituut te Ooster zee weinig voor vooruit te loopen op de gevolgen die de botulisme - vergiftiging zou kunnen hebben voor het overige leven in het Tjeu kemeer. Botulisme is overigens niet een nieuwe vorm van vergiftiging. Het was reeds bekend als een voedsel vergiftiging die via slecht geconser veerde levensmiddelen ook wel eens mensenlevens heeft bedreigd, en dat nie't zonder redenhet botulinum- toxine is zelfs de allergiftigste stof die op de wereld bekend is. Het toxine wordt geproduceerd door een op zichzelf onschuldige bacterie. Clostridium botilium ge heten, onder omstandigheden die o.a. door menselijk ingrijpen in mi lieufactoren, voor het. ontstaan van de gifstof gunstig kunnen worden. Opgewarmd Menselijk ingrijpen in milieufacto ren wordt bijvoorbeeld' gevormd door het lozen van (opgewarmd) koelwa ter van elektriciteitscentrales in stadsgrachten. In dergelijke grach ten stierven zo'n vijf, zes jaar gele den de eerste tienduizenden water vogels, aan het botulinum-toxine dat van kadaver tot levende vogel werd overgebracht door maden, larven van vliegen die hun eieren hadden afgezet in de dode vogels. Zo moet het ook gegaan zijn in het Tjeukemeer, met dit verschil dat er geen warm koelwater werd ge loosd maar dat het ondiepe water vrij snel door het mooie weer van de laatste weken werd opgewarmd, en dat het anders dan in de stadsgrach ten hier om echte wilde eenden ging. Dat er rond het Tjeukemeer ook een schaap is gestorven dat van het wa ter had gedronken en dat er bij het vee in de omgeving ernstige ver lammingsverschijnselen zijn waar genomen duidt er op dat niet alleen vogels maar ook zoogdieren aan bo tulisme ten offer kunnen vallen. En de mens? Die net zo goed. Wel iswaar sterven de watervogels aan toxine van het type C dat voor men sen ongevaarlijk is, maar wanneer de vogellijken lang in het water blijven liggen, ontwikkelen zich net zo goed de types B en E die wél gevaarlijk zijn. Op de vraag in welk tijdsbestek zich c."ie ontwikkeling voltrekt, ant woordt dr. Haagsma: "in 48 uur is dat toch echt wel gebeurd". Het zwemverbod voor het Tjeukemeer werd het afgelopen weekeinde dan niet voor niets uitgevaardigd. En eenmaal door botulisme be smet water herstelt zich niet zo gauw. Dat komt, zoals Haagsma dat twee jaar geleden in zijn proefschrift aan toonde, omdat botulinumgifstoffen in een rustvorm, een spore, kunnen overgaan die jarenlang levensvat baar blijven. AMSTERDAM (ANP) De 22-Jari- ge Belg H. F. A., die ervan werd ver dacht zondagnacht de 25-jarige pros tituee Agnes Plet in een bordeel aan het Oudekerksplein in Amsterdam met messteken dodelijk te hebben verwond, heeft gisteravond een be kentenis afgelegd. Volgens de ver dachte was er ruzie ontstaan over de betaling en had hij in blinde woede toegestoken. Blijkens de sectie is de vrouw overleden door een steek in het hart. Naaktstrand Zandvoort ZANDVOORT (ANP) De Zandvoortse gemeenteraad heeft gisteravond met meerder heid van stemmen (9 tegen 4) in een spoedzitting officieel be sloten een naaktstrand over een lengte van 2500 meter in te stel len in het zuidelijk gedeelte van de badplaats. Voor- en tegenstan ders waren toch wel enigszins be vreesd dat het naaktlopen zich zal uitbreiden over het resteren de gedeelte, door een raadslid het textielstrand genoemd. Men drong in dit opzicht op streng toezicht van de politie aan. Bur gemeester Nawijn zegde dit toe. DEN HAAG (ANP) De advies commissie tweede nationale lucht haven, „commissie Den Toom", vindt dat pas verantwoorde beslissingen over een tweede luchthaven kunnen worden genomen wanneer op ver schillende gebieden nog nader on derzoek heeft plaatsgevonden. In het bijzonder de definitieve regeringsbe slissing over het tijdstip van aanleg kan pas na verdere studie worden genomen. De adviescommissie vindt wel dat de regering zo spoedig mo gelijk een beslissing moet nemen over de vestigingsplaats van een eventuele tweede nationale lucht haven. Dit om de onzekerheid weg te nemen in de vijf in aanmerking komende regio's (Markerwaard, Din- teloord, Leerdam, Goeree, Maas vlakte) en om de ontwikkelingsplan nen voor deze regio's niet langer dan nodig te beïnvloeden. Dit staat in een advies dat de adviescommissie aan minister Westerterp heeft uit gebracht. De regeringsbeslissing kan in eer ste aanleg worden beperkt tot reser- sering van ruimte in een of meer lokaties. Zoals bekend heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) verklaard het niet uitgesloten te achten dat over het tijdstip waarop met de aanleg