LEIDSCH DAGBLAD Trip: wetenschap moet steun geven aan actiegroepen LISSER AUTOBEDRIJF VOOR TON OPGELICHT Premier Gandhi kan voorlopig in functie blijven Topspion voor rechter vandaag LEIDSCH DAGBLAD Provincie vraagt Leiden om toelichting op plan zwembad DINSDAG 24 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34660 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Magazijnbediende schakelde bij incidentele bestellingen computer uit 18 PAGINA'S LISSE De 40-jarige magazijn bediende H. B. uit Lissc heeft in enkele jaren tijds het automo bielbedrijf Datsun Nederland In Lisse voor ongeveer honderd duizend gulden opgelicht. De fraude kwam vorige week aan het licht. De man werd aangehou den en zit nog opgesloten in het politiebureau van Lisse. Behoudens het nagaan van en kele bijzonderheden is het onder zoek vrijwel afgerond. Vast is ko men te staan, dat de magazijn bediende zijn praktijken is be gonnen, toen Datsun nog was ge vestigd aan de Wilhelminalaan in Sassenhcim. Normaal komen be stellingen van dealers op grote bestellijsten binnen en worden via de computer geheel centraal afgewerkt. Maar af en toe heeft een dealer wel eens direct een onderdeel nodig. Zo'n telefoontje kwam dan bij H.B. binnen, die beloofde voor het benodigde on derdeel te zullen zorgen. Hij moest dan op een schrijf machine. die was aangesloten op de computer een nota in vijfvoud uittikken. Voor B. dat deed scha kelde hij de computer uit en ver nietigde later van de vijf kopie- en de drie exemplaren, die voor de boekhouding en administratie waren bedoeld. Hij hield alleen de paklijst over voor het magazijn, waarop hij het gevraagde onder deel uit het magazijn kon krijgen en de rekening, die hij de dealer kon presenteren. Uit "service- overwegingen" ging hij het onder deel dan zelf even langs brengen bij de betrokken dealers, die de rekening contant moesten beta len. Dat geld stak B. in zijn zak. In de loop der jaren groeide zo een soort vertrouwenspositie tus sen hem en een aantal dealers. Het waren er zo'n tien tot twaalf, die blijkens het onderzoek volko men te goeder trouw hebben ge handeld. Ze konden niet weten, dat B het geld zelf opstreek. Ze vonden het alleen gemakkelijk, dat hij altijd "net toch die kant uitmoest". Natuurlijk ontstonden er in het magazijn van Datsun Neder land wel tekorten. „Maar in het bedrijf als het onze met een mil joenenomzet en zo'n voortduren de stroom van uitgaande onder delen zijn er altijd wel verschil len", zegt de juridische adviseur van het bedrijf mr. Han Tjan, die dezer dagen als woordvoerder op treedt. "Er is zelfs een post, waar op dat wordt geboekt". Het groeide II. B. echter boven het hoofd. Toen zijn "handel" te groot werd vielen de verschil len in het magazijn op. Een on derzoek bracht al spoedig de waar heid aan het licht. Het is niet juist, dat de boekhou der goede sier heeft gemaakt met de bedragen, die hij zich in de loop van de laatste drie jaar langs deze weg heeft kunnen toe eigenen. Hij woonde niet buiten sporig en ging ook niet uitzonder lijk met vakantie. "Maar al zou hij kapitalen hebben vergokt in Las Vegas dan zouden we dat toch niet hebben kunnen weten", aldus mr. Tjan. Wel kwam hij vorig jaar met het verhaal, dat hij de honderd duizend had gewonnen in de staatsloterij, nij werd door de collega's in het bedrijf uitbundig gefeliciteerd, hij gaf een ronde en had meteen een goede aanleiding om een auto van om en nabij de dertigduizend gulden te kopen. Het was de enige opvallende uitgave, waaraan hij zich ooit waagde. "Anders zouden we het heb ben gemerkt en die staatsloterij hebben we natuurlijk niet nage trokken". aldus mr. Tjan. PARIJS (ANP) Minister Trip van Wetenschapsbeleid heeft zijn collega's van de OESO-landen vandaag in Parijs aangeraden actiegroepen voldoende te informeren en zono dig ook wetenschappelijke bijstand te verlenen. Hij zei dit naar aanleiding van de toenemende activiteiten van de actiegroepen op technologisch en wetenschappelijk gebied. Minister Trip ziet in het steunen van deze actiegroepen een taak van de overheid om te komen tot een democratisch weten schapsbeleid. NIEUW DELHI Het Indiase hooggerechtshof heeft vanochtend heslist dat premier Indira Gandhi haar bevoegdheden als premier voor lopig mag blijven uitoefenen. Haar rechten in het parlement worden ech ter beperkt. Koeler In de avond i Morgen af en tc plaatsen droog. Overwegend noordelijke wind. Minimum tempera turen omstreeks 14. maxima van 17 tot 23 graden. 