Verkorting diensttijd landmacht opgeschort Allard Pierson Museum krijgt eindelijk een nieuwe behuizing SVLV bestaat vijftig jaar Vondeling neemt het op voor kamerleden 975! DINSDAG 24 JUNI 1975 WW DEN HAAG (ANP) De doorvoering van de diensttijd- verkorting tot twaalf maanden bij de Koninklijke Land macht wordt opgeschort als gevolg van afspraken, die in verband met besprekingen over troepenvermiindering in centraal-Europa zijn gemaakt. Minister Vredeling van De fensie heeft dit gisteren geantwoord op vragen, die het tweedevkamerlid Dankert heeft gesteld in de vaste kamer commissie voor Defensie. De Nederlandse plannen om de diensttijd te verkorten worden vol gens de bewindsman niet doorkruist door de richtlijnen, die de NAVO- ministers van Defensie eind mei in de zogenaamde 'ministerial guidance' hebben geformuleerd. Daarin staat onder meer dat de lidstaten de be staande gevechtskracht moeten hand haven, uitgaande van de bestaande krachtsverhoudingen. Dit betekent dat het huidige aantal militairen onder de wapenen moet worden ge handhaafd, of althans de aantallen, zoals die zijn neergelegd in plan- die binnen de NAVO aan de or de zijn gesteld. Dit laatste slaat al- RK Bejaarden vereniging heeft eigen blad WASSENAAR De -Katholieke Bejaardenvereniging die een jaar geleden werd opgericht, heeft een eigen mededelingenblad. Dezer dagen is het eerste nummer verschenen. Burgemeester Staab schreef er een voorwoord in en voor zitter G. A. van Leijenhorst zet in een artikel uiteen, waarom een eigen or gaan noodzakelijk werd: de vereni ging is in korte tijd uitgegroeid tot een organisatie met 650 leden. In het orgaan komt ook een artikel voor over de bouw van bejaardenwo ningen in Wassenaar. De Woning bouwvereniging St. Willibrordus be reidt plannen voor voor de bom%»van een 125-tal woningen in de omgeving I van de voormalige tramremise. Daar- I van zal ook een aantal bejaardenwo- j ningen zijn. Het bestuur vraagt nu aan de bejaarden waaraan zij de voorkeur geven: bejaardenwoningen verspreid in 't gehele complex of be jaardenwoningen bij elkaar in een blok in een of twee woonlagen. Het mededelingenblad bevat tenslot te de namen en adressen van de be stuursleden en van de leden van het actieve attentie-comité dat namens de vereniging voor attenties zorgt by Jubilea en aan zieke leden. Raad Oegstgeest donderdag bijeen OEGSTGEEST De gemeenteraad Van Oegstgeest gaat donderdagavond om half acht vergaderen over onder meer de volgende punten: 9 Onderzoek geloofsbrief van de heer H. M. Reilingh, benoemd tot lid van de raad. Straatnaamgeving. Verhuur jachtrecht aan de heer A. J. Kranenburg. Voorlegging aan de Kroon geschil inzake gemeenschappelijke regeling energiebedrijf Rijnland. Benoeming onderwijzend perso neel in vaste dienst. Vaststelling exploitatiekosten openbaar kleuteronderwijs over 1971 en 1972. Beschikbaarstelling onderwiiskre- dieten. Sanering riolering. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- rekeningen 1973. dus de bewindsman, onder andere op de Nederlandse plannen voor een re organisatie en vermindering van het parate aantal manschappen en de daarmee samenhangende diensttijd- verkoring. Die plannen zijn al bin nen de NAVO besproken zo zegt mi nister Vredeling. Het handhaven - ook in 1976 - van de huidige vredessterkte van de landmacht betekent voor 1975 en 1976 f 150 miljoen extra uitgaven. Voor 1975 is het parlement ak koord gegaan met een extra uitga ve van f 47 miljoen. Voor 1976 moet deze beslissing nog worden genomen. In dat jaar zullen in ieder geval de gevolgen van het handhaven van de parate sterkte in 1975 