Leiden wil LDM- miljoenen toch zien te krijgen Protest tegen "assistentenroof Van der Drift 50 jaar in makelaardij mïzu r Voor gemeentelijk project keukens KSDAG 24 JUNI 1975 Van der Drift. LEIDEN 'Ik ben niet als een onbekende door de ma kelaar siuereld gefladderdAan het woord is makelaar Van der Drift die spreekt over de vijftig jaar waarin hij nu als beëdigd makelaar actief is geweest. Toen Van der Drift zevenentwintig was stuurde hij een request naar de rechtbank om als makelaar te worden beëdigd. Men wilde hem eerst afwijzen omdat hij te jong was, maar omdat hij een middelbaar bouwkundige opleiding had en er varing had opgedaan in de zaak van zijn vader werd hij ten slotte toch geschikt geacht. Dat was 12 juni 1925. 'De naam Van der Drift was bekend in bouwkundige kringen; ik had een aannemersbedrijf overgenomen van een oom en wilde dat het een bouwkundige bijenkorf zou zijn: de mensen moesten er voor alles terecht kunnen. En dan groei je er langzaam in. Er zijn niet veel makelaars die vijftig jaar beëdigd zijn, en waarschijnlijk was ik de eerste makelaar in Leiden.' Het kantoor van Van der Drift, dat nu helemaal door zijn zoon geleid wordt, is momenteel een bekende gevestigde makelaardij die actief is van Hillegom tot Leidschendam en van Katwijk tot aan Nieuwkoop. Voor zijn zoon maakt Van der Drift nog wel regelmatig taxatierapporten; hoewel hij 78 jaar is, is hij nog steeds actief en zegt zich geen moment te vervelen. Jarenlang is Van der Drift ook actief geweest in organisaties van makelaars. Zesentwintig jaar zat hij in de examencom missie van de federatie van makelaars, vele jaren in de cen trale raad van toezicht, een instantie die beoordeelt of de makelaars zich aan hun erecode houden. Met onverholen trots vertelt Van der Drift van zijn activiteiten en toont hij een plaquette van de Kamer van Koophandel die hij kreeg omdat hij dertig jaar in de testcommissie van de Kamer ge zeten heeft. Het aannemersbedrijf heeft Van der Drift kort na de oorlog laten varen. 'Het was te gek om van te praten dat je je mensen moest smeken en soebatten om iets te doen.' Van der Drift spreekt met liefde over zijn vak. heeft het over 'onze bond' en 'ons examen' en leest een gedichtje voor waarin hij de beun hazerij in de opleiding tot makelaar hekelt. Vanuit zijn flat in de Statenhof volgt hij nog nauwkeurig alle ontwikkelingen en laat zich niets op de mouw spelden. ADVERTENTIE LEIDEN Ten stadhuize wordt up log altijd de mogelijkheid nage- |aan om het vermogen van acht niljoen, dat als reserve in de NV neidse Duinwatermaatschappij zit, ie gebruiken voor de realisering van jen gemeentelijk project. Het is niet sn- Waarschijnlijk dat dit project een iwembad zal zijn. In deze krant van maandag 2 uni is uitvoerig uit de doeken ge- laan, hoe een stichtinge, genaamd q le "Welzij nsbron" heeft gepoogd rt. »m de gelden aan te wenden voor le bouw van een zwembad op een jerrein aan de Vondellaan. Een dee, dat voor het eerst in 1971 door f. jiet toenmalige raadslid In 't Veld «rerd geopperd in een vergadering /an de commissarissen van de LDM. be Leidsche Duinwatermaatschap- iij is een NV, waarvan de aande- :n voor 99 procent in handen zijn an de gemeente Leiden (het hon- lerdste procent is in bezit van het ïoogheemraadschap van Rijnland). Itond en bestaat uit de toenmalige pe raad van commissarissen be- KVP-wethouder Lij ten als voorzit- ter en de (toenmalige) raadsleden k. jnevrouw Geelkerken-Brusse (prot. ;hr. fractie), Van Aken (PvdA). I later vervangen door Van Baaren) tn 't Veld (P vd A) en namens het gewest Leidens burgemeester Vis (zonder stemrecht). De Leidse Duin- ttatermaatschappij stond en staat Dp de nominatie om een streekbe- flrijf te worden. Voor het zover is, i wil Leiden de reserves van de pDM ten eigen nutte gebruiken, bmdat dit vermogen er feitelijk ook tioor de gemeente is ingestopt. Een rechtstreekse uitkering door fle LDM aan de gemeente zou een mogelijkheid geweest zijn, maar daarvan zou in 1972 de consequen tie hoogstwaarschijnlijk zijn ge weest, dat de gemeente van Gede puteerde Staten een dergelijk be drag zou moeten gebruiken voor 't wegwerken van de eigen tekorten: Leiden stond als het ware onder