van een tweede natio nale luchthaven moet worden begon nen tijdens deze kabinetsperiode geen beslissing meer zal worden genomen. Wel heeft minister Westerterp de hoop uitgesproken dat binnenkort kan worden beslist over de plaats waar de nieuwe luchthaven zou moe ten komen indien tot de aanleg er van wordt besloten. Onzekerheden Gezien de vele onzekerheden die aan het project zijn verbonden en om zo goed mogelijk rekening te kun nen houden met toekomstige ont wikkelingen, geeft de adviescommis sie minister Westerterp in overwe ging de aanleg van de luchthaven in fasen uit te voeren. Hoewel de adviescommissie vindt dat de beide verschenen rapporten een waardevol hulpmiddel vormen bij de beslissing over een tweede na tionale luchthaven, legt ze er de na druk op dat deze rapporten niet de uitsluitende basis kunnen vormen voor de uiteindelijke regeringsbeslis sing. Het advies van de commissie bevat dan ook een aantal opmerkin gen naar aanleiding van de inhoud van de beide analyses. De commissie vindt dat meer aan dacht moet worden geschonken aan de capaciteit van Schiphol, aan de positie van de regionale luchtvaart terreinen en aan de mogelijkheid van een luchthaven in samenwerking met buurlanden. Naar aanleiding van de Jongste ontwikkelingen vraagt de commissie zich af of de aangenomen groei van luchtverkeer en -vervoer nu nog wel reëel is. Ze acht het wen selijk de ontwikkeling in het passa giers- en vrachtvervoer nader te be studeren en vindt het een gemis dat de gevolgen van een verhoging der brandstofprijzen niet in de studie zijn betrokken. Evenwichtig Wanneer nieuwe onderzoekingen zouden uitwijzen dat een tweede na tionale luchthaven er pas later zou hoeven te komen dan verwacht, moet worden bekeken of dit ook de rang orde van de lokaties zal beïnvloeden. Wat betreft de Markerwaard pleit de commissie voor een evenwichtiger oplossing voor de met elkaar in strijd komende belangen van de verschil lende luchtruimgebruikers. Daarbij zou moeten worden gekeken naar de mogelijkheden van verlegging van internationale luchtroutes, een sys teem met vijf wachtgebieden en het niet doorgaan van de aanleg van de derde Londense luchthaven. Dit laat ste heeft ook gevolgen voor de loka ties Goeree en Maasvlakte. Overigens merkt de commissie op dat vestiging van een luchthaven op de Noordzee- lokaties niet overeenstemt met de plannen voor de ruimtelijke orde ning in het Rijnmongebied. Ze meent dat in het algemeen de effecten op het gebied van de ruimtelijke orde ning en op het leefmilieu dieper- gaand moeten worden onderzocht. Waardering van de milieu-aspecten die niet in geld zijn uit te drukken, Minister Westerterp. zou kunnen leiden tot aanzienlijke verschillen per vestigingsplaats. Het zelfde kan worden gezegd van de ge volgen voor de werkgelegenheid. Ook aan dit aspect zou meer aandacht kunnen worden besteed. Uit het oog punt van civiele verdediging vindt de commissie dat de ligging van een tweede luchthaven tevens afhanke lijk moet worden gesteld van de lig ging ten opzichte van bevolkings centra. De commissie wijst tenslotte op het belang van verder onderzoek naar de mogelijkheden van een zogenaamde inland terminal. Bij een inland ter minal is sprake van een spreiding van de verschillende luchthaven functies. Op de luchthaven zelf blij ven alleen die activiteiten achter die direct verband houden met de vlieg tuigen en het vliegterrein. De ver binding met de plaatsen waar de af handeling van passagiers en vracht en andere activiteiten plaatsvinden, zou moeten worden onderhouden door snelle treinen. Volgens de ad viescommissie zouden de aan een in land terminal verbonden voordelen, vooral op planologisch gebied, de be voordeling van de vijf lokaties kun^ nen beïnvloeden. Samenvattend komt de advies commissie tweede nationale lucht haven tot de conclusie dat nader onderzoek wenselijk is, voornamelijk op de volgende punten: de prognose die gezien de re cente sociale en economische ont wikkeling waarschijnlijk ingrijpende wijzigingen zullen ondergaan; de ruimtelijke ordening; de werkgelegenheids- en mi gratie-effecten; de strijdige luchtvaartbelangen van verschillende luchtruimgebrui kers; de bedrijfseconomische renta biliteit; de mogelijkheden van een in land terminal, afhankelijk van de ontwikkeling van zeer snelle treinen. Tenslotte moet volgens de advies commissie ruinfe aandacht worden besteed aan de effecten van een tweede nationale luchthaven dieniet in geld zijn uit te drukken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6