opnieuw rond f 50 miljoen vergen. Als de parate sterkte ook na 1975 wordt gehandhaafd op het huidige peil, kost dat opnieuw extra geld of kan het noodzakelijk worden dat de plannen voor de krijgsmacht wor den veranderd. Dit hangt samen met de besprekingen over de begro ting en de meerjarenramingen die nu in het kabinet plaats vinden, zo antwoordt minister Vredeling. Een woordvoerder van het mini sterie heeft meegedeeld dat de voor gestelde diensttijdverkorting volgend jaar van 16 tot 14 maanden ge woon doorgaat. Minister Vredeling stelt verder dat hü zich wel degelijk houdt aan 'keer punt', het regeerprogramma van de progressieve die wat betreft de f 1500 miljoen, die Defensie moet be zuinigen. "Ik heb wel eens de in druk dat hier en daar het misver stand bestaat dat Keerpunt betekent dat de defensie-uitgaven in reële ter men moeten dalen", aldus de be windsman. Ook als met de extra kos ten van de mbrf-afspraken rekening wordlt gehouden kan in de periode 1973 tot en met 1976 nog een bezui niging van f 1500 miljoen worden be reikt. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Sigrid J. W. d.v. A. P. Wagemaker en W. C. Rausch, Pietje C. d.v. A. v.d. Vijver en P. C. Haasnoot, Jan J. z.v. G. J. Hordijk en G. d. Vos, Susan, d.v. C. v. Duijvenvoorden en T. Raadgever, Ferry z.v. M. v. Ark en A. C. Pad- ding, Radboud W. J. S. z. v. E. J. Lubbers en E. v. Kerkhof, Maria P. d.v. G. A. J. v.d. Geest en C. M. H. J d. Groot, Marthijn A. z.v. A. S. Sons en C. G. J. Reijnders, Petronella M. d.v. N. B. J. C. v.d. Velde en J. Dongelmans, Johanna d.v. J. D. Havenaar en P. v. Leeuwen, Vin- ciane M. Y. J. d'.v. E. R. J. G. Sa- liez en .K S. P. M. Eeckhout, Ur sula G. J. d.v. J. J. Vermeulen en J. W. Hooijschuur, Sander z.v. J. Fuchs en T. J. Mai, Johanna M. d.v. R. J. M. Geerlings en M. J. Vissers, Robertus M., z. v. v. Hemert en E. W. J. Rijsbergen, Andreas z.v. M. Aleman en S. M. v. Herpen. Overleden: H. J. Clement, 75 jr., m., J. Guldemond, 76 jr., m., J. B.. M Colla, 37 jr., echtg. v. P. T. J. Vink, T. J. d. Bruijn, 82 jr., m., J. F. Pijpers, 56 jr., m., J. v.d. Bos, 49 jr., m., W. Schrijvers, 70 jr., m. Getrouwd: J. A. Lewis en A. Kan bier, J. H. Ferrier en J. I. v. Vars- seveld, B. J. A. M. d. Heer en A. H. H. M. v. Duursen. DEN HAAG (SP) Tweede-Kamer voorzitter dr. A. Vondeling vindt dat de Tweede-Kamerleden 't parlement helemaal niet gebruiken als spring plank voor een betere functie in de maatschappij. Vondeling is in de pen geklommen nadat hij kennis had genomen van het onderzoek van de politicologen M. P. C. M. van Schendelen en R. G. M. van der Paardt, beiden van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, en een verza meling opstellen van prof. mr. J. H. van Maarseveen. De laatste had geschreven over "het parlement als carrièrestap". Vondeling valt vooral Van Maarse veen aan over zijn interpretatie van het onderzoek gepleegd door de twee politicologen. "Zijn vertaling is erg vrijmoedig en kras, ja ronduit fout", schrijft de Kamervoorzitter in Beleid en Maatschappij. Vondeling wijst erop dat het sterke verloop van de parlementariërs grotendeels te wijten is aan politieke verschui vingen. Daardoor moesten in 1967 30 Kamerleden, in 1971 40 en in 1972 nog eens 40 Kamerleden plaatsma ken voor anderen. Dit verloop was dus ongewild. Bovendien wijst de Kamervoorzitter op een z.i. foutieve redenering doordat men de functies van voor het Kamerlidmaatschap vergeleek met de beroepen die men erna Volgens minister Vredeling is in lijkt aanwezig als flinke voortgang de huidige verhoudingen binnen de is gemaakt in het ontwapeningsover- navo geen steun te verwachten voor leg, bijvoorbeeld als de gedachte van het idee dat zowel Navo als Warschau een gemeenschappelijk plafond voor pact een verklaring moeten uitgeven de strijdkrachten van oost en west dat zij niet als eerste kernwapens in centraal Europa via het mbfr- zullen gebruiken. "Meer kans om overleg wordt verwezenlijkt", zo deze gedachten te verwezenlijken zegt de bewindsman. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense voetbalvereniging SVLV viert dit jaar het vijftig jarig bestaan. Tijdens de algemene ledenvergade ring bleek dat ook het afgelopen jaar een zeer gunstig jaar is ge weest. Er valt een grote ledenaan- was te constateren. Thans telt SVLV 669 leden en dat geeft wel enige zorgen voor het verenigings bestuur. De vereniging heeft drie velden, waarop gespeeld kan worden. In het afgelopen seizoen heeft SVLV deelgenomen aan de kompe titie met 1 dames-elftal, 11 senio- ren-zondagelftallen. 3 zaterdagelf tallen en 27 jeugdelftallen. In to taal kwamen er 161 nieuwe leden bij en werden er 60 weer uitgeschre ven. De vergadering besprak een eventuele ledenstop in te stellen, maar een besluit hierover werd nog niet genomen. Het bestuur zal trach ten langs andere wegen ruimte te vinden. De kontributie voor de senioren is met f 1,- per maand en voor de jeugd met f 0,50 per maand ver hoogd. Voorzitter F.C. Mens werd met algemene stemmen herkozen als voorzitter en gaat zijn derde perio de als voorzitter beginnen. Tot nieu we bestuursleden werden gekozen L. C. Bandken en de heer A. v. d. Steen. Ter gelegenheid van het halve eeuwfeest zal een reünie gehouden worden voor alle oudleden van SVL V. Het jubileum-album "Wel en Wee - 50 jaar SVLV" is een groot succes geworden. Tivee Haagse studenten, Maarten Bezemer en Maarten Pronk (resp. links en rechts op de foto) zijn gisteren be gonnen aan een tocht per bakfiets door ons land om meer bekendheid te geven aan de werkzaamheden van het Wereld Natuur Fonds. Ze deden ook even Leiden aan. LEIDEN Het viscollege HSV hield een wedstrijd in de Rijn. De vangst was slecht. Uitslag: l.P. Won- dergem 1000 g. 17 St.; 2. K. Later- veer 960 g. 11 stuks; 3. Laterveer sr. 900 g. 15 st.; 4. A. Doesburg 725 g. 12 st.; 5. B. Went 550 g. 10 st.; 6. J. Leuering 500 g. 9 st.; 7. P. Bontje 150 g. 3 st.; 9. J. v. d. Linden 150 g.; 10. H. Onderwater 125 g. 2 st. De w. Zaalberg viste in de Kager- plassen. De uitslag luidt: 1. J. J. v. d. Went 2330 g. 27 st.; 2. P. v. d. Vaart 2250 g. 26 st.; 3. Ph. Holswil- der 1800 g. 20 st.; 4. N. Gressi 1700 g. 25 st.; 5. P. Hemerik 1440 g. 9 st.; 6. A. Rijsdam 1430 g. 1 3st.; 7 R. Kop 1320 g. 16 st.; 8. N. Stouten 1210 g. 19 st.; 9. J. Philippo 1050 g. 7 st.; 10. J. Zandvliet 930 g. 14 st. De visvereniging Hengelsport viste in het Aarkanaal. De uitslag luidt als volgt: 1. Verstraten jr. 3480 g. 28 St.; 2. Masurel sr. 3040 g. 28 st.; 3. J. Boef 2300 g. 27 st.; 4. A. Sinteur 1950 g. 24 st.; 5. A. v. d. Bos 1950 g. 15 st.: 6. T. Blansjaar 1400 g. 12 st.; 7. P. Devüee 1350 g. 13 st.; 8. R. v. Egmond 1300 g. 15 st.; 9. Verstraten sr. 1240 g. 14 st.; 10. E. van Houten 1050 g. 15 st. Vakantieweek in Oegstgeest OEGSTGEEST Het comité k!n- dervakantieweek, kortweg "KTVA" genoemd is er ook dit jaar, dank zij de medewerking van jeugd- en sport verenigingen, rijkspolitie en brand weer, in geslaagd een aantrekkelijk en gevarieerd programma samen te stellen voor de week van 28 juli t/m 1 augustus. Er hebben zich onge veer 300 deelnemers aangemeld, die worden ingedeeld in 4 leeftijdsgroepen Elke leeftijdsgroep wordt weer in drieën verdeeld. Bij slecht