Toegang tot Aboe voor Rodeis Egypte Angolese leiders werden het eens VIJF DODEN IN ULSTER NAAST HET NIEUWS NAAR KLASSELOZE MAATSCHAPPIJ Volledige instorting van pond sterling voorspeld Amin beraadt zich ONZUIVERE BETALINGEN VOOR DEFENSIECONTRACTEN Concessie van Israel: AANDAG 23 JUNI 1975 LONDEN (SP) In grote delen fan Engeland Is onrust ontstaan door jen artikel van de voormalige La- jourminister van economische za ten, George Brown, waarin hy stelt jat Engeland nog maar een paar teken van een complete economische krap verwijderd is. Brown zegt dit fan ministers, top-industriëlen en I eidende bankiers te hebben verno- I hen. Deze zouden op korte termijn I je volledige ineenstorting van het I Britse pond sterling verwachten. Het artikel van Brown werd giste ren gepubliceerd op de voorpagina van The News of the World, dat met een oplage van zeven miljoen exem plaren het grootste zondagsblad ter wereld is. Aanvankelijk weigerde het technisch personeel in Londen de krant te drukken, omdat men het oneens was met een bepaalde passage in het artikel. Daarin schuift Brown een deel van de schuld voor de Britse crisis toe aan de houding van som mige vakbonden. De drukkers eisten een weerwoord te mogen schrijven, wat de hoofdredacteur, Peter Ste phens, weigerde. Premier Wilson heeft de Britten zaterdag in een televisierede opge roepen „niet in paniek te raken". Wel zei hij dat de tijd om een oplossing voor de ernstige crisis te vinden, be perkt was. Minister Healy van finan ciën was duidelijker. Hij zei tijdens een bijeenkomst op de universiteit van Leicester dat .Engeland nog maar een paar weken de tijd heeft om de rest van de wereld te bewijzen dat het in staat is de inflatie te be teugelen. Daarna zal het vertrouwen het pond sterling verdwijnen als voor de zon". Healy was tot deze conclusie gekomen na een zorg vuldige analyse te hebben gemaakt van de staat, waarin de Britse eco nomie zich bevindt. Oppositieleidster Margaret That cher heeft de socialistische regering in dit verband verweten te aarzelen met het nemen van acties en het verzwijgen van de feiten voor het Britse volk. Het kabinet-Wilson heeft een serie maatregelen gereed, maar wil om politieke redenen wachten met de introductie ervan. De belang rijkste is om de Britse vakbonden en werkgevers in de gelegenheid te stel len een nieuw sociaal contract op te stellen. Een van de regeringsmaat regelen zal zijn een bezuiniging op de overheidsuitgaven van ongeveer vijf tien miljard gulden. De linkervleugel van de Labourpartij is fel tegen der gelijke bezuinigingen en heeft aan gekondigd tegen te zullen stemmen in het Lagerhuis. JERUZALEM/CAIRO (UPI) Israël heeft Egypte een corri dor aangeboden tussen het voornaamste punt van een tweede Israëlische terugtrekking van troepen in de Sinaï en de olie velden van Aboe Rodeis, zo heeft een Israëlische regerings- functionaires gisteren gezegd. Volgens de functionaris zou hier mee worden voldaan aan de Egyptische eis dat het zowel over zee als over land de olievelden aan de Golf van Suez moet kun nen bereiken. Israël zou het gebied rond de corridor contro leren. Premier Rabin heeft vorige week president Anwar Sadat om een Pa- iijdens zijn besprekingen met pre- lestijnse regering in ballingschap te Forc.' in Washington indica akeijties gegeven over een verdere Is- Jontaëlische terugtrekking in de Sinai- -oestijn, maar hij legde er de na- Jruk op dat het voor Israel noodza- is de oostelijke zijde van Mitla- en Gidi-passen in handen houden. Vooral de Gidi-pas is r Israël belangrijk omdat hij dicht want dat zijn de Israëlische luchtmachtbasis wezenlijks tegenover )geIjRefidim ligt, het vroegere Bir Gaf- Wij zijn tegen iedere vorm van concessies aan Israël, of dat nu cJe erkenning van Israël is of het toe staan van de doorvaart van Israëli sche schepen of buitenlandse schepen met een voor Israëlische havens be- MPLA-leider Neto rechts schudt de hand van zijn FNLA-collega Roberto na het langdurige maar vruchtbare overleg tussen