curatele van GS, doordat het geen Sluitende begroting had Daarom Werd een derde rechtspersoon in 't Ipven geroepen: de Stichting "Wel zijnsbron", waarvan het bestuur ge vormd werd door Lijten, Van Aken als betaald secretaris, ir. De Jong (directeur van de LDM) en de he ren Biegstraaten en Van der Rev- den, resp. voorzitter en oud-voorzit ter van de Sportstichting. Deze stichting bereidde de bouw van het zwembad in het geheim voor- en schakelde o.m. een architect in. De bedoeling was, dat de LDM acht miijoen op de kapitaalmarkt zou le nen (men bedenke dat de reserves niet ergens in een oude sok waren opgeslagen, maar in het bedrijf zijn opgenomen), welk bedrag vervolgens weer zou worden uitgeleend aan de Welzij nsbron. Het oude college van ;B. en W. ging in december 1972 met jdeze procedure akkoord, waarna de stichting aan het werk kon. Watertarie ven In een besloten vergadering in blaart 1974 werd de gemeenteraad Ingelicht van het resultaat van de Inspanningen van de stichting. Men hoopte toen nog, dat de bouw van het zwembad in 1975 zou kunnen Worden begonnen, na behandeling Van het gepresenteerde voorstel (twee {25-meterbassins, en één instructie bassin in een overdekt bad) in di verse raadscommissies. Binnen het nieuwe college van B en W, dat in september 1974 werd geïnstalleerd ontstonden echter twij fels aan de opzet. Er waren twee bezwaren: naast het (eveneens hieuw te bouwen) zwembad de Zijl lijkt exploitatie van nog een zwem bad niet mogelijk; het andere be zwaar is, dat de LDM wel een le ning kan sluiten, maar dan ook Jaarlijks een bedrag van ongeveer acht ton aan rente zou moeten be talen, hetgeen alleen maar op te brengen zou zijn door verhoging van de watertarieven. De twijfel, die vooral wethouder Tesselaar koes tert over de mogelijkheid om een zwembad met sluitende exploitatie naast De Zijl te bouwen bestaat nog (en daarom zal het zwembad ook wel niet gebouwd worden); ver hoging van de watertarieven wordt bij nader inzien niet zo als een be zwaar gevoeld, omdat ze in Leiden in vergelijking met andere gemeen ten laag zijn. Daarom wordt nu ge zocht naar andere mogelijkheden voor de besteding van de acht mil joen; in het verleden is al eens ge dacht aan de bouw van een stads kantoor ten behoeve van de huis vesting van enkele gemeentelijke diensten. Daarbij staat niet vast in hoeverre de hogere overheden (rijk en provincie) met een dergelijk ge bruik van de gelden akkoord zullen gaan; van pprovinciewege wordt in middels een onderzoek ingesteld naai de financiële verwikkelingen rond Stichting Welzijnsbron. In een uiterst korte geheime ver gadering heeft de Leidse gemeente raad gisteravond besloten om de ge heimhouding over deze kwestie op te heffen. Ook datgene wat bespro ken is in de geheime raadsvergade ringen. die aan de LDM-plannen zijn gewijd, is openbaar gemaakt. De eerste maal vergaderde de raad op 28 februari 1972 met gesloten deuren over deze kwestie; de twee de maal op 18 maart 1974. Op 26 mei van dit jaar werd de nieuwe gemeenteraad nader geïnformeerd. Het was de bedoeling om deze laat ste vergadering op 6 juni voort te zetten, maar men kwam daar niet aan toe omdat behandeling van de (openbare) agenda te veel tijd kost- blijkt overigens dat wethouder Lij- ten wel aan de raad mededeling heeft gedaan van het besluit van de LDM- commissarissen om Van Aken tot se cretaris van de stichting te benoe- Het CDA-raadslid vraagt zich af of de financiële vergoeding die raads lid/secretaris Van Aken heeft ge had niet in strijd is met de Ge meentewet. "Is de heer M. van A- ken bereid de ontvangen vergoeding terug te betalen indien de raad van oordeel is dat deze betaling niet had mogen plaatsvinden", vraagt Dries- sen, "heeft de heer Van Aken daar naast nog andere financiële ver plichtingen aangegaan tegenover de LDM? en „is de heer Van Aken zijn verplichtingen t.o. de LDM/Wel- zijnsbron overeenkomstig de afspra ken nagekomen?" Het komt Dries- sen op dit moment "bestuurlijk hoogst ongewenst" voor, om Van A- ken tot president-commissaris van de LDM te benoemen. Hij vraagt het college verder om in augustus het voorstel "voorbereiding bouw zwembad in samenwerking met de LDM" op de raadsagenda op te