weer is er een alternatief programma in de sporthal, de gymnastieklokalen of het gemeentecentrum. Behalve sport en spel zijn er filmvoorstellingen. Er is tijd uitgetrokken om te kunnen zien hoe de rijkspolitie in de praktijk werkt. Op de laatste dag o.m. straat tekenen op het parkeerterrein van het sportpark "De Voscuyl". NLC-KANTOOR IS GESLOTEN LEIDEN Het kantoorgebouw, waar tot 1 februari jl. de redactie en administratie van de Nieuwe Leidse Courant waren gevestigd, is per van daag gesloten. Alle werkzaamheden zijn thans geconcentreerd in Den Haag. De Nieuwe Leidse Courant is per 1 februari opgegaan in het moederblad Trouw, dat begin dit Jaar toetrad tot de Perscombinatie, waarin ook Het Parool en De Volkskrant deelne- Jongen breekt been LEIDEN De 17-Jarige Rob van der Geest uit Leiden liep een linker beenfractuur op bij een botsing met een auto. De jongeman reed op zijn bromfiets over de Hoge Rijndijk in de richting van de Wilhelminabrug. Bij de Goejestraat kreeg hij geen voorrang van een 59-jarige Leidse automobilist, die die straat wilde in rijden. De auto en de bromfiets werden bij de botsing flink bescha digd. AMSTERDAM LOST NA VEERTIG JAAR OUDE BELOFTE IN bekleedde. "Dat lijkt me volstrekt onverantwoord. Ook het Kamerlid maatschap is een beroep, zij het van bijzondere aard", schrijft hij. Vonde ling acht op geen enkele wijze bewezen dat het Kamerlidmaatschap goede perspectieven voor een maatschappelijke stijging of carrière biedt. Hij plaatst bij het onderzoek nog enkele kanttekeningen. Die carrièredrang acht hij alleen geloofwaardig „indien een Kamerlid niet erg verguld is met zijn hoge 6tatus en als verdienen meer telt dan dienen". Vondeling schrijft: "Ik heb mij alle 121 Kamerleden die tussen 1 januari 1970 en 26 augustus 1974 zijn vertrokken voor d'e geest gehaald. Ik heb me steeds de vraag gesteld hoevelen van hen de Kamer als carrièrekanaal hebben beschouwd en gebruikt. De mogelijke overweging van een wenkend ministerschap of staatssecretariaat heb ik daarbij niet meegeteld, maar ik maak me sterk dat slechts heel weinigen daaraan gedacht hebben toen ze zich kandidaat lieten stellen. Voor het vertrek van alle 121 Kamerleden ken ik de reden, 71 van hen werden niet herkozen, terwijl 24 hun lidmaatschap moesten opgeven om dat zij minister of staatssecretaris werden. Er blijven 26 leden over die om andere reden vertrokken. Vaak was dat een andere politieke functie". AMSTERDAM (ANP) Na veer tig jaar lost Amsterdam een oude belofte in: het gaat een nieuwe be huizing aanbieden aan het Allard Pierson Museum, dat in 1934 als „noodmaatregel" een tijdelijk onder komen kreeg in een uit 1888 date rend schoolgebouw aan de Sarpha- tistraat. Destijds deed de gemeente de Allard Pierson Stichting de toe zegging, dat het zo spoedig mogelijk een permanente behuizing voor de collectie voorwerpen uit de tijden van Griekse en Romeinse goden zou wor den aangeboden. Daar heeft de Stich ting veertig jaar op moeten wachten. Nu is het zover: binnen afzienbare tijd kan het museum zijn waardige poort openen aan de Oude Turfmarkt vlak bij de Munttoren in het hartje van de stad, en wel in het voormalige reusachtige gebouw van de Neder- landsche Bank. Leeg en eenzaam blijft dan in de Sar- phatistraat, geplaatst tegen een ach tergrond van strakke, glazen gevels van de nieuwbouw van de Univer siteit van Amsterdam, het oude schooigebouwtje achter. Op de gevel, bedekt door een laag stof en roet die in de loop der jaren is aangebracht door het rusteloos stadsverkeer, staan als herinnering aan wat nu vergane glorie voor het gebouw wordt, de letters „Allard