de Angolese bevrijdingsbewegingen in Ke nia onder leiding van de Ke- niase president Kenyatta (l). De bewegingen kwamen over een de onderlinge strijd, die talloze doden heeft gekost, te beëindigen en samen te wer ken bij de voorbereiding van de onafhankelijkheid in de herfst. NAKOEROE (AFP) De drie Angolese bevrijdingsbewegingen heb ben zaterdag een akkoord onderte kend waarin zij plechtig beloven voortaan af te samen te voegen. Roberto, Neto en Savimbi zijn het voorts eens geworden over de totstandkoming van een kieswet middel stemde lading door het Suezkanaal, België zijn gearresteerd in verband len te beslechten. hun onderlinge geschil- geweld als algemene verkiezingen die zij spe.Volgens de Jeruzalem post zou het)lsraél nu wel bereid zijn de Mitla- op te geven. irjDe Israëlische premier Yitzhak "[Rabin zei zaterdag dat als zijn land 11_ (Jgeen risico's neemt de impasse zal terugkeren. 1 'De huidige relaties tussen Isra- Zlël en de Arabieren in aanmerking ^"igenomen is het mogelijk om in één van oorlog op vrede over te jefcJschakelen', zo verklaarde de pre- aismier op een bijeenkomst van de Is- •£)jraëlische arbeiderspartij. af_ Elke stap in de richting van vrede or-'kan gevaarlijke -ite maar het verdient de voorkeur /D co's te nemen en iets te doen, zelfs te al is er maar een kleine kans Gat n" er verbetering in de relaties tussen io4 mensen Israël en de Arabieren kan komen, aldus Rabin. Minister van Defensie Shimon Pe- res verklaarde op zijn beurt dat Is- vergelding raël in de komende weken 'belang- j rijke verklaringen over een rege- 1 ling met Egypte zal moeten doen' niets staat, aldus PLO leider Abu Iyad in een vraag gesprek met een in Beiroet verschij nend tijdschrift. met diefstal van ongeveer tachtig ki lo tnt. Zij hadden deze partij gele verd aan een Duitser, die volgens de Agostinho Neto politie contacten onderhoudt met bende. BELFAST (UPI) Bij schietpar- Saffins op 30 km van Dublin door h tijen in Noord-Ierland zijn in het af- messteken gedood nadat hij klaar- gelopen weekeinde vijf mensen ge- blijkelijk was gestoten op mannen Paul Stehlin overleden dood, onder wie drie jongelui. In de die getracht hadden de trein van Cork teit strijd tussen rooms-katholieken en naar Dublin in de lucht te laten vlie- -P/o test anten zijn nu sinds 1 januari gen. Door de ontploffing werd de het leven gekomen, spoorbaan zwaar beschadigd. De Gisteravond werden twee 16-jarige trein, waarin zich honderden aan- protestanten in Belfast op straat hangers van het Ierse republikein- doodgeschoten, volgens de politie als se leger bevonden, was evenwel het doden van drie kort tevoren gepasseerd. ;-katholieken eerder tijdens het De drie leiders van deze bewegin gen, Holden Roberto van FNLA, MPLA en Jon- Savimbi van Unita, legden deze belofte neer in een slotcommuniqué uitgegeven na overleg onder leiding van de Keniase president Jomo Ke nyatta, dat gedurende zes dagen in diens ambtswoning is gevoerd. PARIJS (Reuter) De Franse ge- President Kenyatta gaf zaterdag neraal Paul Stehlin. bekend gewor- uitjng aan zijn 'grote vreugde' dat den door zijn opvattingen over de de drie bewegingen, die elkaar in de Mirage-straa!jager en een figuur die bij het onderzoek naar .1 de CIA, is gisteravond in een ziekenhuis in Parijs overle den aan de verwondingen die hy eer der deze maand opliep toen hy door een bus werd overreden. Hij is 63 jaar geworden. Generaal Stehlin is voorzitter ge weest van de Franse nationale ver gadering en oud-chefstaf van de Franse luchtmacht. Hij moest het voorzitterschap van de assemblee vo- stel en voor de onafhankelijkheid die r, jaar november neerlcggen mdat Portugal zijn voormalige kolonie la ter dit jaar heeft beloofd. Eerder deze week hadden de drie hebben bestreden, tot overeenstem- mming zijn gekomen. De drie leiders besloten elke vrom van geweld voortaan achterwege te laten en hun gevangenen vrij te la ten. Zij garandeerdenelkander voorts het recht op vrije politieke activi- i het gehele land. het