voe- te. Inmiddels heeft het CDA-raadslid Driessen vragen aan B en W gesteld over de affaire-Welzij nsbron. In de eerstvolgende gemeenteraadsverga dering wil hij er een interpellatie over houden (hetgeen hem gister avond door de raad werd toegestaan) Driessens vragen hebben vooral be trekking op de rol van de huidige wethouder Van Aken bij de Stichting Welzijnsbron. Van Aken trad, zoals boven gemeld, in 72 in dienst van de stichting als betaald secretaris (honorarium: veertig mille). De bestuursleden Van der Reyden en Biegstraaten werden over de betaling echter niet op de hoogte gesteld. Inmiddels hebben B en W aan de gemeentelijke aandeelhouders van de LDM opgedragen om Van Aken aan te wijzen als de nieuwe president-commissaris, als opvolger van Lijten. Een besluit dat op 10 juni werd genomen; Driessen wil weten waarom dit pas op 13 juni aan de gemeenteraad is meegedeeld en waarom daarover geen overleg is gepleegd. Hij wijst op de finan ciële banden van Van Aken met de LDM, die overigens als commis saris aftrad op het moment dat hij secretaris van de Welzijnsbron werd. Daarover is volgens Driessen aan de raad geen mededeling gedaan. "Is de heer M. van Aken indirect ten behoeve van de gemeente Lei den opgetreden als adviseur, hoe lang en tegen een financiële vergoe ding?" vraagt Driessen letterlijk en "waarom is dit nooit aan de raad medegedeeld?". Uit de notulen van de vergadering van 18 maart 1974 Inmiddels heeft ook PvdA-frac- tieleider Meijer commentaar willen geven op onze publicatie over de Welzijnsbron (bij een vorige gele genheid weigerde hij dat, omdat de zaak toen formeel nog besloten was) "De financiële consequenties van het aanvaarden van een cadeau van de LDM aan de gemeente zullen op een rijtje moeten worden gezet. Pas dan wil mijn fractie een ooi-deel vellen of we het cadeau met alle lasten en lusten moeten aanvaarden", al dus Meijer. Hij verwacht van de af faire Welzijnsbron geen politieke con sequenties, omdat de zaak "formeel juist" is gespeeld. LEIDEN Bij de Koepoorts- brug ontdekte personeel van de Reinigingsdienst gistermiddag omstreeks drie uur een auto in het water. Op hun verzoek heeft de brandweer de wagen, een 'lelijk eendje' uit het water ge takeld. Hoe het wagentje daarin terecht is gekomen weet men niet. ook de eigenaar is niet gevonden. Het vermoeden be staat dat het hier om een sloop auto ging RAVAGE IN DE WIGWAM LEIDEN Vandalen hebben het afgelopen weekeinde van twee loka len en het kantoor van kleuter school De Wigwam aan de Sumatra- straat een ravage gemaakt. De vernielers kwamen binnen door het inslaan van een ruit. Voorzover be kend is er niets meegenomen. LEIDEN De heer E. N. Brons, als wetenschappelijk hoofdmede werker verbonden aan de afdeling Keel-, Neus- en Oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden en als KNO-arts aan het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, is van daag aan de Leidse universiteit ge promoveerd tot doctor in de genees kunde. Nog geen besluit Stationsplein LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond nog geen besluit genomen over het voorstel van B. en W. om te verklaren dat het bestem mingsplan voor het Stationsplein wordt herzien en goed te keuren dat het derde perron bij het station al wordt gebouwd, voordat het nieu we bestemmingsplan is vastgesteld. De gemeenteraad was niet tevre den met de resultaten, die het col lege van B. en W. in de onderhan delingen met de Nederlandsche Spoorwegen hadden geboekt. Vooral de raadsleden Ham <CDA), Peters PvdA) en Kuijers (VVD) spuiden veel kritiek. Ham diende een aantal voorstellen in, die wethouder Waal (ruimtelijke ordening) er toe brach ten, om de besluitvorming van de raad nog maar even uit te stellen. De raadsleden stelden twee eisen: alvorens tot herziening van het be stemmingsplan wordt besloten, mpet er een concreet plan door de N.S. voor het Stationsplein op tafel worden gebracht en zij moet meer en concretere toezeggingen doen over het betalen van kosten van werk zaamheden die voortvloeien uit de bouw van een derde perron. De aan leg van dit perron is volgens de N.S. om twee redenen noodzakelijk: de komst van de Schiphollijn en vol tooiing van het nieuwe