Pier son Museum" gegrift. Veertig jaar lang is het een museum geweest, dat in universitaire kringen over de ge hele wereld befaamd is. De collectie omvat namelijk een rijke sortering Egyptische, Mesopotamische, Griek se en Romeinse oudheden en vormt de studiecollectie van het Archeolo- gisch-Historisch instituut van de Universiteit van Amsterdam. Het is in de eerste plaats bestemd voor stu diedoeleinden, maar daarnaast stelt het zich als openbaar museum ten doel de beschavingen der oudheden nader tot het publiek te brengen door het houden van rondleidingen, het uitgeven van catalogi en het or ganiseren van lezingen. „Het is eigen lijk niet gebruikelijk dat een uni versiteit er zo'n groot museum op na houdt", zegt prof. dr. J. M. He melrijk, directeur van het museum. „Alleen het Rijksmuseum voor Oud heden in Leiden bezit een grotere collectie, maar dat is dan ook een rijksmuseum. Eigenlijk dienen wij zo'n beetje als gemeente-museum." De collectie, die meer dan 9000 verschillende stukken omvat varië rend van kleine potjes en pannetjes tot een complete Egyptische Sarco faag, is opgesteld in de kleine loka len van het gebouw, dat amper groot genoeg is om alles te herbergen wat bij een museum behoort. Zo bestaat het laboratorium van de fotograaf, die vooral voor de inventarisatie be langrijk werk verricht, uit een kast waarin hij zich nauwelijks kan bewe gen. De restauratiewerkplaats maakt de indruk van een opslagplaats van een opkoper: de hoge kasten langs de muren staan vol met potjes, blik jes en museumstukken, terwijl het personeel uit gebrek aan ruimte ook een groot deel van de vloer als werk plaats gebruikt. Een toevallig bezoe ker aan dit museum er komt slechts heel weinig publiek zal eer der het idee krijgen te zijn beland in een rariteitenkabinet dan in een museum: geen ruime, lichte zalen en geen suppoosten in nette unifor men of rustbanken om op je ge mak van de museumstukken te kun nen genieten. De glazen vitrines in de lokalen zijn volgestouwd met museumstuk ken. Over de krakende, versleten houten vloer, bewegen zich studen ten met de tas stevig onder de arm geklemd van de ene vitrine naar de andere. Af en toe tuurt er een aandachtig en langdurig door het glas van een vitrine en maakt aantekeningen. Dit alles biedt geen beeld van een 'gewoon' museum, maar is daarom zeker niet minder de moeite van een bezoek waard. De basis van de collectie van het Allard Pierson Museum wordt ge vormd door de collectie, die in het begin van deze eeuw is opgebouwd door professor Lunsingh Scheurleer. De Allard Pierson Stichting heeft in 1934 deze collectie aangekocht en ge schonken aan de Universiteit van Amsterdam. Deze Stichting was eni ge jaren voordien door een zoon van de geleerde Allard Pierson, een telg uit het bekende bankiersgeslacht, op gericht. Sinds de aankoop van de collectie Scheurleer is deze door schenkingen en andere aankopen verder gecompleteerd. Ook de gemeente droeg haar steen tje bij door als tijdelijk onderkomen het schoolgebouw aan de Sarphati- straat beschikbaar te stellen met de belofte zo spoedig mogelijk een per manent onderkomen aan te bieden. Door de vrij ongunstige ligging van dit schoolgebouw in een dode hoek van de stad waar weinig voet gangers komen weet het grote pu bliek nauwelijks iets van het bestaan van het museum af, en komen er dus weinig bezoekers. De enigen, die buiten de vakmensen een kijkje in het museum komen nemen zijn de buitenlandse toeristen en scholieren. De eersten stappen het museum bin nen omdat dit in hun reisgids wordt aanbevolen. De scholieren worden door de „schoolrondleidingendienst" naar