licht was gekomen dat hij president Giscard d'Estaing had gezegd dat de Franse Mirage-straal- bevrijdingsbewegingen al berignlm jager nlet z0 was als de Ame_ Angolese strijdmacht rikaanse F-16. ACHT JAAR NA ONGELUK „ONTWAAKT" Bobby Kennedy is dood, de oorlog in Vietnam is voorbij en de vrou wen dragen geen minirokken meer. Ook wordt op de radio heel andere muziek gespeeld. Voor Gene Tipps uit Seymour, Texas, is dat allemaal nieuw. Hij is uit een „diepe slaap" ontwaakt en kijkt verbaasd om zich heen: hy had na een auto-ongeluk in 1967 acht Jaar lang in een schemertoestand doorgebracht. De artsen hadden al gezegd, dat hij nooit meer beter zou worden Maar na een galblaasoperatie, die hij kort geleden onderging, ont waakte hij. Tot grote verbazing van de artsen. Wat Gene Tipps nu ziet, verbaast hem mateloos. Zyn vrienden zyn intussen allen getrouwd. Zelf is hy „plotseling" 28 Jaar oud, kleding en haardracht zijn veranderd. Van wat er in de wereld gebeurde sedert hy als student een ongeluk kreeg, wist hy natuurlijk niets. OVERSPELIGE MINISTER GEDOOD De minister van Binnenlandse Zaken van Dahomey, kapitein Michel Aikpe, is door de presidentiële wacht gedood, nadat men hem in bed aantrof met de vrouw van president Mathieu Kerekou. Aikpe werd neergeschoten toen hij de wacht die de deur van zyn woning had geforceerd, trachtte te onvluchten. De president was met de wacht naar het huis van de minister gegaan na de tip te hebben gekregen, dat zijn vrouw daar was. Haar auto stond buiten geparkeerd. Kapitein Aikpe j achter de coup macht bracht. „Hoewel deze kwestie betrekking heeft op het strikte privé-leven van de betrokkenen, veroordeelt het nationale politieke bureau ver ontwaardigd dit verraad tussen kameraden in de strijd", zo werd later officieel bekend gemaakt. „Revolutie is geen galadiner en evenmin kinderspel. En zij die er een spelletje van willen maken, zullen hun les moeten leren". BEJAARDE LAWAAISCHOPPERS De eigenaar van een koffiehuis in de Engelse stad Birmingham heeft besloten, alle 188 bewoners van een naburig bejaardentehuis de toegang te ontzegen. Zyn vaste klanten, voornamelijk tieners, klaagden erover, dat luidruchtige groepjes bejaarden geregeld de sfeer verknoeiden door ruzie te zoeken en op de vuist te gaan. Bo vendien was het gevloek niet van de lucht. MET HET HOOFD IN DE ENE De politie van Irinjalakoeda, een dorpje in de Indiase staat Kerala, heeft een man gearresteerd die het politiebureau kwam binnen wandelen met in de ene hand het hoofd van zijn echtgenote en in de andere hand een sikkel. Hy zei dat hy zyn vrouw had onthoofd na een echtelijke ruzie. VALUTA IN OMA'S HOUTEN BEEN De politie van de Deense plaats Frederikssund, bij Kopenhagen, liet zich niet in de war brengen door een invalide oma met een houten been, die zy kort tevoren had aangehouden omdat zij veer tig kilo hasj in haar koffer had toen zij uit Engeland in Denemar ken arriveerde. Zij gelastte de 57-Jarige Britse dame het houten been af te doen. De verdenking was niet ongegrond, want er zaten Engelse bank biljetten in tot een waarde van vierduizend pond sterling (ongeveer 22.000 gulden). ZULKE „SPROOKJES" MOGEN NIET In een voorstad van het Amerikaanse St. Louis (Missouri) is op last van de autoriteiten „Het leeskabinet" gesloten, een bloeiend bedryfje waar schaarsgeklede dames uit zwoele boekjes voorlazen aan klanten, die 24 dollar per uur neertelden. Het gemeentebestuur, bezorgd over de groeiende populariteit van deze zaak, greep in op grond van een wet tegen obsceniteiten. De Palestijnse bevrijdingsorgani- ring aansprakelijk gesteld. Zij noemt Jsatie betreurt de Egyptische plannen zich "protestantse actie-strijd- schepen met een voor Israël stemde lading door het Suezkanaal te laten varen het aandringen macht". In de Ierse republiek kwam een zes- verzet zich tegen de man om het leven. De 48-jarige de Egyptische Christopher Phelan werd gisteren bij LONDEN/KAMPALA (Reuter/UPI) President Amin van Oeganda heeft gisteren gezegd dat