Kuiper: „Ik wil nu dolgraag erkend worden" Regen Tak te komt hulp HOOGERHEIDE" IN CUFERS Keetie van is opnieuw Oosten-Hage ongenaakbaar Profkampioen rekent op de Tour lAANDAG 23 JUNI 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Zoetemelk mag niet starten in Leiden LEIDEN Joop Zoetemelk i (foto) mag vanavond niet deelne- men aan de profronde van Lei den. De ploegleiding van Gan 1 Mercier, de formatie waarvan Leiden en gistermiddag Zoetemelk kopman is, heeft de zig in Hoogerheide tijdens het r renner een startverbod opgelegd, tionaal kampioenschap France (a.s. donderdag in Char leroi te kort dag om Zoetemelk nog in Leiden te laten rijden. Joop Riethoven, een van de or ganisatoren van de profronde in namen van de Franse televisie, 's Avonds moet hij zich al melden in Charleroi. Omdat Joop een van de grootste kanshebbers is voor de Tom-zege wilde Gan Mer cier geen enkel risico nemen". Naar Leiden komen wel enkele teamgenoten van Joop Zoetemelk Cees Bal (overigens niet present in de Tour), Gerard Vianen en Ger Knetemann. Voorts komen o.m. Gerben Karstens, Leo Duyn- dam, Harm Ottenbros, Bert Pronk Jan en Piet v. Katwijk, Wim Prinsen, Cees Stam, Ger Harings en de Duitser Rudi Paus. De wed strijd begint om zeven uur in de Koninginnelaan. Joop Riethoven rekent er overigens wel op dat Joop Zoetemelk in augustus/ be- september in Leiden aan de start zal komen tijdens een wedstrijd achter motoren. Zoetemelk zal in ieder geval met een volledige acht mansploeg van Gan-Mercier naar de Ronde van Nederland ko men, die van 21 tot 26 augustus wordt gehouden. HOOGERHEIDE De botsing tussen de twee „grootmachten" van het Nederlandse prof korps liep opnieuw im een overwinning voor Frisol ui't. Omdat Henmie Kuiper (26) in de flonkerende finale voor de neus van de toestormende Bent Pronk en de reeds ver slagen Joop Zoetemelk voot het eerst in zijn carrière de nationale wegtitel behaalde. Een zege, die vooral te danken was aan de taktisch uitstekend gereden race van de Fri'so'l- ploeg, waarop de Raleigh-formatie van Peter Post zich stukbeet. Door sensatie en een flinke brok tragedie maakten nu het kampdienschap tot een smeuïg geheel. Met evenals vo rig jaar een belangrijke inbreng van Nidi den Hertog, die het pad voor de overige Frisol-ploegmaten moest effenen. Loon naar werken kreeg de dappere Nidi niet. Zelfs de ereplaats waar hij op kende omdat wij al het initiatief ne Frisol verdedigend reed en van d< groep-Zoetemelk niet veel te ver wachten was". De eerste aanzet on de vijf minuten, die Nidi bewerkstel ligde, weg te werken werd door Post ^en ^met het feit^ dat^ik niet zijn 100 km lange solo "zat echter persoonlijk gedwarsboomd, De titel zi'ët de 26-jarige Hen- nie Kuiper als een nieuwe stap naar algehele erkenning, omdat de Olympische kampioen na twee jaar Rokado zich internationaal nog niet helemaal gevestigd vindt. De Ronde van Frankrijk, dit jaar met een ge weldige bezetting, ziet hij als ideaal, om daarin verandering te brengen. „Dat heeft misschien iets te ma- dat toen het peloton scheurde kop- n Roy Schuiten niet bijzaten. niet in. Huilend trok hij zich te rug in de ploegleiderswagen, hem een achtste plaats ten