het museum gebracht. De volslagen afwezigheid van pu bliek is een van de voornaamste re denen waarom er binnen universitai re kringen met veel optimisme wordt uitgekeken naar de verhuizing van *t Allard Pierson Museum naar een monumentaal gebouw aan de Oude Turfmarkt. Kort voor of na het ein de van dit jaar moet de verhuizing, die enkele maanden in beslag zal ne men voltooid zijn en zal het museum de deuren van haar nieuwe onderko men voor het pubhek kunnen ope nen. Kosten noch moeite zijn ge- Het gebouw aan de Oude Turf markt, daarin tot 1967 de Nederland- sche Bank gehuisvest was, is van binnen grondig verbouwd en aange past aan de eisen, die nodig zijn om er de collectie van het Allard Pierson Museum in onder te bren gen. Wanneer de verhuizing achter de rug is zullen ook het Archeolo- gisoh-Histoisch Instituut en het mu seum met elkaar zijn verenigd. Voor heen waren beide op verschillende punten in de stad ondergebracht. Dick Elffers, museumarchitect die dit ook heeft gedaan voor het Rijksmu seum, zal de zalen van het Allard Pierson Museum inrichten. In de grote ruimten wil men betrekkelijk weinig stukken opstellen, die echter wel voor de leek het meest interes sant zijn. Dit bereikt men door de minder aantrekkelijke stukken, die echter voor de studenten onontbeer lijk zijn voor hun studie, afzonder lijk op te stellen in niet in het oog lopende nissen, die bij de zalen ho ren. Er is dus een aparte opstelling voor studenten en een voor het pu bliek, zonder dat deze twee elkaar storen. Wie er belang in stelt, kan beide opstellingen zonder meer be zichtigen. Dankzij de grote ruimte kan nu met een aantal belangrijke activi teiten worden begonnen. Op zolder wordt een gipsen-afdeling ingericht, die door studenten en kunstenaars kan worden gebruikt. Gipsafgietsels van beelden zijai onmisbaar voor de studenten van het Archeologisch- Historisch Instituut. Wanneer blijkt dat er van de zijde van het publiek belangstelling voor de gipsen en het gipsgieten bestaat, kunnen ook ge- interesseerden het werk hier komen bijwonen. In de kelder, waar eens in de solide kluizen voor miljoenen guldens aan waardepapieren lagen opgeslagen, komt een pottenbakkers- en beeld houwwerkplaats. In deze gewelven wordt ook een restauratiewerkplaats ondergebracht, die uit twee delen zal bestaan: een natte en-een droge. In de natte werkplaats kunnen de oude museumstukken met chemica liën worden behandeld om gecon serveerd te worden. Dankzij het bestaan van de klui zen, die hermetisch af te sluiten zijn, krijgt het museum nu ook de be schikking over een „ziekenkamer". In deze kamer, waar temperatuur en vochtigheid constant worden gehou den, kunnen bronzen stukken, die door het vocht zijn aangetast, voor lopig worden ondergebracht om een einde aan de corrosie te maken. In vaktermen spreekt men over „zieke bronsjes". Ook de fotograaf krijgt een ruimte, die vele malen groter is dan de werkkast in de Sarphati- straat. Naast de permanente exposi tie van de collectie van het Allard Pierson Museum zal in het nieuwe gebouw bovendien ruimte beschik baar zijn voor tentoonstellingen. LEIDEN De pv het Oosten hield een wedvlucht vanaf Survil- liers. In concours 122 duiven. De uit slag luidt: 1. T. v. As. 2. P. Juffer mans, 3, 4. 6. C. Vesseur, 5. W. Fok ker. 7. J. de Kolf. 8. D. Koet, 9. C. Selier, 10. C. Gijsman- Bonn Gisterochtend is bij een gebouw van de Joegoslavische mis sie bij de Verenigde Naties een bom ontploft. Het gebouw en twee be lendende percelen werden ernstig beschadigd. Niemand werd ge wond.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15