de Britse lector Denis Hills vandaag niet terechtgesteld zou worden, zo meldt radio- Oeganda. Volgens het radiostation had de president dit meegedeeld aan luitenant-generaal sir Chandos Blair, die een brief van koningin Elizabeth aan Amin had bezorgd waar in zij om clementie voor Hills vroeg. Hills was ter dood veroordeeld en zou vandaag worden te rechtgesteld. Hij was schuldig bevonden aan verraad in ver band met een boek dat hij wilde publiceren waarin Amin werd gekritiseerd. Amin had tegen Blair gezegd zijn besluit Hills niet te laten terechtstellen te hebben genomen uit respect voor koningin Elizabeth en de generaal Radio-Oeganda meldde gisteravond dat Hills president Amin zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. In een brief zegt hij dat alles wat hij in het manuscript van zijn nog niet gepubliceerde boek over Oeganda had geschreven, onwaar was. WASHINGTON (AP) In een eeheim rapport van het Pentagon staat dat fabrikanten van Ameri kaans militair materieel ongeveer 200 miljoen dollar aan buitenlandse agen ten hebben betaald in de afgelopen 2Vi jaar, zo heeft een zegsman uit het Congres meegedeeld. Het rapport wordt opgesteld' voor de subcommissie van de Amerikaan se Senaat over multinationale on dernemingen, dat een onderzoek in stelt naar mogelijke "onzuivere" be talingen door Amerikaanse wapen fabrikanten aan buitenlandse funk- tionarissen om hen over te halen militair materieel te kopen. "Een van de dingen subcommissie een onderzoek zal in stellen is of deze betalingen commis sie zijn geweest dan wel steekpen ningen en of het Pentagon ervan op de hoogte is geweest en wat het er aan heeft gedaan", aldus de zegs- Hij zei dat het rapport van het Pentagon wordt opgesteld op ver zoek van de subcommissie en wordt ingediend door luitenant-generaal Howard VI. F'sh, directeur van 'iet bureau voor de hulp by defensieve veiligheid. Fish zal morgen voor de subcommissie een getuigeverklaring afleggen. De zegsman zei niet te weten hoe veel ondernemingen er in het rap port van het Pentagon worden ge noemd maar dat het "er meer dan zes" zijn. Er wordt nu een onderzoek inge steld naar d'e grootste 25 wapenle veranciers voor mogelijke onbehoor lijke betalingen in binnen- en bui tenland. Het onderzoek wordt ge daan op verzoek van William Prox- mire, voorzitter van de commissie voor bankzaken van de Senaat. Proxmire zei dat de mogelijkheid bestaat dat steekpenningen, onbe hoorlijke bijdragen aan campagnes en andere "onregelmatige" betalin gen voor de Verenigde Staten de kosten van het kopen van belangrij ke wapenstelsels hebben verhoogd. Blauwdruk van de Portugese revolutionaire raad: Portugese militairen hebben zaterdag met traangas en schoten in de lucht een eind gemaakt aan een betoging van ongeveer 500 maoïsten, die vrijlating eisten van een aantal gevangen genomen geestverwanten. Deze demonstranten nemen de be nen voor een zware pantserwagen. Drie betogers toerden ge arresteerd. De inicidenten deden zich voor kort nadat de revolutionaire raad een communique had uitgegeven waarin werd gezegd, dat harde maatregelen zouden worden getroffen tegen pogingen van extremisten om de openbare orde te ver storen. LISSABON (UPI, AFP, Reuter) De machtige militaire revolutio naire raad in Portugal heeft zater dag de macht van de politieke par tijen beperkt en de koers van de revolutie uitgestippeld naar een klasseloze maaschappij, verkregen, door collectivisatie. In een belangrijk beleidsdocu ment werd verklaard dat de politie ke partijen in de overgangsperiode een rol hadden te spelen, maar dat zij de onlangs gekozen constitueren de vergadering niet mogen gebrui ken als een openbaar forum voor regeringspolitiek. Het document werd bekend ge maakt aan het slot van een 20 uur durende vergadering van de raad die in voorgaande acht dagen al langdurige vergaderingen had ge houden. De raad verwierp het denkbeeld van de vorming van een "dictatuur van het proletariaat", die gesteund wordt door gewapende burgermili