deel was ge- !f met bijzaten. Post sommeerde vallen. De man, die door zijn moed H en s e daar' de favoriet van het publiek werd „Het w£ er alles kampioenschap te rijden. In de bij zijn auto mij geen gok. Ik heb samensmelting - de groep, dat de het peloton niet lang meer op zich deed wachten. De hulp kwam Raleighs kopman laa'bste twee ronden kreeg ik echter Schuiten echter niet van pas, om- kramp en kon ik na de boch- da^ 6V6n later zijn ploeggenoten ten niet meer aanzetten." dan Haas. Bas Hordijk (vanaf de Den Hertogs uitgangspunt was de 6ei*ste kilometer actief) en Bert ontsnapping met Wicher Vlot, Wim Pronk met de Frisols Ben Koken, de Waal en Leo Duyndam. Het vier- Hennie Kuiper, Harm Ottenbros en tal nam 45 seconden en na lange tijd "Ganeenling" Joop Zoetemelk voor met een minuut voorop te hebben de beslissing zorgden. Zoetemelk: gereden liep pas halfkoers de voor- "Als er twee van Raleigh bij een sprong fors op. Voor Nidi den Her- ontspanning zitten, wordt er achter tog een reden om zijn andere vlucht- m niet meer gereden. Dus moest ik makkers in de steek te laten om er wel bij zijn", alleen het gewicht van de wedstrijd Zoetemelks koersinzicht bleek op zich te nemen. juist te zijn. Zo'n tien kilometer „Dat is onze grote fout geweest", voor het einde werd Nidi den Her- erkende Bert Pronk, die na zijn sue- tog door de jachtgroep ingelopen, ces in de Ronde van Zwitserland op- waaruit Hennie Kuiper toen al was nieuw een prestatie van formaat af- ontsnapt. Zoetemelk zag kans om leverde. „Een Raleigh man had met Harm Ottenbros aan het wiel daarbij moeten zitten. Nu moesten bij Kuiper te komen, ipaar de de- finitieve schifting zette zich niet door. Bas Hordijk, de enige prof die nmniï 1/11 Tl 1~ S6izoen 6een internationaal con- -/vttf JJUU Wil li tact heeft gehad: „Raas kreeg kramp en door alle inspanningen bleven we op korte afstand han gen. Totdat Pronk ineens keihard naar voren reed. Ik kon hem onmo- PORTOROZ Anatoli Karpov heeft SelÜk volgen". De Scheveninger: het grootmeestertoernooi van Porto- "Met de finish in zicht heb ik nog roz gewonnen. De wereldkampioen 66118 alles gegeven", speelde zaterdag in de vijftiende en De insluiting kwam vlak voor laatste ronde remise tegen de Joego- de laatste bocht tot stand. Toen was slaaf Marjan Karnar, waarmee hij Hennie Kuiper al driemaal gede- zijn totaal bracht op elf punten. Kar- marreerd om weg te komen. Zijn pov won zeven keer en speelde acht kleine voorsprong bij het ingaan keer remise. De 23-jarige Rus had van het laatste rechte eind bleek in het eindklassement een voor- voldoende om zich met de kam- sprong van een punt op de Joego- pioenstrui te tooien, want de ver slaaf Svetozar Gligoric. De derde woed sprintende Pronk, met achter plaats wordt gedeeld door Hort, Ri- zich Zoetemelk en Ottenbros kwam bli en Foerman. vier seconden tekort. Het was Karpovs eerste toernooi Hennie Kuiper, die na Spanje 6inds hij in april door de FIDE werd (vijfde) uitgeroepen tot wereldkampioen. De goede vorm voor de Tour de Fran- jonge Rus toonde zich uiterst inge- ce nogmaals bevestigde: "We heb- nomen met zijn spel en is van plan ben de volledige koers beheerst, in augustus deel