25 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op 21.55 uur; onder: 6.20 uur. Hoogwater te Katwijk 4.07 en 16.35 uur laagwater 0.02 en 12.20 uur. De uitspraak wordt beschouwd als een ernstige tegenslag voor mevrouw Gandhi, die sinds negen jaar pre mier is. Zij betekent dat zij haar stemrecht in het parlement kwijt raakt en ook haar salaris als lid van het Indiase lagerhuis. De maatregel blijft van kracht tot het hooggerechtshof uitspraak heeft gedaan inzake het beroep dat de pre mier heeft aangetekend tegen het vonnis van het gerechtshof van Al lahabad, dat haar onlangs schuldig verklaarde aan corruptie tijdens een verkiezingscampagne en haar voor de duur van zes jaar de uitoefening van enige openbare functie verbood. Mevrouw Gandhi behoudt wel het recht het woord te voeren in beide huizen van het Indiase parlement. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 9 juli 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 2144 Leiden, Brandweerlieden duwen een gestrande auto naar de kant. Zware regenval ivas er de oorzaak van dat de brand weer van Rotterdam de af gelopen nacht bijna voort durend in touw is geweest. Honderden meldingen kwa men binnen van onder gelopen kelders. De brand weer had vrijwel constant 80 man op straat om assistentie te verlenen. De tunneltraverse door Rotterdam raakte door de hevige regenval onberijdbaar wat flinke verkeersstremmin gen gaf tijdens het ochtend spitsuur. Ook de Van Bri&n&noordbrug was onbe rijdbaar. Zowel de politie als de brandweer van Rotterdam spraken van een noodsituatie zoals die zich bij hun weten nog nooit eerder had voor gedaan. Niet alleen Rotterdam had vannacht te kampen met zware slagregens. In Nij megen en omgeving konden vele rioolputten de water overlast niet verwerken, ter- ivijl bomen uit de grond werden gespoeld die de wegen blokkeerden. In Groesbeek ontstond door het vele water een grote scheur in het weg dek. De chaos ivas daar groot omdat de brandweer het niet aankon. In Pernis viel door de overdadige regen een ge maal uit, waardoor de toilet ten in de woonhuizen van Pernis begonnen over te stromen. Meisje sterft aan methadon ARNHEM Een 16-jarig meisje uit Rheden is gisteravond overle den aan een dosis methadon, een ontwenningsmiddel. Het meisje, Thea- dore Hartkooren, had het middel gekregen van haar vriend, P.H. f20) uit Arnhem, met wie zy samen in een Arnhemse sleep-in verbleef. De jongen is al twee jaar verslaafd aan heroïne en gebruikte methadon ten behoeve van een ontwennings kuur. Bordeelhouder uit Noordwijk veroordeeld ALKMAAR (ANP) De recht bank in Alkmaar heeft de 35-jarige bordeelhouder P.J.M., alias Zwarte Pierre, wonende te Noordwijk ver oordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en f 1000 boete of 40 dagen. Veertien dagen geleden was tegen hem zes maanden gevangenisstraf geëist waarvan twee maanden voor waardelijk. Zwarte Pierre moest te recht staan omdat hij in 'n inter view met een journalist bedreigingen met zware mishandeling had geuit tegen de secretaris J. J. Heemskerk van het actiecomité Spoorbuurt te Alkmaar. Dit actiecomité had met succes de door Zwarte Pierre geor ganiseerde prostitutie in de Spoor- wijk weten te liquideren. De Nederlandse bewindsman sprak in Parijs over de noodzaak van pu blieke betrokkenheid in de besluit vorming. De conferentie op het hoofdkwartier van de organisatie van economische samenwerking en ont wikkeling (OESO) in Parijs is gewijd aan de rol van de wetenschap en tech nologie in het totale overheidsbeleid, het verband tussen wetenschap tech nologie en samenleving, de noodzaak van publieke betrokkenheid in de besluitvorming en de samenwer king in onderzoek en ontwikkelingsac tiviteiten tussen de lidstaten van de OESO en de ontwikkelingslanden. De overheid kan de behoeften van de maatschappij nooit volledig in haar beleid vertolken, aldus minister Trip. Daarom moet er ruimte zijn voor rechtstreekse inspraak van maat schappelijke groeperingen in het we tenschapsbeleid. Belangrijk vond minister Trip het aanzetten van de gedachte onder we tenschappers zelf, dat zij een inbreng hebben te leveren in de maatschap pelijke problematiek. Het weten schappelijk onderzoek draagt bouw steden aan voor het beleid. Het af wegen van de resultaten er van en 't maken van een keus blijven een po litieke zaak. STORING TELEFOON In verband met werkzaamheden aan onze telefooncentrale is het niet uitgesloten dat WOENS DAG 25 JUNI a.s. in de telefo nische verbindingen met ons kantoor in Leiden storingen zul len optreden. Wij hopen dat de hierdoor mo gelijke hinder tot een minimum beperkt blijft. De directie. BROOD DRIE CENT DUURDER DEN HAAG (ANP) Te verwachten valt dat het brood bij de bakker van maandag 30 juni af drie cent per 800 gram duurder zal worden. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Economische Zaken. Na overleg met dit ministerie mogen broodproducenten aan weder verkopers twee cent meer in rekening brengen, dit wegens een loonkostenstijging als gevolg van de jaarlijkse na-indexatie van lonen per 1 juli a.s. Consumentenprijzen voor brood zijn vrij. Dat die drie cent omhoog zullen gaan verwacht het ministerie omdat het behalve met de loonkostenstijging bij de producenten ook re kening houdt met die bij de brooddetailhandel. 9 Het ziet er niet naar uit dat de tweede nationale luchthaven op korte termijn zal worden gereali seerd. Een commissie onder voor zitterschap van oud-minister Den Toom (foto) heeft minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat geadviseerd de aanleg voorlopig nog maar een tijdje uit te stellen. De commissie vindt verder onder zoek naar o.m. de capaciteit van een nieuwe luchthaven noodzake lijk. Intussen zou echter wel de plaats van "het tweede Schiphol" moeten worden aangewezen PAGINA 6 Herman van Veen: "Ik zie steeds meer mensen vertrekken" PAGINA 5 Kissinger heeft in vrü scherpe be woordingen gewaarschuwd, dat Amerika zich niet door zyn eigen bondgenoten zal laten chanteren met het dreigement, onderlinge overeenkomsten op te zeggen PAGINA 7 Hooikoorts teisterde Jimmy Con nors op de eerste verregende dag van Wimbledon PAGINA 9 Van Katwijk won ronde van Lei den PAGINA 11 DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan het ge meentebestuur van Leiden schrif telijk toelichting vragen over het plan van B. en W. om een zwem badencomplex te bouwen met geld van de Leidse Duinwatermaat- schappij. Deze naamloze vennootschap, waar van Leiden het grootste deel van het aandelenpakket bezit, beschikt over een groot kapitaal. Leiden zou willen voorkomen, dat een deel van het kapitaal zou moe ten worden gebruikt om het te kort op de gemeentebegroting te verkleinen. Deze gedachten zyn in het begin van de jaren zeventig bij B en W. van Leiden opgekomen en in een besloten vergadering met de ge- menteraad besproken. Thans is de aangelegenheid in de openbaar heid gekomen en ook bij G.S. be kend geworden. Nu willen G.S op heldering over deze financiële plannen van het Leids gemeente bestuur. (Zie ook pagina Leiden) Gnillaume beroept zich op zwijgrecht DUSSELDORF (DPA) Onder bijzonder uitgebreide veiligheids maatregelen is vanochtend in Düs- seldorf het proces begonnen tegen de Oostduitse spion Giinter Guillau- me en diens echtgenote Christel. Guillaume, die in 1956 als "poli tieke vluchteling" naar West-Duits- land kwam en daar in korte tijd tot een van de hoogste adviseurs van de toenmalige bondskanselier Willy Brandt wist op te klimmen, wordt "ernstig landverraad en schending van hem toevertrouwde dienstge- heimen" ten laste gelegd. Tegen zijn vrouw luidt de aanklacht "land verraad en medeplichtigheid aan schending van dienstgeheimen". De affaire-Guillaume kostte Wil ly Brandt zijn functie van bonds kanselier. Twaalf dagen nadat zijn vertrouweling in mei vorig jaar als Oostduitse meesterspion werd ont maskerd trok Brandt hieruit de consequenties en legde hij zijn func tie neer. De behandeling van de zaak vindt plaats in een kelder van het ge bouw, die voor 1.2 miljoen mark tot een hyperbeveiligde rechtszaal is verbouwd. Er zijn geen vensters en de zaal heeft aparte ingangen voor rechters, beklaagden en publiek. Er is /ooral veel zorg besteed om te voorkomen dat er wordt afge luisterd als er tijdens besloten zit tingen staatsgeheimen aan de orde komen. Men heeft ook rekening ge houden met mogelijke aanslagen op de verdachten. Met een druk op de knop kan de president van de rechtbank een kogelvrije wand tus sen de publieke tribune en de rest van de zaal laten zakken. De behandeling zal vermoedelijk twee maanden in beslag nemen en op de lijst van ongeveer 50 getuigen die door openbare aanklager en verdedigers zijn opgeroepen komen de namen voor van oud-bondskan selier Willy Brandt, de leider van de binnenlandse veiligheidsdienst. Günter Nollau en de chef van de inlichtingendienst, generaal Gerhard Wessel. Nadat de openbare aanklager Siegfried Buback, de acte van be schuldiging had voorgelezen en de president het echtpaar Guillaume had gevraagd wat zij hierop te zeg gen hadden, verklaarden beiden ge bruik te maken van hun zwijg recht. DINSDAG EN WOENSDAG Bü ALBERT HEUN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1