station in Den Haag (waardoor ce intercity- lijn naar Den Haag ook via Leiden kan voeren). De NS hebbenschrif- Op maandag 30 juni a s. zal afscheid worden genomen van de heer dr. J. van de Poel, gemeentesecretaris van Leiden, die per 1 juli een functie bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aanvaard. In verband hiermede zal des avonds van 20.30 tot 22.00 uur een af scheidsreceptie worden gehouden in de burgerzaal van het stadhuis (ingang bordes, zijde Breestraat). Belangstellende burgers en vertegenwoordigers van instellingen no digen wij hierbij van harte uit. Leiden, 24 juni 1975 Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Burgemeester, A. J. Vis; de Secretaris, G. M. Vink, lo. secretaris. Commissie voor nieuw weekblad universiteit LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft gisteravond een negen man sterke commissie ad hoe uni versitair weekblad samengesteld die voor 1 oktober a.s. aan de raad een voorstel moet doen over hoe het blad van de universiteit er in de toekomst moet gaan uitzien. Eer der sprak de raad zich uit voor een aantal maatregelen die ertoe moe ten leiden dat de interne en exter ne voorlichting van de universiteit, die al Jaren een beetje in het slop zit, verbeterd wordt. Ook werd toen uitgesproken dat de redactie van het universitaire blad - nu "Acta et A- genda" - moet worden losgekoppeld van de dienst interne en externe voorlichting. Dit om de grootst mo gelijke zelfstandigheid te bereiken. In de nu samengestelde tijdelijke commissie die de opzet van het blad van de universiteit moet gaan uitpluizen, hebben zowel leden von de universitaire gemeenschap als vertegenwoordigers uit de journa listieke sector zitting. Het zijn H.L. Meijers (hoofdredacteur van het uni versiteitsblad Quod Novum en coör dinator van de Gemeenscha ppeliike Universitaire Pers). August-Hans den Boef (studentlid van de universi teitsraad, Tjeerd van Rij (idem), W. B. Gunning (id.). Ton Elias (cn- derwijsredacteur NRCHa ndelsbla d dr. E. Diemer (lector communica tiewetenschap aan de VU), mr. H. P.M. Strijers (medewerker van het bureau van de Leidse universiteit) en Ruud Paauw (adjunct-hoofdre dacteur van het Leidsch Dagblad). Ook maakt van de commissie deel uit de voorzitter van de raadscom missie voor voorlichting en verslag geving (qualitate qua). telijk vastgelegd, dat men één mil joen in de diverse kosten wil bij dragen (zoals van de bouv( van een nieuw NZH-gebouw, parkeervoorzie ningen e.d.), maar willen niet mee betalen aan het busbanenplan en het maken van een ongêlijkvloerse kruising bij het Rijnsburgerviaduct. Volgens CDA'er Ham zouden de NS nog een miljoen in de kosten van de reconstructie van het Stationsplein moeten bijdragen. De spoorwegen zouden ook de kosten van een veili ge oversteekplaats voor voetgangers op het Stationsplein voor hun reke ning moeten nemen. In een motie wil Ham vastleggen, dat B. en W. met de N.S. in overleg treden om binnen vijf jaar te komen tot ophoging van het spoortraject centraal station tot Lammenschans (waardoor er op de Haagweg en de Morsweg voor het wegverkeer tun nels kunnen worden gemaakt) Volgens wethouder Waal kunnen van de N.S. niet meer toezeggingen in redelijkheid worden geëist dan nu is gedaan, met welk standpunt Bei 1- en PPR/PPR/D'66) het eens bleek: We moeten ons niet al te veel la ten gaan als arme gemeente. Want wie heeft er voor gezorgd, dat het op het Stationsplein zo'n verkeerschaos is: de gemeente (door het aanleggen van een aantal wegen in de nabij heid)." Verder kunnen c'e N.S. zich baseren op een overeenkomst met de gemeente die in 1955 is gesloten. Het ssendelflstraat2 Oegstgeest tel50392 HOEVEEL SHOWROOMS HEEFT U NOU AL BEZOCHT? Stationsplein was toen nog in eigen dom van de spoorwegen, de grond werd overgedragen onder voorwaar den dat de gemeente te zijner tijd medewerking zou verlenen aan de bouw van een derde perron. SUBFACULTEIT BIOLOGIE IN LEIDEN VERONTRUST Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen veor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordelig. Eigen ateliers. LEIDEN Ongeveer vijftig stu denten en wetenschappelijk mede werkers van de subfaculteit der bio logie van de Leidse