te nemen aan een Zelf heb ik alles geriskeerd om de sterk toernooi in Milaan, met onder kampioenstrui te bemachtigen. Door meer zijn landgenoten Petrosjan en de tegen heb ik me misschien wat Tal, en verder onder meer Portisch, nerveus gemaakt, omdat ik super- Hort en Kavalek. De eerste prijs in lidhte banden had. Toen dat op Milaan is 10.000 dollar (ongeveer mijn maag begon te werken heb ik 24.000 gulden) en een Alfa Romeo, om een dokter gevraagd, die me In Portoroz verdiende Karpov 2000 wat voor de zenuwen heeft gege- dollar (4800 gulden)ven". m spectaculaire renner ben, sta te popelen om erkend te worden. Tino~Tabak Tour. die ik nog nooit heb kun nen rijden, is m'n kans. Ik ben eerzuchtig genoeg om iets te be reiken". Driemaal is scheepsrecht. Met zijn derde demarrage tijdens de laatste meters van de koers, heeft Hennie Kuipers de con currentie op afstand gefietst. Het kampioenschap van Neder land bij de beroepsrenners is binnen iov wint in Portoroz Ad Tak na zijn zege bij de amateurs op de hoog ste trede geflankeerd door nummer twee Gerard Tabak (links) en de als derde geëindigde Jan Damen. HOOGERHEIDE De wieler kampioenschappen op de weg zijn Luxemburg (vierde) zijn financieel een redelijk succes ge worden. Zaterdag bij de amateurs en dames kwamen slechts enkele duizenden betalenden bezoekers, maar de profwedstrijd gisteren had tussen de 25.000 en 30.000 kijkers, van wie meer dan 13.000 betalend. De organisatie was met haar be groting van 130.000 gulden uit de kosten, indien er tijdens het gehele weekeinde 10.000 betalende bezoe kers zouden zijn geweest. HOOGERHEIDE Grijnzend onthulde Ad Tak zijn geheim. ..Als het een beetje regent", lichtte de verrassende, maar zon der twijfel ook superieure nationale amateurwielerkampioen 1975 toe, „is het net of ik ga vliegen. Terwijl anderen voorzich tiger op de bochten af sturen durf ik er nog hard door te knal len". Het bewijs leverde de zelfverzekerde Westbrabander za terdagmiddag in eigen omgeving. Op het fel bekritiseerde, maar opnieuw uiterst selectieve parcours waarop de KNWU de rood- wit-blauwe truien liet betwisten, was 22-jarige Ad Tak in de finale onstuitbaar. Nauwelijks vielen in Hoogerheide de eerste regendruppels of de jeugdige Caballero-coureur demarreerde roekeloos. Om op het spiegelgladde strijdtoneel de concurrentie bijkans te vernederen. Door Henk Kruithof Bunder, Peer Maas, Adri van Hou- welingen, Ruckert, Fons van Katwijk en Peter Gödde kansloos maakte sor- teerde echter geen effect. Ruim drie minuten reed Tak weg De regen wercj VOor Tak een on- van zijn naaste belagers (van wie gedachte bondgenoot. Want terwijl, in opnieuwe twee Brabanders, Gerard achtervolging op ongesponsorde Jan Tabak en clubrenner Jan Damen, Damen (21). Gaby Minneboo als eer- grote surprises zorg- ste kansloos over het natte wegdek gleed sloeg Tak toe. "Op dit parcours dat aan de benen "vreet" want het loopt niet lekker; je moet te veel achttien duwen- verwachtte ik niet veel tegen- den door respectievelijk zilver brons te grijpen). Nog grotere ach terstand klokten andere gevestigde reputaties", maar veel meer sprak bij een schamel aantal finishers de verzameling vedetten