ties, maar zou voortgaan met de vorming van een massale burger beweging die rechtstreeks met de militairen verbonden is. Verklaard werd dat het uiteinde lijke doel van de beweging was "een maatschappij zonder klassen te vormen, die alle vormen van uit buiting van de mens door de mens zou opheffen en dezelfde kansen aan elk individu zou geven". Het coalitiekabinet zou voor het ogenblik gehandhaafd worden, maar de militairen zijn van plan geleidelijk "een nieuw niet-partii- en staatsapparaat" te introduceren, gevormd door mannen die nauw harmoniëren met het revolutionai re beleid van de militaix-en. Intussen eist de raad dat de par tijen die deelnemen aan de coali tie, beantwoorden aan het beleid dat de raad heeft uitgestippeld. Als zij niet gehoorzamen aan "hun his torische plichten zou het kabinet niet voor zijn taak berekend wor den geacht". Tussen nu en eind juli zal een nieuw economisch beleid worden vastgesteld dat een "grote toets steen" zou zijn voor de coalitie. Als de partijen de proef niet door staan. zal het kabinet worden ge wijzigd. De raad zei dat hij geen agitatie meer zou aanvaarden of deze nu van extreem-links of rechts komt. Er zou een nieuwe wet van kracht worden die zware straffen stelt op een poging tot omverwerping van de regering. De raad zei voorts plannen te hebben tot herstructurering van de plaatselijke massamedia, die, naar hij verklaarde, niet samenwerken met het revolutionaire proces, en tot maatregelen tegen de buiten landse pers. De raad wil niet een op propagan da georienteerd monopoliie van de massamedia maken. Deze sector moet begrijpen dat zijn belangrijk ste taak is de nationale mentaliteit van de Portugees te veranderen van een individuele naar een collectieve aard. Over de economische situatie werd gezegd dat het land een ernstige economische crisis meemaakt. De werkende klasse zal bewust moeten beslissen of het socialisme wil met tijdelijke opofferingen en het kapitalisme met al zijn uitbuiting en onderdrukking. Portugal, dat de helft van zjn voed sel importeert, zal zijn aankopen in het buitenland moeten verminderen. Anders zullen de buitenlandse reser ves aan het eind van het jaar uit geput zijn. Op buitenlands gebied wil de raad goede betrekkingen met alle landen onderhouden. Portugal zal in de NAVO blijven zolang deze niet het politiek-militaire evenwicht van Europa schaadt. Het links-liberale blad "Le Quoti- dien de Paris" heeft in zijn van vandaag een apart de Portugese socialistische krant Republica opgenomen. Het blad kan zelf in Portugal niet uitkomen omdat communisten dit verhinderen. Het Franse blad heeft het initiatief tot de publicatie genomen omdat de Portugese journalisten niet in staat zijn hun blad uit te geven. De directeur van Republica, Raul Rego, uit in een hoofdartikel kritiek op de anti-democratische acties van verscheidene linkse organisaties in Portugal. Regio herinnert in het hoofdartikel onder de titel "de uit vlucht van de dictaturen" aan de verkiezingen van 25 april en aegtdat het Portugese volk democratie en een pluralistisch socialisme wenst. Dat was niet iedereen naar de zin en nu zegt men dat het volk niet rijp zou zijn om aan verktezinen deel te nemen "en dat beweren nu juist die mensen die het fascistische regime hebben gesteund". In de Portugese stad Coimbra ga ven de Journalisten van Republica gisteren een ondergrondse editie uit waarin onder meer wordt gezegd dat "pseudo-revolutionairen, een min derheid van gemaniupleerden en ma nipulators. hun wil aan het Portuge se volk trachten op te leggen". Intussen heeft de socialistische par tijleider, Mario Soares, zijn aanhan gers opgeroepen vandaag te demon streren om steun te betuigen aan de besluiten die de regerende revolu tionaire raad zaterdag heeft afge kondigd. Volgens Soares is de afwij zing van iedere vorm van dictatuur, waarvoor de raad zich uitspreekt, volledig in overeenstemming met de opvattingen van de socialistische partij.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7