universiteit heb ben gisteren gedemonstreerd tegen het plan van de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen om bij biologie 20 van de in totaal 50 student-assistentplaatsen weg te halen. Dit plan is het gevolg van een raamovereenkomst die de faculteit begin dit jaar gesloten heeft met het college van bestuur en waarbij be paald werd dat de faculteit een flink aantal personeelsplaatsen op korte termijn moet inleveren, opdat er bij andere faculteiten kan worden uit gebreid. De faculteitsraad van wis kunde en natuurwetenschappen be sloot toen dat er bij biologie 36 van de 50 student-assistentplaatsen moesten worden opgeofferd. Later werden dit er 20, maar ook dat aan tal is voor de subfaculteit biologie onaanvaardbaar. Blijkens een pêtitie die de demon stranten gisteren aanboden aan mr. K. J. Cath, voorzitter van het col lege van bestuur, leidt een dergelijke inperking tot ontoelaatbaar kwali teitsverlies van het onderwijs en een taakverzwaring van het wetenschap pelijk personeel omdat dit de taak van de student-assistenten althans gedeeltelijk moet overnemen. De petitie, waarin het college van be stuur wordt verzocht in het overleg met_ het faculteitsbestuur van wis kunde en natuurwetenschappen te voorkomen dat het aantal plaatsen bij biologie vermindert, was door ruim 300 man van de subfaculteit (studenten, wetenschappelijk perso neel. technisch-administralief per soneel en hoogleraren) ondertekend. Aftreden Intussen hebben de subfaculteils-» raad en het subfaculteitsbestuur van biologie bij het faculteitsbestuur van wiskunde en natuurwetenschappen gedreigd te zullen aftreden indien niet vóór 1 juli a.s. het aantal stu dent-assistentplaatsen ter beschik king komt dat biologie wil (vijftig). Prof. dr. C. Kalkman, voorzitter van het subfaculteitsbestuur, beves tigde gisteren dat dit nog steeds van toepassing is. Hij zei dat de subfa culteit best bereid is met het aantal student-assistentplaatsen wat terug te gaan, maar niet zover als de facul teit wiskunde en natuurwetenschap pen heeft voorgesteld. Volgens prof. Kalkman is het plan van wiskunde en natuurwetenschappen ook daarom niet aanvaardbaar omdat biologie dit jaar 140 eerstejaars studenten zal moeten opvangen, dat is 40 meer dan vorig jaar. Als één van de bezwaren tegen de faculteitspolitiek noemde hij „dat er allerlei maatregelen op korte termijn genomen worden om allerlei ellende uit de wereld te hel pen, terwijl er geen overzicht wordt gegeven van pogingen om het beleid op de langere termijn een vaste basis te geven". De opstelling van wiskunde en na tuurwetenschappen zou volgens prof. Kalkman inmiddels echter alweer wat soepeler zijn. Hij hoopte dat dit dan ook het door biologie gewenste resultaat zal opleveren in het over leg dat de subfaculteit vandaag zou hebben met de faculteit en waarbij het probleem van de student-assis tentplaatsen ter sprake zou komen. In een gesprek tussen een delegatie van de demonstranten en enkele leden van het college van bestuur gisteren wees ook drs. J. K. Gevers, tot wiens portefeuille dit soort zaken behoort, op dit overleg. Hij zei dat daaruit de nodige gegevens zullen moeten komen om te kunnen bekij ken of het plan van wiskunde en na tuurwetenschappen inderdaad on- HtRTii !h V O I f nr~( ,p.' irnr-.r IL~Lj\j/ jij j f\ij j IbhA De demonstranten, die werden geleid door een speciaal voor dit doel in het leven geroepen 'Aktiekommitee Assistentenroof Biologie', droegen spandoeken met zich mee op hun tocht naar het Stationsplein met teksten als 'Herzie meerjarencijfers' en 'Stop de assistentenroof'. aanvaardbaar is. Gevers herhaalde dit gisteravond tijdens een vergade ring van de universiteitsraad die er ruim een uur voor uittrok om de verontrusting bij biologie te bespre ken. De raad nam een motie aan van het student-lid August-Hans den Boef, waarin wordt uitgesproken dat een vermindering van het aantal student-assistentplaatsen met 20 een negatieve onderwijssituatie oplevert en dat het college van bestuur dat moet zien te voorkomen. Gevers zei niet e»g enthousiast te zijn over deze motie, maar er overigens geen over wegende bezwaren tegen te hebben.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3