die moedeloos, al ver voor tijd, het ver- kleedadres opzocht. stand meer. Ik kon Damen, die bij de ravitaillering helemaal rechts reed, ineens voorbij steken aan de Taks ploegmaat Rini Verboom, wel andere kant de we«- Ja' het was zoals Ad In die laatste veertig kilo- Jfmpo „1.ekk.e.r_^lhdü,^:..Het meter te keer is gegaan. Het was al lastig en zwaar. Je mocht ei genlijk geen finale meer verwach ten. Het ging er gewoon om wie in de slijtageslag het sterkste zou zijn. „Maar", verwonderde De Zeeuw (20) mogelijk. Dit was m'n kans". Die Caballero's tweede grote sei zoensucces zou opleveren. Nadat Lan gen js Olympia's ronde pakte kreeg de 20 jaar in de wielersport vertoe- vende spinsor opnieuw een jubileum- zich, "toen iedereen schrok dat het geschenk. Waaraan Wil van Hel- ging regenen kwam Tak vrolijk voirt (de derde sigarettenvertegen- naast me rijden. Dit is mijn tje riep ie. Ik ga het eens probe ren. We hebben hem pas meet weer terug gezien...." De verklaring van de nieuwe Ne derlandse kampioen woordiger voorin) niet de berekende bijdrage kon leveren. Als bewaker de meegegaan aan het wiel van Arie Hassink bij diens tweede poging om op Taks vlucht te reageren (eerder lo- stuurde de Amstel-man bijna het pu bliek i gisch als simpel. "Ik weet wat ik kan", sprak het talent uit wielerdorp ger in het decor. Oud-Gastel. Tak: „Zelfs burgemees- Hassink slaagde ter Andriessen dat hij Cees va kers en mij wel eens wat toestopt') schoof ook de rappe Tilbur- daarna wel in enthousiast tot bij achtervolgers en voorname- Dongen, Jan Jon- lijk in België succesrijke Gerard Ta bak te raken, maar niet voor lang. In mijn derde amateurseizoen, daar- De heb ik anderhalf jaar als weling gekoerst, heb ik een vorr nooit tevoren. Dat komt vooral dat ik in dienst (Tak tekende jaar door ziekte veroorzaakte afwezigheid zo nadruk kelijk teruggekeerde Twent: "Ik kon niet meer. Ik voelde me misse lijk en ik moest overgeven. Het was maanden bij) net zoveel tijd heb net als in Bladel. Toen ontdekte de te trainen als ik wil. Ik mag dokter een te lage bloeddruk. Dat zal het nu wel weer zijn. Trouwens in die regen ging het toch niet. Net als Als militair reed Tak ook de CISM- Veél anderen had ik tubes omgelegd "i"*"'"1 het Italiaanse Bassano met heel weinig profiel. Op die glüb- «T i... n vier- berige stenen was dat levensgevaar als lid lijk. jammer dat het zo moest lo- ijn wraak op Hoogerheide, maar met de juniorenploeg in Lau sanne) moeten worden. De coach (van Chris Delbressine) overal toe". A titelstrijd del Grappa. Waar hij met de prijs in de wegrace van de zilveren 100 km-ploeg zijn p^n. Dit had immers tweede plaats in de klassieker door Middelink (niet ir het Mergelland ("Ook in de regen") zijn op de laatste 200 meter mislukte machtsgreep in de Omloop vindt mij met mijn 24 jaar te oud van de Baronie bevestigde. Olympia's Tour had c'aarna vooi Tak (via een weddenschap vooi het eerst op de koersfiets geklom men) een hoogtepunt in het seizoen moeten worden zijn selectie. Ik had hem graag met een titel van zijn ongelijk willen overtuigen". iicu ODUlUCU De trui was in Hoogerheide (al had juSst^oen hij hem °P elk ander parcours ook hij (gunstig geklasseerd) op "zijn" ku"ne" ««veren) echter terrein in He t.lmhnrere henvele Tak' Huilend Van VreUgde SlOOt hij terrein, in de Limburgse heuvels, wilde uithalen moest hij na een val partij tweemaal van fiets wisselen. ■•Natuurlijk was het toen ge- s^uwen daan. Al bracht ik daar wel voldoen de moraal op om vele minuten ach ter de groep alleen door te gaan". Ad Tak voorzag met het fikse aan tal deelnemers (136) in Hoogerheide, waar de krachtige wind het de ren ners extra lastig maakte, een vroe ge beslissing. "Al na een maakte Rini Verboom de slag", stel de hij later zijn gelijk vast. "Tabak zat er rap bij. Ook Van Helvoirt en Kuys, Mutsaars en Damen spron gen. Toen was het tijd voor mij. Al- de finish zijn ouders in de men. En terwijl de supporters (Ad: "Een club van 250 man") bleven hun favoriet op de hoogste trede van het ereplatform betreurde vader Tak nog steeds niet de vele familieruzies die aan dat glorieuze moment vooraf gingen: "Ik heb altijd op mijn enige zoon ge scholden. Ik vond dat 'ie geen ka rakter had om coureur te zijn. Ik leen Hassink boo sloten nog aan. naast. Vergokte zich' Want de snel tot) 1 nuten opgelopen voorsprong gaven de negen voorop niet meer af. Mis- widle zien dat helemaal "kapot' cto was voor hij afhaakte. Ook als het goed ging bleef ik katten. Zo is hij opgegroeid. Je ziet waarvoor het goed is geweest". Zoon Ad (voorlopig alleen maar i later Minne- denkend aan de Belgische w.k. en De rest zat er na 25 juli, terug als burgertimmer man, kandidaat voor de w.w.) knik- mi- te later instemmend. "Ik leer nog elke wedstrijd", gaf hij toe. "Van trainingsrit zelfs. Want ik wil lukte counters van Ruckert en Doh- wel graag prof worden, men en de opgave van Olympia's neer ik dan met Cees van Dongen ditmaal ontgoochelende winnaar mijn kilometers maak en ik hoor Hans Langerijs en rappe Herman hoe hij in dat milieu is terecht ge- Snoeyink waren vingerwijzingen, komen dan schrikt dat toch af. Mis- Halfkoers (na ruim 100 km) dreig- schien ben ik wel wat serieuzer maar de er nog even gevaar voor de kop- voorlopig denk ik toch eerst via wat lopers. Ook de grote breuk die toen criteria e in het peloton mijn nationale kam den pioenschap te gaan profiteren". Profs 1. Hennie Kuiper (Ossendrecht) 3.51, 15 Theo Smit (Amsterdam), 16. Gerben Karstens (Prinsenbeek), 17. Richard Buckaki (St. Gillis 240 km. 10 en 12 Waas), 18. Cees Stam (Koog sec., 2. Bert Pronk (Scheveningen) op 4 sec., 3 Joop Zoetemelk (Ger- migny l'Eveque) z.t., 4. Harm Ot tenbros (Ossendrecht) z.t., 5. Bas Jo Vrancken (Roosteren), 23. Jan op 5.50, 9. Toon Hordijk (Rotterdam) op 20 Zaan), 19. Ben Janbroers (Zaandam), 20. Jan Brinkman (Rotterdam), 21. Albert Huizebosch (Nijeveen), 22. 2 Gerard Tabak (Veldhoven) op 3.12, 2. Jan Damen (Ulvenout) z.t., 4. Piet Kuys (Vlijmen) z.t., 5. Rini Verboom (Ellewoutsdijk) z.t., 6. An dre Gevers (Schijndel) op 3.16, 7. Henk Mutsaarts (Schijndel) op 5.30, 8. Ton ter Tarmsel (Lage Zwaluwe) Breur (Schiedam), 24. Roy Schui- Ben Koken (Grevenbricht) op 1.14 ten (Zandvoort), 25. Henk Prinsen i der Steen (Et- Gerard Vianen (Kockengen) vHank), 26. Cees op 2.01, 8. Nidi den Hertog (Ermelo) cp 2.11, 9. Jan Aling (Bladel) z.t., 10 Gerrie Knetemann (Huybergen) op 2.40, 11. Cees Priem (Goes) z.t, 12. Piet van Katwijk (Mill) op 332, Amateurs 13 Will de Vlam (Sambeek) op 3.44, 14. -Tan van Katwijk (Bladel), op i Dongen (Hoe- hem) ven), 27. Tino Tabak (Egmond Zee) allen in dezelfde tijd als Jan van Katwijk. 1. Ad Tak COud Gastel) 5.08.56* 10. Hans Koot (Eindho- ,t., 11. Albert Scheffer (Zel- 12 Ben Librechts (Vlij men) op 6.27, 13. Tonnie Huizen (Kloetinge) zt., 14 Cor Tuit (Val- kenswaard) z.t., 15. Leo van Vliet (Honselersdijk) op 6.41, 16. Krijn St. Niclaas (Dordrecht) z.t., 17. Jo Maas (Eysden) z.t., 18 Nico Hilbe- rink (Den Ham) zX. HOOGERHEIDE Keetie van Oosten-Hage, 25 jaar jong, heeft eens te meer haar ongenaakbare positie in het Nederlandwe öames- wielrennen onderstreept. De Zeeuw se, dit seizoen nog niet verslagen in wegwedstrijden, voegde zaterdag haar zevende wegtitel toe reeks, die in 1! kampioenschap werd, zoals de traditie wil. beheerst door Keetie van Oosten, die dit jaar bij de afwezigheid van Willy Kwantes en Mini Brinkhoff het niet op de eindstreep behoefde te laten aankomen zoals een jaar eerder, Kroonprinses werd Gré Knetemann- Donker, die in de voorlaatste ron de op jacht ging naar de kampio- ne. maar slechts de helft van haar achterstand kon goedmaken en bleef hangen op twintig seconden. Keetie van Oosten, die met nog kleine 35 kilometer te rijden de heeft meer dan de helft van de wedstrijd alleen gereden: "in het begin dacht ik dat de concurrentie zwaarder zou zijn, maar tenslotte draaide het toch weer om dezelfden als vroeger. De nieuwen komen niet zo snel. Nadat ik een minuut voor sprong had, ging het wat moeilij- begonnen. Het ker. Het parcours leek mij, vooral Hoogerheide door de wind. zwaarder dan- vorig jaar. Het was niet zo gemakkelijk". Gré Knetemann. nooit dichter bij de kampioene dan de zesde plaats, heeft geprobeerd te voorkomen dat Keetie van Oosten weer. zoals in de jaren dat de kampioenschappen in Limburg werden verreden gebrui kelijk was, alleen zou aankomen. "Het ging goed, maar ik heb geen moment echt het idee gehad dat ik Keetie zou kunnen pakken. Al moet Keetie toch eens te kloppen zijn. Misschien ben ik wel te laat begon nen. Ik had nog wel een ronde lan- ontvluchte Corrie Fridsma inliep, ger kunnen door gaan ik ben best tevreden, tenslotte was ik dit seizoen pas een keer derde geweest, in Luik voor de aankomst van LuikBastenakenLuik. Het is me meegevallen omdat ik pas weer twee weken serieus in de slag ben, nadat men kort geleden had ontdekt dat mijn klachten werden veroorzaakt door een ijzertekort. Het ging in ie der geval een stuk beter dan de laatste tijd". 1. Keetie van Oosten-Hage (Kloe- tinge) 60 kilometer in 1 uur, 45 mi nuten en 27 seconden., 2. Gré Kne- temann-Donker (Huybergen) op 20 seconden, 3. Truus van der Plaat (Geldermalsen) op 1.02, 4. Bella van der Spiegel-Hage (St. Maartens dijk) z.t.. 5. Bea Huizinga (Rotter dam) z.t., 6. Anne Riemersma (Am sterdam) z.t., 7. Betsle van Ijken (Baarn) z.t., 8. Hennie de Jongh (Apeldoorn) z.tt., 9. Marijke Lager- lof (Kl^swaal) z.t., 10. Nel Streef (Nieuw IjÊkk&riftad^

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9